Verkiezingen Griekenland in eerste helft november Bonn verzacht standpunt over de landbouw Ontvoeringen met moord Averoff aarzelend over NAVO en VS Samenspraak Clerides Denktash uitgesteld in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 PAGINA 9 STRAATBURG Evanghelos Averoff, de Griekse minister van Defensie, heeft gisteren in de Europese raadgevende ver gadering gezegd dat in de eerste helft van november algemene Verkiezingen in Griekenland zullen worden gehouden. De be windsman verklaarde dat de preciese datum in de komende paar dagen zal worden vastgesteld. Averoff's toespraak bete kende de onofficiële terugkeer van Griekenland in de raad. Het Griekse militaire bewind trok zich in 1969 uit het Europese parlement terug om te voorkomen dat de raad in stemming zou besluiten de vertegenwoordigers van de dictatuur in Athene van deelname aan de beraadslagingen uit te sluiten. zijn Averoff heeft zich In Straatsburg reer voorzichtig uitgelaten over de NAVO en de betrekkingen va land met de Verenigde Staten. Toch op verzoenende toon ver klaarde hij „geen olie op het vuur te willen werpen" door diep in te gaan op het besluit van de Griekse regering, zich uit de militaire or ganisatie van de NAVO terug te trekken. Dit was „een kwestie van eer", van „verzet tegen een onrechtvaardige vernedering". Minder duidelijk was Averoff, die «ls minister van Buitenlandse Zaken ad interim de assemblee van de Raad van Europa toesprak en vrajgen vain Journalisten beantwoor de, over de verkiezingen die de eerste helft van november zullen worden gehouden en de bestraf fing van medewerkers van het ko lonelsregime. „Slechts een gekozen volksver tegenwoordiging", kan spreken over het verlenen van amnestie "kan hen die vóór die miilütatre staatsgreep, reeds vervallen waren verklaard, van hun burgerrechten (d.w.z. zij die aan de burgeroorlog hebben deel genomen en v.w wie er 80.000, vrou wen en kinderen inbegrepen, in de Oosteuropese landen wonen). De mogelijkheid dat aanhangers van de kolonels een partij zullen vormen die aan de verkiezingen deelneemt „is niet actueel", omdat de kandi daten van een dergelijke partij zich nooit aan de kiezers zullen kunnen presenteren. Overigens kunnen slechts politieke partijen, die bij het hof van cas satie een verklaring hebben gede poneerd dat zij niet omverwerping van de democratie nastreven, aan de verkiezingen deelnemen. Averoff noemde minister Van der Stoel, die zich ook als kamerlid zeer heeft ingespannen voor herstel van de demucratie in Griekenland, met name als een van de&enen wiens opvattingen, dank ztj de Griekse uitzendingen van Keulen, Londen en Parijs, alle Grieken ken den. Hij contrasteerde deze opvat tingen met de houding van „ver schillende regeringen" die de kolo nels welgezind waren. In het algemeen heeft Grieken land, aldus Averoff, „bijzonder veel haast" gemaakt met het herstel van de domocinaUie, een verre van gemakkelijke taak na zeven Jaar mi litaire dictatuur. Maar de afgelopen maanden heeft het Griekse volk ge toond te begrijpen dat „democratie zonder zelfdiscipline ondenkbaar is, hetgeen een les kan Inhouden voor hen die uit enge politieke overwe gingen het onmogelijke willen". De huidige Griekse regering heeft „begrip voor de Turkse reactie op het aan de macht komen van Nico Sampson, de nominale leider van de staatsgreep tegen het bewind van president Makarios, op het tijdstip dat generaal lonannides in Athene als „De sterke man" gold. Samp son heeft namelijk, met lonannides, Ronald Biggs, de roemruchte Engelse treinrover die eens met zijn kornuiten tientallen miljoenen guldens buitmaakte, leeft nog altijd, na ontvluchting uit een Engelse gevangenis, in ar moede en ballingschap. In Rio de Janeiro (Brazilië) werd hij dezer dagen gefotografeerd met zijn nieuwe levensgezellin Raimunda Nascimento de Castro. Op deze foto, die hem nog eens in de belangstelling brengt, is het tweetal bezig hun zes weken oude zoontje Friday in de babykleertjes te stoppen. NICOSIA (Reuter) De besprekin gen die president Clerides en de Turks-Cypriscne leider Denktash gisteren zouden voeren zijn uitgesteld ómdat Denktash op het ogenblik niet lop Cyprus is, zo heeft een woordvoer der van de Verenigde Naties meege deeld. Denktash heeft donderdag gespro ken met premier Ecevlt van Turkije en de Turkse opperbevelhebber Se- mih Sancar. Deze gesprekken wer den in Ankara gevoerd. De VN-woord voerder zei, dat niet bekend is wanneer Denktash naar Cyprus zal terugkeren. Door de afwezigheid van Denktash ls het onwaarschijnlijk geworden, dat de uitwisseling van Grieks - C yrische en Turks-Cyprische krijgsgevange nen, die donderdag wordt opgeschort, vóór volgende week wordt hervat. De uitwisseling begon maandag. De uitwisseling werd donderdag stopgezet nadar de Turken hadden geweigerd Grieks-Cyrpioten toe te staan naar hun dorpen terug te ke ren. De stopzetting houdt ook ver band met de verlate aankomst van ongeveer 1500 Grieks-Cyprische krijgsgevangenen die in Turkije zijn. in 1963 de Cyprische president een pfliaui voorgelegd om de Turk se minderheid op het eiland uit te roeien „Maar dit is geen rechtvaardi ging om dat deel van Cyprus te be zetten, waar 6t tot 70 procent van de rijkdommen zijn geconcentreerd". Verwijzend naar het lot van de 230.000 vluchtelingen, voor het over grote deel Grieks-Cyprioten, ver klaarde Averoff dat Griekenland, nooit zal meewerken aan „het schep pen van een nieuw Palestina". De Cyprioten moeten zelf beslis sen of zij een federatie willen. Het zelfde geldt het doen behandelen, van de kwestie Cyprus aan een hof van arbitrage, dat volgens Zwitser land moet worden opgericht om geschillen tussen lidstaten van de Raad van Europa te beslechten. Averoff tijdens zijn toe spraak tot de Europese raad gevende vergadering, waarin hij nadrukkelijk verkiezingen in Griekenland in de eerste helft van november in het vooruitzicht stelde. BUENOS AIRES (AP) De broer van de voormalige president van Ar gentinië Arturo Frondizi is gedood nadat hij is ontvoerd door extremis ten, zo hebben zijn ontvoerders gis teren bekendgemaakt. Het uiterst rechtse „Argentijnse anti communistische verbond" heeft in een oommuniqué gezegd dat de 67- jarige Silvio Frondizi is „terechtge steld" omdat hij een van de oprich ters was van het marxistische revo lutionaire volksleger (ERP). Het met kogels doorzeefde lijk van Frondizi is aangetroffen in een bosje nabij het vliegveld Ezeida, op onge veer 30 kilometer van de plaats van waar hij een paar uur eerder werd ontvoerd, zo is uit politiebronnen Silvio Frondizi was een broer van Arturo Frondizi, een voormalige pre sident van Argentinië. Bij de ontvoering is de schoonzoon van de advocaat, die probeerde hem te redden, door kogels uit machine pistolen gedood en werd de ontvoerde in een been getroffen. Zijn vrouw, de dochter van de jurist, werd gewond. Frondizi heeft een tiental boeken geschreven over politieke onderwer- Oorbeschermers op kleurmaat CAPE TOWN Nieuwe controver siële voorschriften voor het gebruik van oorbeschermers in Zuid-Afrika worden dinsdag van kracht. Volgens deze bepalingen die zijn uitgevaardigd om de geluidsoverlast in bedrijven te verminderen, moeten werkgevers hun werknemers oorbe schermers verstrekken. Voor ieder ras ls er echter een andere kleurbe- schermer! pen en hij was een van de Juristen die de verdediging op zich namen van gearresteerde marxistische stads- guerrillastrijders. Het doodseskader van de AAA (An ticommunistische Argentijnse Allian tie), een illegale rechtse groepering, maakte begin deze week bekend dat Frondizi op de dodenlijst stond. Vol gens de AAA is zij tevens verant woordelijk voor de moord op de be gin deze maand ontvoerde linkse ju rist Alfredo Curutohet. De AAA heeft ook de moord op haar geweten van de bekende pero nist Julio Troxler, die vorige week vanuit een passerende auto werd doodgeschoten. Kennedy- kinderen BOSTON De Amerikaanse fe derale recherche FBI, verdenkt ne gen personen van het beramen van plannen om een van de kindieren te ontvoeren van de familie Kennedy. Tot in de hoogste kringen van de FBI weet men nu nog niet wie van de kinderen het doelwit is, zodat al len beschermd moeten worden. Wie zich indenkt op het enorme Indiase schiereiland te staan en dan naar het noordoosten kijkt, in de riohting van de kolossale Himala- ja-keten, ziet daar van links naar rechts drie kleine staten liggen: Ne pal, Sikxim en Bhoetan. Zoals be kend is de naam van Sikkim de laat ste tijd herhaaldelijk genoemd in verband met de "annexatie" door India van dat vorstendommetje, dat slechts een oppervlakte heeft van éénvijfde van Nederland en nog geen 250.000 inwoners telt. Gezien die ge ringe omvang en het kleine aantal inwoners zou het nauwelijks de moei te waard zijn enige aandacht aan Sikkim te schenken, ware het niet, dat dit landje geografisch ingeklemd ligt tussen India in het zuiden en Rood-China in het noorden. Van daar dat de Chinese pers het opne men van Sikkim in de Indiase fede ratie bestempeld heeft als een daad van "kolonialistische expansie". Sik kim is dus strategisch van grote be tekenis, gelegen als het is tussen In dia, Nspal en het door Peking be stuurde Tibet. Waar de Chinese pers overige is de treurige moed vandaan haalt Inoia te dezer zake verwijten te maken, is onbegrijpelijk als men denkt tan het lot van Tibet, dat ge heel door Peking is ingepalmd. Daar bij komt, dat Tibet op gewelddadige wijze door de Chinezen bezet is, na drukkelijk tegen de wil van de be volking, terwijl Sikkim reeds in 1950 na de dekolonisatie van Voor-In- dë de bescherming van India aan vaardde. In de Indiase hoofdstad Nieuw-Delhl is er bovendien op ge wezen, dat India het besluit om Sik kim als 'verbonden staat" te aan vaarden genomen heeft op wens van de nationale vergadiering (het parle ment) van Sikkim en dat India er niet aan denkt "het eigen karakter van Sikkim aan te tasten". Ander zijds heeft de ehogyal (vorst) van Sikkim, Palden Thondup Namgyal, krachtig protest tegen de inlijving van zijn land aangetekend. Intussen is de 51-jarige ehogyal gehuwd met de 34-jarige Amerikaanse Hope Cooke van zijn vroegere macht beroofd. Dat vond zijn oorzaak in de demonstraties van anderhalf Jaar geleden tegen zijn "ondemocratisch bestuur", waarbij aangetekend moet worden, dat de vorst tot de kleine minderneid van de boedhististische Bhoetis en Leptsja's de oudste be volkingsgroepen behoort, die een bevoorrechte positie genieten ten op zichte van de hindoeïstische Nepa- lezen, die later immigreerden en driekwart van de bevolking uitma ken. De politieke macht in. Sikkim be rust in noofdzaak bij premier Kazi Lhendup Dorji, eveneens met een buitenlandse gehuwd, de Belgische Eliza-Mana. "Cherchez la femme", zegt een Frans spreekwoord, zoek bij een kwestie naar de vrouwelijke invloed op de achtergrond. Welnu, 's konings echtgenote is intussen naar Amerika vertrokken en de Belgische echtgenote van de premier is daar mee, zee.* tot haar genoegen, in fei te de 'first lady" van Sikkim gewor den. Maar terwijl twee Sikkimse da mes "vochten om een been", liep de Indiase premier mevrouw Indira Ghandi er snel mee heen. De in 1964 overleden maharadja Tasji Nam gyal, /ader van de tegenwoordige vorst, wenste destijds rechtstreekse aansluiting van zijn bergstaat bdj India. De toenmalige Indiase premier Nehroe ga' de voorkeur aan Sikkim als bufferstaat. De huidige ehogyal heeft sindsdien getracht de zelfstan digheid van zijn land te versterken, maar Nehiroe's dochter, mevrouw Gandhi, heeft "de fout van haar va der" nu dus hersteld en Sikkim BONN CANP) De Westduitse re geringswoordvoerder, Klaus Boelllng, heeft gisteren enigszins de scherpe kantjes van het Westduitse stand punt inzake de Europese landbouw prijzen afgeslepen. Tijdens een pers conferentie ontkende hij namelijk dat Bonn zijn acht EG-partners voorwaarden had gesteld. Woensdag schokte West-Dultsland de Europese Gemeenschap door zijn veto uit te spreken over een verhoging van vijf procent van de landbouwprijzen na slechts vijf dagen eerder daarmee voorwaardelijk akkoord te zijn ge daan. Bonn maakte zijn medeleden dui- ADVERTEN TIF ronde draaibare ep 102e DAMESBEURS vanavond 7.15-11 uur zondag 11-6 uur voor iedere 10e bezoeker(sfer) een Handig geschenk VOLOP PARKEERRUIMTE HOUTRUST DEN HAAG als 22ste staat binnen haar rijk ge trokken. De koning en koningin van Sikkim hebben dus. in hun streven naar *s liamdis zelfstandigheid èn naar handhaving van de vorstelijke macht, het onderspit gedolven te- gein de democraitiiseriingsbehoefte van de bevolking enerzijds en de "kolonialistische streven van India" anderzijds. De hierboven genoemde onlusten van anderhalf Jaar geleden hadden daarbij eigenlijk al de be slissing gebracht. De koning zag toen namelijk geen kans op eigen kracht de orde te herstellen, en moest de hulp van India inroepen, dat zich vervolgens haastte de greep od het bestuur nog verder te ver sterken. Deze gang van zaken stuit te allerminst op verzet der bevol king, want bij verkiezingen in .het voorlaar sorak zij zich in overgrote meerdeiiheid uit ten gunste van de Congrespartij van Sikkim. die streeft naar nauwe verbindingen met Nieuw Delhi. Bij velen is de vraag gerezen of de koning nog lang op zijn troon zal zitten: zijn macht is symbolisch geworden en zijn stre ven naar groter zelfstandigheid voor zijn land hij wenste o.m. het lid maatschap van de Verenigde Na ties is ongedaan gemaakt nu de banden met India zó sterk zijn aan gehaald. In de minuscule hoofdstad Gangtok (slechts 20.000 Inwoners, naar Nederlandse begrippen niet meer dan een flink dorp) wordt gepoogd hem af te zetten, maar de vorst zelf lijkt althans op het ogen blik niet bereid heen te gaan zolang hij zijn volk kan dienen. Bekijkt men de kwestie nu van Indiase zij de. dan is het opmerkelijk, dat dit land zonder feitelijk internationaal verzet zijn grondgebied heeft kun de lijk dat 't de verhoging alleen toe staat als het er voldoende garanties voor krijgt dat de nationale pritson- dersteuningsmaatregelen die instrild zijn met het verdrag van Rome wor den afgesohaft. Ook liet het zitn goed keuring afhangen van een herzie ning van het landbouwbeleid van de gemeenschao. Boelling verklaarde gisteren echter dat dit niet moet worden gezien als absolute voorwaar de maar als basis voor het on p-nng brengen van de discussie over een verandering van het huidige sys teem. Oo de informele besoreki^en van de Eurooese regeringsleiders in Pariis. eerder deze maand had bonds kanselier Schmidt met instemming van de Franse oresident. Giscard d' Estaing aangedrongen op een kri tische inventarisatie van het land bouwbeleid Groot-Brfttannië zal de Westduitse regering steunen in haar els om heropening van de discussie over het gemeenschappelijke Eurooese land bouwbeleid. zo heeft de Engelse mi nisters van Buitenlandse Zaken en verklaard. Woensdag zullen de mi nisters van buitenlandse zaken en van Landbouw van Engeland, James Callaghan en Fred Peart, naar t,u_ xemburg vliegen, waar zii in de mi nisterraad de eisen van de Duitse partner kracht zullen bilzetten, ^o heeft Harold Wilson gezegd in °en bijeenkomst van de Labour-partii. Het hoofdbestuur van de Durfde boerenbond heeft het besluit va" de Westduitse regering met betre>'~' -g tot de landbouwprijzen bestem^M als „ongehoord, lichtzinnig en onver antwoordelijk". De bondsregering heeft met haar beslissing de ge meenschappelijke markt en de Euro pese eenwording lichtzinnig in ge vaar gebracht, zo staat in eon ver klaring van het hoofdbestuur. De houding van Bonn ls „ongehoord en onbegrijpelijk" en kan er toe leiden dat van de beginnende eenwording van Europa „een puinhoop" wordt gemaakt. De boerenbond deed een beroep op de Europese ministerraad op de ^buitengewone vergadering van woensdag in deze door de „bondsre gering uitgelokte crisis" onverwijld een bevredigende oplossing voor de landbouwprijzen te vinden. ADVERTENTIE mÊf TXn ronde BW fnr draaibare <§g W RUIMTE F Sdü KEUKEN op 102e DAMESBEUR8 internationale menbelexpo kom zondag a.s. geopend van 11-18 uur volop parkeerruimte HOUTRUST OEN HAAG nen uitbreiden. Terecht schreef de Parijse "Le Monde" in een hoofd artikel: 'Terwijl de laatste Wester se mogendheden akkoord gaan met het verlenen van zelfstandigheid «an overzeese gebiedsdelen, versterkt 'n groot ontwikkeling1 and als Tr,rha zUn green op het protectoraat Sik kim zender zich ook maar iets aan te trekken van de protesten van de vorst en van de Chinese beschuldi gingen". Hot is met India eleenlUk een vreemde zaak: in tal van pro vincies woedt, de honger, maar te gelijkertijd besteedt de rede ring enorme sommen en een kolos sale hoeveelheid intellectuele energie aan het vervaardigen van een atoom bom. terwill het tevens ziln Grond gebied uitbreidt Tn de Chinese ners kon men lezen, dat 'India en ^efc sociaal-ImperialIsme van de Sow*et- Unie samenwerken om de zwnkVen en de kleintles te a.nnev<:"-«"". A/1aar dit neo-kolonla.hsme haart el ders in de wereld nauwelllks omien. Alle betogers bleven thuis. v»e vraag is gewettigd in hoeverre India er verstandig aan heeft gedaan een brok bufferzone in de Himala.la t,e annexeren. Misschien is deze stap bedoeld geweest als een afleidings manoeuvre voor de hongerenden, maar dan is die toch van korte duur. Daarbij komt. dat de regering in Nieuw-Delhi tot nu toe alleen te maken had met de ehogyal van Sik kim. maar in de toekomst te maken krijgt met de tientallen volksverte genwoordigers van sikkim en een niet el te gerrtaklceiliike premier. Het ergste is. dait de Indiase en Chi nese troepen rechtstreeks tegenover elkaar komen te staan. En dat zou in uren van spanning wel eens een groot gevaar kunnen opleveren. Rl. Een Russisch spionageschip (voorgrond) volgt op af en toe gevaarlijke wijze het Britse marinevaar tuig Fearless tijdens de NAVO-vlootoefening Northern Merger op de Noordzee. Ongeveer 180 schepen, 750 vliegtuigen en 40.000 manschappen nemen aan deze operatie deelen de Russen zwer men met hun schepen door de vlooteenlywfa*-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9