Kabinet wil kernwapens snel kwijt mm Vooronderzoek Israël nog niet afgesloten Bad?Iip wr/j uurv voorgoed 1 drakwerk 24 uurs service Dodelijke brand voor de rechter mieloo| tegelunie Industrie voorlopig geen opdrachten voor kernenergieprogramma Tweede Kamer nam 4 defensiemoties aan mielooltegelunie mielooltegelunie Drie Leidse studenten nog steeds in arrest Laat'ns wat van je CBS-foutje mielooltegelunie VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1974 Minister ir. H. Vredeling van Defen sie heeft dit gisteravond moeten toezeggen aan de progressieve rege ringsfracties van PvdA, D'66 en PPR. Dit punt zal worden ingebracht in het gesprek in Wenen over weder zijdse en evenwichtige troepenver mindering tussen NAVO en War- schapact. Los daarvan zal de regering de nu cleaire taken van de twee strike squadrons Starfighiters ter discussie 6tellen binnen de NAVO. Vooral na aandrang van de PPR gaf minister Vredeling toe. dat opvolgers van de Starfighter evenmin voor kernbewa pening zullen worden uitgerust. Tenminste als de andere bondgeno ten ermee akkoord gaan. De progressieve fracties gingen er van uit. dait juist de aanwezigheid van tactische nucleaire wapens in Europa de kans op een gewapend conflict verhogen. De regering meende echter, dat deze wapens vooralsnog niet kunnen worden ge mist in de strategie van het „aan- geoaste antwoord". Minister Vredeling verzette zich met succes tegen de mening van een deel van de PvdA-fractie en van de PPR-fraotie, dat de lange afstands raket Honest John, die atoomkop pen kan vervoeren, in het geheel biet moet worden vervangen. De pPR kreeg steun voor deze ziens wijze van drie „atoompacifisten" van de PvdA: Franssen. Drenth en Poppe, de PSP en de CPN. Minister Vredeling veroordeelde het standpunt met: „We hebben deze nucleaire taak in bondgenootschap pelijk verband op ons genomen. Die kunnen we niet eenzijdig afstoten". Na het driedaagse debat over de nota „Om de veiligheid van het be- ADVERTENTTE ADVERTENTIE DEN HAAG De regering wil proberen de atmoomwapens van de krijgsmacht kwijt te raken. Zo gauw als zij de kans ziet, wil zij daarover overleg openen met de bondgenoten in de MAVO. c\bordeel. Deze week: tegels (1e soort) in kunstglazuur, 14 verschillende soorten 15x15 en 10x20 cm. f 15,- p.i Profiteer bij HAARLEM «loemhofstr.14 tel 023-311840 lisse gasstraat17 tel 02521 -19119 staan" met de defensieplannen voor de komende tien Jaar hebben de drie christen-democratische fracties eensgezind geweigerd de regering vrij spel te geven. De regeringsgezinde fracties van KVP en ARP, voor het eerst sinds lang weer op één lijn met de niet in de regering vertegenwoordige CHU, gaven de regering met twee moties de aanwijzing, dat zij minis ter Vredeling in de tang willen houden. Elk jaar opnieuw zal hij hard moeten vechten om bepaalde bezuinigingen doorgevoerd te krij gen. Te beginnen met de behande ling van de begroting voor 1975 over enkele maanden. Na aanneming van een motie van de CHU-er mr. W. Scholten, troefde de communist M. Bakker in samen werking met de minister oppositie leider H. Wiegel van de VVD af. In de motie-Scholten wordt van de re gering gevraagd om de voorgeno men investeringen over de komende tien jaar gelijkmatiger te spreiden. Dat wil zeggen in de eerste periode tot 1978 moet er meer geld voor in vesteringen op tafel komen. Bakker vroeg wat de regering met deze Kameruitspraak zou doen- Mi nister Vredeling zei daarop grinnik- tend dat 'hij deze vraag van Wiegel had verwaoht. Vele Kamerleden konden hun leedvermaak niet onder drukken en gniffelden luid. Vredeling zei, in ernst, dat naar mening al aan het verlangen van de christen-democraten wordt vol daan nu de regering heeft toegezegd het terugtrekken van de Hawk-ra- ketten uit W.-Duitsland nader te bespreken met de NAVO-bondgeno- ten. Vredeling dacht dat uiteinde lijk volstaan kon worden met de te rugtrekking van drie in plaats van vijf squadrons. Bovendien verwees de minister naar de toezegging, dat niet tot eenzijdige troepenverminde ring wordt overgegaan. De regering wil de resultaten daarover op de conferentie tussen NAVO en War schaupact afwachten. Bakker: ..De minister zegt dus. dat hij de motie niet uitvoert". KVP, ARP en CHU zwegen. De WD-fractiê zag haar kritiek op de defensieplannen van de regering alleen onderschreven door de frac ties van DS'70, Boerenpartij, SGP, GPV. Boerenpartij en RKPN. Op één punt kreeg de VVD ook steun van de CHU-leden Wisselink, Tilanis, Van Leijenhorst en Van der Mei. Dit betrof de kritiek op het achterwege laten van inspraak van de vertegenwoordigers van het per soneel bij de krijgsmacht, voordat de plannen werden gepubliceerd. Multicopy sneldrukkerij Nieuwe Rijn 34 Leiden Tel. 01710-46291 Op de provinciale weg in Giessen zijn gistermiddag twee vrachtwagens met elkaar in hotsing ge komen, doordat een van de wagens een vrachtwagen met oplegger geen voorrang verleende. De heide chauffeurs kwamen met de schrik vrij, maar de ivagens werden totaal vernield. ADVERTENTIE DEN HAAG De Tweede Ka mer nam slechts vier van de in to taal de "tien nioties aan die worden ingediend bij de behandeling van de defensienota. Enkele moties wer den door de indieners tot de behan deling van de begroting van defensie voor 197a aangehouden. Behalve de motie Scholten, waarin om verschui vingen van de jaarlijkse investerings bedragen werd gevraagd werden nog aangenomen: de motie van mevrouw Van Leeu wen (ARP)waarin werd aangedron gen op handhaving van de ruimte voor investeringen, wanneer dat noodzakelijk mocht blijken te zijn (PvdA, PPR, CPN en PSP stemden tegen) en de motie van het Kamerlid Dankert (PvdA) waarin de regering wordt gevraagd in de MBFR-onder- handelingen ook het vraagstuk van de taktische nucleaire wapens en de taktische luchtstrijdkrachten te be trekken. Tegenstemmers van de mo tie waren VVD, Boerenpartij RKPN DS'70, SGP en GPV. Noviteit: de 'zachte' lijn ran Alno: Reno Star, met afgeronde hoeken. In matgetinte kunststof. Voor 't eerst te zien bij haarlem bloemhofstr.14 tel 023 - 311840 lisse gasstraat17 tel 02521 -19119 Den Haag De Nederlandse indu strie zal voorlopig ter uitvoering van het nationale kernenergiepro gramma geen opdrachten ontvan gen. Dit is het gevolg van het feit dat het kabinet-Den Uyl weliswaar in principe tot de bouw van drie kerncentrales heeft besloten, maar het definitieve besluit heeft uitsteld tot na 1 juni 1975. De raad van bestuur van Verenigde Machinefabrieken '(VMF in Amster dam) heeft in reactie op de ener gienota laten weten dat het be drijfsleven na 1976 als het bouw programma zou moeten beginnen, in korte tijd wel erg zwaar belast gaat woeden. In Nederland is door de industrie tot dusverre zo'n 100 miljoen gulden in kernenergie geïnvesteerd, waar van en groot deel komt voor reke ning van de RDM-fabriek (reactor vaten van het Ryn-Schelde-Verolme concern, dat overigens nog geen commentaar op de nota van Lub bers wenst te geven). Directeur ir. W.W. Nijs van Euratom, het consortium waarin behalve Rijn- Schelde- Verolme en VMF ook Phi- het archtectenbureau Com- primo .-amenwerken, vond dat het kabinet Den Uyl een duidelijke stap op weg naar kernenergie heeft ge zet. In de voorwaarden die eraan ver- Den Haag Voor vijfduizend gul den zouden zij samen een winkel in brandsteken, met oude kranten, huis brandolie en vele liters benzine. Aan gevaar voor bewoners van bo- vengelegen en aangebouwde wonin gen dachten zij niet. De misdadige onderneming draaide uit op een ramp die het leven kostte va: der brandstichters zelf. De andere dader werd na inten- de zaak door Leo aangestoken. "Ik ben blij dat ik lumbusstraat i dat hij met Leo i nou alles verteld heb", zei Nico de politie en dapper voegde hij er toe: "Ik wil de consequenties mijn daad volledig dragen". Ter zitting van de Haagse recht - één bank blijkt de overlevende brand stichter op zijn standpunt te zijn te ruggekomen. stijf en strak houdt hij gegaan. Maar hij ontkent de feiten die hem vlug. Toen ben ik met de lege f speurwerk door de recherche ge- vol dat wijlen zijn vriend Leo zelf in p^kt. Nico, een 20-jarige chauffeur, ontkende eerst. Maar zijn weerstand was klein. Sinds de rampnacht van 9 augustus had hij geen oog dichtge daan en geen iustig moment meer gekend. Want de gesneuvelde brand stichter Leo L. was zijn onafschei- huilend van berouw had afgelegd. zijn eenitje de brand heeft gesticht maal waarin hij op vrijdagavond 9 augus tus de dood vond. Schijnbaar even koelbloedig als zijn tenlastegelegd in de dagvaar ding: hij ontkent dat hij samen met Leo overal in de winkel en in de woonvertrekken kranten heeft uitge spreid en dat zij die samen hadden besprenkeld met benzine en huis brandolie. "Toen we binnen bang geworden stoppen", beweert Nico. naar de auto gelopen. Opeens die ontploffing. Ik heb nog vijf tellen gewacht of hij er uit zou stormen. Maar hij kwam niet. Toen ben ik naar de deur van het binnenplaatsje gerend, om hem er uit te halen. Maar ik kon niet eens in de buurt komen ben ik van de hitte. Ik heb staan gilllen als hele- een gek. Toen ben ik hard wegge houden zijn ziet hij geen uitstel: „Als een elektriciteitsbedrijf nu de vergunning voor een kerncentrale zou wiiKn aanvragen, zouden er ook eerst risico-analyses en een rap port van de gezondheidsraad ge maakt moeten worden. Dat zou eventueel tijd kosten." Directeur T.J. Barendregt van Com- primo, een bureau met 650 man personeel dat centrales ontwerpt, acht de kans niet gront dat Neder land vanaf 1976 tot 1985 drie kern centrales op een rijtje zou kunnen bouwen. De tijd is volgens hem te krap. Ook naar de mening van ir. J H. Bakker, directeur van de „Arnhemse instellingen" van de elektriciteitsbe drijven zal Nederland de mouwen moeten opstropen. Hij sprak overi gens w?l van een vertraging omdat in het voorlopig elektriciteitsplan van de Samenwerkende Electriciteits Produktie bedrijven (SEP) reeds voor 1982 drie kerncentrales waren gepland. Ir. Bakker, die deel uitmaakte van Lubbers speciale adviesgroep, ziet het ervan komen dat de elektrici teitsproducenten gedwongen zullen worden meer kolen en olie te ver stoken en aldus meer luchtvervui ling te veroorzaken dat hun lief is. Hij vindt dat de SEP zonder meer akkoord kan gaan met de voor waarde oat zij voor 1 juni 1975 een risico-analyse van het totale kerne nergieprogramma voor 1985 moet maken. .Op die manier moeten wij inderdaaa aantonen dat het veilig is. Als we dat niet kunnen, moeten we de kernenergie maar vergeten." ADVERTENTIE reden... Dit is Nico's verhaal. De dood van Leo L. kan i doen. Ik zag het niet uiteraard niet worden verweten, al- delijke boezemvriend geweest. Onder een vlo^d van tranen i co al gauw toe dat hij op verzoek van de winkelier samen met Leo L. 't in terieur van de sigarenwinkel op de hoek van de Columbusstraat en de Franklinstraat met benzine had be- Wéi geeft hij toe dat de winkelier hem vijf mille had uitgeloofd, dat gezien wat Leo allemaal had hij vervolgens zijn vriend Leo het plan had warmgemaakt dat hij hoefde alleen nog een auto met t.en volle benzinetank had gehuurd, dat hij de benzine had overgeheveld in een afsluitbare em- Nèt aangekomen de Villeroy Boch najaarskollektie. 'n Weelde aan kleuren en dessins. In diverse prijsklassen bij feit dat Nico cnder de dood daan. Alles zat cnder de benzine, het zijn vriend zwaar gebukt gaat. Zijn aangestoken. Leo ruimte tussen de woning kei. Ik zei: doe dat nou niet, want te worden eis luidt: twaaif maanden gevangenis Haarlem het doen in de straf, waarvan twee maanden voor- bloemhofstr. waardelijk, met twee Jaar proeftijd, tel023-311840 en aftrek van vooorarrest. lisse gasstraat17 'el 02521 -1 9119 Door Rob Simons JERUZALEM Het voor-onder zoek van de Israëlische autoriterten tegen de drie gearresteerde Leidse studenten is nog niet afgesloten. Paula Witkam (26) en Margot Heinsbroek (27) werden op 13 sep tember, komende uit Jordanië bij de Allenbybrug op de bezette weste lijke Jordaanoever gearresteerd. Willem Thierens (28) werd precies week later in Bethlehem in hechtenis genomen. Op de Nederlandse ambassade in Jeruzalem wil men zich hangende het onderzoek eveneens van elk com mentaar onthouden. Ambassadesecretaris H. Everaars heeft de drie arrestanten pas afge lopen woensdag voor het eerst in de Jeruzalemse gevangenis bezocht. Naar zijn zeggen is hun toestand „uitstekend". Tegen de drie Nederlanders is tot dusver nog geen aanklacht inge diend ofschoon zij zich respectieve lijk reeds veertien dagen en een week in voorlopige hechtenis bevin den. Het heeft hier trouwens ook bevreemding gewekt dat de arresta ties zolang geheim zijn gehouden. Na bemiddeling van de Nederlandse ambassade en op verzoek van de familie in Nederland zullen de Ne derlanders juridisch door de Israëli sche advocate Felicia Langer wor den bijgestaan. Mevrouw Langer geniet in Israël en daarbuiten voor al bekendheid als verdedigster van talrijke Palestijnse guerrilla-strij ders, die in Israëlische handen zijn gevallen. Advocate Langer heeft de Neder landse arrestanten zelf nog niet ge zien. Gevraagd naar de verlate in schakeling van de verdediging, zei zij: „In dit opzicht heb ik ook in het verleden slechte ervaringen met het justitiële apparaat in Israël op gedaan". De kosten van de verdedi ging, zullen door het Nederlandse Palestina-oomité worden gedragen. Paula Witkam en Margot Heijn- broek waren naar Syrië en Libanon gekomen om in opdracht van het Palestinacomité de besteding van de in Nederland voor de hulpverlening aan Palestijnse vluchtelingen inge zamelde gelden te controleren. In Beiroet ontmoetten zij Willem Thie rens, die zij via het Palestinacomité al uit Nederland kenden. Willem nodig Ie Paula en Margot uit om naar Beit Jalla bij Bethle hem op de westelijke Jordaanoever te komen, waar hij met zijn Pales tijnse vrouw Kariemeh Stephan en hun 1-jarige toontje George bij zijn schoonouders woonde. Van daaruit ADVERTENTIE Heeft de dokter u gefelici teerd? En voelt uw man zich al vader? Brenghetblijdebericht dan de wereld in. Telefonisch. Niet aan iedereen natuurlijk. Maar aan mensen die zoiets intens verheugd meebeleven. En dat bellen kan ook voor'n „kleine" prijs. 's Avonds na zessen of in het week end belt u voor half geld door heel Nederland. zouden zij dan tochten in Israël en de bezette gebieden kunnen maken. Op 13 september wachtten de fami lies Thierens en Staphan tevergeefs op hun Nederlandse bezoekers. Tot aspirant-gastheer Willem een week later werd gearresteerd, bleef volko men duister waarom de gasten niet waren komen opdagen. In de afgelegen woning van haar ouders, die wij over een grillig rots pad in de heuvels van Judea berei ken, spreekt de 32-jarige mevrouw Kariemeh Thierens—Stephan haar verontwaardiging uit over de arres tatie van haar man„Wat een waanzin! Zij zijn echt onschuldige mensen. In i^der geval mijn man. Ik weet niet wat die meisjes mis schien zochten. Maar mijn man zit alleen voor zijn studie hier en ver der niks, zegt zij. Kariemeh Stephan is in 1969 voor het eerst naar Nederland gekomen om haar zuster, die met haar Ne derlandse echtgenoot in Wassenaar woont, te bezoeken. Op het consu laat van Koeweit heeft zij destijds zeven maanden als assistente van honorair consul Rabani gewerkt. In Den Haag ontmoette zij haar toe komstige echtgenoot, die bij prof. Brugman Araoisch studeerde. Willem Thierens is bezig met zijn doctoraal studie geschiedenis. Als specialisatie heeft hij de geschiede nis van het Midden-Oosten gekozen. Sinds januari van dit jaar verblijft Willem Thierens met zijn gezin in het Midden-Oosten voor het schrij ven van zijn doctoraal scriptie over de „economische en sociale si tuatie van Palestina tijdens het Britse mandaat". In de Libanese hoofdstad ontmoette Willem de twee Nederlandse kennis sen met wie hij enige toeristische uitstapjes maakte. Op 9 september reisde Willem wederom van Amman over de Allenbybrug naar huis. De zelfde brug w^ar de twee Neder landse studentes vier dagen later werden aangehouden, Op 19 september kreeg de familie Stephan bezoeK van een kapitein en zijn adjudant, die uit naam van de militaire goeverneur de toevallig af wezige Willem kwamen verzoeken zich de volgende ochtend met zijn paspoort bdj hei militaire bestuur in Bethlehem te melden. De volgende ochtend ging Willem met zijn Ne derlandse pas naar het Israëlische bestuursgebouw. „Over tien minuten ben ik terug, want dan moet ik voor mijn studie naar de He breeuwse universiteit in Jeruzalem. Ik heb geen tijd voor de Israëlische autoriteiten". waren de laatste woorden die Willem tot zijn vrouw richtte. Sindsdien heeft zij niets meer van haar man vernomen. Dezelfde ochtend ontving Kariemeh een telegram dat door een lid van het Palestinacomité uit Nederland DEN HAAG De loongrens van de ziekenfondswet, die onlangs door de ziekenf-i.idsraad voor 1975 is vastge steld op 27.700, valt lager uit. De verlagius, tot f 27.550, is een gevolg van een foutieve berekening van het Centraal Bureau van de Statistiek. De ziekenfondsraad ging bij de vast stelling an de loongrens uit van het loonindexcijfer per 31 juli, zoals dat door het CBS was berekend. was verzonden. „De meisjes zijn in moeilijkheden, neem contact op met de ambassade", luidde de bood schap. Later op de dag kwamen Israëlische soldaten voor een huiszoeking, waarbij allerlei papieren in beslag werden genomen, 's Middags heeft zij de Nederlandse ambassade in Jeruzalem telefonisch op de hoogte gesteld. „Ik wil graag de beschuldi ging tegen mijn man weten. Dat is heel belangrijk. Want ik ken mijn man. Hij kwam hier om te studeren en verder niets. En hij is niet tegen de autoriteitan hier. Hij heeft geen enkel contact met mensen buiten mijn familie, zegt mevrouw Thierens rustig. Ambassadeur Jongejans en am bassadesecretaris Everaars waren heel aardig en hebben mij ook psy chisch geweldig geholpen en op mijn gemak gesteld" Volgens deze be hulpzame ambassadeleden zijn de Nederlandse arrestanten nog niet of ficieel in staat van beschuldiging ge steld. Zij zouden nog steeds door de Israëlische autoriteiten worden on dervraagd. ADVERTENTIE Niet lang De voorlopige mili taire regering in Ethiopië is niet voornemens de macht voor lange tijd in handen te houden. In een giste ren uitgegeven verklaring zegt de re gering dat zo spoedig mogelijk een democratische en uit burgers be staande regering gevormd zal wor den. „Wij haken niet naar macht en wij willen dat het volk in zijn totali teit aan de revolutie deelneemt", al dus de verklaring. kgmer 'n Droom: badkamer in Kaspisch groen, met matchrome Formule kranen, 't Allerlaatste. haarlem bloemhofstr. tel 023-311840 lisse gasstraat17 tel 02521 -191 19

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7