Opheffing van het prijs beleid is niet haalbaar Italië staat zo wankelals haar scheve toren Wispelturige Strauss heeft in '76 kans op het kanselierschap Minister Lubbers: Corruptie-gemakzucht-parasiterende bureaucraten-lachwekkende misstanden ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 PAGINA 19 DEN HAAG „Het prijsbeleid van die regering blijft strak. Wel zal er rekening worden gehouden met bepaalde eisen over een langere periode. Opheffing van het prijs beleid is geen haalbare kaart, ook niet voor de detailhan del, hooguit voor deelgebieden. Bij opheffing zou men reageren met snelle prijsstijgingen uit wees dat er op korte termijn weer een nieuw prijsbeleid komt". Dit stelt minis ter Lubbers van Economische Zaken in een vraaggesprek dat wij met hem hadden. De kritiek dat het huidige prijsbe leid dateert van twee Jaar geleden en daarom is achterhaald, legt de minister naast zich neer. De kritici gaan volgens hem voorbij aan het feit. dat het prijsbeleid aan de ont wikkeling wordt aangepast. Dit is midden dit Jaar nog gebeurt. Ook is de regering overgegaan tot het voeren van een prijsbeleid per sec tor. In het bedrijfsleven wordt het prijsbeleid vaak een „loden last" genoemd bij stagnerende omzetten en een inkrimping van de markt. De bewindsman spreekt over een regelmatig veranderende „economi sche realiteit", waar anderen zich nogal eens vam het begrip „con junctuur" bedienen. De regering past zich voortdurend aan bij die realiteit. Dit kan de indruk wekken dat er géén beleid wordt gevoerd. Maar dit is niet waar. Rente Minister Lubbers: „We zijn op weg naar een zekere mate van vooruitlopen op de ontwikkelingen. Wél moeten we in dat geval rekening houden met sterke weerstanden. Men is snel beducht voor een te grote planmatigheid". veranderingen in het prijsbeleid voor de detailhandel voor te berei den. Dit gebeurt in overleg met de branche-organisaties. In het overleg wordt bekeken wat precies binnen of buiten het prijsbeleid moet gaan vallen. Ook wordt bezien hoe de doorberekening van loonkostenstij gingen moet geschieden. Ook de rente is een belangrijk punt in de kostprijsontwikkeling. Het overleg zal de komende maanden nog voortduren. Minister Lubbers wil nog wel eens kwijt dat het prijsbeleid ook voor de werkgevers voordelen heeft. „Het is niet alleen rot doen tegen het bedrijfsleven". De winstontwikkeling in de export is gunstig. Alle werk gevers zijn gebaat bij een matiging van de inflatie. De moeilijkheden bij de onderhan delingen over een centraal loonak- koord voor het volgend Jaar liggen vooral bij het cijferwerk. zo meent de bewindsman. Hij legt er de na druk op, dat nog steeds het be drijfsleven zelf verantwoordelijk is voor het welslagen van het centraal akkoord. „Wij als kabinet dragen een zware verantwoordelijkheid voor de sociaal-economische ontwikke ling". Een regelmatig terugkerend verwijt is dat er op het ogenblik in Neder land geen industriebeleid wordt ge voerd. Minister Lubbers: „Ik be strijd dit. Er is om te beginnen het globale beleid van afremmen en sti muleren. Daartoe reken ik ook re gionale instrumenten als de Selec tieve Investerings Regeling in het westen. Dan is er het sector-struc- tuurbeleid en vervolgens het beleid ten aanzien van de individuele be drijven. Mijn doelstelling is om het beleid meer op de sectoren te rich ten". De tegenwerping dat het huidige beleid meer een reageren op ont wikkelingen is dan een duidelijk omlijnd plan, wordt door de minis ter grotendeels onderkend. „Ja, maar we zijn op weg naar een ze kere mate van vooruitlopen op de ontwikkelingen. Wel moeten we in dat geval rekening houden met sterke weerstanden. Men is snel be te grote planmatig- Duidelijke les De minister zegt een duidelijke les te hebben getrokken uit het faillis sement van de Verenigde Limburgse Bakkerijen (VLB), en met name uit het verwijt van de vakbonden dat de regering niet langer steun heeft verleend tegen eerder afspraken in. „De realiteit is", aldus de bewinds man, „dat de verantwoordelijke mensen voor het behoud van VLB deze verantwoordelijkheid niet heb ben kunnen waarmaken. De hele affaire bewijst eens te meer dat en meer provocerend overheidsbeleid op het gebied van structuurverbetering en investeringen nodig is". Wat betreft de ontwikkeling in het buitenland, waarvan onze economie zo sterk afhankelijk is, signaleert de minister een langzamere groei van de internationale handel, de ontwrichting van een aantal econo mieën Engeland en Italië) en een verminderde bevolkingsgroei. Deze ontwikkelingen zijn mede schuldig aan het ontstaan van overcapaciteit in ons bedrijfsleven. Bonn Een grapje van Wim Kan leek ook lange tijd op Franz-Josef Strauss van toepassing: „Man van de toekomst en dat zal hij altijd blijven ook". Een niet gering aantal ingewijden acht het zeer wel moge lijk dat „Strauss" toekomst volgend jaar al (hij wordt dan 60) heden kan worden. Dat zou gebeuren als de voorzitter van de Beierse chris- telijk-sociale unie door zijn eigen CSU en de landelijke zusterpartij CDU zou worden uitverkoren tot kandidaat voor het bondskanse lierschap 1976. Een dergelijke verkiezing is nog geenszins zeker. Maar het is teke nend voor de sfeer, niet alleen bij de regeringspartijen (sociaal-demo cratische SPD en liberale FDP), maar ook in het kamp van de christen-democratische oppositie, dat Strauss' kansen actueel ge spreksonderwerp zijn geworden. De positie van Franz-Josef Strauss in de CDU/CSU is na de parle mentsverkiezingen in Beieren, eind oktober, sterker dan ooit. Zijn par tij haalde daar een droomrecord van 62,1 procent van de stemmen. Zijn grote rivaal voor het kanselier- sohap, CDU-voorzitter Helmut Kohl, was bij alle uiterlijk vreugdebetoon verre van gelukkig met deze uitslag. Het kon de solide, maar ook ietwat vlakke politicus niet welkom zijn dat de positie van de energieke en kleurrijke Beier tegenover hem zo zeer werd versterkt. Kohl zelf, minister-president van Rijnland-Pfaltz (hoofdstad Mainz) moeit zellfs zijn examen nog afleggen. Volgend jaar maart worden in zijn deelstaat parlementsverkiezingen gehouden. Het is zeer de vraag of Kohl kans zal zien de CDU aan een winst van 8,5 procent te helpen de trotse score van Strauss in Beieren. Kohl had kortgeleden nog verklaard dat er eindelijk eens een CDU-kandidaat voor het kanselier- schap moest worden aangewezen om de indruk van besluiteloosheid van de oppositie weg te nemen. Maar Strauss trok een streep door die rekening. Hij verlangde dat een kandidaat pas in mei-juni volgend jaar wordt benoemd en Kohl ging voor die eis prompt door de knieën. Strauss' oogmerken zijn duidelijk: zien hoe Kohl en een tweede rivaal, Stoltenberg, minister-president van Sleeswijk-Holstein, het er in hun verkiezingen afbrengen. Valt dat te gen, dan kan Strauss desgewenst zijn eigen kandidatuur met des te meer kracht voordragen. Strauss heeft zich altijd nogal ne velig uitgelaten over zijn bereidheid kandidaat te staan. .Jk sta niet te dringen", heeft hij gezegd, .maar als ik nadrukkelijk gevraagd word...." En ook (maar dat was al drie Jaar geleden): „Ik hoop dat 't Duitse volk nooit zo slecht zal gaan, dat het gelooft mij als bonds kanselier te moeten kiezen". Feit is dat de Westduitse bevolking relatief nog steeds de grootste wel vaart in West-Europa geniet, maar subjectief de economische toestand als slecht ervaart. Het bericht over massale arbeidstijdverkortingen en het dreigende uitzicht op een mil joen werklozen in de komende win ter heeft het algemene gevoel van onbehagen bij de burgerij versterkt. Dat schept een klimaat, waarin een kandidatuur-Strauss kan gedijen ook al staat vast dat hij als ge schoold econoom nauwelijks alter natieven heeft voor het beleid van kanselier Helmut Schmidt, dat nog steeds sterk op handhaving van de stabiliteit is gericht. Hoe dan ook voordat Strauss in het strijdperk zal treden moet hij vrijwel zeker wetten dat hij zijn te genstander Schmidt kan verslaan. Bij de christen-democraten is hij zeker de enige die beschikt over een combinatie van hoedanigheden, waarmee hij het tegen de „ijzeren kanselier" kan opnemen: persoonlij ke magie, politiek instinct, economi sche kennis van zaken en vooral ook slagvaardigheid en improvisa tie-vermogen. Heeft Strauss een kans na zijn eventuele verkiezing tot kanseliers kandidaat Schmidt te verslaan? Tot zijn wapenrusting behoren niet lou ter voortreffelijke eigenschappen. Bij opinie-onderzoeken is vastgesteld dat hij ook bij geestverwanten wel iswaar een hoge bekendheids maar daarentegen een zeer geringe sympathie-graad geniet. Zijn wispelturigheid, wendbaarheid en onbetrouwbaarheid zijn bijna spreekwoordelijk. Geen Westduits politicus heeft zoveel schandalen achter de rug en geen ander dan de behendige Beier zou die schan dalen kunnen overleven. De nood moet wel hoog zijn als CDU/CSU dit stuk dynamiet tot kandidaat-kanselier benoemen. De nood zal nog hoger gestegen moeten zijn voordat het Westduitse kiezers volk hem zal helpen aan de absolu te meerderheid die volgens Strauss de enige mogelijkheid is om de so ciaal-liberale regeringsmacht in Bonn te breken. Niet zonder venijn merkte hoofdre dacteur Rudolf Augstein in Der Spiegel op: Laten CDU en CSU hem toch vooral in het veld sturen. Strauss is precies de man die de regeringscoalitie nodig heeft om haar eenheid en fcnacht te hervin den. ROME De scheve toren van Pisa, wie kent die verbazingwek kende architectonische miskleun niet. Als door een wonder blijft het ding overeind, tot ongelooflijk vermaak van miljoenen toeristen. Velen halen bij het fotograferen de truc met het perspectief uit, zodat het thuisfront later op de foto kan zien hoe Jan met één hand het gevaarte voor omvallen behoedt. Een vergelijking met de Italiaanse staat valt heel wel te maken. Italië staat op instorten, buitenlandse hulp is dringend geboden. Voor de zoveelste maal dient deze situatie zich aan, alleen is het nu erger dan ooit. Zal het Pisa-wonder zich desondanks herhalen? De meeste Italianen zien dat niet meer zitten. Wat er mis is in het avondland: een economisch totaal bankroet, politie ke partijen die elkaar letterlijk naar het leven staan, een uitzichtloze bureaucratie, lachwekkende misstan den bij de posterijen, het openbaar vervoer, huisvesting en ga zo maar door. Factoren, die in elkaar grijpen en overkoepeld worden door een enorme, wijdvertakte corruptie die in het nu dertigjarige christen-de mocratisch bewind een niet meer weg te denken element van de Italiaanse samenleving is geworden. Tot dusver nog door de meesten met een zonnige glimlach en een schouderophalen getolereerd, maar die houding heeft ook zijn langste tijd gehad nu de huisvrouw voor een kilo vlees opeens ruim 15 gulden moet betalen en de benzine ƒ1.20 per liter ko6t. De Italianen beginnen de gevolgen van het gevoerde beleid te merken en dat komt natuurlijk hard aan. Hoofdschuldige van de ellende: de partij van de Demochristani, de christen-democraten. Pure establish ment, die zijn grote slemmenaantal (bijna 40%) voornamelijk te danken heeft aan het bestaan van de wormstekige kruiwagens, die de specie voor het krakkemikkerige fundament van de staat hebben aangedragen. Want hoe gaat het: een zeer groot percentage van de belangrijkste banen (dus: overheid, industrie, bankwezen, communicatie) is onder de 36 DC-kabinetten aan eigen partijleden toebedeeld. Deze topmensen willen zich natuurlijk het liefst omringd zien door geloofsgenoten. Dus wat doen de baantjesjagers van de tweede echelon: zij laten zich haastig als lid van de DC registreren. Succes verzekerd. "Sottogoverno" (onderregering) is de noemer waaronder de aldus ontstane stoet van parasiterende hielenlikkers in de Italiaanse bureaucratie is te vangen. Duizenden overheidsfuncties hebben slechts waarde op de salarislijst, vele zijn speciaal ge creëerd om de partijgenoot een genoegen te doen. Talloze Italianen verblijven enkele uren per dag in een obscuur kantoortje waar zij, om een term van Carmiggelt te gebruiken, "iets onduidelijks in een hoekje doen". Droeve gedragsregel is, dat de Italiaanse burger die iets van de overheid gedaan wil krijgen maar beter zijn beurs kan trekken om een belangrijke handtekeningzetter iets toe te stoppen dan de uitzichtloze ambtelijke molen, die draait op het doorschuifsysteem, te doorlopen. Nogmaals: het is dertig jaar goed gegaan, DC-mensen als Rumor, Fanfani en Moro hebben de meeste ministerposten al bekleed, maar nu is het moment van de ontmaskering toch eindelijk aangebroken. De vertrouwenscrisis is losgebarsten. Bommen En dat niet alleen door de inflatie (20 procent in een Jaar), het tekort op de begroting van 40 miljard gulden of de ruim een miljoen werklozen die maar zo'n beetje rondhangen. Wat de beslissende stoot gaf tot de onvrede was de reeks afschuwelijke terroristische aanslagen die het land de laatste jaren geteisterd hebben, met ais tragische hoogtepunten dit Jaar de bommen op het stadsplein van Bresoia in mei en de twaalf doden eisende bomaanslag op de trein van Rome naar München in augustus. Berichten dat de SID, de Italiaanse veiligheidsdienst, van de aanslagen van tevoren op de hoogte was geweest maar dat de regering er niets aan had gedaan, brachten het land tot een kookpunt van ve ront-waardiging. Wat was dat nou voor een geheime dienst, wat voerde die regering eigenlijk uit? Het had toch voorkomen kunnen worden? De stroom van geruchten die na de aanslag in augustus losbarstte wees in een richting: extreem rechts had de terreur op touw gezet. De Moviemente Sociale Italiano (MSI), die de neofascistische benden zen onder de bevolking in parlementaire vorm verwoordt (bijna 10 procent van de stemmen) disitancieerde zich weliswaar, maar de extreem-rechtse knokploegen zoals de "Ridders van de zwarte orde", heb "Mussoldini-eskader" de "Nation, voorhoede" en "Het Jaar nul" gaven met een huiveringwek kende trots toe zich met het gooien van bommen bezig te houden. Een klopjacht van de politie heeft inmiddels ook de vergevorderde plannen voor een rechtse staats greep aan het licht gebracht, waarbij honderden belangrijke men sen uit het Italiaanse openbare leven waren betrokken, onder wie een chef van de SID, zodat het falen van de inlichtingendienst in augustus meteen ook was verklaard. Communisten Maar echt kans op slagen heeft een rechtse coup naar Grieks of Chileens model niet in Italië Daarvoor is de macht van de communistische partij (de PCI bijna 30% van de stemmen, de grootste communistische partij van West-Eu ropa) te groot. Sinds 1947 zijn ze consequent uit de regering gehouden, al was hun invloed indirekt zeer wel merkbaar. De grootste Italiaanse vakbond, de Confederazione Generale Italiana del Lavoro (CGIL), wordt door de communisten beheerst en vormt met zjj-n drieëneenhalf miljoen leden een machtig wapen om de regerings- koers naar believen te wijzigen. Met stakinen bijvoorbeeld. Maar nu acht de CP toch de tijd gekomen om daadwerkelijk aan de regering deel te nemen. Vandaar dat formateur Moro bij zijn pogingen om de vertrouwde ooalitie tussen DC en socialisten (deze groep zou ik bijna vergeten) voor de 37ste keer van stapel te laten lopen nu voor het eerst met serieuze weerstand rekening moet houden. De macht van de communisten is in de loop der jaren gestaag toegeno men. Zij hebben een volstrekt eigen gezicht. De Peppone uit de bekende boeken van Guareschi over pastoor Don Camillo heeft zijn aanvankelij ke adoratie voor de Sowjet-Unie laten varen en is veranderd in een zelfbewuste Italiaan die nu de tijd gekomen acht om het roer over te Er zün in Italië met name op het platteland totaal communistische gemeenschappen, die in commune- vorm een heel wat soepeler levensbeeld, opleveren dan andere, door de ambtenarij verziekte conglomeraties. Het besef, dat er iets essentieels moet veranderen in de samenleving heeft vooral de jongeren aangetast. Een klein percentage zoekt het in de sprookjes van de Mussoliniperiode, de mees ten echter (vooral de intellectuelen) hebben in hun hart de switch naar links al gemaakt. Referendum Duidelijk werd dat bijvoorbeeld bij het referendum over de afschaffing van de echtscheidingswet in mei van dit Jaar, dot op aandringen van de teireinverliezende kerk door de Christen Democraten op touw was gezet. Een aanzienlijke meerderheid bleek de progressieve kant op te willen, kerk en staat Leden de nederlaag. Kortom: de enige macht die de regeringspartij nog in het zadel houdt is het opportunisme van de kleine man, die omwille van een versuft maar verzekerd ambtenaren- bestaan liever DC stemt dan brodeloos de barricaden te beklim- Voor Amerika, .dat denkt in stratego-termen van NAVO-bases voor de zesde vloot, is de dreigende ommezwaai van politiek Italië natuurlijk een doorn in het oog. Gelukkig voor Kissinger is er nog een machtsmiddel, waarmee hij de uitgeputte Italiaanse regeringsleiders kan opzwepen om er nog niet het bijltje bij neer te gooien, en dat is geld. Miljarden dollars worden het land toegezegd in ruil voor voorwaarden die zelden officieel worden uitge sproken, maar die zich wel laten raden: stabiliteit in het land, zodat de pikbroeken van de slagschepen ongehinderd kunnen passagieren en de zesde vloot zijn werk kan doen in het mediiterane bekken. r:7" De toren van Pisa, monumentaal symbool van een krakemik- keriye Italiaanse samenleving.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19