Nieuwbouw bij meelfabriek Beste vee van Nederland Eerste bouwplan in Herengracht-Zijlsingel Huisvesting voor bejaarden e GEWEST f DIER EN KIND ACTIEF IN LUBA - BVO UIT ALPHEN a/d RIJN Dagelijks bestuur Initiatief stichting Groenhoven verzorgt begrafenis van gewest Leiden VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1974 Zo zal het er langs de Zuid- singel uitzien. Bij de brug rechts de Oranjegracht. LEIDEN Waarschijnlijk al in maart van het volgend jaar zal be gonnen worden met de bouw van 198 woningen in het gebied tussen de meelfabriek De Sleutels en de Zuid singel, een onderdeel van het be stemmingsplan Herengracht-Zijlsin- Het bouwplan is vervaardigd in iondracht van de stichting Groe«ho- iven. Er is plaats gemaakt voor 145 i specifieke bejaardenwoningen. Het is het eerste bouwplan, dat in het gebied Herengracht-Zijlsingel in uitvoering zal worden genomen. Dat wü zeggen: als de gemeenteraad ak koord gaat, evenals het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, dat voor november in bezit van het plan moet zijn. De woning bouw komt nameliik in aanmerking voor een extra bijdrage van het riiki in het kader van de zg. kaalslag- regeling van Gruyters, die van mei van dit laar dateert. De minister be- oo-de daarmee de bouw in kaaige- g^n gebieden te stimuleren en snelde twee essentiële voorwaarden: jd° niaunen moesten voor november {ingediend zijn en de woningen "moe ten voldaan aan de eis "goed en jprva-utooD". De huren in het gebied, |war het hier omgaat, zullen naar atting variëren van 190 gulden p"" maand tot 280 gulden. De wonin- 1 >n zijn in de eerste plaats bestemd >or bewoners met een inkomen tot ^tienduizend gulden. "^et bouwolan is ontworpen door 't hitectembureau ir. H. Kiareiubeek Ri isenihout. in samenwerking met 1 Leiidse architect H. Middelkoop i in oodraoht van de ontwikke- •v^maatschappij Projekt 5. De woningbouw varieert van eengezins woningen tot complexen van drie tot vier etages hoog, al naar gelang aan passing aan de bestaande bebouwing was vereist. Alle huizen zijn voorzien van kappen, overeenkomstig de eis, d'e in het bestemmingsplan is gesteld. Garage Op de hoek Oosterkerkstraat, He rengracht, Nieuwe Waardstraat komt complex van 25 specifieke be jaardenwoningen (waaronder twaalf die geschikt zijn van een rolstoel moeten gebruikma ken. Verder komen er een drietal doodlopende straatjes en een par- keerterreintje. Aan de andere zijde van de Nieuwe Waardstraat, op de hoek met de Herengracht en de Zuid singel blijft garage Heemskerk over- e'nd staan. Het gebouw daarnaast (hoek Nieuwe Waardstraat, Korte Langestraat) maakt plaats voor parkeergelegenheid). Langs de drie zijden van deze hoek komen in totaal 43 bejaardenwoningen, waar langs glazen galerij. Met garage Heemskerk zullen zij een grote bin nentuinen omzomen. De bestaande woningbouw op de hoek Korte Lan gestraat, Nieuw/ Waardstraat, Oranjegradht blijft gehandhaafd. Daarnaast, grenzend aan de Zuid singel komen weningen van verschil lende typen (zowel driekamer-twee kamer als éénkamerwoningen). Daartussenin een doodlopend straat je. Het gedeelte tussen Oosterkerk- De hoek Zuidsingel-He rengracht, zoals hij er in de toekomst uit zal zien. Rechts de Nieuwe Waardstraat, met garage Heemskerk. De kleur van de gevels zal bruin-rood zijnde dakpannen krijgen een blauw-zivart aanzicht. Formeel moest worden overgegaan tot verkiezing van een nieuw dage lijks bestuur. Herkozen werden de twee leden uit het oude bestur: burgemeester Vermeulen (Katwijk) en wethouder Van der Kroft (War mond). In de vacature Pels werd ge kozen wethouder Drenth (Leiderdorp) en in de vakature Van Gunsteren kwam burgemeester Van 't Wout (Valkenburg). De voorzitter van de Gewestraad (burgemeester Vis, Leiden) wenste de instelling van een liquidatiecom missie bestaande uit elf leden, waar door iedere gemeente vertegenwoor digd zou zijn. Van Aken (Leiden) probeerde om deze commissie te laten worden een „club van mensen, die proberen te onderzoeken wat haal baar is binnen het gewest Leiden". Voorzitter Vis sloeg dit voorstel de grond in door uitdrukkelijk te ver klaren: „Dit Gewest Leiden is op 1 oktober afgelopen. Op die datum houdt het gewest definitief op. We kunnen niet meer doen dan onze eigen begrafenis te verzorgen. In de ze gewestraad kan werkelijk niets Na deze mededeling had o.a. bur gemeester Van der Haar (Voorscho ten) ernstige bezwaren tegen het in stellen van een commissie voor de li quidatie: „De zaak wordt nodeloos ingewikkeld gemaakt. Laat het dage lijks bestuur de liquidatie regelen". Nadat diverse sprekers bijval hadden getoond met Van der Haar, werd het voorstel tot instellen van een com missie met 4 tegen 22 verworpen. Het nieuwe dagelijks bestuur be staande uit drie burgemeesters en twee wethouders mag de liquidatie regelen. „Het wordt een verhaal van een half kantje," aldus burgemeester Vermeulen. Dat verhaal gaat naar de gemeenteraden van de elf gemeenten en komt daarna in de gewestraad, die minstens nog een keer bijeen moet i raat, de door te trekken Korte Lan- aan de Middelstegracht ALLE MERXEN, 40 MODELLEN MAANDAG van 1 tot 5 DINSDAG, WOENS DAG van 9 tot 6, DONDERDAG van 9 tot 6 en van 7 tot 9 uur n.m., VRIJDAG van 9 tot 6 en ZATERDAG van 9 tot 5 uur. Div. verrassend leuke aanbiedingen. gestraat, Nieuwe Waardstraat Oranjegracht biedt ruimte voor parkeren. De Oranjegracht door snijdt het hele gebied en wordt aan beide zijden afgesloten voor ""'•keer. Het terrein tussen Orav iht, Zuidsingel, Waardgracht Mej. Maashofje aan de Kalver markt. De plaats waar de bejaar- denwoningen zullen verrijzen - bin nenstad, nabij het winkelcentrum wordt als bijzonder attractief erva ren. Met opzet is in het gebied ook een aantal niet-specifieke be jaar kerkstraat wordt grotend be- denwoningen geprojecteerd, om, juist bouwd, ten dele langs de Oranje- ook voor de bejaarden, het woonkli- gracht, onderbroken om massaliteit maat aantrekkelijker te maken, te voorkomen. Langs de Waard- Zoals gezegd is het de bedoeling gracht komt uitsluitend laagbouw, om in maart te starten met de bouw. Ook de Waardgracht doorsnijdt t ge- De bouwtijd wordt op anderhalf bied. Voor de uitvoering van het Jaar geschat. Er zal worden begon nen Arbiter op VEBO bouwplan maakt het geen verschil of hij gedempt wordt of niet (bij bewoners, die demping komen op de plaats waar nu het water stroomt een rij bomen). Op de hoek Wsaidgracht-Zuidsingel- Binnenoostsingel zal een complex van 43 be jaarden woningen verrij zen. Op de plaats waar dit gedeelte grenst aan meelfabriek De Sleutels wordt een parkeerterrein aangelegd, evenals in het hele gebied tussen Waartigracht en de meelfabriek. Wo- wa5 werkloos nin®bouw is hier met wenselijk in als gevoig daarvan verband met eventuele geluidsover last van de fabriek. Op de hoek Waardgracht - Oosterkerkstraat - meelfabriek is ruimte gecreëerd voor een winkeloomplex. Tekort LEIDEN Algemeen arbiter Ka rens sprak op de gisteren in de Groenoordhal gehouden 38ste VEBO niet alleen over het beste vee uit de Randstad, hij durfde na afloop zelfs te stellen, dat onder de ruim 400 dieren op de Leidse vee.entoonstel- ling het beste vee van Nederland voorkwam. De Jury sprak in haar beoordeling vele malen van "beste koe" en "uni forme groep" waar het fokfamilies LEIDEN Een 38-Jarige schilder betrof. De VEBO gaf de fokkers uit n ontving een groot gebied rondom Leiden op- uitkering. iheuw gelegenheid de resultaten van Werkloze schilder schilderde toch Doch dat verhinderde hem niet karwei aan te nemen om een wo ning te schilderen. Met ruim f 3000,- was hij daarvoor de laagste inschrij ver. Niet alleen dat hij daardoor op lichting pleegde jegens de sociale dienst, doch hij oefende ook een be- drijf uit zonder daarvoor de nodige ^^"Sen nïrt harde en intensieve arbeid te gelijken. Het competitie-element speelt ook in de agrarische wereld nog altijd een flinke rol. In dat licht bezien was liet jammer, dat dit maal het toonaangevende vee van Bonda's proef boerderij in Wassenaar ontbrak. Door omstandigheden wa de kampioensprijzen komen o.a. voor de financiële af wikkeling. Het zes jaar geleden opgerichte Gewest Leiden is per 1 oktober afge lopen. Er bestaat een kans dat er een nieuw gewest mogelijk wordt. Vanuit dé gemeenteraad van Leiden zullen voorstellen gedaan worden tot ge meenten in de regio om tot de nood zakelijke gewestvorming op een nieu we basis te komen. Dit „onderonsje" tussen de Leidse afgevaardigden maakt een kans van slagen. Zes jaar geleden werd op initia tief van de burgemeesters van tien gemeenten een begin ge maakt met gevXëstvorming rond om Leiden. Kort daarna sloot zich ook Sassenheim aan. Gis teravond benoemde de gewest raad een nieuw dagelijks be stuur met de enige opdracht "liquidatie" van het Gewest Lei den. Voor een deel van de gewestleden een geruststellende afloop, voor een ander deel een verdrietige zaak. Van Aken (Leiden), onge twijfeld het lid dat meeste pa gina's in de notulen gevuld heeft, probeerde nog het gewest te rekken door voor te stellen "een club van mensen" te be noemen. Voorzitter Vis, die er duidelijk "de balen" van heeft, haalde de reglementen er bij en Van Aken was buiten de orde. De voorzitter vond het wel noodzakelijk om een aparte commissie van bijstand en ad vies in te stellen ter assistentie van het dagelijks bestuur. Deze formele aanpak ging de leden te ver omdat volgens Van d°r Haar (Voorschoten) de zaak nodeloos ingewikkeld gemaakt wordt. Burgmeester Vermeulen (Kat- w '-) deed de voorspelling dat de hele liquidatieregeling een verhaaltje wordt van een half kantje. Er is namelijk totaal niets bereikt in die afgelopen zes jaar. Vrijblijvend om de ta fel zitten en het gewestlid dat probeerde een daad te stellen, kreeg steeds te weinig aanhang. Het belang van de eigen auto-e nomie heeft steeds geprevaleerd boven algemeen welzijn in b°t gewest. Vele gemeenten, d'e hebben deelgenomen aan dit op 1 oktober afgelopen gewest, zijn niet rijp voor de gewestvorm'^g en zijn nimmer bereid geweest gewestvorming te zien als een oplossing voor problemen die op het gemeentelijke vlak maar half of helemaal niet aange pakt kunnen worden. De centrumgemeente wil toch tot een gewestvorming komen en het staat nu al vast dat er ge meenten zijn, die een gewest vorming op een betere en min der vrijblijvende basis als een noodzaak zien. Daarom werd de "begrafenison derneming" c.q. 'dagelijks be stuur probleemloos gekozen, want volgende maand zal de gemeenteraad van Leiden (vol gens toezeggingen van voorzit ter Vis) actief worden met een initiatief voor een echt gewest Leiden. Een gewest Leiden dat meer zal zijn dan een gezellig koffiedrinkend gezelschap. Over de kwaliteit van de koffie is men het steeds eens geweest en dat is helaas één van de weinige goede zaken uit de afgelopen zes jaar. JOOP PEETERS advertentie Prijsverlaging Carmen Haarkrulsets CARMEN 22 f 124 na f 92,- CARMEN 17 en 18 middag zeer iugenomen met het plan. vergunningen ingevolge deve^" Deze stichting houdt zich bezig met tigingawet te bezitten. Voor dat laat- d Rijnstreek ste feit had hij zich voor de Haag se politierechter te verantwoorden. De officier wilde in dit geval nog volstaan met een geldboete van f 100. De rechter veroordeelde conform ^"eg 'het 'predikaat' heeft zorgingstehuis in de Witte Rozen straat (bij de Witte Singel). Ze is gelieerd met de gereformeerder kerk, dat speelit bij het opn/amebeleid f 75,- CARMEN 11 f 89 nu f 64,- Radio Plein 16 B.V. geen rol. In een verklaring wijst de die eis. stichting erop, dat in Leiden een be langrijk tekort is aan aangepaste bejaardenwoningen. Er bestaat een brede kloof tussen de gewone gezins woning en de verzorgingstehuizen. Afhankelijk van hulp van buitenaf, kunnen bejaarden langer in de aangepaste woning blijven wonen. Er is een stichting Nieuw Groenho- Aan de S.G. St. Agnes zijn geslaagd voor het eindexamen Mavo-4: Marian Keizer, Johan Montanus, Nelly Weijers, Jan Wit- De kampioensvanen gingen nu naar de Haarlemmer meer. Kampioene bij de oudere koeien werd Tiny 8 van C. J. Ver- duyn in Alphen a. d. Rijn. Truus 8 P. N. van Stralen uit Woubrugge Bij de Jongere koeien werd Jannie 18 van G. A. van Sohie uit Nieuw-Vennep Leiden kampioene. Woubruggenaar Van Stralen bracht de reserve in: Marie Havo: Jozé van Berkel, Marie-Jo- Hoogervorst.Hèlene Manuputty, opgericht, die zich gaat bezig- - Clazien Kooter, Monique de Leeuw, houden met de zg. extra-murale Henny Vin, José Vrouwenvelder. hulpverlening, eventueel in werking met bv. de stichting Gezins verzorging en het Dienstencentrum. Uiteraard kan gebruik worden ge maakt van het apparaat van de be- staande stichting Huize Groenho- - LEIDEN ven woningen zal een alar- tel. 66667 meringssysteem worden aange- 65940 bracht, ©venals in het Schachtenhof C. uit den B noga ar d uit Warmond ging strijken met de kampioensprijs (vrouwelijk) in de rubriek "jong vee geschikt voor de mester ij" en C. J. B. v. d. Nouwenland uit Leidschendam idem dito met de mannelijke kam pioensprijs. De beste groep vrouwelijk vee werd ingezonden door P. MÖnique~Polt,"'Elïy Boos uit Ter Aar mannelijk vee door Van Duineveld uit Lisse. Er was weliswaar minder rundvee dan vorig jaar veroorzaakt door het feit, dat het Nederlandse Rund vee Stamboek etn landelijke tentoon- Atheneum-A: Elise Eggen, Loeloed- jie de Haas, Stuurman. Atheneum-B: John van Reisen. Aan de Landbouwhogeschool in Wageningen is geslaagd voor het in- afstammelingen van KI-stieren ver- ter uit Rijnsaterwoude. goedde veel. Vooral uit agrarische kringen was Bij de schapen constateerde men er weer een behoorlijke belangstel- goede rubrieken met beste kopnum- ling voor het VEBO-gebeuren. Velen mers. De top werd bereikt door een waagden zich ook aan de wedstrij- ooi van Jac. A. M. Verkley uit Lei- dén, waarmee de Jongeren acte de derdorp, die het kampioenslint présence gaven. genieursexamen W. F. C. Vermeij uit stelling houdt in verband met het kreeg. Het predikaat reserve ging Op de foto (van Jan Holvast) de Oegstgeest. 100-jarig bestaan maar de groep naar een ooi uit het hok van J. Pet- kampioensstieren. LEIDEN Op de grens van vandaag en morgen, om precies te ijn op zaterdag 28 september te 0.00 uur. verandert het tele foon netnummer van Leiden. *t Kongetal wordt van 01710 nu 071. Wie na vandaag het oude netnummer draait, wordt via 'n ber.chtenautomaat over de ver andering ingelicht. Let op: 071 LEIDEN Elders zijn het al lang Leiden goed lopende traditionele gebeurte- Nu er nissen geworden, maar in Leiden is dat and er nog steeds geen vast verband tus sen kind en dier in de vorm van een keuring. Op "Bloemetjes Buiten" enkele laren terug vormde het één van de weinige hoogtepunten maar daarbij is het gebleven. Vlieland, dlie zich commercieel be zighoudt met alles op, aan en rond om het huisdier, gaat proberen met een diei enkeuring aan de wereld dierendag wat meer gestalte te ge ven. De zaak zat er altijd mee, dat deze op 4 oktober valt en dat is voor De keuring is fors aangepakt en dat kan ook niet anders als men weet dat de organiserende firma tussen de 500 en 1000 kinderen m. dieren ver wacht. De eerste paar honderd zijn al ingeiohreven. En die inschrijving belooft al een bont beeld volgende week vrijdag in 't Waaggebouw aan de Aalmarkt. Om maar eens wat te noemen: naast de honden, de ham- stertjes en de konijnen zullen in de Waag worden aangevoerd een pony (compleet met wagen), een haan, een geit, een wandelende tak, een goudvis en zelfs kikkers. Het gaat er niet om welk kind het mooiste dier heeft. Het zou voor een jury een onmogelijke taak zijn een rashond te vergelijken met een goud vis. Ds dieren zullen uitsluitend worden gekeurd op de verzorging. De best verzorgde dieren krijgen een prijs. Naast een echte beker zijn er veel andere prijzen. Elk dier krijgt een z.g. conditie- certificaat, waarop de keurmees ter zijn beoordeling schrijft alsme de een aadgeving op het gebied van de verzorging. Het d.erenfeest, waaraan iedereen beneden de zeventien jaar kan deel nemen, begint vrijdag om één uur. Aan het eind van de middag is er een ein-ikeuring, waaruit de hoofd- prijswin.iaars naar voren komen. Vlieland heeft zich verzekerd van de medewerking van de dierenarts Muurling, die erop zal letten, dat geen ziexe dieren worden binnenge bracht. De dierenspeciaalzaak wil er een ;cht feest van maken en gaat geen verkoop plegen in de Waag. Als de keuring een succes wordt, zal ze elk Jaar rondom werelddieren dag worden herhaald. Inschrijven kan op Nieuwe Rijn 50 in Leiden. DE WEDSTRIJD VAN 'T WEEKEND: Basketball in de 5-Meihal Leiden Z.W., morgenavond 8 uur, TOEGANG GRATIS Een belangrijke wedstrijd, de verwachtingen zijn dan ook hoog gespannenKom Kijken! Luba, u weet wel LEIDEN De Gewestraad Leiden kon gisteravond eerst een kwartier later dan was aangekondigd aan het vergaderen gaan omdat op dat moment pas het vereiste aantal leden aan wezig was in het Rijnsburgse gemeentehuis. In een sfeer van "er kan ons toch niets meer gebeuren" werd de agenda afge werkt. HOTEL-RESTAURANT |sF5iZlNGER -iMpf boulevard zefree*? NOORDWIJKa/ZEE TEL. 01719-5955

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3