BOLLENKWEKERS MET MAN EN MACHT AAN HET WERK Katwijk kan niet zonder dierenasiel SASSENHEIM Raad heeft weinig sympathie voor „Tuindorp Enige asiel in Katwijk sluit: geen geld, geen ruimte, geen personeel PAGINA 4 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1974 SASSENHEIM De mogelijke •groeigemeente' Sassenheim zal niet voor de eerstkomende verga dering van de Sassenheimse ge meenteraad op maandag 25 no vember ter sprake komen. Hoe wel enkele raadsleden er deze week bij de hearing over de Sohipholspoorlijn wél zijdelings naar verwezen, is de 'Tuinstad', zoals de uitbreiding door enkelen reeds wordt genoemd, voor bijna alle fracties een belangrijk on derdeel van de op 25 november in de raad te houden algemene be schouwingen. Van de vier politie ke groeperingen in de Sassen heimse raad zegt alleen de KVP er vóór de opzienbarende publica tie in het Leidsch Dagblad 'iets van te hebben vernomen'. Ook Progressief Sassenheim heeft na het bekend worden van de in de Staten geopperde ideeën met betrekking tot de groeigemeen te Sassenheim een aantal infor maties gekregen. Jo van Eisen, fractieleider van de KVP in Sassenheim en tweede kamerlid voor deze partij, vertel de dat de 'geruchten rond het plan Tuindorp voor hem niet he lemaal onverwacht kwamen. Ik heb er al eerder iets over verno men en er zit zeker een grond van waarheid in. Hoe als fractie onze houding tegenover ditdenk- beeld van de Staten is, staat op dit ogenblik nog niet vast. Daar- i is), i i be slist niet zou juichen. Verre van positief ook staat de inmiddels al enige coördinerende actie ondernomen hebbende frac tie naar rond- 50.000 inwoners. 'Ik heb,' zegt mevr. Trudy Henstra- Hruigom bijvoorbeeld, 'onlangs nog eens gefietst waar die uit breiding (tussen Sassenheim en Voorhout) dam zou moeten ko men. Onvoorstelbaar dat in die weilanden een tweede soort Zoe- termeer uit de grond zou worden gestampt met louter hoogbouw, terwijl de afgelopen jaren Sas senheim en ook Voorhout geluk kig geen enkel bouwplan meer kregen goedgekeurd waarin ho ger dan drie bouwlagen zou wor den gebouwd.' Progressief Sassen heim heeft met collega-raadsle den uit Voorhout gesproken over een gezamenlijke opstelling en hoopt voordat de Staten of de minister met deze 'waanzininige' ideeën komen, zoveel argumen ten te hebben aangevoerd, dat de denkbeelden over de groeige meente Sassenheim al weer lang onder de tafel zijn. Hans Montfoort, fractieleider van PS deze week tijdens de hea ring voor de Schipholspoorlyn: Ik voel er weinig voor nu reeds op deze zaak in te gaan. Maar dat we er straks wél op terugko men, zal een ieder duidelijk zijn.' BOLLENSTRRF.EK. De bloembollenkwekers en de bolbloementrekkers keken gisteren met een opgeruimd ge zicht naar de helder blauwe lucht. „Vandaag gelukkig eens geen regen. Nu kunnen we tenminste werken op het land. Er moeten nog heel wat bollen de grond in", zei een kwe ker, die in de kantine van de Rijnsburgse bloemenveiling „Flora" haastig zijn kopje koffie leegdronk en zich na het veilen van de door hem aangevoerde kaschrysanten haastig huiswaarts spoedde om de kistjes met tulpebollen in de kuilhoek de plaatsen. Ook op de velden in de streek tussen Leiden en Haarlem werd koortsachtig gewerkt om het ge was in de grond te krijgen en met riet af te dekken. In weken is het niet zo druk geweest op de bollenvelden. De regen verhinderde dat. REM-eiland heet nu Meetpost Noordwijk" DEN HAAG Het voormali ge REM-eiland op 5 mijl uit de kust voor Noordwijk heet sinds deze zomer „Meetpost Noord- wijk". Rijkswaterstaat heeft het eiland, dat tien jaar geleden werd neergezet voor illegale te levisieuitzendingen. zodanig her steld en aangepast, dat het thans nagenoeg geschikt is voor het doen van metingen in zee en in de lucht. Dat heeft Rijkswaterstaat rond de twee miljoen gulden gekost: vier ton voor de aankoop van het sterk verwaarloosde eiland en f 1.6 miljoen voor het opknappen er- De ingrijpende revisie uitge voerd door Verolme zou eind oktober klaar zijn geweest, als niet het slechte weer het werk had vertraagd. Zodoende moet het eiland, dat in de afgelopen Jaren kaal was geplunderd, nu nog worden geschilderd in voor de scheepvaart, duidelijk ziohtba re rood-witte blokken. Rijkswaterstaat begint over enkele maanden met het meten van waterstanden en golfslag (deining) in de omgeving van „Meetpost Noordwijk". In de loop van volgend jaar komen daarbij het meten van wind. zoutgehalte, watertemperatuur waterkwaliteit, doorzicht (hel derheid) en slibgehalte. Het TNO maakt echter als eerste gebruik van het met een 100 meter hoge mast toegeruste eiland en meet nu al de lucht- verontreining ter plaatse. De meetgegevens worden in de toe komst radiografisch doorgeseind aan de vuurtoren in Noordwijk. Vandaar worden ze telefonisch doorgegeven aan de controlepost van Rijkswaterstaat (directie Noordzee) in Hoek van Holland. Het meten gebeurt vrijwel au tomatisch en kan vanaf de wal worden geregeld. Specifieke me tingen en meetinstrumenten kun nen aan boord worden begeleid. Op het eiland zijn voor dat doel 6 comfortabele hutten ingericht alsmede een dagverblijf en een keuken. Rijkswaterstaat heeft al veel belangstelling voor de Meetpost Noordwijk. Zo willen de marine (hydrografische afdeling)het KNMI en het TNO er in de toe komst gebruik van maken. Mislukte uitbraak Republikeinse gevangenen in de Maze-gevangenis bij de Noordierse hoofdstad Belfast hebben vanochtend vroeg gepoogd via een tunnel massaal uit te breken. Twee van de mannen verdwenen maar de overige zestien konden wor den gepakt toen zij uit de tunnel kro pen, buiten de zwaarbewaakte ge vangenis, die voorheen als interne ringskamp de naam Long Kesh droeg. Door Cees Combee Of de ongekende langdurige re genperiode veel schade heeft aange bracht aan het gewas moet worden afgewacht. De meningen daarover zijn verdeeld. De één zegt, dat het nogal mee zal vallen en de ander meent, dat het in 1975 bij de oogst wel te merken zal zijn. Zeker is het, dat het op de geestgronden langs Neerlands duinenrij beter zal zijn, dan bijvoorbeeld in de omgeving van Valkenburg en Rijnsburg en op die plaatsen waar de bodem een meer kleiachtig karakter heeft. In ieder geval is het wel een feit, dat de regen bijzonder stagnerend heeft gewerkt op de arbeid van de tuinders. Er moeten nog heel wat bollen worden geplant en kistjes voor de broei in de kuilhoeken worden geplaatst. Een paar dagen zonnig weer kan het ge tij ten gunste van de tuinders doen keren. Afwachten Bolbloemenkweker Willem Bouw man (vice-voorzitter van "Hora"): "De kistjes voor de broei heb ik na genoeg allemaal al in de kuilhoeken geplaatst, maar ik moet nog heel wat bollen voor de vermeerdering - dus voor de bollenkwekerij - plan ten. Al die regen heeft natuurlijk geen goed gedaan. We hebben het weer niet in eigen hand. Afwachten moeten we dus maar wat het gaat worden. Dat merken we eerst als we gaan oogsten". Bert Kralt, die zijn kwekerij heeft aan de Oegstgeesterweg en dus op meer kleiachtige grond, moet voor zouden we willen wachten tot er concrete plannen op tafel komen.' Dat, zo liet de heer Van Eisen wél doorschemeren, die plannen de noodzakelijkheid moesten aantonen van een Tuin dorp en dat dan nog die plannen uiterst kritisch zouden worden bekeken en waarschijnlijk weinig steun van zijn fractie zouden krij gen, is een zaak, waarop nu nog liever niet werd ingegaan. Ook de Prot. Chr.-fractie komt tijdens de algemene beschouwin gen met de denkbeelden over de groeigemeente op de proppen. Denkbeelden, waarvan men tot vorige week niet op de hoogte was (ondanks het feit dat de met nog heel wat bollen de grond in wer ken. Hij kampt, evenals vele andere kwekers met de moeilijkheid, dat er voor het kuilen nauwelijks scherp wit zand is te krijgen. Met ons loopt hij langs een met riet afgedekte ak ker, waarin hij enige weken geleden hyacinten heeft gezet. Onze schoe nen zakken diep in de doornatte aar de. Hier en daar haalt hij wat door en door doorweekt stro weg, woelt wat in de daaronder gelegen aarde met zijn hand en de dikke toppen van de hyacinten worden zichtbaar. Kralt constateert: "Het valt me nog alles mee. Op de plaatsen, die ik nu heb blootgelegd is alles in groei. Ik ben er nog niet. Achter mijn kassen moeten nog heel wat bollen worden gekist. Door de regen ben ik daar tot nu toe niet aan toegekomen. Bovendien is het moeilijk aan goed wit zand te komen. Aan zee kun het het ook niet halen. Daar zit te veel zout in. Ik kon wel een partijtje wit zand kopen, doch dat zat vol schel pengruis. Ook niet te gebruiken. Naar mijn mening zullen er nogal wat klappen vallen door het verloren gaan van het gewas. Overal is het beslist niet rooskleurig. Maar wat kunnen we er aan doen. Afwachten dus maar en er het beste van hopen. Jaap Zandbergen van de Rijns burgse Vliet N.Z.. die een loonbedrijf heeft en voor vele bollenkwekers in de Duin- en Bollenstreek en in Noord-Holland de akkers ploegt en de bollen plant. "Ik ben nu 51 jaar en zit van mijn dertiende jaar in dit vak, maar zo'n langdurige regenpe riode heb ik bij mijn weten nog nooit meegemaakt. Er zijn plaatsen te over waar ik met mijn machines niet op het land kan komen. Ze zakken gewoon weg. Half augustus begin nen we met het planten van de nar cissen, eind september van de hya- vinten en half oktober van de tulpen. We zijn nu bezig met het rooien van lelies. Vorig Jaar deden we 250 roe per dag er gaan 700 roe. op een hectare en nu door de gestage re gen en de als gevolg daarvan door en door vochtige grond slechts 75. Momenteel zijn we bezig met plan ten. Van de 20.000 roe, waarvoor we opdracht hebben ontvangen, moeten er nog zekeT 5000 roe worden bewerkt. Ik denk dat ik neg 2000 roe hyacin ten en 3000 roe tulpen moet planten. Anders zijn we om deze tijd van het jaar reeds klaar. We doen dat werk in opdracht van kwekers. Half no vember moeten we klaar zijn. Dat voor de gunstige groei van de bollen, die voor vermeerdering worden ge plant. Ik zie het er beslist niet inzit ten. Het is te hopen, dat het nu een poosje droog blijft. Wanneer er een ter vorst komt ben je nergens. Als de hal in de grond zit kunnen we weer niet uitrichten". Het is aan Zandbergen een oude rot in het plantersvak wel te mer ken. dat hij do zaak heel erg som ber inziet. Vooral voor de kwekers in het kleigebied. Wel stelt hij, dat hij minstens een week droog weer nodig heeft om overal weer normaal te kunnen werken. De kwekers laten het frezen, ploegen en planten door loonbedrijven doen, omdat ze dan veel voordeliger uit zijn dan wan neer ze personeel aannemen om het met de hand te doen. Bovendien is dat personeel heel. heel moeilijk ot helemaal niet te krijgen. Zandbergen verheelt niet. dat hij tot en met augustus een heel goed jaar heeft gemaakt, maar consta teert dat hij van eind augustus tot nu toe zeker f 30.000.- aan inkoms ten minder heeft ontvangen door die lange regenperiode. Hij zegt: "Ik heb een nieuwe strodekmachine ge kocht. Die kost met tractor rond de f 35 000.-. Met die machine heb ik tot nu toe nog geen sigerettepeukje verdiend. Ik wil beslist niet klagen, want ik heb een financieel gezond bedrijf. Geld moet er echter verdiend wor den. Vanmorgen heb ik zo weer f 18.000 naar de belastingen en het G A K. kunnen brengen. Daar vragen ze niet of het goed of slecht gaat. De aanslagen moeten op tijd worden voldaan". Eén van Zandbergens mede werkers: Er zijn nog genoeg bolbloe- menkwekers, die kistjes met bollen in de grond moeten brengen. Het is ech ter veel te nat om op het land te komen. Niet alleen in Rijnsburg en Valkenburg, maar ook elders in de Bollenstreek. Vorige week moesten we in Voorhout vijf hectare peen rooien. We haalden 35 kisten op een dag uit. Toen zijn we er noodgedwon gen mee opgehouden. De machine zakte tot de assen weg in de grond. Bij een klant in Noordwijk moeten we nog 3000 roe bollengrond- met stro bedekken. We kunnen niet beginnen, want de bollen zijn nog niet in de grond. Er is met de machine niet op het land te komen. Sombere geluiden dus. Met wat da gen droog weer kan er nog veel wor den gered. Vandaar ook, dat de kwe kers gisteren wat vrolijker keken, dan ze vele weken lang hebben gedaan en dat ze met man en macht naar de velden trokken om op die plaatsen, waar dat mogelijk was. de tulpebollen te planten. Er zit al veel in de grond. Toch dient te worden afgewacht hoe die bollen zich hebben gehouden met al dat vocht. Zandbergen had van een klant uit Lisse gehoord, dat door de wateroverlast zijn gewas zeker voor vijftig procent is verdronken. Dat zou die kweker nu al hebben ge constateerd. Maar en dat is voor de kwekers in het gebied rond Rijns- burg en in de Duin- en Bollenstreek te hopen valt het bij nader inzien misschien toch nog wel mee. In ieder geval staat wel vast, dat de water overlast en -schade in de oude Bol lenstreek lang niet zo groot is als bijvoorbeeld in Zeeland, op de Zuid hollandse eilanden en in West-Bra bant. Daar heeft men werkelijk met een ramp te maken. KATWIJK De groene deur bied't een ail even naargeestige indruk als het interieur van de schuur erachter. Een schuurtje eigenlijk, dat in vroeger dagen misschien de naam „garage" waardig is ge weest, maar deze eretitel al lang heeft verspeeld omdat de knagende tand des tijds ook hier z'n werk heeft gedaan. Eenmaal binnen ontvouwt zich een wijds uitzicht. De ruimte van vier bij viereneenhalve meter is volgestouwd met hokken, kunstig gefabri ceerd uit een oude wandkast. Een van de kraak af komstige kachel, de armoedig aandoende geiser en het veel te kleine aanrecht completeren het geheel. Zesentwintig katjes loven nog rond in het ten dode opgeschre ven asiel van de Katwijkse Dierenbescherming. Martin van Dam (op de foto links), voorzitter van de dierenbescherming zegt: „We zijn als particulieren met dit asiel begonnen, maar het was geen haalbare kaart". Door Gert-Jan Onvlee In kort bestek het onderkomen van de Katwijkse Dierenbescherming tegen een symbolisch huurbedrag bereidwillig door de gemeente ter beschikking gesteld waarin particulieren de laatste jaren het enige asiel dat de gemeente Katwijk rijk was hebben gedreven. Met opzet „was", want sinds één november is dit noodonderkomen nog slechts officieus in gebruik en zal, zodra de laatste van de nu nog gehuisveste zesentwintig katten aan de man is gebracht, definitief worden ge sloten Vriendelijk Martin van Dam, voorzitter van de Katwijkse afdeling Dierenbescherming, blijft vriendelijk als hy mij het pand aan de Huetingstraat toont. Gezien de heer sende wantoestand zelfs opvallend vrien delijk. Zo af en toe eens een onderge brachte kat aanhalend een van de acht die door gebrek aan ruimte „kooiloos" rond moet lopen vertelt hij: „Toen wij deze ruimte kregen aangeboden waren we er echt wel blij mee- Tot die tijd, zo'n dikke drie jaar geleden, moesten alle beesten nog bij particulieren worden on dergebracht. Zelf heb ik in mijn schuur zeventien katten gehad, dus Je begrijpt dat je dan met alles wat Je krijgt aange boden blij kunt zijn". De indertijd heer sende tevredenheid sloeg evenwel al snel om naar een andere, minder uitgelaten stemming. „De schuur werd al gauw te klein, met de financiën werd het steeds moeilijker en vooral het persoaaeels-pro- bleem nam met de dag groter vormen Dat personeels-probleem" dan wel tus sen aanhalingstekens, want alle mensen die in de loop der jaren het particuliere asiel op de wankele benen hïeld offerden hun vrije tijd pro deo op aan het goede doel. Onhoudbaar Van Dam gaat verder. „Het runnen van dit asiel leverde steeds meer problemen op. Enerzijds mensen die toezegden te helpen, maar het regelmatig moesten la ten afweten waardoor .mijnheer Van Dam" of mevrouw Limburg het weer konden opknappen en anderzijds raakten we door het asiel als Dierenbescherming in financiële moeilijkheden door de hoge kosten die het onderhoud van de dieren met zich meebracht. En de vele uren die je zelf in het asiel stak, kwamen je werk natuurfijk ook ndet ten goede. Zo heeft mijn werkgever (de heer v. Dam is bij de Katwijkse politie in dienst) zich wel eens afgevraagd door wie i!k nu werd betaald. Door de gemeente of door de dierenbescherming Het bleek, kortom, een onhoudbare toe- sbamd. Van Dam: "We zijn als particu lieren met dit asiel begonnen, zondier eigenlijk te weten wat je op je hals haal de. Nu weten we het wel. Het is een voor amateurs niet haalbare kaart." Doorgaan Toch gingen Van Dam cs (mevrouw Limiburg, mejuffrouw De Koning en me vrouw Van der Lende en dochter) door met het lastig te verwezenlijken karwei. "De gemeente Katwijk nam in 1973 het initiatief te komen tot een "echt" asiel", aldus Van Dam, "en daarom zijn wij ook toen het eigenlijk niet meer kon, toch doorgegaan. Om een directe overgang naar het nieuwe asiel mogelijk te maken." De plannen voor het nieuw te bouwen asiel aan de Reigersbergenlaan ondervon den evenwel grote vertraging. Het be stuur van de wijkvereniging "Hoornes" bleek de komst van een dergelijk soort instelling niet te waarderen. Van Dam: "In eerste instantie was d'e kritiek van de wijkvereniging wel te begrijpen. Toen was het asiel te dicht bij de woonhuizen geplaatst. Maar nadat dit plan is ver anderd zijn de bezwaren gewoon niet meer reëel te noemen. Commentaar Naar commentaar gevraagd stelt de heer De Goey, voorzitter van voornoemde wijkvereniging in principe niet tegen een asiel te zijn: "Wij vinden het ook nood zakelijk dat het er komt. Alleen lijkt ons de plaats minder goed gekozen. Wij zou den er liever een kinderboerderij zien verschijnen. Bovendien zijn er in Katwijk nog genoeg andere plaatsen waar d'at as:el zou kunnen worden neergezet." Hoe de probleemstelling ook mag zijn, Martin van Dam en de zijnen zien het, populair gezegd, helemaal niet meer zit ten. Van Dam: "Als het aan de gemeente had gelegen was het asied er nu al bijna geweest. Maar met al dat touwtrekken over en weer kan het nog wel eens heel lang duren voordat het nieuwe asiel tot stand is gekomen. Daarom hebben we ook besloten er nu een streep onder te zetten. Je kun niiet eeuwig zo amateuris tisch blijven doormodderen Nu het "gemodder" wordt gestaakt, lijtot de vraag "Wat nu" alleszins gerechtvaar digd. Een gemeente van zo'n kleine veer tigduizend inwoners kan eenvoudig niet zonder asiel. Ook de heer Van Dam blijkt deze me ning toegedaan: "We hebben de laatste drieëneenhalf jaar zonder meer bewezen dat het asiel in een behoefte voorziet. Alleen aan katten al hebben we zo'n dlik- ke hondierdvijftig gevallen gehad die na verloop van tijd bij een andere eigenaar weer op hun pootjes tercht zijn gekomen. En die dieren waren eigenlijk nog be voordeeld bij de honden, die 's zomers buiten in het Pantoos zijn ondergebracht en 's winters gelukkig in Oegstgeest kun nen worden geplaatst. Dat kan toch ndet. Daarbij komt nog het recreatieve aspect van een Katwijks asiel. Op vrijwel alle campings is het verboden huisdieren te houden. Als je nu in een folder kunt zet ten dat honden in de logeerafdelüng van het asiel kunnen worden geplaatst, zal je daar echt geen toeristen mee verlae- Aanklacht Hoewel de heer Van Dam het niet met zoveel woorden zegt, betekent het einde van het particuliere asiel in feite een aanklacht tegen de Katwijkse "gemeen- sohap". Een aanklacht tegen het ontbre ken van een toch zo nuttige instelling dierenvriend of niet dlie het asiel toch is. Vain Dam: "Er moet nu snel een beslis sing worden genomen Ook al omdat de dieren uit Rijnsburg en Valkenburg die regelmatig naar ons werden toegespeeld, nu vrijwel helemaal zonder vluchtmoge- lükheden zijn gekomen." En tot slot het hart van een ware die renvriend toch weer bloot leggend: "Denk nu niet dat we een gewand dier aan z'n lot zullen overtabsn, of dat we onze dienstverlenende functie als het plaats- bieden aan logeerhonden (voor zover mo gelijk zonder asiel) zullen vergeten. Dat niet. Maar er moet wel zo snel mogelijk iets gebeuren." Ja.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4