REM OP ENERGIE GEBRUIK lees de nieuwe begeerlijk bont Moe Libelle-abonnees de primeur van een exclusief servies kado krijgen... VOOR 1985 BOUW VAN DRIE KERNCENTRALES Krijg de KIK in Leiden m, m. éL Calley nog geen vrij man Ford dreigt Turkije met stopzetten hulp 995.- VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1974 PAGINA 9 advertentie DEN RAAG Minister Lubbers •(Economische Zaken) wil in de ko mende tien Jaar de groei van het bin nenlands energieverbruik afrem men. Via een aantal maatregelen, opgespoord in zijn energienota, zou de verwachte jaarlijkse groei van 't energieverbruik 4.5 procent zijn in de Jaren tot 1980 (wanneer er niets wordt ondernomen is t groeipercen tage 5.31 en in de daarop volgende vijf Jaar 2.2 procent (tegen 4.2 bij ongewiJ4gd beleid). Om dat binnenlandse energiever bruik af te remmen denkt Lubbers aan de volgende maatregelen: zuiniger energieverbruik door bedrijv *n; afremming van het elektrici teitsverbruik door gezinnen en over heid via een actieve overheidsvoor lichting en invoering van een "zui- nigheidskeur" voor elektrische appa raten; een verschuiving binnen het au topark ten gunste van dieselauto's; handhaven van het bestaande streven naar zuiniger energiever bruik om. door het aanhouden van een maximumsnelheid voor auto's; verhoging van de motorrijtui genbelasting voor auto's met een cy- linderinhoud van meer dan 2000 cc of auto's met 'n gewicht van meer dan 1200 kilo; het extra fiscaal belasten van motorboten voor de plezlervaart; het eventueel rond 1985 in ge bruik zijn van drie kerncentrales: Het stimuleren van het kolenver- bruik door elektriciteitscentrales. warrate-isolatie voor alle na 1975 te bouwen huizen (dubbele begla zing, isolatie van het dak, opvullen van de spouw) het bevorderen van een betere warmte-isolatie bij bestaande hui zen met centrale verwarming. bereiken dat de gemiddelde leef- temperatuur, die door het stoken wordt bereikt, een graad lager komt te liggen. Op deze wijze wil Lubbers berei ken dat de aardgasreserves minder 6nel worden uitgeput. Ook is het nodig een strategische aardgasre serve te vormen om aan plotseling optredende moeilijkheden in de energievoorziening (piekdagen, olie- optredende moeilijkheden in de energievoorziening (piekdagen, olie crisis) het hoofd te kunnen bieden. Die reserve zou zo'n vijf procent van het totale energieverbruik moe ten omvatten. Bovendien zou zo het oplopend aandeel van olie in de energievoorziening kunnen worden af geremd. De staat zal voorts een Neder landse Energie Ontwikkelings Maat schappij oprichten. Dit instituut zal veelbelovende onderzoekresultaten van researchinstituten, waarbij de overheid is betrokken (Nederlands Reactor Centrum, TNO etc.), in de praktijk moeten gaan brengen. Daarbij kan bij voorbeeld worden gedaoht aan activiteiten op het ge bied van kolen en experimenten met zonne- en windenergie. Verder zullen maatregelen worden getroffen om te komen tot energie plannen, die zich over een aanita! Ja ren uitstrekken. Daarbij wordt het Centraal Planbureau en deskundigen van buiten dat bureau ingesohakeld. Zo kan ook een samenhang worden bereikt tussen het energiebeleid en de economische ontwikkelingen. Het aandeel van aardgas in het totale energieverbruik in ons land is nu ongeveer vijftig procent. Dit aandeel zal teruglopen hoewel op kor te termijn met de winning van een aantal kleinere gasvelden zal worden begonnen. Bij een gemiddelde Jaar- produktie van circa vijf procent zijn ed nu bekende voorraden rond de eeuwwisseling uitgeput. Natu u r gebi ed e n LEIDEN Morgen is er een "Open KIK-dag" van 9.30 1230 uur en van 2—5 uur Het zou een kreatieve markt met echte marktkramen ge noemd kunnen worden. Het is de bedoeling dat er veel publiek komt om te kijken en zelf wat te proberen in één of andere creatieve techniek. De creatieve markt wordt gehou den in de kapel van het K &ö-gebouw, Oude Vest 45. Er zijn diverse hoeken in gericht waar de mensen de monstraties te zien krijgen, een aantal zelf vervaardigde werkstukken mogen bewon deren en de mogelijk hebben om zelf te oefenen. In de kraam spel, beweging, theater en film worden dia's en films vertoond, poppen kast-voorstellingen gegeven, schimmenspel getoond, to neel- en spelimprovisaties gegeven. In de kraam kinder hoek laten de groepen van Maskerette toneelimprovisa ties zien en worden diverse creatieve technieken met kin deren gedaan zoals stempe len/ stof bedrukken, linosnede, spinnen, kleien, punniken met grof materiaal rondom een grote ton, enz. In de kraam textiele werkvormen weven met allerlei draden, macramé-knopen, batikken/ stof bedrukken, vrije naald technieken, enz. In de kraam tekenen, schilderen, etsen, aquarellen, fotograferen, pot tenbakken. Pottenbakdemon straties, ets-demonstraties. In de kraam sieraden ma ken, edelstenen slijpen, han denarbeid mogen de mensen een steen slijpen op glas of met machine, demonstraties met diverse materialen als raffia en houtspaan. komen beeldschone top en schotels "Weet wat u eet", een nieuwe wetenschappelijke RSffle Nederland. Wilde planten gaan in methode om af te vallen. volle kleurenpracht bloeien op nobel En geniet verder nog vele uurtjes van al die 1CV& porcelein. Een uniek servies, exclusief andere Libelle-gezelligheid en Libelle- voor Libelle ontworpen. Lees er alles over in informatie. Ook deze week blijkt weer dat Libelle de nieuwe Libelle. Lees dan meteen 't artikel er helemaal bij hoort Bij u! .«**•*1! 13 B Kóóp deze Libelle. Of (voordeliger!) word abonnee: stuur een open envelop zonder postzegel met uw «aam en adres naar Libelle* Postbus 7146, Amsterdaofc Uiteraard zal de opsporing van aardolie en aardgas met kracht moe ten worden voortgezet. Daarvan zul len natuurgebieden worden uitgezon derd, zo zei Lubbers in een toelich ting. Wel wil de bewindsman echter één of meer goed begeleide proefnemin gen doen om na te gaan wat de werkelijke gevolgen van opsporings- en winningsactiviteiten op het na tuurlijk milieu zijn. Staatsaandeel Lubbers vindt dat de staat zelf niet de opsporing van olie en aardgas ter hand moet n>men. Wél moet er een grotere zeggenschap van de staat komen. Het staatsaandeel in de winst bij aardolie- en aardgaswinning zal bij een deelneming van 40 procent bij winning van aardgas en olie op het Nederlandse stuk van de Noordzee en in het binnenland moeten oplo pen tot ruim tachtig procent. De bijzondere regeling voor het Slochte- renveld staat hierbuiten. Lubbers acht het onwaarschijnlijk dat hervatting van de kölenwinning op korte termijn zin heeft. HIJ wil een commissie instellen, die de even tuele winningsmogelijkheden van ko len op wat langere termijn bekijkt. Met het oog daarop zullen de mijn schachten van de staatsmijn Emma, die in liquidatie is, intact worden ge houden. Tot slot de alternatieve energie bronnen. in de komende tien Jaar is van deze bronnen, zoals zonne- en windenergie, weinig of niets te ver wachten. Nadien kunnen deze ener giebronnen kansen bieden. Een lan delijke stuurgroep op dit terrein komt eind diit Jaar met een interimrapport over het te voeren onderzoek- en ontwikkelingsbele id. Gevecht Communistische en neo-fascistische parlementsleden zijn gisteravond slaags geraakt in net Italiaanse parlementsgebouw en maakten daarbij gebruik van stoelen en flessen. Elf personen werden ge wond in het handgemeen, dat ver scheidene minuten duurde. Het inci dent deed zich voor nadat de kamer een verzoek had verworpen voor het opheffen van de parlementaire im muniteit van een neo-fascistisch lid van het parlement, dat er van be schuldigd wordt te hebben deelge nomen aan straatgevechten tussen linkse en rechtse jongelui. Den Haag - Het kabinet-Den Uyl heeft in beginsel besloten tot (om streeks) 1985 drie kerncentrales van ieder 1000 megawatt te bouwen, maar de vestigingsplaatsen zijn nog De energienota, die gisteren door minister Lubbers van Economische Zaken is gepubliceerd, kondigt nog een aantal onderzoekingen aan, die zelfs nog tot stopzetting van het kernenergieprogramma zouden kun nen leiden. In de gedachtengang van de minister zal de bouw van de eerste kerncentrale echter in 1976 moeten beginnen. Het zal ook niet sneller kunnen, al dus de minister. De publieke discus sie stelt grenzen aan de invoering van kernenergie en tegen de ach tergrond van een gewenste, uiterst voorzichtige benadering is de van 1976 tot 1985 gefaseerde bouw van drie atoomcentrales voor Nederland het maximaal haalbare. Minister Lubbers weigert dan ook te spreken van enig uitstel van het kernenergieprogramma. Langdurig overleg in het kabinet heeft onder invloed van de bezwa ren die o.a. d'e minister Trip (We tenschapsbeleid) en VorriMk (Volks gezondheid en Milieuhygiëne) had den, geleid tot het formuleren van een aantal belangrijke voorwaarden, zoals ze in de nota van Lubbers worden genoemd. De voorwaarden omvatten een aan- ADVERTENTIE te winnen in onze puzzelaktie PEUGEOT BROMFIETS MODEL 102 MS 35 kg licht, met vóór- en achterwielvering Zoals bij alle Peugeot brommers heeft ook dit model een zowel in de hoogte als in de breedte verstelbaar stuur. Het kan in combinatie met het verstelbare zweefzadel aan iedere lichaams bouw worden aangepast. Overstroming Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Katman- doe heeft bekendgemaakt dat er in Nepal 94 personen om het leven zij i gekomen bij overstromingen er grondverschuivingen als gevolg va a zware regenval in de afgelopen drie weken. Volgens onbevestigde berich ten zou het dodental de tweehon derd hebben overschreden. De ver bindingen met de getroffen gebiedeu zijn slecht. Naar schatting 250.000 mensen zouden te lijden hebben vau de overstromingen en grondverschui vingen. LEIDEN Uitgever De Kier eerste officiële exemplaar van "Leiden, een Hollandse erfenis' Vis. Wij hebben gisteren over (links) heeft gistermiddag het het derde deel van het fotoboek aangeboden aan burgemeester het boek geschreven. WASHINGTON (AP) Een rech ter van een federaal hof van appèl heeft de vrijlating van luitenant Wil liam Calley tijdelijk tegengehouden. Eerder was een bevel tot ln vrijheids stelling van Calley uitgevaardigd door een federale rechter. Rechter John Brown van het fede rale hof van appèl in New Orleans heeft uitvoering van dit bevel op geschort tot maandag. Het ministerie van Justitie heeft het leger toestemming gegeven om een verzoekschrift in te dienen voor een opschorten van 15 dagen om te kunnen overwegen of hoger beroep zal worden aangetekend tegen de be slissing van de federale rechter Ro bert Elliott in Columbus. Calley was schuldig bevonden aan moord in bet bloedbad van My Lai. Goede vangst De politie van Ch&tanooga in Tennessee (VS) heeft gisteren in een op het vliegveld van deze stad staande oude tweemotor i- ge DC3 (Dakota) een lading aan getroffen van 3,5 ton marihuana met een geschatte waarde van zes miljoen gulden. De piloot en de tweede piloot werden gearresteerd Zjj waren de stad ingegaan en tij dens htm afwezigheid viel het aan 't personeel van het vliegveld op dat er uit de Dakota een .sterke lucht" kwam. De marahuana die verpakt was in honderd zakken was afkom stig uit Colombia. Het doel van de reis van het vliegtuig was niet be kend. tal studies plus de vorming van een staatsmonopolie voor kernenergie. Pas nadat deze gerealiseerd zijn, krijgt de Tweede Kamer van het kabinet een definitieve beslissing voorgelegd. Omdat de eerste spade uiterlijk in 1976 de grond lnmoet. zullen alle gegevens op 1 Juni 1975 op tafel moeten liggen. Allereerst moeten de elektriciteits bedrijven een complete risico-analy se opstellen van alle in Nederland plaatsvindende fasen van de splijt stofcyclus, waaronder uitdrukkelijk ook begrepen de behandeling van radio-actief afval, gebaseerd op een totale capaciteit van ongeveer 3500 megawatt, dat wil zeggen de drie geplande centrales plus de bestaan de, in Dodewaard (50 megawatt) en Borselle (477 megawatt). Voor elke fase zal een aanvaardbare oplossing moeten worden gevonden. In de tweede plaats moet de ge zondheidsraad een advies geven over de invloed van het totale pro gramma op de volksgezondheid en het milieu en in de derde plaats moet de commissie Reactorveiligheid rapport uitbrengen over de veilig heidsaspecten van de splijtstofcyclus met inbegrip van o.a. opslag en transport van splijtstoffen. Nu reeds afzien van kernenergie bete kent volgens minister Lubbers dat Nederland voor zijn elektriciteitsop wekking te zeer afhankelijk wordt van olie, temeer waar het nodig is sterk op het gebruik van aardgas door centrales te bezuinigen. Nederland kan zich overigens Juist door zijn gasvoorraad veroorloven het voorstel van de Europese com missie met betrekking tot kernener gie in de wind te slaan. De com missie wil de rol van de kernener gie sterk opvoeren, tot 50 procent van de totale energiebehoefte in 2000. Voor Nederland zou dat in 1985 niet 3 maar 8000 megawatt- centrales betekenen. Minister Lubbers vindt een behou dende, gefaiseerde invoering va.n kernenergie van groot belang voor d'e Nederlandse economie. Vergeleken met de bouw van drie conventionele centrales zullen de kerncentrales tot 1985 12.000 manjaren extra aan werkgelegenheid scheppen en aan investeringen een bedrag van 900 miljoen gulden. advertentie ronde draaibare BUIHTE KEUKEN IN HUIS VAN DE TOEKOMST In 1 dag compleet geïnstalleerd op 102a DAHESBEUBS met Internationale menbelexpoiltle van 20 tot en met 29 september 150 gezellige stands met vele NOVITEITEN meer dan 100 unieke modelkamers BADKAMERS en ANTIEK uit Italië aardige tips voor DOE HET ZELF en HOBBY LEKKERNIJEN en DRANKEN te kust en te keur reserveer een middag of een avond op zondagen geopend van 11-18 uur Trein-Toegang-Biljetten aan vele stations HOUTRUSTHALLEN e DEN HAAG WASHINGTON President Ford heeft leiders van de senaat verteld dat hij voor stopzetting van alle mi litaire hulp aan Turkije is als dat land niet in goed vertrouwen gaat onderhandelen over een regeling voor de kwestie-Cyprus. Ford heeft zijn standpunt duide lijk gemaakt tijdens een bespreking in het Witte Huis met Mike Mans- field en Hugh Scott, respectievelijk leider van de democratische en de republikeinse fracties in de senaat en andere senatoren. De commissie voor de toewijzingen van de senaat had woensdag een amendement van senator Brooke aanvaard om de militaire hulp aan Turkije te staken „tenzij en totdat de president garandeert dat Turkije zich in goed vertrouwen inspant om tot een regeling door onderhande lingen" te komen. Eerder stemde het huis van afgevaardigden voor op schorting van alle militaire hulp aan Turkije. De regering verklaarde zich woens dag tegen omdat de maatregel de bemiddelingspositie van minister van Buitenlandse Zaken Kissinger zou i niet onmogelijk ma- Saljoet heeft taak volbracht MOSKOU Het op 25 Juni ge lanceerde ruimtestation SalJoet-3 heeft zijn taak volbracht. Naar het Russische persbureau Tass meldde heeft het station het programma volledig afgewerkt. Dinsdag is een capsule met informatie over het door de Saljoet verrichte onderzoek van het ruimtestation losgemaakt en automatisch naar een landingsge bied in de Sowjet-Unie gedirigeerd. In de Saljoet-3 hebben de kosmo nauten Pewel Popowitsj en Joeri Artjoesjln in Juli twee weken ge werkt. Zij keerden op 19 juli op aar de terug. Een poging om later het ruimte schip Sojoez-15 aan de Saljoet te koppelen mislukte. advertentie Elke vrouw raakt in de ban van bont bij het zien van de rijke herfst- en winter- kollektie van Lambert de Jong. Tussen zoveel moois hangt bijvoorbeeld dit op zienbarende bontjasje van een warme bontsoort: Otter Kardia. Een niet alle daags model met aparte kraag en opvallende knopen, genaamd "Meta". Prijs: Het passen waard. Donkersteeg 3, Leiden, tel. 01710-21406

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9