'Bowlingcentrum9 in Holiday Inn Bloedziekten door nareosegas? SOGM wil Leidse werkgroep oprichten ABORTUS (5) Opening op 19 december door Leidse topsporters Leids onderzoek bij narcotiseurs en verpleegkundigen wj sport MAANDAG 11 NOVEMBER 1974 „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stioomkosten HILIPS LEIDEN De Stichting Or ganisatie Gescheiden Mensen, iortweg de SGOM, wil voor Lei den en omgeving een werkgroep vormen. Daartoe wordt donder dag 21 november om 8 uur een bijeenkomst voor belangstellen den gehouden in het Antonius Clubhuis. Gescheiden mensen nu tegen de 20.000 in Nederland en het aantal neemt toe verenigen zich. Tweeduizend vrouwen vor men de Bond van Gescheiden Vrouwen Divortium. Bijna even veel mannen en vrouwen zijn verenigd in de Stichting Organi satie Gescheiden Mensen. De SGOM, toen alleen voor man nen, is in 1969 opgericht als te genhanger van Divortium. Vorig najaar kreeg de stichting een ge mengd karakter. Eén van de vijf huwelijken ein digt in echtscheiding. Toch aan vaardt de maatschappij het beeld van de gescheiden man („de smeerlap") en de gescheiden vrouw („het zielige vrouwtje") niet. Gescheiden mensen komen daardoor in een isolement. De, SGOM wil dat doorbreken. De stichting heeft vertrouwensmen sen, die steun en hulp verlenen. De SGOM is voor een goed om gangsrecht met de kinderen, om dat juist dezen de dupe worden van de scheiding. Een goede be geleiding is daarbij vaak noodza kelijk. De stichting wil, dat de geschei den vrouw zo spoedig mogelijk voor zichzelf kan zorgen. Is een nieuwe start door zelfwerkzaam heid uitgesloten, dan moet de weg naar de algemene bijstand gemakkelijker worden gevonden. De gescheiden man vervreemdt van zijn omgeving. De SGOM wil proberen de contacten in stand te houden of te herstellen. De SGOM pleit voor een goede „alimentatie" voor het kind, waar bij de wezenrente ingevolge de AWW als richtsnoer wordt ge hanteerd. Dat betekent een aan zienlijke verhoging van de nu veel te lage bedragen. Voor de vrouw wil de stichting een overbrug- gingsalimenatie van 2 tot 5 jaar. De SGOM geeft een kwartaal blad uit. Het algemeen secreta riaat is gevestigd Ltibeckstraat 73 in Den Haag. De gemeente neemt op het ogenblik maatregelen bij de Trekvliet om de overlast die de bewoners van de Rijn- en Schiekade van de demping ondervinden, weg te nemen. Voor de lange termijn wordt gezocht naar een definitieve oplossing (hoe breed wordt de p3eg?), die nog wel even op zich zal laten wachten. De heer J. H. M. Biesjot schrijft in zijn stukje van 8 november 1974: ,over de wederom „vurig' anti Roomse uitlatingen van de heer Van den Berg". Het is Jammer, dat de heer Biesjot tot deze uitspraak is gekomen, want wat ik heb geschreven zijn alleen de blote geschiedkundige feiten. LEZERS SCHRIJVEN Historisch gezien kan ik zijn op merking niet begrijpen. Geschiedkundig acht ik het onbe langrijk en ook niet ter zake dienen de om aan de uitlatingen van de heer Biesjot een betiteling te geven. Verder geeft de heer Biesjot mij de raad eens moeite te nemen een mis te volgen bijv. via radic of tv. Nu, dat heb ik al vele malen ge daan. Het „ite missa est" is mij niet on bekend; maar de schuldbelijdenis, die daarbij gedaan wordt is van andere aard dan die waarover ik schreef ten aanzien van het vernie tigen van leven. Het is duidelijk, dat de heer Biesjot dit verschil niet aanwezig zal vinden. Met deze gevolgtrekking zal de heer Biesjot in de herinnering blij- T. van den Berg, Kennedylaan lo Leiden. LEIDEN De Leidse sportwereld zal 19 september funge rend als petemoei voor het eerste Leidse bowlingcentrum dat wordt gebouwd in de Holiday Inn. Die „petemoei" moet er voor zorgen dat Leiden meer bij de Holiday Inn wordt betrokken dan tot nu toe het geval is geweest. Basketballer Bob Heutz (BS Leiden) is belast met het leggen van de no dige sportieve contacten. Op zijn lijstje voor de „doop" staan inmiddels albiljarter Nico Dofferhofftafeltennisser Gerard Bakker, voetballer Gerard Désar, en judoka Adri van Polanen. „We hebben bewust naar mensen gezocht die niets of heel weinig met bowling te maken hebben", vertelt Tom Thyssen, die het sportieve pak ket dat Holiday Inn Leiden wil bie den, in handen heeft. „Tijdens de officiële opening zullen zij met een „gouden bal" de eerste worp op de tien banen mogen doen. Wie dan de „golden strike" gooit (alle kegels in één keer om) verdient een bowling- weekeinde in München en een aan tal gratis games voor z'n club". maken van het overdekte zwembad dat naast de bowlinghal ligt. De ba nen, die vanaf 23 december echt in bedrfjf zijn, zijn zondag tot en met donderdag van 11 uur 's morgens tot 1 uur 's nachts. In de weekeinden komt daar nog een uurtje bij. Tom Thyssen: „Zelfs al zouden er groepen zijn die 's morgens om zeven uur voor het werk een uurtje wilden spelen, zou dat in principe mogelijk zijn omdat wij hotelfaciliteiten heb ben". Na de officiële opening zullen op 20, 21 en 22 december van 15.00-01.00 uur de banen vrij te bespelen zijn voor iedereen. .Natuurlijk wel na reservering", zegt Tom Thyssen, want we willen zoveel mogelijk men sen de kans geven met de bowling- sport kennis te maken". Teken wedstrijd Daarnaast zal op de middelbare scholen in Leiden, Oegstgeest en Lei derdorp een tekenwedstrijd worden georganiseerd met als thema „bow ling". Een Jury, waarvoor onder andere wethouder Tesselaar is ge vraagd, zal moeten uitmaken welke Bchool de 200 gratis games en de persoonlijke eerste prijs een com plete bowlinguitrusting (tas, schoe nen, bal) en 50 gratis games wint. Voor de tweede prijswinnaar zijn er 50 gratis games en voor de derde 25. Deze activiteit organiseert Tom Thys sen in samenwerking met de Neder landse Bowling- en Kegelffcderatie. Deze federatie is ook ingeschakeld bU de oprichting van een Leidse Bowling Bond. (Dit zou de 27ste in Nederland zijn). Niet dat Holiday Inn die bond nu direct wil oprichten maar men zal van die kant de zaak wel krachtig gaan stimuleren. „Als er echt belangstelling voor ls," zegt Bob Heutz, „zullen er ook lessen gegeven kunnen worden. Ver der is er altijd film en diamateriaal beschikbaar voor mensen die eerst willen weten wat ze nu eigenlijk gaan doen". Eerste Leiden heeft een unieke Holiday Inn want het is de eerste van de Europese vestigingen die een bowling in het hotel heeft verwezenlijkt. Naast de bowling kunnen de bezoe kers net als de hotelgasten gebruik Belangstelling voor bijenteelt LEIDEN „De bijenteelt mag zich in een steeds grotere belangstel ling verheugen". Tot deze constate ring kwam de voorzitter van de af deling Leiden e.o. van de Vereniging tot bevordering der Bijenteelt, W. Hulshoff tijdens de eerste winterbij- eenkomst in restaurant „Boerhaave". In de vergadering werden tien nieu we leden een een nieuw Jeugdlid ge ïntroduceerd. Er werden twee kleurenfilms ver toond, getiteld „Bijenhouden met succes" en .Net leven van de honing bij". Gedurende de pauze werd onder meer een boogkorf bezichtigd en be sproken. De Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten" heeft zaterdag het carnavalsseizoen '74—'75 inge luid in het St. Antoniusclubhuis. Om elf uur precies verscheen de nieuwe Prins Carnaval op het appèl. Binnengereden in een versierde bakfiets nam hij onmiddellijk daarna de leiding van de festiviteiten in handen. durige blootstelling aan nareosegas op de proppen, waarbij ze ervoor pleitten om voor anesthesisten en verpleegkundigen op operatiekamers kortere werktijden in te voeren. Prof. Spierdijk: „Ja, dat is zo. Maar we moeten niet vergeten dat de ope ratiekamers ten oosten van het IJze ren Gordijn slechter ingericht zijn dan hier, waardoor het nareosegas zich gemakkelijk kan verspreiden". Niettemin hebben onderzoekingen uitgewezen dat er in elk geval een bepaalde (lage) concentratie van nareosegas in de werkruimten blijft hangen, waaraan anesthesisten en verpleegkundigen langdurig worden blootgesteld. Prof. Spierdijk: „Het is eigenlijk nooit duidelijk bewezen dat het langdurig blootgesteld zijn aan nareosegas de oorzaak is van be paalde afwijkingen. Je zou net zo goed andere oorzaken kunnen ver onderstellen. Maar wij gaan ervan uit: zolang het niet bewezen is, zijn we voorzichtig. Dus moeten we zor gen voor zuivere lucht op de narcose- kamers en vinden we het noodzake lijk dat de systemen worden onder zocht. Prof. Spierdijk acht het uitgesloten dat de patiënt die onder narcose wordit gebracht, aan hetzelfde even tuele gevaar wordt blootgesteld als anesthesisten en verpleegkundigen op operatiekamers. „Kijk, er wordt natuurlijk in elk geval rekening ge houden met maximum aanvaardbare concentraties van nareosegas dat wordt toegediend. Bovendien wordt de patiënt er niet langdurig aan blootgesteld.. Hij zou langer dan 24 uur aan narcoscegas moeten worden blootgesteld om eventueel gevaar te lopen. En dat gebeurt niet". Naast het onderzoek naar de effec ten van langdurige blootstelling aan nareosegas, streeft prof. Spierdijk er naar om op 1 Januari 1976 de opera tiekamers van het academisch zie kenhuis van nareosegas gezuiverd te hebben. Per operatiekamer zal dit ongeveer tweeduizend gulden gaan kosten. In de twee Jaar dat het project loopt, heeft de hoogleraar kunnen rekenen op financiële steun ongeveer an derhalve ton per jaar van het z.g. preventiefonds, een semi-overheids instelling. Met die steun konden een chemicus, een analist en een admini strateur worden aangetrokken. Bin nenkort loopt de termijn waarop die subsidie betrekking had, af. Bespre kingen over een voortzetting van de subsidiëring zijn nog gaande. .Net is niet eenvoudig om subsidie te krij gen", meent prof. Spierdijk. „Toch hebben we het hard nodig. Tenslotte heeft het onderzoek van de Ameri kanen aangetoond, dat dit project belangrijk^enoeg is". Ro^iHEWGEL Bowling wordt in Nederland een geweldig populaire sport voorspellen Tom Thyssen en Bob Heutz. Dat komt omdat het vooral door de hele familie gedaan kan worden. Boven dien zegt Tom Thyssen, is het niet zo verschrikkelijk duur. Je hoeft er geen speciale uitrusting voor te ko pen, schoenen is het enige dat Je moet huren. De in aanbouw zijnde bowling in de Leidse Holiday Inn. gezondheid. Dit project staat ander leiding van prof. dr. Joh. Spierdijk, hoogleraar in de anesthesiologie in het Leidse academisch ziekenhuis. Sinds anderhalf Jaar wordt het ei gen personeel van de operatiekamers in het academisch ziekenhuis met hetzelfde doel om de drie maanden gekeurd. Maar volgens prof. Spier dijk heeft dit tot dusver nog niet het bewijs opgeleverd, dat nareosegas af wijkingen in het bloed veroorzaakt. Toch heeft een recent onderzoek van een groep Amerikanen, met wie prof. Spierdijk nauwe contacten onder houdt, aangetoond dat er wel dege lijk verband bestaat tussen geconsta teerde afwijkingen en het langdurig blootstaan aan nareosegas. De uit slag van dit onderzoek vermeldt o.m. een verhoogde kans op kanker -bij vrouwelijk personeel op operatieka mers en 25 procent meer kans op af wijkingen bij nakomelingen van ope- ratiekamerpersoneel. Prof. Spierdijk staat daar hoewel hij de resultaten van het Ameri kaanse onderzoek niet onbelangrijk vindt nog wat gereserveerd tegen over, omdat hier slechts 50 procent van de ondervraagden heeft gerea geerd, terwijl 90 procent response als minimale eis voor betrouwbaarheid geldt. Russische artsen kwamen Jaren ge leden al met het gevaar van lang- Prof. Spierdijk: subsidie hard 7iodi4L Auto-expositie British Leyland LEIDEN Op donderdag 14, vrij dag 15 en zaterdag 16 november as. houdt British Leyland Nederland een regionale autotentoonstelling in Lei den. Nabij motel "Holiday Inn" zullen in een speciaal gebouwd paviljoen auto mobielen van de merken M.G., Triumph, Rover en Jaguar worden getoond. Voor het publiek is deze expositie geopend op 14 en 15 november van 10.00 tot 2200 en op 16 november van 10.00 tot 18.00. In totaal zullen twintig auto's van de bovengenoemde Britse mer ken worden getoond. Er zullen voor belangstellenden demonstratiewagens aanwezig zijn voor het maken van proefritten. Leiden: Nieuwe Rijn 35. Telefoon 071 40341. Alphen aan den Rijn: Winkelcentrum De Aarhof 67. Telefoon 01720 94645. LEIDEN Aan de Technische Ho geschool in Delft zijn geslaagd voor het doctoraal examen civiel ingenieur A. A. van Essen (met lof) te Voor schoten, G. W. Lochter te Oegstgeest, C. J. Uittenbroek te Wassenaar. C. Visser te Alphen aan den Rijn en E. B. Visser te Wassenaar. Door Wim Wirtz LEIDEN Deze maand zal vanuit Leiden worden begonnen met een landelijk onderzoek naar de aanwe zigheid van bloedziekten bij zo*n 400 anesthesisten (narcotiseurs)Ook zullen verpleegkundigen van opera tiekamers binnen afzienbare tijd aan een dergelijk onderzoek worden on derworpen. Het onderzoek maakt deel uit van een inmiddels twee Jaar oud project, waarbij wordt nagegaan in hoeverre het langdurige blootstaan aan nareosegas schadelijk is voor de Elke Fleurop bestelling is gegarandeerd Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleur op- bloemist zorgt id Gtgarandeerd goedt LEIDEN Viscollege H.S.V. vis te in Oude Wetering-dorp met een goed resultaat: 1. A. Doesburg 2625 gram, 33 stuks fe K. Laterveer 2350, 28, 3. H. Mon- tanus 2280, 21, 4. P. Wond erg em 2055, 24, 5. J. Leuring 1945, 24, 6. La terveer sr. 1840, 15, 7. G. Bontje 1485, 7, 8. J. Boot 1450, 13, 9. P. Bontje 1374, 13, 10. B. Laterveer 1280,10. Het viscollege OASE (Adler) viste de laatste wedstrijd van het seizoen. Onderstaand de einduitslag '73'74. 1 (en kampioen) J. Leuring 7175 gram 95 stuks, 2. J. Hartman 6065, 80, 3. J. Gommans 5315, 65, 4. S. Tegelaar 4595, 48, 5. S. Tegelaar jr. 2910, 31, 6. J. Solleveld 2865, 38, 7. H. Hillebrand 2780, 36, 8. P. Hop pers 2465, 31, 9 .F. Schoutens 2255, 22,10. V. Weber 2145,15. Tenslotte: VOP *74 viste de 8ste wedstrijd in Zaandam. Uitslag: 1. J. Veltman 3400 gram 20 stuks, 2. K. Van Kampen 2100, 16, 3. H. van Hou ten 1800, 14, 4. J. Kerkvliet 1800, 11, 5. G. Terveer 1800, 10. 6. M. Ker- vliet 200, 9, 7. A. Dubbeldeman 1750 10. 8. D. Lotte 1300, 8 en S. Kukler 1400, 6, 10. R. van der Zeeuw 850, 6. Willeke heeft er deze week geen zin in. Ze doet lekker 'n weekje niks. Totaal niks. Tja, dat kan gewoon als je bij uitzendbureau Luba werkt. Volgende week gaat ze d'r weer flink tegenaan. Ze heeft 'n slim willeke.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3