Brox: Nederlaag van Feyenoord is onwaardig en ongelukkig.. "KWESTIE VAN MENTALITEIT" Rexach: nu moest Kubala voor mij klappen Vrif spel Rotterdammers hebben roemloos wilden Neeskens niet laten Doktoren spelen einde aan zichzelf te wijten WOENSDAG 6 NOVEMBER 1974 PAGINA 11 Barcelona Een ovationeel gejuich steeg op bij de Spaanse verslagge vers toen Cerda Rexach na zijn en Barcelona's triomf de kleedkamer uitstapte. En niet alleen Juichen deden de verslaggevers. Ze zoenden de man die driemaal raak schoot ook hartstochtelijk. Voor de Spaanse radio ging de glunderende Rexach daarna aller eerst op de bescheiden toer over: "Ik heb eigenlijk alles, maar dan ook alles aan Johan Cruijff te dan ken. Als Je zulke afgemeten voor zetten krijgt, móet Je wel doelpun ten maken". Nadat de microfoon weg was, begon de 27-Jarige rechts buiten met het sterke linkerbeen ei genlijk pas over zichzelf te praten. "Als kleine Jongen klapte ik in dit zelfde stadion altijd voor Ladislao Kubala, als die bij Barcelona schit terde. Nu moest signor Kubala voor mij klappen. Ik weet dat hij er was. Hij is de Spaanse bondscoach en keek naar me in verband met Schotland—Spanje. Die interland is volgende week. Ja, Kubala zal me er nu wel bij nemen. Hij zal wel moeten". En daarna, steeds stout moediger wordend: 'Ik geloof dat heel Europa in de veronderstelling leeft dat Barcelona sleohts Cruijff en Neeskens is. Maar vanavond is er toch getoond dat meneer Michels over meer aardige voetballers be schikt. Of niet soms?" Geen ver slaggever durfde het tegen te spre ken. Rexach over zijn directe tegenstan der: "Die Everse vind ik een keuri ge voetballer. In de Spaanse compe titie ben ik wel wat anders gewend. Daarin krUg Je altijd van dde hout hakkers tegenover je. Maar Everse was erg lief. Ik wou dat ik zon man elke week tegen had". Enkele andere Spaanse geluiden. Een stralende doelman Marine Mora: "Dit is de grootste victorie die ik ooit heb meegemaakt". Een Spaanse verslaggever tot de keeper: "Dacht je terug aan Rotterdam toen Schoenmaker het veld op kwam?" Het antwoord: Welnee. Ik had die man al lang vergeven wat hij me aangedaan had. Voorstopper Alvarez Costas: "Ik was in het begin ontzettend ner veus. Veel zenuwachtiger dan veer tien dagen geleden in Rotterdam. Het was zelfs zo erg dat mijn be nen er bijna door verlamd raakten. En Migueli zei me dat hij hetzelfde had. Dat kwam waarschijnlijk voor namelijk omdat Rinus Michels ons tevoren constant op het hart ge drukt had: verslap geen moment, blijf steeds geconcentreerd, want Feyenoord is enorm gevaarlijk in de contra-attack". Garcia Torres: "Zelfs toen we met 2—0 voor stonden, bleef fk nog bang voor de uitvallen van Feyen oord". Tenslotte Rinus Michels, die zelfs na deze victorie akelig nuchter bleef: "Feyenoord is er de ploeg niet naar om zich het initiatief te laten ontnemen. Dat Barcelona er tenslotte toch in slaagde om het initiatief te nemen, vond ik een grote prestatie van mijn elftal, dat ditmaal een eenheid vormde en erg hard voor de overwinning vocht. En die was wel verdiend, dacht ik. En wat moet ik er nu verder nog van zeggen? Dat wij de goals maakten en Feyenoord niet? Is dat genoeg?" Door Rob Vente ..Overigens hebben Van Hanegem en ik ditmaal niet zoveel in het veld tegen elkaar gekletst. Dat kwam voornamelijk door Willem. Die had het steeds te druk met de scheidsrechter. Zelfs na afloop nog. Omdat hij mij niet had gefelici teerd, stapte ik toen op hem af om hem een handje te geven. Maar Willem zag me niet eens staan. Hij bleef maar ouwehoeren met de scheidsrechter.' Over het wedstrijdverloop toonde Johan Neeskens zich na de twee kamp uiteraard uitermate content. Hij: „Dit was volgens mij eigenlijk de eerste echte persoonlijke over- BARCELONA Alles op een rijtje gezet heeft Fe ij en oord, waar het de beide Euro pa Cup-duels met CF de Barcelona betreft, heel wat tegenslagen moeten verwerken. Daar was om te beginnen h^J waterballet van Rotterdam, dat de aanvallende club zo afremde en de verdedigende partij niet onaanzienlijk bevoordeelde. En Feyenoord móest aanvallen op eigen bodem. In die Rotterdam se Kuip is het tot drie keer voorgekomen dat Feyenoord-spelers van pure onmacht vloekten, omdat het projectiel waarmee zij reeds dachten te hebben gedoelpunt, toch nog op de paal of op de lat uiteenspatte. Door Ger Stolk Alles op een rijtje gezet heeft Feyenoord behoorlijk veel tegen ge had tegen „lucky" CF de Barcelona. Gisteren in de hete hel van Nou Camp maakte Willy Kreuz het weer mee dat zijn kopbal door de lat werd tegen gehouden. En een ande re keer stuiterde een inzet van de Oostenrijker weer op de paal. Maar dat alles wast niet weg dat Feyenoord in het Europa Cuptoer nooi 1974-1975 roemloos sneuvelde. Je zou eveneens kunnen zeggen dat de Nederlandse kampioen de 3-0 nederlaag die de ploeg leed tegen CF de Barcelona voor een groot deel aan zichzelf heeft te wijten. "We hebben ongelukkig verloren van Barcelona, vind ik. Iets anders is, dat ik er van overtuigd ben dat dit nederlaag helemaal niet nodig zou zijn geweest. Wat ik bedoel, is dat lang niet iedereen er voor heeft geknokt. Bij 2—0 waren er al Jongens die het niet meer zagen zitten. Dat is kwalijk. Je zou kunnen zeggen dat de inzet bij lang niet iedereen hon derd procent is geweest. Niettemin hebben we, zoals ik al zei, geen greintje geluk gehad. Over de pech van Rotterdam wil ik het niet meer hebben. Maar hier hebben we toch ook tweemaal op paal en lat aange stuurd. Willy Kreuz was dat beide keren, meen ik. En Willem van Ha negem had ook best een strafschop mogen hebben toen Neeskens hem weg trok. Maar dat is achteraf ge praat. Met Cruijff heb ik persoonlijk niet zo gek veel moeilijkheden ge had. Het feit dat hij drie keer een aandeel in een doelpunt heeft gehad, is ook niet mijn schuld geweest. Cruijff was voor mij, wanneer hij in het centrum speelde. Nou, die op dracht heb ik uitgevoerd. Ik heb ook een schop van hem gehad. Even dreigde er toen een ruzietje, maar dat was snel bijgelegd. De bandage, waar zoveel over is geschreven, is goed blijven zitten. Ik had ook geen last van mijn knie. Dat ik een kwar tier voor tijd wat moeilijk liep, kwam doordat ik kramp kreeg. Iedereen mag voor mij weten dat ik de pest in heb dat we er uit liggen. Kijk, -an een wereldelftal ver liest, wanneer je wordt weggespeeld zeg ik oké. Maar Barcelona is hele maal geen groot elftal. De ploeg wordt gedragen door Cruijff, Nees kens en Rexach en misschien door die doelman Mora. Ja, ik geloof dat dat de frustratie van ons allemaal moet zijn". Wiel Coerver had het uiteindelijk toch op een versterkt middenveld gehouden. Na veel wikken en we gen, na duizendmaal het voor- en tegendeel te hebben afgewogen wel licht. Wiel Coerver besloot om noch Kreuz nooh Schoenmaker in de ba siself op te nemen. Theo de Jong, Steen Olsen, Wim Jansen en Wlm van Hanegem dientengevolge als een op papier sterk viermans-mid- denveld. Achteraf praten is gemakkelijk. Maar handelde Coever wel zo ver standig door voor een behoudend concept 1 te kiezen? Toegegeven, Feyenoord kwam via een voorzichti ge manier van voetballen ooit aan de Europese top. Maar toen in 1970 had Ernst Happel andere spelers tot zijn beschikking. Happel had een Israël, Lazeroms en ook een Piet Romeijn in de laatste lijn, mentaal 6terke mensen. Spelers die bereid waren om er voor te bikkelen. Verdedigers met persoonlijkheid, ge louterde vechtjassen. Kortom, Feyenoords verdediging had in die jaren zóveel ervaring en zóveel strijdlust dat Happel met een ge rust hart vanuit de verdediging kon laten voetballen. Het Feyenoord van vandaag beschikt niet over die mensen. Jan Everse komt net kij ken. Mladen Rami jak, gevoelsmens als hij eenmaal is, komt slechts dan tot optimale prestaties wanneer hij nergens ook maar één scheutje pijn door zijn lichaam voelt flitsen. En Dick Schneider is geen Rinus Is rael. Slechts Wim Rijsbergen zou zich kwa mentaliteit kunnen meten met de spelers die Feyenoord mee hielpen beroemd te maken. Hoe verkeerd gokte Wiel Coerver met zijn viermans-middenveld? De wetenschap dat alle drie de keren dat er de laatste jaren op een soortgelijke wijze werd gevoetbald, het evenzoveel keren niet goed ging, had dat hem van zijn voornemen moeten afbrengen? Eén speler had Boksen De Spaanse bokser José Duran heeft in West-Berfijn zijn Europese tited in 't zwaarwelter- gewicht met succes verdedigd tegen de Oostenrijker Hans Orsolics. De Franse arbiter Talayrach onder brak acht seconden voor het einde het gevecht, nadat Orsolics twee keer was neergegaan en niet meer in staat was zich te verdedigen. Wielrennen De Deense wiel renner Ole Ritter is er gisteren op de baan van Mexico-stad niet in ge slaagd het werelduurrecord, dat met 49,431 kilometer op naam staat van de Belg Eddy Merckx, scherper te stellen. Ritter kwam 692 meter te kort met zijn totaal van 48 kilome ter en 739 meter. BARCELONA „Heus, geloof me nou, ik heb de boel met mijn blessure niet bedonderd. Het was erg en het zit nog hele maal niet lekker". Dit waren de eerste woorden van Johan Neeskens, toen hij na afloop uit de kleedkamer van Barcelona stapte. „Hoe het mogelijk was dat ik tóch speelde? Ondanks alles? Het kwam honderd procent door mezelf. Bij Ajax, en met het Nederlands elftal tijdens de wereldkampioenschappen, heb ik zoiets ook al eens gehad. Dat iedereen zei dat het niet kon en dat ik zelf eigenlijk ook voelde dat het niet ging, maar toch stapte ik dan het veld in. Omdat ik het cout que cout wilde. Een kwestie van mentaliteit, hè". Dinsdagmiddag heb ik het, nadat ik teite niet laten spelen. Die vonden voor de zoveelste keer was behan- het gewoon te link Ergens begrijpe- deld, op het veld geprobeerd. Als ik lijk. Want als het mis was gegaan, mijn wreef in een bepaalde houding zouden zij het op hun brood krij- hield, deed mijn knie ontzettend gen. Ze wilden me ook de injecties pijn. Ik dacht toen: dan die hou- niet geven, waar ik om vroeg. Dat ding maar niet aannemen." was ook te riskant, zeiden ze, om- Overigens wilden de doktoren me in dat er dan wellicht een zenuw ge- raakt kon worden. Toen heb ik te gen die witte jassen gezegd: „Dan maar geen prikken, maar ik voet bal. In elk geval." Geen bandage „Een bandage wilde ik zélf niet om de knie hebben. Om twee redenen niet. Als je ten eerste dat ding tij dens de wedstrijd ziet, denk je on willekeurig: „Verdomme ja, ik man keer wat". En ik wilde er juist he lemaal niet aan herinnerd worden. En verder weet de tegenstander dan ook precies waar je rotte plek zit, als je zo'n lap om hebt. Dus geen rommel om mijn knie." Maar nogmaals, goed zit het na tuurlijk nog niet. Tijdens de wed strijd, bij slidingen en botsingen, dacht ik zo nu en dan dat ik door de grond ging van de pijn. Maar daar bijt Je Je dan doorheen." Na afloop is de knie onmiddellijk weer behandeld. Daarna werd hij stevig ingepakt. Ik moet nu zo snel mogelijk naar huis en met mijn been plat gaan. Morgen wordt het hele zaakje weer bekeken. Want de doktoren blijven vrezen dat een meniscus beschadigd is en dat er iets met het kapsel mis is." Doorbijter Neeskens vocht ondanks zijn handicap weer enkele zeer pit tige duels met Van Hanegem uit. De ex-AJacied: „Willem en ik gaan tijdens een wedstrijd van hetzelfde principe uit: wat neer moet, moet neer. Eenmaal heb ik Van Hanegem misschien een beetje té grof neerge haald. Ja, dat was wel zo. Maar het was in feite een reactie van me. Ik zag dat Rijsbergen Cruijff pakte en toen haalde ik van de weeromstuit ineens uit bij Willem.* winning die ik op Van Hanegem boekte." „En verder was onze tactiek prima. We hadden uitstekende informatie gekregen over de wedstrijd die Feyenoord afgelopen zaterdag tegen FC Den Haag had gespeeld. We hadden gehoord, dat de verdediging van Feyenoord er niet tegen kan als de aanvallers van de tegenpartij constant van plaats verwisselen en dat ze achter bij hoge voorzetten in problemen komen. Dus werd er voor deze partij op hoge voorzetten ge traind. Nou, Je hebt het gezien; drie goals uit voorzetten." Neeskens over de tegenstander die zojuist met 30 was vernederd: „Feyenoord blijft voor mij toch een van de beste ploegen van Europa. Als ze in Rotterdam wat meer ge luk hadden gekend, waren zij nu misschien een ronde verder in plaats van wij." die zijn zelfvertrouwen al was kwijt geraakt toen hij verkeerd op Trey- tel terugspeelde, moest diezelfde Rexach nog later een tweede succes toestaan. En weer was Johan Cruijff de grondlegger. Het aal m die peri'de wel schijn zijn geweest, die indruk dat Johan Cruijff zijn landgenoten voor een afgang wilde behoeden. Maar het is wel waar gebeurd, dat Cruijff op een voorzet van wie anders dan Rexach alleen voor Treytel als een junior stuntelde. Onfortuiin En toen kwam de periode waarvan later Wiel Coerver een iedereen wil de doen geloven dat pech Feyen oord teisterde. Dat onfoftuin Feyen oord uit de Europa Cup-race gooide. Maar was ook dat wel waar? Na tuurlijk, toen Coerver in het tweede bedrijf plotseling breedsprakig de aanval predikte, toen Kreuz voor De Jong opdraafde en toen nog la ter zelfs Schoenmaker tot vierde aanvaller werd gebombardeerd, toen zat het Feyenoord niet mee. Toen raakte Kreuz tweemaal hout, toen had Burns Willem van Hanegem best een strafschop kunnen geven, op het moment dat Neeskens hem van achteren vasthield. Maar was dat alles niet het gevolg van een wanhoopsoffensief? En is dat door gaans niet de tactiek van de trainer die weet dat hij de strijd heeft ver loren? Wiel Coerver, hij verloor de oorlog op het moment dat hij besloot om behoudend te laten voetballen. Ak koord, na de 2-0 voor Barcelona, zou het 2-1 geworden kunnen zijn wanneer Burns wél tot strafschop zou hebben besloten. Of wanneer Kreuz iets lager zou hebben gericht. Maar dat alles is eveneens achteraf praten. Evenals de opmerking dat Cruijff en Rexach Barcelona niet naar 3-0 zouden hebben gitetó wan neer Feyenoord 2-1 zou hebben ge maakt in feite onzinnig is. Feyenoord verloor de oorlog. Wat restte was frustratie. Feyenoord verloor de oorlog niet van een groots elftal, maar van een middel matige ploeg, die door Cruijff, Neeskens en Rexach wordt gedra gen. Feyenoord zal met die bittere wetenschap verder moeten leven. Guus Brox zei het zo: „We kunnen nu niets anders meer doen dan kampioen van Nederland worden. We hebben onwaardig en ongeluk kig verloren". Vijfmaal geel Barcelona —Vijf gele kaarten deel de de Brit Burns in Nou Camp uit. De Spanjaarden De la Cruz en (in valler) Gallego botsten tegen geel op, terwijl aan Feyenoord-zijde Rami jak, Jansen en Van Hanegem officieel werden genoteerd. Aangezien Van Hanegem veertien dagen geleden in de Kuip tegen Barcelona ook het geel voor ogen kreeg, moet de „nummer tien" vol gend seizoen, als Feyenoord dan weer tot een Europees toernooi zou mogen doordringen, in elk geval de eerste wedstrijd op UEFA-niveau Doelman Mora van Barcelona stompt de bal weg voordat Theo de Jong gevaarlijk kan worden. Rechts Costas. Rexach, die gisteravond goed was voor een hattrick, scoort met een harde kopbal het tweede Spaanse doelpunt. In het midden kijkt Wim Rijsbergen toe. het Coerver op de man af durven zeggen. Toen Peter Ressel maandag in het vliegtuig stapte zei hij Coer ver onomwonden d)at er niets van terecht zou komen. De ervaring had tegen FC Amsterdam, tegen OFK (in de nadagen van Happel) en re centelijk in Huelva tegen Betis Se- villa al geleerd dat Feyenoord voor dat concept niet de juiste mensen heeft. Iets anders is, dat de spelers tijdens de avond voor de zo desastreus ver lopen wedstrijd de koppen bij el kaar staken en tot de conclusie kwamen dat het een verkeerde gok zou zijn. Willy Kreuz: „Maar nie mand durfde het Coerver te zeg gen". Willem van Hanegem: ,,Ik ben de trainer toch niet?", Wlm Rijsbergen: „We hadden anders moeten spelen". Coerver koos voor de ondergang. Ook omdat de opgelapte De Jong en Steen Olsen mentaal niet in staat bleken om aanvallend grote initiatieven te ondernemen. Ook dat Wim van Hanegem, de coordinator, verdedigend een man alts Jan EJverse zo vaak moest assisteren. Ook om dat Wim Jansen, doorgaans een hoeksteen in het elftal, door de fa natieke Juan Carlos werd wegge speeld. Ook omdat de-pass-in-de- diepte, waarop Van Hanegem het patent heeft, om die redenen uit bleef. Coerver koos om nog meer voor de ondergang. Vergeleken met het jaar 1970 won Coen Moulijn het van Jörgen Kristensen. Eens temeer was de Deen iemand die, wat het volgen van zijn opponent (Rife) betreft, met de handen in de zakken voet balde. En zelf aan de bal, niet veel meer dian een circusartiest. Leuk maar niet efficient. Pirouettes draaien, applaus oogsten, maar toen opgekomen Jan Everse hem de bal een keer panklaar offreerde, vuurde die Jörgen Kristensen het leer star- dig naast. En C oer vers tweede spits, Peter Ressel, werd door De la Cruz aangepakt zoals Coerver Jan Everse had bevolen Rexach te bespelen. Dat wil zeggen, dat Ressel de bal moeilijk kon aannemen en van be gin af aan zijn Spaanse tegenstan der pal in de rug voelde. Om al die redenen koos Coerver voor zelf moord. Laf Feyenoord had met de veel per soonlijke duels winnende Spanjolen zóveel moeite, dat de dieptepass uitbleef. Feyenoord, dat voor de counter koos, counterde mede daar om niet. Feyenoord speelde laf, waar dat helemaal niet nodig was ge weest. Wiel Coerver en Feyenoord hadden de indicaties van Rotterdam niet begrepen. Wat Feyenoord had moeten doen tegen de vreemd schutterende Catelaanse verdedi ging, liet de ploeg na. Feyenoord viel niet aan en verloor daarom de oorlog. Niettemin beweerde Wiel Coerver later dat zijn ploeg de eerste twin tig minuten alles onder controle had gehad. Maar was dat ook zo? Het antwoord moet neen luiden. Of lag de bal soms niet al na luttele minuten achter Treytel? Nadat Schneider Cruijff had gevloerd, na dat scheidsrechter Burns tot indi recte vrije trap besloot, nadat Cruijff over de bal stapte en Rexach doel trof, bleek het Burns niet te zijn ontgaan dat Cruijff de bal niet had aangeraakt. Maar Feyenoord had toen al achter kun nen staan, wanneer Burns uit de slimme Cruijff-actie geconcludeerd zou hebben dat deze de bal wél ge raakt zou hebben. „We gingen er onderdoor toen Barcelona alle per soonlijke duels ging winnen", riep Coerver eveneens uit. Wat wel waar was en tevens de bekentenis van zijn ongelijk, toen hij besloot om behoudend te gaan voetballen. In die grimmiger wordende strijd, waarin De la Cruz als eerste geel zag, legde Barcelona de basis voor de uiteindelijke triomf. Dat Johan Cruijff het eerste grote Barceiona- succes kon voorbereiden, was zeker niet de schuld van Wim Rijsbergen. Rijsbergen zou Cruijff in het cen trum van de Spaanse aanval voor zijn rekening nemen, zo luidde de opdracht. Uitzwervend naar de flanken, zou J. C.-Superstar worden overgenomen, maar toen Cruijff In de 34 Ste minuut naar links sloop en dares naar binnen, toen zag de Joegoslaaf Ramljak ai- leen zijn persoonlijke tegenstander nog maar. Toen trok hij mee met Clares, toen werd die Clares door twee man afgedekt en kon Cruijff ongehinderd voorzetten. Wat «ger was, Everse rende richting Cruijff, waarna de vogelvrije Rexach het Nou Camp-stadion in brand zette: 1-0. Arme Jan Everse. De door Coerver ln het diepe geduwde verdediger,

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11