LEIDSCH DAGBLAD ENORME ZEGE DEMOCRATEN In Haarlemmermeer ook vraag naar hulp vandaag Tweederde van Huis - vijf extra in Senaat - zeven gouverneurs meer ETHISCHE Stand Bezorgde monnik wapens? LEIDSCH DAGBLAD „Mirage niet best Van Agt kan" zijn beleid voortzetten GEKAAPT VLIEGTUIG GELAND Feyenoord ligt eruit: 3-0 voor Barcelona WOENSDAG 6 NOVEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34470 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON De Amerikaanse Democratische Partij heeft bij de verkiezingen van gisteren haar grootste overwinning sinds 1936 behaald. Drie maanden na het hoogtepunt van het Watergate- schandaal met het aftreden van Richard Nixon (die op zijn ziekbed stemde) verkreeg zij volgens de nog onvol ledige uitslagen en computervoorspellingen een meerder heid van tweederde in het Huis van Afgevaardigden, waar schijnlijk vijf extra-zetels in de Senaat en tenminste zeven gouverneursposten meer dan zij al bezat. President Gerald Ford (Repu blikein) deed afgelopen nacht al een beroep op het nieuwe Congres de partijpolitiek te vergeten en tezamen met hem te ijveren voor een herstel van de economie en een voortzetting van de ontspanningspolitiek. Het De laatstbekende stand (met de staatshoofd dat met geen woord rep- huidige zetelverdeling tussen haak- Senator George McGovern, die eens als Democratische kan didaat een vergeefse gooi deed naar het Witte Huis, is voor de derde maal voor de Senaat geko zen. DEN HAAG De 45-jarige Benedictijner monnik A. G. H. M. N. uit Oosterhout wordt er van verdacht de beide vuurwa pens voor de Scheveningse gij- zelings-affaire te hebben gele verd. Hij is gisteren door de Haagse recherche gearresteerd in sa menwerking met de Oosterhout- se gemeentepolitie. Vanmorgen is hij in verzekerde bewaring gesteld en daarna verhoord. Rond het middaguur had hij echter nog niet bekend. De broeder woonde in het huis van de Orde van Benedictijnen, in Oosterhout. Hij zou de vuur wapens aan één van de delin quenten hebben bezorgd. De mon nik is niet betrokken bii de ge organiseerde "zielszorg" voor de gevangenen. Wel brengt hij privé veel bezoeken aan gevan genissen. Eén van zijn collega's verklaarde vanmorgen "niet ge heel verbaasd" te zijn over de arrestatie. 't Waitergate-schandaal, zekerde dat hij ..van ganser harte" met 'it Com'gnes zal samenwerken aan de dringende taak om een oplossing voor de economische vraagstukken te vinden. In hun eerste commentaren ver klaarden Democratische leiders de verkiezingsuitslag te beschouwen als een „mandaat" voor him partij om doeltreffende programma's op te stel len voor het herstel van de econo mie en de bestrijding van de Inflatie. De democratische voorzitter y Huis van Afgevaardigden, Albert, zag in de nederlaag van de Republikeinen tevens een afwijzing van het economische beleid dat pre sident Ford tot dusver heeft ge voerd. De liberale Republikeinse se nator Charles Percy noemde de ver- kiezirwgen In „negatief referendum." „De kiezers hebben ons laten weten wat zij niet willen. In het algemeen wensen zij geen Republikein op hoge posten," aldus Percy. De grootste overwinningen boekten de Democraten b(j de gouverneursver kiezingen, waarin zij ondermeer vier belangrijke Republikeinse bolwerken veroverden, namelijk New York (dat al 16 Jaar in handen van de Republi keinen was), in Connecticut (waar de eerste vrouw gekozen werd), en in Massachusetts en Tennessee. George Wallace werd herkozen als gouver neur van Ala.hn.ma. Tot de bekende senatoren, die him zetel in dit lichaam behielden be horen Thomas Eagleton van Misou- ri. Abraham Rlbtooff v. Connecticut en George Mc Govern (allen Demo craten) en de republikeinen Barry Goldwater (Arizona) en Jacob Javits (New York). Een nieuwkomer in de senaat is de 53-jarige vroegere astronaut John Glerm, de eerste Amerikaan die op 20 februari 1962 in een Mercury om de aarde draalde. In Ohio versloeg hij zijn Republikeinse tegenstander Perk. Jes) luidde: Huls van Afgevaardigden Democraten (248) 278 zetels, winst 37 Republikeinen (187) 121 zetels, ver lies 37. Senaat (34 van de 100 zetels) Democraten (58) 23 zetels, winst 4 Republikeinen (42) 9 zetels, verlies 4 Gouverneurs (35 van de 50) Democraten (32) 26 posten, winst 6 Republikeinen (18) 4 posten, verlies 7 Onafhankeiyken (0) 1 post, winst 1 in Zd.-Caroüna.. De Republikein Carl James Edwards werd gekozen tot gou- de verneur. Het was voor het eerst in 100 Jaar, dat deze post door een Re publikein werd veroverd met een klein verschil aan stemmen. Ella T. Grasso is de eerste vrouw in de Amerikaanse geschiedenis, die het volledig op eigen "be nen tot de post van gouverneur heeft gebracht. Er waren wel eerder vrouwen in dat ambt, maar zij kwamen daar dan terecht met behulp van hun man. Ella had die hulp niet nodig om gouver neur van Connecticut te worden. Hier ziet men haar met echtgenoot, dochter en zoon na de over winning. Middelbare scholieren helpen boeren al Minder koude naeht In de nacht en ochtend veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. Overdag van het noordwesten uit en kele opklaringen, meest matige wind uit westelijke richtingen. Minimum temperaturen van 6 graden aan zee tot omstreeks 2 graden In het zuidoosten van het land. Maxima circa 9 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 NOVEMBER Zon op: 7.45 uur: onder: 17.02 uur. Maan op: uur; onder: 13.51 uur. Hoogwater te Katwijk 8.12 en 20.42 ir, laagwater te 3.42 en 16.11 RIJ-EXAMEN DUURDER DEN HAAG Het rij-exa men wordt duurder. Voor afrijden in een personenauto zal per 1 Janua ri f43,75 moeten worden betaald in plaats van f36,75. Het examen voor motorfietsen, vrachtauto's en auto bussen gaat f 40,50 kosten (was f 34,25). Alle herexamens worden ook f6,25 duurder, met uitzondering van het theoretisch herexamen, dat f 25 gaat kosten in plaats van f 27. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee vanaf 21 nov. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, Ondernemings raad Fasson „Geen normaal bedrijfsrisico" LEIDEN De ondernemingsraad van Fasson Nederland BV vindt, dat de huiddge situatie in het bedrijf niet gerekend kan worden tot het marmaüe ondernemersrisdcoDe raad heeft dit meegedeeld In een brief aan de minister van Sociale Zaken. Zoals bekend zijn de Industriebon den NW, NKV en- CNV en de Unie BLHP van mening dat Fasson de kosten van de inmiddels ingevoerde werMijdvecrfcarting voor 350 werkne mers in Leiden en Hazerswoude zelf moet betalen, omdat dit tot het nor male bedrijfsrisico zou behoren. In zijn brief aan de minister dringt de ondernemingsraad erop aam te beslissen dat er een beroep kan war den gedaan op de wachtgeld- en werkloosheidsfomdsen. Omscholings premie voor bouwvakkers Den Haag Bij het ministerie van Sociale Zaken wordt de mogelijkheid bestudeerd om bouwvakkers, die een ander beroep willen kiezen, een om scholingspremie toe te kennen. Er bestaat nog geen vastomlijnd plan voor een dergelijke uitkering, die ertoe zou kunnen bijdragen dat de werkloosheid in de bouw vermin dert. In de Jaren zestig zijn al eens premies uitgekeerd aan werknemers uit andere branches, die naar de bouw over wilden stappen. De directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening, mr. W. A. Renardel de Lavalette noemde dit plan voor de eerste maal tegen Elseviers Weekblad. De definitieve vorm, waarin het zal worden gegoten, zal binnen enkele weken bekend zijn. Het plan zou ln minister Boersma's werkgelegenheidsnota worden opge nomen, die togen het edmdie van het Jaar wordt verwacht. Nederland telt op dit ogenblik meer dan 25.000 werkloze bouwvakarbeiders. in Haarlem zijn door landbouwers uit de Haarlemmermeer aanvragen ingediend om hulpverlening bij de aardappelen- en bietenoogst. Een in ventarisatie heeft uitgewezen dat er nog ongeveer 1000 hectare aardap pelen (55 procent) en 1200 hectare suikerbieten (65 procent) in de grond zitten en bovendien in de omgeving van Nieuw Vennep nog enige tiental len hectaren vorstgevoelige gladio- lenbollen. Landbouwschapssecretaris Henk Dekker vertelde, dat hij gisteren een vijftal verzoeken om oogsthulp had ontvangen. Er is nu een circulaire naar alle landbouwers in de Haar lemmermeer en verder in Noord- Holland uitgegaan om te vragen of zij oogsthulp nodig hebben. Leerlin gen van de Middelbare Landbouw school in Hoofddorp zijn inmiddels al begonnen met de hulpverlening bij het uit de grond halen van uien. Secretaris Simon Ba-er vam de Chds- telijke Boeren- en Tuindersbond Hol land-Brabant, had de indruk dat er in de Haarlemmermeer wel sprake is van een kritieke situatie, maar dat deze lang niet zo aocuut is als iin het zuidwesten van ons land, om dat men hier sneller met de zware landbouwmachines op het land kan komen door de goede afwatering. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bij de regering een beroep gedaan op hulp van militai ren. Erg hoge verwachtingen had landbouwschapssecretaris Dekker daarvan niet, omdat men in het zuid westen van ons land hulp van 6000 militairen had gevraagd en er op vrijwillige basis slechts 1000 had gekregen. Franse oud bevelhebber PARIJS Het Franse blad Le Figaro heeft vanochtend pas sages gepubliceerd van een "no ta" waarin de vroegere opper bevelhebber van het leger, ge neraal Stehlin, stelt dat de Ame rikaanse toestellen Y-16 en Y-17 (respectievelijk van Northrop en General Dynamics) onbe twistbaar superieur zijn aan de Mirage F-l. Generaal Stehlin, momenteel vice-voorzitter van de Franse nationale vergadering heeft volgens Le Figaro in zijn rapport "willen aantonen dat er een aanzienlijke kloof ligt tussen de technologie van de Amerika nen en die van de Europeanen". De confessionele minderheid in de Tweede Kamer heeft inzake het abortusbeleid haar wil kunnen opleggen aan de meerderheid. De politieke tegenstellingen tussen de in abortuszaken vrij wel gelijkdenkende PvdA en VVD hebben minister Van Agt acheraf vrij comfortabel door het debat geloodst. Zoals zo vaak konden de christen-demo craten behaaglijk op het even- wichtpunt van de ethische wip blijven zitten. Mevrouw Goudsmit moest een motie inslikken, die zeker het vertrek van Van Agt en wellicht de val van het kabinet had be tekend. De socialist Roethof, voorvechter van een moderner abortusbeleid, behoorde tot de tegenstemmers bij de moties van WD en DS'70, die juist de Bloemenhove-affaire uit de sfeer van het strafrecht en ver volging wilden halen. Zijn argumentatie was politiek weinig overtuigend; het kwam erop neer dat hij tegen vervol ging was, maar nu het eenmaal zo ver was gekomen, de rechter zich maar moest uitspreken. Aan het vervolgingsbeleid van Van Agt wordt dus niet meer getornd, maar de onafhanke lijke rechter krijgt de kluif van de Bloemenhove-kliniek te ver orberen in een juridisch kli maat, waarvan één ding zeker is, namelijk dat hoe dan ook de abortuswetgeving op de helling gaat. Dat is afschuiven van po litieke verantwoordelijkheid, verpakt in een mistige argu mentatie; de werkelijke achter grond is dat in de huidige om standigheden de abortus geen kabinetscrisis wordt waard ge acht. Het afwegen van prioriteiten hoort tot de politiek. Goed ver dedigbaar is dat het voortbe staan van de progressief-con fessionele combinatie belang rijker is dan dat van de Bloem- hovekliniek; helderheid hier over kan ook in de politiek nooit kwaad. Zeker niet, nu minister Van Agt zelfs zo ver ging dat hij de nieuwe wetgeving, waar bij medische indicatie voor abortus het enige criterium zou worden, niet zag zitten. Het leek een nogal voorbarige opmerking over een probleem dat binnen het kabinet zeker nog niet is uitgespit. Het kan zijn dat de Kamer en zeker de geestver wanten daarin, eraan gewend zijn geraakt dat de kabinetsle den in soms zeer uiteenlopende varianten spreken. En dan sprak Van Agt met zijn "ethisch reveil" en de strenge gevolgen ervan voor de abortus voor zichzelf. Maar dat de mi nister van Justitie zijn minder heidsbenadering van de abortus zo in de breedte kon vertolken, zonder echt frontaal weerwerk uit diezelfde Kamer, geeft voed sel aan het vermoeden dat de aanstaande wijzigingen in de wetgeving niet die doorbraak naar eigen verantwoordelijk heid zullen betekenen, waarvoor de afgelopen weken zoveel volksvertegenwoordigers zich leken te hebben sterk gemaakt. Literfles KLERK'S VIELX de zachtste Hollandse cognac geen 11,55 nu 9,95 Koffielikeur OSOPARDO normaal 11,55 nu 8,95!! OSBORNE SHERRY'S geen 8,95 bü ons 6,95 Literfles BEERENBURG adviesprijs 12,70 bU ons 8,95 COTES DU RHONE 1973 APPELLATION CONTROLÉE per fles 3,75 3 flessen 10«— KLERKS Kennedylaan 7, telefoon 63123 Bevrjjdingsplein 19, telefoon 66203. Leiden Z.W. Het lijkt wel alsof Van Hanegem het nog niet wil geloven als hij in het kielzog van de uitstekendemaar met geel erg royale scheidsrechter Burns het veld van Barcelona afwan delt. Maar de nederlaag is echt, duidelijk en bijna beschamend. Minister Van Agt van Justitie kan zijn beleid ten aanzien van de Bloemenhove-abortuskliniek in Heemstede voortzetten. De Twee de Kamer heeft vannacht na een debat van ongeveer acht uur met meerderheid van stemmen dat be leid goedgekeurd. De brief over deze zaak die de bewindsman vo rige week aan de Kamer stuurde werd voor kennisgeving aangeno men. De uitspraak van de Kamer kwam tot stand door het verwer- BEIROET/BENGHAZ1 (REUTER/ AFP) Een Jordaans passagiers vliegtuig, een Caravelle met 21 man aan boord ls vanochtend tijdens een geregelde vlucht van Amman naar Akaba aan de Rode Zee gekaapt door twee Jeugdige mannen die zich "vrije nationalistische Jordaanse officieren" is het toestel gelanc op het vliegveld van Benghazi in Libië, waar de twee kapers politek asiel hebben gevraagd. Na een zwerftocht y Het toesnel 'an de Alia (Kon. Jor daanse luchtvaartmaatschappij) vloog enige tijd na de kaping het Li banese luchtruim binnen. De autori teiten sloten toen het vliegveld van enige uren Beiroet. Daarna stelde de bemanning zich in verbinding met het vliegveld van Cyprus. In die omgeving aange komen, bleek ook daar geen lan- dingsveigunninfe te worden gegeven. Hetzelfde gebeurde enige tijd later in Athene. Van daar vloog de Cara velle naar Benghazi, waar het toestel landde met nog slechte een geringe hoeveelheid brandstof aan boord. 22 PAGINA'S PAGINA 11 pen van vier moties, die over dit onderwerp waren ingediend, één door de liberalen, één door DS*70 en twee door de communisten. „Om de zaak niet te schaden" was Anneke Goud smit (D'66) niet met een motie gekomen. „Wjj willen ook geen af treden van minister Van Agt", zo had zü tijdens het debat ge zegd. Het woord is nu aan de rechter. Vandaag zou de raad kamer van de Haarlemse recht bank over de eerste justitiële stappen beslissen PAGINA 7 Regisseur Jan Keja houdt niet van panklare televisiestukken PAGINA 5 Plan van Kissinger moet ervoor zorgen, dat „over tien jaar geen kind meer met honger naar bed gaat" PAGINA 9 Kortsnoj heeft zijn eerste winst punt binnen PAGINA 13 0 Er is al veel geschreven over dor pelingen in de stad. Nu eens iets over de stadsmens in een dorp PAGINA 15

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1