'JEUGDTEMPELS': ZE BESTAAN NOG Ludieke hulp aan zoekende jongeren DALING IN VERKOOP VISVERGUNNINGEN I vis i sport Van zweverig geklets krijg ik n punthoofd Sportvissen om het wereldkampioenschap "vistips; ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 H p I li Amsterdam Provo en Kabouter zijn al jaren dood, Flower Power is uitgeblust en Roel van Duyn is nu zelfs al wethouder geworden. Na de woelige jjairen zestig kwamen we langzamerhand In rustiger vaarwa ter. Wat is er gebeurd met de Amsterdamse brandpunten van de roerige jeugdbeweging, zoals Paradi- so. Fantasio. de Kosmos en de Melkweg, die werden geboren in de tijd van barricaden en vlaggestok- ken vol leuzen? i.Wij willen vrij zijn", schreeuwden de rebellerende jongeren in Paradi- so. „Wij willen elkaar niet veroordelen, maar liefhebben. We weigeren deel te nemen aan de verrotte bestaande cultuur". Zo ontstond de subculturele tegen stroom: invloedrijk, bruisend en geestverruimend. Als we nu een kijkje nemen in de Amsterdamse jeugdtempels lijkt het alsof de beweging is gestrand in uiterlijkheden: in lang haar, in kettingen, versleten spijkerbroeken en oosterse gewaden. Bij een nauwkeuriger onderzoek komen er toch nog wel dingen naar voren die Door Jannie Bley wijzen op een verstild voortleven van de subcultuur in de open j ongenr encen tr a In 1967 probeerde de Stichting Vrijetijdsbesteding Amsterdam een antwoord te vinden op de vraag wat er leefde onder de provo's en de bloemenkinderen. Binnen een half jaar werd de lege kerk van de voormalige Vrije Gemeente vlak bij het Leidseplein herschapen in een fleurig beschilderd huis: Paradiso, een vrijplaats waar er van niemand iets geeist werd, waar iedereen op zijn eigen wijze naar een nieuwe manier van leven kon zoeken. De gemeente Amsterdam en. het ministerie van CRM waren wel gevoelig voor die gedachte en kwamen al snel met wat subsidie over de brug. Men zag het ludieke Paradiso ongetwijfeld als een mooie uitlaatklep voor alles wat borrelde. Het centrum werd binnen afzienbare tijd berucht en beroemd in binnen- en buitenland. „We zijn duidelijk het proeftuintje voor heel Europa geweest", zegt een rijk besnorde Louis Groen, die de paradijselijke touwtjes al zeven jaar lang strak in handen heeft. „In het •begin kregen we vooral veel bekendheid door onze tolerantie ten opzichte van het druggebruik. We weerden de dealers zo veel mogelijk, maar de bezoekers mochten hier best hun Joint bouwen. We probeerden alleen de liohtcriminele randverschijnselen er uit te snijden". Maar er werd niet alleen gerookt, geslikt, gespoten en gesnoven in Paradiso. Er gebeurde meer: in samenstelling met Hans Dulfer werd de Jazz nieuw leven in geblazen. En ook de popconcerten werden over stelpend druk bezocht. Tafeltennis „Daarnaast zijn we gestart met eeen workshop. Hier komen, yoga, thea ter, handenarbeid maar ook bijvoor beeld tafeltennis aan bod. De laatste tijd hebben we er zelfs een sociëteit bij, waar bijvoorbeeld ook geflipperd kan worden en waar een snackbar is. Misschien is dit de weg terug...." overpeinst Louis. Een lange stilte. DanVoor mijn part. Ik probeer aan de verlangens van jonge mensen te voldoen. Het is een algemene trend. Er zit geen beweging in de jeugdcultuur. Trou wens in de hele cultuur niet. Ik geloof dat de tijd decadenter wordt. Daarna zal het hopelijk wel weer beter worden. Het is ook zo verschrikkelijk moeilijk om iets origineel en heel te laten. De maatschappij zuigt de uiterlijke verschijnselen van het verzet en de vernieuwing op en verstikt zo de subcultuur". Welke mensen komen naar Paradi so? Vormingswerk „Toen we begonnen kwamen er jongeren tussen de 16 en de 23 jaar. Nu is de leeftild tot 28 vestegen en 60 procent van de bezoekers zijn werkende jongeren. Geen mensen die aan het sparen zijn voor een TV of een auto, maar Jonge mensen die zoeken naar alternatieven in hun bestaan. Onze nolitiek ls de laatste jaren ook enigszins gewijzigd. We proberen naar het cultuurpatroon van deze laatstgenoemde groep toe te werken en dan niet altijd alleen maar vrijblijvend amuseren, maar ook op een speelse wijze inhaken op actuele zaken, zoals wonen en salarissen. Vormingswerk op een Paradiso-ma- nier dus". In de kelder van de oude kerk is een kleine drukkeril. waar actie groepen terecht kunnen om hun grieven tegen de kostprijs van het papier de wereld in te gooien. Modieus De nersrieke Groen is steeds op zoek naar nieuwe mogelijkheden in het jeugdwerk. „Al onze ondernemingen zijn wegwerpartikelen. We doen het en als het goed is doen we het weg. Je kunt wel modieus bezig blijven met een succesformule, maar wij willen verder. Volgend jaar krijgen we een nieuw gebouw: de Doelen. Dat z'al waarschijnlijk een 24-uurs functie krijgen. Het is veel groter, beter, duurder en intensiever, maar ik weet nog niet of ik mee ga. Ik heb hier tropenjaren gemaakt" zegt de Pradiso-directeur, die vroeger hotel directeur was. „Mijn grootste probleem is momen teel de democratisering in de staf. We zijn niet democratisch opgevoed. Natuurlijk, we proberen he spelletje te spelen, maar vaak hebben we niet genoeg zelfdicipline en is de zelfwerkzaamheid onvoldoende. We zijn oneerlijk en proberen onder afspraken uit te komen. Ik probeer wel een democraat te worden, maar dat is erg moeilijk. Je moet eigenlijk een heel nieuw mens worden". De meeste stafleden van Paradiso hebben socale academie gedaan. Groen is daar n>ite zo gelukkig mee: 'Ze kamen er als wereld verbeteraars op en gaan er ook weer zo af. De realiteit kennen ze helemaal niet. We verdronken op een gegeven in de pakken papier en op elke vergadering kwam er weer een hoop bij. Dat remde het werk. Ik heb behoefte aan doe-ers. Van dat zweverige geklets krijg ik een punthoofd". Maar Groen erkent ondanks al zijn bedenkingen „wel gelukkig" te zijn met de ontwikkelin gen in .«zijn ludieke huis". Melkfabriek Dat er behoefte bleef bestaan aan wat Groen succes-formules noemt bewezen een aantal Amsterdamse studenten, die actief bezig waren met lichtshows en documentair actueel theater. Zij huurden een dikke vier Jaar geleden een oude melkfabriek aan de Lijnbaansgracht. Ze waren er een aantal weken, timmerend en schilderend druk bezig. Toen werd het doolhofachtige gebouw gedurende de zomermaan den opengegooid onder de kosmische naam: de Melkweg. Het centrum werd een groot succes. Iedere avond hobbelden zo'n 1400 mensen over de ophaalbrug naar binnen. De eerste twee Jaar was de oude melkfabriek een „pop- en lichtge- bouw". Het neerzitten in een chaos van licht en geluid bevredigde echter op den duur niet iedereen. Velen voelden zich na verloop van tfjd gedegradeerd tot eenzame eilanden: gewoon maar een beetje praten was vrijwel onmogelijk. Door deze drang naar comminicatie is het theater in dit centrum steeds meer naar de voorgrond getreden. In de workshop wordt hard geexperimenteerd met toneel en dans. Zo studeerde de Argentijnse danseres Graziella Martinez een half jaar met een aantal Melkweg bezoekers op de voorstelling White Dreams, waar ze zelfs mee naar Tunesië trok. „Er gebeurt bij ons vrij veel", vertelt Walterde Boer, een van de studenten die aan de wieg van de Melkweg stonden. „Maar te vaak is het hier duf en passief. Het is erg moeilijk om de bezoekers echt voor iets te interesseren. Het lukt lang niet alle doorbrekers van de traditionele theatervormen de meute mee te krijgen, maar als het lukt is het fantastisch". „Vooral zomers valt het niet mee om de boel te activeren en daar worden we wel eens wat kregelig van. De buitenlanders die hier komen willen het liefst een beetje zitten, muziek luisteren en hun stickie roken" Nog steeds wordt er gebroken en gebouwd in de Melkfabriek. Er is nu een bioscoopje en een rustigmakende fonteinzaal en een markt, waar jonge mensen hun zelfgemaakte spulletjes aan de man kunnen brengen. Er is een theehuis en een restaurant, een bakkerij en een zeefdrukkerij, waar ook alle affiches voor de Melkweg worden gemaakt. In de tuin aan de gracht wordt een zandbak en een speelplaatsje gemaakt voor de kinderen die dagelijks worden opgevangen in een huiselijk melkwegsfeer. Dit 'ongeren centrum herbergt vooral middelbare scholieren, wer kende Jongeren, drop-outs en nog steeds een vrij groot aantal verslaafden. Daarom wordt er vooral in de zomermaanden nauw samen gewerkt met Release en het af kick-centrum Laurier. In de zelfde tijd als Paradiso ontstond ook Fantasio aan de Prins Hendrikkade. Na twee Jaar werd dit enigszins vastgelopen centrum om getoverd tot het meditatiecentrum de Kosmos. Dit betekende een gigantische omwenteling. De dealers tn druggebruikers werden buiten de deur gehouden en er werd plaats gemaakt voor mensen die andere ervaringsmogelijkheden op het oog hadden dan die met behulp van drugs als LSD, STP en marihuana uitstaan De Kosmos had in het begin van zijn bestaan zeer veel pretenties. „In Fantasio hadden de mensen temidden van klank en kleur kennis gemaakt met een heel andere ervaring van de werkelijkheid dan in de normale maatschappij", zegt Ekart Dissen, een van de Kosmos medewerKers. „In dit meditatiecen trum wilden we het zoeken naar die andere ervaringswereld een eerlijker vorm geven" Er kwamen yogalessen, een gezond- heidsres'aurantje ging draaien in de vijf Jaar van haar bestaan lijkt de Kosmos haar steentje te hebben bijgedragen aan de verstilde, maar werkelijke veranderingen in de zoekende mens „We moeten de dingen die ook in de mens zitten, maar die in de westerse cultuur zijn dichtgebrand, nu eindelij* eens gaan ontwikkelen om tot een beter mens-zijn en daarmee tot een andere maatschappij te komen", ladus Hans Welliner, ee aan het centrum verbonden yogale- raar. Oo* zo'n uitspraak bewijst dat de huidige Amsterdamse openjonge- rencentra niet willen verzamelen in uiterlijkheden. Paradiso- ludiek vormingswerk, door Jannie Poley Leider Groen van Paradiso: de poes deze grote snoekbaars, Het komende jaar zal er langs de waterkant en op het water strenger worden gecontroleerd op het bezit van de vereiste visver gunningen. Dat valt af te leiden uit de toelichting die de minister van Landbouw en Visserij onlangs heeft gegeven op de begroting van zijn ministerie voor 1975. Gebleken is namelijk dat het aan tal vergunningen dat het afgelo pen visseizoen is verkocht een lichte daling te zien geeft. Omdat men niet de indruk heeft dat de belangstelling voor de sportjvisserij verminderd is eerder het tegendeel is het geval mag voorzichtig de conclusie worden getrokken dat de toch al grote groep "zwartvissers" het laatste jaar nog groter geworden is. Weliswaar is er nog een lichte stijging geweest in de verkoop van kleine visakten maar die woog niet op tegen de daling van het aantal uitgegeven vsibijdrage- bewijzen. En juist die visbijdragebewij- zen zijn 'n aanwijzing voor de re creatieve hengelaar: de man die een paar maal per jaar een hen geltje uitgooit. Dat het leger der "zwartvissers" niet onaanzienlijk is, mag blijken uit een onderzoek dat het afgelopen Jaar werd inge steld. Daaruit kwam een aantal van 250.000 tot 300.000 tevoor schijn. Ruim een kwart miljoen hen gelaars dus, die zonder de ver eiste papieren een hengeltje uit gooien. Je kunt je afvragen of de controle op de visdocumenten wel streng genoeg is. In gesprekken met de hengelaar hoor Je nogal eens dat ze nog in geen Jaren po litiecontrole hebben gekregen op hun visstek. En dan wordt de verleiding natuurlijk wel heel erg groot om te zeggen: laat ik dit jaar maar eens overslaan. Een tweede probleem voor de Rijkspolitie te water vormen de zeer drukke zomermaanden. Het botenbezit stijgt elk jaar met tien procent en dat betekent elk Jaar een zwaardere belasting voor de rijkspolitie te water. Men is dan vaak al de hele dag druk in touw met het ordenen van het water verkeer, zodat de controle van de visvergunningen er bij in schiet. Toch zijn het Juist die zomer maanden waarin de meeste "zwartvissers" actief zijn. Want ik geloof niet dat iemand die in de winterdag wanneer het koud is in oliepak en met vlspa- raplu in zijn boot het water op gaat niet het geld over heeft voor de noodzakelijke vergunningen. De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11, tel. 24020 De ploeg die in Gent zal aantreden: zittend v.l.n.r. A. Ransz, H. Westheijm en H. Levels, staand vl.n.r. ploegleider F. Beusen, reserve W. Hermans, J. Wekx en Th. Wolters. Schuiven met het gesloten visseizoen? Er is in de loop der Jaren al heel wat te doen geweest over het gesloten visseizoen. Vele hen gelaars zien het nut van een der gelijke "pauze" niet in, terwijl an deren juist veel prijs stellen op een onderbreking van een week of wat. Op het ogenblik wordt er bij het ministerie van Landbouw en Visserij gepraat over mogelijk heden om de gesloten tijd te be perken. Hoewel de studie nog niet is afgerond staat wel vast, dat een volledige opheffing van de gesloten tijd op onoverkomelijke bezwaren stuit. Persoonlijk lijkt me een geschikte oplossing om de gesloten tijd af te laten han gen van de weersomstandigheden. Ik doel daarmee op het verschijn sel dat de paaitijd van de vis nauw samenhangt met de tempe ratuur van het water en de weers omstandigheden in het voorjaar. De afgelopen Jaren heeft men nauwkeurig bekeken wanneer be paalde vissoorten precies af- paaien. Aan de hand van deze er varingen in combinatie met de ge gevens van de heren van het KNMI zal men kunnen komen tot het vaststellen van een van Jaar tot Jaar variabele gesloten tijd. Is het voorjaar erg koud dan zal men het seizoen bijvoorbeeld niet sluiten op 15 maart maar pas op 15 april. Op die manier zou ook de openingsdatum verschoven kunnen worden. Bovendien opent het de mogelijkheid om rekening te houden met bepaalde vissoor ten. De gesloten tijd afstemmen op paaitijden van vissoorten die extra bescherming nodig hebben. Door de grote bezetting van voorn, blei en brasem in de mees te wateren zou het accent dan sterker op de roofvis gelegd kun nen worden. Met name de snoek- stand kan zo'n steuntje in de rug best gebruiken. Morgen worden op de water- sportbaan in het Belgische Gent de wereldkampioenschappen klas siek hengelen 1974 georgani seerd door het CIPS een overkoe pelend orgaan van hengelsport- organisaties die voluit Confede ration Internationale de le Peche sportive heet. Bij deze organisa tie is voor Nederland de Algeme ne Hengelaars Bond (AHB) aan gesloten. Het is de 21ste maal dat een Boelee's hengelsportartikelen Vist u op snoek met levend aas, doe dat dan in elk geval met 'n enkele haak. Geef de snoek ook niet teveel tijd: een snoek die in de bek gehaakt zit heeft on eindig grotere overlevingskansen, dan de snoek die de haak geslikt heeft. Zet de gevangen snoek ook direct terug. Ook die grote. Want dat zijn Juist de "kuitfa- brieken" in ons viswater. Zij kun nen zorgen voor de zo noodza kelijke uitbreiding van onze roof visstand. En heeft u een record exemplaar, belt u dan a.u.b. niet de krant. Het is helemaal geen verdienste om op een van de pa gina's te prijken met een exem plaar dat even later in de vuil nisbak verdwijnt. dergelijk hengelfestijn wordt ge organiseerd en tot dusver zijn de Belgen steeds goed uit de bus ge komen. Al vijf maal kwam de kampioen uit dat land. Wat dat betreft zijn de Nederlandse suc cessen bescheiden. Nederland be haalde slechts één wereldtitel en dat was in 1969 in het Duitse blad Oldesloe. Wel zorgde de uit Bee- selheeft afkomstige Hub Levels in 1972 voor een verrassing door per soonlijk kampioen te worden in Tsjechoslowakije. Aan de morgen te houden kam pioenschappen nemen in totaal 19 landen deel. De ploeg die Ne derland vertegenwoordigt is de vereniging "De Snoekbaars" uit Tegelen. Naast de oud-wereld kampioen Hub Levels bestaat het team uit de wedstrijdvissers J. Wekx, Th. Wolters en A. Ransz. Voor diegene die geïnteresseerd is. in wedstrijd vissen op zee kun nen we nog melden dat op 2 no vember het Nederlandse kam pioenschap kustvissen wordt ge houden in Halsteren, terwijl drie weken later, op 23 november dus vanuit IJmuiden de schepen ver trekken voor het Nederlands kampioenschap boothengelen. ELAN echte visboten. YAMAHA- OUTBOARDS. 2 tot 55 pk. 2 Jaar garantie. Echte service door fabrieks- monteur. Boot-Centrum b.v.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17