Fiscaal steuntje spaarder Miljoenenbrand Akzo Europoort ONTSLAG VAN PSYCHIATER ONREDELIJK? Weer buurt onderzoek Rotterdamse moordzaak Frankrijk in 1975 vakantietopper HEDEXt/ Hedex, het nieuwe middel bij hoofdpijn. r WEGENBOUW 20 PROCENT MINDER 99 Koopkracht bepleit: Dit is de familie Hollander I 1 j plaatsI Helft Nederlanders is voor inkrimping van de krijgsmacht Drie jaar voor dodelijke steek Minister Westerterp: VAN HULTEN 'BLIJ MET DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 Teuns contra Leids MOB Namens de psychiater J. Teuns stelde commissie van onderzoek ls heeft de Haarlemse advocaat mr. J. VerlooiJ voor de Haagse rechtbank bepleit aat het ontslag van zijn cliënt door het Medisch Opvoedkun dig Bureau te Leiden ongedaan zal worden gemaakt. Pleiter stelt dat dr. Teuns op "kennelijk onredelijke gronden" is ontslagen. Deze zaak dateert al uit de Jaren 19691970. Het conflict tussen de staf van dr. Teuns en het bestuur van het MOB is toen zo hoog opgelopen dat stafleden uit protest tegen Teuns' ontslag zelfs zijn overgegaan tot het bezetten van het kantoor van de inspecteur voor de geestelijke volks gezondheid. Drie keer in die Jaren is psychiater Teuns, grondlegger van het MOB, i door het bestuur ontslagen en even j zc vaak bleef hij als psychotherapeut van geestelijk gehandicapte kinderen voor het MOB zijn werk doen, omdat hij in dr praktijk niet gemist kon j worden, aldus mr. VerlooiJ, want an ders waren de kinderen de slachtof fers geworden. Pas vcor het derde ontslag, in maart 1971, werd door het geweste lijk arbeidsbureau vergunning ge- geven. De hiertegen door dr. Teuns aangevoerde grieven werden door de kantonrechter afgewezen, ten on rechte, zo betoogt mr. VerlooiJ in ho ger beroep voor de rechtbank, want het ontsiag is gegeven op onjuiste gronden en buitendien is de situatie die tot het conflict geleid heeft helaas was di't hem uitdrukkelijk verboden. De advocaat insinueerde duidelijk, "dat uit dit rapport het gelijk van het MOB-bestuur evident zou blijken. Teuns' raadsman mr. VerlooiJ pro testeerde tegen deze Insinuatie. De rechtbauKpresident mr. Hierneiss wees net protest toe en waarschuw de mr. Sprey dat hij het rapport mocht overleggen óf erover moest zwijgen. Vonnis 4 november. ROTTERDAM Een felle brand in de butanol-fabriek op het com plex van Akzo-Zout-Chemie in Rotterdam Europoort heeft gister avond tussen negen en elf uur een schade van tegen de 10 miljoen gulden aangericht. De spectaculaire brand, die tot ver in de omtrek te zien was, heeft geen slachtoffers geëist. De butanol-fabriek, die vrijwel geheel werd verwoest, zal geruime tijd buiten bedrijf zijn. De bedrijfsschade die daaruit voor Akzo-Zout-Chemie voortvloeit is nog moeilijk te becijferen, maar zal ook zeker in de miljoenen lopen* Tegen kwart voor negen toen bij politie en brandweer de eerste melding over de brand bij Akzo-Zout-Ohem'ie binnenkwam, heeft geruime tijd onzekerheid geheerst over de vraag of de brand op dit chemische complex gevaren op zou kunnen leveren voor de bevolking. Deskundigen van de milieudienst van het Open baar Lichaam Rijnmond stelde later vast dat de gassen, die in vlammen van tientallen meters hoog ontbrandden, niet gevaarlijk waren. De brand in de butanol-fabriek werd in eerste Instantie bestreden door de bedrijfsbrandweer. Brandweerkorpsen uit Rozenburg en Rotterdam waren toen al met 15 wagens onderweg naar het fa briekscomplex om assistentie te verlenen. Later richtten ook de waterkanonnen van twee blusboten hun stralen vanuit het Caland- kanaal op de vuurhaard. Na rum 5 'kwartier blussen hadden de on geveer 100 brandweermannen het vuur onder controle, maar het sein „brand meester" kon nog niiet worden gegeven omdat nog steeds gevaar voor opnieuw oplaaien van het vuur bestond. Om elf uur was de brand wel definitief bedwongen. Toen de brand bij Akzo-Zout-Chemie woedde, hebben de brand weerkorpsen van de raffinaderijen van Esso en Gulf, complexen die aan het fabrieksterrein van Akzo-Zout-Chemie grenzen, voort durend paraat gestaan om de gevolgen van een eventueel overslaan van de brand te bestrijden. Over de oorzaak van de brand valt nog niets met zekerheid te zeg gen. Vermoed wordt dat er sprake is geweest van het springen van een gasleiding in het butanol-camplex, maar een uitgebreid onder zoek door deskundigen van Akzo en van de arbeidsinspectie zal pas zekerheid brengen RIJSWIJK Het fiscale klimaat zou voor die kleiine spaar der net zo attractief gemaakt moeten worden als voor de man, die spaart via een Levensverzekering. Besparingen via levensverzekeringen worden in Nederland nu nog altijd be voordeeld'*. ADVERTENTIE Gaat dit jaar met Hoverlloyd i lar Engeland. Calais - Ramsgate 40 minuten. Middenklas auto (3,81 m.) f 110,- enkele reis B tarief. Dit stelt Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt, in 'it oktobernummer. In een onderzoek van -paarvormen en rentetarie ven van vijftien bankinstellingen in Nederland breekt het Konsumenten- ograan een lans voor fiscale ver anderingen ten behoeve van kleine spaarders. „Het lijkt niet meer dan recht vaardig wanneer kleine spaarders rente-inkomsten tot een bepaald be drag per Jaar belastingvrij zouden kunnen genieten. Of wanneer spaar gelden tot een bepaald jaar maxi mum van het belastbare inkomen zouden mogen worden afgetrokken," aldus Koopkracht. Het konsumentenblad komt na een doorliohting van de spaarmogelijkhe- den bij de 15 verschillende banken tot de conclusie, dat het zeker de moeite loont niet bij de eerste de beste bank de spaarcentjes te depone ren. Er werden voor volkomen verge lijkbare spaarvormen soms flinke renteverschillen geconstateerd. Ook de voorwaarden kunnen bij de ene bank nogal eens gunstiger uitvallen voor de spaarder, dan bij de andere bankinsteJing. Wie geld wil storten op een direct opvraagbaar boekje of rekening, op een spaarrekening met een opzegter mijn of op een spaarrekening met een vas^e looptijd, doet er goed aan eerst bij verschillende banken naar voorwaarden en tarieven te informe ren. Met name bij de „gewone" boek jes of spaarrekeningen, waar men direct over zijn geld kan beschikken, werden grote renteverschillen geno teerd: van 4 tot 7 1/4 pet. Sparen blijft volgens Koopkracht al met al een activiteit, waarvan de spaarder zelf weinig wijzer wordt. Alleen met spaarrekeningen met een ze?r lange vaste looptijd vallen de inflatie- eli belastingperikelen nog enigszins op te vangen. Het Konsumenten Kontakt heeft ae minister van CRM ook verzocht te bezien, of hij maatregelen kan treffen tegen schuldsaneringsbureaus. Sommige van deze bureaus storten mensen aie in financiële moeilijkhe den zijn geraakt, nog dieper in de el lende. Schuldsanering is een activiteit die tot dusver niet aan vergunningen of andere regels is gebonden. Het KK heeft ervaren dat dit tot misbruik kan le:den. tStuurt u mij s.v.p. gratis folder, dienstregeling en prijzen. naam straat versturen als brief aan: I Hoverlloyd Reservations, I'D 39 Calais - France. j gevolg geweest ROTTERDAM Ongeveer 80 Rotterdamse politiemannen bezoe ken vandaag ongeveer 1300 wonin gen in Rotterdam-zuid in verband met de moord op het 15-Jarige een door het schoolmeisje Wil Vervat, die zondag- MOB gevoerd onjuist beleid. Dr. Teuns zal overigens binnenkort een leerstoel aanvaarden als hoog leraar aan de universiteit van Kas sei (W.-Duitsland)de eerste Euro pese leerstoel in de klnder-psycho- analyse. HIJ zal dus toch niet als psy t:ps geanalyseerd chiater kunnen terugkeren bij het MOB, te meer niet nu het MOB in middels is omgezet in een admini stratieve beheersstichting. Niette min eist dr. Teuns eerherstel. morgen 3 september Jl. bij het trostatlon Slinge werd vermoord. De politie zoekt naar mensen, die na het tijdstip van de moord (rond 1 uur 's nachts) zijn thuisgekomen. Tot nu toe heeft de politie al 1500 morgen zal zij De politie heeft ongeveer 2 300 man, onder wie een Belg die vorige week trachtte zelfmoord te plegen, door ln bet water te springen, op haar lijstje die nader ondervraagd moeten worden. Tot op heden heeft de politie al ruim 10 000 manuren aan het onder zoek oesteed. Het zullen niet de laatste zijn. De heer Blaauw acht de jacht op de moordenaar van het grootste belang, omdat het niet uit gesloten moet worden geacht dat de DEN HAAG Vijftig procent van de Nederlanders is voor inkrim- cent. ping van de huidige krijgsmacht, vijftig procent is tegen. Dit blijkt uit een c.oor het NIPO verricht on derzoek in opdracht van de Stich ting Volk en verdediging. Ruim 86 procent van de bevol king er werden 724 personen van 18 Jaar en ouder ondervraagd is van mming dat de krijgsmacht zon der meer nodig is of althans een noodzakelijk kwaad is. Ruim 45 pro cent zegt dat Nederland alle ma- rinetaken op zich moet nemen. AMSTERDAM De rechtbank ln Belgie zich moet specialiseren op Amsterdam heeft de 25-jarige bouw- mumloon te krijgen, vindt 82,6 pro- De xans op een oorlog sluit 55 procent van de bevolking geheel uit, maar 7,o procent (vooral mensen van 50 laar en ouder) houden hier mee ernstig rekening. de luchtmacht en het zwaartepunt in West-D litsland op de landmacht, moet liggen. Vijftig procent is te gen deze taakverdeling. Ruim 61 procent van de geënquê teerden vindt dat on. blijven van de NAVO. Een oeroepsleger verdient verre, de voorKeur boven een leger met dienstpl.chtigen (70,8 procent). Dienstplichtigen dienen tenminste het wettelijk vastgestelde mini- akker H. wegens doodslag deeld tot eem gevangenisstraf van drie Jaar met aftrek. De eis was vier jaar met aftrek. H. verwondde enkele maanden ge land lid moet leden de 21-jarige Zwitser Cr. Cruz zodanig met een mes. dat deze enkele uren later overleed. Cruz behoorde tot een groepje Zwitserse voetballers dat met de bouwvakker in conflict kwam. Hierbij trok H. een mes en stak Cruz in de buik. 15.000 woningen hebben bezocht. Het dader op een gegeven ogenblik op heeft nog geen resultaat opgele- nieuw toeslaat. verd. Commissaris J. A. Blaauw, die het onderzoek leidt, is bijzonder geïnte resseerd in de identiteit van drie die op het tijdstip van de Deze men- die mogelijk belangrijke infor- Een door Prins Claus vervaardigde opname van Prins Johan Friso, die morgen zijn zesde verjaardag viert. zich niet bij de politie gemeld. Besprekingen OBJECTIEF over Molukkers RAPPORT' afhankelijk. gezien zal Frankrijk volgend Zeker is dat de Nederlanders voorgeschiedenis in deze zaak vol- moord in de buurt strekt irrelevant is omdat Teuns' ont- sen, die mogelijk fc slag uiteindelijk was gebaseerd op matie kunnen verschaffen,^ hebben DEN HAAG Toeristisch de onhoudbare situatie die door ge brek aan samenwerking in de laat ste fase was ontstaan. Mr. Sprey zei dat zijn handen Jeukten om het vertrouwelijke rap port over te leggen dat hierover door de van van regeringswege inge- jaar wel een "topper" den Ook voor Engeland zal de belangstelling blijven groeien, maar dan moet de economische to?stand wei stabieler worden. Ook zullen er meer mensen naar de Scandinavische la den gaan, de slechte zomer van 1974 weer naar het buitenland zullen gaan, hoewel een re cent onderzoek heeft aange toond dat 30-35 pot. van de vakantegangers zich weinig van het weer aantrekt. Aldus gisteren de directeur als deze landen er in slagen Toerisme van de ANWB, drs. de prijzen in de hand te houden. Het bezoek aan Spanje zal het ook wel weer doen, maar dat is wel mede van de prij- chartervervoer stelt ten fa veure van de KLM zal ook de belangstelling voor Ame rika verder toenemen. Drs. Engelen gaf het volgen de beeld van heit voorbije seizoen: de belangstelling voor Frankrijk is opnieuw sterk gestegen, terwijl die voor Zweden en Finland een stijging vertoonde. Spanje genbouw kan worden verwacht dat 't volume in de komende vier jaar met rond twintig procent afneemt. De nieuwbouw daalt van een ni veau van rond f 1 miljard naar f 750 f 800 miljoen, het onderhoud neemt toe van f 420 tot f 460 f 500 miljoen en de bedragen voor de nieuwe in frastructuur van het openbaar ver voer verdubbelen tot f 560 miljoen. In hun totaal zullen de bedragen in '78 weinig hoger zijn dan in dit jaar. Dit betekent een volumeteruggang van twintig procent omdat in de meerja renplanning gerekend wordt met 'n inflatiegraad van acht procent voor 1975 en van vier procent in de daar op volgende Jaren. Bij snellere in flatie kan over aanpassing van de be- dragen aan de gestegen lonen en en Finland ten goede is ge- ting noemde hy het feit, dat prjjzen worden gesproken, aldus de komen. Ook Zwitserland in 1975 de schoolva.Kani.ies heeft minder bezoekers ge- over acht weken worden ver. had en voor de rest is het spreid. W(J zijn er daarmee bezoek redelijk gebleven. nieit. Invoering DEN HAAG Minister Westerterp heeft de Nederlandse Wegenbouwers die maandag in het Nederlands Con gresgebouw hun Jaarvergadering hielden voorgehouden dat zij moeten rekenen met op een beperkte terug gang van activiteiten in de komende jaren. Wat betreft de opdrachten van de centrale overheid, naast provincies en lagere overheidsorganen de be langrijkste opdrachtgever in de we- De vakantie heeft verder zichzelf gespreid zonder dat er van vakantiespreidins sprake was en de bouwva- kantie als iets bijzonders in de vakantietij d is ge- minister. Hij sprak de hoop uit dat de wegenbouwers als bedrijfstak genoeg plooibaar zullen zijn om desondanks n- ruisloo6 verdwenen, aldus veel naar augustus verleggen. Bij dit alles sprak drs. Engelen van een triest feit: de ser vice gaat vaak in het na seizoen achteruit. Ook was hem dit jaax opgevallen dat sprake is Dat rekening moet worden gehou den met een teruggang in wegen bouwactiviteiten komt niet omdat er plotseling een autohater aan het bewind is gekomen, maar omdat kentering ln onze voegde: als het volgend Jaar teresse voor Denemarken i verder de karakteristiek, die reis zyn gegaan: een zuinig heid, die de wijsheid bedroog. onverzekerd op maatschappelijke opvattingen door het kwaliteitsartikel weg minder goed in de markt ligt, aldus de be windsman. ADVERTENTIE DJAKARTA/DEN HAAG In Djakarta zijn de afgelopen week Ne derlands—Indonesische besprekingen gevoerd over verbetering van de we derzijdse informatie over het pro bleem van de in Nederland wonende Zuidmolukkers en verbeterin gvan de repatriëring op vrijwillige basis. Deze besprekingen hebben een informeel karakter gehad. Zowel de Nederlandse als de Indonesische dele gaties weigerden zich uit te laten over het resultaat, maar spraken de hoop uit dat de besprekingen ten 6lotte zouden leiden tot een vermin dering van de spanningen die het ge volg zijn van de aanwezigheid van ca. 40.000 Zuidmolukkers in Nederland. DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) is blij met het degelijke en objec tieve rapport" over de effecten van een eventuele verhuizing van de centrale directie van de PTT naar Groningen. De staatssecretaris zal het rap port waarin de bedrijfsleiding van van de PTT-top als een heilloze van de dt PTT-top als een heiloze zaak oes tem pelt, nader bestuderen. Na de bespreking van het rapport in de bijzondere overlegcommissie voor de PTT en in het centraal georganiseerd overleg in ambtena renzaken legt Van Huiten het ver zamelde materiaal voor aan het ka binet, dan aan de hand daarvan een beslissing moet nemen. Elke vorm van hoofdpijn maakt ons het leven lastig. Gelukkig is er Hedex. Speciaal ontwikkeld om hoofdpijn te bestrijden. Maar Hedex tabletten hebben nog een prettige eigenschap. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de mang namelijk ongedeerd. De lege maag verdraagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opge nomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed. En effektief! Verkrijgbaar bijdrogisten apotheek veroorzaakt geen maagklachten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7