Kissinger morgen naar een Midden-Oosten op kookpunt Rome in beroering door Amerikaans bezoek Brandweer staakte: zeer grote schade in Montreal GROTE ZEGE VOOR DEMOCRATEN VERWACHT Engelsen niet meer via Zuidafrikaanse basis Simonstown Arafat: „Oorlog binnen zes maanden" KOM NAAR TRESLONG BOWLING TRESLONG Russen weigerden zich te laten controleren WASHINGTON (AP) In 34 Ame rikaanse staten worden morgen ver kiezingen voor de senaat gehouden. Men verwacht, dat de uitslag van de verkiezingen zal zijn dat de senaat Jonger en liberaler van samenstel ling wordt en dat de Democraten hun meerderheid nog zullen vergro- Twintlg van de 34 zetels wj wordt gestemd warden thans bezet door Democraten. Volgens opiniepei lingen kunnen de Democraten in 14 stoten rekenen op de overwinning en hebben zij in elf staten een voor sprong op hun Republikeinse tegen standers. Daarmee zou de huidige meerder heid van 58 op de 100 zetels in de Se naat voor de Democraten kunnen uitgroeien tot 63, groter dan ooit sinds de verkiezingen van 1966. Hoe de uitslag morgen ook is, de Senaat zal aanzienlijk worden ver jongd omdat zes van de oudste acht tien leden niet meer terugkeren. Elf van de 34 zetels, waarover nu wordt gestemd, zijn in handen van conservatieven. Men verwacht, dat slechts in vier staten conservatieven zullen worden gekozen. En men neemt aan, op grond van opinieonderzoek, dat alle 16 staten die nu door liberalen vertegenwoor digd zijn opnieuw liberalen naar de senaat zullen zenden. Verwacht wordt dat een van de ge volgen van de verkiezimgen zal zijn dat de moeilijkheden tussen Senaat en Witte Huis over vraagstukken van buitenlandse beleid, inflatiebe- strijding en overheidsuitgaven zullen voortduren. Het ziet er naar uit, dat bij de gouverneursverkiezingen, die even eens morgen worden gehouden, de Democraten in Californië, New York en de meeste zo niet alle andere grote staten zullen winnen. Sinds 1958 zijn de vooruitzichten voor de Democraten niet zo goed geweest. Zij zouden wel eens een re- recordy-overwinning kunnen behalen. In 1958 was de stand 35—14 in hun voordeel wellicht halen zij nu weer het aantal gouverneursposten dat zij in 1938 bereikten: 39. Komt het zo ver dan vormt dit voor de Democraten op het staatsniveau een bijzonder gunstig en belangrijk uitgangspunt bij de presidentsverkie zingen van 1976. De Democratische gouverneurs zul len hun positie in de partij eveneens aanzienlijk zien vooruitgaan. In 35 staten wordt morgen een gouverneur gekozen. De zetels wor den nu bezet door 23 Democraten en 12 Republikeinen. De landelijke ver deling is: 32 Democraten, 18 Republi keinen. Men verwacht dat de verkiezingen Democratische gouverneurs zullen opleveren in de tien dichtst bevolkte staten, met uitzondering van Michi gan. 85 procent van de Amerikaanse bevolking zou daarmee komen onder een Democratische gouverneur. Californië, New York en Massachu setts zullen waarschijnlijk een Demo craat de huidige Republikeinse gou verneurs laten opvolgen, Pennsyl vania, Texas, Ohio en Florida blijven waarschijnlijk in Democratische han den en in Illinois en New Yersey, waar geen gouverneursverkiezin gen worden gehouden is de post reeds in Democratische handen. MAANDAG 4 NOVEMBER 1974 LONDEN - De Britse Sunday Times weet te melden dat de Brit se regering besloten heeft het in 1955 met Zuid-Afrika gesloten verdrag van Simonstown eenzij- d:g op te zeggen en geen gebruik meer te maken van de marineba sis Simonstown waarop zij op grond van dit verdrag recht heeft. Na een recent bezoek van Brit se marine-eenheden aan de ma rinebasis in Zuid-Afrika is er in topkringen van de Britse Labour- par tij heftig gediscussieerd over het verdrag van Simonstown. Speciaal de linkervleugel van de partij die het volstrekt oneens was met dit bezoek en niets moet hebben van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, wilde van het verdrag met Zuid-Afrika af. Krachtens het verdrag werken de marines van beide landen sa men ter bescherming van de rou tes rond de Kaap. De Britse oor logsschepen hebben Simonstown vrijwel onafgebroken gebruikt sinds 1795. In 1955 droeg de re gering-Eden de basis aan Zuid- Afrika over op voorwaarde dat de Britse marine er faciliteiten zou behouden om de handelsroutes rond de Kaap te kunnen bescher men. Simonstown ligt ongeveer 40 km ten zuidoosten van Kaap stad. De basis is de enige tussen Gibraltar en Singapore die volle dige marinefaciliteiten biedt. Het besluit heeft in Conservatieve kringen een golf van kritiek te weeg gebracht. Een woedende To ry verklaarde gisteren dat een dergelijke stap „Groot-Brittannië openstelt voor chantage van de Russische marine". CAIRO/JERUZALEM/NEW YORK Terwijl de oorlogsdreiging in het Midden-Oos ten met de dag groeit heeft Egypte officieel bekend gemaakt, dat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Kissinger morgen, vanuit Rome waar hij de wereldvoedsel- conferentie gedeeltelijk bijwoont, naar het Midden-Oosten komt om te pogen de vredes besprekingen weer op gang te brengen. Een woordvoerder van de PLO onthulde de blauw druk van het vredesplan, dat Kissinger zou meebrengen en verklaarde dat dit bij voor baat ad op de conferentie van Rabat is verworpen. Jasser Arafat, leider van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, verwacht dat er binnen zes maan den een nieuwe oorlog in het Mid den-Oosten zal uitbreken In een vraaggesprek met het Ame rikaanse weekblad Time vraagt hij de Venepógxte Naties om handelend op te treden, „omdat het gebiec anders door een ramp zal worden getroffen". Volgens de Palestijnse leiders zijn de Israëlische generaals al over een aanval aan het praten en zal dip aanval beginnen tegen Syrië. Zij zouden premier Rabin zes maanden hebben gevraagd omdat zij dan po litiek en militair in staat zouden zijn de effekten van de oktober - oorlog van vorig jaar teniet te doen Egypte heeft de VN-troepen, die langs het Suezfcanaal toezicht hou den op het Egyptisch - Israëlis ch be stand, gevraagd hun hoofdkwartie: in Ismailia te ontruimen en te ver huizen naar Cairo. De Egyptische regering zou het gebouw in Ismailia nodig hebben voor haar eigen dien sten, zo is door een VN-woord voer der in Jeruzalem meegedeeld. Een delegatie van het VN-hoofdkwartier in Jeruzalem aal naar Ismailia rei zen om de kwestie te bespreken. Volgens het Israëlische ministerie van defensie gaat het voorlopig om een „interne aangelegenheid tussen Egypte en de VN". Israëlische krin gen herinneren echter aan 1967, toen ontruiming van VN-stellingen bij o.a. Sjarm el Sjeik vooraf ging aan het uitbreken van de zesdaagse oor log. Volgens de Jeruzalem Post moe ten de VN-troepen nu vertrekken omdat Egypte zijn strijdkrachten in het gebied van het Suezkanaal zo i willen versterken. Jasser Abed Rabbo, hoofd van de afdeling voorlichting van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO, heeft een persconferentie belegd om bijzonderheden te onthullen over wat hij presenteerde als een Ameri kaans vredesplan dat zou zijn voor gesteld door Kissinger. De woordvoerder zei dat het plan in zijn geheel is verworpen op de Arabische topconferentie in Rabat, ..zelfs door landen die toenadering tof de Verenigde Staten niet schuwen" Het plan van Kissinger, zoals dat door Rabbo werd geschetst, voorzag in: gedeeltelijke Israëlische aftocht van het schiereiland Sinai in ruil voor een Egyptische verklaring "waarbij een einde zou komen aan de perma nente staat van oorlog tussen de twee landen". een defintieve regeling aan het Jordaanse front, waardoor koning Hoessein in staat zou worden gesteld zijn burgerbestuur in de belangrijkste steden op de westelijke oever "met uitzondering van Jeruzalem" te her stellen. Toegang tot deze steden zou worden geregeld via corridors over de rivier de Jorda&n maar de rest van het platteland op de westelijke oever en de Jordaanvallei zou onder recht streeks Israëlisch militair toezicht blijven. Er zou geen sprake zijn van een totale Israëlische terugtrekking aan het Syrische front. Israël zou zich slechts gedeeltelijk terugtrekken en wel uit een klein gebied fn de be zette hoogvlakte van Golan in de onmiddellijke omgeving van Koenei- tra. Een unanieme resolutie van de Arabische topconferentie in Rabat ter verlaging van de olieprijzen. In een interview met Der Spiegel heeft premier Yitzak Rabin van Is raël gezegd dat zijn land niet in stemt met de vestiging van een Pa lestijnse bufferstaat. De enige echte om uit de Palestijnse impasse te ko men is volgens Ra bin het bestaan van twee staten: Israël en een Jor- daans-Palestijnse staat. „Een derde staat tussen deze twee in zou zowel voor Israël aldus Jordanië een tijd bom zijn", zei de premier. Het besluit van de Verenigde Na ties Arafat uit te nodigen voor het toespreken van de Algemene Verga dering, besloot Rabin, „heeft onze hoop op vrede in het Midden-Oosten welhaast de bodem ingeslagen". Bij een brand ten gevolge, van kortsluiting die gisteren ge woed heeft in een flatgebouw va zeven verdiepingen in Seoel zijn volgens de politie 88 mensen, voor het merendeel Jongelui die zich in een nachtclub op de zes de verdieping bevonden, om het leven gekomen. Meer dan vijf tig mensen liepen verwondingen op en veertig konden het ge bouw via brandladders verlaten. Zeker zes mensen vonden de dood toen zij in paniek uit ra men sprongen. De politie van de Zuidkoreaan- se hoofdstad stelt een onderzoek in naar berichten, dat vele gas ten werden opgesloten in de nachtclub door personeel, dat wilde verhinderen dat men zon der betalen de ruimte zou verla ten. De meese slachtoffers wer den in de nachtclub en gangen op de zesde verdieping gevonden. Van de gewonden zijn vele er ernstig aan toe deels door brand wonden, deels doordat zij bij de paniek onder de voet werden ge lopen. Volgens ooggetuigen is de brand uitgebroken in een hotel op de zesde verdieping. Het vuur ver spreidde zich snel over de vijf de en zevende. Het vuur was pas na drie uur bedwongen. De bovenste ver diepingen van het gebouw, dat onder meer ook winkels bevat, gingen in de vlammen op. De brand is de ergste sinds 1971 toen op eerste kerstdag 163 men sen in een hotelbrand in Seoel omkwamen. Op de linker foto een overzicht van de blussingswerkzaam- heden. De rechter foto laat zien welke gevaarlijke toeren veelal moesten worden uitgehaald om in veiligheid te komen. Leuk een partijtje bowlen. Gezellig wat drinken aan één van de sfeervolle bars. Lekker hapje eten voor een betaal bare prijs! In de val Zeven expJoëieven- deskundigen van de Argentijnse poli tie zijn zwaar gewond door bommen in een schuilplaats van guerrilla strijders in Buenos Aires. Zij waren door een anoniem telefoontje naar t adres gelokt en liepen daar zaterdag avond in de val. Het incident maak te deel uit van een golf van bomont ploffingen na de dood op vrijdag van dt federale politiechef Alberto Vil- lar, wiens Jacht werd opgeblazen, 't Totale aantal doden door geweldple ging is nu tot 133 gestegen sinds pre sident Maria Estela Peron haar echtgenoot vier maanden geleden op volgde. Gratie Evelyne Barges en Mariene Bradley, twee Franse meisjes die ln 1972 in Israël werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, van veertien en tien Jaar, hebben van de president van de republiek, Efraim Katzir, gratie gekregen. De twee Jonge vrouwen maakten deel uit van het zogenoemde "Paasoom- mando", samen met de Jongere zus ter van Mariene Bradley en het echt paar Burghal ter. Zij werden gear resteerd omdat ze explosieven en slaghoedjes ln hun bezit hadden die ze volgens de rechtbank van Pales- tljnen hadden gekregen De zuster van Mariene Bradley en het echt paar Burghalter, mensen op leef tijd, werden om gezondheidsrede nen ln vrtjheld gesteld. Onrust groeit in zuidoost Azië SAIGON Zuidvietnamese politie, heeft het vuur geopend op een me nigte op een dorpsplein, die luis terde naar toespraken waarin de cor ruptie van de regering Thieu en van plaatselijke funotimarissen aan de kaak werd gesteld. Er vielen zeker drie doden en tien gewonden, zo is gisteren meegedeeld door de Zuid vietnamese senator Doan van Luong. In de havenstad Qui Norah zijn gisterochtend voor het aanbreken van de dag zware explo sieve ladingen ontploft aan boord van twee Zuidvietnamese koopvaar dijschepen die voor anker lagen in de haven van de centraal-Zuidvietna- mese havenstad, zo Is van rege ringszijde in Saigon vernomen. Beide schepen werden zwaar be schadigd maar zonken niet. Het ene schip bad 650 ton rijst aan boord, het andere een onbekende hoeveelheid le vensmiddelen. De schepen waren op weg van Saigon naar de havenstad Da Nang in het noorden van Zuid- Vietnam. Bij de provinciehoofdstad Svai Riemg aan de grens met ZuM-Viet nam zijn hevige gevechten uitgebro ken. aldus heeft het Cambodjaanse opperbevel im Pnom Penh bekend gemaakt. 39 Soldaten van de Rode Khmer, zouden zijn gedood. Over slacht offers aan regeringszijde werd niets gemeld. MONTREAL In Montreal heb ben zaterdag vier grote branden ge woed. terwijl de brandweer van deze Canadese stad al sinds donderdag avond in staking was. Tenminste 80 gezinnen werden dakloos en de scha de is zeer groot. Persoonlijke onge- Recordvoor Bourguiba TUNIS President Habib Bourgui ba van Tunesië is gisteren bij de verkiezingen voor een president en een nationale vergadering met 99,98 procent van de stemmen herkozen. Volgens de officiële uitslagen bete kent de herverkiezing van Bourgui ba een nieuw record. In 1969 kreeg hij 99,76 procent, in 1964 96,43 pro cent en in 1959 91,47 procent van de stemmen. Er was ook een record op komst van 96.75 procent tegen 94,71 procent in 1969. Overigens stond de verkiezing van het 71-jarige staatshoofd al vast om dat hij de enige kandidaat was! lukken hebben zich echter niet voor gedaan. Gisteren was het weer raak. In een blok huurwoningen in het East End van Montreal hadden de vlam men gisterochtend vrij spel. Dat was anderhalf uur nadat de stakende brandweerlieden hadden verklaard een loonaanbod van de gemeente te hebben afgewezen. Volgens verslaggevers ter plaatse moesten weer vele tientallen gezin nen hun huizen verlaten. De politie ontruimde tientallen huizen in de ze wijk. Gemeld werd, dat er slechts drie brandweerlieden in een wagen wa ren aangekomen die maar één straal gebruikten bij de bestrijding van het vuur. De brandweer is overigens gister middag weer aan het werk gegaan nadat de vakbond en het gemeente bestuur een voorlopig akkoord zijn overeengekomen. Onmiddellijk na het bekendworden van de overeenkomst rukte de brandweer uit naar twee grote branden. Het akkoord houdt in dat de brandweermannen een com pensatie voor de prijsstijgingen krij gen. Over de andere eisen ont slag van de directeur van de brand weer en vrijwaring van strafmaat regelen voor de stakers is niets be kendgemaakt. Demonstrant opgepakt Bij het Sowjet-Russische ministerie van Buitenlandse Zaken is zaterdagoch tend een Jood uit Letland gearres teerd nadat hij daar een een-mans demonstratie had gehouden waarbij hij protesteerde tegen het feit dat zijn zieke zoon in militaire dienst moet, zo is van Joodse zijde in Mos kou vernomen. De man, Valery BuJ- ko uit Riga, kon slechts enkele se conden zijn bord met het opschrift: "mijn zoon naar Israël in plaats van in dienst" omhoog houden voor hij werd opgepakt. Dode in Belfast De 44-Jarige pro testant Lorenzo Rodney Sinclair is doodgeschoten terwijl hij op wacht stond bij de Parker Bar in de wijk Limestone Road van Belfast. De meeste bars en café's in Belfast heb ben burgerwachten bij de ingang geposteerd om het terrorisme tegen te gaan. SYDNEY Twee Russiche diplo maten die zaterdag op het vliegveld van de Australische stad Sydney wa ren gestrand omdat zij weiger den zioh aan de veiligheidscontrole te onderwerpen, zijn vanochtend met een vliegtuig van International Air ways naar Bangkok vertrokken, zo heeft een woordvoerder van de maat schappij meegedeeld. Zij zdjn niet gecontroleerd. International Airways neemt steek proeven bij de controle en op deze vlucht werd niemand gecontroleerd. De diplomaten hadden oorspronke lijk geboekt voor een vlucht met de Australische maatschappij Qan'tas dóe elke passagier aan een veiligheids controle onderwerpt. Toen zij weiger den, mochten zij niet mee en ook British Airways weigerde de passa giers als zij zich niet aan controle wil den onderwerpen. De Sowj.-Unóe pro testeerde bij de regering in Canberra, maar deze liet weten dat de veilig heidscontroles normaal zijn, ook voor diplomaten. Loena-23 in baan om de maan gekomen MOSKOU (AP) De nieuwste Russische maansonde, de Loe na-23. is zaterdag in een baan rond de maan gekomen, zo heeft het Russische persbureau Tass bekendgemaakt. Het officiële persbureau meld de dat alle systemen aan boord van het op 28 oktober gelan ceerde onbemande ruimtesta tion "normaal functioneren". De Loena-23 doet een uur en 57 mi nuten over een baan rond de maan en heeft een hoogste punt van 104 en een laagste punt van 94 kilometer boven het maanop pervlak. De vorige maansonde; de "Loe- na-22", draait sinds 3 juli J1 nog steeds om de maan. Dit station heeft gedetailleerde foto's van het maanoppervlak gemaakt, vanaf een afstand van 25 km. ROME De aankomst van de Amerikaanse minister Kissinger in Rome, die voor vanmiddag zes uur gepland is, heeft de Italiaanse hoofd stad in een aan staat van beleg gren zende beroering gebracht. Officieel heet het, dat Kissinger de wereld- voedselconf eren tie van de Verenigde Naties, die morgen in het Romeinse congrespaleis zal beginnen, wil toe spreken. Maar daarvoor is het mo ment wel buitengewoon ongunstig gekozen. Immers, zoals onlangs is be kend geworden heeft Italië maan denlang onder bedreiging van een ge- rechtse staatsgreep ge staan. Documenten die na de arres tatie van geheime politie-chef Miceli aan het licht kwamen, tonen aan, dat er vergevorderde plannen beston den om het land via een legercoupe naar het door de Amerikanen ge wenste rechtse model om te bui gen. Er was voorzien in moordaansla- geri op politici en vakbondsleiders, besmetting van waterleidingen ver nietigingen van elektrische centra les en bruggen en verbreking van te lefoon- en telegraafverbindingen. De zetel van de Italiaanse regering het Quirinaal, zou worden bezet en president Leone tot aftreden worden gedwongen- Dan, temidden van de chaos, zóu het Italiaanse leger gelijk de Griekse Phoenix het land in een ijzeren houdgreep nemen. De ont dekking van het belastende materiaal heeft geleid tot de arrestatie van 21 vooraanstaande Italianen uit alle sec toren van het openbare leven, onder anderen een directeur van een atoom- centrum, en het leger. Maar daar mee is de kous niet af. Vandaag is het een nationale feestdag ter ere van het leger. Ideaal tijdstip, vrezen velen, om de coup alsnog te plegen. De kop van de samenzwering mag dan met de ar restaties van 21 leiders afgehakt zijn, hoever het gift al is doorgewerkt is onbekend. Vandaar dat de vakbonden en linkse partijen besloten hebben om op deze feestdag hun hoofdkwar tieren permanent bezit te houden. Angst en onrust overheersen. Het is niet verwonderlijk dat Kissinger met zijn in Chili aangetoonde CIA-con necties door links Italië tot de initia tiefnemer tot de coup wordt gebrand merkt. Nu Griekenland als NATO-basis is weggevallen hebben de Amerikanen groot belang bij een nieuw stabiel steunpunt voor de zesde vloot in de Middellandse zee. Italië is het enige land dat daarvoor in aanmerking kom In linkse kringen herinnert men aan 't bezoek dat president Leone in sep tember aan Amerika bracht, waarbij hij met Kissinger sprak. Enkele da gen na Leone's terugkeer was de meest uitzichtloze kabinetscrisis uit de Italiaanse geeschiedenis begonnen. Volgens links met opzet, om het ge wenst klimaat voor een ommezwaai naar rechts te scheppen. Hoe het ook zij, Kissinger zal het moeilijk hebben om zijn schone bruid Nancy het oude Rome te laten zien, zoals zijn bedoeling is. Uit alle delen van Italië zijn politie-eenheden en carabinieri naar Rome opge trommeld om de in totaal vijf grote linkse ahti-Kissinger-demonstraties, die alle op centraal gelegen Romein se pleinen zouden worden gehouden, te beteugelen. Niet minder dan vijftig scherpschutters zullen Kissinger en zijn Nancy op hun excursie proberen te besohermen. De bevolking is aan geraden om morgen wanneer de grootste demonstraties worden ge houden, niet met de auto de binnen stad in te gaan.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4