vorig college drukt Erfenis van zwaar Nu 071 Portret van links bestuur: Tesselaar en Oosterman Miss Poes Leids feestprogram ONTZET IN BOEKVORM (1) ONTZET IN BOEKVORM (2) ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 Eeuw geleden LEIDEN Maandag begint de feestweek ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van Lei- dens ontzet. Op deze pagina staat er weer het één en ander In de krant van deze datum vain 100 jaar geleden stond ook iets over 3 oktober. Gemeld werd, dat van burgemeester Van der Werf nog een mannelijke af stammeling bestond: burge meester N. J. v. d. Worm van Schiermonnikoog. Hij werd uit genodigd voor de feestviering, van een eeuw terug. De gouden gedenkpenning, die indertijd aan burgemeester v. d. Werf werd uitgereikt, was in zijn bezit. In de volgende krant Werd gemeld, dat een gegrond vermoeden be stond. dat ook de heer Van der Werf uit Kedichem behoorde tot de nakomelingen, omdat hij in het bezit is van twee zilveren gedenkpenningen. Hier hield 'het verhaal op.- De kamer van wethouder Dick Tesselaar is niet het vertrek dat ie verwacht in een wethoudersambiance te zullen aantreffen. Het is meer de omgeving van genoeglijke kouten en soepele treds. Maar dat tJIVi een i7"fruk De uiterlijke verschijning van de wethouders e" °°s,err"an welt ongetwijfeld mee. De stevig behaarde Tesselaars gezicht en de ietwat huiselijke gelaatsnit- fin v ,erjnan verb""i fe immers niet direct met de sfeer van groene tafelkleden en statige olieverfschilderijen aan de wand Het wethouderschap betekent voor Tesselaar trechts op de foto) en Oosterman niet wat het voor Kret ongetwijfeld wél zal hebben betekend. Oosterman: „Nee, ik heb geen duidelijke ambities gehad om wethouder te worden; mijn leven was al genoeg gevuld. Ik zie het meer zo dat als je raadslid bent je ook bereid moet zijn om wethouder te wordenTesselaar: „Ik ben ook geen man die duide lijke ambities heeft voor een bestuursfunctie. Ik vind het gewoon leuk om zo om de drie a vier jaar iets anders te doen". Dick Tesselaar (34) onderioijs, samenlevingsopbouw, sport, re creatie en binnengemeentelijke decentralisatie werd door de PvdA als wethouderskandidaat naar voren geschoven. Hij had toen al enige bestuurservaring door een raadslidmaatschap in Oostvoorne. In Leiden kreeg zijn naam met name in de universitaire gemeen schap een bekende klank door zijn werkzaamheden op het gebied van het vormingswerk. Voordat hij in dienst trad van de universiteit was hij om. onderwijzer en docent aan een sociale academie. Het lag dan ook voor de hand dat hij in zijn portefeuille een aantal ta ken zou aantreffen waar hij in elk geval niet vreemd tegenover staat: onderioijs en samenlevingsopbouw. j Oosfermcm (54) sociale zorg en maatschappelijke aangele genheden, volksgezondheid, milieubeheer, cultuur was onderwijzer, leraar en vervolgens antiquair Jk bewoog mij in de sfeer van e7}.g.fre Ie, zaken zou je kunnen zeggen". Sinds 1970 heeft hij zitting in de Leidse gemeenteraad, die in de vorige periode nog twee vertegenwoordigers van Democraten '66 telde. Alleen Oosterman bleef IsjCen °ntwifckeling diè al vóór de verkiezingen verwacht wera. Toch kan Oosterman er ook in de informele sfeer nog tamelijk mistroostig over doen: ..Het is natuurlijk altijd jammer als je een partij waarin je ;e thuisvoelt kapot ziet gaan,, vooral als je weet dat de doelstellingen van die partij nog lang niet zijn verwezenlijkt" LEIDEN Met ingang van heden is het netnummer van het gebied van de Leidse tele fooncentrale veranderd van 01710 in 071. Het kengetal is nu dus 071. Door Wrm Wi'r tz LEIDEN De erfenis van het vorige college lijkt er debet aan dat het wcthouderskoppel Tesselaar/ Oosterman op een aantal vragen 't antwoord schuldig blijft. Uitspraken als: "Weten we nog niet. Moeten we nog bekijken", keren veelvuldig {è- rug. Na een kwartiertje komt de last van die erfenis op tafel, Tesselaar abrupt: "Ja, verdomd waar. Er zijn zo ontzettend veel dingen gewoon op ad hoe basis gebeurd". Oosterman: Maar het heeft geen zin om daar nu uitgebreid op in te gaan". Tesse laar: "Nee". Er is weinig tijd. Hooguit ander half uur. Er Zijn vele vragen waar op korte antwoorden komen. Zake lijk rennen we door de portefeuille heen. Onderwijs Onderwijs. In 1972 schreef de toen malige wethouder Duyverman (VVD) de Nota Democratisering Onderwijs. De procedure die ertoe zou moeten leiden dat die nota in de gemeente raad kwaim, duurde langer dan, hij had verwacht. Het PAK drong erop aan het werkstuk meer kanalen te laten passeren (aan de basis) alvo rens het in de raad 'ter discussie te stellen. De nota is inmiddels aan vaard. Maar wat heeft het stuk eigen lijk voor waarde? Tesselaar: "Er zijn tegen die nota nogal wat bezwa ren geweest. En 't is de vraag of hij niet herschreven zou moeten wor den. Ik zie het meer als een nota waarin een stukje historie wordt be schreven. Er spreekt geen enkele vi sie uit. Het is een van die dingen die natuurlijk wel aan de orde zullen moeten 'komen. En dan zullen we wel eens kijken hoe we dat op nieuw gaan aanpakken. We moeten dat dan ook in een veel groter ver band bekijken. Onderwijs en sa menlevingsopbouw zitten tenslotte niet voor niks in één portefeuüle". In de sfeer van beroepsopleidin gen is Leiden niet helemaal onbe roerd gebleven. Het plan Cronestein met z'n vijf verschillende schoolty pen is een gigantisch voorbeeld. Tes selaar over de achterliggende ge dachte van deze ontwikkeling: "Het streven om beroepsopleidingen ban nen Leiden te halen moet je niet zo zeer zien in relatie tot het diensten pakket (kantoren etc.) maar meer in relatie tot de streekfunotie die Lei den heeft. Ik kan niet zeggen: we gaan nog meer beroepsopleidingen aantrekken. We zullen onts voorlopig beperken tot de uitbouw van die din gen die op de nominatie staan". De dependances van drie Leidse scholen voor voortgezet onderwijs die, zoals het er aanvankelijk naar uitzag, in Leiderdorp gebouwd zou den worden, worden met een enkel woord afgedaan. Tesselaar: "Dat is een uiterst pijnlijke zaak. Ik zou daar nu niets over in de publiciteit willen hebben". Het "nog moeten bekijken" komt andermaal ter tafel. Nu bij hat Et hologisch Instituut, dat wat z'n ge bouw zowel als wat z'n structuur be treft nog heel wat vergaderuurtjes zal vullen. Zo plaatste Tesselaar so- wie-so een vraagteken bij de be stemming van het gebouw, waarbij kennelijk nog steeds gedacht wordt aan (enerzijds) de brandweer en (anderzijds) de sociale dienst. Over de funcüe van het Pedologisch Insti tuut, dat door de gemeente betaald, en door de universiteit gebruikt wordt: 'Ja, dat is inderdaad een beetje vieemd. Maar we moeten die hele schoolproblematiek en alles wat daarmee samenhangt in een veel groter "erband gaan zien. Er zijn ten slotte zoveel problemen: de leeg loop op de basisscholen in de bin nenstad, de leegstand van oude ge bouwen en noem maar op. Dat zul len we allemaal bij elkaar moeten gooien en dan de hele zaak re-shuf- felen. In het kader van de reorgani satie streven we naar een werkver band waarvan het onderwijs en de samenl wingsopbouw als duidelijke werkeenheden deel uitmaken., En bij het onderwijs zullen we dan de plaats van het Pedologisch Insti tuut, van de Schooladviesdienst en van de gemeentelijke inspectie moe ten bekijken". Over de leerplicht, de strijd te gen het schoolverzuim: "De afdeling onderwiis is duidelijk voor opspo ring en verbalisering, de justitiële kant. Mejuffrouw Bosman (de leer plichtambtenaar) denkt meer in de richting van sociale begeleiding. Wij denken er ook zo over". Sport Sport. Praten over de Sportstich ting, waarvan Tesselaar alleen maar kan beamen dat de wijze waarop de stichting en de (in beslotenheid ver gaderende) raad van beheer functio neren soms enig rumoer verwekt. Hij: "De kwestie is dat beheer en beleid in één hand zijn. Dat is nu nog zo. Maar er komt wel enige druk in de zio van de vraag hoe de struc tuur van de verschillende functione le raden kan worden. Dat geldt ook bijvoorbeeld voor de culturele raad. En dat moeten we nog gaan bekij ken". In praktisch opzicht is de sport in Leiden stiefmoederlijk bedeeld. In elk geval voor wat de accommodatie betreft. 'Klopt", zegt Tesselaar. En over de tennisvelden: "Dat pro bleem is alleen maar vergroot nu er met VWS een oude nieuwe klant is bijgekomen. We hebben ons nu nog maar alleen met de VWS-banen beziggehouden om daar iets voor te vinden en dat is mislukt. Zoals het er nu uitziet, is er nog geen oplos sing voor VWS". Over hut zwembadenprobleem doet Tesselaar wat optimistischer: "Als het loopt, zoals het loopt dan kan het nieuwe zwembad voor de Zijl een binnen- en buitenbad in de cember door de raad". Ook de nijpende sportveldennood plaatst Tesselaar in 'n algemeen ka der. Hij„We hebben de afspraak ge maakt lat er een inventarisatie zal moeten komen van de algehele be hoefte aan velden in Leiden. Op grond daarvan kun Je dan een orde ning maken. Dan heb Je de winst dat je bepaalde criteria kunt vaststellen en kunt gaan toetsen. Op die manier zal iedere vereniging een gelijkwaar dige plek kunnen krijgen. En dan denk ik bijvoorbeeld ook aan de volkstuinen". Via de wijkraden, waarvan Tesse laar niet veel meer kan zeggen dan dat het niet zozeer gaat om de wijk raden zelf dan wel om het maken van een zo klein mogelijk territorium, belanden we bij de samenlevmgsop- LEIDEN De Kat-Expo, die van daag en morgen in de Groenoordhal zal plaats grijpen is in volle opbouw. De tulnexpositie "Floraka '74" was gistermorgen al afgebouwd. En Miss Poes was even in de hal om te kijken hoe het er allemaal uitzag. Voor onze fotograaf (Jan Holvast) poseerde Barbara Bal (23 met een potentiële prijswinnaar in de armen. En weet u niet of u nu wel of niet zal gaan, kijk dan vanavond naar 't teietviSle-journaalEn, Van Oekel- fans let op! De grootmeester in hoogst eigen persoon komt zondag morgen om 12 uur de prijzen uitrei ken voor de beste huiskat van Lei den. Laat u niet onbetuigd. bouw. Over het opbouwwerk zegt hij„Het valt niet te verwachten dat de nota van de welzijnsraad (die nu in de wijken ter discussie staat) spoedig in de gemeenteraad komt. Wel kan ik zeggen dat ik persoonlijk opt'eer voor 'n ad hocstructuur, waar bij opbouwwerkers door een wijk- colleotief worden aangetrokken". Huisvesting van buitenlandse werknemers. Maatschappelijke aan gelegenheden. Oosterman: „Er is een nieuwe "erordening op de huisvesting van buifsnlandse werknemers. En nou zegt U: dat is geen verbetering. Maar ik vind van wel. Je hebt nu in elk geval een handvat om mensen die kwaad willen aan te pakken", en een mogelijkheid om vreemdelingen hiertegen te beschermen". Oosterman erkent dat het geen structurele ver betering is, die nieuwe verordening. We zoesen het vervolgens in de sfeer vaci de bebouwing, de kwestie van de panden in de Groenesteeg. Oosterman kan er nog geen zinnig woord over zeggen. Binnen het raam van de maat schappelijke aangelegenheden huist ook de milieuzorg, waarover Ooster man zegt: „Ik zou me wel bezig wil len houaen met het stimuleren van het milieubeheer. Maar dat kan ik, niet alleen. Het is eigenlijk een taak veld, een zaak voor het hele college. En misschien wel eerst een punt van economische zaken. Het is een mate rie die zoveel raakvlakken heeft dat je daaric niet eenduidig te werk kan gaan. En daarom moeten we eerst de verbainden gaan lcgigen. Er is nog geen werkverband." Dan de oude Leidse grachten, waar bij Oosterman zich andermaal af vraagt wat voor zin het heeft gehad cm de Trekvliet te dempen. ,Jk dacht wel te kannen zeggen dat er een ten dens is bij 't college om „geen grach ten meer dicht te gooien". Met wat meer zekerheid beantwoordt Ooster man de vraag of het nieuwe college van B. en W. zal inspringen op de drie miljoen gulden die de regering beschikbaar heeft gesteld voor brom fiets- en fietspadenplannen. „Ja be slist," zeg' hij. „De noodzaak daarvan wordt wel degelijk ingezien. En ik kan nog niet zeggen wanneer, maar in elk geval zal daar op de kortst mogelijke termijn aan worden ge werkt". We zuigen er een pimt aan met de gezondheidszorg, waarin het tand artsentekort op het ogenblik mis- sohien wel het grootste vraagstuk vormt. Oosterman: „Dat is een ta melijk omstreden zaak vind ik. Want er zit natuurlijk ook een pre ventief aspect aan vast. Los daarvan vind ik het een ontzettend vervelen de zaak om tandartsen te werven uit geoieden waar ook schaarste heerst. Maar ontsla me van het ge ven van het juiste antwoord". LEIDEN De viering van 400 jaar Leids ontzet heeft ook een begeleiding ln boekvorm gekregen. Voor de 66ste maal verscheen dezer dagen het Jaar boekje van de Vereniging Oud-Leiden, dat speciaal voor deze gelegenheid [tevens een soort begeleidende catalogus is voor de gisteren geopende ten- I toonstelling "Leiden '74" in De Lakenhal. Het Jaarboekje bevat een serie bijzonder lezenswaardige verhalen over het leven in de Sleutelstad voor, tijdens en na het beleg ln 1574. Zo is het interessant in een verhaal van G. 't Hart te lezen dat de zo geroemde "inundatie" ter verdrijving van de Spaanse vijand helemaal niet zo iets bijzonders was. In de herfst en de winter stonden de weilanden in de om geving van Leiden meestal onder water. Noordoosten- en noordwesten winden stuwden het water van het grote Leidse- of Haarlemmermeer op richting Lei>°n. En de kleine poldermolentjes waren vaak niet in staat om het overtollige water weg te malen. Ook blijkt dat de vernielzuchtige Spanjaarden zelf onbewust een handje hebben meegeholpen aan het onder water zetten van de landerijen door het graven van grote gaten in de Spaarndamse dijk, waardoor het water van bidt V wij spel kreeg. Voeren we op dit moment een strijd tegen de geldontwaarding, in de periode 1572-1581 was juist het tegenovergestelde het geval. Auteur E. J. A. van Beek beschrijft hoe sommige goud- en zilverstukken in die tien jaar met ruim veertig procent in waarde stegen. En verder hoe er in Leiden verzet was tegen de invoering van noodmunten tijdens het beleg. Nood munten, die overigens in flinke aantallen werden vervalst. Want zo waren we in die jaren ook wel. Een goed voorbeeld van wat de Leidse burger aan het eïnde van de 16de eeuw zoal in huis had, geeft een artikel gebaseerd op een onderzoek van een kleine honderd boedelinventarissen uit de Leidse weeskamerarchieven. Opmerkelijk punt is dat de gemiddelde Leidse burger in dïe tijd van oproer en verzet veel wapens in huis had. Een zekere Symon Willemsz. Wassenaer 'uit de Lange Coppenhicxsteeg had ter bescherming van have en goed de beschikking over een slagzwaard, twee lange roers (een soort geweer) een "sinck roer", een rapier, een degen, een dolk, drie loden kolven en vijf slag ballen. Andere onderwerpen die in het boekje worden aangesneden zijn: de rol van de schansen, de civielrechtelijke procedures tijdens het beleg, de water geuzen bij Noord- en Katwijk, het onderwijs in die tijd, bekende sohilders, tekenaars en graveurs, terwijl besloten wordt met levensbeschrijvingen van een aantal sleutelfiguren uit het Leiden van de 16de eeuw. Ter illustratie is een groot aantal reprodukties, tekeningen en kaarten in het boekje opge nomen. BRAM VAN LEEUWEN Maandag Stertocht muziekkorpsen, van de buiten wijken naar de binnenstad. Finale van alle korpsen in de Breestraat. LEIDEN David le Feber schreef vóór de uitgeverij Helmond een gero mantiseerd verhaal over het beleg onder de titel "Geuzenvolk. Leiden 400 jaar ontzet". De auteur heeft gepoogd om aan de hand van een veelheid van histo rische feiten het leven van een fictief gezin te reconstrueren. Een gezin zoals het geleefd moet hebben tijdens het beleg van Leiden. De poging om alle gebeurtenissen uit die tijd te projecteren op één gezin doet wa gekunsteld aan. Het doet afbreuk aan de geloofwaardigheid ondanks da de auteur alles in het werk heeft gesteld het verhaal een zweem realiteit te geven. Een goede belichting geeft Le Feber van de wijze waarop de stad werd verdedigd. Minder goed uit de verf komt de impressie vai voedselgebrek binnen de stadsmuren. Daarin wordt in het verhaal hee weinig aandacht besteed, terwijl het toch het gesprek van de dag zijn geweest. Ter omlijsting van het verhaal heeft David le Feber de ge> sciedenis van de gemeente Leiden op rijm gezet. En mogen we hem geloven dan staat ons over drie jaar weer een groot feest te wachten. Hij heeft in het boekje becijferd dat Leiden in 1977 1200 jaar bestaat. LEIDEN Voor de optocht op 5 oktober is Joop Visser, gehuld in een overall, die meer op het palet van een groot kunstschilder lijkt, samen met zijn medewerkers van vroeg in de ochtend tot laat in de avond bezig. Maar het werk is wel voor 95 procent klaar. Een maand lang hebben acht mensen hard gewerkt. Hier alvast een voorproefje: het schip De Zeven Provinciën. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3