Van Hanegem: Ik krijg nog een ton van KNVB HOON VOOR RUDI LUBBERS nm m Spelers Nederlands elftal voelen zich onderbetaald PINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 Ausputzer nog niet bekend Al hield George Knobel vanochtend r.og geheim wie er morgenavond in Oranje ausputzer zal spelen (Dick Schneid.'.r weer?), hij wilde wel kwijt dat hij wat betreft die plaats eigenlijk nog steeds aan het zoeken is. De bondscoach: „Ik houd er vele spelers voor in de gaten. Epi Drost bijvoorbeeld. En als Rinus Israel weer helemaal de oude wordt, ach, wie wee*, misschien komt hij dan ook nog in aanmerking. Maar als het even kan. kijk ik niet terug maar vooruit. Selecteer ik dus liever een jongere speler. Die Balkenstein van Sparta kan tussen haakjes wel wat worden. Ik had hem best woensdag met Jong Oranje willen laten spelen. Maar Sparta moet morgenavond tegen het Russische elftal voetballen, dus dat ging wat moeilijk. Afscheid Pele SANTOS Pele, de Braziliaanse voetbals**?., heeft gistermiddag in S^ itos aangekondigd dat hij komen de zondag zijn laatste officiële wed strijd zal spelen. Santos ontmoet dan Corintims. SCHAKEN In de eerste ronde van het finale- toernooi van de dames schaakolym piade in Medellun heeft Nederland een verrassende voorsprong van 10 genomen tegen titelhouder Rusland. Er .ca Belle versloeg Nana Alexandra in 28 zetten. Deze overwinning van de Nederlandse vertegenwoordigster was oorzaak van grote onrust in het Russische kamp. temeer daar de party tussen mevr. Vreeken en we reldkampioene Nona Gaprindasjvili in een gecompliceerde stelling werd afgebroken. Overige uitslagen in groep a: Bul garijeEngealnd 1 ViTsjecho SlowakijeWest Duitsland 1 Val1^; HongarijeJoegoslavië 1%Roe meniëCanada 10 en één afg. partij. Neeskens/Cruijff in Rotterdam HELSINKI Johan Cruijff en Jo- han Neeskens zullen ook op 9 okto ber in Rotterdam tegen Zwitserland van de partij zijn. Henk Burgwal: "Aanvankelijk waren er wat moei lijkheden met Barcelona, dat op die dag in Parijs een vriendschappelij ke wilstrijd tegen een Franse combinatie had willen spelen. Maar dat probleem is dit weekeinde opge lost. Barcelona voetbalt nu op een andere dstum in Parijs. Beide Jo- hannen zijn er in de Kuip beslist bij". HELSINKI In Helsinki maakte Ja<n Huybregts, de chef d'equipe van Orainje, gister avond de premies bekend die de bond heeft uitgetrokken voor de interland tegen Fitilamd. De favoriete pupillen van Geoirge Knobel, incasseren morgenavond de main f 1 500, indien zij de ontmoeting om het Europees kampioenschap zegevierend beëindigen, ont vangen voor een gelijkspel duizend gulden en krijgen als de Finse amateurs onverhoopt mochten winnen niets, geen cent. Door Rob Vente De bedragen, die afgelopen vrijdag door het sectiebestuur betaald voet bal werden vastgesteld, veroorzaak ten in het Oranjekamp bepaald geen jubelstemming. Captain Johan Cruijff, een tikje verontwaardigd: „Voor een overwinning in een Euro pees kampioenschap 1500? Niet te geloven. Een dergelijk bedrag ving je bij A.iax als je in de competitie van een club als pakweg Haar lem won'" Wlm van Hanegem, grinnikend„Ze denken bij de bond zeker: we spe len teg.-n een mindere tegenstander, dus betalen we ook maar wat min der". Jan Huybregts: „Deze premie regeling geldt inderdaad alleen voor de interland van morgen. Binnen kort gaan we de hele zaak weer be kijken. Praten we er eerst met de clubs over en daarna met de spe lers. Voor de eerstvolgende inter land, op oktober in Rotterdam te gen de Zwitsers, hopen we de zaak rond te hebben; denken we zwart op wit te hebben wat de spelers in de eerstkomende wedstrijden kun nen gaan verdienen". Johan Cruijff weer: „Dat zal echter wel niet al te veel zijn. Maar wat doe je eiaan? Van een kale kip kun je immer geen veren plukken. En de bond beweert nu eenmaal con stant geen geld te hebben. De grote ellende is bovendien dat bij de KNVB nog steeds de amateurs het meest voor het zeggen hebben". Circus Wim van Hanegem: „Ach, het voet balwereldje is en blijft een krank zinnig circus. Kijk, als je bij een normal.? baas werkt en hij is je twee w?ken loon schuldig, stap je op die man af, sla je met je vuist op tafil en zeg je: „Voor de dag met m'n poen, anders kap ik er on middellijk mee'. Maar bij de KNVB kan het rustig gebeuren, dat ze je een jaar op je geld laten wachten en toch blijf je maar vrolijk door- pillen". ,.De bo.iJ staat op het ogenblik bij mij dik in het krijt. Ik krijg nog 20.000,- uit de kwalificatieronden, 55.000,- van de wereldkampioen schappen en verder heb ik nog steeds de afkoopsom tegoed van en kele recame-contracten. Bij elkaar heeft de KNVB ongeveer een ton schuld aan me. Een ton. waarvan ik ook geen cent rente opstrijk". Secretaris-penningmeester Henk Burgwal van de KNVB: „Voor 7 novembei moet het organisatiecomi té van de wereldkampioenschappen aan de FIFA de afrekening van de WK hebben voldaan. De FIFA be taalt dan de nationale bonden uit. Het moet wel heel gek lopen, als de spelers niet dit jaar nog hun geld toucheren". Johan Cruijff weer: „De bedragen die Je in Spanje met voetballen kunt ver henen, vallen met geen en kel and3r Europees land te vergelij ken. Als Spanje zich bijvoorbeeld voor de wereldkampioenschappen had gekwalificeerd, hadden de spe lers elk j 100.000,- kunnen opstrij ken. Ja, een ton louter en alleen voor de kwalificatie. Kun Je nagaan wat ze hadden verdiend als ze zoals wij in de finale waren ge komen. Er neem verder het Spaan se Jeugdelftal Als Jong Spanje een partijtje wint, krijgen die knapen Ondanks de kritiek op de door de KNVB uit te keren premies waren de Oranje-spelers gisteren toch in een vrolijke stem ming. Op de voorste rij in het vliegtuig Jan Peters. Achter hem Arie Haan, Ruud Geels en Piet Schrijvers (v.l.n.r.). toch altijd zo'n 2 k 3000 gulden in de portemonnee". „En in Spanje is de belastingrege ling natuurlijk veel soepeler. Wat Je tegenwoordig in Nederland allemaal aan belasting moet betalen, is naar Spaanse begrippen onvoorstelbaar. Ik heb het laatst in de krant gele zen. Bij de miljoenennota. eHt maakt in Nederland netto nog maar een pair duizend gulden uit of Je nu 50 of 80 mille verdient. En vind Je het dan gek dat ik op het ogen blik in Barcelona voetbal?" ten we eerst maar eens die Finnen verslaan. Dan zien we wel weer verder." Bondscoach George Knobel, die vanavond pas de opstelling van Oranje bekendmaakt: „Ik bemoei me niet met het geld. Ik persoon lijk werk trouwens niet voor pre mies". En daarna, kennelijk om alle misverstanden te voorkomen: „Maar over de noodoplossing die er wat betreft de premies voor morgen uit de bus :s gekomen, doet niemand in de groep al te moeilijk. Gelukkig niet. Door de blessures van Suurbier en Rensenbrink heb ik immers al zorgen zat". Amerikaan Hal Carroll (33) onstuimig boksend naar de zege ROTTERDAM Hij berustte, sprak met zwalkke stem tot zijn dokter. Rudi Lubbers, verslagen, veracht, vernederd. Nog hoorde hij dlie hatelijke stem vanuit het hall f duister iln zijn oren. ,,Hé Lubbers, word je hiervoor betaalld?", had het iln de vijfde ronde door het sportpaleis A hoy geklonken. En nog later, toen de gekleurde Amerikaan Hal „TNT" Carroll als een willdë furie tekeer bleef gaan, was het moment gekomen dalt hij altoos al had gevreesd. Het ogenblik dat hetLubbers-ha-ha-ha" van alile kanten op hem was afge komen. Hal Caroll voert na zijn puntenzege met Rudi Lubbers op de schouders een vreugdedans uit. Door Ger Stolk Arme Rudi Lubbers. Hoe blijmoedig had hij naar het moment toe ge leefd, dat hem eindelijk de erken ning had moeten brengen, die hij nooit kreeg. Hoe serieus had hij zich voorbereid op het uur van de waarheid, dat ogenblik waarop nie mand het meer zou aandurven om hem nog een keer te herinneren aan die partij tegen Pierino del Pappa, ruim anderhalf jaar geleden al weer in datzelfde sportpaleis Ahoy' geleverd. Het gevecht tegen Carroll, een 33-jarige die ooit tegen Bob Foster bokste maar volgens zeggen al lang op zijn retour moest zijn, was afgesloten op 82 kilo- Maar hij Rudi Lubbers stapte gistermiddag triomfantelijk van de weegschaal met de wetenschap dat hij zelfs tachtig kilo woog. Hij zou geen lef hebben, geen hart, hij was een koele, berekende pugi list, schreven de kranten na zijn overwinning op punten tegen Del Pappa. Nadat hij zijn gewicht met ruim veertien kilo naar omlaag bracht, kondigde hij aan, dat hij de wereld als halfzwaar-gewiaht, op het spektakel zcxu vergasten, waar om zo vaak was gevraagd. Ene Hal „TNT" Carroll zou de eerste zijn die aan den lijve zou moeten on dervinden, wat de nieuwe Rudi Lubbers onder spektakel verstaat. Arme Rudi Lubbers. Twee maal eerder was hij in zijn carriere met een nederlaag geconfronteerd. Beide keren waren niettemin lovende woorden zijn deel geweest. Tenslotte was het geen schande om van de Europese kampioen, Joe Bugner, te verliezen. En uiteindelijk was het weinigen gegeven om twaalf ronden overeind te blijven tegen Moham med A1L De derde keer dat Rudi Lubbers als professional-bokser een „minnetje" achter zijn naam kreeg, was er echter slechts hoon. Hoon voor een pugilist, die ondanks zijn onmiskenbaar talent, roemloos on derging. Die geen raad wist met de onstuimige manier van boksen waarmee Carroll eens te meer aan toonde hoe gapend de kloof is tus sen de Europese en de Amerikaanse pugilistiek. Een verwijt, waarmee echter niet Rudi Lubbers alléén lastig gevallen dient te worden. Want evenmin als James Vrij gisteravond iets opstak van het belachelijke gevecht tegen de Belg Meganck, evenmin als Sjeng Verstappen ook maar iets bijleerde tijdens het duel met de opgebrande Westduitser Arno Prick, heeft Rudii Lubbers zich in de Jaren dat Henk Rühling hem bracht zoals dat zo fraai heet in overeenstemming met zijn on danks alles aanwezige klasse ont wikkeld. Wat Rudi Lubbers gisteravond bo vendien tegen had was dit. In Amerika heeft men aan het feit dat hij twaalf ronden bleef staan tegen Clay in Djakarta, de gedachte ge koppeld dat Rudi Lubbers een hele grote zou moeten zijn. Hal Carroll, een vriendelijke man, lichtte zijn strategie van de eerste ronden toen Lubbers er warempel in slaag de zijn opponent pijn te doen later in die bewoordingen toe. „Ik moest toen wel voorzichtig zijn. Maar later ben ik daarvan terug gekomen". Beest Die Carroll in Amerika niet eens full-prof maar als vader van vier peuters in het dagelijks leven een ijzervlechter, die van 's morgens ze ven tot 's middags vijf hard werkt en vervolgens traint die Carroll dan, „poetste" twee maanden lang intensief aan zijn conditie. „Juist omdat het gevecht een tegenstander van Clay betrof", verklapte zijn manager Billy Harris. „Sinds april heb ik voor myn bokser, die ik als een eigen kind beschouw, geen te genstander meer kunnen krijgen. Dat beest, klonk het overal waar ik hem wilde laten boksen. Dat beest, nee dankjewel". Het beest Carroll bleek te hoog ge grepen voor Lubbers. In de eerste ronden, op afstand boksend, viel de Amsterdammer nog niet door de mand. Maar toen Lubbers dichter noodgedwongen op zijn tegenstan der kroop, slonk zijn zelfvertrouwen weg als sneeuw voor de zon. Laag inkomend was het Carroll, die het gevecht in een volgend stadium maakte. Gevarieerde combinaties op hoofd en lichaam lieten hun sporen niet na. Al bleek de beroemde Pe ruviaanse wonderbalsum van Henk Rühling het bloeden vanuit een wondje onder het linkeroog van Lubbers wel te kunnen stoppen. In het licht van de voortdurende suprematie van de Amerikaan, wek te het uiteindelijk verwondering dat de Jury niet voltallig voor Carroll stemde. Waar Henk Adriaanse en Frits Franken terecht Carroll ge wonnen gaven, daar presteerde Joop Mercey, het zowaar om het op een onbeslist te houden. Onbeslist, Rudi Lubbers zelf zou dat onrechtmatig hebben gevonden. „Deze man was beter", oordeelde hij. „Het zou verstandiger zijn ge weest om als halfzwaar-gewioht minder hoog te hebben gegrepen voor een eenste gevecht. Wanneer ze me zelf mijn tegenstanders zouden hebben laten uitzoeken, zou ik over drie, zeg vier gevechten tegen deze Carroll hebben gestaan. En dan zou ik het nog niet geweten hebben. Maar we hebben rekening met het publiek te houden. Dat publiek zou wanneer ik tegen een Arno Prick had gestaan hebben geredeneerd: weer een minder goede bokser. Het publiek is wreed. Ze willen je zien lijden. Pas dan zijn de mensen tevreden. Ik ben ook helemaal niet geschrok- ke van die Harris. Schrikken doe Je niet zo gauw wanneer Je, zoals ik tegen de groten der aarde, heb ge staan. Als gevolg van het feit dat ik veertien kilo afviel is mijn stoot minder krachtig geworden. Is mijn timing niet goed meer. Maar het komt wel weer goed". Een mening die, Billy Harris een kleedkamer verder onderschreef. „Lubbers is een goede bokser". De waarheid gebiedt echter wel om te zeggen dat die uitspraak op een stukje eigenbelang berust. Tenslotte heet het in Amerika bewonderend dat Lubbers tegen Clay overeind bleef staan. Billy Harris opgetogen: „Sinds april hebben we geen tegenstander meer kunnen krijgen. Maar daarin komt nu verandering. Dat heeft ook mee gespeeld toen we besloten om naar Europa te komen. Ik ben blij dat Carroll van Lubbers heeft gewon nen. Want Je weet. Lubbers ging tegen Clay niet neer". Uitslagen Weltergewicht (8x3)James Vrij (Amsterdam) wint door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Frans Meganck (Bel.) Zwaargewicht (8x3)Henny Thoo- nen (Eindhoven) wint door inter ventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Ferenc Kritztofack (Oost). Zwaargewicht: Sjeng Verstappen wint door opgave in de vierde ronde van Arno Prick (Wdl.). Bert Nikke len zegevierde op punten in een par tij over zes ronden over Jean Bel- val (Fr.). Bondsbestuur badminton gaat aftreden DEN HAAG De Nederlandse Badmintonbond staat vlak voor een tweede oestuurscrisis in enkele maan den tijd. Voorzitter John Reynen en zijn medebestuursleden nog geen jaar ge'eden gekozen omdat zij als buitenstaanders geacht werden orde op zake te kunnen stellen treden zaterdag as. bij de bondsledenverga- aering m Rotterdam en bloc af. Voor enige opvolging is vooralsnog niet gezorgd. Officieel dienen kandidaten tenminste veertien dagen voor de jaarvergadering bekend te zijn ge maakt. Dit is niet gebeurd. Een po ging van de oud-voorzit.ters Valken, Van Aobe Verhoef en Kusters om bij de gerez :n moeilijkheden te bemidde len, is door het bondsbestuur tmi dl hand gewezen. Alle hoop is nu ge* vestigd op een uit districtsvoorzitter* gevormde commissie, die nieuw* kandidaten voor het hoofdbestuur moet aandragen, maar sinds enkelè weken niets meer van zich heeft la ten horen. t

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9