Omkoping bij top in onderzoek Defensie bestelt Lanceraket Buitenom Binnendoor HORECA KREEG KLAPPEN NIET GEMANIPULEERD Aantjes wil neergang stoppen met wiebeltax Laat'ns wat van je nr randstad Voorrecht Eten Pij De kabel Wachten Artsen willen bewijs van Beekmans D'66 ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 PAGINA 7 Een onderzoek naar de bedrijfsresultaten in de horecasector tijdens het eerste weekeinde na de invoering van de nieuwe alcohol wet heeft duidelijk gemaakt, dat ongeveer zestig pro cent omzetverlies is geleden. Het waren vooral de drankver- werkende bedrijven, zoals café's, bars en dancings, die zware verliezen leden: tussen de vijftig en tachtig procent omzet. Zoals te verwachten viel zijn het vooral de zaken buitenaf, die zware klappen hebben opgelopen. In de steden en centra viel het allemaal nogal mee. Ook restaurantbedrijven hebben duidelijk gevoeld, dat de nieuwe drankwet is ingevoerd. DEN HAAG De meeste Nederlanders hebben de indruk dat veel mensen met succes 'gemanipuleerd' worden, maar de meerderheid acht zich er zelf geen slachtoffer van. Dit is gebleken bij een enquête die het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) heeft gehouden. Van de onder vraagden bij deze nationale steekproef bleek 67 procent van mening dat veel mensen allerlei dingen doen die zij zelf niet willen, maar waartoe zij vaak ongemerkt worden verleid of gedwongen door macht van buiten af. Als grootste manipu lators kwamen uit deze enquête reclame (43 pet), overheid (37 pet) en radio en televisie (35 pet). Andere manipulators werden genoemd werkgevers (28), vakbonden (20), politieke partijen (22), kranten en tijdschriften (21) en actiegroe pen (18). Ambtenaren nemen steek penningen aan van aannemers Het is nu nog rustig in de werkhoven Sofia in de Oosterschelde bij Kamperland. Op de voorgrond betonblokken die al voor de afdamming zijn aangemaakt; op de achtergrond één van de pijlers voor de kabelbaan. Vannacht besloot het kabinet de Oosterschelde af te sluiten met een storm- caissondam, die in 1985 klaar moet zijn. ROTTERDAM Eén of meer aannem iingsmaaitschap pijen, die kabels en buizen leggen voor de PTT en vele ge meenten, zijn verwikkeld in een omkoopschandaal. Ook hebben zij zich vermoedelijk schuldig gemaakt aan belas tingfraude. De rijksrecherche en de fiscale recherche zijn bezig de zaak te onderzoeken. Een PTT- en een gemeente ambtenaar hebben bekend steekpenningen te hebben aan genomen. ROTTERDAM AR-fractieleider Aantjes heeft de regering uitgeno digd de wiebeltax toe te passen om ae economische neergang te stoppen. In Aantjes' zienswijze zou dat een verlaging betekenen van de loon- en inkomstenbelasting, de benzine-ac- cijns, de verbruiksbelasting op per sonenauto's en de vennootschapsbe lasting met ten hoogste vijf procent. Bovendien herhaalde Aantjes op een vergadering van de Kamercen trale Rotterdam, dat de regering de overheidsuitgaven moet verlagen met enkele honderden miljoenen gul dens. In Groningen heeft fractieleider Wiegel van de WD betoogd, dat de slechte cijfers van onze economie voor velen als een schok aankomen. „Het kabinet zegt dat het een cri sisstemming wil voorkomen, maar het feit, dat die crisisstemming be gint te ontstaan, is te wijten aan de wisselvalligheid en de onduidelijk heid van de politiek van het kabi net-Den UyT, oordeelde Wiegel. Prijs kinder boeken voor Paul Biegel RIJSWIJK De minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk Van Doorn heeft de staatsprijs voor kinder en jeugdliteratuur 1973 toege kend aan de schrijver Paul Bie gel in Amsterdam. De uitrei king van deze prijs, die f 5000 bedraagt, zal plaatsvinden op woensdag 27 november. Deze driejaarlijkse prijs die in 1964 werd ingesteld, werd verleend aan de schrijfster An nie M. G. Schmidt, An Rutgers- Van der Loeff en Miep Diek- Een en ander is gisteren medege deeld door mr. A. C. 't Hart, officier van justitie in Rotterdam, die de lei ding heeft van het door de rijksre cherche ingestelde onderzoek. Omdat men op het ministerie van Justitie 'tot de hoogste top toe' be trokken is bij het onderzoek, achtte de officier zidh niet gerechtigd meer duidelijkheid te verschaffen. Wel wilde hij kwijt, dat het in deze zaak •niet om een doosje sigaren gaat'. Het omkoopschandaal is aan het licht gebracht door de fiscale re cherche. Bij een periodiek onderzoek van de boeken van de maatschappij (en) kreeg men aanwijzingen dat er strafbare feiten gepleegd waren. De genoemde ambtenaren werden ver hoord en sloegen door. De PTT-er is hangende het onderzoek geschorst. De gemeente-ambtenaar zou inmid dels disciplinair gestraft zijn. Een woordvoerder van de PTT weigerde verdere mededelingen te doen. Tn overleg met de Jusititie heb ben wij besloten om niets te vertel len, totdat zich wat de PTT betreft nieuwe ontwikkelingen voordoen'. De geschorste PTT-amlbtenaar is, naar van gezaghebbende zijde is ver nomen, een beleidsfunctionaris, die een stem -had in het gunnen van op drachten aan aannemingsmaat schappijen. De man zou al enkele Jaren steekpenningen hebben aan genomen tot een totaalbedrag van enkele tienduizenden guldens. De verdachte zou beweren, dat hij geen geld heeft aangenomen, maar dat hem het geld is geleend. AMSTERDAM De eis van London Rubber Company Nederland uit Leerdam om "Het groene boekje voor meisjes" uit de handel te nemen is door de vice-president van de rechtbank te Amsterdam, gisteren bij vonnis in kort geding afgewezen. De fabrikant van (Durex) condooms had zich gestoord aan de opmerking in het door Bruna uitgegeven boek je dat condooms uit automaten (vooral Durex) "meestal niet zo best" waren. Ook helikopters voor leger en marine DEN HAAG (ANP) Nederland heeft zes opsporings- en reddingshelikopters van het type Westland/Aerospa- tiale ,,Lynx" besteld, alsmede lichte hefschroefvliegtuigen van het type BO-105 C, van het Westduitse concern Mes- serschmittboelkow-Blohm. Dit blijkt uit een brief' die staatssecretaris van Defensie (materieel) mr. A. Stemer- dink gisteren de beide kamers heeft doen toekomen. De staatssecretaris schrijft voorts o.m. dat er een aanvullende bestelling zal worden gedaan voor mechanische kichtdoel- arti'llerie ten behoeve van de mobiele hichtverdedfiiging van de brigades. Een beslissing over de keus van nieuwe jeeps voor de landmacht moet nog worden genomen. Het ligt in de bedoeling op korte termijn een afdeling ,,Lance"-raket- wapensystem te bestellen, als dit voor convencionele ladin gen bedoelde systeem ook iln de Verenigde Staten in pro- duktie wordt genomen. Over de keuze van de "Lynx" als helikopter voor de Nederlandse stan daardfregatten, deelt de heer Ste- merdink verder mee dat het het eni ge hefschroefvliegtuig is dat "in fase is met het Nederlandse bouwpro gramma van de standaardfregatten" Dit type is in enkele honderden aan tallen in produktie genomen vooron der meer de Britse en Franse marines als boordhelikopter van de fregatten. Het ligt daarom in het voornemen dit type als standaard hefschroef vliegtuig bij de Nederlandse konink lijke marine in te voeren. Met de Engelse marine-autoriteiten is overleg begonnen "voor een zo innig mogelijke logistieke samenwerking". Daardoor zal het pakket reservede- len voor de helikopters die voor ons land bestemd zijn klein kunnen wor den gehouden. Er wordt verder ge streefd naar gezamenlijk motoren- onderhoud. Ter wille van de standaardisatie met de fregathelikopter is "een eer ste verwerving begonnen" van zes hefschroefvliegtuigen in de uitvoe ring voor opsporing en redding. Met het invoeren van het nieuwe type zijn tevens uitgaven nodig voor onder meer de eerste opleidingen, infra structuur en buffervoorraden reser- vedelen op het marinevliegkamp de Xooy. Voorlopig zijn wat deze zes hef schroefvliegtuigen betreft, uitgaven gepland tot 6.4 miljoen pond sterling over de Jaren 1974/1978. De lichte hefschroefvliegtuigen voor de koninklijke luchtmacht zul len verkennings- en verbindingste ken moeten uitvoeren ten behoeve van de landmacht. Zij zullen uiter lijk eind 1976 de 54 piper "super cub* vliegtuigen van de luchtmacht moe ten vervangen. De eerste drie BO-105 C-helikop- ters zullen in oktober 1975 worden af geleverd. De totale kosten van dit projekt zijn 59.3 min gulden. Over de "Lance"-raket deelt de de heer Stemerdink het volgende mee: "tussen Nederland en de Duitse bondsrepubliek is langdurig overleg gepleegd over de vraag, of de invoe ring van een nieuw raket wapensys teem bij de koninklijke landmacht in het kader van een bilaterale sa menwerkingsvorm door de Bundes- wehr overgenomen kon worden. Een Navo-studie had vorig jaar reeds uitgewezen dat de invoering van de lance niet in aanmerking kwam voor taakverdeling in breder verband. Na afweging van alle factoren zijn wij tot de conclusie gekomen dat aan schaf van een nieuw raketsysteem door de Bondsrepubliek ter onder steuning van het Nederlandse eer ste legerkorps geen financiële, logis tieke of operationele voordelen biedt en alleen maar complicaties zou op leveren. In overleg met de Duitse autoriteiten hebben wij dan ook be sloten hiervan af te zien". Staatssecretaris Stemerdink ver volgt „aangezien uit militair oogpunt een raketsysteem ter aanvulling van de artillerie gewenst is, is besloten in eigen beheer een dergelijk systeem aan te schaffen. Het is niet de bedoeling hiermee de "Honest John" raketten, die uitslui tend bestemd zijn voor de inzet van kernwapens, te vervangen. Het nieu we systeem zal alleen conventionele ladingen vervoeren. Het ligt in het voornemen op kor te termijn een bestelling te plaatsen voor een afdeling conventionele "lan ce" raketten, bestaande uit enkele lanceerinrichtingen en bijbehorende apparatuur. Het is de verwachting dat deze afdeling in 1978 operatio neel zal zijn. Onderhandelingen met de Amerikaanse autoriteiten over de defipitieve prijs zijn nog gaande. Voor planningsdoeleinden is in de defensienota zesentachtig miljoen gulden opgenomen. De „Lance", die een bereik heeft van ruim honderd kilometer, is in zijn nucleaire rol een vervanger voor zowel de "Honest John" met kortere dracht, als de veel zwaardere "Ser geant" raket, welke laatste niet in de Nederlandse bewapening voorkomst. Voor een uitbreiding van het nucle aire potentieel is geen aanleiding. D voorgenomen bestelling past in de gedachtengang over moderne bewa pening zoals die in de defensienota is neergelegd. Een beheerste moder nisering van de bewapening is re gelmatig geboden, zonder meegezogen te worden in een als het ware auto matisch verlopende bewapenings spiraal", aldus staatssecretaris Ste merdink in zijn brief aan de Staten- Generaal. ADVERTENTIE Jawel, de reisfolders zijn al weer binnen. Maar die vertellen ook niet alles over een vakantie plaats. Bel daarom iemand die er zelf is geweest. Hoe't strand is,hoe de mensenzijn. Zeker is zeker. Zo'n telefonische informatie is niet duur. Want 's avonds na zessen en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. RANDSTAD vraagt met spoed Boekhouders PD/MBA Administratieve krachten voor eenvoudig boekhoudkundig werk KATWIJK, PARSSTRAAT 19 TELEFOON 01718 11215 uitzendbureau Bijgaande convocaitie plukte ik uit het blaadje van de verenig de hutsvrouwen, een pittige pres- sure-groep. Onder het kopje „bur gemeesterevrouw een voor recht" worden voor de twaalfde november grote gebeurtenissen aangekondigd: „Onze ere-presi- dente uit Oegstgeest, mevr. W. A. R. van Eysinga-Horst, wil u op deze gezellige kontaktochtend iets vertellen over haar ervaringen als burgemeestersvrouw. De vrouw naast haar man heeft altijd wel een taak, maar de vrouw naast de eerste burger van de stad heeft wel een heel specifieke taak. Een klein puntje van deze „ijsberg" ziet u soms in de kranten, maar wat er zoals echt komt kijken. Komt u naar deze ochtend, u komt er beslist wijzer vandaan". Ik vind de vergelijking van een burgemeesterse met een ijsberg zaohtgezegd nogal vrijpostig. Dat had ik ook gevonden als ze met een werkende vulkaan was verge leken, om maar eens een ander natuurverschijnsel te noemen. Voorts wil deze krant wel even stelen diat ze er naar streeft me vrouw Eysinga zoveel mogelijk ln haar geheel te tonen en niet slechts „een klein puntje". experimenten uit de doeken doet. De plaatselijke afdelingen zouden driftig moeten gaan meedoen. Dat is goed bekeken van die VARA. Dan zijn ze meteen af van dat gezanik op de jaarvergadering van die man die iedere keer weer vraagt of voor de continu-arbei ders Coronationstreet ook 's nachts tussen drie en vier kan worden uitgezonden en van die mevrouw uit de afdeling Coevorden die Pipo als avondvullend programma wil. En voor het ledenbestand heeft het het voordeel dat u de lege en veloppe, zonder postzegel en met alleen de naam persoonlijk bij de afdelingssecretaris in de bus kunt gaan doen. De lokale, niet-com- merciële kabel projecteert wel het adres. Tot de stompzinnigste informa tie behoren de berichten dat de afgavaardigden op de wereldvoed- seftconferentae in Rome er zo lek ker van eten. En het is evenmin vreemd dat die berichten in be paalde kranten staan en op de voorpagina. Die kranten vinden eigenlijk dat praten over de af grijselijke honger in de wereld flauwekul, maar ze durven dat niet met zoveel woorden te schrij ven omdat er best wel eens een enkeling tussen de abonnee's kan zitten die daar de pest over in krijgt. Daarom maar liever sug gereren dat die deelnemers aan de conferentie zich aan die honger geen donder gelegen laten liggen en zich liever volvreten aan en nu citeer ik maar „gerech ten als gerookte zalm en biefstuk in wijnsaus". Dan wordt er ook nog melding gemaakt van een ander memorabel feit: „Twee Afrikaanse afgevaardigden klaag den steen en been dat him kopjes maar half gevuld waren". Waar schijnlijk was de schrijver hoogst- verbaasd dat die negers zomaar uit een kop konden drinken en maakte die verbazing plaats voor verontwaardiging, boen ze ook nog praatjes kregen over niet tot de rand gevulde drinkgerei. En wat wil men nou met zo'n berichit? Moeten we de zalm in celluloid verpakken en aangete kend sturen naar de Baliemanden? Moéten we negers dlie wagen de zelfde aanmerkingen te maken ais blanken naar Afrika terugjagen? De knuppel die het verhaal schrijft, schijnt zich er ook over kwaad te maken dat er wijn bij het eten was. Als je van achter de bloemkool vandaan komt en al leen een glaasje drinkt als er een fles zoete Spaanse wijn in het kerstpakket zit, kun Je Je inder daad ergeren aan dat drinkgedoe. Zeker in een stad als Rome, waar de meeste mensen toch al zo lij ken op gastarbeiders. Die lokale kabeltelevisie straks, dat wordt wat, hoor. De spanning stijgt nu al bij de gedachte dat we behalve Barcelona—Feyenoord ook de big match tussen Quick Boys en Spakenburg op de Kat- wijkse kabelteevee krijgen, en dat de toneelvereniging van de Kok- school King Lear (met de fourier in de rol van Cornelia) op het Leidse scherm brengt, met in de pauze doctorandus Scheurkogel over het maatschappelijk opbouw werk in de binnenstad. Nu zullen allerlei aanzetten tot participa tie pas echt vaart krijgen. Helaas ligt ook hier vriend commercie weer vuig op de loer. De plaatselijke middenstand zou wel eens driftig willen gaan ad verteren. De kruidenier op de hoek in opstand tegen het grootwinkel bedrijf. Of Albert Hetfn 't al niet moeilijk genoeg heeft op de STER Trouwens laten wij het gevaar van lokale kranten als de grote volksveriaMcers en mammondie- naar evenmin bagatelliseren. De VARA heeft van de week een rapport gepubliceerd, waarin ze de grote taak van de omroep verenigingen bij die lokale kabel- Toen monniken nog manuscrip ten overschreven, een dag bezig waren om een mooie hoofdletter aan het perkament toe te ver- brouwen, was er niets aan de hand. Niemand kwam er op het idee om het buskruit uit te vinden. Het ging al een beetje de ver keerde kant op, toen de eerwaar de fraters likeur gingen stoken en bier gingen brouwen. Toen één van hen eens een fles benedictine in zijn pij trachtte te verdonkere manen, schijnt de binnenzak te zijn afgeschaft. En nu dan die brave broeder Mattheus die de strafgevangenis in en uitliep met figuurzaagjes en wapentuig. Op frater kon Je bouwen. Als strafrechthervormer Geurtsen dit hoort, laat hij de hele katholieke kerk afschaffen. Het ziekenhuis troont als een basiliek in de wei. Een lange gang. Een loket, archiefkasten die traag langs rails glijden. Op één er van een schaterende oud-minister, op de andere de bekende prent briefkaarten uit Benidoirm en Ha- velte. Een Juffrouw met een jum- pertje in een kamerbreedtapijt- kleur geel. In die gang wachten mensen zwijgend op hun beurt. Ze bla deren uitgeblust in die Panorama uit 1971. Een enkele keer mag er iemand naar binnen, naar het grote onbekende. Als sluis funge rende kamertjes die bij groepjes van drie langs de gang liggen. ..Kleedcellen" heeft de woordkun stenaar van het ziekenhuis als naam bedacht. Broeders lopen ge wichtig als dokter Oetker met pa perassen door de gang. Een en kele keer loopt er een echte ge neesheer tussen. Dat moet men tenminste aannemen, want aan de voeten steken van die schoenen met gaatjes en lederen zolen. Het salaris van broeders lijkt niet toe reikend voor dit 90ort schoeisel. Niemand keurt de wachtenden een blik waardig. Een enkele keer wordt een zieke op zijn sponde langs gereden. Het gezicht drukt onveranderd gege neerdheid uit. De pyama's zijn met die gêne in tegenspraak. Het zijn doorgaans uitbundige, kleuri ge motieven, meer voor een wan deling langs de vloedlijn in de sohmertng. Op de Bahama's of zo. Maar we zijn niet op de Baha ma's, we zijn in een Nederlands ziekenhuis, de hoop op genezing in beton vervat. Een stokoude vrouw, broze beverigheid, wordt in een rolstoel voortbewogen. Een kwieke verpleegster, spraakzaam, duwt niet zonder compassie en bedachtzaam de stoel voor zich uit. „Hé, Jasses, mevrouw de Jong", zegit ze quasi-geërgerd, .hier mag u al weer niet roken". Ze wijst daarbij op het bordje met de verbodsbepaling. De oude vrouw geeft geen teken van reac tie. Zo vergaan de kwartieren. Een peuter, het sps£en met niets na één uur moe, gaat languit op de grond liggen en heft een door dringend gekrijs van verveling aan. „Moeten we nu nog lang wachten", vraagt de moeder. „Ja. hoort u eens, we moeten allemaal op onze beurt wachten", ant woordt het kamerbreed tapijt. De broeders blijven af en aan schui felen. Soms twee tegelijk, dokter Oekter en dokter Dralle. De moeder grijpt maar weer naar het familieblad. Biesheuvel is nog minister-president en het Olympisch dorp in Miinchen na dert zijn voltooiing. De oude vrouw in de rolstoel dommelt nu. Het kamerbreed tapijt vijlt de na gels. Het ziekenhuis troont als een basiliek in de wel. Een lange gang. H.M. UTRECHT „De heer Beekmans zal zijn beweringen, als zou 10 pet. van de artsen die meewerken aan ziekenfondsen, zich schuldig maken aan frauduleuze handelingen, met bewijzen moeten staven. De aantij ging van de heer Beekmans is zeer ernstig en moet tot op de bodem worden uitgezocht". Aldus de centrale besturen van de landelijke huisartsen Vereniging en de Landelijke Specialisten Vereni ging gisteren in een (voorlopige) re actie op de uitlatingen van het D'66 tweede kamerlid. Beekmans, zelf arts, kwam met zijn uitlatingen tij dens het kamerdebat deze week over de begroting voor volksgezondheid. „Uiteraard", aldus L. H. V. en L. S. V., „Veroordelen de beroeps organisaties fraude, gepleegd door artsen. In elke beroepsgroep zullen onder elk systeem er wel enkelen zijn, die onjuist handelen. Deze uit zonderingen moeten als zodanig wor den beschouwd en mogen niet tot ge neralisaties aanleiding zijn". Beide organisaties wijzen verder op de controle-mogelijkheden, die de ziekenfondsen hebben, en zeggen verder bereid te zijn samen met de ziekenfondsorganisaties de zaak te onderzoeken. Zij kunnen zioh echter niet voor stellen dat het hier inderdaad een omvang betreft, als door Beekmans genoemd. „Andere hadden wij die klachten zeker eerder in onze regel matige contacten met de zieken fondsorganisaties moeten vernemen", aldus hetcommentaar van LSV en LHV, die over deze kwestie op kor te termijn contact gaan opnemen met het gemeenschappelijk overleg orgaan van de ziekenfondsen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7