Noorwegen bereid bij crisis olie te leveren Inval Israel in Libanees dorpj e LATUNS-AMERIKA ZIET NUT VANCUBA-BOYCOT NIET MEER IN in vogelvlucht WllüAP in vogelvlucht m Laat'ns wat van je c\ferzekjeiên 5 LEIDSE SPAARBANK Arias regeert m Spanje, maar wie heeft nu de macht? BEATLES ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 Meerderheid OAS zou tegen voortzetting van blokkade zijn Door Jan van Wieringen - CARACAS De boycot van Cuba heeft zijn langste tijd gehad. Steeds Zneer landen in Latijns-Amerika •weigeren nog langer mee te doen aan de nu tien jaar durende blokkade van het eiland. "Toen de Verenigde Staten in 1961 de betrekkingen met het bewind van •.Fidel Castro verbraken, begon •"Washington een anti-Cuba-campag- ne die er toe leidde dat in 1964 alle .Latijns-Amerikaanse landen, behal ve Mexico, hun ambassades in Havana sloten. Cuba raakte totaal geïsoleerd en werd vrijwel geheel afhankelijk van de SowJ et-Unie 'Cuba krijgt Jaarlijks 600 miljoen dollar aan economische hulp uit Moskou. Mede daardoor werd de -Amerikaanse blokkade een misluk- 'king. Argentinië en Peru hebben Inmiddels hun relatie met Cuba hersteld en het ziet er naar uit dat 'meer Latijnsamerikaanse landen hun voorbeeld zullen volgen. Daarom kijken politieke waarnemers hier met meer dan normale belangstelling uit naar de komende vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), die van 8 tot 12 november in de hoofdstad van Ecuador, Quito, zal worden gehouden. Het is een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de landen in Latijns- Amerika, de VS en Canada. De OAS heeft 21 leden. Cuba is er niet bij Er zijn aanwijzingen dat de meerderheid van de op de conferen tie vertegenwoordigde landen tegen een voortzetting van de blokkade zal zijn. Panama heeft al in augustus een delegatie naar Havana gestuurd om over nieuwe betrekkingen te onderhandelen en ook Honduras heeft zich nu tegen de voortzetting van de boycot uitgesproken. Geen effect Bij de permanente raad van de OAS is ook een ontwerp-resolutie ingediend om het embargo op de handel met Cuba op te heffen. Niet alleen arme landen als Costa Rica en Colombia, maar ook het invloedrijke olieland Venezuela be hoorden tot de Initiatiefnemers. De ontwerp-resolutie constateert dat de OAS-resolutie van 1964 toen de collectieve breuk met Cuba begon „geen effect" heeft opgeleverd en de nadruk wordt gelegd op „de volstrekte uitvoering van het principe van non-interventie". De regeringen van de aangesloten landen wordt verzocht ,,niet over te gaan 'tot daden die met dit principe ln strijd zijn". Men neemt aan dat de samenstellers van de ontwerp-resolutie hopen dat het punt van de non-interventie de steun mogelijk zal maken van landen, die het eerste punt alleen niet zouden accepteren. De passage zou kunnen zijn opgenomen als een gebaar tegenover landen als Brazilië en Uruguay en andere traditioneel anti-communistische landen. Zij zullen de passage opvatten als een toespeling op „de subversieve daden van het Castro-regime" in Latijns- Amerika, waar bijvoorbeeld Brazilië herhaaldelijk tegen geageerd heeft. Maar ook kan de zin over non-interventie gelezen worden als een waarschuwing aan het adres van de Verenigde Staten en de CIA. Wet De officiële houding van Verenigde Staten ten aanzien de plannen tot opheffing vaj boycot is nog niet bekend. President hij Ford heeft er aan herinnerd dat de voorganger Richard anti-Cubaanse maatregelen zijn bereid is te luisteren Fidel Castro vastgelegd in de Amerikaanse wet. de Maar van Ford is ook bekend dat tegenstelling tot zijn Nixon wel ar argumen ten van diegenen die pleiten voor een andere Cuba-politiek. Voor een herziening van de Amerikaanse wetten is de mede werking van het congres vereist. Verscheidene leden van het congres, onder wie senator William Ful- bright, hebben zich al in het verleden uitgesproken voor normali sering van de betrekkingen met Havana. Fulbright wil een campag ne beginnen om die normalisatie op gang te brengen. De kritiek op de Amerikaanse Cuba-politiek is niet langer een aangelegenheid van buitenlandse intellectuelen. Zelfs Republikeinse senatoren brengen tegenwoordig bezoeken aan het eiland en komen terug vol kritiek op de houding van de VS ten opzichte van Cuba en de gevolgen van de blokkade. „De Amerikaanse boycot van Cuba is een volledig fiasco geworden", zei Pat Holt, secretaris van de Senaatscommissie van buitenlandse zaken en deskundige inzake Latijns- Amerika in een verslag van zijn bezoek aan Cuba in Juli. .Dankzij de hulp van de Sowjet-Unie is Cuba een socialistische model-staat ge worden op het westelijk halfrond", aldus Holt. Ook de conservatieve Republikeinse senator James Huckley is bezorgd over de Russische invloed op Cuba. Hij zei onlangs in een interview dat Amerikaanse concessies aan Cuba afhankelijk zouden moeten worden gesteld van het beëindigen van de speciale vriendschap met de Sowjet- Unie. Buckley riep op tot een „nationaal debat" over deze kwestie, voor de VS „overhaaste concessies" doen. Het zal de senator gerust gesteld hebben, toen hij vernam dat minister Kissinger die toch wel van een reisje houdt niet zelf naar Quito gaat. Hij stuurt zijn onderminister Sisco. Guerrilla's De gematigde leden van de OAS, zoals Venezuela, gaat het er volgens ingewijden in de eerste plaats om, of Cuba zich,, na eventuele erkenning, opnieuw zal gaan be moeien met hun „binnenlandse aangelegenheden". Zal het steun verlenen aan plaatselijke guerrilla's? Zelfs het bepaald niet linkse Venezolaanse dagblad El National schrijft dat vrees hiervoor geen reden meer kan zijn voor het afhouden van de Cubaanse boot. „We kunnen moeilijk volhouden dat Cuba guerrilla's betaalt, die er niet meer zijn", schrijft columnist Carlos d'Ascoli. Hij noemde het daarom „logisch" dat een land als Venezuela nu wil overgaan tot de erkenning van Cuba. Maar ook bij d'Ascoli zit de oude vrees voor de communisten er nog diep in. In hetzelfde artikel, waarin hij de rechtse regimes in Brazilië en Uruguay hekelt en relaties met Cuba vanzelfsprekend noemt, zegt hij ook dat Venezuela er wel voor op moet passen dat leden van een eventuele Cubaanse ambassade ln Caracas „niet weer beginnen het soort avonturen te stimuleren, waar onze extremisten het hoofd vol van hebben". De uitslag van de vergadering in Quito lijkt dan ook zeker: twee-derde van de 21 landen zal voor opheffing van de boycot stemmen. De minst pessimistische pro-Cuba-diplomaten rekenen zelfs op minstens vijftien stemmen tegen de boycot. Anderen zijn minder zeker. De politieke situatie in Latijns-Amerika wordt nu eenmaal niet gekenmerkt door grote stabili teit. Zeker als de VS de blokkade willen handhaven, kan de vergade ring in Quito nog zeer interessant worden. OSLO Als zich iln de "toekomst weer eens een oliecriisis voordoet is Noorwegen bereid de westerse landen oüe te le- veren. In een toelichting op de weigering van Noorwegen deel te nemen aan het olieverdelingsplan zei minister Frydenlund van buitenlandse zaken dat die weigering niet betekent dat .^Noorwegen een volkomen negatief ^standpunt inneemt wat samenwer- (king op dit gebied betreft. Integendeel, Noorwegen vindt dat het verdelen van olie in geval van £.nood een noodzaak is, zo zei Fryden- lund. Het is het echter niet eens met de regels voor het stemmen zoals die •'■op de energieconferentie in W ashing- *rton zijn vastgesteld; ze zijn niet ge- schikt voor Noorwegen als olie expor- terend land. Noorwegen is wel voor- stander van een of andere praktische vorm van samenwerking met de energiegroep, die nu nog maar uit elf landen bestaat. Noorwegen wil voor galles een confrontatie met de olie- elanden vermijden. Maar als olieland ^wordt de verantwoordelijkheid te- genover de andere landen steeds gro- t ter en daardoor kan Noorwegen niet afzijdig blijven, of het dat nu wil of iniet, zo zei Frydenlund. Oud-staatssecretaris van het Fran se ministerie van buitenlandse zaken De Lipskowski is gisteren naar Djid- da vertrokken om de steun van de re gering van Saoedi-Arabie te vragen, voor het voorgenomen houden van een conferentie in november van olie producerende en olieverbruikende landen. Volgens Le Monde is het Franse initiatief gericht tot Saoedi-Arabie, Iran, Venezuela en Algerije als ver tegenwoordigers van de olielanden, tot de V.S., Japan en de EG als ver tegenwoordigers van de geïndustria liseerde landen en tot Brazilië, In- dië en Zaire als vertegenwoordigend de ontwikkelingslanden onder de olieverbruikers. LONDEN (AP) De vermaarde Britse groep The Beatles die al Jaren udit elkaar is, al al 7 miljoen dollar geboden als men weer bijeenkomt om op te gaan treden, aldus heeft John Lennon gezegd in een telefonisch vraagesprek met de Londense Eve ning Standard. Lennon zei verder: „Ik persoonlijk zou er veel voor voe len weer eens met zijn allen een plaat te maken". Het kost in Italië weer eens heel wat moeite een nieuwe regering te vor men. Nu hebben wij, Nederlanders, op dit punt weinig recht van spre ken: met onze langdurige kabinets- crises zijn wij allesbehalve 'n lichtend voqrbeeldi. Maar 't aantal regeringen in Nederland is in elk geval aan zienlijk minder dan in Italië, waar er, sinds de val van het fascisme, al zesendertig versleten zijn waarvan de langste een duin- van iets meer dan twee Jaar heeft gehad. Nu moet daar wel bij gezegd worden, dat tot die lange reeks bijv. ook de acht rege ringen hebben behoord, die na 1945 ononderbroken onder de leiding van De Gasperi hebben gestaan. Het grote aantal zegt dus op zichzelf niet zo heel veel. De crisis van het ogen blik is ontstaan door de val van het vijfde kabinet van Rumor. Diens partijgenoot Fanfani, secretaris-ge neraal van de christen-democraten, heeft gepoogd een oplossing te vin den, maar die poging is mislukt en nu probeert minister van Buiten landse Zaken Moro (die al drie ka binetten op zijn naam heeft staan) opnieuw een midden-linkse combi natie van christen-democraten, so cialisten, sociaal-democraten en re publikeinen uit de grond te stampen. Gemakkelijk heeft hij het niet, en dat geldt zowel op politiek als op maatschappelijk gebied. Want tege lijkertijd wordt het land weer eens geteisterd door acties en stakingen tegen duurte, werkloosheid, treinver- tragingen, dure buskaartjes enz. enz. Als dat nu alles was, zou het mis schien nog wel meevallen, maar de vooruitzichten zijn uiterst somber. Italië kijkt namelijk tegen een enorm aantal werklozen aan, dat vermoede lijk tot een miljoen zal oplopen. De inflatie raast door het land en be draagt, alleen reeds voor het lopende Jaar, meer dan twintig procent. Om de financiële moeilijkheden eniger mate het hoofd te bieden heeft de Italiaanse regering van West-Duits- land een krediet van vijf miljard mark kunnen loskrijgen. Maar als men weet, dat dit maar een fractie is van het kolossale tekort op de be talingsbalans van dit jaar, dan vraagt men zich af hoe lang deze dramatische toestand nog kan voort duren zonder op een explosie uit te lopen. Zeker is, dat de macht van da communisten de laatste tijd sterk is toegenomen, in die mate zelfs, dat een party als de christen-democrati sche scherp verdeeld is over de vraag of de communisten al of niet in een nieuwe regering opgenomen dienen te worden. Intussen groeit de sociale onrust met de dag. In Milaan zijn twee supermarkten bestormd door klanten, die niet meer dan de helft van de vastgestelde prijs wensten te betalen en in Turijn hebben duizen den huiseigenaren en huurders de enorm gestegen rekeningen voor gas, elektriciteit en water met de helft verminderd. Er heerst dus openly ke ontevredenheid, die alleen door een krachtig bestuur, dat voldoende reke ning houdt met de grote armoede van velen, overwonnen kan worden. Laten de politici naar gewoonte de zaken op hun beloop, dan zou het wel eens spoedig tot een uitbarsting kun nen komen en zou de bevolking, met alle kwaiyke gevolgen van dien, de straat kunnen opgaan. Waar het in Italië om gaat, is in de eerste plaats helt behoud van de werkgelegenheid, die hier en daar, en op vitale punten, tekenen van ge- vaarlyke vermindering vertoont, zo als by Fiat in Turyn, waar een drie daagse werkweek is ingevoerd. Twee de punt is: behoud van een redehjke koopkracht, die echter door een in flatiepercentage van (meer) dan twintig op een rampzalige manier wordt uitgehold. Overigens is er in Italië wed iets veranderd: de samen werking tussen de vakbonden is sterk gegroeid en zy plegen thans als een krachtige eenheid naar buiten te tre den. Op de achtergrond van de poli tieke moeilykheden speelt nu zelfs de vraag in hoeverre de vakbonden zeggenschap zullen krijgen inzake problemen, die de arbeiderswereld raken. In dit verband dient ook ge wezen te worden op de kracht van de communistische party van Italië, met haar ruim anderhalf miljoen le den verreweg de grootste van Europa. Nu is die party officieel niet in de regering vertegenwoordigd', maar haar indirecte invloed is zeer aan- zieniyk. „Top-communisten worden geregeld onofficieel door de rege ring geraadpleegd", schreef het Amerikaanse weekblad „Newsweek" dezer dagen „en voormannen van de communistische party plegen van belangrijke politieke beslissingen op de hoogte te worden gesteld". Zouden er nieuwe verkiezingen worden ge- Maar, zo zeggen voorstanders van liberalisering, door zich te schikken naar de wen sen van het staatshoofd gene raal Franco en de mannen die al tijd het dichtst bij hem hebben ge staan, heeft Arias reeds te veel toegegeven om nog ooit tot een werkelijke leider te kunnen uit groeien. Veel Spanjaarden zijn van me ning dat Arias zich dan al pre mier mag noemen, maar dat de werkelijke macht nog altijd berust bij Franco en de oude harde van de Falange. Het bewijs hiervoor was voor de gewone man het ontslag dat Arias gaf aan minister van voorlichting Cabanillas en het feit dat de even eens liberale minister van finan ciën Barrera daarop uit protest zelf aftrad. De premier, die in Januari voor vijf Jaar werd benoemd na de moord op zijn voorganger admi raal Carrero, heeft nadrukkelijk verklaard een liberaler beleid te willen voeren. In hoeverre hij zijn beloften waar kan maken zal reeds voor het einde van het jaar kunnen blij ken. Arias heeft toegezegd nog dit jaar met wetsvoorstellen te zullen komen welke de Spanjaarden het recht geven .„politieke vereni gingen" te vormen. Men vreest in sommige krin gen dat de wetten zo zullen luiden dat alleen zij die de steun genieten van de traditionalisten de kans zullen krijgen zich politiek te ver enigen. De komende weken zal ook blij ken of de nieuwe minister van voorlichting de verruimde pers vrijheid zal handhaven. houden, dan zouden de communisten waarschyniyk een kwart van het aantal kamerzetels gaan bezetten. Nu wil dit niet zeggen, dat iedere Ita liaan, die zyn stem aan de commu nisten geeft, ook party lid of zelfs maar sympathisant is. Een groot deel van de stemmen komt voort uit wrok, uit protest. Opmerkeiyk is, dat de communistische kopstukken zeer ge matigd in woorden en gedragingen zyn en zelfs niet afkerig van het lid maatschap van de NAVO. Een man als party leider Enrico Berlinguer zou het, mag men hem op zyn woord ge loven, bovenal te doen zyn om een eigen Europese identiteit) dus om een Europa dat net zo min Anti-Moskou is als anti-Washington. Wèl vriend- schappelyke betrekkingen met de su- per-mogendheden, maar onder be houd van eigen zelfstandigheid. Of dergelyke uitspraken onder alle om standigheden overeind zouden bly- ven, dan wel deel uitmaken van het „zoet gefluit van de vogelaar" die in feite streeft naar een „gefinlandi- seerd" (dl verzwakt en geneutrali seerd) Europa als gemakkeiyke prooi voor de Kremlin-leiders, daarover lo pen Ie meningen sterk uiteen. Wel schynt de 52-Jarige Berlinguer, zoon van een ryke, anti-fascistische edel man, geen doordrijver te zyn. Onder zyn leiding heeft de party een ge matigd voorkomen gekregen, zy het onder protest van „de oude garde". Berlinguer is zelfs eigenaar van een een eiland voor de kust "an Sardinië en zijn echtgenote gaat geregeld naar de mis. Hoe dit alles zy, menig" Ita liaan helt over tot de opvatting, dat ook de communisten een plaats in de regering dienen te krijgen, hetzy door rechtstreekse deelneming aan het ka binet dan wel via de invloed van de vakbonden, waarvan de grootste, de CGIL, door communisten word* °- leid. De christen-democraten zyn in meerderheid tegen een dergeiyk ex periment, maar de vraag is of zy een dergelyke ontwikkeling kunnen te genhouden als zy zelf te kort schie ten in het oplossen der problemn. Rl. ADVERTENTIE Wie elke avond de kinderen een sprookje voorleest kan dat ook doen als-ie een dag weg moet. Gewoon, per telefoonDat vinden ze nog leuker dan anders. En u mag er gerust een lang en gelukkig verhaaltjevan makenwant's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. TEL AVTV Israëlische militai ren zijn gistermorgen het Libanese dorpje Blida, dat even over de grens met Israël ligt, binnengevallen en hebben hulzen doorzocht. Voordat zij zich terugtrokken staken zij rijf wo ningen in brand. De Israëlische minister van Defen sie Shimon Peres heeft gewaar schuwd dat „binnen de komende maanden of weken" opnieuw een oorlog zou kunnen uitbreken tussen Israël en Syrië. Van de zijde van het Israëlische leger zijn de Libanese berichten over de inval in Blida bevestigd. De Israë li's hebben geen gevangenen meege- Ook zyn by de inval geen slachtoffers gevallen. Volgens de Is raëlische lezing zijn echter geen vijf ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor maar twee woningen vernield. Men vermoedde dat in deze woningen guerrillastrijders woonden. De Israëlische atotie was de twee de binnen 24 uur. Donderdag bescho ten Israëlische kanonneerboten een Libanees kustplaatsje waarin een Palestijns vluchtelingenkamp is ge vestigd. Aan het Syrische front worden ma ximale veiligheidsmaatregelen in acht genomen omdat het mandaat van de VN-troepen op de hoogvlakte van Golan binnenkort afloopt, ten zij Syrië toestemming geeft het man daat opnieuw te verlengen. „We zijn klaar voor de oorlog in dien dat nodig mocht zijn", zo ver klaarde stafchef Mordechai Gur. In Tel Ariv zei minister Peres dat de oorlog spoedig zou kunnen uitbre ken in verband met Syrische akties. Details over deze akties gaf de mi nister niet. BONN Bondskanselier Helmut Schmidt heeft in Moskou overeenstmming bereikt over de levering van Westduitse kerncentrales aan de Sowjet-Unie in ruil voor elektrische ener gie, zo is in Bonn meegedeeld. De details van de overeenkomst waarmee ongeveer vijf miljard mark is gemoeid, worden nog uitgewerkt door deskundigen. De overeenkomst wordt nog grote betekenis geacht voor de Westduitse energievoorziening in de jaren tachtig. Volgens regeringswoordvoerder Klaus Boelling hebben de besprekingen in Moskou duidelijk gemaakt dat er talrijke mogelijkheden voor economische samenwerking tussen de Bondsrepubliek en de Siwjet-Unie zijn. Foto: Schmidt (links) en de Russische partijleider Brezjnew drukken elkaar de hand. Generaal Haig opperbevelhebber STUTTGART Generaal Haig, Hij noemde in zijn eerste verkla- de voormalige stafchef van het Wit- ring tot de ongeveer 300.000 militai- te Huis, heeft per 15 december het ren him aanwezigheid in Europa een opperbevel over de Amerikaanse „beslissende factor" in internationa- strijdkrachten in Europa aanvaard, le crisissituaties. MADRID (AP) Premier Car los Arios Navvaro van Spanje schijnt er in te zijn geslaagd de meningsverschillen tussen de mi nisters van zijn kabinet bij 'te leg gen. Maar zijn geloofwaardigheid blijkt ernstige schade te hebben geleden ondanks de verzekering dat hij voornemens is het liberaliserings plan uit te voeren dat hij in fe bruari in het parlement heeft aan gekondigd, blijft er twijfel da$ hij daartoe in staat zal zijn. Indien het hem niet wordt be lemmerd door voortgaande on enigheid binnen zijn regering, zal de economische crisis hem er wel licht de voet dwars bij zetten. Volgens vele politieke waarne mers is de premier reeds door rechts tot compromissen gedwon gen door het uitlokken van de re geringscrisis van deze week. Wellicht zal Arias gedwon gen worden genoegen te nemen met een loos gebaar in plaats van het versohaffen van reëele moge lijkheden voor het ontplooien van politieke activiteiten aan de be volking, die hiervan sinds de bur geroorlog verstoken is gebleven. Als om hierop te aintwoorden heeft de oud-burgemeester van Madrid donderdag zijn beloften voor een vrijer beleid herhaald bij de beëdiging van twee ministers die de plaats hebben ingenomen van twee liberale bewindslieden op wie door rechts ernstige kritiek was uitgeoefend. Volgens de regering huldigen de nieuwe ministers, minister van fi nanciën Cabello en minister van voorlichting Herrera, dezelfde op vattingen als hun voorgangers.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9