"Over tien jaar meer hongerig geen kind naar bed" De nieuwe Fiat 133: al voor6560,- Hechte Joodse gemeenschap in de YS SALT-OVERLEG OPGESCHORT Niet klein te krijgen ISRAEL WERD UIT EUROPESE UNESCO WEGGESTEMD Nobelprijs teruggestort Kissinger bepleit urgentieprogramma Long Nixon dicht geklapt WOENSDAG 6 NOVEMBER 1974 PAGINA 9 ADVERTENTIE ROME Eén ding moet de Amerikaanse minister Kissin ger worden nagegeven: hij is niet kapot te krijgen. Neem zijn bliksembezoek van 24 uur aan Italië. Omstuwd door carabinie ri en een eigen lijfwacht' van kauwgum kauwende gorilla's, met de handen diep in de zak ken van de stereotiepe regenjas werkte dr. Henry in sneltrein vaart een programma af dat een normaal mens dagen zou kos ten. Eerst een gesprek met de Italiaanse president Leone, waarbij Kissinger de economi sche steun van Amerika aan de zieltogende EG-partner toe zegde. dan een rondrit met Nan- cv door het oude Rome, twee uur slaap, een ochtendaudientie bij de Paus en tenslotte een toe spraak van drie kwartier voor de wereldvoedselconferentie. Dit gelardeerd met allerhande infor mele ontmoetingen, want vele topfiguren willen natuurlijk de gelegenheid voor 'n piraatje met de Nobelprijswinnaar voor de vrede niet missen. Immers, Kis singer is zo weer weg en wie weet voor hoe lang. De organi satorische heisa die iedere stap van hem begeleidt merkt Kissin ger ogenschijnlijk niet op. De Italianen waren, vooral nu er in diverse Amerikaanse bedrijven in Rome Molotow-oocktails tot ontploffing zijn gebracht doods benauwd dat er met hun voor name gast iets zou gebeuren. Maar Kissinger werkte zijn pro gramma in hoog tempo af, im mer glimlachend, soms ern stig als dat vereist was. Zo kon er tijdens zijn speech voor de VN-voedselconferentie geen lachje af, maar daarvoor is de hongersituatie op de wereld veel te ernstig. Hij was al bijna weer naar Cairo vertrokken toen in af en toe plenzende regen op de Piaz za del Popoio een kleine tien duizend communisten een de monstratieve bijeenkomst hiel den. waarbij de naam Kissinger geregeld snerend werd ge noemd. De oude communist Pa get t a hield een lange redevoe ring, die door de duizenden met hun vlaggen en spandoeken af en toe door hartstochtelijk ap plaus werd onderbroken. Het ging de oude Pagetta vooral om de onafhankelijkheid van Italië, de enige manier om het land in voorspeod uit de klau wen van de fascistische kliek te houden, zoals hij zei. "Kissin ger is in Moskou geweest, en heeft daar met Brezjnew ge sproken. Nu zult u wel vragen, wat moeten wij, Italiaanse com munisten, hem nog vertellen? Maar dat is het hem juist: in Moskou spreken ze Russisch, maar wij spreken Italiaans!" aldus formuleerde Pagetta zijn standpunt. De hierna ingezette Internationale klonk tegen de achtergrond van dergelijke na- ROME De grote belofte van ons tijdperk is dat we nu misschien wel voor het eerst technisch in staat zijn de mensheid te bevrijden van de gesel van de honger. Daarom moeten we nu een stoutmoedige doelstelling uitspreken: dat binnen tien jaar geen kind meer hongerig naar bed zal gaan, dat geen gezin meer zorgen zal hoeven te hebben over het brood voor de vol gende dag, dat de toekomst en de capaciteiten van geen enkel mens meer zullen worden aangetast door slechte voeding. Henry Kissinger, minister var Buitenlandse Zaken van de Vere- nigde Staten, zei dit in de toespraak betalingen of de financiering die hij gisteren, op de middag van de hun economische ontwikkeling verre openingsdag, richtte tot de wereld- te boven gaan. voedselconferentie in Rome. Er zullen mogelijkheden moeten worden gevonden om meer van de Hij ontvouwde daar een veelomvat- overtollige olie-inkomsten om te tend urgentieprogramma van we- zetten in leningen op lange termijn reldomspannende gezamenlijke actie, of schenkingen aan de arme landen. Het behelst vijf punten: verhoging De ontwikkelingscommissie, onlangs van de voedselproduktie van de voed- gevormd door de gouverneurs van de selexporterende landen. versnelde Wereldbank en het Internationaal toeneming van de produktie in ont- Monetair Fonds, zal volgens de Ver- wikkelingslanden, verbetering van het enigde Staten moeten nagaan of de voedsel-distributie-apparaat bestaande financieringsbronnen vol de daarvoor nodige financiering, ver- doende zijn voor de verwachte irn- be tering van de kwaliteit van het voer behoef ten van de ontwikkelings- voedsel. en opzetten van een veilig- landen. Zo niet, dat moeten nieuwe heidssysteem om noodsituaties op aanvullende middelen worden gevon- voedselgebied het hoofd te bieden. den. Kissinger noemde een aantal Stüvi" *ens K1SSUlger Kn 5ÏSteem OIKetten diverse acnvi- om een wakend oog op de voedings- doelein- toestand in de hele wereld te hou- hebben teiten ter bereiking i rirS ipm!^eiV°mTI!?? V°°r V&n den' waarbij speciale aandacht moet diL. CrtptaX" worden aan de behoeften dè moeders. Jonge kinderen en andere landen investeringen, en een voor de coör dinatie van de reservevoorraden voedsel. J-UU>LClUllgCil IkUlllCU HJO rtXTll IUICIUU- tionaal gecoördineerd onderzoekpro- gram ter bestrijding van slechte voe ding. De Verenigde Staten willen er 5 miljoen dollar aan bijdragen. Voor Produktie de bestrijding van blindheid door ge- brek aan vitamine-A en van bloed- De exporterende landen alleen armoede door ijzertekort willen ze 10 kunnen echter niet aan 's werelds behoeften voldoen en het is Juist in de lamiden diie nu to 'in voortdurende tekortsituatie verkeren dat de v selproduktie het sterkst kan ook moet stijgen. Het verschil tussen vraag en aanbod in deze landen neemt echter nog toe en blijft het percentage van de produktiegroei er zoals het nu is dan kan het graan- tekort er tegen 1985 verdubbeld zijn ven. Vijf miljard per jaar De voedsel- en landbouworganisa tie van de Verenigde Naties, FAO, welke haar hoofdkwartier in Rome STAAT DER NEDERLANDEN 9^% 25- JARIGE LENING - 19 "74 bedrag f 250 miljoen koers 100 rente jaarlijks op 1 december aflossing in 25 jaarlijkse termijnen van 1 dec. 1975 af vervroegde aflossing op of na 1 dec. 1984 mogelijk schuldbewijzen nominaal f 1000 (CF of K) en f 100 (K) schuldregisterinschrijvingen ten minste f 100.000 Inschrijving 13 november 1974 van 9 tot 16 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten (bedrijfslid Vereniging voor de Effectenhandel) storting naar keuze op 4 december 1974 of 6 januari 1975 onder bijbetaling van lopende rente vanaf 1 dec. 1974 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs PARIJS WASHINGTON AM MAN Israël is uit de Europese regionale groep van de Unesco ge stoten. Het voorstel was Ingediend, door Arabische en communistische landen en werd met 35 tegen 23 stem men bij 26 onthoudingen aangeno- oever van de Jordaan zullen daar van geen deel meer uitmaken als be wijs van zijn oprechtheid tot het af zien van Jordaanse aanspraken op het gebied, aldus genoemde krin gen. moet het percentage v tiegroei er toenemen per Jaar. Olielanden kelilngs landen de komende tien jaar met 35 tot 40 procent moet worden opgevoerd. In een rapport dat de FAO voor de conferentie heeft op gesteld zegt zij dat om dit te bereiken Met het langzamerhand befaamd geworden hoedje op de knie luistert Nancy Kissinger naar de toespraak van haar echtge noot Henry tot de wereldvoedselorganisatie in Rome. Naast haar de Amerikaanse ambassadeur John Vorpe. De verantwoordelijkheid voor het een jaarlijkse investering van vijf financieren van de voedselimporten miljard dollar nodig is. in de arme landen kan niet meer al- De groep van deskundigen zei in leen bij de exporterende landen blij- haar verklaring dat het duidelijk is ven liggen. De olie-exporterende lan- dat de oude en nieuwe rijke landen den hebben volgens Kissinger watdilt de vijf miljard jaarlijks zullen moe- betreft een speciale verantwoorde- ten opbrengen. lijkheid, omdat vele van hen inkom- De groep bepleit ook de vorming tie. van een buffervoorraad van 10 mil joen ton graan voor noodgevallen. Ook de groep is tot de conclusie ge- FAO-directeur-generaal dr. H. a. Boerma dat hier in laatste instantie alles om draait. „Wij kunnen eenvou- komen dat de uiteindelijke oplossing digweg de situatie niet laten voort- het voedselvraagstuk in de ont- ikkelingslanden moet komen van opvoering van de plaatselijke produk- duren dat gebieden waar 70 procent van de wereldbevolking woont slechts 40 procent van de voedselproduktie leveren," aldus Boerma. GENEVE De Amerikaanse en Russische onderhandelaars hebben gistermiddag meegedeeld dat zij hun besprekingen in Genève over de be perking van strategische bewapening voor 'een korte periode' hebben opge schort. Beide delegaties zullen „voor over leg" naar hun hoofdsteden gaan, zo is On to communiqué meegedeeld. De datum van de volgende bijeenkomst zai later worden bekendgemaakt. Het besluit tot opschorting van het overleg werd genomen op een verga dering die 75 minuten duurde. Deze bijeenkomst was „een voortzetting van de constructieve en zakelijke ge- dachtenwisselingen". Het salt-overleg in Genève is ge richt op het opstellen van to verdrag voor tien Jaar tot beperking van de atoomkoppen, intercontinentale ra ketten en strategische bommenwer pers dat tot 1985 zou moeten gelden. De verdaging werd verwacht na de besprekingen die de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Hen ry Kissinger, vorige maand in Mos kou heeft gehouden. Kissinger legde toen de Amerikaanse denkbeelden voor inzake 't voorgenomen verdrag dat een interim-akkoord moet ver vangen dat in 1977 afloopt. De Rus sische leaders dienden toen tegen voorstellen to. derhandelingsdelegaties in Genève naar hun hoofdsteden zouden moe ten terugkeren om hun standpunten opnieuw in beschouwing te nemen en te „verfijnen". Hij verwachtte dat de delegaties begin december naar Ge nève terug zouden gaan. Maar krin gen uit de omgeving van de onder handelaars hielden er gisteren reke ning mee dat het overleg begin vol gend Jaar pas zou worden hervat. De kwestie van het salt-overleg is een van de belangrijkste punten die president Ford en de Russische leider Brezjnew op hun conferentie van 23 en 24 november bij Wladlwostok zul len bespreken. De Amerikaanse president zei dat enkele van de geschilpunten over de beperking van de strategische bewa pening kleiner waren geworden. Hij hoopte dat er verdere vorderingen zouden worden gemaakt tijdiens het topoverleg met Brezjnew. De bijeenkomst van gisteren was de 74ste in de huidige fase van het salt-overleg. De eerste fase van de onderhandelingen, die in Wenen en Helsinki werden gevoerd, leidde in 1972 tot een tijdelijk akkoord dat vijf jaar zou gelden waarbij bepaalde be perkingen werden gesteld aan offen sieve kernwapens, en een daarmee verband houdende overeenkomst tot beperking vain d verdediglngsstelseas tegen kernwapens, de tweede fase begon to november 1973 ia Genève. De Verenigde Staten bespoedigen de verzending van wapens, waaron der militaire vliegtuigen, naar Is raël. Dit hebben diplomaten in Washington meegedeeld. Zij zeiden dat deze bespoediging t resultaat was van een ontmoeting, die minister Schlezinger van Defen sie. vorige week had met de Israëli sche ambassadeur Dinitz. De am bassadeur vroeg om snellere verzen ding vanwege de vrees voor het uit breken van oorlog na de Arabische topconferentie in Rabat die de Ara bieren op één lijn plaatste met de Palestijnse bevrijdingsbeweging. De diplomaten zeiden dat niet overeengekomen is méér Ameri kaanse wapens te sturen. Het gaat alleen om versnelde verzending van wapens die Amerika al toegezegd had De verzendingen betreffen hele wa pens en niet slechts reserve-onder delen. Koning Hoessein van Jordanië heeft beide huizen van het Jordaan se parlement tegen zaterdlag in spoed zitting bijeengeroepen teneinde de grondwet te wijzigen. Dit heeft de re gering in Amman bekendgemaakt. De stap van Koning Hoes sein maakt deel uit van zijn plan de samenstelling van zijn regering te wijzigen. Bewoners van de westelijke Bom ontploft In het centrum van de Britse stad Birmingham, vlakbij het lokale kantoor van de conserva tieve partij, is gisteravond laat een zware bom ontploft. Niemand raak te gewond maar een bewaker van een tegenover liggend bankgebouw moest met een hartaanval in het ziekenhuis worden opgenomen. Aan het bankgebouw werd flinke schade aangericht. LONG BEACH - De Ameri kaanse oud-president Richard Nixon heeft een dichtgeklapte rechterlong. Dit hebben zijn dok ters bekendgemaakt. Desge vraagd verklaarden artsen dat een dichtgeklapte long op zich niet ernstig is maar dat het een voorbode kan zijn van longont steking. In een medisch bulletin dat door het Long Beach Memorial Hos pital werd uitgegeven werd Ni xon "lichamelijk uiterst zwak", genoemd. Zijn vroegere woord voerder aan het Witte Huis. Ro nald Ziegler, zei dat Nixon "veel te ziek en te vermoeid was" om vanuit zijn ziekbed de uitslagen van de Amerikaan se veikdiezmgen via de televisie te volgen. Eerder deze week al had Nixons lijfarts John Lun- gren onthuld dat de 61-jarige oud-president 'n kleine hoeveel heid vocht in z*n linkerlong had. Verder liet hij weten dat Nixon ademhalingsoefeningen kreeg, kennelijk bedoeld om de rech- terlong te activeren. OSLO (AP) De Noordvietname- Doek Hio wilde de prijs niet accep- se vredesonderhandelaar Le Doek teren voordat de vijandelijkheden in Tho, die in 1973 tezamen met Hen- Vietnam volledig zouden- zijn beëin- ry Kissinger de Nobelprijs voor de digd. Kissinger heeft de prijs wel aan vrede kreeg, heeft het aan de prijs vaard en het geld gestort in een fonds verbonden "halve" bedrag (ongeveer voor kinderen wier vaders in de 125.000 gulden) niet opgeëist. Le Vietnamese oorlog zijn gestorven. ADVERTENTIE Ondergrondse kernproeven van Frankrijk PAPEETE (TAHITI) De eerste Franse ondergrondse kernproeven, zullen begin volgend Jaar worden ge nomen, zo heeft vice-admiraal Jean Tardy, opperbevelhebber van het Franse proevenprogram in het zui delijke gebied van de Stille Oceaan bekend gemaakt. Massa-arrestaties SANTIAGO Chileense veilig heidstroepen hebben 250 leden gear resteerd van de MIR (linksrevolutio- naire beweging) en een wapenopslag plaats van deze organisatie in het noorden van Chili ontdekt, zo heeft de nationale Chileense radio-omroep bekendgemaakt op grond van inlich tingen van de militaire Justitie van Arica, een stad gelegen op ongeveer 2.000 km ten noorden van Santiago. In verscheidene wijken van Arica werden huizen aangetroffen die als schuilplaats van leden van de MIR dienst deden. 4 volwassenen, 843 co, 125 km/u. Importeur Leonard Lang, Stadhouderskade 113, Amsterdam. Telefoon (020) 73 08 67. Prijs inol. B.T.W. af Born. NEW YORK De massale beto ging, maandag in New York gehou den uit protest tegen de uitnodiging van de Verenigde Naties aan de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie om deel te nemen aan het Palestina-de- bat in de Algemene Vergadering der Verenigd 2 Naties, is een nieuw bewijs voor de hechte band tussen de Joodse gemeenschap in de Ver enigde Staten en Israël. In de Verenigde Staten leven cir ca 6 miljoen Joden, het dubbele van het aantal Joden in Israël. He grootste deel van de Amerikaan se Joden woont in de staten New York en Califarnië. Los Angeles is na de stad New York de "tweede Joodse stad" van de Verenigde Sta ten. Ze telt 535.000 Joden. 47,8 per cent van de Amerikaanse Joden woont aan de noordoostkust. In de twee staten, grenzend aan de staten New York en New Jersey wonen bij- -na evenveel Joden als In Israël. De Newyorkse agglomeratie telt er 2.750.000. Dit betekent dat één op de zes inwoners Jood is. In de stad New York zelf is deze verhouding één op vier. De Joodse gemeenschap in de Verenigde Staten omvat 340 organi saties. waarvan 53 zionistische. De "conferentie van voorzitter van de voornaamste Joods-Amerikaanse or ganisaties", waarbij 32 groeperingen zijn aangesloten, wordt erkend als de woordvoerster van de Amerikaanse Joden voor zaken betreffende Israël. De band tussen Joodse Amerika nen en Israël is hecht en diep. Uit een in 1971 verricht onderzoek bleek dat 35 percent van de Joodse Ameri kanen van mening is dat de Verenig de Staten Israël zowel diplomatiek, als militair moeten steunen. 49 per cent vond zelfs dat de Verenigde Sta ten die steun moeten blijven geven, ook al zouden ze zelf gevaar lopen, rechtstreeks bij het conflict tussen Israël en de Arabische landen be- trdkken te raken. De steun die de Joodse gemeen schap aan Israël geeft, is geva rieerd. Er worden betogingen gehou den zodra er in Israël door de Pa lestijnse guerrilla-organisaties een aanslag is gepleegd. De grote Ame rikaanse pers is in haar commentaar doorgaans pro-Israëlisch. De belang rijkste hulp bestaat echter uit het verstrekken van geldelijke bijdragen en het bewerken v«n congresleden. De pro-Israëlische lobby to de Ver enigde Staten is erg machtig. Begin 1974 bijvoorbeeld werd een wetsont werp waarin toestemming werd ver leend voor het verstrekken van le ningen en giften aan de staat Israël tot maximaal 2,2 miljard dollar, in het Huis van Afgevaardigden met 364 tegen 52 en in de Senaat met 66 tegen 9 stemmen aangenomen. Bel de huizen van het Congres die zo te rughoudend reageren als het om hulp aan Vietnam of Cambodja gaa staan direct klaar om Israël alle mogelijke steun te verlenen. Voorta kan geen enkele kandidaat in de staai New York, netzij bij de gouver neurs hetzij bij de senaatsverkie zingen, zich permitteren een anti-Is raëlisch standpunt in te nemen. Op het privé-vlak is de hulp aan Israël eveneens zeer belangrijk. De Israë lische leiders komen soms zelf naar de Verenigde Staten om de Joodse gemeenschap aldaar geld te vragen. Na de oorloc van 1967 werd in en kele weken 170 miljoen dollar bijeen gebracht. Ook investeert de Joodse gemeenschap in de Verenigde Sta ten forse bedragen in'Israël. Zo werd er bijvoorbeeld voor een bedrag van 2,5 miljard doila. aan obligaties ge kocht die door de staat Israël waren uitgegeven. Toch gaat het hier niet om eenrich tingsverkeer De successen van Is raël in zijn strijd tegen de Arabische landen hebben de Amerikaanse Jo den een gevoel van eigenwaarde ge geven dat hun ontbrak in een Ame rika waar nog steeds een latent anti semitisme bestaat.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9