Volksfront stapt uit bestuur van de PLO Kinderen Kennedy onder bewaking Ook minister Jenkins dreigt af te treden Spaarrentetot Russische gezonken torpedoboot j ager na ontploffing COLSON WIL OOK GRATIE China 25 jaar volksrepubliek Slag voor Yassar Arafat Wat is er verkwikkender dan 100 km/p.u. in een Alfa Romeo? Nieuw landbouwberaad aanstaande woensdag Meedogenloos bouwde Mao bloeiende staat VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1974 ADVERTENTIE BEIROET (AP) De eenheid in het Palestijnse verzet heeft gisteren een nieuwe deuk gekregen met de uittreding van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina uit het bestuur van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Het Volks front is een linkse groep die bekendheid heeft gekregen met het kapen van Westerse vliegtuigen. Aboe Maher, woordvoerder van 't Volksfront, heeft de leiding van de overkoepelende Palestijnse organi satie beschuldigd van "verraderlijke pro-Amerikaanse tendenzen" en heeft verder gezegd dat twee andere belangrijke guerrilla-groepen hun uittreden overwegen. Leider van het Volksfront, de 48- van Jordanië vertegenwoordigen. Het Volksfront is Hoessein niet be paald goedgunstig gezind en heeft de Palestijnse bevrii d ingsorga nisatie ervan beschuldigd haar Geneefse be leid met deze koning to willen coör dineren. Het Volksfront en andere Pales- til nse groeoerln<ren zouden de .Tor- Jarige dr. George HabasJ, is politiek daanse vorst het liefst willen afzet- in te- De" PalesMinse bevrildinssoreani- de Pelestllnse guerrilla-bewe- ging in actie te komen. Het vnUr«!front zal eerder de gewa pende s tri id feeen Israël voortzet- het 't©n dan met dit land gaan onderhan delen. zei Aboe Maher. Oo de Arabische tonconferenMe, die sa tie, die de belangrilkste guerrilla groeoeringen coördineert, staat on der leiding van Yasser Arafat. In een persconferentie in Vluchtelingenkamp Chatila, even buiten Beiroet. verklaarde de Verenigde Staten. Het Voiskfront de onderlinge herrip van de guerrillk- groepen en hun conflict met ko ning Hoessein van Jordanië worden besnroken. Cairo had verleden week officieel pa" verklaard dat het Volksfront moest worden beschouwd als de enige ver tegenwoordiger van het PalesHnse volk. iets wat koning Hoessein had vertoornd. Hoessein had later doen weten de Geneefse besprekingen te zu"en bovcotten alsmede alle gezamenlijk ls tegen een door de V9 uitgewerkte vredesregeling met Israël. Maher voegde eraan toe dat het Vo1ksfront wel lid zal blilven van 'n aantal onder-garanties van de le^tilnse bevrijdingsbeweging. Dit om de Palestijnen en het Arabische volk te kunnen laten zipn welke "ver raderlijke en pro-Amerikaanse" r»rak- tiiken de beweging er op na houdt. Volgens deskundigen zal het uit- tr°den de positie van de Palestijnen ondernomen Arabische Dodingen ion de vredesbesprekingen in Genève iverzwakken en die van de Jordaan- <se koning Hoessein verstevigen. Hoessein wil op de besprekingen in Genève de Palestijnse onderdanen Je zit zalig. De motor zingt. Rustig op toeren in z'n vijfde versnelling. Even 'n bochtje ronden met negentig km De radio zachtjes aan. Veilig binnen de kooikonstruktie van je Giulia Super 1.6. Lusso. Niet van de weg af te branden. Dat is Alfa rijden; een feest waarvan je ^gjg ook geniet nu de kilometers boven de honderd tijdelijk taboe^ zijn. Want waar andere 1 auto's konfektie bieden, biedt Alfa Romeo dat wat de bewuste automobilist eist. Gun uzelf die perfektie. Maak nu een proefrit. Gun uzelf Vi Alfa. 12 modellen om uit te kiezen, sedans, coupé's en cabriolets. B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17 - Valkenburg - Tel. 01718 13900/16275 Giulia Super 1.6. Lusso. Elizabeth Bagaaya, de minister van Buitenlandse Zaken van Oeganda, had zich met een bijzonder opvallende haardracht getooid, toen zij een toespraak hield voor de Verenigde Naties. Bruce naar Navo WASHINGTON (AP) President Ford heeft gisteren bekendgemaakt, dat hfj David K. E. Bruce heeft be noemd als Amerikaans ambassadeur bU de Noordatlantische Verdragsor ganisatie en generaal Fred C. Wey- nand heeft aangesteld als chefstaf van het leger. Bruce, de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Engeland, West- ISTANBOEL (AP) Een met ge leide daketten uitgeruste torpedo- bootjager van de Russische marine van 4300 ton is gezonken nadat zich aan boord van het schip een ex plosie had voorgedaan tijdens een proefvaart in de Zwarte Zee, zo heb ben de havenautoriteiten van Istan- boel gisteren bekend gemaakt. Ook het semi-officiële Turkse pers bureau Anatolie maakte melding van het ongeluk, maar verklaarde dat het twee weken geleden was ge beurd. Volgens eerdere berichten, was het Russische oorlogsschip woensdag gezonken. Het persbureau zei dat geen van de opvarenden het ongeluk had over- leefd, maar wist niet te melden hoe- t»uwgébied to de EG is ontstaan. Zo- BRCJSSEL De ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw van de Europese Gemeenschap zul len aanstaande woensdag als een soort super-ministerraad in Luxem burg bijeenkomen om te proberen de impasse te doorbreken die op land- WASHINGTON (AP) dienst hebben s WASHINGTON Charles Col- ton, eens een prominent adviseur Van president Richard Nixon,-heeft president Ford om kwijtschelding gevraagd van de een tot drie jaar gevangenisstraf waartoe hij is ver oordeeld in verband met de inbraak bij de psychiater van Daniel Ells- berg, de man van de Pentagon Pa pers. Colson is de eerste van de veroor- lieelden in de Watergate-affaire die Dm gratie vraagt nadat president Ford zijn voorganger op 8 septem ber onvoorwaardelijk vrijwaring van strafvervolging verleende. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde dat het verzoek van Colson is doorgestuurd naar de be voegde instantie bij het ministerie van Justitie. Deze zal een onderzoek instellen en daarna de president ad vies uitbrengen. Colson wordt beschouwd als „de man voor vuile zaakjes" op het Witte Huis. len senator Robert F. Kennedy ge durende langer dan een week be schermd omdat ze, eerder deze maand, met ontvoering werden be dreigt, zo heeft een functionaris van het ministerie van financien bekend gemaakt. Het dreigement werd in Boston geuit tegen kinderen van de Kenne- dy-famüie en al degenen die (Joor de geheime dienst onder bescherming werden genomen, bevonden zich op dat ogeiblik in of in de omgeving van Boston, aldus de functionaris. De kin leren van senator Edward M. Kennedy werden niet door de ge heime dienst beschermd omdat zij op het moment dat het dreigement werd geuit, allemaal in Washington Ook een van de kinderen van ac teur Peter Lawford, een zwager van de gebrieders Kennedy, werd onder bescherming van de geheime dienst gesteld, zij het slechts korte tijd. veel zeelieden er aan boord schip waren. Volgens "Jane's fighting ships", heeft een Amerikaanse torpedoboot- jager van dezelfde klasse als het gezonken Russische schip een be manning van ongeveer 350 koppen. De Turkse militaire autoriteiten, en het marine-hoofdkwartier in Is- tanboel hebben geweigerd commen taar te leveren op de berichten over het Russische schip. naar verluidt het resultaat van een telefoongesprek tussen de Duitse bondskanselier Schmidt en de Fran se president Giscard d'Estaing. FrankrijK bekleedt dit halfjaar het voorzitterschap van de EG-min is ter- raad. Een voord voerder van de Europe se Commissie liet gisteren weten dat de commissie vóór woensdag nog zal bijeenkomen om de ontstane situatie te bespreken. Zij is echter niet van plan nieuwe voorstellen aan de raad voor te icggen. Eerst zal het verloop van de discussies worden afgewacht. Schmidt heeft in het Westduitse vergaderen. De overeengekomen parlement verklaard dat hij goede als bexend besloot de regering Bonn woensdag haar goedkeuring te onthouden aan het besluit van vori ge week om de Europese landbouw prijzen met 5 procent te verhogen. verhoging van de garantieprijzen zou dinsdag moeten ingaan. De vergadering in Luxemburg hoop hejCt op een positieve oplossing van de door het Duitse besluit ont stane E iropese crisis. LONDEN De Britse minister van ham er evenzeer als zijn college Wil- Op 10 april 1972 trad Jenkins, die Binnenlandse Zaken Roy Jenkins liams van overtuigd te zijn dat het toen plv. leider van de Labourpar- grote fout zou zijn als Groot-Brit tij was, uit het schaduwkabinet tal treden als Groot-Brittannië hoop en geloof dat de onderhande- hocht besluiten het lidmaatschap lingen met de EG zullen slagen", zo riet de EG op te zeggen. De verklaring van Jenkins, die be kend staat als een groot voor stander van de EG, kwam niet zo on- zei hij. "Ik kan natuurlijk niet lid kabinet blijven, dat een belangrijke inzake de toetreding van Groot-Brit tannië tot de EG. Ook Shirley Wil liams gaf toen in een brief aan Wil son uiting aan haar misnoegen over Eerwacht als woensdag een soortge- vind dat deze de wereld schade be- lijke aankondiging van Shirley Wil- rokkent en nog meer aan Groot-Brit- liams, de minister voor de prijzen tonsumentenzaken. Minister Jenkins zei in Blrming- tannië gezien onze economische om standigheden. Ik zal trachten dit te en Harold Lever Wilsons schaduwka- voorkomen", aldus minister Jenkins. binet. ADVERTENTIE A De rente die wij vetgoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot n% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, rente geeft van 7-io1/2% 11% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK TOKIO (AP) Op 1 oktober viert de Chinese Volksrepubliek haar 25-jarig bestaan. De „top" is zwaar vergrijsd met de jaren maar Mao Tse-toeng, nu 80 jaar oud, is neg steeds Chi na's onbedreigde leider. In de kwarteeuw sinds de oude revolutionair voorzitter van de communistische partij werd, is in zijn land grote vooruitgang ge maakt. De chaos is verdwenen, er is geen honger meer en China heeft erkenning gevonden in de wereld. China met zijn 800 miljoen in woners is niet langer meer het slachtoffer van buitenlands impe rialisme. Het is, in Mao's woorden, een trotse of onafhankelijke natie geworden die door de andere als gelijke wordt behandeld en die niemand geld of verantwoording schuldig isv Ziekten, onontwikkeldheid en bijgeloof zijn op verbazingwek kende wijze verdwenen. Mao en de zijnen hebben een Herculische taak verricht. Marxis me heeft voor hen altijd meer be tekent dan materialisme al leen. Het Chinese communisme is onder hun leiding een nieuw pu ritanisme geworden dat, in deze 20ste eeuw, door de rest van de wereld moeilijk wordt begrepen. Om dit alles te bereiken is Mao overgegaan tot zuiveringen, her senspoeling, straffen en het stel len van strikte voorbeelden. De prijs die China er in zijn naam voor heeft betaald is enorm groot geweest. Spoedig nadat hij aan de macht kwam heeft hij de strijd aange bonden tegen de grootgrondbezit ters. Om te komen tot „kleinbe- zit", coöperaties en tenslotte de landelijke communes, heeft hij massa-processen aangespannen waarbij miljoenen mensen werden terechtgesteld. Zijn plannen inzake de veran deringen op industrieel, cultureel en militair terrein ontmoetten sterke tegenstand onder intellec tuelen, schrijvers, kunstenaars en generaals. Ook die werden blootgesteld aan een lange serie zuiveringen. Daarbij zijn de koppen gevallen van enige beste en helderst-den- kende communisten onder wie Kao Kamig, die leider was geweest •im Man-isjoerije, Penig Teh-Hcead, minister van Defensie en Lioe Sjao-t&ji, staatschef en de man die Mao zou opvolgen. Na de culturele revolutie die duurde van 1966 tot 1969 en tij dens welke er weer grote aantal len slachtoffers waren gevallen, tekende zich verzet af daar waar men het niet verwacht had: in de strijdkrachten. Lin Piao, minister van Defensie en de tweede man na Mao, werd gedoodverfd als een verrader. Er werd een samen zwering ontdekt om Mao te ver moorden, Lin Piao vluchtte naar Mongolië, per vliegtuig, maar zijn machine stortte neer in september 1971 en dat kostte hem het leven. Ook Lin Piao was genoemd als opvolger van Mao, maar na tweemaal de neus te hebben ge stoten besloot de leider niets meer te beslissen over zijn opvolging. Op het 10e partijcongres dat in 1973 bijeenkwam werden er vijf vice-voorzitters van de partij aan gewezen. Eens was Lin Piao de enige geweest. Tsjoe en-Lai, de eerste en eni ge minister-president der repu bliek, werd de tweede man na Mao. Als derde werd aangewe zen (hetgeen als grote verbazing had gewekt) de 38-Jarige Wang Hoeng-Wen, die als 'n raket naar boven was geschoten ln de partij en die vijf jaar tevoren nog slechts een fabrieksarbeider \«as, wie niemand kende. Na Wang Hoeng-Wen volgen nog drie personen in de party hiërar chie: Kang Sjeng, maarschalk Jeh Tsjien-Jing en'generaal Li Teh Sjeng, allen mensen op leef tijd. Kang Sjengs gezondheid is bovendien slecht. Mao heeft weinig enthousiasme getoond de plaatsen die open wa ren gevallen door het verdwijnen der rebellen, opnieuw te vullen. China heeft thans nog steeds geen president geen minis ter van Defensie en geen chef van de generale staf! In weerwil hiervan en het feit Mao tse-Toeng, de onbetwiste leider van de volksrepubliek vanaf het eerste uur, schepper van een bloeiende en gerespec teerde staat, onafhankelijk van het buitenlandse imperialisme. dat er thans slechte een beperkt aantal vice-premiers in functie is voor de culturele revolutie wa ren er 18 maakte de opperste leiding van het land geheel de in druk heer en meester te zijn op po litiek, economisch en cultureel terrein. Mensen uit het westen die kort geleden Peking bezochten hebben gemeld dat Mao nog steeds gees telijk bij de pinken is en goed ge zond, en dat het toezicht op het algemene beleid nog altijd bij hem berust. In China zal het 25-Jarig be staan van de republiek op specia le wyze worden gevierd maar het is nog niet bekend of Mao of Tsjoe daarbij op de voorgrond zullen treden. Mao is de laatste Jaren slechte zelden in het open baar gezien en sinds het "inci- dent"-Lin Piao is hij niet versche nen als de twee grote gebeurte nissen van het Jaar werden ge vierd, de eerste mei en de eerste oktober. De massale parades waarmee vroeger de eerste oktober, de dag van de stichting van de volksre publiek, werd herdacht hebben de laatste Jaren plaatsgemaakt voor volksfeesten in de grote par ken der voornaamste steden. De laatste grote zuivering, die in China plaatsvonden waren die van twee mannen die al dood zijn: Lin Piao en de filosoof Con fucius. Toen duidelijk werd dat de aanval op de wijsgeer in fei te een verkapte agitatie was te gen premier Tsjoe en-Lai, ging de ze oude vos de zaak omdraaien door de twee zaken te combine ren. Van dat' ogenblik af werd de aan val op Confucius gelijkgesteld met die op Lin Piao. Het voornaamste doel van de ac tie tegen Lin Piao beoogt die ver legen, kleine commandant te ont- eren onder de 2.500.000 manschap pen van het "bevrijdingsleger", waar zijn bescheidenheid, mili taire genie en vooral zijn opmer kelijke politieke loopbaan hem hadden gemaakt tot een held. Hun grootste "misdaad" werd evenwel niet genoemd, en wel dat zij een krachtige geestelijke in vloed hebben gehad op de miljoe nen Chinezen van thans. Hun rivaliteit was iets wat Mao niet kon dulden. Deze vond dat zijn ideeën de doorslag moes ten geven en voortbestaan en dat die van anderen meedogenloos moesten worden vernietigd. En dat duurt nog steeds voort.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11