Gestorven door de groeiende welvaart HALVE EEUW SCHAKEN IN SASSENHEIM Het Katwijkse weeshuis niet meer nodig PAGINA 4 Illegaal handeltje NOORDWIJK Een auto handelaar uit Noordwijk moest voor de Haagse politierechter verschijnen, omdat hij in Oegst- geest z'n bedrijf had uitgeoefend in strijd met de vestigingswet. Hij handelde in gebruikte auto's voornamelijk op straat, omdat hij alleen een klein kantoortje als werkruimte had. De man had geen vakdiploma's. De verdachte had wèl iemand in dienst genomen die de ver eiste diploma's had en dacht dat alles daardoor in orde was. De offi:ier van Justitie was het da x niet mee eens. Hij eiste vijfhonderd gulden boete, Juist omlat er in de autohandel "al zoveel wordt geknoeid". Het vonnis was overeenkomstig de eis. SASSEN HEI M Hoewel het officieel pas op 28 oktober vijftig Jaar geleden zal zijn, dat de Sas- senheimse schaakclub werd opge richt. zal zat/u dag reeds een begin worden gemaakt met de grootste viering van dit gouden Jubileum. Een receptie in het Bruine Paard, de localiteit waar de vereniging 'n halve eeuw geleden ook werd op gericht. luidt van hall vijf tot zes uur de festiviteiten in. Het huidige bestuur van de Sassenheimse schaakclub kan zich zaterdagmiddag overigens met recht opstellen om de ongetwijfeld vele gelukwensen in ontvangst te nemen. Voorzitter M. A. Koppe naal en zijn medebestuurders (secretaris E. van Dijk, penning meester C. Boogerd, wedstrijdlea der J. v.d. Burg, tweede secretaris J. Kamps en P. Wassenaar) leiden op het ogenblik een bijna vijftig leden tellende vereniging die niet alleen een sueeklunctie is gaan vervullen (behalve uit Sassenheim zijn de leden afkomstig uit de ge hele directe omgeving inclusief zelfs Oegstgeest en Leiden) maar door de Uoeiende jeugdafdeling ook voldoende toekomst heeft om aan de komende vijftig Jaren met optimisme te kunnen beginnen. Bij het begin, vijftig Jaar gele den, was de Sassenheimse schaak club met iets meer dan tien leden inderdaad maar een „clubje". Op richters van de vereniging: J. d. Jong, P. Koning, J. van Leeuwen en W. Thijs. Van de leden van dat prille begin '.s er één nog in le ven: C. Verlint. Het aantal leden van de ver eniging bleef in die eerste Jaren in de buurt van de tien schommelen. De grote opleving kwam zoals overal elders trouwens ook in Ne derland in 1937. Max Euwe speelde toen zijn legendarische tweekamp tegen de Rus Aljechin om de were'dtitel en won die. Het leverde "Sassenheim" zo'n 25 ex tra leden op. De activiteiten van de Sassen heimse schaakclub bleven tot na de oorlog in '42 was men met de activiteiten gestopt beperkt tot het, schaken in clubverband. De aansluiting bij de Leidse Schaak. Bond werd toen een feit. In die LSB heeft de vereniging door de Jaren heen geen grote rol kun nen spelen, in 1963, zestien Jaar na de aansluiting, werd voor de eerste keer het kampioenschap van de tweede klasse en de pro motie naar de eerste klasse be werkstelligd, maar het verblijf in die klasse duurde slechts twee jaar. Daarna volgde nog een eer- steklasse-periode van vijf jaren, maar echt een hoofdrol (en kan sen op promotie naar de bonds- oompetitie van de grote Konink lijke Nederlandse Schaak Bond) was er nooit weggelegd. Op bestuurlijk vlak deed Sas senheim het wél goed. Vereni gingsvoorzitter Vennema (zes tien Jaar) hanteerde ook ruim zes Jaar de voorzittershamer van de Leidse Schaak Bond. De Jubilerende Sassenheimse schaikclub keert voor de Jubi- leunu eceptie overigens weer te rug naar de zaal, die zo'n vijftien Jaar geleden werd verlaten. De club kon toen de financiële lasten van de huur niet meer dragen. Sindsdien heeft men een gastvrij onderdak gevonden aan de In- dustnakade bij de Gereedschap- penfabriek van Rohn. Naast de receptie in het Bruine Paard, zaterdagmiddag 28 sep tember, vermeldt het Jubileum programma van de club nog de "in'.erne" viering in de kantine van Rohn op dinsdagavond 1 ok tober en een invitatievierkamp op 18 m 19 oktober in gebouw Ont moeting. De schaakclubs van Lis- se. HLlegom, Voorhout en Noord- wijk zijn voor dit toernooi uitge nodigd. Dinsdagavond worden tij dens de "leden-viering" ook de leden gehuldigd die de Sassen heimse schaakclub 25 Jaar of lan ger zijn trouw gebleven. C. v. d. Lip is van die "Jubilarissen" met zijn 4i. Sassenheimse schaakclub- jaren de recordhouder. Verstrooide autorijders OORDWIJKERHOUT Tweemaal achter elkaar was t raak in Noordwijkerhout. Om kw irt over één veroorzaakte een auto op de Hoogstraat nog al wac materiële schade, doordat de bestuurder ervan na het pas- auto's "vergat" dat hij beter maar weer aan de rechterkant van de weg kon gaan rijden. Te laat zag hij de auto die uit de Crruierissenstraat kwam, en de vevolgen bleven niet uit: een flinke klap, een lantaarnpaal mi ider en een behoorlijke scha de aan beide auto's. Om kwart over vier "vergat" een bestuurder van een bestel auto vanaf de Pilarenlaan, dat de Kerkstraat een voorrangsweg is. Hij kwam in botsing met een andere bestelauto. Geen per -oonlijke ongelukken wel *n gr-> e schade. Door Gert-Jan Onvlee KATWIJK - "Die goeie ouwe tijd.Deze opmerking komt nog altijd dagelijks in veel gesprekken "even" om de hoek kijken. In som mige gevallen geen misplaatste kreet; in anitre situaties slechts een veel gebruikte "dooddoe ner", want die goeie ouwe tijd was vaak zo goed nog niet. Een van die minder sterke voor beelden het instituut "weeshuis". Gerrit Haasnoot, een van de vier re genten van het Katwijks Weeshuis, dat slechts in naam nog bestaat stelt dan ook terecht: "Het weeshuis is uit armoe geboren". Men zou er aan toe kunnen voegen dat datzelfde weeshuis "door de groeiende welvaart is gestorven". Ge lukkig maar. Over die la.ige levensweg van het Katwijks Weeshuis nu, gaat het vol gende verhaal. Een verhaal, dat zon der de meer dan behulpzame mede werking van de heer Van Brakel, voorzitter van 't Genootschap „Oud- Katwijk". beslist niet tot stand was gekomen. En, verder doorspittend, ook niet zonder de graag aanvaarde "hulp van bronnen als het door ds. Adirianus Pars (van 1671 tot 1719 pre dikant te Katwijk) geschreven boek werk 'Katwijkse Oudheden"; de ker- keraadshandelingen, de raadsnotu- len en het archief van het weeshuis. Nogmaals hulde. Stichting Op veertien oktober van het jaar 1615 vond op zee het ongeluk plaats dat zou leiden tot de oprichting van het weeshuis. De ramp kostte Lam- bregt Dirksaron het leven, terwijl zijn vrouw korts tijd daarop stierf en zeven kinderen achterliet. Een ge zamenlijke actie van kerkeraad bur gemeesters, gosrhuismeesters, stuur lui (schippers van een visserspink) en buren (de bevolking) bracht twee Jaar later vijfhonderd gulden op en in 1618 werd zelfs bijna negenhon derd gulden vergaard. Ds Adrian us Pars schrijft hierover: "En so ver volgens". Doordat er in de loop der Jaren ook lekten beschikbaar wer den gesteld kon het reeds gestichte "Huis" gaan uitbouwen. De toekomst werd geheel vei lig gesteld toen een voorstel van de vroedschap en weesmeesters de tegenwoordige regenten om een belasting te heffen op de opbrengst van de door vissers van andere plaatsen van zee aangevoerde vis, door de toenmalige Heer van Katwijk prins PrederiK Hendrik, in "welwil lende genade" werd goedgekeurd. Het Weeshuis zelf zal in 1618 zijn gesticht. Pars vermeldt in zijn werk een poort met dit Jaartal en het "rijmken": "God komt den armen wesen te bat-en. die van vader en moeder zijn vcriaten". De gevelsteen met deze tekst is er nog altijd. Niet meer in de door Pars genoemde poort ingemetseld, maar wel in de zijmuur van het huidige gebouw aan de Voorstraat, dat overi gens tot na de tweede wereldoorlog wezen en ook voogdij-kinderen heeft gehuisvest. Lelies Het vroegere weeshuis stond in (hoe kan het ook anders) de wees huisstraat, op de plaats waar nu restaurant "De Vette Os" aan de Princestraat is gevestigd. De in het huls wonende kinderen hadden vol gens Pars op hun arm ,,'n wit wollen wapen met drie zwarte lelies, het wa pen van Willem van Liere. in die tijd Heer van Katwijk. Een zoon overi gens van de Willem van Liere voor wie de graftombe in de Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn werd gemaakt door Rombout Verhulst. Het weeshuis vervulde In het zee dorp een zekere functie. In 1697 stem de de Heer van Katwijk erin toe dat de kist met obligaties van de Diaconie in het weeshuis zou worden bewaard. De predikant van Katwijk aan Zee, Ds. Johannes van der Heyden schrijft dan dat "er ook al tijdens het ambt van zijn voorganger reke ning en verantwoording door de kerkmeesters (nu kerkvoogden ge noemd) werd gedaan in het Wees huls, en wel voor de Baljuw en pre dikant tegelijk." Ook schrijft Van der Heyden dat de diaconiekist naar het weeshuis ging omdat daar ook alle kisten stonden van de Vlerboet, wees huis, burgermeesters en kerkmees ters." Horlogemaker dreef zaak zonder vergunning DEN HAAG/NIEUWKOOP Een 43-Jarige horlogemaker uit Nieuw koop, was in botsing gekomen met de vestigingswet, doordat hij zijn be- orijf uitoefende, zonder daarvoor de noodzakelijke vergunningen te heb ben. Dat had hem reeds eerder moei lijkheden opgeleverd en de Haagse po litiereenter voor wie de horlogemaker zich nu moest verantwoorden, voor spelde ae mogelijkheid, dat dit op den duur zou kunnen leiden tot slui ting van het bedrijf. Aan vakmanschap bleek het ver dachte me* te ontbreken, hij deelde mee reeds 25 Jaar als horlogemaker werkzaam te zijn maar de zaak neem hem zo'-eer in beslag, dat hij geen tijd kan vinden om de noodzakelijke diploma s te behalen. „Ik nen de zaak wat laten ver sloffen," gaf de Nieuwkoper toe. De offi Jic;r eiste in totaal vijfhonderd gulden ocete, waartoe de rechter ver oordeelde. «TOtTiryr ALPHEN AAN DEN RIJN Vol- gende week woensdag komt de zanggroep Les Byrmants naar Al- LEIDEN "400 jaar viering heidens ontzet" is de titel van een phen om in de serviceflat de Drie- gratis tentoonstelling, de vanaf vandaag in het Gemeente-archief hoorne een optreden te verzorgen. aan de Boisotkade wordt gehouden. De tentoonstelling heeft een Deze veelgevraagde groep uit Heem- dagindeling van 3 oktober als opzet. Van de reveille tot en met het stede brengt voornamelijk operette- werk van de vuilnisman, zogezegd, loopt men door de zaal heen. melodieën, afgewisseld met negro- Natuurlijk is er veel materiaal van het Gemeente-archief zelf, maar spirituals- ook het archief van de 3 October Vereeniging heeft vele dingen ge leverd. De zanggroep, bestaande uit vijftien Er zal op vaste uren bovendien een filmpje worden vertoond van leden en één pianiste, is erg popu- de viering uit 1926. De hoeveelheid mensende grote stoet, de prach- lair. Onlangs zaten er tijdens een uit- tige kostuums geven de indruk dat de betrokkenheid van het publiek voering in de Kennemer sporthal in toch wel iets groter was dan momenteel. De tentoonstelling is van Haarlem nog 2400 operette-liefheb- maandag t/m vrijdag geopend van 9-12 en van 14-17 uur, op zater- bers in de zaal. Les Byrmants is dag van 9-12 uur en op 10, 17, 24 en 31 oktober bovendien van 19.30- voor de eerste maal in Alphen, en 21.30 uur. Op 3 en 4 oktober is de tentoonstelling alleen in de och- brengt de liederen in bijpassende tenduren geopend. kostuums. De aanvang is bepaald op Op de foto een extra-bijlage van het Leidsch Dagblad uit 1884. acht uur. Kaarten k f2,50 zijn ver- Dat was trouioens het jaar waarin het standbeeld van Van der Werf krijgbaar in de Driehoorne, werd onthuUL Drie van de vier mannen die nu het college van regenten vormen, door Jaap van Duijn in de regentenkamer op de plaat gezet: v.l.nr. Arie van der Oever, voorzitter Cor Haasnoot en Gerrit Haasnoot re schipper (met zijn vrouw ali „moeder") gekozen en ook wel eens een oud-koopvaardij-schipper, zoals Reyn Bloot. Deze kreeg in 1851 „we-, gens hoge leeftijd en voortdurende ziekte van de ..binnen-moeder" da „buiten-moeders" waren de vrou4 wen van de vnr regenten zijn ont- slag maar ontving toch vijftig gulden per Jaar als pensioen, wat voor dia tijd een unicum mag heten. In 1866 werden Huig Leendertszoon Haas noot en zijn vrouw MariJtje van de* Plas binnen-vader en -moeder. Van deze „Huig-Leen' stammen veel Katwijkse Haasnoten af. Onder burgemeester Blanken be paalde de gemeenteraad in 1872 dat de regenten aan de kerkeraad kennis moesten geven van de financiële toe stand, aangezien er voor het Wees* huis kerkcollecten werden gehouden; Kort daarop droeg de gemeenteraad de benoeming van regenten over aan de kerkeraad. „Cor" Haasnoot is op dit moment voorzitter van de nog altijd door de kerkeraad der Nederlands Hervormde Gemeente benoemde regenten-com missie: „Het regentschap houdt nu eigenlijk alleen nog maar het ben heren van de bezittingen in. Het Weeshuis wordt sinds kort na de tweede wereldoorlog niet meer in die zin gebruikt. Vroeger heeft het erg veel goed werk gedaan, maar we mo4 gen er allemaal erg dankbaar voor zijn dat het nu niet meer nodig is.r Geen archief In 1903 bouwde de Leidse architect H. J. Jesse een nieuw Weeshuis. Het gebouw aan de Voorstraat heeft nog altijd diverse taken: er is een con4 sultatiebureau en enige artsen hou4 den er spreekuur. Tot voor kort was er ook een kleuterschool in gevestigd* Het bestaande college van regenten werkt op dit moment nauw samen met het college van Gasthuisregenten in verband met de stichting van een nieuw bejaardentehuis, dat naast het complex van bejaardenwoningen „De Driehoek" is gesitueerd en al in aanbouw is. Ter zijner tijd zal t huidige weeshuis, evenals het Gast huis worden ontruimd en gesloopt, Het voornemen is om in plaats van beide niet meer aan de eisen van deze tijd voldoende gebouwen een com plex woningen voor bejaarden en 'n dienstencentrum te stichten. Ools daaraan zal he'- (voormalige) wees huis medewerking verlenen. Omdat van het weeshuis-archief pas in het midden van de vorige eeuw serieus werk is gemaakt, bleef de informatie over deze misschien wel oudste wezen-'nstelling in Nederland ook in dit verhaal erg schaars. Maar hoe schaars ook: een zucht van verliohting, dat het „Weeshuis" niet meer „nodig is" mag echt wel wor den geslaakt. De steen met het "Rijmken", waarover historicus/dominee Adrianus Pars in zijn werk spreekt (Foto Jaap van Duijn) Operette in Driehoorne Oh Ja, het weeshuis ontving voor deze diensten een "staangeld" van een rijksdaalder per Jaar..... Er waren veel wezen in 't Zeedorp als er door stormen weer vele va ders (weduwnaars) op zee waren ver dronken. Ook de Diaconie had het dan beslist niet gemakkelijk. Zo waren er in 1698 wel zesentwintig slachtoffers en had de diaconie - die eveneens In de exploitatie van het Weeshuis bijsprong - een tekort. Nog een functie Het Weeshuls had overigens "vroe ger" nog een functie, behalve het eigenlijke werk, de wezen opvangen. In de tijd dat er in Katwijk nog geen raadhuis was (vóór 1877) kwam de "dorpsregering" incidenteel te Katwijk aan Zee ook wel in het Weeshuis samen. Ook de wezen hadden zo hun ta ken. Ze waren bijvoorbeeld bij be grafenissen belast met het brengen van het doodskleed. De opbrengst van de huur van het kleed was voor het huis. Dit is zelfs nóg na de twee de wereldoorlog gebeurd. In et*i mand brachten de wezen het kleed naar het graf... (Het gebeurde overi gens alleen nog op de oude Algemen» Begraafplaats (1791), voordien werd in en om de Oude Kerk begraven). Als weesvader werd vaak een oude- Het eerste weeshuis, dat omstreeks 1618 werd gebouwd en stond aan de Louwestraat later werd dat Weeshuisstraat) Deze foto is afkomstig uit het archief van Genootschap Oud- Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4