SPACELAB WERPT „SCHADUW" OP SCHIPHOL VOORUIT Shell: geen gesjacher met benzine Angst voor bestraling onnodig Directeur in afgelegen huis gewurgd Nu 071 Bezetting van kantoor Lufthansa uit protest tegen lot Augustin Radiotherapeuten na affaire in Utrecht: Laat 'ns wat van je ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 NOORDWIJK Op het oude Schiphol stond gisteren (vrijdag) een nogal uitzonderlijk ingerichte Ame rikaanse Convair-990, de Galiieo-II n gebruik is by de lucht- en ruimtevaartorganisatie NASA en die volgend jaar enkele vluchten zal maken in samenwerking met de Europese ruimtevaartorganisatie, de ESA of European Space Agency. ESA is een samenvoeging van huidige ruimtevaartinstituten E3RO in Frankryk en ESTEC in Noordwyk, benevens de ELDO, die ach met de ontwikkeling van lan- jeerraketten bezig houdt. De samenwerking tussen NASA en ESA richt zich in de komende jaren voornamelijk op de ontwikkeling van Spacelab, een ruimtelaboratorium dat door de in ontwikkeling zijnde Amerikaanse space-shuttle in de ruimte zal worden gebracht Deze space-shuttle is in wezen een ruimte schip dart, als vliegtuig kan landen en meermalen bruikbaar is voor ruimtemissies. De Convair, die gisteren voor Euro pese wetenschapsjournalisten op Schiphol te bewonderen viel. waarbij een en ander werd toegelicht door deskundigen van de NASA en van ESTEC, is voor het doen van experi menten met betrekking tot Spacelab ingeschakeld, omdat het inwendige van de romp in vorm en andere as pecten wel iets weg heeft van het toekomstige ruimtelaboratorium: de omstandigheden van 'n ruimtevlucht kunnen er, afgezien van de gewichts loosheid vrijwel geheel in worden nagebootst. De Convair Is thans volgestouwd met experimenten van allerlei aard, die niet op aarde kunnen worden uitgevoerd, zoals bepaalde astrono mische waarnemingen, meteorologi sche observaties, metingen omtrent verontreiniging van de atmosfeer, etc. etc. Het toestel voert al enkele jaren dergelijke onderzoekingen uit, in samenwerking en ook voor andere landen dan de Ver. Staten. Het arri veerde donderdag op Schiphol na enige maanden in internationaal verband vludhten boven Afrika te hebben uitgevoerd om in samenwer king met andere vliegtuigen, grond stations en oceanografLsche opper vlakteschepen van verschillende na tionaliteiten bepaalde gecompliceer de onderzoekingen te verrichten. Gis termiddag nog vertrok het naar Rus land voor een nieuwe reeks experi menten. Vooral voor het testen van appa ratuur voor metingen en opslag van meetresultaten en controlebewerkin gen daarvan in het toekomstig? Spacelalb zyn experimentele vluchten in de Amerikaanse Convair van be lang. Tijdens deze experimentele Oon- vairvluchten zullen wetenschappe lijke observaties worden verricht waarvoor de initiatieven zyn ontwik keld door instituten en organisaties in Engeland, Frankrijk en Nederland, die ook zelf voor de benodigde ap paratuur moeten zorgen. Deze zal dan aan standaardeisen moeten vol doen. zoals dat mettertijd ook in Spacelab het geval zal zijn. Spacelab is namelijk op zichzelf geen wetenschappelijke kunstmaan. Het is een ruimte, uitgerust met standaardapparatuur voor energie voorziening etc., die als laboratorium in de ruimte kan worden gébracht voor het beschrijven van banen cm de aarde. Het geval kan in de romp van de space-shuttle naar die baan om de aarde worden gebracht, waar na de luiken van de shuttle worden geopend. Dan is het een station waarin een bemanning van twee tot vier koppen wetenschappelijke en technologische waarnemingen en ex perimenten kan uitvoeren. Het hangt er maar van af. welke soort instru menten daarvoor zijn meegenomen De ene keer kunnen dat deze. de andere keer weer andere apparaten zijn. Spacelab is derhalve alleen de (overigens goed geoutilleerde) kamer waarin die experimenten worden verricht. Bovendien kunnen experi menten ook op een platform buiten het afgesloten laboratoriumgedeelte (waarin zich normale lucht bevindt en waarin wetenschappelijke onder zoekers in normale kleding hun werk kunnen doen) worden opgesteld in het luchtledige, b v. ten behoeve van astronomische waarnemingen. De eerste vlucht van de Ameri kaanse Convair om dit alles voor te bereiden zal in juni volgend jaar plaats vinden. De Amerikaanse space-shuttle, die Spacelab in de ruimte meet bren gen en weer terugbrengen naar de aarde, zal waarschijnlijk pas in het tweede kwartaal van 1979 zijn eerste strikt experimentele bemanae ruim tevlucht maken. Pas na zes van die proefvluchten zal de shuttle opera tioneel zijn en pas dan kan voor het eerst Spacelab en daarmee de Euro pese (ook Nederlandse en Noord- wijkse) ruimtetechnologie op zijn waarde worden getest. Vóór die tijd zal er nog gelegen heid te over zijn, om veel uitvoeriger op deze zaken terug te kamen Drie mannen aangehouden MUIDEN - De Amsterdamse poli- leven is gebracht. De rijks e heeft drie mannen aangehouden stelde in de woning een ond e pruon worden verdacht de 54-ja- in, omdat zij vermoedde dat i 4 ander was gestolen. ge K. J. L. Andriessen in zyn afge- gen woning in Muiden te hebben rmoord en beroofd. Gisterochtend erd de man door zyn werkster ge- Hiden. Hy is met een koord ge- urgd. Uit de chaos in de woning eek duidelyk dat aan de moord hevige vechtpartij vooraf is ge- De heer Andriessen, directeur van groothandel in elektrische arti- len in Amsterdam, verbleef alleen zijn tot geriefelijke woning ver- uwde boerderij. Zyn vriend was et vakantie. Dr. Zeldenrust van het gerechtelijk boratorium in Rijswijk bracht aan it licht dat de heer Andriessen ver- oedelijk donderdagavond Bij een onderzoek onder de rela ties van de vermoorde stuitte de Am sterdamse moordbrigade al snel op de drie verdachten. Eén van hen ver klaarde tegenover de politie dat hy een kledingstuk in het water van ae Singel in Amsterdam heeft gewor pen. De politie heeft daar gedregd, maar nog niets gevonden. Chinees verdacht van moord op 7 landgenoot in reen eenzijdige Amsterdam uiatregelen gen stroom an Surinamers DEN HAAG De regering over legt geen eenzijdige regeling om de wm Surinamers naar Nederland jtoe dammen. Premier Den Uyl elde gisteravond na afloop van t kabinetsberaad mee dat Neder- id wel bepaalde voorstellen in pet- heeft met betrekking tot kamali- AMSTERDAM Gisteren is in een hotelletje in Brussel een 25-Jari ge Singapore -C hinees gearresteerd. De moordbrigade van de Amster damse recherche heeft om zijn uit levering verzocht. De man wordt ervan verdacht op 26 augustus in 'n gokhuis in de Warmoesstraat in Am sterdam een 24-jarige landgenoot te hebben neergeschoten. Deze wordt nog steeds verpleegd. Ook acht die Amsterdamse politie de kans groot dat de main betrok ken is geweest bij de moord op de Groen voor 1 oktober baby's DEN HAAG Omdat de ver nieuwingen aan onze groenvoor zieningen hem zo ter harte gaan, gaat de heer F. F. Grap- horn uit Rotterdam aan de ouders van leder kind dat in ons land op 1 oktober a.s. wordt ge boren een boom of plant aan bieden. Becijferd is, dat dit er ongeveer 600 zullen zijn. Dit aantal komt overeen met het aantal bomen dat Jaarlijks in Rotterdam. Den Haag en Am sterdam moedwillig door de Jeugd wordt vernield. De heer Graphorn doet dit omdat op 1 oktober a.s. zijn be drijf Terreinaanleg groenvoor ziening Graphorn B.V tien Jaar bestaat, zo vertelde hij gisteren op een in Den Haag gehouden persconferentie. Volgende week gaat hij met zijn personeel en aanhang (60 man) naar Wenen, waar de 95-jaar wordende com ponist en dirigent Robert Stolz een naar hem genoemde roos zal worden aangeboden. „De ouders van de Jonggebo renen moet me wel een kaartje sturen en dan garandeer ik dat ze voor Kerstmis een boom in him tuin hebben. Hebben ze geen tuin dan ontvangen ze een plant voor het balkon of in huis". maatschappij Lufthansa is gister middag twee uur lang bezet ge weest door een tiental leden van het Comité Anti Duitse Ter- genover dit probleem is wanneer de schuld wel bewezen is, werd uit deze verklaring niet duidelijk. In ieder geval was heit voor de be- (CADT). Met deze actie, die zetters, wier actie buiten op de Leid- zonder ongeregeldheden verliep, wilden de bezetters nogmaals aandacht vestigen op het lot van de doende Nederlandse typograaf Ronald Au gustin, die in Hannover gevangen zit op beschuldiging van lidmaat schap sestraat door de moeder van Augus tin per megafoon werd begeleid, vol maakte de boeien los en verliest het kantoor. De politie, inmiddels met een overvalwagen e>n een aantal rechercheurs de extremistische Baa- plekke, kon volstaan met bemidde- UTRECHT Bij binnenkomst op het station in Maastricht heeft tegen half acht gisteravond 'n trein uit de richting Emd- hoven een op het emplacement van dit station staand trein- deel geschampt. Hierbij liep een conducteur van de NS lichte verwondingen op. De ravage was enorm groot. Men is de hele avond bezig geweest om de twee treinstellen uit elkaar te halen. Het treinverkeer ondervond geen vertraging. der-Meinhofgroep. Augustuin zit in een isoleercel in een gevangenis in Hannover. Even als de andere gevangen leden van de BM-groep, is hij nu al veertien dagen in hongerstaking uit protest tegen zijn behandeling, die door ve len als folter wordt aan gemerkt. De bezetters van het Lufthansa- kantoor o.w. de zuster van Augus tin, hadden zich vastgeketend aan een tien meter lange ketting. Zij eisten van de directie dat deze contact zou opnemen met Duitse Justitie autoriteiten om te verkla ren dat men het met de folterme thoden niet eens is. Dit werd door de directie, bij monde van adjunct- directeur Rauhaus, geweigerd. Wel gaf hij, na enig aandringen, een persverklaring af dat hij tegen fol ter en isolatie is, zolang van iemand die gevangen zit nog niet de schuld ROTTERDAM „Wij ontkennen wordt met de kwaliteit van de ben- categorisch dat er onzerzijds sprake zine. Sinds het uitbreken van de is van gesjacher met benzine". Dit oliecrisis zouden volgens de Industrie- zegt een woordvoerder van Shell in bond-NVV de kwaliteitseisen zijn 6-j arige Chinees Yong Fait Tang, Rotterdam, allls reactie op de beschul- verlaagd, met als gevolg dat er een wiens m-et kogels doorboorde lijk op diging van de Industriebond-NVV slechtere benzine wordt geleverd. ling vaai de migratie de od«mé 31 Bu8!u3tus uit hrt walto' b'J gisteren, dat i cie werkgelegenheid P e centraal rthniMrtn waH fbrnriAirUAr» in op sommige olieraf- „De kwaliteit centraal Station werd opgehaald. finaderijen in Rotterdam geknoeid de afgelopen weken beslist nale niet verslechterd", aldus de Shell- rang te verlenen aan de produktie woordvoerder. „Tijdens de oliecrisis van nafta voor de chemische indus- is de kwaliteit enigszins minder ge- trie". weest vanwege de aanvoer van an- Inmiddels heeft het Consumenten dere ruwe oliesoorten. Ook speelde Contact zich in een telegram tot de een rol, dat in overleg met de rege- minister van Economische Zaken ge- super-ben- ring en in het belang van de natio- wend met het verzoek om in deze lendoptreden. Een woordvoerder van het CADT verklaarde, dat soortgelijke acties tegen vestigingen van Duitse maatschappijen in Nederland on verminderd voort zullen gaan. Te vens wordt er naar gestreefd de ac ties in heel Europa te coördineren. Tegelijkertijd met de actie in Am sterdam vonden er soortgelijke demonstraties in Londen en Hamburg plaats. Ook het internationale tri bunaal voor de rechten van de mens is ingeschakeld. De Franse schrijver en filosoof Sartre, lid van dit tribu naal, heeft zich al tegen de behan deling van de leden van de BM-groep uitgesproken. De Duitse bedrijfsvestigingen in ons land zijn onder verscherpte be waking gesteld. „Bondskanselier heeft ruk aan de bel gegeven'" beslist i >r- zaak klaarheid te brengen. ilaamdagochtend zal het overleg pinnen tussen de Nederlandse en rinaamse regeringsdelegaties over vraagstuk van de migratie. De derlandse regering zal volgens imier Den Uyl ook de grote be- rfte aan informatie over de Ne- •land binnenkomende Surinamers ir voren brengen. "Wie zyn het, t is hun beroep, hun voorkeur, ar willen zij zich vestigen?" aarnaast wenst de regering te nen tot grotere spreiding van de -inamers in Nederland, dit op lis van vrijwilligheid. >e toestroming van Surinamers is I minder dan de regering aan- ikeltjk meende: naar schatting len dit Jaar ruim 10.000 Surina- rs en Antillianen Nederland bin- ikomen. Het tortaai aantal Suri- hers en Antillianen, dat op het nblik in Nederland woont. be- «agt volgens premier Den Uyl on- 78.000 k 79.000. ASSEN De rechtbank in Assen ift gisteren een 73-jarige man uit ogeveen wegens doodslag veroor- ild tot een Jaar gevangenisstraf t aftrek van voorarrest en terbe- ikkingstelling van de regering, bejaarde man bekende dat hij op maart in Hoogeveen zijn 74-jarige irman Hendrik Veldman in diens i het leven heeft gebracht, een vechtpartij zijn ontstaan handeltje van twee stenen [hondjes, een asbak en enkele an- spullen. Door Madeleine Roumen DEN HAAG De radiotherapie is in opspraak nu twaalf patiënten ver moedelijk schadelijke gevolgen heb ben opg-nopen door bestraling in het academisch ziekenhuis Utrecht. Als gevolg daarvan maken veel zich zorgen; zij zijn bang om te vraag: .Bestraling levert niet meer gevaar op dan elke andere behande ling bij patiënten die net zo ziek ziin". Overbodig De raüotherapeuten zijn riiotherapie genezen door middel van bes'-aling is in veel gevallen van kwaadaardige ziekten zoals kan ker bitrt-ere noodzaak. Geen of uitstel behandeling kan tot de dood lei- bestraald. Net zo bang als toen den. Wel behandelen met de z r veel Is de angst voor bestraling wel ge grond? In een gesprek met twee ra diotherapeuten, mevrouw J. M. V. Burgers van het An toni van Leeu- wenhoeknuis en J. G. van Andel van het Ro'/erdams Radiotherapeutisch Instituut, luidt het antwoord op die even- grotere Kans op genezing kan bij de patiënt meer littekens achterlaten dan bij de andere. Per Jaar moeten van de 36.000 men sen met kwaadaardige ziekten zo'n tien- tot twaalfduizend worden be straald. Zij zijn geheel of gedeeltelijk aangewezen op deze behandeling om beter te kunnen worden. Zij hebben. gewoon geen andere keus. Door de ontwikkeling-vooruitgang in üe radiotherapie kunnen nu ook die mensen worden geholpen, die anders niet zouden zijn behandeld. Voor hen zijn de mogelijkheden van bestralen uitgebreid. By de bestralingstoestellen die stralen kreeg. En dat gaf bijwerkin- LEIDEN Met ingang van heden is het netnummer van het gebied van de Leidse tele- fooncentrala veranderd van 01710 in 071. Het kengetal is nu dus 071. ADVERTENTIE Een blije kinderstem door de telefoon. En een blij verraste opa. Want hij ziet z'n kleinkinderen niet zo vaak meer. Maar hij hoort ze graag Gun hem dat plezier. U draait en zij praten. En u weet het: 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. gen. Nu ae ziekenhuizen met moder ne apparatuur werken is de kans op schade uan andere delen in het lichaam gering geworden. „Voor een aantal mensen is bestralen beter dan 'n operatie. Is bestralen alleen maar mogelijk met hoge risico's, dan wordt de patiënt toch geopereerd", volgens radiotherapeuten. „Overigens wordt over ied°re patiënt vóór de behande ling overleg gepleegd tussen chirurg, radiotherapeut en eventueel internist. Informatie De patiënt informeren over even tuele bijwerkingen van een behande ling is naar de mening van de art sen „moeilijker dan zo op het eerste gezicht lijkt". Mevrouw Burgers: „In zo'n eetuce gesprek met een patiënt praat 'k dikwijls nog niet over bij werkingen. De patiënt heeft er aller eerst recht op om te weten dat er nog toekomst voor hem is. Hij heeft dan al genoeg emoties om te verwerken". Om mensen toch zoveel mogelijk informatie te geven over de behande ling die hen te wachten staat, vinden sommige ziekenhuizen het nodig om een verhaal op papier te zetten. Zo wordt in het Antond van Leeuwen hoekhuis gewerkt aan een kleine bro chure over bestraling en de mogelijke bijwerkingen daarvan. Dit is evenwel niet bedoeld als vervanging, maar als aanvulling op het gesprek met de dokter. Alle pogingen om onnodige angst bij patiënten weg te nemen hebben pas dan zin, wanneer de medische wereld .iet alleen over de behande ling zelf, maar ook over de risico's kan en durft praten. Aan de ene kant het risi?o van de ziekte waaraan iemand kan doodgaan Aan de an dere Kant het risico van de zo nood zakelijke behandeling. Wanneer achteraf het vermoeden rijst dat een bepaalde bestralingsme thode te groot gevaar met zich mee heeft gedragen betekent dat volgens de radioonerapeuten nog niet dat we bang moeten zijn voor bestraling. „Als mensen zich niet meer zouden durven laten bestralen, zou Je echt risico lopen", zeggen zy. „Dan zouden veel meer mensen aan hun ziekte overlijden". DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft in een brief van de Westduitse bondskanselier een uit eenzetting gekregen van het Duitse standpunt ten aanzien van de ver hoging van de landbouwprijzen. Zo als bekend heeft de Duitse regering besloten niet akkoord te gaan met het besluit van de EG-landbouwraad .om de landbouwprijzen met vijf pro cent te verhogen. In die brief spreekt bondskanselier Schmidt de wens uit dat de verga dering van volgende week woensdag een vergadering zal zyn van gemeen schappelijke landbouwministers en ministers van Buitenlandse Zaken. Het kabinet heeft in de zitting van gisteren besloten aan dit verzoek ce voldoen, met als gevolg dat staatsse cretaris Brinkhorst van Buitenlandse Zaken (minister v. d. Stoel is in New York) en landbouwminister Van der Stee naar Luxemburg reizen. Schmidt schrijft - Den Uyl dat er geen aanleiding is de zaak een dra matisch accent te geven. Hy belooft dat er een gemeenschappelijke oplos sing te vinden is, een geloof dat door premier Den Uyl word gedeeld. Een punt is dat de Duitse regering ver langt dat de grondslagen voor het Europese landbouwbeleid opnieuw worden geëvalueerd. Daarby wordt gedacht aan een intergouvernemen tele conferentie, maar deze gedachte wijst de Nederlandse regering af om dat zij daarin een verzwakking ziet van de communautaire instellingen Wel moet een discussie in de EG- raad mogelijk gemaakt worden. Daarby zal de vraag aan de orde moeten komen of het beleid op de oude voet moet worden voortgezet of dat veranderingen mogelijk zijn. Drs. Den Uyl, sprekend aan het slot van de kabinetsziting, wees byv. op de overschotten in de zuivelsector. Er is 'n boterberg, maar tezelfdertijd wor den de prijzen verhoogd. De vraag kan opgeworpen worden of niet eerder een beleid gewenst is dat op produk- tiebeperking is toegespitst. „Schmidt heeft een ruk aan de bel willen Bestraling: paniek overbodig.1 Kamervragen over fouten DEN HAAG De PvdA-ka merleden Lamberts en Mamman willen van de staatssecretaris sen Klein (Onderwijs) en Hen driks (Volksgezondheid) nadere Informatie hebben over de be- stralingsfouten, gemaakt by het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Ook willen zy dat de Kamer wordt ingelicht over de gevolgen van dde fouten en over de maatregelen die beide bewindslieden naar aanleiding van deze gebeurtenissen heb ben genomen. DEN HAAG Nog voor het ein de van dit jaar hoopt de regering de vervolgnota Bestrijding Structurele Werkloosheid bij de kamer te depo- Minister-president Den Uyl zei gis teren na afloop van de kabinetszit ting dat de kritiek op het werkgele genheidsbeleid uit vele hoeken is ge komen en dat het kabinet zich daar over uitvoerig heeft beraden. SOSJI De Rus Lev Po- loegajevski heeft voor de derde maal het internationale Tsjigo- rinsc haak toernooi in Sosji ge wonnen. Hij behaalde elf punten uit vijftien partyen. Poloegajevski heeft gedurende het gehele toer nooi de leiding gehad.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7