1 'Bajesmaf: een boek van achter de tralies Kanjers op maat vis sport Schilder en schrijver werkten samen Korte notities uit Bijzonderhedenboek ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 PAGINA 17 Dit al al weer de laatste hen gelsportrubriek van dit seizoen. Een half Jaar lang heeft u op deze plaats wekelijks iets over de sportvisserij kunnen lezen. Ter afsluiting van deze reeks vandaag nog wat „hengelsnippers", die op mijn bureau zijn achtergebleven, zodat we straks tegen het be gin van het nieuwe visseizoen met een .schone lei" kunnen be ginnen. Om te beginnen nog iets over KRO's Kanjer Koning Competitie waaraan ik tijdens het seizoen aandacht besteedde. De strijd is inmiddels gestreden en het is leuk om te zien hoe groot de vis sen waren die ditmaal als „re cordexemplaren" werden geboek staafd. Zo was de grootste voorn 38,5 cm, drie centimeter korter dan de grootste winde. De kanjer-brasem werd in het IJsselmeer gevangen en haalde net de zeven decimeter niet: 69.8 cm. Iets kleiner was de grootste zeelt, namelijk 61 cm. De prijs voor de grootste karper van het seizoen moest worden gedeeld. Er waren namelijk twee exemplaren van 97 cm. Verder vielen in de prijzen een baars van 48.5 cm, een snoekbaars van precies een meter en een aal, die nog juist drie centimeter langer was. Ook dit Jaar werden er weer twee bijzondere vangsten beloond. Dat waren een barbeel van 79,5 cm en een kroeskarper van 38.5 cm. Wat de zeevissen betreft: de grootste tong die werd gemeld was 51 cm, de grootste zeebaars 78 cm en een langste geep 81 cm. Tot .Kanjer Koning" van 1974 werd uitgeroepen de heer J. G. van Stuyvenberg uit Hel die op zijn prestatielijstje van dit seizoen had staan, een zeelt van 51 cm. baarzen van 46, 42 5, 44.5 en 48,5 cm. Snoekbaarzen van 72 en 64.5 cm, een voorn van 31.5 cm, een brasem van 69.8 cm en twee karpers van 66.5 en 70 cm. In een van de rubrieken van het afgelopen seizoen vertelde ik u ook iets over het feit, dat de meerval inmiddels onder de be schermde inheemse diersoorten hoort, en dat de kweekproeven van de Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij met deze vissen daardoor in gevaar waren gekomen. Immens deze meervallen zouden volgens het besluit van het ministerie van CRM niet in kweekvijvers gehou den mogen warden. Daarover werden destijds schriftelijke Ka mervragen gesteld door de heren Van der Sanden en Ter Woonst. Juist dezer dagen kwam het bericht, dat voor het meervalpro ject van de OVB een ontheffing is verleend voor dit besluit van CRM. Staatssecretaris Meijer De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11. tel. 24020 deelde mee, dat nu een weten schappelijk onderzoek zal worden ingesteld naar de gevolgen die het meervalproject in het bij zonder het uitzetten van gekweek te meervallen in onze wateren voor gevolgen heeft voor de fau na. Met de uitkomsten in de hand zal een definitieve beslissing wor den genomen. Overigens mocht er in ons viswater nog meerval rondzwemmen, die daar van na ture aanwezig is, dan kan met een stelsel van een volledige ge sloten tijd. vallend onder de Vis- serijwet, deze soort worden be schermd. De axgeiopen maancen Bericht te ik u ook over de oprichting van een Studiegroep Nederland ter Bevordering van de Karper- visserij. Inmiddels is het eerste in troductienummer van deze stu diegroep verschenen, dat hoe kan het ook anders de naam ,De Karper" draagt. Naast een aantal artikelen over karpervis sen van de hand van Dick Lang- henkel, Rini Groothuis, Jan de Winter en Jan Junge wordt in een „woord vooraf" van het co mité gezegd dat de studiegroep jaarlijks 3 tot 4 maal een speciaal karpernummer zal uitgeven. Doelstelling van de studiegroep is de contacten tussen karper vissers onderling te stimuleren, het uitwisselen van gegevens en ervaringen, waardoor meer in zicht wordt verkregen in de ma terialen en technieken om deze sterke sportvis te kunnen vangen. Naar aanleiding van de drie ar tikelen over het zeevissen nog een verduidelijking waar het het wer pen betreft. Bij het inzetten van de worp, moet wanneer de hengel de stand tien voor tien heeft inge nomen, de lijn losgelaten worden. Bovendien mag bij het werpen het lood nooit voorbij de molen komen. Mocht u toch iets over de hen gelsport willen blijven lezen, dan is er altijd nog een aantal speciale vissportbladen. Zo verschijnt bij de uitgeverij Interdijk het maandblad „Vissport", waarop u een jaarabonnement kunt krij gen voor f 18,50. Losse nummers zijn voor een bedrag van f 1,75 verkrijgbaar in vrijwel alle kios ken en tijdschriftenwinkels. Verder bestaan er ln ons land twee bondsbladen waarop u zich kunt abonneren. Dat zijn Pisca- tor (f 6 per Jaar op girorekening 178393) van het Centraal Neder lands Hengelaars Verbond (CNHV) en De Nederlandse Hen gelsport (f6 p. jaar) van de Al gemene Hengelaars Bond Wete ringschans 106, Amsterdam. Ook in het buitenland verschij nen er tal van week- en maand bladen die geheel aan de sport visserij zijn gewijd. Zo verschij nen in België: „Voor en door de visser" en ,De Belgische sport visser". Duitsland is vertegen woordigd met onder meer „Fisch und fang" en „Blinker" en in En geland verschijnen twee week bladen in grote oplage speciaal voor de hengelaar. „Angling ti mes" heeft een oplage van bijna 150.000 exemplaren, en „The Ang lers Mail" wordt eveneens in een zeer grote oplage verkocht. Er be staat ook een maandblad .Ang ling" geheten. In de afgelopen jaren heb ik via deze rubriek al verschillende malen gewezen op de onhoud bare situatie bij het begin van het nieuwe seizoen, wanneer er aieuwe vergunningen moeten worden aangeschaft. Men moest daarvoor bij politiebureau of ge meentehuis vaak lang in de rij staan, wat nu niet bepaald be vorderlijk was voor de strijd te gen de zwartvissers. Ik deed toen de suggestie daarbij de PTT of de WV in te schakelen. Juist voor dat ik deze rubriek afsloot ver aam ik dat er met ingang van het nieuwe seizoen een betere re geling komt waarbij alle postkan toren in Nederland zullen wor den ingeschakeld. Het zal dus mo gelijk worden het visbijdragebe- wijs of de kleine visacte bij het postkantoor te kopen. Bovepdien wordt ook de postcheque en gi rodienst ingeschakeld. Volgend Jaar mei zullen daarover nade re mededelingen volgen. En nu we toch aan het voor uitblikken zijn. Er zullen de ko mende maanden weer een aan tal nieuwe visboeken verschijnen. Zo verschijnt in de week na Sin terklaas een boek dat is vertaald door Keet Ketting. Het gaat hier om een standaardwerk in de sportvisserij, namelijk „The com- pleat angler" van Isaac Walton. De oorspronkelijke tekeningen worden in deze uitgave van Strengholt overgenomen. Dezer dagen komt er bovendien een boekje uit dat is geschreven door Hans (A) van Onck, de men tor van de schrijvende vissers in samenwerking met de Belg Erick van Hecke. Tenslotte is er in voor bereiding een boek over zeevissen van de hand van bekende Am sterdamse hengelsportwinkelier en auteur. Jan Schreiner. Het gaat om een paperback die zal wor den uitgegeven door Elsevier en die een sterk uitgebreide en ge moderniseerde versie zal zijn van de pocket „Van scharhaak tot vechtstoel". ELAN echte visboten. YAMAHA- OUTBOARDS. 2 tot 55 pk. 2 jaar garantie. Echte service door fabrieks- monteur. Boot-Centrum b.v. Bewaring I aan de Weteringschans. Hij is er op afgegaan en raakte gefascineerd. Net als ik, toen ik 1 A.,,1 het eerst zijn gevangenis-schilderij- /\ad Wagenaar k h d lt zag. Zo kwam het dat we zijn gaan samenwerken". Een uitspraak van een Nederlandse gevangenenbewaarder: „Als zo'n vent een jaar of tien op de ring heeft gezeten is hij bajesmaf. Als hij overgeplaatst wordt moet je hem er uit dra gen. Wij zijn ook bajesmaf hoor. Ik heb wel eens ruzie met mijn vrouw omdat ik de gewoonte heb alle deuren achter me te sluiten en dan nog even zo te controleren of ze wel dicht zitten. En altijd voel je of je je sleutels wel bij je hebt. Dat is ook bajesmaf". Dinsdagmorgen, als in de Schevc- ningse strafgevangenis een gijzeliiig nog steeds gaande is, zegt in het Amsterdamse restaurant Americain de schrijver J. Bernlef: "Natuurlijk heeft zo'n actie van een stel gedetineerden weer de nodige dwarsliggers tot gevolg in het streven naar een menselijker strafsysteem. Behoudender Het Nederlandse volk is veel behoudender dan zijn overheid in die beweging om het strafstelsel meer humanitair te maken. Ik heb gemerkt dat er bij het ministerie van Justitie heel progressief gedacht wordt, terwijl de man in de straat eigenlijk nog steeds vasthoudt aan het systeem van "water en brood" voor die bajesklanten. Zo'n actie als in Scheveningen voedt die overtui ging natuurlijk Er moest veel gepraat worden voor bij het ministerie van Justitie schilder en schrijver de toestemming kregen om de Nederlandse strafin richtingen te kunnen bezoeken. Men vertrouwde het niet zo erg, ook in de loop van het project nog niet", vertelt Bernlef, "maar toen er na een maand of wat nog geen sensatiere portage van onze hand in een blad als Panorama of zo was verschenen, gingen de deuren vlotter open. We hebben ons strikt aan de afspraken gehouden en tot de publlkatie van dit boek (gesubsidieerd door het ministerie van CRM) niets naar buiten gebracht". Bernlef en Zuyderland vertoefden in de strafgevangenissen van Hoorn, Scheveningen en Veenhuizen; de huizen van bewaring in Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Maastricht en Zwolle en in de Groningse Mesdagkliniek. Zuyderland schilderde en Bernlef praatte met bewaarders. "Ze zijn een groep die zich vergeten voelt", zegt de schrijver, "Je merkt hoe fijn ze het vonden om ook eens aandacht te krijgen voor hun zorgen binnen zo'n gevangenis. Dan zegt zo'n bewaarder opeens dat hij ook "bajesmaf" is... Op een dag vroeg ik: schrijven jullie nou nooit iets op over Je ervaringen? Bij die gelegenheid kwam dat "Bijzonderhedenboek" te voorschijn, waarin voor de directeur dagelijks genoteerd wordt, wat de bewakers met de gevangenen meemaken, meestal negatieve dingen natuurlijk. Inibern document Dat was een grote ontdekking voor me, dat "Bijzonderhedenboek" - ik weet dat bij justitie in Den Haag de meesten ook niet op de hoogte waren van het bestaan van .zo'n boek. Het is een intern document, als hét jaar om is, wordt het weggegooid. Ontzettend Jammer, dat ze niet bewaard zijn; Juist van die kleine praktische notities van de bewaarders zou je bijvoorbeeld bij nieuwbouw of vernieuwingen in het gehele strafstelsel kunnen profite- Met het boek "bajesmaf" willen Zuyderland en hij "de drempel tussen binnen en buiten verlagen", zegt Bernlef. "Wat is het om een straf uit te zitten....? Straf, hoe denk ik daar zelf over. Emotioneel is iedereen natuurlijk tegen vrij heidsberoving, maar je komt er bij onze wetgeving niet onderuit dat er gevangenissen nodig zijn. Maar ik heb nu geleerd dat je bepaalde soorten gedetineerden bui ten de gevangenissen moet houden: al die druggebruikers bijvoorbeeld. Die jongens raken door gevangenisstraf alleen maar verder van huis. Ik heb in het Huis van Bewaring I in Amsterdam een jongen leren kennen die er al voor de achtste keer zat. Steeds na ontslag moest hij weer uit stelen gaan voor heroïne, omdat ze nagelaten hadden te proberen hem te genezen". Geen effect "Gevangenisstraf heeft geen effect", zegt Bernlef, "dat weten ze bij Justitie ook wel. Men gelooft er absoluut niet in, maar ja: omdat het Wetboek van Strafrecht bestaat, moeten we doorgaan met opsluitin gen. Maar ik heb gemerkt hoe hard men bezig is met het menselijker maken van dat strafstelsel. Van het isoleren is men afgestapt, men probeert in de straftijd met resocialisatie actief te zijn." "Ik ben in die tijd, dat ik in gevangenissen kon rondkijken tot een instelling gekomen, die gelukkig genuanceerder is dan die harde linkse visie van: gevangenissen horen bij het kapitalistische sys teem, dus moeten ze worden afgeschaft. Nee, ik geloof dat ze in Nederland op de goede weg zijn in het menselijker maken van het strafstelsel Maar het blijft natuurlijk parado xaal in alle vernieuwingen: met de ene hand strijk je de mensen over de bol en met de andere hand sluit je hem op. Je kunt nog zo progressief zijn bij, bijvoorbeeld, gevangenisnieuwbouw, maar het feit is er, dat je met niets meer bezig bent dan met het vergulden van tralies". Tussen de koffiekopjes op tafel ligt het boek "Bajesmaf" - een produktie van schilder Siet Zuyderland (32) en schrijver Bernlef (37). Van september 1972 tot augustus 1974 bezochten deze twee kunstenaars de meeste van de Nederlandse gevange nissen, huizen van bewaring en Rijksasielen. In "Bajesmaf" brengen ae verslag uit. Zuyderland doet dat met een grote serie olieverfbladen van gevangenisinterieurenop het eerste gezicht denkt men met foto's te doen te hebben, maar langer bekijken levert perspectieven op, die geen fototoestel zou kunnen vangen. "Er zit toch een subtiele vertekening van de werkelijkheid in. Het blijkt een perfecte weergave, maar er komt een groot stuk emotie bij Je over. Zuyderland zit in de grote Nederlandse schildertraditie van Vermeer en Saenredam", zegt Bern lef. Hij zelf vult het boek "Bajesmaf" met een, op schrijversgebied, soort gelijk procédé. Hij isoleerde korte notities van gevangenbewaarders, ambtelijke mededelingen en frag menten uit het zogenaamde "Bijzon derhedenboek", waarin het personeel van de Nederlandse strafinrichtin gen dagelijks die dingen opschrijft, die min of meer buiten de orde vallen. Ook drukt Bernlef vraagge sprekken af, die hij had met twee bewaarders, een man die zich met gevangenis-nieuwbouw bezighoudt en een directeur van een Huis van Bewaring. Leefwereld Uitlatingen van de gevangenen zelf komen in het boek niet voor. "Ik heb de gedetineerden consequent buiten het boek gelaten. Zuyderland en ik hebben slechts hun leefwereld geschetst. Je kijkt en Je leest in dat boek en het effect moet zijn, dat de gevangenen door hun totale afwe zigheid aanwezig gaan worden". "Bajesmaf" ontstond door een op dracht, die het Amsterdamse gemeentearchief aan Siet Zuyder land gaf: op de lijst van karakteristieke Amsterdamse gebou wen en stadsgezichten, die het archief door kunstenaars wil laten vereeuwigen, stond ook het Huis van De schrijver Bernlef, die samen met de schilder Zuyderland het boek "Bajesmaf" samenstelde. Hieronder volgt een aantal mede delingen uit het z.g. "Bijzonderhe denboek": ambtelijke notities van het gevangenispersoneel over de gevan genen. ^.Hiermede verklaart onderget. dat ged. M. cel 140-C 1937 in de meeste Franse boeken met ballpoint aante keningen heeft gemaakt. Het kaft van zijn blocnote heeft onderget. uit zijn cel meegenomen en in afwach ting van uw beslissingen de boeken uit zijn cel genomen. PS. Ook op de celmuur heeft hij geschreven. Rapport: Mededeling - Op cel 17 is de ver standhouding niet best op het ogen blik. Dit komt hoofdzakelijk door de ged. I.; hij is niet te genieten, moet morgen voor de rechtbank komen. Mededeling - Gemeentelijke ont- smettangsdienst rattenverdelgers heeft rondom gebouw gift gestrooid. Mededeling - W. 131 (tweede ring) zal het toneelgezelschap namens de ged. bedanken. Aangeboden zal wor- fc,Onderget. bew. A. A. C. II K. ten C. rapporteert ged. U. I. C. reg. no. 1795 van cel 95 inzake volgende feit. Hedenmorgen 31 mei om 7.30 was ik belast met het uitdelen van de eie ren op de derde ring. Toen ik bij de cel van ged. C. aan kwam lag hij nog in zijn bed. Ik vroeg hem of hij een ei moest, dat wilde hij wel. Maar toen ged. C. het te bezwaarlijk vond om hiervoor uit zijn bed te komen, vroeg ik hem om uit zijn bed te komen om het ei in ontvangst te nemen. Dit weigerde hij, waarop ik hem zei dat hij dan zijn ei niet kreeg. Zij reactie hierop was letterlijk: „Krijg dan de schurft rooie rothond." Ik heb ged. C. hierop rapport aan gezegd. Aldus naar waarheid opge maakt. Uit het Bijzonderhedenboek: Mededeling - cel 11. heeft de letters G. C. in deur gekrast. Rapport op gemaakt. Mededeling - Waar is het zakje met bruine schoenpoets. den twee dozen bonbons plus vijf dozen sigaren voor de heren. Mededeling - 14 doos Zaanse koe ken-kransjes voor Hum. Verbond, de rest naar de P. en RK kerkdiensten. Zes doosjes Caballero voor Hum. Verbond. Mededeling - Attentie cel 140 is he lemaal overstuur. Tweemaal een as pirine verstrekt. Had spijkertje in hartstreek gestoken. Verwijderd door Hfd. bewaarder H. Hij heeft gezegd zich van kant te maken, als zijn echtgenote deze week niet op bezoek komt. Sterkte 13 personen. Bestek com pleet (29). Verder geen bijzonderhe den. Een luchtopname van de zich deze week het gijzelaarsdra- Scheveningse gevangeniswaar ma afspeelde.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17