Kissinger blijft hopen op succes over enkele weken ERVAREN VERKOPERS V oedsel - olie - prijzen Goudprijs op recordhoogte Carrière-bouwers, bel nu! CHINEES AANBOD BAART IN MOSKOU mondiMsr Schijnduel om miljarden contract Nixons toestand onder juridische controle in vogelvlucht in vogelvlucht ABORTUS OP CYPRUS ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 MOSKOU/PEKING Het door Peking voorgestelde gesprek met Moskou over 'n niet-aanvalsverdrag moet volgens Chinese kringen in Moskou worden gezien als een ge baar van goede wil van de Chinese leidere. De volksrepubliek wil met dit gebaar de wereld haar oprechte wens tonen te komen tot een norma lisering van de verhoudingen met de Sowjet-Unie. Het verrassende Chine se voorstel heeft in diplomatiek Moskou groot opzien gebaard. De tekst ervan is overigens nog niet door de Russische pers gepubliceerd ter wijl er evenmin al 'n officiële reactie uit het Kremlin is vernomen. Noch in Peking, noch in Moskou verwach ten politieke waarnemers een sensa tionele ommekeer in de betrekkin gen tussen de sinds Nikita Chroesj- tjow vijandig tegenover elkaar staan de communistische giganten. China heeft aan zijn voorstel de 6teeds door Moskou afgewezen voor waarde verbonden van een wederzijd se terugtrekking van troepen in de omstreden grensgebieden. In som mige gebieden staan de Chinese en de Russische militairen letterlijk te gen over elkaar. De Sowjet-Unie heeft er zich de laatste Jaren her haaldelijk over beklaagd dat Peking op haar aanbod voor een normalise ring van de betrekkingen nooit heeft geantwoord. Met het verzonden tele gram wil China, naar men aanneemt, Moskou nu tot de volgende zet dwin gen. Volgens een onofficiële verklaring luidt het telegram in de belangrijkste passages als volgt: „De Chinese regering heeft her haaldelijk voorgesteld tussen beide landen goede onderhandelingen te voeren opdat dit tot een verhouding van vriendschap en goed nabuur schap zal leiden. Deze doeleinden zijn volledig in overeenstemming met de in september 1969 tussen de rege ringsleiders van China en de Sowjet- Unie (resp. premier Tsjoe en-Lai en premier Alexej Kosygin) bereikte overeenkomst een verdrag te sluiten dat 'n niet-aanvalsverdrag en het we derzijds onthouden van geweld bevat, de status quo aan de grens hand haaft, gewapende conflicten verhin ADVERTENTIE dert en de terugtrekking regelt van strijdkrachten aan beide zijden uit omstreden gebieden waar ze let terlijk tegen over elkaar staan om daarna op uitgebreider niveau tot onderhandelingen over te gaan over het totale grensprobleem". In het telegram staat verder dat China onverkort van mening blijft dat „principiële meningsverschil len tussen China en de Sow- Jet-Unie de normalisering van de verhoudingen tussen beide landen niet mag verhinderen". MONDILEDER, Nederlands grootste speciaalzaak in leren zitmeubelen, heeft een grandioze start gemaakt in Home Centre Haagse Schouw en de groei gaat nog sneller. Daarom willen wij op zeer korte termijn ons team uitbreiden met enkele Jonge, enthousiaste medewerkers met gedegen vakkennis, goede om gangsvormen en bij voorkeur een uitgesproken belangstelling \*>or alle aspekten van leren meubelen. De jonge, dynamische direktie verwacht van zijn nieuwe medewerkers, dat zij zich volledig zullen inzetten om de goede naam van Mondileder verder uit te dragen, en door teamgeest en kollegialiteit zullen mee werken aan het behoud van een fijne werksfeer. Mondileder weet dit te waarderen én te honoreren. TUNIS (AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft zijn bliksemtournee door het Midden-Oosten gisteren afgesloten in het volste vertrouwen dat hij de beletselen voor verder Arabisch-Israëlisch overleg uit de weg heeft kunnen ruimen. Voor z'n vertrek naar Tunesië heeft Kissinger de Israëli's voorgehouden dat de „nieuwe mo gelijkheden" behoedzaam moeten worden afgetast. Noch de minister noch zijn assistenten wensten tijdens de vlucht naar Tunis nader op deze uitspraak in te gaan Wel kreeg de pers te horen dat noodzakelijkerwijs uitsluit dat ko- ning Hoessein kan optreden als ver- Kissinger een nieuwe ronde van zijn tegenwoordiger van de 600.000 Pa- gepatenteerde „geheime diplomatie" 'estijnen op de westelijke oever. In Jeruzalem heeft Kissinger zijn heeft ingeluid, dat beide partijen voorkeur voor een „stapsgewijze regeling andermaal duidelijk ge- hem hebben gevraagd zijn bemid- maakt. Hij is van mening dat de be- t trokken landen hierdoor een gevoel delaarsrol te blijven spelen en dat van mede-betrokkenheld en vel de vruchten van dit nieuwe initiatief kri^ge"' Kissinger zei: „Wij verkeren thans in een bijzon- tn de komende weken tastbaar zul- der delicate fase. De zaak is buiten gewoon ingewikkeld. Er hangt een ten worden. boel af van psychologisch begrip, po litiek „Fingerspitzengefühl" en we- Kissinger heeft de Israëlische derzijds vertrouwen". Een hoge Ame- regering opnieuw verzekerd, dat de rika^pse functionaris noemde de ^Israëli's minder „paniekerig" dan Verenigde Staten met bezig zijn hun ,kort na de o^^tte van Rabat, beleid ten gunste van de Palestijnse De zegsman, die niet met naam Als u bent, die wij bedoelen, dan is dit een uitdaging voor u! Bel vanavond of maandagavond tussen 19.00 en 23.00 uur onze heer De Hoop voor een afspraak. Telefoon 0182018617a Home Centre Haagse Schouw, Voorschoterweg 45—47, Valkenburg Z.H. (bij Leiden). bevrijdingsorgansatie te wijzigen. „Het uitoefenen van druk is on nodig omdat wij het in hoofdzaken eens zijn over de te volgen koers", aldus Kissinger. Hij vervolgde echter, „gezien de omstandigheden dient de Amerikaanse politiek van tijd tot tijd te worden geanalyseerd". Israël heeft gezworen nooit te gullen onderhandelen met de PLO die vorige week in Rabat door 19 Ara bische staatshoofden is erkend als wettig erfgenaam van de sinds wenste te worden genoemd, zei dat Kissinger een nieuw bezoek aan het Midden-Oosten voor 10 december, wanneer de NAVO in Rome verga dert, niet op voorhand uitsluit. PARIJS De Amerikaanse vliegtuigfabriek Northrop Corporation gaat akkoord met een uit daging van de Franse vliegtuigbouwer Dassault om een schijngevecht te houden tussen diens 'F-1-53' (Mirage) en de 'YF-17' (Cobra) van Nor throp om uit te maken welke van deze toestellen de beste is. Geoffrey Parsons, vice-president voor Europa urswi een yuuiucneussiuni m ae,01 het miljarden-contract van de ounce <3U gram)' Dat 15 de hoogste prijs die ooit tot stand is ge- ROME (ANP) Het landbouw- noodlijdend gebied kunnen komen, zit deze ook kan gebruiken voor het sche hulp op zich te i produkt dat op de voedseloonferen- Soortgelijke opvattingen werden ver- t ie in Rome het meest over de tong dedigd door Kameroen en Senegal, lumbia wacht met belangstelling op conferentie zich van de Amerikaanse fabriek verklaarde gisteren: „Wij gaan het door de heer Dassault voorgestelde gevecht niet uit de weg. Wij hebben het volste vertrouwen in onze 'YF-17'. Niettemin vond hij P^Js gisteren gestegen tot 183 dollar het Franse voorstel een pubhiciteitsstunt in de wedloop eeuw. Op de foto de 'YF-1T, die gisteren vanaf de basis Edwards in de VS zijn eerste vlucht maakte, komen. Het vorige record dateerde van 3 april van dit jaar toen 179.50 dollar per ounce werd betaald. De voornaamste oorzaak van deze forse stijging was volgens handelaren dat na een daling tijdens le ochtend- handel de psychologische barrière 180 dollar werd doorbroken, het best kan Toen dat eenmaal gebeurd was ont- hoogte. Na een opening op 179180-50 LONDEN In Londen is de goud- dollar zorgde de grote vraag voor uiteindelijke vaststelling de hele mensheid. Co- De oliestaat Bahrein vond dat de ^967 door Israël bezette westelijke gaat is graan, en dat misschien nog Maar zullen de Verenigde Staten de daden waarmee de olielanden hun bepalen tot algemene beginselen j^ordaanoever. Kissinger's opmer kingen worden niet beschouwd als indruisend tegen dit standpunt, maar geheime onderhandelingen gr aanlevering en en graanhulp buiten dan binnen de verga- hun voorraden ergens anders dan waarachtige solidariteit met de ont- richtlijnen en geen verplichtingen stond er nog derzalen. In de wandelgangen kan in eigen land willen opslaan? BIJ de wikkelingslanden zullen tonen, aldus moet gaan opleggen dat de Amerikanen Nederlandse delegatie ter oonferen- werd verklaard. 5reeleer als een zacht duwtje in Is rael's rug om zijn onderhandelings positie v hai opnieuw te bestuderen. tie had ln dat met de Sowjet-Unie, China, In- len laten dwingen. kelijkheid zijn ze niet zo rijk, want hoge veevoederprijzen welk af zonderlijk land dan ook. Bahrein, dat Prijs nog verder omhoog, zijn minister van Landbouw had ge stuurd maakt zdcfh zorgen vraag en ging de akkoord in de Si- dia, Pakistan en Bangla-Desj. Met de Wat de financiering betreft: bij de de produktiecapaoiteit van hun land- Russen zouden ze al overeenstem- Nederlandse delegatie heeft men de bouw is nog ming hebben over hervatting van Indruk dat de gedachte aan een de afgebroken graanleveringen op voorraadvormmgsfonds hoopte dat 111 lets meer dan twee weken is de conferentie totTalntevelingen zal goudprijs in Londen met ongeveer om alle land- 25 dollar gestegen. Dat komt volgens goede handelaren vooral door de grote toe middenkoers op 183.25 dollar per oi lager peil. enigde Naties een illusie is, die men naire vergadering komen de gelui- bouwlanden te helpen de ple- kunstmest tegen lagere prijzen. de wereld- Hoewel Kissinger zich voors hands concentreert op het van de grond krijgen van Israëlisoh-Egyp- tische onderhandelingen, sluit hij de Twee belangrijke vragen die in de wel kan vergeten. De vraag is nu of voedselconferentie in Rome. Dat laat- Amerlka voorraden zal gaan opslaan ste geluid kwam WASHINGTON Ex-president neming van de vraag uit de Verenig- Richard Nixon van Amerika zal Marokko, ook door zijn minister de Staten, waar particulieren vanaf door gerechtelijke artsen worden landbouw vertegenwoordigd, 1 Januari volgend Jaar weer goud onderzocht om vast te stellen of zijn mogen bezitten. Ook de zwakte van hij inderdaad om gezondheidsrede - het olieland kwam uitleggen dat het de orde met medefinanciering door Europa, Irak, dat wel vond dat de „nieuwe fosfaat toch niet zoveel verdiend de dollar op de wisselmarkten, de da- gekomen zijn: wie zal dat financie- of dat het de financiering niet in de getuigenbank kan mogelijkheid voor een Jordaanse u - ge eisen stelt, jrol in het vraagstuk van de wes- Bagia-DesJ, door bittere ervaring De olielanden kunnen zelf rijken" onder de landen hun ver- heeft als men wellicht zou denken, ling van de rentetarieven in de Ver- verschijnen. 'De voorzitter moeten die voorraden op zich neemt omdat Europa te ho- antwoordelijkhedem niet uit de weg Fosfaat, een belangrijke kunstmest- enigde Staten en de slechte econo- Watergate-proces in Washington, dat in de grondstof, is onlangs, zeer tot onge- mische situatie in de westerse lan- rechter John Sirica, heeft gisteren behoren te gaan. de Nederlandse boeren, den stimuleerden de vraag. Ook de eerste plaats de „oude rijken" telijke Jordaanoever niet uit. Ge- daartoe gedreven, heeft zeer sterk ge geschiedenis bewijzen dat wie grote de hunnen behoren te handelen door bijzonder sterk in prijs omhoog ge- ziirich steeg de goudprijs tot record- goedgekeurd «aghebbende Amerikaanse woord- pleit voor het opslaan van zulke politieke en economische macht be- het grootste deel van de economi- - .Voerders hebben gezegd dat de er- voorraden op „strategische plaat- kenning van de PLO in Rabat niet s zodat ze heel gauw in Spanje heeft dezer dagen sterk de de mogelijkheid aandacht getrokken door het heen- stegen is, ligt gaan van twee liberale ministers, Ca- banillas de Irimo neUjk het gevolg van de druk "rechts" op generaal Franco, die weliswaar sinds anderhalf Jaar niet langer de functie van premier ver vult, maar, zoals nu duidelijk is ge bleken, toch nog altijd de heeft deze gang van zaken een groep Voorlichting en Barrera leidende figuren er niet van weer- Financiën. Dit is ken- houden tot de vorming van een so cialistische parti) over te gaan, of schoon politieke partijen natuur lijk met uitzondering van de falan- gistische Nationale Beweging —zon der meer verboden zijn. Maar de nieuwe partij, de Spaanse Sociaal- r ogen, sterk ge- ten, "maar wij hopen dat 3 de hand. Toch reerd zullen worden." stelling van het kabinet bepaalt. Nu democratische Unie (USDE), heeft staat Spanje voor het feit, dat het met opzet niet het woord "asocia- Het ligt voor de hand, dat de op richting van deze socialistische partij een rechtstreeks gevolg is van de gebeurtenissen in Portugal. Na het heengaan van het oude bewind in Lissabon bleek Immers, dat in feite alleen de communisten over een po litiek apparaat konden beschikken. Voor de Spaanse socialisten verzoek met deze strekking rdachte John Ehrlichman, eens adviseur van Nixon ln het Witte Huis. Ehrlichmans verdediger William Frates verzocht de rechter drie „werkelijk goede" dokters *e benoemen opdat de gezondheidstoe stand van Nixon eens wordt .•opge helderd". Sirica ging met het ver zoek mee en verklaarde te hopen, dat hij reeds de komende week de dokterscommissie zal kunnen sa- getole- dig tegenwicht tegen de communisten menstellen. te kunnen bieden, anderzijds maakt Nixon verblijft al enige tijd in het zü zich, door in de openbaarheid te ziekenhuis van Long Beach waar hij treden, tot een vrij gemakkelijk doel- behandeld wordt wegens pfnlebitis wit van de regering, vooral nu Fran- aan het linkerbeen. Volgens de laat- co heeft gemeend de wat meer libe- ste berichten zou daaruit een lichte rale lün van de afgelopen maanden longontsteking zijn voortgekomen, te moeten ombuigen naar rechts. Van nadat zijn rechterlong was dlchtge- falangistische kant is ai verklaard, klapt. Nixons lijfarts John Lungren dat men zijn opvattingen met kracht heeft verklaard dat zijn patiënt voor zal verdedigen "tegen alle samen- lopig verscheidene maanden niet dat zweerders". De interne tegenstellin- aan zware geestelijke inspanningen einde van het autoritaire bewind bij de Iberische buurman Portugal niet zonder invloed is op de eigen poli tieke constellatie. cion" in haar naam opgenomen. Dat wordt namelijk gébruikt voor de politieke 'discussiegroepen,' die (mis schien!) met ingang van het nieuwe Wat in Lissabon geschiedde kan zich Jaar officieel toegelaten zullen bij Franco's dood, ook in Spanje vol- den. Het gaat dus om een partij en trekken. Trouwens, premier Arias wel één, die zich parallel met andere Terwijl in Rome gekibbeld wordt over verantwoordelijkheden voor de voedselschaarste en de functieverdeling voor organi saties, die daarin verbeterig moeten brengen, verhongeren in de onderontwikkelde landen dagelijks duizenden mensen, vooral kinden. Deze zelf uitgeteerde moeder koestert wanhopig haar tot op het bot vermagerde kind, dat geen kans meer heeft in dit leven Navarro heeft al doen blijken, dat hij rekening houdt met een politieke om mekeer, door tegen de aanstaande Jaarwisseling een wettelijke regeling van politieke groeperingen in het vooruitzicht te stellen. Dat zou be tekenen, dat de illegale politieke ac tiviteit "boven water" komt en een lijke regeling constitutionele basis krijgt. Natuur- enz. lijk is die toezegging van zo'n negen maanden geleden destijds door Fran co bekrachtigd, maar het staats hoofd heeft zich blijkbaar laten be ïnvloeden door ultra-rechtse advi seurs. Cabanillas kreeg de bons en Barrera diende daarop uit eigen be teken aan de wand. Niemand gen, zoals die nu in Spanje duidelijk mag worden blootgesteld. Daar- weet hoe lang Franco, nu bijna 82 worden, kunnen als volgt omschre- onder verstaat hij ook het verschij- jaar oud, nog in staat zal zijn de touwtjes te trekken. Zou er ook in Spanje verandering komt op een harde koers tegen alles van politieke weersgesteldheid optre- wat naar grotere vrijheid streeft; den, dan dient de les van Portugal druk van gematigd rechts en de geleerd te zijn en moeten ook in nieuwe partij der socialisten op pre- Europese socialistische partijen op- niet-communistische kringen organi- mier Arias om de politieke-party- stelt. Tot haar doeleinden behoren punten als volledige scheiding van regering te kerk en staat, vrije vakbonden, stem- vrijheid recht voor alle Spanjaarden boven de achttien Jaar, gelijkheid voor de wet van mannen en vrouwen, wette- de echtscheiding. aties gereed staan om een nieuwe formatie al is het maar oogluikend vormen en de politieke toe te laten en daarmede een gevaar- goede banen te leiden, lijk vacuüm te voorkomen als gene- Daarbij komt, dat de Spaanse munisten allerminst stilzitten: juli kondigde het hoofd van die par tij, Santiago Carrillo, bijgestaan door de balling Calvo Serer, te Parijs de vorming raai Franco wegvalt. Natuurlijk is dan Don Juan Carlos nog present, die op steun van de legerleiding schijnt te kunnen reke- Die legerleiding wenst nadruk- De leiders van de nieuwe partij, Franco gerichte "democratische Jun- tegen het regime- kelijk een voorzichtige overgang van onder wie een bekende advocaat, dichter, een vooraanstaand architect, een hoogleraar en enige economen, staan "links van het centrum." Fas cisten en communisten zijn ta" Een lachwekkender uitdruk king is nauwelijks denkbaar, omdat mocratisch staatshoofd wenst te weging zijn ontslag in. De vraag is lidmaatschap uitgesloten, maar laatst- i wat er tegen 1 januari zal gebeu ren: wordt de belofte van Arias Na varro effectief of wordt die door genoemden dienen aldus een woord voerder van de nieuwe groep, wel dezelfde reohten te bezitten als Franco onder tafel dere politieke partijen. Wij zijn (nu uit twee woorden bestaat die el kaar volkomen uitsluiten. Maar af gezien van die bespottelijke naam wijst deze aankondiging van com munistische zijde er wel op wat men van die kant van plan is als het be staande Spaanse regime, hoe dan ook verdwijnen. Overigens is de po- nog) illegaal, aldus spreekbuis Rid- sitie van de nieuwe partij den, zal het Spaanse volk bij refe rendum duidelijk moeten maken, dat het hem als zodanig wenst. Intussen heeft de rechtervleugel zijn invloed krachtig doen gevoelen, ten koste liberale verandering leek te zullen worden. De vrees is ge rechtvaardigd, dat bepaalde kopstuk ken in Spanje de "les van Portugal" ruejo op een persconferentie in Ma- gemakkelijk. Enerzijds is zij over- nog steeds niet begrijpen. Dat de spanning, met laatstgenoem- drid voor buitenlandse corresponden- tuigd van de dringende noodzaak tij- RL NICOSIA Vrouwen die in de periode van de gevechten op Cyprus in Juli door Turkse mi litairen werden aangerand, zul len geaborteerd mogen worden. Dit heeft een regeringswoord voerder meegedeeld. Hij zei dat het Cyprische hul< van afgevaardigden een anti abortuswet heeft ingetrokken om de slachtoffers van aanrandlm? de mogelijkheid te bieden op wettige wijze een einde aan de zwangerschap te laten maken Volgens de woordvoerder zullen naar schatting 700 vrouwen van de maatregel ge bruik maken.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9