„RVC heeft het dieptepunt nu wel bereikt" KORTSNOJ OVERSCHRIJDT DE TIJD Scylla wil af van slechte naam: maaltijd voor tegenstander Vrij spel Trainer Berry Janse handhaaft falende vedetten Cruijff en Neeskens volgens L'Equipe niet tegen Zwitsers ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 rAUlWA 11 MOSKOU De zesde partij van de kandidatenmatch schaken tussen Karpov en KortsnoJ is na 31 zetten gewonnen door Karpov. De stand is nu 20 in het voor deel van Karpov. KortsnoJ ver raste door de Russische verdedi ging te kiezen, waardoor hij nu na zijn derde partij met zwart al even zovele verschillende verdedi gingssystemen heeft beproefd. In het verleden heeft een dergelijke tactiek in dit soort matches mees tal weinig succes opgeleverd. Men vond er meestal meer baat bij een of twee verdedigingen goed te beheersen dan een groter aantal gebrekkig. In het vervolg van de partij leek KortsnoJ trouwens door zijn openingskeuze zelf meer verrast dan zijn tegenstander, want na slechts vier nogal voor de hand liggende zetten nadat de bekende paden verlaten waren had hij bijna al zijn bedenktijd verbruikt. De Russische partij straat bekend als een solide opening, maar niet in de vorm die KortsnoJ koos. Hy speelde een variant die vroeger favoriet was bij de Amerikaanse aanvalsspeler Marshall, waar zwart een pion moet offeren in ruil voor enige aanvalskansen. Korts jon zag geen kans com pensatie voor de pion te krijgen en toen hij nog slechts tien minu ten op de klok had zag hij zich genoodzaakt op goed geluk er nog meer materiaal tegen aan te gooien om zijn aanval enigszins gaande te houden. Karpov had weinig moeite om al les wat op een dreiging leek af te weren en op de 31ste zet over schreed KortsnoJ in verloren stel ling de tijd. Hoewel Karpov nu met 20 voor staat moet met alle respect voor zijn grote bekwaam heden toch gezegd worden dat dit meer aan KortsnoJ ligt dan aan hem. In de tweede partij behoefde Karpov, nadat de bekende paden verlaten waren slechts twee goede zetten te doen om een duidelijk gewonnen stelling te bereiken en in de 6de party heeft KortsnoJ werkelyk zelfmoord gepleegd. Na de hoogstaande 5de party van 14. Db7b3 deze match is dit een anti-climax. 15. Ld3e2 De 7de party wordt maandag ge- 16. Telfl speeld. 17. Pd2xf3 ZETTENVERLOOP Jjj Kglrf2 Karpov (wit) KortsnoJ (zwart) 20. Pf3g5 1. e2e4 e7—e5 21 Db3—a3 2. Pgl—f3 Pg8—f6 22. Lol—f4 3. Pf3xe5 <17—da 23. Pg5—f3 4. Pe5—f3 Pf6xe4 24. Le2—d3 5. d2d4 d6d5 25. g2—g3 6. Lfl—d3 Lf8e7 26. Da3—c5 7. 0—0 Pb8c6 27. Pf3xg5 8 Tfl—el Lc8—g4 28. Lf4xg5 9 C2—03 f7—f5 29. Tal—el 10. Ddl—b3 0—0 30. h3h4 11. Pbl-d2 Kg8h8 SI- TelxeS 12. h2h3 Lg4h5 13. Db3xb7 Tf8—f6 Tf6—g6 Le7—h4 Lh5xf3 Lh4xf2 schaak, Pe4xf2 Dd8d6 Ta8—f8 Dd6d8 h7h6 Tf8e8 Te8e4 Tg6—f6 g7—g5 h6xg5 Te4e6 Dd8g8 Tf6g6 zwart over schrijdt de tyd geprobeerd heeft correct te serveren, dat er geen opzet in het spel was en dat de scheidsrechter volkomen ten onrechte de partij heeft ge staakt" Ria Bakker ziet in het ge baar van de international een be wijs van de verbeterde verstandhou ding. „Wij hebben niet zoals vroeger moeilijkheden gehad met een tegen stander ol met het publiek, maar met de schei ïsrechter". Om tot een beter samensoe] te komen met de andere eerstekLissers heeft Scylla duidelijk meer aandacht besteed aan de entou rage, de si eer rond een wedstrijd, die in het verleden niet al te best was, getuige onder meer een kort geding en het spuwen van Theo Bakker in Schiedam. Ria Bakker: „Wat vroeger is gebeu/d wil ik acoepteren, maar als nieuw oestuur kunnen wij daar niets meer aan doen. Wy willen t gezicht van Scylla veranderen door goodwill te kweken. Bij de ouders, het publiek in Leiden en bij. de tegenstanders door hen een maaltijd aan te bieden. Spelteolinisch mag er best geknokt worden, als na afloop maar samen een maaitijd gebruikt kan worden om de scherpe kantjes eraf te halen. Een Jaar geleden was zoiets ondenk baar. In de ereklasse zyn we trouwens nog een uitzondering. De tegenstan ders reageren er bijzonder positief op. Ik dacht dan ook dat we op de goede weg waren. Daarom komt het voor van van afgelopen zaterdag zo onge legen". Ria Bakker, 32 Jaar en tot voor tien Jaar atatief tafeltennis- ter („Ik leunde toen tegen de dames top aan, maar zou nu niet meer in het stuk voorkomen"), zus van de eveneens in het bestuur opgeno men Gerard en Theo Bakker (secre taris) w'l echter blijven doorvechten. „Het lijfCt er op dat we weer opnieuw moeten beginnen, dat alles tot nu toe vrijwel voor niets is geweest. We heb ben de opinie tegen. Dat blijkt vaak wel uit reacties. Vorig seizoen by voor beeld waren er met een lager team van ons wat moeilijkheden Meteen werd gezegd, Scylla is weer bezig. Maar net waren wel stuk voor stuk nieuwelingen, die pas voor de tweede keer speelden. Ik weet dat wij in het verleden geen goede naam hebben gekregen, en dat er wel degelijk het nodige ral zijn voorgevallen. Er is immers nooit rook zonder vuur, maar een laaiende brand is het nooit ge weest. Sommige zaken zijn duidelijk overtrokken. Neem nu dat geval met Bert Schoofs een paar weken geleden, die zijn bat je brafc en over de tafel gooide. Daar is asnper melding van gemaakt. Zou dat "bij Scylla zijn ge beurd dan zou 't een schandaal zijn geworden. We zfön misschien een aparte vereniging waar fanatiek wordt gespeeld, waar gevochten wordt voor ieder punt. Dat is toch nor maal, maar wellicht kijken anderen daar vreemd tefgen aan. De mensen begrijpen geloof ik niet dat Je fana tiek kan zijn a«shter de tafel en ver der gewoon kan doen. Laat ik voorop stellen dat iedemeen bij ons het be treurt wat zaterdag is gebeurd. Maar het hoeft toch ook niet zo te zijn dat wanneer Je. eenmaal fout ge handeld hebt clat Je dan altijd fout bent. W 2 zijn toch geen recidivis ten?," aldus Ria Bakker, de enige vrouwelijke voorzitter van een ere klasse-vereniging. De Leidse staat bij die uitzonderingspositie echter beslist niet lang stil. „Ik ben geen feminis te. Ik zou niet weten waarom een vrouw zo'n functie niet zou kunnen vervullen Prfmair is toch dat Je als voorzitt,"- een club leidt. Misschien dat Je als vrouw wel wat zachter wordt behandeld, al heb ik daar af gelopen s.atecdag beslist niets van ge merkt L'Equipe citeert een tele gram, waarvan ook een foto is af gedrukt, van Barcelona, dat luidt: „Bevestigen onze deelneming aan wedstrijd op 9 oktober in Parijs. Aan wezige spelers: Cruijff en Neeskens. Stop. Groeten. Futbol Club Barce lona". Het telegram was gezonden aan de federatie van Franse sport journalisten. Jan Huybregts, de secretaris van het be aalde voetbal echter zei dat secretari «-penningmeester Henk Burgwal van de KNVB maandag met de manager van Barcelona, de heer Caiaben, een sluitende af spraak had gemaakt over het spe len van Cruijff en Neeskens in Rot terdam op 9 oktober. „In onze over eenkomst met Barcelona", voegde Huybregts er aan toe. „Staat bo vendien dat beide spelers beschik baar zijn voor het Nederlands elf tal tenzij Barcelona verplichtingen heeft, opgelegd door de Spaanse voetbalbond of de Europese Voet bal Unie 1 De heer J. M. Hamstra hoofd van de al deling voorlichting en Pu blic relations van de KNVB stelde: .Ik heb schrifteiyk contact gehad met de heer Ferran van de Fran se spor;jers. Hij beweerde dat al sinds vwr maanden was afgespro ken dat Barcelona met Cruijff en Neeskens naar Parijs zou komen, maar dat liegt hij. Wij staan op het standpunt dat Cruijff en Neeskens, gezien onze overeenkomst, op 9 ok tober onmogelijk in Parijs kunnen spelen. Van die brief hebben wij een afschrift naar de Franse voetbalbond gezonden en de bond gevraagd po gingen te doen de datum van de wedstrij 1 in Parijs te verschuiven. Verder weet ik van niets". Jos Heimens in conflict met zijn club NIJMEGEN De Nijmeegse atleet Jos Hermens heeft bedankt als lid van de atletiekvereniging Quick lit Nijmegen. Oorzaak van het besluit is het feit dat het bestuur hem op het matje heeft geroepen naar aanlei ding van het leit dat Hermens afge lopen zondag vers:ek liet gaan tij dens de finale voor de competitie van eerste klasse-verenigingen. Het bestuur nam hèt Hermens uiterst kwamyik dat hy zonder opgaaf vaai radian niet kwam opdagen en liet doorschemeren maatregelen te zui len treffen indien het verweer rn de atleet niet afdoende zou zijn. Nog voor het ech er zover zou kunnen komen heeft Jos Hermens met on middellijke ingang zijn lidmaatsch-p opgezegd. Hermens ontkent overi gens een uitnodiging voor de wed strijden te hebben ontvangen, het geen door het bestuur van Quick op zijn beurt weer wordt tegengespro ken. Jos Hermens zal de kome-de weken overigens niet aan wedstrij den kunnen deelnemen, omdat hij volgende week een voetoperatie zal ondergaan. Wil Hermens echter daarn weer aan wedstrij dien deel nemen, dan is het noodzakelijk dat hij toch lid zal worden van een ver eniging. Hij neeft nog niet aange kondigd bij welke vereniging hij zich eventueel zal aansluiten ADVERTENTIE Zondag a.s. de belangrijke wedstrijd LFC - HION le klas KNVB. Aanvang 2 uur. Terrein Boshuizerkade. DEN HAAG Volgens het Fran se sportdagblad l'Equipe zullen Jo- han Neeskens en Johan Cruyff op 9 oktober niet in het Nederlands elf tal spelen tegen Zwitserland. Het Spaans-Nederlands tweetal zou op die dag uitkomen in de ontmoeting te Parijs van CF Barcelona tegen een regionale Franse selectieploeg. Er direct verontschuldigend aan toevoegend: „Begrijp me goed, ik ben erg blij met hun komst, net zo goed ais ik meg steeds bly en en thousiast ben bij een club als RVC te kunnen werken. Die Rotterdam mers, zoals ze in omgangstaal wor den aangeduid en daar wil dan graag De Klerk en Rog bij betrek ken, trainen het hardste van alle maal, lopen zeker de kantjes er niet af en dat is op zich ook al een re den om ze te handhaven". Abominabel Met dat alles is nog steeds niet verklaard, waarom RVC niet alleen al drie keer heeft verloren, maar bovendien abominabel slecht voet balt. Het ligt ook niet aan de kracht van de tegenstanders, want Janse zelf verklaarde, dat VUC, Xerxes en noem maar op beter spe len dan de teams uit West I, waar tegen RVC het nu niet kon bolwer ken. „De verklaring moet volledig worden gezocht in het mentale vlak, het gebrek aan mentale condi tie. RVC bestaat voor een groot deel uit individualisten en als dit soort jongens zonder zelfvertrouwen speelt, gaat het mis. Vooral omdat ze weten, dat er veel meer van hen wordt verwacht. Ze rijn nu geïrri teerd, door hun eigen falen en dat is een goede zaak, dat kan juist die prikkel zijn om het te laten klikken in het elftal". Janse zelfverzekerd: „In principe met d"ezelfde jongens ja. Misschien met een kleine verschuMng, Mar tens naar het middenveld of zo, maar beslist geen grote ingrepen. Ik ben ervan overtuigd, dat RVC nu het dieptepunt heeft bereikt. Trou wens, we kunnen nauwelijks lager, want zo'n slechte ploeg als AFC BAARLE NASSAU Berry Janse zit er verschrikkelijk mee in zijn maag, mét dé „ka pitale" erfenis van roemruchte voorganger Karei Jansen. RVC, dat via een formidabele eindsprint via de kleinst mogelijke kier ito de achterdeur de hoofdklasse binnensloop en vervolgens alom verbazing wekte door de complete achterhoede van het Nederlands amatuervoetbalelfta'l in te lijven, staat na vier wedstrijden met twee punten op de voor laatste plaats in de hoofdklasse A en meedogenloze kritiek beukt reeds het arme hoofd van de Schiedammer Berry. Door Peter Dijkgraaff De PTT-sportinstructeur, die ats eerste amateurtrainer in den lande in 1967 het A-diploma op zak had, gaat er in kamphut De Blokken, in Baarle Nassau, waar hij de aanko mende post-employees mentaal en lichamelijk voorbereidt op hun toe komstige taken, direct goed voor zitten. Hij zet zich schrap om zijn tot nu toe gevoerde beleid te verde digen. De kritiek ligt zo voor de hand. Waarom werd Riny Vols gepasseerd, waarom krijgen karaktervoetballers als Jan van den Berg, Robbie Kop en Paul Simonis geen kans? Altijd bedachtzame Berry voor zijn doen ongekend fel: „Ik heb nog weinig spelers vervangen, omdat de reser ves simpel niet hebben bewezen be ter te zijn. Het is niet zo moeilijk om kunstgrepen uit de hoge hoed te grabbelen en links en rechts men sen ernaast te zetten. Misschien heb ik dan nog wel geluk ook, maar ik ga er vanuit, dat dit de beste voet ballers zijn. Dat hebben ze dacht ik ln het verleden wel bewezen ook". Waarna Jansen een simpele opsom ming geeft: „Harry van Buuren was bii Sparta en vooral bij Hermes DVS een constante speler, op wel ke plaats hij ook werd ingezet. Een man, die vele doelpunten maakte uit de tweede lijn, die een pass in zijn benen heeft over tientallen me ters en bij RVC loopt hij te voet ballen als een flapdrol. Maup Mar tens was vele jaren de centrale fi guur bij DRL, een geweldige aus- putzer in het amateurteam en bij ons veroorlooft hij zich slordigheid jes. Drie jaar lang ben ik met Pa- pendrecht gek geworden van Henny de Klerk, die het bij Roodenburg helemaal maakte en bij RVC draaft hij als een kip zonder kop. Alleen Jan van der Lek speelt constant, niet fraai maar wel degelijk." Emotioneel vervolgend: „We wisten, dat we niet over echte spitsen be- schikken. Sinds het vertrek van Ca rol Schuurman heeft RVC die in feite niiet meer gekend. Ook UEFA. internationaal Bert Blye komt beter tot zijn recht als hij vanaf het middenveld kan komen. Maar het is voor mij een grote teleurstel ling, dat het ln de achterhoeke niet klopt en dat de middelste drie alle wedstrijden, ook tegen AFC (enige finstpartij) organisatorisch volledig hebben gefaald". Dweil tn de oefenwedstrijd vorige week ioniderdag tegen VTOS stroopte Koos van Dullemen in woede de lanvoerdersband van de arm en stapte van het veld. Berry Janse: „Niet zo moeilijk om Koos ernaast te zetten. Daar hoef Je niet zo bij dehand voor te zijn, want hij speelt Bis een dweil. Maar die jongen heeft n negen Jaar natuurlijk geweldige Eerdiensten voor RVC gehad, kan verschrikkelijk goed voetballen en eo'n man gooi ik niet zo maar veg." i>e bekende boze tongen beweren, dat Berry Janse de nieuwe vedetten er niet alleen niet naast wil, maar ook niet mag zetten. De Schiedam- ner boos: „Niets van waar. Het be- ituur - ik heb nog nooit zo'n goed Jeorga niseerde amateurclub meege- naakt - heeft me volledig mandaat ;egeven voor de opstelling en blijft Bok achter me staan. Ik zou die Üeuwe jongens in zoverre gemakke- ijk kunnen laten vallen, omdat ze 'n dat is vriendelijk bedoeld, een tvezenlyk stukje erfenis van Kaïnel lansen vormen, die deze spelers laar RVC heeft gehaald". Den Haag De ledenvergadering van RVJ heeft een belangrijke be sluit genomen. De leden gaven het bestuur de vrije hand om over „harde" sponsoring te onderhande len. Bovendien werd toestemming verleend om eventuele naamstoevoe- ging van de sponsor toe te staan. heb ik in de hele eerste klas nooit gezien." Todh een zwaik excuusje van Berry Janse aan het slot: „Ik heb nog niet de tijd en de kans gehad om m'n stempel op dit team te druk ken. Wel op de training, maar dat is niet zo'n verdienste. Karei Jan sen heeft zich hier ook niet voor niets meer als manager dan als trainer ontwikkeld." Hennie de Klerk, hier uitha lend voor een treffer tegen RVC, draaft nu bij die club- "als een kip zonder kop". Waarna Berry zich excuseert om z'n drijfnatte PTT-pcpillen terug komend van een oriëntötietooht uit het bos, op te vangen. „Heerlijk werk, daarom heb ik in 4e loop van de jaren ook zeker vier aanbiedin gen uit het betaald vbeöbal van de hand gewezen. Daar heb ik geen ambities voor. Trouwens mijn volle neef, Bob Janse vind fl'c een goed voorbeeld van de betrekkelijkheid van de populariteit van een trainer. En dat laatste ls toch de drijfveer van velen". Rentree Suurbier tegen FC Twente AMSTERDAM Willem Suurbier die woensdagavond in Helsinki ont brak in het Nederlands elftal zal vanavond in het Olympisch Sta dion weer met AJax meespelen te gen Twente. De medische staf van AJax heeft de flankverdeddger, van wie werd gevreesd dat hij weer een meniscuu-operatie moest onder gaan, rit verklaard. Het is te ver wachten dat Van Santen, die zo wel In Stoke als tegen Telstar de plaats van Suurbier innam, voor de international zal moeten plaats maken. Het ls ook waarschijnlijk dat een ander orobleem van AJax en de coach van het Nederlands elftal, George Knobel, binnen afzienbare tijd zal zijn opgelost, namelijk de bezetting van de spilplaats in bei de ploeg in. Volgens AJax' manager Hans Kraay is de vooruitgang van Barry Hulshoff zodanig dat mag worden aangenomen dat de centrale verdediger op 20 oktober, in de wed strijd tegen Roda JC, zal terugke ren ln de ploeg. ADVERTENTIE UVS - De Spartaan Aanvang 14.00 uur. LEIDEN Vooropgesteld dat een rel door geen enkele club zal worden toegejuicht, is het incident, waarmee Sanocel Scylla opnieuw voor op schudding heeft gezorgd wel op een uiterst ongelegen moment gekomen. Terwijl de Leidse tafeltennisvereni ging lees te gaan afrekenen met het niet abUd even sportieve verleden, heeft de Volendamse scheidsrechter Schilder voor een kwalijke primeur gezorgd door voor de eerste maal een tafeltennisser ,uit de zaal' te zenden: 20-jarige Wibo van Gennip, uitgere kend een lid van Scylla, werd bij een 53 stand in het voordeel van BKE virder spelen tegen Hans Lin- gen on.zogd wegens een foutieve service ei. vermoedelijk ook wegens provoceren Het gevolg was dat BKE een punt cadeau krees en met 6—3 de winst opstreek. Door Jain Preenen Voor scylla aanleiding om de wed strijd voortijdig te beëindigen én pro test aan te tekenen. Ria Bakker sinds april voorzitter van Scylla: „Wij heb ben niet geprotesteerd teger het feit dat de scheidsrechter de service fout telde, dat is zijn goed recht, maar wel om lat hij om die reden Wibo nie verder liet spelen. Stel je voor dat een speler drie keer achtereen ver keerd smasht of zo, heeft die dan ook m*ar meteen verloren? Er was duidelijk enige irritatie omdat Wibo fout, of zoals Schilder zei, slecht ser veerde. Al in de eerste partij heeft de scheidsrechter zich ondiploma tiek göl agen. Laat ik niet zeggen wat nij heeft opgemerkt. Dan lijkt het weer zo gauw op stemming ma ken. In ieder geval was Wibo al een pair maal gewaarschuwd voor dat hy niet meer verder mocht spe len. Maar lk. ben er van overtuigd dat Wibo gewoon niet anders kon. Hy ser veert nu eenmaal niet best. Dat heeft Hans LLigen ook gezegd. In een ver klaring, die hij dezelfde avond nog heeft afgegeven, schreef Hans dat hij ervan overtuigd was dat Wibo

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11