c/iDÜ mgmmja Jan Keja 'Ik houd niet van panklare stukken' ...en gisteren DRAMA VOOR DE TELEVISIE (II) TV morgen] contassonawlooW Zangeres in was DUITSE TV Femhout overleden WOEKSDAG 6 NOVEMBER 1974 NEDERLAND I 17.00 —Betty Boop (VPRO) 17.06 Zwijgen is goud, een gezellig programma voor jong en oud (VPRO) 17.43 Popeye (VPRO) 18.45 Paulus de Boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van Gewest tot Gewest (NOS) 19.50 Nierstichting Nederland (SOCUTERA) ?0.00 Journaal (NOS) 20.20 Katholieke Volkspartij (POL. PART.) 20.30 Muziekmotief (EO) 21.20 De oude en de jonge (EO) 21.45 Kerk en theologie (EO) 22.10 Panoramiek (NOS) 22.35 Studio Sport (NOS) 23.15 Den Haag vandaag (NOS) 23.30 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.15 Sportleiding, herhaling les 4 (TELEAC) 18.45 Paulus de Boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Joop Savakis, filmreportage (IKOR) Deze reportage gaat over een 15-jarige Griekse Jongen, wiens vader in 1962 in Nederland kwam werken als buitenlandse werknemer. Thema van deze film: de verandering van het gezinsleven, wanneer een buiten lander elders werk probeert te krijgen. 19.30 Kenmerk, informatie over kerk en samenleving (IKOR- KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.35 All in the family (VPRO) 21.00 De Algerijnse onafhankelijkheidsoorlog, deel 1 (VPRO) 22.00 Zendtijd van het Simplisties Verbond (VPRO) Nieuw programma van Kees van Kooten en Wim de Bie, die voortaan door het leven wensen te gaan als Heer Kooten en Heer Bie. 22.30 Leven, niet alleen maar in leven blijven, tv film (VPRO) Film over bejaarden in Parijs, die zich niet als nutte loze mensen terzijde laten schuiven, maar actief willen blijven. 23.15 Journaal (NOS) 23.20 Computerkunde, les 31 (TELEAC) Ik vond het een gedenkwaardige televisie-avond, niet eens zozeer door de uitslag van Barceiona- Feyenoord (hoewel ik het toch een hartbrekend idee vind dat er weer een finale zonder Nederlandse club zal worden gespeeld), maar vooral door het antwoord m „Twee kamp" op de vraag wie 't schilderij „De Emmaüsgangers" had geschil derd, nadat het lange tijd abusieve lijk aan Vermeer was toegeschreven. De jongen uit Wassenaar zei „Rembrandt". Fout. De beurt ging over naar Doetinchem, dat het nu gemakkelijk had, omdat Rembrandt immers was afgevallen. Er bleef echter het diepste stilzwijgen heersen, en ook toen Dick Passchier „Han van Meegeren" gezegd had, kwam er uit het publiek en de deelnemers geen blijk van herken ning De kans dat over een kwart-eeuw de vraag, wie in werkelijkheid de tekenaar was van een bepaald werk dat aanvankelijk aan Marius Bauer was toegeschreven zonder aarzeling met Rien Poortvliet beantwoord zal worden lijkt me niet onwaarschijn lijk, gezien de grote hoeveelheid zendtijd die de NCRV de laatste tijd aan deze popularisator van alles en nog wat afstaat. Gisteren waren zijn schilderijen bij het leven van Christus aan de beurt, wat mij betreft allemaal kitsch-as-kitsch- can, maar als anderen het verbazingwekkend mooi vinden, is het mij ook best. Ik ben er toevallig allergisch voor, zowel voor de tekeningen (verbeeld de ik het mij nu, of zag Jezus er inderdaad heel wat minder joods uit dan de waard die Jozef en Maria de toegang weigerde, denkende „Dat geklier kan ik niet hebben" - diens kop geleek nog het sterkst op bepaalde tekeningen in het Russi sche satirische blad „De krokodil") als voor het gemeenzame commen taar van Poortvliet. „Petrus schiet uit z'n, slof", „Ze hebben Jezus te grazen", en als Maria van de opstanding hoort „spuit ze er juichend vandoor" - als ik dat allemaal hoor, moet ik onwillekeurig terugdenken aan de rel die indertijd over „beeldreligie" in „Zo is t toevallig ook nog 's een keer" is gemaakt. En dan de wedstrijd... ik prees mij gelukkig geen Rotterdammer te zijn, zoals Andre van der Louw en Gerard Cox. De onderonsjes tussen Cruijff en Rexach kwamen Feye- noord duur te staan, en daar kwam dan ook nog bij dat de lat en de paal weer opvallend pro-Spaans meevoetbalden. De Spaanse televisie maakte er een goede, overzichtelijke en ruim bemeten uitzending van, die slechts nu en dan door fascinerende schaduwbeelden werd verlevendigd, blijkbaar om het gemis aan kleur te vergoeden. Er was trouwens ook geen reden om er een kleurenultzen- ding van te maken, want de gele kaarten zijn in Spanje wit, al weet ik natuurlijk niet of de Engelse scheidsrechter daar rekening mee heeft gehouden. NICO SCHEEPMAKER. WOENSDAG 6 NOVEMBER Hilversum I 18.00 (S) Bandstand. 18.30 Nieuws. Rondom twaalf: gevarieerd programma Modern platteland. 12.35 (S) Sportre- 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. (S) Populaire klassieken door Neder- r wetenschappen. 14.30 Tspue Koperen tuin, hoorspel (6) 15.09 (S) Aspecten: kunstrubriek. 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Gebakken vensterbanken (en andere smoezen): kindermagazine. 17.00 (S) Mobiel: 'n beweegliik programma voor beweeglijke mensen. 17.55 Mededelin- 18.00 Nieuws. VARA: 18.11 Dingen van de dag. Politieke Partijen, ioüso Conununia^ische partij van j 18.30 (S) Interview. Muzxejcmagazine. 22.1 ma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum III NOS: 18.02 Joost mag i (S) Drie loopt muziekprogram- 12.55 (S) Hervormde middagpauze- dienst. 13.15 (S) Lichte koorzang. 13.30 Globaalmuziek, reportages en menin- (15.30 Nieuws. 16.30 (S) Hier 17.32 (S) Hier platen, sport en aktuaiiieiten (22.30 Hilversum I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het leven de Woord. 7.08 (S) Preludium: klas- Te Deum Laudamus: gewijde muziek. 8.24 op de man af: evangelisch com bi] de tijd. 8.30 Nieuws. 8.36 samenleving. 9.45 (S) Onder de hoogtezon: programma voor de zieken. 10.3U Nieuws. 10.33 (S) Orkestpalet: Mededelingen t.b.v 12.30 Nieuws. 12.41 (S) Hier Hilversum II plaatje. (8.00 Nieuws. 8.11-8.21 Radio journaal). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Spiegel van België. 9.35 Water standen. AVRO: 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (S en Mo no) Arbeidsvitaminen: populair ver- bouter. 18.55 (K) Journaal. VARA: 19.05 (K) De Stratemakeropzee6how; 19.30 Horen zien zwijgen, slapstick- en stomme filmfragmenten. NOS: 20.00 (K) Journaal. VARA: 20.20 (K) Col- ditz tv-serie. 21.15 <K) 2 voor 12. quiz 21.55 (K) Achter het Nieuws. NOS: 22.45 Den Haag vandaag. 23.00-23.05 (K) Journaal. Nederland n TELEAC: 18.15 Flexibele school les 7. NOS: 18.45 (K) Paulus de Bos kabouter. 18.55 (K) Journaal. KRO: 19.05 (K) Mijl op zeven: familiepro gramma. NOS: 20.00 (K) Journaal. KRO: 20.20 (K) 't Is toch zeker alle maal prima geregeld (3 20.30 (K) Souvenirs, toneelspel. 22.15 (K) Rooi lijninformatief programma. KR03 RKK: 22.40 (K) Uit de agenda van de bisschop. NOS: 22.50-22.55 (K) Jour- De Chileense junta heeft be slag laten leggen op het huis van Pablo Neruda, de vorig Jaar overle den dichter en Nobelprijswinnaar. Het huis is genationaliseerd omdat is vastgesteld dat het eigendom was van de veriJaten Communistische Partij. Er wordt aan gedacht van het huis een museum te maken, al dus een bekendmaking van de Chi leense staatssecretaris van Binnen landse Zaken. kXVe.lnM^«en^7ue;CcontessaS mannen die nre. „Ze komen bij mij langs en zeggen: 'Meneer, ik heb een stuk geschreven'. Als ze het dan nog gaan voorlezen loopt het zweet langs mijn rug. Ik heb veel liever een vent die schoorvoetend binnenkomt met een idee. Als dat goed is zeg ik: werk het eens uit in synopsis. Komt ie na een paar weken terug met iets waar ik nog steeds achter sta, dan ga ik ook rücksichtlos door tot het eind. Ik houd niet van panklare stukken. Ik besteed uren aan het lezen van een hoop rotzooi. Allemaal gesproken boeken. Zoiets van: 'Hij sprong jolig over de stoel' en 'Zullen we thee drinken?' 'Ja, laten we dat doen'. Ze ging naar de keuken en Enfin, je begrijpt het wel. Alleen maar handeling. Ze schrijven op wat ze zien en vergeten wat er te horen is". Jan Keja (37), regisseur en hoofd actrices zijn dan ook door het drama van de TROS. Een besnorde, toneel verkracht, goedlachse kunstenaar, die de In het theater worden de expressies afgelopen jaren opvallende regie- en gebaren sterk aangezet. Als ik op prestaties leverde in "Een avond met het toneel aan iemand vraag: "Wat Eva". "De president-directeur" en zeg je?", dan buig ik me naar die "Een straatje om". Een jong natuur- persoon over. Dat moet Je eens op talent met 'n merkwaardige carrière .de televisie doen. Dan wordt het achter zich. belachelijk. De beweging zit niet Aanvankelijk studeerde ik piano en altijd in de acteurs" orgel aan het Amsterdams Conser- "Anton Quintana heeft vatorium. Ik had les van Piet Kee "Televisie is die zei: "Het is allemaal klote doet. Als Je niet kunt studeren moet je niet in het gezegd: truc. Om op de televisie emoties over te brengen, per dag moet Je Je van trucs bedienen. De trucs van de lenswisseling, de vak gaan. Er is toch al zo weinig in ondersteuning van de muziek te verdienen. "Van ellende werd ik montage. Dat vraagt van de acteur toen fotograaf. Waarom? Omdat ik heel andere instelling. Ik vind sterk visueel ben ingesteld. Ik kwam het Jammer dat w« niet zo'n goede terecht bij Henk Jonker en Maria opleiding kunnen krijgen als van Austria, leerde het vak grondig Elia Kazan in Amerika." kennen, begon voor mezelf en stapte Jan Keja is van oordeel dat ook tien Jaar uit met gigantische schrijvers belastingschulden, Toen kwam Landré bij me. Ik had eens een filmpje voor hem gemaakt. Hij vroeg: "Heb je geen zin om een regiecursus te volgen?" Ik ging naar Gijs Stappershoef, van wie ik verschrikkelijk veel heb geleerd. Sindsdien ben ik aan het klooien Quintana drukt het gegaan. Dat was acht Jaar geleden, tv-schrijver moet scholing zouden moeten hebben. Volgens hem worden de auteurs in Nederland totaal aan hun lot overgelaten. Ze worden het bos ingestuurd met de opdracht: "Maak maar wat." "Een goed script", zegt hij "vertelt datgene wat auditief gebeurt. uit: "Als leren wat Een kwisje hier, een babbeltje daar zwijgen doet." Dat is inderdaad r om het metier te leren kennen. Ik essentieel belang. Ik heb het daar altijd gewend geweest met te werken. Toen had ik ineens vier". straks al gezegd: De mensen willen schrijven maar vergeten datgene wat er te horen is" Er ontstaat even een discussie met Ook om die reden staat Keja de fotograaf. Jan Keja zegt: "Met hechte samenwerking voor tussen fotocamera kim Je seconde registreren. Maar ik regi streer liever de seconde ervoor en Een kreet uit het vak, dat Keja schrijver en regisseur. "Als de schrijver de synopsis gaat uitwerken is het zeer wel mogelijk dat hij gaat glijden en dat Je elkaar J nóóit meer ontmoet. Je moet gelijk omschrijft als boeiend maar moei- opwerken. Daarom zit ik om de drie lijk. Hoewel hij ook nog een blauwe weken m«t ze lullen. Dat zou ook maandag jdp de toneelschool^ heeft met regisseurs onderling moeten jjjji H| gebeuren. Maar wij hebben ons hier in Nederland in zo'n concurrentiepo- was met de docent") mist hU de sitie gemanoevreerd dat dat eafgetratp omdat ik het niet lijks meer mogelijk is. Wat hoor Je Aóhter in de zaal onder de knie te krijgen." was met de docent") mist hij de dus? "Heb Je dat stuk van Jan Keja ervaring van theaterregie. Hij gezien? Nouenz. Jammer. Die beschouwt dat als een ongelooflijk contacten zouden erg nuttig kunnen voordeel omdat televisie heel andere zijn. Eikaars werk kritisch beoorde- eisen stelt. "Ik herinner me de toneelacadem; zat Ank van schreeuwde naa kan Je niet verstaan. Ik heb ook drama door de eeuwen heen is 1.25 betaald" Daar heb Je zo'n geschreven. Die habitus heeft Jan verschil. Bij televisie zit je als Keja niet. Voelt hij dat niet als een toeschouwer boven op de spelers, gemis? Het is puur een kwestie van "Ja, dat mis ik wel. Maar dat haal ik letterlijke afstand tussen diegene die wel in. Als je wilt bereik je dat ook. vijfentwintig te doen. Het is een enorm manco, ik centimeter. Een hoop acteurs en weet hetNeem nou bijvoorbeeld BREDA De directie van Ma dam Tussaud's wassenbeelden museum in Amsterdam heeft de in Lirpburg wonende Leidse zangeres, Mary Servaes, beter bekend als de Zangeres zonder Naam, een plaats in de expositie toegezegd. Maandag avond poseerde de zangeres voor het eerst. Dit gebeurde in de pauze van haar optreden in Breda. Tjeert Krol, directeur van het was senbeeldenmuseum, zal de Zangeres zonder Naam een plaats geven in de afdeling actuele onderwerpen en gebeurtenissen. Kees van Kooten en Wim de Bie verschijnen vanavond op het VPRO-scherm als Heer Kooten en Heer Bie. Het duo zal een nieuw tv-programma presenteren, dat onder de naam 'Zend tijd voor het Simplisties Verbond' wordt uitgezonden. De mat tenklopper is van nu aj aan het symbool van buide 'Heererf* Televisieregisseur Jan Keja: Acteurs worden op de toneelschool verkracht die serie over Rembrandt waar we mee bezig zijn. Ik moet daarvoor een enorme literaire ballast door werken. Maar ik doe het ook. En als ik er iemand bij nodig heb dan weet ikhem ook wel te vinden." Het vormt in ieder geval geen belemmering bij het zetten van de mise-en-scène, zegt Jan Keja. In dat opzicht weet hij zich overtuigd van zijn vakmanschap. "Je hebt het of je hebt het niet. Er zijn mensen die alles van drama weten, van het jaar kruik tot nu, maar ze kunnen geen stuk in elkaar zetten. Het is een kwestie van intuïtie. Je moet een identificatie- vermogen hebben. Regisseurs zijn eigenlijk sentimentele kwallen. Je moet niet alleen van allerlei situaties op de hoogte zijn, maar ook kunnen meeleven. Je ingraven in mensen en situaties. Als je dat niet doet, kun je acteurs ook niets duidelijk maken. Dan laat je ze letterlijk in hun hemd staan." "Wie bepaalt de rolverdeling?" "Dat doe ik soms in samenwerking met de schrijver, soms alleen. Leo Derksen schrijft zijn dialogen heel sterk op de acteurs van wie hij alle intonaties kent. Piet Hendriks niet. In zijn stuk "De president-directeur" - het eerste en enige dat van hem op de buis is geweest - heeft hij zijn dialogen opgebouwd uit band opnamen van gesprekken met bankpersoneel. Van de Jongste bediende tot en met de directeur. Het kan hem niet schelen wie de rollen spelen. De typecasting zit in zijn tekst, zegt hij". "Zelf weet ik al heel snel wie het moeten gaan doen. Dat geeft geen problemen want ik ben nog nooit een acteur tegengekomen die zei: 'Dat kan ik niet." Nee, dat heeft niets met ijdelheid te maken. Acteurs zijn niet ijdel, wel extrovert. Problemen met acteurs doen zich wel voor wanneer zij het script hebben doorgenomen. Ze zeggen altijd dat het script slecht is, want ze zijn zo kweftsbaar als de pest. Het backed niet vinden ze dan. Niet hetbekt dat is wanneer de dialogen niet lekker in de mond liggen. Zij bedoelen dat zij er niet achter kunnen staan. Ze zijn bang dat ze maar wat staan te waggelen, dat ze geen ruggesteuntje hebben." Automatisch vloeit daar de vraag uit voort hoe een regisseur dan toch het vertrouwen van zijn acteurs weet te winnen, hoe hij hen enthousiast maakt. Keja: "Dat ge beurt tijdens de leesrepetitie. Ik leg eerst uit wat mij bewogen heeft het onderhavige stuk te kiezen. Dan ga ik uitleggen hoe ik de personen in dat stuk zie. Tot en met de kleinste rol. Zelfs van de taxichauffeur die maar vijf zinnen hoeft te zeggen geef ik een compleet beeld. Is ie getrouwd, heeft hij een gezin met kinderen of is zijn huwelijk kinderloos gebleven. De vijf zinnen van hem zijn net zo belangrijk als de grote dialogen van de anderen. Weet je dat je een zin op vijfentwintig verschillende manieren kimt zeggen? Ik zou een dialoog van een minuut kunnen maken waarin alleen het woord "ja" voorkomt." Het zetten van de mise-en-scène. Jan Keja omschrijft het als een verschrikkelijk moeilijk proces. Hij toont dat aan met voorbeelden die zich lastig laten vertalen. Wat doe je met een zin, welke plaats geef je die zin in welke ruimte en tegen welke achtergrond. Dat is ongeveer wat hij zich voortdurend afvraagt. Van die zin, van een simpel gebaar kan een heel decor afhankelijk zijn. "Kun Je Je nog herinneren in dat stuk "Een straatje om", dat Frans Vorstman een vlieg achterna zit die hij tenslotte met een opgerolde krant tegen de muur doodslaat? Die scène had een functie. Een bewegend beeld in een kleine ruimte waarin twee mensen het spel moeten maken. Proberen te vermij den dat het drama statisch wordt, verstart. Elk detail is belangrijk. Hoe zoen Je bijvoorbeeld. Dat is afhankelijk van de leeftijd. Hoe staan de ogen, wat drukken ze uit? Bij mij slipt er ook wel eens wat doorheen. Daarom, als ik mijn eigen produkties zie schaam ik me rot. Ik zit met het klamme zweet te kijken". VERKRACHT Een vraag die wij ook aan Leo Derksen stelden: Waarom komen Nederlandse acteurs in tv-drama's vaak zo houterig over? Is dat de schuld van de regisseur? Keja: "Waarom zijn Engelse stukken zo goed? Omdat ze voor elke rol de beste acteurs kunnen krijgen. Londen alleen al telt vierduizend werkloze acteurs. Het krijgen van een rol is gebaseerd op een employement. Als Je even mis bent, trappen ze je er uit en Je komt er nooit meer in. Nederland telt vierhonderd acteurs, van wie er misschien tien tot twaalf erg goed zijn. Nederlandse acteurs vragen ook altijd eerst wat er te verdienen valt. De gemotiveerdheid vanuit de stof is bij de meesten niet aanwezig. Zij maken er geen vak van maar een schnabbel. Na een uurtje repeteren zijn ze al weer op weg naar iets anders. Bovendien, en dat heb ik daarstraks ook al gezegd, zijn ze verkracht op de toneelschool. Het zijn mond- en expressiefetisjis ten. Gelukkig begint men dat de laatste tijd op de toneelscholen bij te sturen. Weet je dat het verrukkelijk is met jonge mensen te werken die nooit op een toneelschool zijn geweest? Op onze toneelacademies heerst nog altijd een calvinistische atmosfeer. Je kunt met je vrouw naar bed gaan, maar je mag het niet lekker vinden. Jij wilt artiest worden? Nee, dat mag niet. Je mag geen plezier hebben in Je vak. Je moet eerst leren. WOENSDAG 6 NOVEMBER Duitsland I 17.55-18.00 (K) Journaal. (Regionaal programma: NDR: 9.80-ir —a.. 19.20 (K) Bridget und Bernie. tv- serie). 20.00 (K) Journaal en weerbe richt. 20.15 (K) lm Brennpunkt. 21.00 (K) Die Powenzbande, tv-fllm. 22.00 (K) Reportage. 22.45 (K) Journaal, kommentaar en weerbericht. Duitsland II 17.00 (K) Journal. 17.10 (K) Ar tiesten uit de hele wereld. 17.40 (K) Actualiteiten en muziek. 18.20 (K) BERGEN De schilder Edgar Fernhout is op 62-jarige leeftijd in zijn huis in Bergen (NJB.) overleden. Zaterdag zal hij worden begraven. Fernhout werd in 1912 in Bergen geboren. Als zoon van de schildpres Charley Toorop en kleinzoon van Jan Toorop werkte hij na een jeugd in Noord-Holland en Parijs afwisselend in Amsterdam, Italië en na 1956 in Bergen. Van een persoonlijke variant van realisme, ontwikkelde zijn werk zich tegn het eind van de jaren vijftig in de richting van een atmosferische abstractie, in landschappelijke schilderijen, die uitgingen van ervaringen in de natuur.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5