'Judosport uit mysterieuze sfeer halen...' upffe Keiler reed alweer 38.9 sec. Afstraffing Hans Vultink KEIZER GEEN ZITTER OP EEN BIL 5 5? Scheidsrechters Sportschoolhouder Jan Barends: ZATERDAG 16 NOVEMBER 1974 ££re>c<eTJ£ öea?- SüfëR- KlTOW- éawez. MUNCHEN Erhard Keiler de Olympische 500-meterkam- pioen in 1968 en 1972 gelooft niet aan een comeback. Ondanks de onlangs geleverde beste wereld- seizoenpresbatie van het prille schaatsseizoen (38.9 seconden) heeft de nu 30-jarige sportman uit München meer oog voor zijn toekomstige tandartspraktijk dan voor een terugkeer op de ijs baan. Desondanks trekt een even tueel derde Olympisch optreden, bij de Spelen van 1976 in Inns bruck) hem onweerstaanbaar aan". Ik weet, dat de ISU-regle- menten voor een oud-professio nal als ik erg hard zijn en al leen daarom zou men van die zij de een oogje moe,en toedoen. Ik heb er weinig hoop op, maar nog een keer Olympische Spelen: ,4at zou voor mij de hoofdprijs in de lotto zijn", aldus Keiler. Over zijn fantastische tijd van Inzeil zegt de vroegere werkne mer van de failliete ISSL en de eveneens ter ziele gegane WISO: „Het ging eigenlijk alleen om een weddenschap over een fles cham pagne met mijn studiegenoot Walter Koeppen. Ik train alleen maar zo nu en dan in het week einde in Inzeil. Ik was misschien nog wel het meest verrast van iedereen over die 38.9 seconden. Ik maakte in de laatste bocht nog een foutje en zette dan ook maar niet meer aan voor de eindspurt. Anders had waarschijnlijk 'n tijd van 38.5 seconden erin geze ten". Keiler ziet daarmee zijn ei gen opvatting bevestigd, dat een ijssprinter alleen maar uitgerust behoeft te zijn om goede tijden te maken. Bij de Duitse IJssport- bond (DEV) doet men inmiddels al het mogelijke om Keiler weer ais amateur aan de start te krij gen. In de komende weken wil men een verzoek voor re-ama- teurisatie indienen bij de interna tionale organisatie (ISU). Daar over zal op z'n vroegst t>U de ver gadering van juni van het ko mend Jaar in München een be slissing vallen. DEV-Secretaris- Generaal Walter Hussmann is vol vertrouwen. „Het ziet er naar uit da. Keller in de winter van 1975/76 weer Internationaal zal kunnen starten. Dat geldt echter alleen maar voor de Europese wereldkampioenschappen. Het heeft slechts indirekte invloed op een eventuele deelname van Keiler aan de Olympische Spe len. De IOC-regels ztfn nu een maal strenger dan die van de in ternationale schaatsbond". BERKHOUT Hans Vultink, de onaantastbaar geachte ka derspecialist, leek er niet meer vafT onder de indruk. De af straffing, die hij gistermiddag kreeg voorgeschoteld van Hans Sundquest, die donderdag slechts negatief was opgevallen, moet evenwel hard zijn aangekomen. Met niet minder dan 300120 profiteerde Sundquest voortreffelijk van een gebrek aan balgevoel bij de Groenloër. Terwijl Vultink in acht achtereen- zekere Vultink was goed voor een volgende beurten de schamele reeks middelhoge series (64-41-62). van 2-1-0-5-3-1-0-0 ongeconcentreerd Verbetering van zijn tegen Sund- btf elkaar schraapte, tikte Sunquest quest gehavende moyenne was er in de laatste drie beurten met 48-51 evenwel nog niet bij. Liefst achttien en 66 de verrassende winst bij elkaar beurten waren nodig om de span- daarmee zijn stunt van het vorige ningloze tweekamp tot een winstge- Jaar herhalend, toen hij van Bessems vend einde te brengen. won, waardoor de Limburger naast de titel greep. Dekker 221 Vultink had halverwege reeds in de Van Nynatten 300 gaten, dat hij iets aan zijn concen- Rijvers 161 tratie moest doen. Hij trok zich en- Vet 300 kele minuten terug om zich te ver- Sundquest 300 frissen. Het baatte niet. Nog even Vultink 120 leek de hoop in hem terug te keren, toen Sundquest in zijn laatste en te vens hoogste serie (64) met nog slechts twee benodigde caramboles leek te missen. De Papendrechter maakte al aanstalten zich van het biljart te verwijderen en Vultink Vultink auo iö 5- sprong reeds van zijn stoel, maar Dekker 172 17 3: arbiter Boerama ging dóór met tel- Bessems 300 17 7' len. De laatste twee stoten leverden van Leur 300 9 13' Sundquest daarna geen problemen van Nijnatten 106 9 31 op. Vultink miste in de nastootvan acquit. Zijn bal klotste de rode. Hij Stand na de vierde ronde: kwam in deze partij tot een teleur- 1. Bessems stellend gemiddelde van 7.50. 2. Vet Anderhalf uur bleek genoeg voor 3. Vultink Hans Vul(ink om zich over de de- 4. Van Nijnatten ceptie heen te praten. In de avond- 5. Van Leur partij had hij in Louis Rijvers een 6. Sundquest aan zichzelf twijfelende tegenstan- 7. Dekker der. Nog niet de oude, maar wel een 8. Rijvers Van Leur Vet Sundquest Rijvers 10.52 14.28 11.50 21.42 18.75 7.50 25.00 16.91 23.07 13.84 10.55 RIOS bezwijkt onder schulden Dordrecht De amateur twee- déklasser RIOS uit Eprdrecht is met ingang van dit weekeinde door de Koninklijke Nederland se Voetbalbond uitgesloten van deelname aan de amateur competitie. De KNVB eist aller eerst betaling van achterstalli ge contributie, verzekeringsgel den, aflossing van een langlo pende lening en boetes, alvo rens RIOS weer competitie mag spelen. De gemeente Dor drecht, een van de andere schuldeisers heeft RIOS voor lopig de toegang ontzegd tot de gemeentelijke accommodatie in de stedspolder. De Dordtse ver eniging verkeert al bijna twee Jaar in ernstige financiële en bestuurlijke moeilijkheden. Er Is een mentor be noemd, die veertien dagen ge leden werd opgevolgd door een commissie van onderzoek. De schuldenlast van de vereniging oedraagt rond f 170.000.-, waar van f 100.000 langlopend. ZURICH De scheidsrechters- oommissie van de UEFA heeft gis- 10 00 teren de fluitisten aangewezen voor 10.11 de derde ronde van het toernooi om 57.64 de UEFA-cup. Deze wedstrijden zul- 15.91 len op 27 november en 11 december 11.78 as. worden gespeeld. Onze land genoot Charles Carver zal de tweede wedstrijd leiden tussen Derby Coun- 20.00 122 ty en Velez Mostar. Juventus-AJax: 17.65 122 Schiller (Oostenrijk) in Turijn en 21.25 268 de Fransman Viglianl in Amsterdam. 15.96 64 Dukla Praag tegen FC Twente: 15.91 137 Eschweiler (Duitsland) en Gow 14.04 73 (Wales) en voor FC Amsterdam te il. 86 78 gen Fortuna Düsseldorf: Martinez 11.61 53 (Spanje) en Gordon (Schotland) De kogel is door de kerk: Piet Keizer stopt, is zelfs al gestopt. Er loopt nu nog maar één „keizer" in het internationale top voetbal rond en dat is Beckenbauer, „Kaiser Franz", de man die zo vaak door Keizer ("Keizer Piet") in de luren is gelegd. Ze schelen twee jaar en drie maanden in leeftijd, Kaiser Franz zal dus nog minstens twee jaar mee kunnen, en op de manier waarop hij voetbalt (kalmpjes aan, dan breekt mijn beentje niet) zelfs nog wel een jaar of vier, schat ik. speeld? Het allerverstandigste van Keizers besluit vind ik nog, dat hij besloten heeft niet elders onderdak te zoeken, bij AZ'67 of FC Amster dam, bij wijze van laatste opflikke- bijzonder verstan- ring. Het is wat anders als Je Je kan Keizer. Ik heb het verbeteren, ook "sportief" verbete ren, zoals Cruijff en Neeskens deden door naar Barcelona te gaan, en zo als Faas Wilkes indertijd deed door naar Inter Milaan en Valencia te draaien (het verbaast me iedere keer gaan. Maar de manier waarop Faas weer dat stadionspeaker Steenber gen niet zijn al oude kreet "motoren in de baan" roept als de AJacieden zijn glanzende carrière begon, had het veld op komen) zou hij een blok toch iets verdrietigs, vind ik. aan het been zijn geworden, ook al Piet Keizer heeft nu de route ge- heeft hij dit seizoen nog een paar fcozem die ook Coen Mouhjn en Uwe helften goed en soms zelfs uitstekend Seeler zijn gegaan: zij Door Nico Scheepmaker Ik vind het dig besluit vï "de" Piet Keizer is hij opgebrand. Voor een elftaa ate AJax. dat mo menteel boven water tracht te blij- door zo hard en snel mogelijk t meegedraaid, met de enkele genia- jongs af i AJax, Feyenoord le ingevingen die Je natuurlijk niet van de ene dag op de andere kwijt raakt. Nu kun Je natuurlijk kiezen voor "zittenblijven", een laatste Jaartje volmaken als reserve voor het incas seren van de premies met af en toe de genoegdoening van een half uur tje meespelen, maar ik kan me le vendig voorstellen dat hij daar geen tegenkomt: op broekjes, schoe- had. Samen met Stuy op de nen- chocolade, wat Je maar wilt. HSV Hamburg en bleven club tot de laatste snik trouw. Uwe Seeler stopte zelfs pas vlak voor zijn 36ste verjaardag. Ook zulke club- trouw werpt vruchten af, ik hec dat althans bij Seeler gemerkt, die het goede geld uit het buitenland vtr- smaadde, maar wiens beeltenis ie nog in allerlei bank zitten, doen wie hét langst op één bil kan zitten, het was te voor spellen dat hij dat niet ambieerde. Trouwens, hij hoeft het ook niet te dan nog een boodschap doen, Ajax heeft hem tot het einde hebben. Bij Piet Keizer is z'n contract ook zonder zit-func- danks zijn bekende grilligheid in het Als Günther Netzer (ook al 30 |aar)' binnenkort naar Duitsland terugkeert geloof dan maar niet dat de Duitsers hem tie alle premies aangeboden, finan cieel gesproken kan hij dus net goed stoppen als doorgaan. Vroegtijdig Houdt hij er voortijdig mee op? Nee. Wel vroegtijdig. Keizer werd gebo ren op 14 juni 1943, hij is nu dus 31 Jaar en 5 maanden. Hij was daar mee AJax' oudste speler, Jan Mul der, Heinz Stuy en Wim Suurbier zijn van '45. Vergedekien met Sjaak Swart lend gaan voetballen nat ate Ne- dle van 1938 was, is Keizer dus snel derLajnid aal ik limaar zeggen, komen veld, een ononderbroken kaarsrech te lijn vanaf zijn eerste optreden in AJax —een tot en met zijn abrupte afscheid bij AJax. Eeuwige Am sterdammer (niks Vlnkeveen». eeuwige Ajacied, eeuwig symbool vermoedelijk. Telefoon Omdat Nederland vice-wereld- kampioen is geworden in München omdat de Italianen nu ook aanval gestopt: Sjakie was 34 toen hij mee kapte. Evenals Pele trouwens, die in 1940 werd geboren en er ook dit jaar mee ophield. Leeftijden zeggen op zichzelf woensdag 84 Italiaanse Journalis ten naar Rotterdam, aangevuld mst 15 fotografen en 20 tv- en radiotech nici. Dat is geen onoverkomelijk pro bleem voor de KNVB en het Feye- 'uurlijk betrekkelijk weinig, Jan noordstadion, maar in Den Bosch, Pransz met zijn 37 Jaar stopt in zijn vertelde perschef Evert Grifhorst me eentje nog de hele Inter Milaan-voor. heeft de paniek toegeslagen. Daar hoede in zijn zak, en ook Rinus Is- speelt dinsdagavond namelijk Jong rael die ruim een Jear ouder is dan Oranje tegen Jong Italië en van al Keizer, marcheert nog volop mee. Italiaanse Journalisten dte naar Van H&negem is maar 8 maanden Rotterdam komen, hebben zich er Jonger, en die zie ik in Juli van vol- gend Jaar nog niet steppen. Henk We- ry_is_ook ouder dan Keizer (4 dagen plaatsen "óp de perstribünrvelVma- bovendien heb- precies te zijn), evenals PSV- ]en overtreft, voorstopper Nordqvist. Willem_ de ben ze 24 directe telefoonverbindin gen met de heimat aangevraagd. Het leggen van een extra kabel Couperus, Frans André ruim twee daarvoor kost f20.000, reden waar- Jaar, Nol Heyerman is zelfs bijna de ptt per telefoon een huur van 3 Jaar ouder dan Keizer, en Fritsje f400,- wilde vragen. Maar ln het Pllnkevleugel, Keizers traditionele Peyenoordstadion kost de huur van opponent, bijna 4 Jaar. Ook Steen een telefoon maar f 80,-dus een vijf- Olsen is een half jaartje ouder, en voudig bedrag kan Je moeilijk ver- dan zwijg ik nog maar van onze hoog fcopen voor een minder betazwrllke bejaarde keepers: Jongbloed bijna wedstrijd. Die huur wordt nu f200,- 34 Jaar, Henriksen 32 Jaar, Van Zog- als alles meezit. Als Je mooi wilt hel 31 Jaar, evenals Doesburg en Ar- zijn moet je pijn lijden, zeggen ze desoh. weieens, maar hetzelfde geldt als Je als provinciehoofdstad internationaal Niet elders wil meedraaien in de grote voetbal- Maar wat zeggen leeftijden? Jan wereld- Fransz is dus zes Jaar ouder dan Piet Keizer, maar zou hij ook werkelijk meer wedstrijden, op het scherp van de snede, dan Keizer hebben ge- Zondag a.s. UVS - SDW Sportpark Kikkerpolder. Aanvang 2 uur. Connors veegt Tom Okker van de baan LONDEN Jimmy Connors heeft weinig heel gelaten van Tom Okker. Met de vernietigende cijfers van 6—0 en 6—2 werd Okker in de hal ve finales van het internationale ten nistoernooi om de Dewar Cup van de baan geveegd, maar een schan de was het niet. De Amerikaan, zon der twijfel de sterkste speler van het afgelopen Jaar demonstreerde een glanzende vorm. OEGSTGEEST Jan Barends wil het judo ,,uit de mysterieuze sfeer" halen. De heup en beenworpen worden volgens hem nog te vaak gezien als tovermiddelen om boze men sen beentje te kunnen lichten. De in Oegstgeest wonende sportschoolhouder wil die sprookjes graag uit de wereld helpen. Judo moet nu eindelijk maar eens worden gezien als een gezonde, normale sport, zoals voetbal, handbal, noem maar op. We moeten af van dat verhaaltje van dat kleine Japannertje, dat een vent, die tweemaal zo groot is, neerlegt". Door Jan Preenen ..Het is aardig om naar een film held als mr. Moto te kijken, die iemand een hand geeft en hem dan naar de andere kant van de kamer 6lingert, maar het berust voor nog geen twee procent op waarheid. Het is ook goedkope reclame om te stel len dat een meisje van 15 Jaar, dat 65 kilo weegt zomaar een reus van 110 kilo van zich kan afhouden. Het kan gebeuren, maar het is beslist geen regel. Peter Snijders schakelde als knul van 80 kilo een aantal Jaren grilden tijdens de wereldkampioen schappen de Rus Kidnadze uit, die ruim 120 kilo weegt. Toen werd toch ooV niet gezegd, nou heffen wemaar meteen alle gewichtsklassen op". Ba rends onderstreept nog eens dat ju do op de eerste plaats een wedstrijd sport is. "Het is voortgekomen uit het jiu jitsu. De gevaarlijke dingen zijn er uit gehaald. Er worden nu hier en daar cursussen van drie maan den gegeven: zelfverdediging, maar daar ligt het natuurlijk heel anders. Alles is geoorloofd. Judoka's worden daar uiteraard ook niet gemaakt". Barends, een voormalige pupil van Leo de Vries, geeft zelf niet van der gelijke kwartaalopleddingen: "Ik kom daar eenvoudig niet aan toe. Ik vraag me trouwens toch af of zoiets ls op gezet uit commercieel oogpunt of om de kandidaten zichzelf te leren ver dedigen. Nieuw is zoiets niet. Drie jaar geleden heeft een voormalig lid van de selectleploeg. Schilder, al zo'n cursus gestart, maar die deed het wq1 gratis". Jan Barends raakte als elflarige al vertrouwd met Judo kreeg on z'n vilftlende de zwarte band om do kimono, werd als achttienlarige twpede dan en mocht zich als 22-1a- ri<?e al derde dan noemen: "Op dat moment was ik de Jongste derde dan. Of lk nu nog de jongste ben ■weet is niet", licht Barends toe. 23 Jaar is hij nu. Afgaande on zijn staat van dienst zou 1e zeggen dat hij een_ aardige wedstrildcarrière voor de boeg heeft. Barends. die een eigen sportschool heeft in Voorhout. Rilns- burg en Warmond en als trainer is verbonden aan de Judovereniging "Noordwijkerhout" spreekt dat ech ter tegen: "Ik zit op een tweesprong. Doorgaan als wedstrildludoka of als leraar. Ik heb voor laatste geko zen. Internationaal heb ik niet die klasse, waardoor ik Europees- of we reldkampioen zou kunnen worden. Ik vind dat Je dan reëel moet zijn. Te meer. omdat ik professioneel leraar ben. Ik zou ook meer moeten gaan trainen, maar dan zou ik een andere baan moeten nemen". De tekortko mingen van Barends kwamen duide lijk naar voren tijdens de nationale kampioenschappen in de Vliegermo len in Voorburg. Al in de eerste ron de werd de middengewicht, die vier maal achtereen kampioen van Zuid Holland werd uitgeschakeld door de Amstelvener Henk Schrier. 'Een nor male gang van zaken. Schrier is lid van de kernploeg en traint vier of vilfmaal per week. Ik kom niet ver der dan twee trainingen". De meeste tijd wordt opgeëist door de leerlin gen. onder andere die van de Sa- murai-groep, talentjes van de sport scholen van Leo de Vries en Jan ba rends, die eens in de maand een we°kend bijeenkomen. "Twee Jaar ge leden zijn we gestart met de 12-15- ■Jarigen en vorig Jaar zi.ln de 16-20-ja- rigen er bij gekomen. Het bevalt uit stekend. Het zakelijke is er mee op zij gezet. Velen zitten nog teveel in hun eigen hoekje te knutselen. Maar met zo'n "centrale training" bereik Je toch veel meer. Vooral omdat de jadaboad altijd weinig aandacht heeft besteed aan de opleiding. Het Nederlandse judo ligt op z'n achter werk, omdat aan de Jeugd te weinig werd gedaan en omdat al het geld in de top werd gestoken, onder het mot to, we hebben goede judoka's, die moeten we in ere houden. Maar toen die stopten was er niets meer". Het duo De Vries/Barends maakt ook deel uit van een werkgroep jeugdju do in Zuid Holland, waarin gediscus sieerd wordt over de opzet van het jeugdjudo, over de psychologische en fysiologische aanpak bijvoorbeeld. Barends: "Er is een hoop studiema teriaal voor senioren, maar voor de jeugd zi'jn er weinig concrete dingen. Wat betreft de kleuters ben lk van mening dat er meer te doen is dan ze drie kwartier zoet te houden met bal of stok. Je kan ze natuurlijk nog geen echte heupworp laten uitvoeren, maar wel aangepast aan de leeftijd. Het tillen kan je weglaten en in plaats daarvan kan Je draaien, zo dat later slechts een kleine correctie nodig is om tot een echte heupworp te komen. Ik dacht dat soms nog te veel wordt gespeeld. Wij werken in leder geval Judo-gerichter. Jan Barends: Velen zitten nog te veel in hun eigen hoekje te knutselen".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11