uit" „Leids college zit 4 jaar niet J. A. Cohen-Instituut in Leiden werkt preventief Leidse poppen speler Piet Onderwater en Daan Daalder VVD-LEIDER ELZENGA'S OVERTUIGING: Film gebaseerd op de Japanse koffermoord ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 LEIDEN „Het is mijn vaste overtuiging, dat het nu twee maan den opererende college het geen vier jaar volhoudt. De basis voor 't linkse programcollege is zó smal, dat de n erderheid in de raad gauw ver deeld kan zyn. In het college is er al het probleem van de eenling Ooster- man (D'66) met zijn uitgesproken opvattingen tegenover de vijf socialis tische wethouders. En in de raad zal de PSP bijvoorbeeld op het gebied van openbaar vervoer een afwijkend standpunt hebben. Wat doet de PPR? En de CPN-eenmansfractie steunt het linkse beleid wel, maar houdt de handen vrij. Trek maar af en de meerderheid is weg". Door Hans Melkert Cor Elzenga, de 38-jarige leider van de WD-fractie (de derde in grootte)zegt het na uitdrukkelijk te hebben gesteld, dait hij en zijn frac tie zich constructief opstellen tegen over dit college. ..Wij hebben dit linkse programcollege niet gewild, maar een afspiegelingscollege. Dat is er niet gekomen, maar dat wil niet zeggen, dat we overal „nee" tegen zeg gen. Dat is niet onze wijze van op positie voeren. Over veel dingen zijn we het gewoon eens en door dat te tonen kunnen we wat voor Leiden doen". De liberale leider wil niet bulten spel worden gezet. Daarom windt hij zich op als PvdA-fractieleider Leo Meijer hamert op de linkse meerder heid, „die het toch voor het zeggen heeft". Daardoor is z.i. de samenstel ling van de begeleidingscommissie or ganisatie ontwikkeling (BOO) anders geworden dan hij zich had voorge steld. Hij deed een poging tot een compromis te komen tussen college en PvdA enerzijds en het CDA an derzijds. „Door zijn weigering verte genwoordigers in BOO te hebben zat CDA-Ieider Helmuth Driessen een beetje met de zwarte piet. Ik heb geprobeerd die weg te halen. Toen Meijer iets zei in de geest van „wat willen die jongens nou, we hebben toch immers de meerderheid" heb ben we ons ook van BOO afgekeerd en toen zat Meijer met de zwarte piet. Jammer". Elzenga vraagt zich af of die link se meerderheid wel zo hecht is. .Als ik zie hoe sommige leden van de PvdA- fractie zich opstellen tegenover het college, dan heb ik mijn twijfels of die meerderheid vier jaar lang stand houdt. Ik weet uit ervaring hoe moei lijk het is min of meer gebonden te zijn aan het college. Dat heb ik in de vorige raadsperiode anderhalf jaar meegemaakt. In de oppositie ge nieten wij nu van de vrijheid". Balans na 4 jaar De WD-voorman wifl op dOt mo ment eigenlijk liever geen oordeel ge ven over het college. ,Dat is moeilijk. Wat totnogtoe naar buiten is geko men, is voor het grootste deel een ver lenging van het beleid van het vorige college. Neem de Meren wijk. Die is duidelijk door het vorige college opgezet, ik vraag me af of dit college kans ziet Stevenshove tot ontwikkeling te brengen. Je kimt op dit moment geen balans opmaken. De balans na de „regeringsperiode" is van belang". In de auto op weg van een door wet houder Van Aken geleide commissie vergadering in het stadhuis naar z'n nieuwe huis in de Merenwdjk vertelt Elzenga bewondering te hebben voor de werkkracht van de wethouders. Thuis in een luie stoel zittend be vestigt hij dat. Hij en zijn vrouw Joke, die naast haar gezin met twee zoons ook nog een baan als lerares heeft, weten, dat ook het raadswerk veel tijd kost. „Volgens Joke moet je mijn schatting verdubbelenzegt Cor lachend. En serieus: „Het raads werk kost zeker vier avonden in de week en de nodige tijd in het week einde". Baarn ©n raad Hij treedt als fractieleider minder op de voorgrond dan sommige van z'n collega's. „Dat is bewust gedaan. De fractie is grotendeels nieuw, maar de leden lopen al een jaar mee en heb ben allemaal hun eigen „zaken". In de oommissies èn in de raad. Ik voel er niets voor om als fractieleider steeds het woord te voeren. Dan kun je het raadslidmaatschap niet met een baan combineren". Elzenga heeft een drukke baan. Als zoon van een Friese aardappelhande laar is hij in de agrarische sector gebleven. Elf jaar geleden kwam hij naar Leiden. Twee jaar geleden zag hij een verhuizing naar Limburg met het conservenbedrijf van Nieu- wanhuizen niet zitten. „Niet, omdat ik zo aan Leiden gebakken ben, want waar mijn werk is, daar woon ik. Als ik weet, dat ik over een maand ergens anders ga werken dan begin ik nu te pakken. Maar ik kon het blijven wonen in Leiden combineren met een nieuwe baan: zaadteeltcontroleur by een bedrijf in Rijswijk. Een baan, waarvoor ik door het hele land rijd en zonu en dan ook naar Italië en Afrika moet". Het probleem van de tijd speelt toch wel. Elzenga vindt, dat je een alternatief moet hebben als Je ergens nee tegen zegt. „In elk geval een al ternatief aangeven. Maar je weet mijn standpunt: oppositie voeren is niet overal nee tegen zeggen. WD en CDA vormen bepaald geen een- heidsblok tegen het college. Er is verschil in uitgangspunten Natuurlijk praten we wel met het CDA, maar dat doe ik ook met de PvdA. Het be- LEZERS SCHRIJVEN: "Zijn" jongens? Pater de Bot heeft het in uw inter view in uw blad van 31 oktober over de gijzeling in de gevangenis in Scheveningen aan één stuk door over ..zün jongens". Door het koelbloedig en verstandig optreden van mariniers en politie zijn gelukkig onder gegij zelden en bevrijders geen slachtoffers gevallen. Stel dan onder gegijzelden en/of bevrijders doden en gewonden waren gevallen, zou bovengenoemde pater dan de misdadige gij zeimaniak ken ook nog „zijn Jongens" hebben genoemd? B. J. HEUVELMAN, Bachstraat 530, Leiden. Herhaling Terugkomend op het begin van dit varhaal. Wat gebeurt er als het col lege tussentijds moet aftreden en de rit van vier jaar niet volhoudt? El zenga verwacht dan een herhaling van wat zich ruim vier Jaar geleden heeft afgespeeld tussen raadsverkie zing en wethoudersverkiezing. Na de jongste verkiezingen heeft de politiek hete zomer in tegenstelling tot vier jaar geleden ontbroken. Elzenga: „Omdat de linkse meerderheid niet bereid was de andere partijen in spraak te geven". Elzenga vraagt zich toch af wat in de praktijk terecht zal komen van de inspraak, wa a/rover hét pro gressieve blok in de oppositie altijd zoveel heeft gesproken. „We zullen het zien. Hoofdpunten zijn niet of nauwelijks aan de orde geweest. Het eerst zal nu de begrotingsbehandeling leren hoe ver dit college wil gaan". Laatste vraag: Is er een band tus sen de WD-fractie en de enige libe raal in het verder linkse college van B. en W. met burgemeester Vis dus? Cor Elzenga (die eerst infor meert of het serieus bedoeld is)„Je kent Vis als de formalistische verga dervoorzitter, die zich ervoor zal wachten het ene raadslid anders te bejegenen dan 't andere. Met andere woordener is tussen de burgemeester en de WD-fractie geen andere band dan tussen de burgemeester en de an dere fracties". langrijkste is n.l. wat Je gezamenlijk kunt bereiken voor deze stad. Vaak is er alleen verschil over de „toer", waarop dat moet". Door Foto Henriëtte v. <L Hoeven Jan Holvast LEIDEN De Leidse poppen speler Piet Onderwater heeft, sa men met zijn zoon SJaak de eer ste stappen op het pad van de film gezet. Eerste stappen die On derwater met wat gemengde ge- gevoelens bekijkt. „Ach het is wel een leuke ervaring maar het is iets heel anders ge worden dan ik me had voorge steld. Eind augustus ben ik door een vertegenwoordig gr van de EO be naderd met het verzoek aan een poppenfdttm mee te werken. Ik dacht toen dat het de bedoeling was dat ik met mijn eigen poppen zou spelen. Nou, daar voelde ik wel wat voor en we togen voor een eerste bespreking naar Hil versum. Daar bleek echter dat ik met bestaande poppen zou moe ten werken. Met mijn vrouw en zoon heb ik er toen over gepraat, want zo'n film maken kost heel wat tijd, en we besloten het toch maar te doen". In Hilversum maakt Onderwa ter ook kennis met zijn nieuwe „vriend" Daan Daalder, die met zijn makkers iedere keer (twintig afleveringen lang) 10 tot 14 minu ten von de EO kinderkrant opeist voor zijn avontuur met 'n moraal. Die kennismaking valt niet zo goed uit. Onderwater: .Het zijn poppen die bij een evangelische instelling in Amerika zijn gemaakt, ook het verhaal is Amerikaans, maar ze lijken erg veel op de poppen uit de fabeltjeskrant en Paul us de Boskabouter. Voor een poppen speler zoals ik ben zijn die figuren eigenlijk te weinig beweeglijk". Hij gaat dat meteen demonstre ren want Daan en zijn vrienden hebben intussen een plaatsje ge vonden tussen de andere poppen van het theater. Aan Daan kun Je eigenlijk alleen de mond goed bewegen, voor de rest is het een vrU statisch dong. „Ik geloof nooit", zegt Piet Onderwater, „dat deze figuren de kinderen echt aanspreken. Bij mij in het theater zou ik ze er nog geen tien minu ten mee kunnen bezighouden". Ook improviseren is er voor de poppenspelers niet by. De teksten staan op een bandje. Het enige wat de Onderwaters doen is de poppen „bewegen". Toch hebben ze plezier in het filmwerk. „Het is een hele ge waarwording hoor om met die filmmensen te werken. In het be gin weet je gewoon niet wat je hoort, als je ze al die vaktermen hoort bezigen, maar dat was in het begin, nu zyn we daar wel een beetje aan gewend. We hoeven de stakes" geen twaalf keer meer over te doen zoals de eerste week". Tegenwoordig vraagt de Amerikaanse regisseur ook myn mening over een bepaalde opstel ling Peet JU bekykt het als poppenspeler, ik als filmer dat was er aanvankelijk ook niet bU. Je moest gewoon doen wat bU zei". Na negen afleveringen is Piet Ondierwater dan ook helemaal niet ontevreden met z'n „filmde buut". „Anders had ik myn mond wel gehouden", zegt hij met een knipoog. Nadat hij de eerste aflevering op tv heeft gezien en dóe hem erg meeviel heeft hij als directeur, publiciteitsman en hoofdrolspeler van het kleinste Leidse theater zyn eerste tv-optreden wereld kundig gemaakt. Het kleinste Leidse theatertje aan de Middelweg dat voor vol wassenen misschien onbekend mag klinken maar voor kinder oren zeker niet, want dat is de plaats waar Jan Klaassen de meest fantastische avonturen be leeft, al vier jaar lang. Toen Piet Onderwater, die al 28 Jaar met poppen speelt, vier jaar geleden zijn theatertje opzette, dacht hij niet zo'n succes te heb ben. Al gauw kwam hij echter tot de ontdekking dat zyn theater een geliefde plaats was om een verjaarspartytje te vieren. „Er zyn nog maar heel weinig midda gen geweest dat er geen Jarige in ons midden was". Iedere zondagmiddag zyn de zestig plaatsen bezet en speelt Jan Klaassen voor een volle bak. Wie er bU wol zyn moet 14 dagen van te voren reserveren. Piet Ondierwater geniet van. dit enthousiasme van zijin Jeugdig publiek. „De kinderen zyn ge weldig. Eigenlijk zyn zy het die het verhaal maken. Ik weet na tuurlijk in grote lijnen waar ik naartoe wil. maar voor de rest weik ik op suggesties uit de zaal. Dat enthousiasme houdt Piet Onderwater aan het werk. De twee dienstbodenkamers worden steeds meer een echt theater met snel verwisselbare decors, fluori- serend licht waardoor de tove naar echt iets mysterieus krygt de oude koffergrammofoon die in de pauze voor dé ouderen jeugd sentiment de zaal inwerpt en de fraaie poppen aan de wand. Maar Onderwater blijft niet alleen aan de Middelweg. HU trekt met zy'n „troep" ook op uit. Voor bejaarden heeft hüj een spe ciaal programma met cabaret en variété in elkaar gezet. „Ontzet tend leuk om voor bejaarden te spelen", zegt hU. „Vooral wanneer je een van de verzorgsters bU het spel betrekt dam moet je die reac ties eens horen". Het is duidelijk, niemand zal kunnen uitmaken wie er nu meer plezier beleeft aan het poppenspel Piet Onderwater of z'n publiek, want de eerste kijkt nu al uit naar de viering van het eerste lustrum van zyn theater (volgend Jaar) en Jan Klaassen werkt nu al aan een gloedvolle feestrede Staatssecretaris installeert inter-universitair instituut Leiden geboren toen enkele hooglera ren de wenselijkheid van een oplei ding van radiobiologen in de medi sche faculteit naar voren brachten. Leiden werd als vestigingsplaats bij zonder gunstig geacht door de na bije ligging van de TNO-instituten in Rijswijk en de relatie van prof. Cohen met deze instituten. In okto ber 1957 liet de toenmalige minister van O. K. en W. weten in principe met het initiatief van Leiden te wil len instemmen. Hij verbond daaraan evenwel de voorwaarde dat ook an dere instellingen van wetenschappe lijk onderwijs van dit instituut ge bruik zouden kunnen maken. In 1958 gaf de minister toestemming om met het instituut te beginnen en op 1 augustus van dit jaar werd het inter universitaire karakter van het insti- Prof. Van Rood (links) geeft uitleg aan staatssecretaris Klein. tuut onderstreept toen een aantal in stellingen van wetenschappelijk on derwijs zich formeel bij het instituut hadden aangesloten. In zyn toespraak ter gelegenheid van de installatie gisteren wees prof. Sobels erop dat de doelstellingen van het Cohen-Instituut tot dusver niet zyn veranderd. Dit zou te wUfen zyn geweest aan de lange tijd die er is besteed aan het omzetten van het in stituut tot inter-universitair instituut. Prof. Sobels toonde zich er voorstan der van om de doelstellingen nu te verruimen en ook verschillende effec ten van chemische stoffen (o.a. kan kerverwekkende) bij het onderwijs en het onderzoek te betrekken. Wateroverlast in Merenwijk LEIDEN Voor de bewoners van de MerenwUk en de Mare dijk zafl bin nenkort een voor 1 ichtimgsbyeenkcmst worden georganiseerd over de water, overlast in deze wyken. De gemeente Leiden die deze byeenkomst organi seert bekykt op dit ogenblik welke maatregelen er genomen kunnen worden ter besfcryd'Lng van deze wa teroverlast. Onder meer het speel- tuingebouw aan de MaredUk was de afgelopen weken onbruikbaar als ge volg van een grote hoeveelheid water die het gebouw blank zette. LEIDEN Staatssecretaris dr. G. Klein (onderwijs en wetenschappen) heeft gisteren in het academisch zie kenhuis te Leiden het interuniversi tair J. A. Cohen-Insttftuut geïnstal leerd. Dit instituut, dat al geruime tijd functioneert., verzorgt landelijke cursussen op het gebied van de prak tische en fundamentele aspecten van de radiopathologie (die zich bezig houdt met ziekten die veroorzaakt worden door straling), de stralings bescherming en de Stralingshygiëne. Daarnaast beschikt het instituut in samenhang met het academisch zie kenhuis over een isolatiepaviljoen voor stralingsongevallen. Aan het instituut, dat genoemd is naar de Leidse hoogleraar wijlen prof dr. J. A. Cohen, nemen deel de uni versiteiten van Groningen, Leiden, Rotterdam, de Vrije Universiteit van Amsterdam en de Technische Hoge school van Delft. Inmiddels heeft ook de Rijksuniversiteit van Utrecht zich Naast het verrichten van metingen AMSTERDAM In Amsterdam zullen maandag de opnamen begin nen van de speelfilm „Two in the Amsterdam rain". Producent is de Toho Production Cy. uit Tokio. De film, die ten dele de „Japanse koffer- moord" als uitgangspunt zal hebben, speelt zich geheel in Amsterdam af. Regisseur is de Japanner Korejoshi Koerahara (47). De bezetting en me dewerkers zijn gemengd Japans-Ne derlands. In Nederland is de produk- tie in handen van John Rosinga's filmmakers. De voornaamste Japan se rollen worden vervuld door de Jon ge acteur Kenichi Hagiwara en de actrice Keiko KishL als partner aangemeld, week bekend geworden. Volgens de Leidse hoogleraar prof. door middel van de whole body c item, waarvan er overigens maar drie in Nederland zijn, houdt het insti- dr. F. H. Sobels, die deel uitmaakt tuut zich ook bezig met wetenschap pelijk onderzoek naar de effecten WÊvan straling op het nageslacht. Bo- wegend "preventief karakter, dat o.a. vendien wordt er onderzoek verricht tot uitdrukking komt ln de voorlich- naar de invloed van straling op de tende taak en in het wetenschappe- botstofwisseling en naar de mate lijk onderzoek dat o.a. tot doel heeft de straling kankerverwekkend det mens zoveel mogelijk tegen radio- kan ®Jn* Volgens prof. Sobels bestaan adtfieve straling te beschermen. Voor wat het laatste betreft beschikt over de gevaren van toe- het instituut over een z.g. whole bo- passlng van kernenergie vele misver- dy oounlter, waarmee over het gehele standen. In de Verenigde Staten lichaam (routine) metingen kunnen wordt ermn uitgegaan dat in het worden verricht om na te gaan of de Jaar 2ooo alle elektriciteit door mid- stralingsbelasting niet de toegestane del dosis te boven gaat. kernenergie geproduceerd wordt. De gemiddelde dosis straling Ernstige stralingsongevallen zijn hoofd van de bevolking zal dan volgens prof. Sobels tot dusver nog een honderdste bedragen niet door het instituut behandeld. Wel zijn er de afgelopen Jaren tingen verricht bij mensen die op of andere manier aan straling den blootgesteld. Over de periode 72- tuurlijke stralingsdosis (van bodem en bouwmaterialen) en een zeventig ste van de dosis die men ontvangt van de medische röntgenstraling. Voor wat betreft de kennis •73 bijvoorbeeld werden bij ongeveer stralingsrisico's staat Nederland vol- metingen verricht. Het gens prof. dr. L. M. van Putten, hoog- De Nederlandse rollen worden om. vertolkt door Arnold Gelderman, tensieve en acht Hannah de Leeuw, Onno Molen kamp en Jan Blaazer. Voorts is een belangrijke rol toebedeeld aan de Franse acteur Alain Cuny. isolatiepaviljoen zou beschouwd kun nen worden als een parate eenheid om bij eventuele stralingscalamitei ten direct te kunnen optreden. Het paviljoen heeft een capaciteit totaal twaalf patiënten, vier leraar in de toegepaste radiobiologie en belast met de leiding van de cur sussen van het instituut zeer hoog aangeschreven in het buitenland. Het in Cbhen-Instituut en het Radiobiolo- in- gisch Instituut in Rijswijk zouden op handeling. In dit verband is samenwerking met de directies de kernreactoren in Nederland - heel organisatie-systeem opgezet. kortstondige be dit gebied als de beste instituten ter in wereld bekend staan. Het initiatief om een instituut voor radiopathologie en stralenbescher- ming op te richten werd in 1957 in

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3