Geheim van tennisser Borg: 'Veel spelen en niet uitgaan' V. d. Meent: Dusseldorf veel kracht en karakter LOTING Wie kilte zaait zal geen warmte oogsten ZATERDAG 9 NOVEMBER 1974 Feyenoord praat moeilijkheden uit ROTTERDAM De selectiegroep vaaa landskampioen Feyenoord, trai ner Wiel Coerver en manager Guus Brox hebben gistermiddag een bij na twee uur durend gesprek gehad, waarin naast een aantal andere zaken vooral de medische begelei ding uitgebreid aan de orde is ge weest. Manager Guus Brox: "Wij hebben al les zo goed mogelijk uitgesproken. Coerver wil graag met Feyenoord opnieuw kampioen van Nederland worden en gezien zijn werklust en inzet zie ik het wel met hem zitten. Het is voor mij trouwens ook een uitdaging. Iedereen wil na dit ge sprek zijn schouders onder het kar wei, prolongatie van de landstitel, zetten". Piet Keizer moet blijven, daar ben ik 't van harte mee eens. Een andere vraag is, of hij ook als eer- ste-elftalspeler van Ajax moet blijven. Velen menen van wel. Hans Kraay meent van niet. De meeste ingezonden-brievenschrij vers in Amsterdamse kranten vin den dientengevolge dat Piet Kei zer wèl, en Hans Kraay niet moet blijven. Ik geloof dat Hans Kraay in dit geval het meeste gelijk heeft van de twee. Er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan. Piet Kei zer is 31 jaar, dat is knap oud voor een speler die zolang aan de top heeft gedaan en alles heeft meegemaakt wat er maar mee te maken viel. Niet alleen Europa Cups en wereldbekers, maar ook blessures. De positieve en de nega tieve dingen dus. Zijn hersenope ratie heeft hij, lang geleden, uit stekend overleefd, maar de enkel- STOCKHOLM De jonge Zweedse tennisafgod Björn Borg is eindelijk weer eens thuis voor een wgek. Heel Stockholm staat op stelten. De Zweedse teeners lijdein prompt aan slapeloosheid, hetgeen in het winters-donkere noorden wat zeggen wil. Want het wordt nu al bijna geen dag in het gure nat-koude Stockholm, waar voortdurend de neerslag in de vorm van natte sneeuw of regen uit de donkere wolken neerdaalt. Door Piet Kienhuis Maar elke middag van vijf uur tot middernacht is er tennisfeest op de vijf banen van de Kungsliga (Ko ninklijke Tennishallen), die eens zijn gesticht door koning Gustav zelf. een fervent beoefenaar van deze sport tot aan zijn dood toe, toen hij in de tachtig was. In Björn Borg heeft deze tenniskoning in ieder geval een waardig opvolger. Pas achttien jaar en dan al onder meer houder van de gerenommeerde tennistltels van Rome en Parijs en al op de rang van wereldfaam door dit jaar in het grote WCT-toernooi meteen maar door te stoten naar de finale. Wat is het geheim van deze atleti sche blonde Viking met zijn lange, wild-wapperende haren die altijd ongekamd zijn. Ik heb het hem deze week zelf gevraagd in het bit terkoude Stockholm, toen deze „na tionale held" zich even had kunnen vrijmaken van allerhande plichtple gingen en van zijn dagelijkse han denarbeid. dat het tennis is. Want het is duidelijk dat er in zijn va derland Björn is afkomstig uit Södert&lje. vlakbij Stockholm he lemaal van alle kanten aan dit in ternationale idool wordt getrokken. Zo heeft hl) deze week al uren ge zeteld uiteraard met het nodige tegenwicht aan peperdure Zweedse kronen in een groot Stockholms warenhuis, waar men elkaar bijna onder de voet liep om een handte kening te kunnen bemachtigen van de snel gefortuneerd rakende dro gistenzoon. We hebben dan, onder de hanebal- ken van de Kungsliga-tennishallen Björn Borg door geen enkele op gewonden Zweedse belaagd ge- Zondag a.s. 2 uur n.m. LUGDUNUM-R.K.AV.V. terrein aan de Oegstgeesterweg. ZURICH De complete loting voor de derde ronde van het toernooi om de UEFA Cup ziet er als volgt uit Ajax of FC Antwerp - Juventus (Ita), S.S.C. Napoli (Ita) - Banik Ostrava (Tsj), HSV Hamburg (Wdl) - Dynamo Dresden (Odl), Partizan Belgrado (Joe) - 1. F. C. Köln (Wdl), Borussia Möncihengladbach (Wdl) - Real Zaragoza (Spa), Dukla Praag (Tsj) - FC Twente (Ned), Derby County (Eng) - Velez Mostar (Joe) FC Amsterdam (Ned - Fortuna Dtisseldorf CWdl). De wedstrijden moeten worden gespeeld op 27 no vember en 11 december. A.s. zondag 2.30 uur hS.C-. BERNARDUS Terrein de Kempenaerstr. De Spartaan LEIDEN Vanmiddag zal LKV De Spartaan in een competitiewed strijd uitkomen tegen Sneek. Het Leidse team komt met de volgende tillers aan de start: Theo Sanders, Sam Holswflder, Nico Faas. Bart Zwart en Wijnand van Tongeren. Het duel in het clubgebouw van de Leidse gewichtheffers aan de Groene steeg begint om drie uur. A.s. zondag SVLV-ALIIOR Aanvang half 3. Terrein Jul. v. Stolberglaan. vraagd wat het geheim is van zijn vroege roem. Björn zit er op de af gesproken tijd met zijn vriendinnet je. een blond meisje van nauwelijks zestien Jaar, dat helemaal niet beantwoordt aan wat men passend vindt voor een dergelijke verafgode superster. Zij is net als haar vriend in eenvoudig jack en spijkerbroek, het haar recht en sluik langs het alledaagse gezichtje. Een meisje uit de provincie. „Ja. wat is mijn geheim", herhaalt hij glimlachend, het weerbarstige veterhaar uit zijn blauwe ogen weg strijkend. ,A1s het tenminste een geheim is", vraagt hij zich af. „Veel toernooien spelen", zegt hij simpel. „Drie a vier uur per dag trainen. Je helemaal op je sport concentre ren. voor zover dat tenminste mo gelijk is" en hij maakt een veel zeggend gebaar naar het zich bene den verdringende publiek om het centre-court. ,.En niet uitgaan of feestjes bouwen tot diep in de nacht", vervólgt hij erg volwassen. „Ik heb het geluk gehad, mag ik wel zeggen, dat mijn ouders me al tijd vrij kort hebben gehouden, ook al ben ik dan enig kind". Misschien veronderstel ik vre zen spelers je omdat Je zo'n onbere kenbaar spel speelt, 6teeds wisselend in tempo en effect en met de meest onverwachte tegenacties. „Ja, dat moet het dan wel zijn", bevestigt Björn Jongensachtig, frun nikend aan zijn opvallend brede gouden horloge met zwarte wijzer plaat, dat bijna schril afsteekt bij zijn slordige spijkerbroek en dito blauwe windjack. Hieraan en aan een gouden pinkring is alleen te onverzargd-getfiimede drives of vol- bespeuren dat deze 18-jarige al en- ley's. kele tonnen bijeen heeft geslagen Want Björn Borg speelt allesbehal- met zijn meestal slordig lijkende en ve gestroomlijnd tennis, zoals bij voorbeeld een Arthur Ashe, met fraaie strokes of glaszuivere volley's. Het lijkt eerder of hij er maar wat op los ranselt, zonder vast patroon. Zijn tegenstanders weten echter wel beter, zoals zelfs groten als Ashe, Rod La ver, Ken Rosewall en ook Tom Okker. Okker heeft tot nu toe twee keer tegen het Zweedse won derkind gespeeld en wat Je noemt „dik op zijn gezicht gekregen". Borg daarnaar gevraagd: „Ja, mis schien ligt mijn spel Okker niet zo", zegt hij beleefd in perfekt En gels. Geïnformeerd naar zijn eerste op treden februari volgend jaar in Ne derland bij het proftoernooi in Rot terdam. „Ja, ik heb gehoord dat daar veel publiek komt en dat het een mooie hal is. Ik denk dat het me er dan wel erg goed zal beval len". Wanneer en waarom ga je je met je ouders vestigen in Monaco? „Aan het einde van deze maand ga ik er heen. Nee, niet alleen voor de hoge belastingen in Zweden, hoewel ik tachtig procent van mijn inkom sten hier moet afstaan", zegt hij onbewogen. „Ik ga ook naar Mona co omdat het centraler ligt. Dan kan ik eens een keer meer bij mijn ouders zijn. Ik ben nu soms zeven, acht maanden van huis. Mijn ou ders hebben het plan volgend jaar ln Monaco een sportshop te begin nen. Ze hebben de drogisterij hier al verkocht". Verdere toekomstplannen? Borg: „Wimbledon winnen. Dat blijft toch altijd erg belangrijk. Van het jaar kwam ik daar niet ver, ik was te moe. En dan Forest Hills". Zondag a.s. de competitiewedstrijd RCCDENBURG-H.I.G.N. Aanvang 2.30 uur. Sportpark Noort. Van der Meent AMSTERDAM Wat velen ge hoopt hadden in de kringen in en rond FC Amsterdam is in Zürich be waarheid: FC Amsterdam trok een Duitse ploeg, Fortuna Düsseldorf in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-cup. Een gelukkige loting dus. Trainer Pim van der Meent: „Ik vind het een goede tegenstander. Ik ken de ploeg enigszins, want ik zie de Duitse televisie iedere zaterdag dus dat is niet direct een probleem. Toch is het moeilijk te zeggen hoe het gaat. Als je een zwakke tegen stander krijgt en denkt dat je er zo over heen loopt, dan ga je dikwijls de mist in. Het is een knappe ploeg, veel karakter en veel kracht. Boven dien hebben ze enkele sterren. O.a. een Geye, in wie Ajax nog idee had. Kansen zijn er natuurlijk, maar dat geldt ook voor Fortuna. Je weet tenslotte nog niet hoe een en ander zich gaat ontwikkelen. Als Ajax er door komt spelen we beide tegelijk thuis en dat is niet mogelijk. Ik weet niet wat nu gunstiger is, eerst thuis of eerst uit. Ik geloof dat het voor ons weinig uitmaakt. Ik ben alleen erg blij dat we niet zover weg gaan. Vooral omdat we semiprof zijn". DUSSELDORP Bij Fortuna Dtisseldorf heeft men met voldoe ning vernamen, dut FC Amsterdam de tegenstander zal zijn. Dieter Her zog, de linkervleugelaanvaller en in ternational, is de mening toegedaan, dat Fortuna de volgende ronde moet kunnen laaien. „Wie Internazionale Milan uitschakelt heeft natuurlijk wel lets in zijn mars, maar ik dacht, dat wij al met al toch de beste kansen hebben voor een plaats in de kwart finales." aldus Herzog. AMSTERDAM Hans Kraay, de technisch-directeur van Ajax, was erg voorzichtig in zijn uitlatin gen. omdat Ajax het „karwei" tegen Antwerp FC nog voor de boeg heeft. „Indien we dat halen dan ben ik niet ontevreden. Alle tegenstanders zijn bijna aantrekkelijk gebleven," for muleerde hij voorzichtig. „Juventus is toch een tegenstander die nog wat geschiedenis heeft met Ajax, gezien de finale om de Europa Cup I twee jaar geleden. Dat moet toch wel trekken. Daarom als Ajax Antwerp heeft genomen vind lk het een te genstander om tevreden mee te zijn. De jongens kunnen scoren dat heb ben ze laten zien. Bovendien is Tu rijn gemakkelijk bereikbaar". Hoe de situatie zal worden opgelost met FC Amsterdam weet Kraay nog niet. „Beide hebben thuis geloot. Kwestie van overleg. Mijn voorkeur gaat uit naar eerst in Turijn spelen. Maar dat kan Amsterdam natuurlijk ook pre fereren". Uitwijken naar een ande re avond b.v. dinsdag, overweegt Kraay niet". Daar voel ik niet zoveel voor, want dan krijg je twee wed strijden achter elkaar in dezelfde week. terwijl we beide in het Olym pisch Stadion spelen. Dat ls een beet je moeilijk en financieel' niet aan trekkelijk. Want in principe blijven we onze Europa Cupwedstrijden in t Olympisch Stadion spelen," aldus Kraay, die echter nogmaals bena drukte dat eerst de „horde" Antwerp FC nog genomen moet worden. ENSCHEDE De loting heeft in de gelederen van FC Twente geen paniek veroorzaakt. De algemene in druk is dat Dukla Praag op dit mo ment beslist niet tot de Europese top- ploegen moet worden gerekend, maar dat houdt niet in dat de Enschedese club het probleem Dukla lichtvaardig benadert. „Ik schrik niet meer zo gauw, maar Je moet er natuurlijk wel rekening mee houden dat je in dit stadium alleen nog maar moei lijke tegenstanders kimt treffen," oordeelde trainer Spitz Köhn. Ook Jan Jeuring reageerde gematigd op timistisch. „Het had veel erger ge kund. Tenslotte hadden we ook Ju ventus kunnen treffen. Het zal voor ons niet -gemakkelijk worden, maar de volgende ronde moet haalbaar zijn. Van groot belang vind ik dat we eerst uitspelen," vindt de man, die na een langdurige blessureperiode weer bijna helemaal terug is. blessure waar hij nu al een Jaar of wat mee sukkelt, ls onherstel baar. Een kwestie van slijtage waarschijnlijk. Accelereren is er niet meer bij, een man op snelheid passeren, behoort niet langer tot' de mogelijkheden, de linksbuiten plaats is daardoor zeker niet meer voor hem weggelegd. Maar een plaats op het midden veld leek nog wel tot de moge lijkheden te behoren. Ik herinner me een wedstrijd, een week of acht geleden, waarin hij in de eer ste helft op het middenveld een prachtige wedstrijd speelde. Alles lukte, schitterende passes, een herboren Keizer. „Piet loopt als een vorst te voetballen", zei lk toen, in de rust, tegen zijn schoonvader Han Hopman (mijn contacten met de schoonvaders lo pen altijd soepeler dan die met de schoonzoons) Als ik mij niet vergis, was dat tegen Telstar of NAC, in ieder ge val tegen een ondermootclub. Maar wat geschiedde? In de twee de helft zag je Pietje niet meer. Hij liep er nog wel bij, maar hij voetbalde niet meer mee, de „snee" was eruit, of de brandstof was op. Op dat moment besefte ik pas goed dat het keizerlijke tijdperk voorbij was. De eerste aanwijzing daarvan hadden we trouwens al eerder gekregen, tij dens het wereldkampioenschap in de wedstrijd Nederland—Zweden, toen Rinus Michels Piet Keizer voor de linksbuitenplaats uit zijn herinnering opdiepte, niet wetend dat inmiddels, achter zijn rug om, René van de Kerkhof de betere buitenspeler was geworden. Tegen Zweden maakte Pietje niets meer klaar en voor de finale stond hij niet eens meer reserve. Harde rea liteit, maar je roept een rijk ver leden niet terug door spelers te handhaven die alleen nog maar in naam, en niet langer in da den aan dat verleden herinneren. Een helft Nu had die eerste helft tegen NAC (of Telstar) ruimschoots bewezen dat Piet Keizer, als „eer- ste-helft-speler" nog wel degelijk van grote waarde voor Ajax kon zijn. Ge ruggeste und door een „corset" van dravers (Mühren, Haan?) zou hij tegen tegenstan ders die tegen Ajax te veel pro blemen aan hun hoofd hebben voor een stevige mandekking, minstens een helft lang vorste lijke passes kunnen rondstrooien, waar happige spelers als Geels en Rep dan van zouden kunnen pro fiteren. Maar wat ik in enkele wedstrijden gezien heb, zal Hans Kraay ook wel gezien hebben: de paar keer dat Keizer meespeelde en in de tweede helft vervangen werd door of Jan Mulder of Arno Steffenhagen, viel er ogenblikke lijk een verlevendiging in het Ajax-spel te constateren. Wat moet Kraay dan doen? Hij heeft potentiële Nederlands-elf talspelers in Rep, Geels en Bro- kamp voor zijn driemansvoorhoe de en voor de middenlinie beschikt hij niet alleen over Haan en Ger- rie Mühren (en Arnold niet te ver geten), maar ook nog over een herboren Jan Mulder, die door de sportpers de laatste tijd steeds als de beste Ajax-speler word£ aangewezen en op het middenveld (op de plaats dus van Piet Kei zer) een renaissance beleeft: hard werkend, duels winnend, gaten trekkend en ook nog vele klieven de passes afleverend. Is het dan redelijk van Hans Kraay te ver langen dat hij zegt: hoor eens Jongens, Piet was een hele grote, hij mag daarom iedere keer de eerste helft meespelen, dat kan nog net, en dan moeten Jullie om toerbeurt maar de tweede helft invallen? Of zoiets? Dat is niet redelijk. Redelijk is wel, als hij zegt: Piet Keizer is nog altijd iemand die een wen ding aan een wedstrijd kan ge ven. Als we in de tweede helft achter staan of gelijk staan, dan kan hij als invaller misschien voor die ene gouden pass zorgen die de doorslag geeft. En dan moeten we 't gevaar voor balverlies maar op de koop toenemen. Want niet eens het feit dat Piet Keizer, door zijn gebrek aan snel heid en „dash", gedoemd is onge veer net zo te voetballen als Maz- zola op het middenveld bij Inter Milan (en dat was tegen FC Am sterdam nog veel treuriger om aan te zien dan de recente wed strijden van Piet Keizer) is het grote struikelblok voor Ajax, maar Keizer balverlies. Balverlies op 't middenveld kan desastreus zijn. Zodra een middenveldspeler de bal in bezit heeft, beweegt het hele elftal naar voren, spelers lopen zich vrij, bieden zich aan en als er dan-op onnozele wijze balver lies optreedt, is de tegenpartij in staat om via een snelle tegen stoot een hele verdediging open te rijten. Op die manier ontston den tegen CSKA Sofia de doel punten die Ajax voor het eerst sinds drie Jaar uit de Europa Cup Door Nico Scheepmaker stootten. En het was Piet Keizer die toen tweemaal op het mid denveld de bal verspeelde. Sonnet Ik heb er indertijd nog een son net over gemaakt. „Piet Keizer spreekt", heette het, en het eerste kwatrein ging als volgt: Ik struikelde. Ik heb het niet ge wild. De bal kreeg plotseling een eigen leven. Daardoor heb ik dat doelpunt weggegeven: mijn honger naar de bal was al gestild. Korte tijd later besloot uitgever Thomas Rap het dichtbundeltje „Elf gedichten voor Piet Keizer" uit te geven. Samensteller was Theun de Winter. Piet Keizer op perde toen grote bezwaren tegen bovengenoemd gedicht. Daarom werd het, soepel als wij zijn, ver vangen door een ander, met overi gens dezelfde strekking: Piet Keizer is sinds lang een sy- voor genialiteit, en balverlies Het eerste steekt een hart onder de riem, het tweede maakt een mens een beetje mies. En het laatste kwatrein luidde aldus: Maar soms zijn z'n maneouvres zo verwezen, zo niet van deze wereld bovendien, dat ik nog wel zo lief een boek ging lezen dan dit nog langer aan te moe ten zien. Hora Est In Voetbal International van deze week schrijft Cees van Cui- lenborg: "Het grootste respect voor de voetbalvakman Keizer, maar in al die grandioze Jaren heeft hij vergeten iets van die grandeur uit te stralen in de richting van het publiek". Hij voefct er aan toe dat er geen binding bestond tussen het publiek en Piet Keizer, en schrijft: „Wie kilte zaait, zal geen warmte oogsten". Daar zit Iets waars in. Een nor maal mens zou het leuk vinden als elf dichters van enige naam zich gratis uitsloofden om een ge dicht op hem te maken, en als 'n uitgever, zonder verkoopmotieven (het bundeltje was niet in de boekhandel verkrijgbaar, het was als geschenk bedoeld), daar dan een aardig bundeltje van uitgaf. Zo niet Piet Keizer. Hij bekeek een en ander met het grootst mogelijke wantrouwen. Zei dat het hem niets deed. Weigerde een feestelijke aanbieding, zelfs in het Ajax-restaurant. Stond bij Gods gratie toe dat de door hem ge vraagde 250 exemplaren (dat wel) hem door uitgever Rap en samen steller De Winter na afloop van een training werden overhandigd (meer aanwezigen was verboden). Negeerde hen vóór de training en „vergat" hen daarna, zodat het pak bij hem thuis moest worden afeeleverd. Tjaeigenzinnig is dat na tuurlijk wel. origineel eveneens en hoewel ik zelf niets over Piet Keizer te klagen heb gehad (ik heb hem een keer langdurig ge ïnterviewd en toen was hij heel coöperatief), kan ik me toch wel voorstellen dat er, om deze en soortgelijke redenen, Journalisten zijn en blijkbaar ook medespelers die denken: „Kom nou Piet. Hora ^st. je tijd ls voorbij Hans Kraay

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11