Donor-transplantatie van huid in Rotterdam AARDGAS BRON VOOR EIWIT Vaccin anti zwangerschap twee of drie jaar effectief Mens was er blijkbaar al viermiljoen jaar geleden ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 De Amerikaanse antropoloog dr. Karl Johanson van het Cleveland Museum voor Natuurlijke His torie en dr. Maurice Taieb van het Wetenschappelijk Research Centrum in Parijs hebben tijdens een we tenschappelijke expeditie in het oosten van Ethiopië min of meer bij toeval dte oudste resten van een mens gevonden, die meer dan drie miljoen, wellicht tegen de vier miljoen jaar geleden moet hebben geleefd. Het gaat om een bovenkaak, die gevonden werd door de Ethiopiër Alamajehoe Asfaw, die eerst meende te doen te hebben met de kaak van een uit gestorven hyena-soort. Later zijn nog meer kaak- delen gevonden van deze zeer grote ouderdom. Door deze vondst moet de geschiedenis van de mens min of meer „herschreven worden", want niet alleen dacht men dat de mens hooguit twee miljoen jaar oud is, maar bovendien meent men thans op grond van deze vondst de ontstaanplaats anders te moeten lokaliseren. De kaakresten werden gevonden in het Afar-ge bied in Oost-Ethiopië in de nabijheid van de Awash- rivier. Het gaat om een complete bovenkaak met alle tanden en kiezen compleet, een halve bovenkaak en een halve onderkaak, eveneens met tanden en kiezen. Het voorlopig onderzoek dateert deze resten zeker anderhalf miljoen jaar ouder dan de tot dusver oudste vondst door Richard Leaky, de Amerikaanse antropoloog die niet zo heel lang geleden opzien barende vondsten deed aan de oevers van Lake Ru dolph in Kenia. Vóór die laatstgenoemde vondsten schatte men de ouderdom van het genus „mens" op ruim één miljoen jaar, na die vondst werd het twee miljoen en thans is de ouderdom van de mens blijk baar weer ongeveer verdubbeld. De nu gevonden kaakresten zijn veel vollediger en daardoor ook we tenschappelijk veelzeggender dan de vondsten van Leaky. Via ingewikkelde evaluaties van de vondst heeft men geconcludeerd, dat de vondsten in Ethiopië lei den tot de revolutionaire opvatting, dat de oorsprong van de mens niet in Afrika heeft gelegen zoals tot dusver was aangenomen op grond van de ontdek kingen van Leaky. We vondsten schijnen ook aan te tonen, dat de mens nog ouder moet zijn geweest dan de „exemplaren" waarvan thans de resten zijn op gegraven. In Rotterdam is men onlangs, eerder dan in het voornemen heeft gelegen, begonnen met experimenten op het gebied van donor-huidtransplantatie, waarvoor speciaal daarvoor ontwik kelde en aangepaste ruimten en instrumenten in het Zuider ziekenhuis in gebruik zijn genomen. Deze speciale inrichting bestaat uit twee Laminar Low Units (op de foto). Aanvankelijk was men van plan geweest om in het ziekenhuis tot januari eerst wat ervaring op te doen met lichtgewonde patiënten, maar twee zwaargewonden bij een explosie en brand bij Shell heeft men als eersten in behandeling genomen. Een Laminar Plow Unit is een ruimte waar voortdurend gefilterde kiemvrije lucht onder geringe over druk (iets meer dan de buitenat mosfeer) door stroomt. De patiënt ligt als het ware in een zachte kiemvrije bries, waardoor gevaar voor besmetting met bacteriën uit de ziekenhuis-omgeving kan worden voorkomen. Bij een brandwondpatiënt moet het huidverlies door transplantatie van de eigen huid worden opgevan gen. Vaak is het huidverlies echter zo groot, dat dit niet tijdig kan, en de patiënt overlijdt. In Amerika zijn proeven genomen met transplantatie van donorhuid, zodat de patiënt buiten direct le vensgevaar komt, waarna de „vreem de" huid in etappes wordt vervangen door de eigen huid. Het resultaat was zo goed (van tien vroeger ten dode opgeschreven patiënten bleven er acht in leven) dat ook de Nederlandse medische we reld tot transplantatie met huid van een donor wil overgaan. In het Radiobiologisch Instituut van TNO in Rijswijk is voor dit doel speciale apparatuur ontwikkeld, waarin voor vrijwel onbeperkte tijd beschikbare donorhuid kan worden bewaard. Zoals bij iedere transplantatie moe ten aan de patiënt bepaalde stoffen worden toegediend om afstotings reacties te voorkomen of vertragen. Dat houdt echter automatisch in. dat de afweer tegen bacteriële In fecties wordt ondermijnd. Bij een brandwondenpatiënt zal daarom be handeling in de steriele ruimte van de Laminar Plow Unit een onmis bare voorwaarde voor succes zijn. Dergelijke ruimten zijn in ons land verder alleen nog maar in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk in ge bruik, waar een speciale afdeling zich met brandwonden bezighoudt. Men heeft het nuttig gevonden een tweede „brandwondencentrum" in te richten in Rotterdam gezien het na bijgelegen industriegebied waar de kans op ernstige branden en brand wonden relatief groter is dan elders. De onderzoeker van de medische hogeschool in het Ameri kaanse Virginia dr. Giovanni Costa, die een ademtest heeft ontwikkeld, waarmee met een zekerheid van 86 procent kanker kan worden opgespoord in een vroegtijdig stadium. Deze me thode werd onlangs hekend gemaakt tijdens een internatio naal kankercongres in Florence. De test werkt met behulp van kleine capsules met licht radioactief materiaal. Indiase artsen hebben een ent stof vervaardigd, die zwangerschap twee drie jaar kan verhinderen zonder afbreuk te doen aan de ge zondheid of het sexuele leven van de •vrouw. Dat heeft dr. G. P. Talwar •van het Indiase rijksinstituut voor medische wetenschappen dezer da gen in New Delhi bekend gemaakt. De werking van het vaccin berust er op, dat het lichaam van de vrouw antistoffen gaat produceren, zwangerschap verhinderen. Dat zou het enige effect zijn, want de sexue le gevoelens en mogelijkheden wor den niet aangetast, en ook de men struatie blijft na de inenting een normaal verloop hebben. Het prepa raat bestaat uit een bepaalde tak van een hormoon. Het vaccin, waarnaar Talwar en zijn medewerkers vele jaren hebben gezocht, is al geruime tijd op effec tiviteit en bijverschijnselen getest op dieren. Enige tijd geleden gebeurde dit ook op zes vrouwelijke vrijwilli gers en het bleek geheel aan de ver wachtingen te voldoen. Deze proeven worden voortgezet, want men wil over langere perioden de effecten kunnen beoordelen alvo rens het middel in gebruik te nemen voor een grootscheepse actie tegen de bevolkingsgroei. Met deskundigen op het gebied van bevolkingsgroei en -politiek en vraag stukken op het gebied van de voed selvoorziening maken de autoriteiten van India zich ernstige zorgen over de bevolkingstoename in dat land en over het algemeen in Oost-Azië. De belangrijkste factor in een gerichte bevolkingspolitiek is, dat het achter gebleven ontwikkelingspeil de in de hoger ontwikkelde wereld gangbare middelen ter voorkoming van een bevolkingsexplosie ondeugdelijk ma ken, en bovendien veel te kostbaar in een schaars te-economie. Periodie ke inenting, slechts eenmaal per twee of drie jaar, kan een uitkomst bren gen, die met andere middelen onder de vigerende omstandigheden niet be reikbaar is. Het is bovendien zo, dat een tijde lijke toepassing van het middel (ge durende b.v. tien tot vijftien jaar) al het gevolg zou hebben, dat de eco nomische ontwikkeling van deze ge bieden een kans krijgt en dat juist daardoor de omstandigheden worden geschapen om met de „conventionele middelen" een stabilisatie van de be volking tot stand te brengen. Een heel groot deel van de wereldbevolking, naar schatting vijftig procent, heeft een tekort aan eiwitvoeding. In vele gevallen is dit tekort gering, maar niettemin is het voor honderden miljoenen rampzalig. Over het waarom daarvan straks meer. Over de gehele wereld wordt naar stig gezocht naar aanvullende eiwit-produktie. Een belangrijke vooruitgang schijnt nu geboekt te zijn door het laboratorium van Shell in Sittingbourne in Engeland. Men heeft daar een (overi gens niet geheel originele) methode ontwikkeld om eiwit rechtstreeks te winnen uit aardgas. Dit soort eiwit (Single Cel Protein, of kortweg SCP) zou bijzonder geschikt zijn voor de verrij king van veevoeder. In veevoeder wordt veel hoogwaardig eiwit vermengd, afkomstig b-v. van plantaardige stoffen en vismeel, die ook voor menselijke consumptie geschikt zijn. De vondst zou niet de voeding voor de mensen direct ten goed komen maar wel door besparing van eiwit ten, die voor menselijke voeding geschikt zijn. Voedseltekort voor een groot deel van de mensheid, die met zachtjes knorrende of luidkeels schreeuwen de magen rondloopt is op zichzelf al een zeer ernstig probleem. Eiwit tekort in die voeding is om be paalde redenen catastrofaal. Bij ei wit-tekorten tijdens zwangerschap en in de eerste levensjaren treden de fecten op in de hersenontwikkeling. Bij extreme verschillen in de eiwit- voeding is het derhalve denkbaar, dat die onderontwikkeling van de herse nen in de onderbedeelde delen van de wereld een intellectueel achter blijvende bevolking als consequentie heeft. En dit betekent op den duur een verdere achterstand in ontwik keling van die volken, en naar het zich laat aanzien ook een sterkere bevolkingstoename. De achterstand in de hersenontwikkeling is ook er felijk, zodat zich na enkele gene raties verschillende types mensen zouden kunnen ontwikkelen: geeste lijk volgroeid en matig in aantal toenemend, en geestelijk achtergeble ven en sterk toenemend in aantal. Naar de uiteindelijke gevolgen van zo'n desastreuze ontwikkeling kan men slechts gissen. Iedere poging, om het eiwit-tekort in de voeding waar ook ter wereld op te heffen verdient derhalve gro te belangstelling en waardering. De voedingswaarde van het door Shell uit aardgas geproduceerde ei wit SCP heeft een eiwitgehalte van 75 procent, waarmee de beste kwa liteit vismeel benaderd zou worden en de kwaliteit van verrijkt sojameel worden geëvenaard. Het onderzoekersteam van Shell, dat zich in Sittingbourne al sinds 1965 bezighoudt, zou voor een doorbraak hebben gezorgd. De sleutel van de methode van Shell is het gebruik van een gemengde bacterie-cultuur. Het is gebaseerd op het samenstellen van een mengcultuur uit een aantal als reincultuur gekweekte bacteriën. Deze mengcultuur levert met aard gas als „voeding" de waardevolle ei witstructuren. Shell overweegt, een proeffabriek te bouwen in Amsterdam voor de verdere praktische ontwikkeling. Met de produktie van die fabriek moet worden nagegaan, wat de voedings waarde en wat de eventuele al of niet giftige bijverschijnselen zijn van SGP voor proefdieren als pluim vee, herkauwers, varkens, vis etc. Sommige van die onderzoekingen worden vermoedelijk uitgevoerd door de Colbom-groep in Engeland, die een grote reputatie heeft op het ge bied van research met betrekking tot veevoeder. Men heeft nog slechts va ge plannen voor een daaropvolgende commerciële SGP-fabriek, die zeker niet voor 1908 in gebruik kan komen. Zoals gezegd is het nieuwe procé dé niet geheel nieuw. Aardgas en olie zijn in vele op zichten broer en zus. Het zijn beide koolwaterstoffen, die dienstbaar ge maakt kunnen worden voor de win ning van energie, zij komen dikwijls gezamenlijk of in nauwe geologische relatie voor. In Engeland, Italië, Rusland, Ja pan en enkele andere landen wor den al eiwitrijke 6toffen. geschikt voor veevoeder, vervaardigd door procedé's waarin aardolie als voe dingsbodem voor gistingsproces sen wordt gebruikt. In de ontwik keling van die methode heeft het Instituut voor Landbouwkundig On derzoek van Industriële/Biologische, Biochemische en Chemische Produk- ten (ILOB) in Wageningen een gro te rol gespeeld, evenals het Cen traal Instituut voor Voedingsonder zoek van TNO in Zeist. Het ging daarbij om het testen op waarde, bruikbaarheid en gevaren van het met aardolie verkregen „toprina". Er werden geen giftige bijverschijnselen aangetoond bij het gebruik van to prina in zes generaties varkens, meer dan 700 exemplaren rundvee en ve le generaties pluimvee. Het ls een tragi-komische speling van het noodlot, dat deze ontwikke lingen ten behoeve van de opheffing van een tekort (eiwit in de voeding) zich afspelen in een periode dat de grondstoffen voor deze procedé's, aardolie en aardgas, al even schaars schijnen te worden. Maar dan moet worden bedacht, dat nog veel van die grondstoffen ongebruikt verloren gaan omdat zij voor de energiewin ning niet interessant zijn, om eco nomische of politieke redenen. Onlangs werd een gigantisch pro ject bekend om in Saoedi-Arabië, een van de rijkste olielanden ter we reld, een staalfabriek te bouwen, waarin Nederland een belangrijk aandeel zal hebben. Als energiegron zal daarbij liet aardgas worden ge bruikt, dat vrijkomt bij de oliewin ning. Dit aardgas wordt tot dusver in enorme permanent hels laaiende fakkels verbrand omdat men er geen raad mee weet: men beschikt er niet over de technologische kennis en ervaring om 't te, winnen, op te slaan en te benutten, terwijl de door t wes ten gefinancierde oliemaatschappijen er geen gat In zien om voor de win ning van deze energie kostbare in stallaties te bouwen. Daarvoor zijn de garanties tegen nationalisatie en zware heffingen te gering Met behulp van dergelijke verspil de hoeveelheden aardgas zouden de hongerende massa's (niet alleen van mensen maar ook van vee) in cen traal Afrika voor vele ,vele Jaren geholpen zijn, wanneer men er in zou slagen aardgas volgens aan vaardbare procedé's in eiwitten om te zetten. Mens eerder in Amerika In de bodem van het Califor- nische schiereiland in Mexico zijn zestig miljoen jaar oude fossielen gevonden en ook men selijke resten van zeker 50.000 Jaar oud. Volgens de gangbare opvattingen heeft de mens pas 25.000 Jaar geleden zijn intrede Ln de Nieuwe Wereld gedaan. De fossiele resten waarom het gaat werden gevonden bij de erg droge punt van het schiereiland langs de Baai van Californië, waar achttien verblijfplaatsen van mensen uit die tijd zijn aangetoond. Voorts omvatten de vondsten resten van de voor ouders van paarden, uitgestor ven haaien, walvissoorten, reu- zenschildpadden, kamelen en mastodonten. Kijken door gipsverband een techniek ontwikkeld om zonder het gebruik van scha delijke röntgenstraling door een gipsverband te kijken b.v. of een beenbreuk is geheeld en het gips verwijderd kan worden. Dat kan door middel van geluidsgolven, aldus dr. John Jurist. Er zijn met een toestel dat voor dit doel ontwikkeld is al veertig perso nen „doorgelicht", voornamelijk studenten die tijdens het skieën beenbreuken opliepen. Het grote voordeel is, dat het gipsverband zo snel mogelijk verwijderd kan worden en dat het stijf worden van gewrich ten en het krachtverlies van spieren tot een minimum be perkt kunnen blijven. Gordel om aarde ontdekt Westduitse geleerden hebben met behulp van de Europese kunstmaan Helios (gelanceerd 31 jan. 1972) vastgesteld dat zich behalve de Van Allen stra lingsgordels nog een gordel om de aarde bevindt van elektrisch geladen deeltjes, aldus het Max Planck Instituut. De gordel zou 10.000 tot 20.000 km dik zijn en zich tussen de 100.000 en 200.000 km van de aarde bevinden, ver buiten de Van Allen-gordels. Helmut Rosenbauer, die het bestaan van de gordel heeft vast. gesteld, heeft er de naam Plas mamantel aan gegeven. De gordel ontstaat door een wissel werking tussen zonnewind en aardmagnetisme. De invloed op de aardse atmosferische om standigheden en het Noorder licht is waarschijnlijk groot. Middel tegen trombose Een groep Amerikaanse ge leerden van de John Hopkins Universiteit heeft een nieuw me dicijn ontwikkeld tegen het op treden en voor genezing van trombose. Dr. John White, as sistent-hoogleraar aan de ge noemde universiteit, verklaarde dat het middel „goed werkzaam en betrekkelijk veilig" is. Het middel wordt vervaardigd uit een gezuiverd extract van het gif van de Maleisische adder Ancrod. Het is tot dusver alleen toegepast op lammeren, maar andere dierproeven staan op het programma. Pas over geruime tijd hoopt men ook mensen als proefkonijn te kunnen gebrui ken. Kunsttabak in Engeland Een overheidscommissie van deskundigen in Engeland heeft een nieuw vervangingsmiddel voor tabak voor de consumptie vrijgegeven. Zesduizend Britten zullen worden uitgenodigd siga retten van deze kunsttabak te roken, althans sigaretten waar in 10 tot 50 procent van dit ma teriaal is verwerkt. Het vervan gingsmiddel wordt gemaakt uit houtpulp en smakeloos zijn zon der enig gevaar voor de gezond heid. Het teergehalte bedraagt .slechts een kwart van dat van normale tabak en de activiteit zou slechts eenvijfde gedeelte zijn. Aan research is dertigmil joen gulden uitgegeven en er wordt momenteel in Schotland een fabriek gebouwd die 85 mil joen gulden gaat kosten. Wetenschap en technologie door P. Bok

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 23