„Liberalen aan kop bij de Europese partij vorming Buitenom Binnendoor Den Uyl pleit voor orde in gevangenis Musea niet duurder ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 PAGINA 7 In het Nederlands Congresgebouw in Den Haag is vanmid dag een tweedaagse bijeenkomst afgesloten van de Socialis tische Internationale. Onderwerp van gesprek was de moge lijkheid van socialistische samenwerkingsvormen in de Eu ropese Gemeenschap. De Nederlandse minister-president Den Uyl heeft er over gesproken. Onder zijn gehoor waren de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt, de voorzit ter van de SPD Willy Brandt, de Franse presidentskandi daat Francois Mitterrand en nog enkele socialistische voor- Door Peter Riemersma Maar niet de Britse premier Harold Wilson. De socialisten in Engeland boycotten vooralsnog Europa. Dat blijkt uit de lege stoelen in het Europese parlement in Straatsburg en dat werd gisteren en vandaag onderstreept door de lege stoel van Wilson in het Nederlands Congres gebouw. Van de socialisten in Europa is voorlopig niet te verwadhten dat zij 6chouder aan schouder optrekken. Wat dat aangaat staan de christen-democraten er beter voor. En de liberalen hebben onlangs het voortouw genomen met him princi pe-besluit om een federatie te vormen van de liberale partijen in de Europese Gemeenschap. Van de vertegenwoordigers van de twee andere grote politieke stromingen in Europa, de communisten en de gaullisten, is geen al te grote Europese gezindheid te verwachten. Drs. Harry van de Bergh, lid van het verbindingsbureau in Brussel van de Socialistische Internationale, is tamelijk pessimistisch over de Europese geest van de socialisten. Nuchterder Zijn partij, de PvdA, heeft wel grote belangstelling voor Europese partij vorming en vindt dat zelfs een van de politieke prioriteiten. Maar de PvdA-ers ir. H. Vredeling en dr. S. L. Mansholt hebben met hun PEP, Progressieve Europese Partij, een teleurstellende ervaring achter de rug. Als oositief punt ervaart Van den Bergh, dat de socialisten gelukkig zijn verlost van hun „vlammende Europeanendom". Ze kijken er nuchterder tegenaan en zijn er van overtuigd, dat alleen op Europees niveau vele socialistische doeleinden bereikt kunnen worden. Intussen is de gedachtenwisseling over een Europees programma van socialisten op gang gekomen. Men wil toch wel zijn voorbereid op rechtstreekse verkiezingen van het Europese parlement. Het Tweede- Kamerlid mr. S. Patijn van de PvdA heeft onlangs een vernuftig plan gelanceerd om zulke verkiezin gen per afzonderlijk land te regelen. Moeilte De christen-democraten zitten ook met een Engels probleem. De Engelse conservatieve partij is wel in het Europese parlement vertegen woordigd, maar regelrechte geestver wanten op het oontinent hebben zij niet. Zij hebben een werk overeen komst met de christen-democrati sche fractie op hun verzoek. Sommigen hebben daar nogal moeite mee, maar bijvoorbeeld drs. W. K. N. Schmelzer, oud-minister van buitenlandse zaken, en voorzit ter van de Nederlandse equipe van de Europese Unie van Christen-De mocratenvindt die samenwerking best. ,.De conservatieven hebben alleen hun naam tegen", vindt hij. De Westduitser Willy Brandt in gesprek met de nieuwe burgemeester van Rotterdam, André van der Louw, op het gisteren en vandaag in Den Ha ag gehouden congres van Europese Socialisten. Optimistisch Schmelzer is tamelijk optimistisch. Na vele j'ren houden de Europese christen-democraten hun jaarlijkse vergadering weer eens in Parijs: op 22 en 23 november in het Palais Luxembourg. „Iedereen beseft, dat het nodig is overeenstemming te bereiken over een Europees pro gramma", zegt Schmelzer. In het voorjaar is het principe-besluit genomen om een programma op hoofdlijnen samen te stellen. Het moet de grondslag vormen van een Europese politieke partij van christen-democraten. Nederlanders spelen daarbij in het voorste gelid mee. Schmelzer zelf leidt een commissie die de internationale politiek formuleert. Schmelzer vindt, dat de verdeeld heid onder de christen-democraten in Nederland geen hindernis meer is. BIJ de volgende Tweede-Kamer verkiezingen zullen de christen-de mocratische partijen KVP, ARP en CHU met een kandidatenlijst uitkomen, is zijn vaste overtuiging. Munt Over Europa zelf zegt Schmelzer: „Myn persoonlijke opvattiing is, dat een Europese monetaire unie in 1980 een feit moet zijn. In dat jaar moet er een Europese munt zijn. Als men dat niet aandurft, vindt ik het begrip Europese Unie wat onwerke lijk". Schmelzer zit in een adviesgroep voor minister mr. M. van der Stoel van buitenlandse zaken, die de Nederlandse inbreng in de Europese monetaire unie moet voorbereiden. Liberalen Oud-minister H. J. de Koster is voorzitter van de Nederlandse groep van de Liberale Internationale. Hij meent, dat de liberalen in Europa verder gevorderd zijn op de weg naar een Europese partij, dan socialisten en christen-democraten. Hij verwijst naar het besluit van enkele weken geleden om te komen tot de vorming van de federatie van liberale partijen in de negen landen van de Europese Gemeenschap. In 1976 kan de federatie een feit zijn. Ongeveer tegelijkertijd kan er dan een liberaal Europees verkiezings programma op tafel liggen. Daar wordt nu al aan gewerkt. Ook zijn er statuten voor de federatie in de maak. Bundeling De bundeling van liberale krachten is erop gericht straks zo sterk mogelijk uit de bus te komen bij rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement in Straatsburg. Wanneer .straks" is, weet niemand. Maar De Koster signaleert hoopvolle tekenen in de activiteiten van de Franse president Giscard d'Estaing. Angst Heêl belangrijk vindt de oud-minis ter de aard van de Europese samenwerking. Die samenwerking moet gestalte krijgen in organen die boven de nationale regeringen staan. Ze moeten supra-nationaal zijn. De grote angst is. dat vooral de grote landen (W.-Duitsland, Frankrijk, Italië en Engeland) aankoersen op een intergouvernementele organisa tie een soort onderonsje van de nationale regeringen. Internationale samenwerking van liberalen bestaat al lang. Vanaf 1922 is er jaarlijks een congres van de Liberale Internationale, waarvan het secretariaat in Londen is gevestigd. In 1932 is in Amsterdam voor het eerst een congres van de liberale Internationale ln Nederland gehou den. Thema was de toen heersende. werkeloosheid. Kracht Vooral van de Engelse liberalen verwacht De Koster Europese versterking. Verdrietig wijst hij op de ondergeschikte positie die zij in Engeland zelf spelen als gevolg van het kiesstelsel. Ondanks zes miljoen liberale stemmen, heeft de liberale partij maar een handjevol parle mentaire zetels. Maar bij recht streekse Europese verkiezingen vol gens het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging krijgen zjj de kans hun kracht te laten zien. Ook bij de liberalen is voor de Engelsen een belangwekkende rol Automobilist ontdekt zh wetje. Het 1 november wetje. Iedere automobilist weet waar-ie aan toe is. Maar nu? Niet meer uitgaan? Kom. nou, laat u rij den. Met da trein bijvoorbeeld. Zeker, het zal even wennen zijn. Hoewel, er gaan ook 's avonds veel treinen. Vaak nog na elf uur. Ze mogen harder dan 100. En een avondretourtje kost vandaag de dag een enkeltje plus een kwartje. Zo went u snel aan uw wetje, lijkt ons. Ontdek ook de trein. DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond toegegeven dat en kele zaken in de Scheveningse straf gevangenis tijdens de Jongste gijze ling niet goed zijn geweest. "Het bezit van de steek- en schietwapens en het samenzijn van de vier gede tineerden had moeten worden voor komen", aldus Den Uyl. "Er moet orde zijn in de penitentiaire inrich tingen, dat spreekt vanzelf", aldns de premier. Volgens Den Uyl hebben de gebeur tenissen in Scheveningen geen wijzi ging gebracht in het regeringsstand punt, dat het beleid ten aanzien van gedetineerden gericht moet zijn op het bevorderen van de mogelijkhe den van maatschappelijke integratie. Over het door minister Van Agt be kritiseerde optreden van enkele Jour nalisten (onder meer het doorge- van van portofoon-gesprekken) zei Den Uyl: "Je kunt journalisten niet kwalijk nemen dat zij zo goed mo gelijk geïnformeerd willen zijn. en daarbij technische hulpmiddelen ge bruiken. Wellicht moet het ervan komen dat by volgende ernstige ge beurtenissen het contact tussen Jour nalisten en de overheid meer open kan zijn, steun gevraagd wordt voor het beleid en afspraken gemaakt worden over wat wel en niet gepubli ceerd wordt". Voetbal De Westduitse bonds coach Helmut Schön heeft gisteren verklaard dat hij een aanbod van de Braziliaanse club Flamenco om trai ner te worden voor 15.000 gulden per maand, heeft afgeslagen. Schön (59) deelde tegelijkertijd mede dat hij als trainer van het Westduitse nationale elftal, dat van de zomer wereldkam pioen werd, op zijn post hoopt te blij ven tot 1978, het jaar waarin de titel moet worden verdedigd. DEN HAAG De verdubbeling van de toegangsprijzen voor rijks musea is van de baan. Minister van Doorn heeft dit meegedeeld in een brief, die gisteren op een bijeenkomst in Haarlem is voorgelezen. In de brief wordt ook melding gemaakt van een plan om de musea op be paalde dagen gratis toegankelijk te maken. De verdubbeling van de toe gangsprijzen is aan de orde gekomen bij de voorbereiding van de rijksbe groting voor 1975, Lintjes voor de bevrijders DEN HAAG (ANP) Drie leden van de bijzondere bijstandseenheid (BBE) van het korps mariniers en een burger, die donderdagmorgen een vooraanstaande rol hebben ge speeld bij de bevrijding van de gij zelaars in de gevangenis van Scheve ningen, zijn gistermiddag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nas sau. Het zijn de 34-jarige majoor R. Spiekerman van Weezelenburg uit Scherpenzeel (tweede van links), die commandant was van de BBE, de marinier der eerste klasse J. Tita- hena (20) uit Winterswijk (uiterst rechts), C. Bonnema (21) marinier der eerste klasse uit Drachten (2de van rechts) en voorts de 28-jarige W. Ohristiaanse (links) uit Spijkenisse. de laatste was de man die met thermische lans het slot tot de toe gangsdeur door de kerkzaal stuk- brandde. De onderscheidingen zijn de vier uitgereikt door minister Van Agt van justitie op een bijeenkomst in Hotel des Indes in Den Haag. Het viertal is koninklijk onderschei den op voordracht van minister Vre deling (Defensie)Hij woonde de ont vangst ook bij, evenals vrijwel alle anderen, die gedurende de 105 uur durende gijzelingszaak een rol speel den in het beleidscentrum op het ministerie van Justitie, en in de cri sisstaf in de Scheveningse gevange nis. Minister Van Agt noemde het "for midabel" wat het geridderde vier tal heeft gedaan. "Met een minimum aan geweld is een maximum aan rechtszekerheid bereikt", aldus de minister. Kabinet helpt met de oogst DEN HAAG Het kabinet zal de landbouwers in het verregende zuid west Nederland by het binnenhalen van hun oogst te hulp schieten. Hoe en wanneer dat zal gebeuren, wilde minister-president Den Uyl gisteren na afloop van het kabinetsbe raad echter niet zeggen, maar dat er hulp wordt geboden staat met zeker heid vast. Minister Vredeling van Defen sie heeft zich bereid verklaard, on derdelen van de koninklijke land macht op basis van vry willigheid be schikbaar te stellen voor hulp bij de oogst in het zuidwesten des lands. Voorlopig wordt gedacht aan duizend man, die zich vooral bezig zullen houden met het rapen van uien, het trekken van gladiolen en het niet-ma chinaal oogsten van aardappelen. INADEMEN Goede raad is deze dagen zeer goedkoop. Zo wordt aanbevolen, om flink lang Je adem in te hou den, alvorens te blazen. Dat zou de kwade dampen scheiden van de rechtschapen en afgewerkte lucht uit de bronchiën. Veel baat schynit men ook by het gebruik van vitamine C te heb ben. Maar daar moet men dan wel reeds veertien dagen mee be zig zyn, alvorens de gewoonte vruchten gaat afwerken. De Horeca laat blijkens een ad vertentie weten dat de cotelette suisse even lekker en gezellig smaakt zonder als mét. 3 men sen zitten bij een glaasje "rood" (meer dan dat er bij kip of vis "wit" moet, hoef Je niet te we ten). Er is ook nog een vierde, die zit al onhebbelijk aan de koffie. Die wil kennelijk zo snel moge- ïyk naar huis, blazen en dan aan de keil. En dat heet dan een ont spannen avondje uit. ZIJ BAD EN SPON "Zij bad en spon". Het was de hoogste Loftuiting waarmee een middeleeuwse man zijn vrouw kon eren. Grafschriften uit die tijd gaven in hun bondigheid ui- ting aan wat in die jaren de hoog ste prioriteit moest hebben In de praktijk van het huwelijksleven. Het bed werd gedeeld en samen deelde men ook het ingebakken, verdriet van 't zoveelste kind dat na een kortstondig ziekbed aan vileinige koortsen of pestilentiën bezweek. "Zij bad en spon". Zij vulde geen belastingformulieren in, zij hield niet aan 't eerste net vast, terwijl haar man als pater fami- lias het tweede verkoos, zij had geen tweede auto. En drinken deed zij evenmin. Als er eens wart te vieren viel by vrien den, reed zij de auto, die enige. Die liep in die dagen nog op stoom. Als Je teveel gedronken had, moest je in de bus blazen. Dat was bepaald geen luxe, want geregeld reed er wel iemand tegen de stadswal op met zijn dronken kop. En als Je goed zo'n gothische kerk bekijkt dan zie Je dat er meestal stukjes uit zyn. Dat da teert ook al uit de middeleeuwen. Als de pastoor van een feestje thuiskwam, wilde hij nog wel eens met zijn sedan onzorgvuldig het trottoir op en het portaal van het godshuis binnen rijden. Dat lag voor de hand want de pastoor had in die Jaren geen vrouw en het is niet zo verwonderlijk dat aan "celibaat" het onzijdig lidwoord "het" voorafging. (Dat hebben we er in de loop der Jaren trou wens maar in gehouden)Maar ge trouwde mannen hadden in die middeleeuwen dus geen centje pdjn. Moe reed de auto en blies, als het moest van de schout en zijn rakkers. Een enkele keer zie Je op zo'n grafsteen dan ook staan "Zij bad, spon en blies". Dat was wat duur der en het hing van het aantal rij lessen van mevrouw af, of er nog ducaten genoeg over waren, voor dat extraatje. Het zijn schone, maar lang ver vlogen tijden. Een troost voor mij is dat het aangenaam leunen is tegen een drankkegel van het vrouwelijk geslacht. Maar zuipen hoort voortaan tot de huwelijks gemeenschap. Zoals afwassen/af drogen en de baby verschonen. Voor het emancipatiestreven van de vrouw is de eerste november derhalve een feestdag: bij oom agent blaast iedereen zich onge acht het geslacht een ongeluk. RONDDE RING Het opmerkelijkste bij de boks wedstrijd in Kinsjasa (het zwart ste plekje in het zwarte wereld deel) was wel de absolute meer derheid aan blanken op de drukste plaatsen rond de ring. De zwar te medemens was blijkbaar naar de goedkope staanplaatsen achter de goal of op de onoverdekte ver bannen; ik zag ze in elk geval niet. Mohammed Ali en zijn com- paan maakten elkaar derhalve af en rolden over het canvas, voor de ogen van een blanke elite rond wier enige zorg was de hagelwit te avondkleding te behoeden voor eventuele bloedspatten. Met een variatie op Von Clause- witz kun Je zeggen het is de voort zetting van een stukje blank im perialisme met andere middelen. En mocht dat misschien enigszins zwaar op de hand worden bevon den, laat ik het dan anders zeggen ik zie voorlopig nog geen spring concours la Jumping Amster dam met alleen maar Surinamers ln de loge. NIEUWS Tot de ergernissen van het da gelijkse vroege opstaan behoort de leuterpraat waar AVRO-omroe- pers om zeven uur de dag mee beginnen. De jongens van de con currentie zeggen gewoon: "Hier is Hilversum II, de va-er-o-vee, het is woensdag de dertigste ok tober, nu volgt het nieuws". De AVRO doet dat heel anders, en denk niet dat het zomaar eens toevallig is, ik heb met stijgende wrevel de zaak de laatste maan den bijgehouden. Die Jongen ach ter de microfoon wil of moet er biykbaar wat moois van maken en dan krijg Je het niet terzake doende gedreutel als: "dames en heren, goedenmorgen, het is al weer woensdag de 30ste oktober 1974; u kunt deze hele dag ge nieten van het programma van de AVRO. Maar eerst gaan we nu luisteren naar het nieuws uit bin nen en buitenland". Op dat mo ment krimpen de tenen onder de lakens samen. Of de hele entourage op dat wel al niet erg genoeg is. Die an dere omroepen beginnen de dag met het frisse carillon van het Hilversumse raadhuis, maar de AVRO komt met die maffe pen dule met big-bengalm die Willem Vogt persoonlijk nog eens bij Herculaneum schijnt te hebben opgegraven. Als de goedkope bim- bam eindelijk is uitgetrild, krijg Je dus ook nog dat verhaal van die omroeper. „We luisteren naar het nieuws. Sorry, dat maak ik zelf wel uit: "we" is-ie waar schijnlijk zelf en gezien de kost bare omroeptijd die dat ego-ge- zanik vergt, zal hier géén sprake zijn van een meervoudsvorm uit I bescheidenheid. OPSTELLEN Vandaag is een boek versche nen, getiteld "Studies over Joden vervolging" van de Leidse hoogle raar en adjunct-directeur van het Ryksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie dr. B. A. SiJes. Een se rie enerverende opstellen. Op nieuw. En zoals altijd is kennisnemen van doen en laten van hen die richting en leiding moesten ge ven het interessants. De schofte righeid van de nazi-beulen of de hopeloosheid van hun slachtof fers zijn de uitersten op de schaal. Wat daartussen in ligt, daar gaat het om. Het zijn de mensen, zoals u en ik, niet over dreven goed en edel, niet overdre ven doortrapt. Dit schrijft de toenmalige directeur-generaal van het departement van Handel en Nijverheid, dr. H. M. Hirsch- feld in 1938 aan de minister van pconomische zaken. Het gaat over het toelatingsbeleid van uit Duits land gevluchte joden: "Reeds thans is de maat hier en daar ^vervol. Men mag niet vergeten dat de Duitse Israëliet een goed leven gewend was en dit zeker meer nog ten toon spreidde dan de Nederlandse rasgenoten doen. Verder heeft de Duitse jood veel en vaak zeer veel eigenschappen in zich verenigd, die de Duitsers vaak weinig populair maakten. De vraag is wel eens gewettigd ge weest of de Duitse Jood in het al gemeen vaak niet heeft bijgedra gen tot de slechte naam, die de Duitsers op menig gebied gewoon- ïyk hebben. Om al deze redenen zou ik het standpunt willen innemen, dat beperking hier stellig gewenst is. Intussen zijn er onder de Duit se Joden weer velen, die op een uitzonderlijk hoog cultureel ni veau staan en die stellig metter tijd zich tot eerste klas Neder landse staatsburgers zouden kun nen ontwikkelen. Dit citaat is wellicht een nuttige aanvulling voor de categorie men sen die vinden die zij stellig niet van anti-semitisme kunnen wor den verdacht, omdat zij er een joodse tandarts op na houden, maar toch nadrukkelijk menen, dat Joden meer aanleg tot 't viool spel hebben dan anderen. De tekst van Hinschfeld dateert van 2»4 Jaar vóór de Duitse bezetting. Bij zoveel quasi-genuanceerde. slappe thee van een hoge ambte naar, was het niet zo vreemd, dat er in die beginjaren van de 240 duizend mensen in overheidsdienst er nog geen twintig aldus SiJes weigerden de ariërverklaring te tekenen, dat ze geen Jood waren. Dat is voorbeeld één. Of dat maar 16 duizend Joden (nog geen 13%) kondien onderduiken. Dat is voorbeeld twee. WRAKE Ze zouden ze aan de ket ting moeten leggen, ze zouden permanent in de boeien moeten, water en brood moesten ze krijgen, zeker het eerste half jaar niet luchten, castreren moesten ze ze. de doodstraf zou hier op zyn plaats zyn geweest, het is Jammer dat die Denie gelyk met zyn han den omhoog ging staan, anders waren ze er wel alle vier geweest. Dit stoere volk, soppend door een met nimmer aflatende vlijt op de zee gewonnen stuk drassigheid. dat ademloos toeziet als een vlerk met een portofoon gesprekken af luistert, waar mensenlevens bij op het spel staan, dat meer qui- zen volgt dan er bekende va derlanders om in de jury te zitten zijn. dat in de kerken gods lief de bezingt, bezegelt nu het uur der wrake- Een kogel zo groot en rond verdient het viertal aan de voeten. H.M.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7