Bram van in raad Katwijk der Perk, radicale eenling 'Ik koerste met paarden waarmee die beroepslui niets bereikten' iislll Politiek café: veel discussie RIJPWETERINGSE JOCKEY JOOP DUIVENVOORDEN: mMmêrn PAGINA 4 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 KATWIJK Als eerste, en enige, lid van de P(olitieke) P(antij) R(adïcalen) is Bram vain der Perk enige weken terug de Katwijkse gemeenteraad binnengestapt. Een niet geheel onopgemerkte entree overigens, want al direct tij dens de eerste vergadering sprong Van der Perk duidelijk in <ie bres voor meer openheid. En met succes. Een voor stel van de PPR-man om diverse commissies toegankelijk te maken voor raadsleden die niet in die speciale commis sies zitting hebben werd door de voltallige raad, op de SGP- fractie na, aamgenomen. KATWIJK Raadslid Bram van der Perk stond gisteravond tussen de PPR-partijleden en vele belangstellenden in zijn politiek café. In een kort gesprek vooraf, werd al vlug de vraag gesteld of dit de juiste plek zou zijn om de mensen te ontmoeten. Deze vraag werd later op de avond enigszins postief beantwoord. In het begin verliep de avond rustig. Langzaamaan kwamen meer mensen 't Anker binnenlopen, 't Anker, waar de PPR voor het eerst na de gemeenteraadsverkiezing haar politieke bijeenkomst houdt. En ondanks haar streven voor een totale openheid, blijft de drempelvrees voor het grotere publiek duidelijk bestaan. Bram van der Perk vertelde eerst wat de bedoeling moet wezen van een politiek café. ..De Katwijkse bevolking moet zoveel mogelijk worden betrokken bij het politieke gebeuren in hun dorp. In een politiek café is inspraak, er wordt de hoognodige informatie gegeven. Men kan hier problemen op tafel leggen, die aan een nader onderzoek kunnen worden onderworpen". De PPR-lijstaanvoerder Van der Perk beseft terdege dat hij in een moeilijke positie verkeert, als éénling in de raad. Hij prijst zich daarom zeer gelukkig met de uit vier man bestaande steunfractle, die achter hem staat. Met hun visie en de gesprekken in het politieke café (elke maan dag vooraf gaande aan een raadsvergadering) hoopt Bram van der Perk de wensen van zijn partijleden, maar zeker ook de belangen van heel Katwijk, naar voren te kunnen brengen. Het kleinste succesje Is voor hem al erg belangrijk, zoals bijvoorbeeld de toe stemming die alle raadsleden nu hebben gekregen om &lle com missievergaderingen te kunnen bijwonen. Voorheen kon dat niet. nu wel. en als het aan Bram van der Perk ligt dan zal het nog eens zover komen dat deze commissiebijeenkomsten ook voor het publiek open gaan. „Inspraak en democratie", is zijn devies. Een devies dat naar voren komt in het politiek café, waar iedereen zijn zegje kan en mag doen. In het café werd gisteravond vooral gesproken over die openheid. Tegen half elf was de zaal behoorlijk vol, overal tegelijk waren hevige discussies te beluisteren en het is duidelijk dat de PPR met deze eerste avond haar doel heeft bereikt. Bram van der Perk: „Het blijft gokken, bij het plannen maken voor dit soort bijeenkomsten. Deze keer zaten we op de goede golf lengte. We zullen er voorlopig maar mee doorgaan". Eerste en enige PPR-man in de gemeenteraad van Katwijk: op de bres voor openheid. RIJPWETERING „Natuurlijk heb ik kritiek op die gro te mannen. Ze proberen nog steeds de dienst uilt te maken. Als ik een koers win, waaraan ook zij meedoen, is dat een ergerlijke doorn im hun oog". Jockey Joop Duivenvoorde, een "doorn in het oog van de grote Door Gent-Jam Onvlee Foto Jaap vam Duijn Bram van der Perk slaat zich over dit resultaat echter niet op de borst: ,-De toen genomen beslissing gaf me wel reden tot vreugde, maar eigen lijk is het nog maar een klein begin. Onze partij staat er nu eenmaal voor dat alle politieke zaken zo open mogelijk worden gebracht en voor 't zover is zal er toch nog heel wat moe ten gebeuren". Betrokken In het gesprek met Van der Perk. die zich overigens weet gesteund door een hechte achterban, blijkt in derdaad dat zijn motto "De politiek meer onder de mensen" erg veel aandacht krijgt: "De inwoners van Katwijk moeten echt allemaal weer emotioneel betrokken raken bij de beslissingen die er over het dorp wor den genomen. De mensen moeten gewoon weten wat er in de raad ge beurt, dat lijkt me in dit verband ook de enig juiste opinie van het be grip democratie. Daarom moeten wij er als partij ook voor zorgen dat we niet. bij wijze van spreken dan, in de rij der regenten plaats gaan ne men". Daarom ook heeft de PPR-Kat- wijk het initiatief genomen om te ko men tot een Politiek Café. Een Ca fé dat gisteren in "Het Anker" het levenslicht aanschouwde. Bram van der Perk: "We willen daar iedere maand een onderwerp gaan behan delen. Ook zijn we van plan de be slissingen die we in de raad nemen daar te verduidelijken". De PPR moet dus. ook in Katwijk een actie-partij blijven. Van der Perk over het hoe en waarom hij in de politiek verzeild raakte. "Ik ben er ook via diverse activiteiten pas echt ingerold. Natuurlijk heb ik al tijd al interesse gehad in allerlei po litieke zaken, maar Juist het actief deelnemen aan het vredeswerk en te Wereldwinkel gaf de doorslag. En als Je dan naar een partij gaat zoeken, die jouw idealen het dichtst bena dert, dan kom Je vanzelfsprekend of bij de PPR, of de PSP terecht. De PPR trok mij persoonlijk het meest De PSP, waarmee wij in Katwijk trouwens erg fijn samenwerken, is voor mij toch iets te dogmatisch". Toen eenmaal de beslissing was genomen in de gemeenteraadsver kiezingen naar een zetel mee te din gen, kwam Bram van der Perk ais nummer één naar voren. "Het houdt nu in" ,zo zegt hij, "dat ik als eenling in de raad zit. Maar het is beslist niet zo, dat ik alle lopende zaken ook al leen afhandel. Er is een steunfractle naast mij, met wie ik in gezamenlijk overleg onze standpunten bepaal". De steunfractie. gevormd door de nummers twee tot en met vijf op de verkiezingslijst, bestaat uit Aad van Duyn-Kruyt, Ger Helder, Dick Fa- bery de Jonge en Pieter van Pari don. Uit het feit dat PSP-voorman Ger Helder in deze "steunfractie' zitting heeft mag wel worden gecon cludeerd dat de banden tussen deze partij en de PPR in Katwijk zonder meer erg hecht zijn. „Niet kneuterig" Verder doorspittend over de ideeën die er in zijn partij leven stelt Bram van der Perk: "Er zijn naast de al genoemde openheid natuurlijk voel meer belangrijke zaken. Wij willen graag het dorpskarakter handhaven in Katwijk. Dat houdt beslist niec in dat het allemaal erg "kneuterig" moet worden, maar het moet zeker wel echt leefbaar blijven. We zijn dan ook felle tegenstanders van een cen trumbebouwing, die hoog boven de al bestaande huizen uittorent. En ook hoeft het hier in Katwijk wat ons be treft geen supertoeristisch centrum te worden. Dat er voor het dorp een functie als badplaats Is weggelegd is voor iedereen duidelijk, maar laten "we" er alsjeblieft geen tweede Zand- voort van maken. Want wat er daar allemaal is gebeurd De door de "oude" gemeenteraad geplande Centrale Accommodatie in De "Hoornes", wekt bij de PPR geen al te grote bezwaren op: "Het enige probleempunt zou de ex-centrale lig ging kunnen zijn. Maar dat weegt beslist niet het zwaarste. Dat die ac commodatie er komt is veel belang rijker". Stap Van de Centrale Accommodatie naar het Jeugdwerk is slechts een kleine stap. Bij deze groep onderkent Van der Perk wel enige problemen: "Er is zo langzamerhand een vrij belangrijke groep ontstaan die niet meer door het bestaande Jeugdwerk wordt bereikt. Een aantal Jeugdigen voelt zich niet meer zo aangetrokken tot de nu bestaande, voornamelijk van kerkelijke zijde georganiseerde activiteiten en die lijken nu een beet je uit de boot te gaan vallen. Ik ben dan ook erg blij dat er een Stichting "Open Jongerencentrum" in oprich ting is, die zich onder meer met deze groep actief bezig wil houden". En tot slot de samenwerking met de andere fracties in de raad nog even aanstippend: "Het contact, de samenwerking met de andere raads leden moet natuurlijk goed ziir. Want hoe het standpunt van jezelf ook mag zijn; je zal het toch samen moeten doen Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman Broolnijd dus? Joop Duivenvoor den, de Rijpweteringse Jockey, plakt eerst een pleister op de gewonde vin ger van z'n dochter voor hij hierop ingaat. Smijt dan z'n pet in een hoek vai de bank. gaat gemakke lijk a ten en stelt: "Een Van Dooyeweert of Wagenaar kunnen Agenda raad Warmond WARMOND Donderdagavond, om 8 uur komt de raad bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende voorstellen: Benoeming van nieuwe leden in de besturen van de diverse gemeen schappelijke regelingen. Herziening van de gebruiksver- goedingen overdekte sportakkom- modaties voor het seizoen 1974/1975. Verh jging van de huurprijzen van een aantal gemeente-eigendommen. Het verlenen van een subsidie in de koste i van herbouw van de molen in de poider Broek- en Simontjes. Kredietvotering voor de huurkos ten van de tijdelijke huisvesting van een klas van de School met de Bij bel. Met oetrekking tot de instelling van een school- en begeleidingsdienst Duin- en Bollenstreek. P-V. Blauwkras hield haar wed vlucht vanuit „St. Ghislain". De uit slag luidt als volgt: 1. H. Bodijn, 2. W. v. d. Wetering, .3 4. 5. 7, H. Moe- nen. 6. 9. F. v. d. Wetering. 8 .P. Sloos, 10. Gebr. v. d. Blom. P-V. Blauwkras hield haar laatste wedvlucht vanuit „Soignes". De uit slag luidt als volgt: 1. 2, 3, 4, 9 H. Bodün 5 7, J. T. Franken 6 8, Gebr. v. d. Blom, 10 H. Moenen. Leiderdorpse Postduiven Vereni ging ,De Rijnklievers". Wedvlucht vanaf Soignies, afstand 180 km., op 2191974. In concours 267 oude/ Jonge duiven. Gelost om 8.30 uur. met Z. W. wind. 1. A. v. d. Dop, 2. C. H. Kop, 3. A. Ouwerkerk, 4. P. v. Griens- ven, 5. J. de Pan, 6. A. v. d. Dop, 7. Gebr. Kok, 8. idem, 9. A. v. d. Dop, 10. N. Hoogervorst. over zeker vijftig paarden beschik ken GerwiJ! ik er maar vijf heb. Wat kunnen ze dus van een kleine trainer-eigenaar, zoals ik, voor te genstand verwachten? Van eerlij ke concurrentie is natuurlijk geen sprake. Ik vraag me overigens wel af of die grote mannen daar wel te gen kunnen". Joop Duivenvoorden kan, zoals hij zegt. voldoende paardeD krijgen om mee te Iepen. "Maar ik moet ze weigeren. In de ogen van de profes sionals oen ik maar een "amateur". Wanneer ik me onder de "groten" wil scharen moet ik minstens tien Jaar ervaring hebben als trainer eigenaar en minimaal honderd koer sen heobsn gewonnen. Nog niet zo lang geleden waren dat er dertig. Bang Waarom is dat aantal overwin ningen zo drastisch verhoogd? Even p'ukt Joop Duivenvoorden aan eeo bakkebaard. Het kost hem zichtba «r moeite niet boos te wor den. 'Dat is wel duidelijk, dacht ik. Ze zijn gewoon bang voor concur rentie. iedereen probeert z'n hachie te bescnermen. Als dat legaal gaat, mag dat. Maar ik protesteer tegen de maaier waarop het nu gebeurt. Het is toch te gek, dat zij maar kun nen uitmaken welk paard ik en welk zij mogen trainen? Die situatie is voor heel de sport ongezond!" Wat zou daaraan gedaaD kunnen worden? "Een laar geleden zijn de kleine trainer-eigenaars gaan samenwer ken in e#»r vereniging. Je kunt als "groot lichaam" meer bereiken dan wanneer Je als eenling strijdt. Ik ben er heilig "an overtuigd, dat deze on gezonde situatie in de paardesport in de loop eer Jaren zal veranderen". Al van ai z'n twaalfde Jaar werkt Joop Duivenvoorden met paarden. Zijn vader was boer en in de zoge naamde hooivakanties werd hij er alleen op uitgestuurd. Wat minach tend 'acot hij"Wat Van Dooyeweert denkt dat niet mogelijk is met paar den, mia-rte ik als jochie al waar. Accommodatie Heeft hij een goede accommoda tie om met toppaarden te trainen? „Geen punt", stelt Joop Duiven voorden resoluut. .Alles wat hier staat (stallen en veel land) is mijn eigendom. Ik heb de accommodatie om als „prof" te trainen". De „Ripper" rijdt nu zes paar den gelijk af. Dat doet hij met een zelf geconstrueerde „stapkar" met daarvoor een tractor. Iedere mor gen is hij zo'n vijf kwartier met de edele dieren in de weer. Wat is het voordeel van een der gelijke kar? „In de eerste plaats natuurlijk, dat je zes paarden gelijk kunt trai nen. Dat scheelt je vijf uur arbeids loon. Daarnaast lopen de paarden graag in groepjes. Deze dieren moe ten topprestaties leveren. Als ze het naar hun zin hebben, kun Je ook beter met ze werken". Is er met weinig wedstrijdpaar- den toch een goede boterham te verdienen? Buiten klinkt het geblaf van een hond en in de verte komt de roep door van een pauw. Joop Duiven voorden hoort het niet. Hij concen treert sich nu uitsluitend op de paarden. Dan: „Tja, er ls wel een aardige boterham te verdienen. Als Je echt goed wilt uitkomen moet 1e zeker twintig paarden hebben. Ik heb het al eerder gezegd: hiertegen verzetten zich de profs. Met het dekstation erbij kan ik me aardig redden". Concurrentie Is de concurrentie erg groot? „Bijzonder", zegt Joop Duiven voorden. „Het is echt knokken ge blazen voor je boterham. Je moet er voor zorgen dat Je paarden con stant in een topconditie verkeren want de concurrentie zit niet stil". Die moordende concurrentie, werkt die het toedienen van hormonen pre paraten niet in de hand? „Je hoort vaak dat dit gebeurt. Maar ik zie dit niet als de manier om een paard klaar te stomen voor een wedstrijd. Ik sta er dan ook volledig afkeurend tegenover. Wat kunnen de gevolgen van "het spuiten" zijn? "De gevolgen vóór het paard zijn natuurU'k nadelig. Het dier gaat minder lang mee, omdat het boven zijn kunnen loopt als het wordt in gespoten.' Fel haalt hij uit: "Eigenlijk zou den spu.tende eigenaars voor het leven motten worden geschorst. Als ze nu worden gepakt mogen ze één Jaar niet rijden. Dit wordt gedaan om ook de kleine trainers te bescher- Zijn dt prestaties van het paard beduidend beter? "Nauwelijks," is de mening van Duivenvjorden. "Je bereikt er geen fluit m?e. Als je op een normale ma nier Je ko°rs niet kunt winnen, is het sportieve element toch helemaal weg? li is het broodwinning, de strijd moet toch voor iedereen gelijk zijn? Daarnaast: Ik vind het inspui ten een vernedering voor het paard." Wat mag je van een paard eisen? Kort maar krachtig vertelt Dui venvoorden: "Zoveel, dat het zijn eigen kosten terugbetaalt."

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4