Trolleybus in Arnhem al 25 jaar lief voor milieu FAILLISSEMENTSVERKOOP van Konfekfiefabriek Een academicus is ook maar een mens lll'l.'HilfrW 248 495 J Prof. Albeda: "Herwaardering diploma's noodzakelijk" Inbrekers actief MAANDAG 30 SEPTEMBER 1974 ARNHEM Hoewel eiind 1970 iln Aamhem grote oinzeker- heild heerste over het voortbestaan van de trolleybus, ziet 'het er nu naar uit dat de Arnhemmers nog lange tijd ge bruik kuninen maken van de stiie en schone stadsbus. Dit jaar zijn vijf niieuwe trolley's op de weg gekomen en voor enkele nieuwe lijnen zullen nog zes van deze wagens nodig zijn. Arnhem is de enige stad in ons land waar nog trol ley bussen rijden. Op 5 september was het 25 jaar geleden dat deze elektrisch aangedreven middelen van openbaar vervoer voor helt eerst door de Arnhemse stad reden. Ter gelegen heid daarvan iis een boekje uitgegeven ,,25 jaar trolley iin Arnhem". Daarin valt te lezen dat de plannen voor het invoeren van trolleybus-ex ploitatie in Arnhem van kort voor de Tweede Wereldoorlog dateren Hoe wel de opening van de trolleydienst in Groningen in 1927 zeker de aan dacht van de toenmalige Gemeente Tram Arnhem had, bleken er voor lopig nog te veel problemen aan ver bonden te zijn om de trolley in de Gelderse hoofdstad in te voeren. In die tijd achtte men de tram nog het beste vervoermiddel voor een drukke lijn. In de Tweede Wereldoorlog werden tijdens de slag om Arnhem alle trams vernield, de remise brandde uit en ook waren de rails voor een groot deel onbruikbaar geworden. Na enkele Jaren studie werd tenslotte tot in voering van de trolley besloten en zo stonden op 5 september 1949 drie trolleybussen op het Velperplein voor Musis Sacrum gereed. Goede keuze Het bleek dat de trolleybus een goede keuze voor Arnhem was, zo constateert de Nederlandse afdeling van de „National Trolleybus Asso ciation" in het Jubileumboekje. Voor al op de trajecten met veel stijgingen toonde de trolley zich, dankzij de overbelastbaaiheid van de elektromo tor, een superieur vervoermiddel. Storingen deden zich bijna niet voor en na aanpassing van de bovenlei ding op enkele punten werden ook ontsporingen een zeldzaamheid. Hoe zeer het publiek met de trolley tevre den was, bleek wel uit het feit dat men liever even op een trolley wachtte, dan in een over hetzelfde traject rijdende autobus te stappen. Er deden zich ook relatief weinig on gelukken met trolleybussen voor. In 1970 heerste er grote onzeker heid over het voortbestaan van de trolley. Na de aflevering van een bus in 1969 werden er voorlopig geen nieuwe meer gekocht, mede omdat nieuwe dieselbussen harder nodig wa ren. In die tijd volgden de pro- en contra-trolleyrapporten en publika- ties elkaar op. Ook de publieke opi nie begon een woordje mee te spre ken en het bleek al spoedig dat de Arnhemmers nog even warm liepen voor de trolley als in de beginjaren. Vooral het feit dat een trolleybus ge ruisloos is en het milieu spaart werd bijzonder gewaardeerd. Ook bleken de meeste chauffeurs van het Ge meente Vervoerbedrijf de voorkeur te geven aan de trolley. Levensduur De voordelen van een trolley boven de dieselbus zijn volgens de „Asso- tion" en andere deskundigen dat hij geen stinkende en hinderlijke uitlaat gassen geeft, zonder lawaai en tril lingen rijdt, een grotere verkeersvei ligheid geeft door sneller optrekken en beter remmen, een grote bedrijfs zekerheid bezit en uitstekende ver warmingsmogelijkheden kent. Hier te genover staat dat de trolley minder flexibel is door de betrekkelijke ge bondenheid aan de bovenleiding. De aanleg, aanpassing en verandering van de bovenleiding is een dure zaak. Daarom komen in principe alleen drukke lijnen in aanmerking voor trolleybussen. De hoge aanschaffings prijs van een trolley wordt goedge maakt door de lange levensduur (trolley 20 Jaar, diesel 12 Jaar) en de geringe onderhoudskosten. Aan de onzekerheid over het voortbestaan van het trolleybedrijf kwam een einde toen in mei 1973 vijf nieuwe bussen werden besteld. In 1974 werden nogmaals vijf trolley bussen besteld, terwijl bij de herin voering van trolley-lijn 5 er no gzes bussen bij zullen moeten komen. Dan zullen er 32 trolley's door Arnhem en de aangrenzende dorpen rijden. „Zo is dan na 25 Jaar trolley in Arnhem de positie van de trolleybus weer verzekerd. Het Gemeente Ver voerbedrijf Arnhem gaat de komen de tijd als een modern trolleybedrijf in. Ingrijpende wijzigingen in het net staan nog te wachten als over enkele jaren de Roermondspleinbrug gereed zal komen (de tweede stadsbrug over de Rijn). Tegen die tijd zal de bo venleiding in het centrum moeten worden aangepast, terwijl dan mo gelijk ook lijn 5 weer met trolley bussen kan worden bediend", aldus het jubileumboekje. Verder bestaan er nog verschillen de plannen voor uitbreiding van het trolleynet naar de nieuwe wijken El- derveld en Kronenburg. Maar eerst moet de dieselbus zijn pioniersfunctie daar nog vervullen, waarna, als de route eenmaal vastligt, de trolleybus zijn intrede zal kunnen doen. W. Koole De samenleving moet nog aan een steeds groter aantal acade mici", zo meent prof. dr. W. Albeda, hoogleraar sociaal-economisch beleid en arbeidsverhoudingen te Rotter dam. Het Centraal Planbureau re kent met een verdubbeling van het aantal afgestudeerden in de periode 1970-1980. Als we onze gewoonten niet wat aanpassen, bestaat de kans dat we met een groot aantal acade misch gevormde werklozen komen te zitten". De hoogleraar, die al eerder zijn mening gaf over het probleem van de werkloosheid bij academici, toont zich enigszins verwonderd over het feit dat de discussie over dit onder werp zoveel aandacht heeft gekre gen. „Hieruit blijkt al, dat academici nog altijd niet als een gewone cate gorie van werknemers worden be schouwd. Tenslotte kan een werk loosheid van twee procent niet alar merend genoemd worden, ook al is de laatste twee Jaar van een plose- linge sterke groei sprake", aldus prof. Albeda. Die groei hangt voor een deel samen met het verminde ren van de schroom om van be staande sociale diensten en regelin gen gebruik te maken. Ten aanzien van de toekomst valt het moeilijk voorspellingen te doen. Dat in 1980 voldoende arbeidsplaat sen voor academici zullen zijn ge schapen lijkt onwaarschijnlijk. Er zal een grondige herwaarding van academische diploma's moeten plaatsvinden. „Een geleidelijke aan passing van de positie van de aca demicus vindt eigenlijk al geduren de tientallen jaren plaats. Hij heeft niet meer zo'n onbezorgd leven als een halve eeuw geleden. De grotere toegankelijkheid van het hoger on derwijs heeft ertoe geleid dat het aantal mensen van middelmatige kwaliteit dat afstudeert toeneemt". Omdat de vraag naar academici voor een belangrijk deel sociaal wordt bepaald (Italië heeft bijvoor beeld een overschot, terwijl er naar verhouding minder academici zijn dan in een land als Zweden) valt de behoefte in de toekomst volgens prof. Albeda moeilijk te peilen. Bovendien is de vraag naar bepaal de categorieën altijd al in een golf beweging geweest. Zeker als men de keuzevrijheid wil handhaven, zijn er weinig mogelijkheden voor planning op dit gebied. Omdat niet bekend is welke behoeften er over vijf of tien jaar zullen zijn, blijft zowel voor de maatschappij als de individu inves tering in hoger onderwijs dus een riskante zaak. Het indammen van de stroom aca demici door de afgestudeerden met een grote schuldenlast vanwege de studiebeurs op te zadelen, zoals bij voorbeeld in Zweden gebeurt, acht prof. Albeda niet Juist. Wel vindt hij dat men studenten die „modevakken" zoals sociale psy chologie, andragogie en pedagogie kiezen, erop moet wijzen dat de maatschappij straks waarschijnlijk onvoldoende plaats zal bieden, zoals in het verleden al met de economen en sociologen is gebleken. Het hele probleem van de werkloze academicus kan men niet los zien van de totale ontwikkeling van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Veel academici belanden uiteindelijk in een vak, dat eigenlijk weinig te ma ken heeft met de oorspronkelijk ge volgde opleiding. De gedachte, dat TILBURG Onbekenden hebben vainmorgDn vroeg in Tilburg uit een garage van het expeditiebedrijf Ver hoeven een vrachtwagen gestolen met 18.000 flessen wijn van de firma Kerstens uit die plaats. De waarde van de buit wordit geschat op on geveer 70.000 gulden. Volgens de po litie was de garage vermoedelijk niet afgesloten. Van de daders ontbreekt Tijdens afwezigheid van de be woonsters is in de nacht van donder dag op vrijdag ingebroken in een woning te Malden (bij Nijmegen), waarbij een grote partij antiek werd gestolen. Aangezien de bewoonster in België verbleef kon zondag pas een raming gemaakt worden van het ge- stolene. Dit bedraagt na voorzichtige schatting ongeveer f 200.000. Onbekenden hebben in de nacht zondag sieraden en geld ter waarde van f70.000 ont vreemd uit een woonwagen aan de viaduktweg in Den Haag. De inbre kers kwamen de woonwagen binnen door verbreking van het slot van de voordeur. Ruim f 15.000 is de Utrechter M. van Muijden vrijdagavond armer geworden omdat hij tijdens afwezig heid de achterdeur van zijn woning nieit had afgesfloten. De inbreker die zijn huis doorzocht vond onder het matras van een bed een portefeuille met f 15 000 en in de woonkamer een portefeuille met nog eens f 300. een academische graad een soort garantie voor een leidinggevende functie betekent, heeft aan de grote toeloop op de universiteiten bijgedra gen. Maar men ziet overal, zelfs in de research, mensen, zonder acade mische opleiding in die functies. De pas afgestudeerde zal op een la ger niveau, zowel wat functie als wat beloning betreft moeten begin nen. Men ziet dat al gebeuren. Prof. Albeda geeft toe dat hierdoor een probeem zal ontstaan voor de oude re werkloze academicus. Bedrijven zullen immers geneigd zijn de voorkeur te geven aan goed kopere Jonge mensen boven de duurdere, oudere academicus met grotere ervaring- Zowel de mensen zelf als de bedrij ven zullen er echter van moeten worden overtuigd, dat een tweede carrière heel goed mogelijk is als de eerste is vastgelopen. Dit zal bege leiding van overheid en bedrijfsle ven noodzakelijk maken. „Het vooroordeel dat iemand na zijn veertigste niet meer zou kun nen leren is erg gevaarlijk". vers gerookte KINNEBAK HAMMETJES heerlijk op bruin brood 500 GRAM m MALSE MAGERE VARK. LAPPEN 500 GRAM 498" MAGEREDOORREGEN VARK. LAPPEN z. zwoerd 500 GRAM.288 NU KLAPSTUK MAGER 500 GRAM 2*1 vlees- (Sr tartaar i hamburgers i krabjes i spek '4 stuks 1 4 stuks 1 kilo |500GRAM2$e 1298 198 249 249 leverkaas boeren metworst hamworst 150 gram 109 I.v.m. Leidens Onzet zijn onze filialen donderdag 3 oktober tot 1 uur's middags geopend. VOOR CONVERSATIE OP NIVEAU: SPREEKVAARDIGHEID ENGELS SPREEKVAARDIGHEID SPAANS Persoonlijk of telefonisch aanmelden: maandag 30september, dinsdag 1 oktober en woensdag 2 oktober a.s. tussen 10.00 en 16.00 uur. LEIDSE ONDERWIJS INSTELLINGEN Leidsedreef - Leiderdorp BONT BONT Slechts de maand september nog 20% zomerkorting uit volledige collectie bontman tels en bonthoeden. Volle garantie! Crediet-service mo gelijk! Nederlands grootste bontmagazijn nu met zeer lage betaalbare prijzen Dringend advies aan alle da mes v. Nederland: Komt eerst de vergelijkbaar 20% k 25% goedkopere prijzen in onze etalages zien. Dit kan alléén: HET BONTPALEIS „Onder de Laurenstoren". Hoogstraat 153, Rotterdam- C, tel. 010-14.33.37- Reisgeld terug bij koop d. geheel Nederland (ook ben zine auto), 's Maandagsmid dag en iedere dag tot 6 uur geopend. Vrijdag koopavond tot 9 uur. SLEUTELTJES tot 20 woorden 21—30 woorden 31—40 woorden f 4,50 f 7,— f 10.- 4150 woorden f 13,75 Bewijsnummers f 0,40 Teksten kunnen wij aanne men tot 17.00 uur dag voor DE KONFEKTIEHAL MOET BINNENKORT ONTRUIMD WORDEN Deze enorme voorraad dames en Heren kwaliteitskleding w.o. Groninger 5, wordt verkocht incl. B.T.W. in deze hal VESTESTRAAT 1F, LEIDEN (achter de Herengracht). Tijdens feestweek geo pend: di., wo., vrij. van 9.00 tot 17.00 uur. Donderdag van 1 tot 21.00 uur, zaterdag van 9.00 tot 13.00 uur. 100 Dames corduroy coats blue-jeans look®9,- 600 Wintermantels en coats seizoen 1974 V.O. 59,- 250 Regenmantels „terlenka" het nieuwste V.O. 59,- 400 Japonnen o.a. zuiver wol en treviraV.O. 15,- 150 Jersey tuniek- en broekpakken 35,- 900 Herenkostuums o.a. Groninger 5 V.O. 50,- 350 Herenoverjassen „zuiver scheerwol" V*®* ®0r 150 Garbardine en Whipcordjassen Groninger 5 100,- 200 Terlenka regenjassen m. en z. borgvoering VM. 49,- 400 Kolberts (ook Va maten) V.O. 29,- 300 Kamgaren blazers 2 rij, 4 dessins norm. prijs 198, oo 200 lm. Suedejassen met borgvoering °7' 20.000 meter wollen en terlenka stoffen p.m. 5,10,en 15, Partij Nappaline en Vistram (alle kleuren) p.m. 10,- Partij hand- en machinegarens, voerings, knopen en riemen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 8