RENOVATIEWINKELS IN NOORD EN DE KOOI Actie Terre des Hommes voor de Koerden "Behoudbouw" in Leiden Herrie-BAK- beest ZULSINGEL DEELS OPEN VOORLICHTINGSAVONDEN VOOR BEWONERS "Leiden voor Vietnam BINNEN STAD ONDER DE LOEP ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 LEIDEN Maandag worden ln Leiden Noord en De Kooi twee re- movatiewinkels in gebruik genomen in het bijzijn van de webhouders Ver boom en Waal. De winkel in Noorderkwartier, die om 4 uur wordt geopend, is gevestigd in de Prinsenstraat 66-68; die in De Kooi, die om half zes wordt openge steld, is gevestigd in het pand Ja- vastraat 2. Beide winkels zullen voor de be woners van Noord en De Kooi van groot belang kunnen zijn tijdens de grootscheepse renovatiewerkzaamhe den die hier zijn gepland. De bedoeling is nl. dat zij gaan dienen als een soort renovatiecen trum. waar de bewoners van de wijk terecht kunnen om zich op de hoog te te stellen van de renovatieplan nen en om advies van de raadsman voor renovatie in te winnen over hun persoonlijke problemen bij de reno vatie van hun eigen woning. Daar naast zullen de projektleiders er ook geregeld spreekuur houden voor het geven van adviezen aan eigenaren en bewoners. Tenslotte zullen de reno vatiewinkels dienen als vergader ruimte voor de wijkcomité's en de woningcorporaties die bij de reno vatie betrokken zijn. De rehabilitatieplannen zullen in de komende twee weken op een achttal speciale voorlichtingsavonden met de bewoners van Noord en De Kooi worden toegelicht en besproken. Daartoe ontvangen de bewoners persoonlijk een uitnodiging thuis, sa men met een informatiebulletin over de rehabilitatieplannen. De avonden in De Kooi worden ge organiseerd op 12, 14, 20 en 21 no vember a.s. in het gebouw van de Louise de Colignyscholengemeenschap aan de Sumatrastraat 201 (hoek Willem de Zwijgerlaan)Alle avonden beginen om 8 uur. In Noorderkwar tier worden op 13, 19, 26 en 27 no vember a.s. bijeenkomsten gehouden Zoals bekend, is in het kader van voor de bewoners en wel in de kan- de voorbereidingen van de rehabili- tine van de Leidse Apparatenfabriek tatieplannen ook een onderozek ge in de Os- en Paardelaan, aanvang daan onder de winkeliers, bedrijven eveneens 8 uur. en consumenten ter plaatse. Tenslotte zal op dinsdag 10 decern- Op de avond van 10 december zullen ber a.s. 's avonds om 8 uur, even- zij zich samen met vertegenwoor- eens in de kantine van de Leidse Ap- digers van de Kamer van Koop- paratenfabriek, een speciale avond handel en de Leidse Middenstands- worden georganiseerd voor de win- centrale kunnen beraden op de uit- keliers en bedrijven in deze beide wij- komsten van dit onderzoek, die de ken. zer dagen bekend zullen worden. ONDANKS TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaal baar. Door het toepassen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 jaar het betrouwbare Juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service door onze eigen ateliers. UW WINKELIER v. d. Water Haarlemmerstraat 18 L LEIDEN De Leidse afde lingen van de PvdA, CPN, PPR en PSP roepen de Leidse be volking op om een bijdrage te leveren aan de collecte „Medi cijnen voor Vietnam", die in de week van 18 tot en met 23 nove- ber door het Medisch Comité Nederland-Vietnam georgani seerd wordt. Een groot deel van het Vietnamese volk lijdt aan malaria en tuberculose de met regenwater volgelopen bom- kraters zijn broedplaatsen voor muskieten, die malaria over brengen). In Vietnam heeft 92 pot. van de Jonge kinderen En gelse Ziekte, doordat zij tijdens de voortdurende Amerikaan se bombardementen in onder grondse schuilplaatsen moesten verblijven en geen zonlicht kre gen. In de week van de 18e tot en met de 23e zullen collectes worden gehouden, ook kunt u uw bijdrage storten op gironummer 1090400 tm.v. het Medisch Co mité Nederland-Vietnam, met vermelding van „Leiden voor Vietnam". U kunt zich opgeven als collectant btf mevr. C. Vol- mer, De Mey van Streefkerk straat 19, Leiden, tel. 23928, of mevr. K. Go, Leidse Straatweg 7, Oegstgeest tel. 51477. Dit weekeinde in Leiden LEIDEN Dit weekeinde houdt de werkgroep Leiden e.o. van Ter- re des Hommes een huis-aan- huis bliksemactie om geld en goe deren in te zamelen voor de Koer den in het Midden-Oosten. Dit volk voert momenteel strijd met Irak om z'n vrijheid en zelfstan digheid te behouden. Als gevolg van deze oorlog hebben honderd duizenden Koerden moeten vluch ten: 100.000 van hen bevinden zich in kampen in Iran (Perzië) en nog eens 200.000 houden zich op in het noorden van Irak. Volgens de werkgroep hebben deze mensen te weinig voedsel, medicijnen, kleding en onvoldoen de onderdak, ,,'s Winters kan er 2 3 meter sneeuw vallen, en de winter nadert snel. Tienduizenden vooral kinderen, zullen deze winter niet overleven als ze niet onmiddellijk geholpen wor den", aldus de werkgroep. Terre des Hommes heeft al mensen en goederen gestuurd; volgens de werkgroep is deze hulp doeltreffend gebleken. Toch is er nog veel meer nodig. Ge vraagd wordt om giften te stor ten op het actie-gironummer 100900 t.n.v. Terre des Hommes in Den Haag (eventueel op giro 2930476 t.n.v. werkgroep Leiden e.o. van Terre des Hommes in Leiden). Verder kunnen er blik ken melkpoeder en/of babyvoed- sei en warme (kinder) kleding worden afgeleverd op de volgende adressen: Leiden: fam. Van der Lee-Rijsbergen, Corn. Schuytlaan 40 en mevrouw Heijmerink, Zoe- terwoudsesingel 53; Leiderdorp: mevrouw Jorna, Vossiuslaan 32; Oegstgeest: fam. Broekstra, Rhijngeesterstraatweg 175; Voor schoten mevrouw Bosselaer, Kon. Julianalaan 18 en Zoeter- woude: mevrouw Kortmann, Mie- ning 2. Volgens de werkgroep Leiden e.o. is er vooral veel geld nodig, want snel vervoer (tenslotte gaat het om een bliksemactie) is duur. Een chartervlucht kost drie gul den per kilo vracht; de totale vrachtkosten worden getaxeerd op minimaal f 50.000. De goede ren lopen via Teheran, waar me dewerkers van de Stichting Ont moeting met het Midden-Oosten die nauw samenwerken met Terre des Hommes klaar staan om ze op te vangen en voor ver der transport zorg dragen. LEIDEN Tussen Kaiserstraat en Vijfde Binnenvestgracht, middenin de bedrijvige universiteitsbuurt, staat een bakbeest van een gebouw: „De Bak", de nieuwe mensa, eethuis voor duizenden. De Zegersteeg loopt bij wijze van spreken dwars door de nieuwbouw heen. Achteraan, fel con trasterend met het nieuwe gebouw, 6taan de oude huisjes van Annahof en Komkommerhof. Daar wonen mensen, jonge gezinnen veelal met kinderen. In een heerlijk rustig buur tje. Die rust wordt wreed verstoord door de harteklop van De Bak. De onregelmatige en daardoor wen je er nooit aan harteklop van het aan- en uitknallen van de grote branders onder de stoomketels (voor verwarming e.d.). Dag en nacht knallen de branders aan en uit. Dat klinkt tot ver door uit het stookhuis, opgetrokken in een éénsteensmuur, met op zich al herriemakende alu minium uitlaatpijpen (op foto). Om wonenden slapen met pillen in hun maag en watjes in hun oren. Ze pro beren hun eigen stukje leefmilieu te verbeteren en ze hebben daarvoor ge hoor gevonden bij het universiteits bestuur. Dat is bezig met het uit werken van maatregelen om de ge luidshinder te verminderen. Stok achter de deur: er is nog geen hin derwetvergunning afgegeven. Er is dus hoop. het herstelde Van Assendellts Hof. Door Bram van Leeuwen en Hans Melkert Foto's Jan Holvast LEIDEN Het gedeelte van de Zijlsingel tussen de Hoge Rijndijk en de Weversbrug (Oosterkerkstr.) gaat volgende dinsdag weer open voor alle verkeer. Het vorige na jaar begonnen rioleringsproject Zijl singel en omgeving is bijna voltooid, zij het dat op het kruispunt Lage Rijndijk-Herensingel-Zijlsingel nog heel wat moet gebeuren. Op dit punt moeten de verschillende riole ringen namelijk op elkaar worden aangesloten. Dat gaat gebeuren in de periode van 18 november tot 14 december. Gedurende deze week geldt voor het verkeer de volgende regeling: gemotoriseerd verkeer in de rich ting stad zal worden omgeleid via de Driftstraat en de Herensingel; gemotoriseerd verkeer uit de stad wordt omgeleid via Herensingel, Medusastraat en Sieboldstraat; langzaam verkeer, dus voet gangers, of bromfietsers en fietsers met hun voertuig aan de hand. kun nen van 18 tot 25 november via dit kruispunt de Zijlsingel nog bereiken, evenals in de periode van 29 novem ber t.ejm. 14 december. In de week van 25 tot en met 29 november is het kruispunt echter ook voor deze groep geheel afgesloten. Ook Stadsherstel kan aan het werk LEIDEN De huizen naast het wevershuisje aan de Oranjegracht de nummers 81 en 85/85a zullen ook worden gerestaureerd. Bur gemeester en wethouders hebben be sloten in te stemmen met de ver koop van deze panden aan de BV Maatschappij tot Stadsherstel Lei den tegen de prijs van f35.000. De grond wordt in erfpacht uitgegeven. Het wordt één van de eerste pro jecten van Stadsherstel. de beheerder van Huize Pokon LEIDEN Het Van Assendelfts Hofje aan de Langegracht in Leiden stond op de nominatie om te werden gesloopt. Weliswaar een onvervang baar stukje cultuur dat in 1624 tot stand werd gebracht maar waaraan de tand des tyds zo geknaagd had dat het alleen nog scheen te wachten op de komst van de slopershamers. De huisjes die eeuwenlang bejaarde Leidenaars een onderkomen hadden verschaft kregen jaren geleden hun laatste bestemming: opslagplaatsen voor de distilleerderij Hartevelt. Na het besluit om Hartevelt in het vervolg bij Bols in Nieuw-Vennep in de fles te doen werd verzocht het hof Je van de monumentenlijst af te voeren om het vervolgens met de grond gelijk te maken. Dat het niet zover gekomen is, dankt Leiden aan de Stichting Leidse Studenten Huis vesting, die het hofje enkele Jaren geleden opkocht en met een ambi tieus restauratieplan begon. Op advie6 van de Leiderdorpee ar chitect Piet van der Sterre werd een begin gemaakt om de ernstig verval len woninkjes ln het hofje weer be woonbaar te maken. Steeds stond daarbij voorop dat het rustieke sfeer tje van het hofje bewaard moest blijven. Alles moest zoveel mogelijk in oude stijl worden hersteld. Kapotte vensters werden gerepa reerd, daken werden vernieuwd en voorzien van isolerende lagen. Schooorstenen, die eigenlijk geen functie meer hadden werden toch hersteld. Architect Piet van der Sterre: „Het was eigenlijk meer conserve ren dan vernieuwen. Als ze goed on derhouden worden kunnen ze weer even lang mee als een nieuw huis". Vorig Jaar werd die eerste fase af gesloten en konden de 15 huisjes van het hofje weer worden betrokken. De bovenverdieping voorzien van 2 slaapkamers (een grote en een klei ne), een douche en toilet en bene den een knusse kamer met de bed stee die nu als keukentje dienst doet. Sfeervolle huisjes waar de studenten het blijkens hun reacties best naar hun zin hebben. Kijkje vanaf de Nieuwe Rijn: Diogenes. Jaar een hofje bij hebben dat weer gezien mag worden. Het is overigens niet de enige plek waar de Stichting Leidse Studenten huisvesting probeert iets van het oude Leiden te behouden. Dat ge beurt bijvoorbeeld ook met een pand aan de Hogewoerd. Naast de twee bouwvallige huizen op de hoek van de Watersteeg (Ci- tyring), die door de Stichting Dioge nes weer bewoonbaar gemaakt zul len worden, ligt dit pand, waarvan het voorhuis inmiddels is gerestau reerd. Hetzelfde zal gebeuren met het achterhuis in het kader van de aan vullende werkgelegenheid. Dat ter plaatse hoognodig iets moest gebeu ren, wordt geïllustreerd door het feit, dat tijdens de werkzaamheden aan het achterhuis, het aangrenzende pand van zijn fundering de Nieuwe Op dit ogenblik wordt er gewerkt aan een nieuwe fase in het Van As sendelfts-project De toegang tot het hofje wordt gerestaureerd en de vier panden aan weerszijden van de poort krijgen een ingrijpende op knapbeurt, zodat hier straks weer acht nieuwe wooneenheden voor de Leidse studenten beschikbaar komen. De pandjes die uit verschillende pe rioden stammen behouden elk hun eigen karakter en zoals de zaak er nu voorstaat zal Leiden er volgend studie-/leeshoek van Rijn in dreigde te schuiven. Met stutten is dat nu voorkomen. Is het achterhuis eenmaal gereed dan heb ben de Leidse studenten er weer acht kamers bij. Een wat grotere uitbreiding van het kamerareaal 20 in getal kwam juist dezer dagen gereed. Het pand Nieuwsteeg 33, waar vroeger de co- mestibleszaak Mulder gevestigd was, is in negen maanden omgebouwd tot Huize „Pokon". Een naam, die volgens beheerder Gert Jan van Es enige toelichting behoeft. ,.Het pand hiernaast, nummer 31, heet de „Bloem van Leiden". Daarom hebben wij de naam „Pokon" gekozen". Achter de voorgevel, die om finan ciële redenen voorlopig nog niet ge restaureerd kan worden, liggen rond de binnentuin een twintigtal ruime tot zeer ruime studentenkamers. En kele daarvan zijn in de oorspronke lijke staat behouden gebleven, ande re werden aangepast. Op elke verdie ping van het huis is een aantal dou ches en keukenruimte. Er zijn ook kamers voor enkele studentenechtpa- De plaats waar vroeger de winkel was wordt nu ingenomen door de woonkamer van de beheerder, com pleet met lees- en studiehoek. Huize Pokon heeft zelfs al eigen postpapier laten drukken. Gisteravond werden ter gelegenheid van de officiële opening de bloeme tjes in de overigens nog kale binnen tuin buiten gezet. Ter opluistering speelde er op een geïmproviseerd po dium een band en het bier vloeide er waarschijnlijk niet voor de laat ste maal rijkelijk. links het in aanbouw zijnde achterhuis, rechts de panden van

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3