Nederlandse wintermode Max Heymans: onveranderd Het poezie-album van Fong Leng Frans Molenaar: Een eigen stijl Vleugje orient bij Edgar Vos FRANK GOVERS: HEIMWEE NAAR 1930 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 VROUW PAGINA 21 Het Nederlandse modeseizoen is weer begonnen. De eerste sluws van de afgelopen week toonden duidelijk aan dat er voor de winter nogal veel va riatie in kleding is. De rokken en jurken keerden terug, maar de pantalons en broekpakken zijn nog niet van het toneel verdwe nen. En wat de mantels betreft zijn de capes serieuze concurren ten van de Jassen geworden. Pakjes van fluweel kan men van de vroege ochtend tot de la te avond dragen. En bij de avond Jurken valt het accent op de meer ingetogen Japonnen. Op deze pagina: een over zicht van de nieuwe collecties van een aantal ontwerpers en exclusieve boetieks. De prijzen zijn bijna overal nogal flink ge stegen. Alle reden dus om wan neer u iets nieuws zoekt niet over een nacht ijs te gaan en er bij te bedenken dat bij de gro te modemagazijnen de prijzen voor de Jurken en pakjes van zo'n f 79,- bot f 400,- en voor de jassen van zo'n f 80 tot f 600 va rieren. Het kan interessant zijn om er ook eens te gaan kijken, want voor couture of boetiekcon- fectie moet u nu eenmaal altijd iets betalen voor het etiket. En het hangt er van af of u dat wilt. Amsterdam Vrouwen die zes Jaar geleden een battledress mantelpakje bij Max Heymans kochten, kunnen deze winter weer voor vrijwel de zelfde creaties bij hem terecht. Geen wonder want bij Max Hey mans blijft de mode al Jaren onver anderlijk hetzelfde. Er zijn alleen kleine accentverschillen zoals dit keer de wat langere roklengte (van zo'n tien centimeter over de knie), de ruige wollen tweeds en zijn hang naar de gloriedagen van Balenciaga en Jacques Fath in het midden van de Jaren vijftig, toen de keurige da mesmantelpakken met vos helemaal het „einde" waren. Maar de modellen van toen, die Max weer in deze tijd terugbracht, waren eerlijk gezegd wel wat lijzig. Dat kwam vooral door zijn korte wat dik makende mantelpakjes met vierkante schouderpassen en slechts vaag aan gegeven bustenaden. Flatteuzer waren zijn onmiskenbare battledresspakjes en zijn combina ties van jumpers, klokrokken en ca pes. Dit keer van grijze Shetland, schitterende bruin witte tweeds en beige prince de galles. Voor 's- avonds ging Max op de romantische toer met bijzonder stijlvolle neglige- avondjaponnen van theeroosgeel sa tijn. En nu zo langzamerhand iedereen is uitgekeken op de doorkijkblouses, lanceerde Heymans aan het slot van zijn show een bruidsjurk met een volkom »n doorziohtig bovenlijfje. Maar dat is iets wat zijn mode fans hem glimlachend vergeven omdat hij voor de rest zo'n uitstekende kleermaker is. Roklengte: zo'n 10 centimeter over de knie. Prijzen: confectie ƒ300,— tot ƒ800,-- couture 1500,— tob 3000,—. Adres: Nicolaas Witsenstraat 16 Amsterdam. AMSTERDAM Fong Leng, de eni ge vrouw onder de Nederlandse cou turiers neemt de mode niet zo ver schrikkelijk serieus. En Juist daarom is het zo'n verademing om haar boe tiekje eens binnen te stappen. Je vindt bij h°ar geen droefgeestige op de Jaren dertig geïnspireerde kleren maar in plaats daarvan lijkt het wel alsof Je een poëzie-album aan het doorbladeren bent als je bij haar in de rekken kijkt. Fong Leng lanceerde voor de winter beeldige lange gewatteerde kimono- Jassen, die aan twee kanten te dra gen zijn. Mantels van fel gekleurd satijn en romantische Engelse cre tonne. waarin vrouwen die graag opvallen, als tovenares of als bloe- Amsterdam Er wordt in Nederland niet meer zo heel veel haute ^couture gemaakt, maar de 33-Jarige Amsterdamse couturier Frans Molenaar is nog steeds een vi j f-sterren-couturier. Henk Wichers: Herfstkleuren Rotterdam De 51-Jerige Rotter damse ontwerper Henk Wichers heeft zich altijd nogal afzijdig gehouden van zijn Amsterdamse collega's. Hij volgt liever zijn eigen stijl en dat is al jarenlang een voortzetting van de doordacht belijnde Mondriaanmode. Zijn een voudige Jurken en Jassen voorzien van mathematische naden en stiksels hebben bijna allemaal iets weg van de creaties van de Milanese mode-ontwerpster Mila Schon. Voor de komende winter, is er bij hem niet zo veel veranderd, behalve dan dat de rokken er wat langer op zijn. geworden, en hij het nu vooral in kleurencombinaties van aubergine, zwart en wit zoekt. Wichers handhaafde bij zijn dubbel - Roklengte: Van iets over de knie tot op de kuit. Hij kreeg zijn opleiding in Parijs bij Pierre Cardin en Nina Ricci en vandaar dat hij hem niets zo belangrijk is als een perfecte coupe. Net als bij buurman Holthaus verdwenen bij Molenaar de confec- tiejurken en Jassen uit zijn collectie. En vandaar dat zijn fclainten de komende winter alleen maar voor echt haute-couture bij hem terecht kunnen. Voor insiders is het ech ter niet zo moeilijk om te raden welke kant Frans Molenaar de komende winter uit wil, want in zijn altijd even fraai verzorgde etalage, gaf hij alvast zijn visie op de Great Gats by Look. Een ouderwetse mode, die hij stroomlijnde tot een nieuwe toekomstbeeld, wat resulteerde in een serie enkelvrije mantelpakken. Schitterende combinaties van per- fekt gemaakte klokrokken en lange iets getailleerde jasjes met officiers- kragen. Beslist verrassend waren zijn midi-Jassen met lampionmou wen en buidelzakken die hij toonde. Frans Molenaar houdt het voor de komende koude maanden niet alleen bij het Great-Gateby-wit. Hij zal zijn klanten ook keus bieden uit Goudsbloemoranje, marineblauw en zwart. In zijn zwarte iets over de knie vallende Jurken en mantels verwerk te hij een paar optische grapjes door met witte ingezette banden langs de mouwinzet een speelse variatie op de marechausseekoorden een smallere schouderlijn te suggereren. Roklengte: iets over de knie en enkelvrij Prijzen: Van f475,-. Adres: Van Baerlestraat 14, Amster dam. menfee een geweldig entree kunnen maken. Minstens even opmerkelijk zijn haar dromerige Alice in Wonderland-ja ponnen van flinterdunnen pastel- kleurige mousseline. Fong Leng ont wierp ze voor de Franse sprookjes film „La Dame aux Camelias", die de Parijse beeldhoudster Nickey St. Phalle binnenkort gaat maken. En voor de rest doet de Chinese ontwerpster uit Amsterdam het met wat minder karnavaleske kleren dan het vorige seizoen omdat het maak loon zo langzamerhand te duur ls geworden. Roklengte: enkelvrij Prijzen: 200,-- tot 2000,--. Adres: P. C. Hooftstraat 77 Amster dam. Amsterdam De boetiek van Frank Govers in de Amsterdamse Kalver- straat zou een modewinkeltje in het Parijse Saint Germain des Pres kunnen zijn want je vindt er alle kleren waarin jonge maatschappij bewuste vrouwen zich gewoon lekker voelen. En waarschijnlijk is zijn zaak daarom zo'n succes. Frank Govers, jarenlang een enthousiast supporter van de jeans moet voor de komende winter niets meer van broeken hebben. In plaats daarvan Amsterdam —De 42-Jarige Amster damse ontwerper Edgar Vos die een paar laar geleden zorgde voor de modieuze metamorfose van prinses Christina, is nooit een man geweest die als eerste achter iedere nieuwe vondst van Parijs aanloopt. Hij vindt namelijk dat kleren in de eer ste plaats draagbaar, praktisch en vooral vrouwelijk moeten zijn. En ter wille daarvan doet hij ook de komende winter weer heel wat con cessies aan zijn klanten. Edgar Vos net terug uit Bangkok, gaf aan zijn nieuwe najaarscreaties een vleugje van de Orient door zijn mantels en rokken langs de zoom te garneren met stroken kleurig bor duurwerk uit de Himalaya en ande re romantische oosterse gebieden. Ter afwisseling werkte hij ook met patchwork, maar zijn klokrokpakjes, „positie-look" Jurken en wijde man tels zijn uiteraard ook zonder bor- auurwerk verkrijgbaar. Roklengte: van over de knie tot op de kuit. Prijzen: boetiekcouture van 285,- tot f 800,-. Adres: P.C. Hooftstraat 134, Amster-» Holthaus in voetspoor van Yves St. Laurent Amsterdam Toen de Amsterdam se ontwerper Dick Holthaus eind vorig Jaar in het ziekenhuis lag, bedacht hij een andere opzet voor zijn modehuis. En dat was eerlijk gezegd ook wel nodig omdat de confectiefabriek Van Someren Juist had besloten om met de produktie van de Holthaus „Twenty Seven" confectirtcollectie te stoppen. Voor „winter dus geen Holthaus-con- fectie. In de Amsterdamse' boetiek van Dick Holthaus zijn de rekken met voordelige truitjes, Jurken, pakken en Jassen verdwenen. Ze maakten plaats voor een sofa en maar liefst twaalf paspoppen waarop naar het voorbeeld van de Dior-boetiek in Parijs voortdurend andere basismodeilen van zijn demi-couture worden getoond. Creaties die men op maat gemaakt en uitgevoerd in een stof naar keuze kan bestellen, want Holthaus zoekt het hogerop. Voor di winter is hij zich helemaal in betere boetiekkleren gaan specia liseren. En dat allemaal omdat er volgens hem bij winkels en warenhuizen genoeg keus uit massacomectie is. Net als vorige seizoenen volgtit Holthaus ook nu weer het voetspooi van de Parijse couturier Yves Saint Laurent. Dit keer met zwart fluwelen mantelpakjes, bruine Jersey positie-'.ook Jurken en wijde velours mantels die op het eerste gezicht nauwelitks van capes te onderschei den zijn. Traditiegetrouw vertaalde hij de meest karakteristieke modellen van de Franse modehuizen in het Nederlands, waardoor hij het voor vrouwen, die zijn creaties kunnen betalen, mogelijk maakte om op een gematigde manier aan de interna tionale mode mee te doen. Roklengte: zo'n 15 cmoverdeknie Mode met een knipoog naar Givenchy bij Louzac Amsterdam De Haagse mode-ont werper Jean Louzac heeft in tegenstelling tot zijn Amsterdamse collega's bijzonder veel s'icces met zijn confectiecollectie. Zijn „Miss Louzac" jurken en pakles zijn voor zo'n f 250 tot f 350 bU heel wat betere modezaken te koop en de Haagse ontwerper is daar erg blij mee omdat hij het bijzonder belangrijk vindt om modieuze kleren binnen het bereik van een grotore groep vrouwen te brengen. Na een reorganisatie is zijn couture-afdeling er wat kleiner op geworden. Maar de zwart-witte, roestbruine en zachtblauwe couture-ensembles die hij nog voor de winter ontwierp zijn meesterstukjes van kleermakerswerk. Jean Louzac wordt dan ook niet voor niets de Nederlandse Givenchy genoemd. Een bijnaam die hij deze winter eer aan doet met zijn karakteristieke wijde met brede ceintuurs ingesnoerde tentmantels en zijn Jurken en mantelpakjasles met raglanmouwen. Voor 's avonds geven ingetogen Spaanse markiezin- nenjurken zonder decolleté maar wei met stroken en franjes de toon aan. Roklengte: Op de knie, iets over de knie en op de kuit. Prijzen: Confectie van ƒ250 tot ƒ350. Boetiek ƒ250 tot ƒ700. Couture: 850 tot ƒ3000. Adres: Queens Passage 3 en Richard, Kettingstraat Den Haag. Ernst Jan Beeuwkes Haagse allure zorgde hij voor een ruime keus uit klokkende tweed en met beeldige bloemetjes bedrukte fluwelen rok ken. Rosken die hij met chenille blouses, kleurige kimonojasjes van gewatteerd satijn en in een tweed- effekt gebreide vissersvesten combi neerde. Roklengte: op de kuit. Prijzen: boektiekcouture f400 tot f 1200, confectie f 135 tot f 400. Adres: Kalverstraat 150, Amsterdam Boetiek Mod'Elle. Den Haag - Er is niet veel meer over van het oude Den Haag, maar desondanks is het vroegere woon oord van Couperus voor een aantal elegante dames toch nog steeds een beetje residentie gebleven. En daar om houdt Ernst Jan Beeuwkes moe dig vol. Voor Haagse en Wassenaar- se society- en diplomatenvrouwen die voor een theevisite of een cock tailparty keurig en vooral onopval lend gekleed willen gaan biedt hij voor de winter ruime keus uit klas sieke mantelpakjes die hij dit keer maakte van beige en grijze prince de galles, fraaie Chaneltweeds en zwart veloers. In het sportieve genre lanceerde Beeuwkes pakjes van beige ripflu- weel van zo'n f525- tot f700-. Leu ke modellen, maar ze kosten alleen bijna tien keer zo veel als de cordu- roycreaties bij de grote modemaga zijnen. En dan vraag Je Je wel af of couture in deze tijd nog wel zin heeft. Maar de enkele zelf ontwor pen met houddraad doorweven cock tailmantelpakjes en Greta Garbo- avondjurken van zwart satijn waren de moeite waard. De confectie neemt echter ook in die sector bij Beeuwkes een steeds grotere plaats in. Exclusief bij hem zijn modellen van Celine en Tiktiner. Roklengte iets over de knie Prijzen: confectie 110- tot 1100- couture 525-tot 3000- Prijzen: demi-couture van ƒ300 tot ƒ1200 Adres: Van Baerlestraat 12, Am sterdam. li vc.'.n I©1 I BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21