UVS-spel tegen Unitas biedt weer perspectief LENIG EN SNEL KLOPT ROODENBURG: 2-1 Zege na blunder Stamkot Randstad Sport naast Lugdunum Moeizame zege voor LDWS LFC niet verder dan afgekeurd doelpunt MAANDAG 4 NOVEMBER 1974 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Leidenaars zetten beklemmende traditiein uitwedstrijden voort Door Simon vain Meij gaarden DEN HAAG Het begint zo langzamerhand een beklemmen de "traditie'* te worden voor Roo denburg. De tot nu toe gespeelde "uit"-wedstrijden leverden de Leidenaars nog geen enkele punt op. Die akelige en bovendien kost bare gewoonte werd gisteren op t regenachtige terrein van L en S voortgezet. Een snelle tref fer van Lesley Hazelzet en een doelpunt veroorzaakt door een blunder van Roodenburg doel man Jacques Nievaart hielpen L en S al in de le helft aan een 2-0 voorsprong. Roodenburg pro beerde na de rust wel erg veel goed te maken, maar verder dan een "mazzeOdoelpunt" (Hans Jung van L en S kopte in eigen doel) kwam de formatie van trai ner Van der Zwart toch niet: 2-1. "En aan die 2-1 overwinning van on6 valt niets af te dingen. Als we kijken naar de scoringskansen had L en S zelfs met hogere cijfers moeten winnen', verklaarde de te vreden L en S-trainer Andriessen na afloop. Andriessen vergat daarbij te vermelden dat de mo gelijkheden (die L en S inderdaad had gekregen) ook veelvuldig voor Roodenburg waren opgedoken. Maar Peter Dübbeldeman, Sam den Os en in wat mindere mate Hans Hannaant liepen in de Roo denburg aanval wèl hard te wer ken, maar werden te weinig ge steund vanuit de middenli nie waarin alleen Relnier Ver- kuylen een opvallend goede partij speelde. Ronduit zwak was gisteren het optreden van de achterste linie van de Leidenaars. De samenwer king tussen het centrale duo Aad de Groot en de weer herstelde Maarten van Kooperen verliep beslist niet vlekkeloos. Veel bal verlies en onnauwkeurige passes veroorzaakten nogal eens ge vaarlijke momentjes voor het doel van de jeugdige Jacques Nie- vaart, die in de 43ste minuut op dat moment stond Rooden burg met 1-0 achter een dra matische rol toebedeeld kreeg. Een hoekschop van Wim Keet man werd door Nievaart pas ach ter de doellijn gestopt. Die treffer kwam voor Roodenburg op een bijzonder ongelukkig moment. Het verstoorde op een abrupte wijze de illusies van Roodenburg op de gelijkmaker. Mogelijkheden daar toe waren in een eerder stadium door Dübbeldeman, Den Os en Straathof niet benut. Die Jacht op de gelijkmaaer moest overi gens al in een vroege fase worden gestart, want L en S had de score in de 12e minuut geopend via een schitterend doelpunt van Lesley Hazelhet. Na een vrije trap be reikte de bal de vrijstaande Ha zelzet die verwoestend hard tegen de kruising schoot, waarna de te rugspringende bal door Hazelzet zelf achter doelman Nievaart ge kopt werd. Na de rust toonde Roodenburg zich iets agressiever. De vaak mee opkomende Maar ten van Kooperen en André Ooyendijk zorgden voor veel ge vaar in de L en S-verdediging die In de 56ste minuut een handje meehielp aan het tot stand komen van de tegentreffer. Een voorzet van Reinier Verkuylen werd door verdediger Hans Jung van L eai S achter doelman van de Broek ge kopt. Intussen bleef ook L en S gevaarlijk. Dat team kon gevaar lijk worden door de foutjes in de Roodenburg defensie, waar door balverlies Hazelzet twee maal vrij voor doelman Nievaart ver scheen. Beide keren faalde Ha zelzet. Toch was het Roodenburg, dat in de slotfase nog het dichtst bij een doelpunt was. Nadat Rei nier Verkuylen, die alleen op weg was naar L en S-doelman Van de Broek was teruggefloten wegens hands, liet ook Peter Dübbelde man het afweten door met een vrij veld voor zich hoog over het Haagse doel te schieten. De for matie van trainer Van der Zwart had het op het zware veld verder erg moeilijk. Trapte vaak in de buienspelval van L en S en ging zioh als reactie aan het optreden van scheidsrechter Hogenelst lo pen irriteren. Maar Hogenelst, die, hoewél niet vlekkeloos, re delijk goed floot kon ook niet hel pen dat de Juiste pass gisteren ontbrak bij Roodenburg. LEIDEN De traditie werd in stand gehouden. Zoals gebruikelijk in de laatste jaren bleef UVS ook gistermiddag in de thuisbeurt weer voor op Unitas. En evenals in een paar voorgaande seizoenen gebeurde dat door een late treffer (10). „We maken er tegen Unitas een goede gewoontse vam, iedere keer net te winnen", kon trainer Wafly v. Schoo ien eindelijk weer eens lachen. „Dit is nou al de derde keer". „De zoveelste keer dat-we schlemielig de boot ingaan, ja", vulde Unitas-oefenmeester v. d. Zeeuw aan. „Normaal moeten we hier toch sen punt kunnen pakken. Maar nee hoor, het lijkt wel of er een vloek op deze wedstrijden rust". Door Paul de Tombe Afgezien van het feit dat het ein delijk weer eens "normaal" voetbal lende UVS de meeste aanspraken op de zege had kunnen maken, had V. d. Zeeuw gelijk. Immers, de 1—0 was alleen tot stand gekomen "dankzij" een onverklaarbare misgreep van de toch zo sterke Unitas-doelman Stamkot. De bal die Jan Verver een handvol minuten voor het einde van de aardige confrontatie in zijn rich ting had gezonden, leek zomaar voor het oprapen. Stamkot evenwel, ver slikte zich in de gladheid van 't voor werp, graaide half mis en kon vervol gens vele seconden met het hoofd in de handen nadenken over z'n blun der. V. d. Zeeuw: "Onbegrijpelijk. Juist omdat hij in die periode zo veel ballen had gekregen. Je kunt dus niet zeggen dat hij niet geconcen treerd was". Dat kon inderdaad niet worden ge steld. UVS toch, had de zaken voor al in de tweede helft energiek aan gepakt. De Leidse hoofdklasser be naderde na weken vol machteloos heid, weer eens bijna het normale niveau. Veel praten had geholpen, ondanks dat er geen aanwijsbare oorzaken waren voor de diepe in zinking. Maar toen de selectie gis termorgen anders dan anders al om half elf elders bijeen was om te pra ten en te biljarten, had Van Schoo- ten de andere instelling al bespeurd. En al voetbalde UVS nog niet bril jant, in ieder geval was tegen Uni tas de vechtlust terug. Was het team Cmet Groenendijk op de linksback- plaats van Lardé, Bart Kart als ver vanger van de geblesseerde Leget en Piet van Putten voor de gepasseer de Jan van Duyn) bereid zich volle dig hi te zetten. Keihard te werken. Het Leidse voetbal was dan ook veel beweeglijker. Nog lang niet altijd even explosief, maar wel goed voor lange perioden van overwicht, door het redelijk hoge tempo en de goede aansluiting. UVS-ers vonden elkaar stukken beter dai op de zwarte zon dagen, al moet daar direot aan wor den toegevoegd dat Unitas ook wel een van de ploegen is die laat voet ballen. V. d. Zeeuw: "Want ik kan me voorstellen dat dit UVS het erg moeilijk heeft tegen slopers, die Je ook in de hoofdklasse tegenkomt". „Uit-angst" Tegen positief ingesteld Unitas greep UVS de kans met beide handen om de twijfel aan het eigen kunnen uit te bannen. In het duel waartegen zwaar was opgezien, vooral na de „uienpartij" bij Rood Wit, toen Uni tas met 4—0 van SDW had gewon nen, nam de Leidse elf van meet af aan het initiatief. Het overwicht werd alleen onderbroken tijdens korte bevliegingen van Unitas, dat een kennelijke „uit-angst" mee draagt. Nadat UVS al in 't eerste deel de iets betere mogelijkheden had ge had, resulterend in een fraaie kopbal van Van Putten en een punitertje van V. d. Heiden net naast-tegen een eenzame spetter van Golverdingen (Sloos redde), drong de ploeg na de pauze nog sterker aan. Aanvankelijk nog zonder verrassing, maar wel con stant. Zo constant in ieder geval dat Unitas met v. Oort voor Prinssen en Muller voor Golverdingen, ver te rug moest. De Gorkummers lieten daarbij een groot gat vallen tussen de achterhoede (meestal bivakkerend op de lijn van het strafschopgebied) en de frontlinie. Waardoor de midden velders vele meters moesten lopen om de verbinding tussen die linies tot directe tegenstander Van Gelder, stand te brengen. Die energie-vreten- drong het centrum in en verzond de de taak ging die mannen opbreken, bal recht naar de handen van Stam- UVS kreeg vooral aan de zijkanten kot. Die onverklaarbaar blunderde, meer en meer ruimte, dook daar ook terwijl hij daarvoor toch vooral bij de wel in, maar slaagde niet in gevaarlijk tot a* naderen. Nul-nul leek in het verschiet .te lig- 011 zeker niet zo. Maar als je keihard vooralsnog vele UVS-corners (negen, tegen vijf Stamkot te voor Unitas) fraai had staan keepen: 1—0. „Je rekent er niet meer v op- gen als toch nog verdienstelijk sultaat, totdat de noeste arbeid UVS onverwacht de beloning kreeg. Verver rukte zich los van zijn tief". blijft werken, dan dwing je het geluk af. De ploeg is net op tijd tot zich zelf gekomen. Dit biedt weer perspec- Piet van Putten schreeuwt om arbitrale hulpals hij van achteren en van voren door aanvoer der Wim van Duuren) wordt aangevallen door Unitas-spelers. x VOORSCHOTEN Een vrij uniek misverstand was er de oorzaak van dat Lugdunum voor de tweede maal in successie een voorsprong uit handen moest geven. Met nog tien minuten te gaan ving Wim Oppelaar de bal na een vrije trap van Rand stad Sports Henk van der Zwan in het strafschopgebied met de hand op, omdat hij in de veronderstelling verkeerde dat de scheidsrechter had afgefloten. De vergissing werd Oppelaar enige seconden later duidelijk toen Fred Sieval vanaf de pe nalty-stip alsnog voor 1—1 mocht zorgen. Het ongeslagen record van twee de klasse-debutant Randstad Sport, hield daardoor enigszins fortuinlijk stand, al dient daar wel direct aan te worden toegevoegd dat Oppelaar drong Vat feller aan, drie minuten voor tijd zijn fout her- Pothof finaal mis. In kansrijke po sitie liet echter ook Koos van Es het afweten. Lugdunum zou het daar voorlopig bij laten. Randstad Sport drong wat feller aan, maar zou, na met afstandsschoten (o.a. telde door op^de doellijn redding te Devilee) wat paniek te hebben ver oorzaakt, aanvankelijk niet tot reële brengen. Lugdunum had het al aan een overtuigende ouverture te kansen komen tegen Leidse danken dat het zo lang uitzicht ploeg, waarin de jeugdige midden- mocht houden op de overwinning. De Leidenaars, belust op revanche na de lichte afgang een week eer der (3—3 na 3—0 tegen Texas/DHB) lieten Randstad Sport aanvankelijk niet in het spel komen. Het veel te zelfverzekerd startende team van trainer Tonnie Kantebeen werd aan vankelijk door een zeer goed storen de Lugdunum-aanval tot uitzichtloze velder Pracht (vervanger van Pijn akker) verdienstelijk speelde. Na rust zou Lugdunum het aanmerke lijk moeilijker krijgen. Randstad Sport schakelde van de breedtepass over op de dieptepass, werd dui delijk wat agressiever en voerde het samenspel ook wat vlotter uit. Het gevolg was een aantal kansen, dat doelpunten had moeten opleve- breedtepasses gedwongen In de ei- ren. Lugdunumdoelman Wim Eradns gen achterhoede. De dadendrang van de Leidenaars leidde in de 14de mi nuut tot 01. Uit een voorzet van Oppelaar werd de bal in eerste in stantie gemist door Rinus tipte de bal echter na een kopbal van Loek Helder nog Juist over de lat en Henk v. d. Zwan gaf "niet thuis" toen hij na een misser van Eradus op een halve meter afstand doelman Pothof, waarna Jaap van het doel de bal maar voor het in- Schildhuizen de bal rustig kon intik- knikken had. Lugdunum, dat duide- "Luchtig" duel tussen Rinus van Es van Lugdunum (witte broeken Randstad Sport-verdediger Jan Weduwer. ken. De wedstrijd leek enige minu ten later al dichtbij de beslissing. Bij een voorzet van Rinus LEIDEN Ondanks een 2-0 ovér- liet zich door deze treffer echter niet kreeg LDWS het opnieuw moeilijk, droeg. Door het werk van Ouwehand winning heeft LDWS het gistermid- ontmoedigen dag tegen een goed voetballend VOC gevaarlijk i werden Pim van der Meer en Hans der Starp, ingevallen voor Paul niet gemakkelijk gehad. VOC maakte ge Van de Oever stichtte nogal wat namelijk moest beperken bot verde- Wetselaar, in staat gesteld om LDWS vooral Leo de Jong die verder uit te laten lopen. Maar de jor opluchting zorgde, mogelijkheden die Van der Starp en de Van der Meef kregen voorgeschoteld Weven onbenut, mede doordat VOC- digen. Het zijn hoge positie op de ranglijst goed verwarring in de achterhoede waar en LDWS-doelman Wim Visser LDWS. Toch was het weer LDWS dat in die fase moest vooral in de begnfase nogal in de 35ste minuut doeltreffend uit- Maar ook het slechte séhieten eens handelend optreden. De for- haalde. De ver opgekomen Cock Slin- VOC'e s hield de 2—0 voorsprong a matie van trainer Jan de Wolf start- gerlamd werd in het strafschopgebied LDWS in stand. Aan de andere kant doelman De Widt bijzonder goed op nentair onderuit gehaald, bleven de uitvallen van de Leidenaars dreef was. In de slotfase van deze de uitstekende scheidsrechter steeds gevaarlijk. Dat gevaar werd wedstrijd, die door beide ploegen met te overtuigend en zette de eerste aan- onreglementair onderuit gehaald, bleven de uitvallen van de Leidenaars dreef was. In de slotfase valsactie goed voorbereid door - Cock Slingerland en Cockie van Govers niets anders kon doen dan nog vergroot toen Piet Ouwehand, in- veel inzet werd gespeeld, stond de "goed. Weerlee via Paul Wetselaar direct lijk een sbap had teruggedaan, (spits Jaap Schildhuizen deed ver- Es sloeg nietigend erg goed en veel werk), moest het van uitvallen hebben die overigens volop gevaar inhielden. Zo miste Pracht de kracht om voor 0—2 te zorgen toen Pothof ver zijn doel uit was. Zo verwonderlijk was het overi gens niet dat Pracht niet wist te profiteren. Het aantrekkelijke duel eiste namelijk erg veel van beide ploegen. Er werd bij vlagen in hoog tempo gespeeld. Bovendien leek het er vaak op dat er een of andere con versatiecursus werd gegeven, zo veel werd er gesproken. Het lever de Hennie de Klerk een boeking op. Daarnaast werd ook ruw spel van Theo Valkenhof van Randstad, met een notitie gehonoreerd. De ge lijkmaker van Sieval maakte in het Voorschotense kamp echter veel r de stip te wijzen. Ger de Roode gevallen voor de geblesseerde George paal tenslotte nog een ruimere zege doelpunt" om: 1—0. VOC voltrok het vonnis: 2—0. Na de rust Moesman, nieuwe impulsen aan- van de Leidenaars in de weg. LEIDEN De inzet vergoedde veel, maar lang niet alles. LFC en VUC bestreden elkaar onder moeilijke omstandigheden wèl met inzet van alle krachten, maar slaagden er niet ln ook maar één van de toch aardi ge kansen te benutten. De gezien de miserabele entourage nog redelijke confrontatie eindigde dan ook in 0- Een stand die wel werd beschoten, maar al heel snel was duidelijk dat noch LFC noch VUC gistermiddag een afmaker binnen de ploeg had. De enige maal dat een aanvalsactie dan wel doeltreffend werd afgerond klonk (teencht overigens) de fluit van scheidsrechter Jacobs. Het afkeurende signaal kwam na zeven minuten, toen LFC-aanvaller Van Dijk na aangeven van Theo van Seggelen had gescoord. De goal werd doorgestreept omdat de mee opgekomen LFC-verdediger Pijnak ker zich in duidelijke buitenspelposi tie bevond op het mament dat Van Dijk doelman Van der Mark had verslagen. VUC, dat ook voor die bijn succesvolle tegenstoot het meeste in de aanval was geweest, gunde LFC in het barre eerste klas seduel maar weinig tijd om over die teleurstelling heen te komen. De Ha genaars bleven aanvallen, wat na een kwartier resulteerde ln een uit stekende mogelijkheid voor Ton de Graaf. Hij schoot meters naast.* VUC liet zich evenwel niet ontmoe digen, speelde wat samenhangender dan LFC dat te vaak bleef hangen, waardoor de aanvallers in een geïso leerde positie kwamen. De Leid se ploeg ontsnapte negen minuten voor de rust op het nippertje aan een Teun Hoek: te traag. achterstand, toen de bal na een vrije trap van Jan Pronk via de bin nenkant van de paal het veld weer instuitte. Pas na de apuze werd LFC wat agressiever, mengde de ploeg ook wat meer variatie door de acties. Wat meer snelheid ook. Tempo dat dan weer gedrukt werd door bijvoor beeld de in de spits opererende Teun Hoek, die het erg moeilijk had op het zware veld. Door diens trage optre den gingen voor LFC een aantal mo gelijkheden verloren en hoefde de VUC-defensie slechts zelden de stormbal te hijsen. De aanvallende acties van VUC werden met meer snelheid opgezet. LFC had vooral moeite met de snel opkomende Bok, die er dan ook herhaaldelijk in slaagde verwarring te stichten. Maar de betrouwbaar spelende Hols- wilder, die sterk werd geassisteerd door Pardon, slaagde er toch steeds in de man af te stoppen. In de slot fase, waarin erg duidelijk werd dat de ploegen de slag met de elementen niet langer aankonden, was weder om VUC de gevaarlijkste ploeg. LFC kon nog slechts eenmaal wegdui ken in een snelle tegenstoot. De Leid se ploeg leek vijf minuten voor het einde alsnog de zege te gaan opeisen, maar op het laatste moment weer hield Rijpstra de bal nog van een gang naar het net. Waardoor de rechtvaardige nul-nul toch het ein de haalde.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15