Scholencomplex in Leedewijk Doelenterrein betrekken bij onderhandelingen over Mors Blokkade van auto's Limburg bezien Gewest Leiden heeft lange overiijdenstijd Kat|a HERENSTEEG TEGEN Bouwval DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 RU Leiden h>r> LEIDEN De Leidse universi teitsraad wil dat staatssecre taris Klein (onderwijs en weten schappen) zijn wetsontwerp voor de oprichting van een z.g. Rijksuniver- I siteit Limburg opnieuw in overwe- m! ging ne^mt. De raad besloot gister- J avond de Leidse delegatie naar de Academische Raad op te dragen er- }p| voor te ijveren dat aan de staatsse- Jcretaris ten overeenkomstig advies laj wordt uitgebracht. 1 Zowel net college van bestuur als een aantal raadsleden sprak gis teravond zijn ergernis uit over het feit dat de staatssecretaris te laat bij de universiteiten en hogescho- in het land heeft aangeknoopt over de oprichting van een uni- versiteit in Limburg advies in te Mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, wees i er in dit verband nog eens op dat er ®J in Limburg al een medische facul- eJteit is geopend. „De stappen om tot "een rijksuniversiteit Limburg ge- raken, zijn dus als gezet", zei hij. Ook de universiteitsraad was niet overtuigd van de noodzaak om in Limburg een universiteit te stich ten, temeer omdat de bestaande in stellingen van wetenschappelijk on- M derwijs nog steeds te kampen heb- ben met een groot gebrek aan mid- >i-|delen (geld, personeel etc.). Mr. e- Cath speculeerde erop dat een nieu- rJ we universiteit in Limburg „een van de troostprijzen moest zijn die de eti KVP in dit kabinet nodig heeft. Het heeft dus geen enkele wetensehap- pelijke waarde", zei hij. ist - o j Winkelsluiting LEIDEN Het bestuur van de Leidse Middenstandscentrale heeft de leden van de aangesloten bonden het volgende advies voor de winkel sluiting in de 3 oktober-feestweek gegeven. Donderdag 3 oktober alle winkels gesloten houden tot 13.00 uur. Nadien normaal geopend tot resp. 18.00 of 21.00 uur. Zaterdag 5 oktober, alle winkels sluiten om 13.03 uur. LEIDEN Bij de onderhandelin gen over de grondtransactie in het Morskwartier zal het college van bestuur van de Leidse universiteit er naar streven dat ook op het ter rein van de Doelenkazerne universi taire bebouwing mogelijk wordt gemaakt. Zo luidt de opdracht waar toe gisteravond door de Leidse uni versiteitsraad werd besloten. Van het college van bestuur wordt verder verwacht dat het de nodige concept-overeenkomsten over de grondtransact: e en het Doelenter rein alsook eventuele begrotingswij zigingen aan de raad zal voorleggen. Het besluit van de raad viel na dat het oorspronkelijke voorstel van het college van bestuur over deze twee zaken was geamendeerd door het student-lid Tjeerd van Rij. Hoe wel het college in grote lijnen met het amandement van dit raadslid kon meegaan, handhaafde het de formulering "na te streven dat ze kerheid ontstaat over de voorwaar den", waaronder de universiteit op het Doeüenterrein zou kunnen gaan bouwen. Vam Rij vond dit evenwel te zwak. Hij zei daJt het hier niet al leen ging om een opsomming van voorwaarden maar ook om de mate waarin die voorwaarden gestalte zou den kunnen krijgen. Het raadslid zag bovendien een goede gelegenheid om de onderhandelingen over het Doelenterrein te combineren met die over de grondtransactie in het Morskwartier nu "Den Haag" zich duidelijk positief heeft uitgelaten, over de universitaire bebouwing in de Mors. Zoals bekend heeft minis ter Van Kemenade in de memorie van toelichting bij zijn begroting voor 1975 aangekondigd dat er nog dit jaar een begin zal worden gemaakt met de bouw van het universitair- medisch centrum (academisch zie kenhuis) in deze wijk. Zoals het er nu uitziet lijkt het Doelenterrein een reëel alternatief te gaan worden voor het oorspron kelijke Witte Singelplan, waarbij werd uitgegaan van een torenhoog complex. Volgens mr. Koppelaars, lid van het ooilege van bestuur, vor men het terrein aan de Witte Sin- gei ai het Doelenterrein in het geheel van de universitaire voorzieningen in de binnenstad één vloeiende lijn, die in feite alleen door een singel wordt onderbroken. Indien er op het Doelenterrein door de universiteit gebouwd kan worden, kan de univer sitaire bebouwing aan de Witte Sin gel in elk geval laag worden gehou den. Overigens zei mr. Koppelaars per soonlijk de overtuiging te hebben da "Den Haag" het alternatief van het Doelenterrein positief zal benade ren. Dit had hij opgemaakt uit de onderhandelingen zoals die tot dus ver zijn gevoerd binnen de zg. inter departementale commissie, die op zoek is naar alternatieven voor het aanvankelijke Witte Singelplan. In deze commissie zijn behalve de be trokken ministeris ook de universi teit en de gemeente Leiden verte genwoordigd. LEIDEN In de Merenwijk komt een tweede scholencomplex, dat plaats zal bieden aan lst zowel openbaar, protestant-chriisteilijk als roomskalthdliek basisonderwijs. Het complex (achttien lokalen en een gemeenschapsruimte) zal gebouwd worden op een terrein aan de Broekweg, in het cenlbrafte dèel van de wijk, de z.g. Leedewijk. De raad nam hier- toe gisteravond een unaniem besluit. LEIDEN Ook de kantonrechter is mondiger geworden. Of dat nu onder invloed van de tijdgeest is, dan wel uit doelmatigheidsover wegingen of uit een combinatie van beide is voortgekomen zullen we hier in het midden laten; feit is in ieder S*val dat de kanton rechter sinds enkele jaren ruimere bevoegdheden heeft gekregen. Zo moet bijvoorbeeld de verruiming van, het geldsbedrag waarover hij in burgerlijke zaken mag beslissen als een kwantitatieve ver andering worden gezien. Maar ook kwalitatief mag hij sinds kort meer: zo verschijnen tegenwoordig ook overtreders van de jaéhtwöt alsook diegenen, die zich aan openbare dronkenschap schuldig hebben gemaakt voor zijn hekje. Gelukkig maar voor ons, want de show werd gisteren wel gestolen door een viertal stropers, waarvan twee thuisblijvers overigens bij verstek. Laten we de discussie eens een eindje volgen. „Meneer G., u liep met z'n vieren op een afstand van 15 20 meter van elkaar over dat land „Welnee, meneer de kantonrechter, we liepen vlak naast elkaar. En Uk hield mijn hondje vast." .op dat weiland, toen er ineens een haas opsprong. Uw honden erachteraan, en dat terwijl u niet eens op dat weiland mocht ko men. Er lag een brede Sloot omheen. En daar lag wel een dam overheen, maar die werd versperd door een bijna twee meter hoog hek." „Nee, ik heb niks gezien", bromt G, en zijn kameraad C. van V. valt hein by. G.„We hadden wel neit ruzie met een boer gehad. Die zou ons een pak op ons donder geven." C. van V.: „Maar er Stond helemaal nergens geen bord dat Je er niet opmopht." LEIDSE KANTONRECHTER De kantonrechter wil wel 'es weten waarom de heren er eigenlijk (als hazen) vandoor gingen toen de politie ten tonele versoheen: hierop komt geen duidelijk antwoord. Eén ding weten zij slechts, en dat is dat er helemaal geen haas was, niks gezien, welnee. Er was geen loslopende hond trouwens ook, er waren wel honden, maar die wei-den meteen aan de lijn gedaan voordat er zelfs ook maar van haas sprake was en wat die honid betreft, goed het was wel een hond geweest maar geen hazewind, hoe komt u daarbij. Lijkt er niet op. Het was een kruising van een hazewind. Jammer genoeg maakt de politie altijd onmiddellijk proces-verbaal van haar ter kennis komende strafbare feiten op. En zo stond het daar allemaal zwart op wit. L. van V.: „We liepen 15 20 meter van elkaar met het doel, als zich zoiets voordeed, een haasje te vangen. Plotseling sprong er een op. en onze honden erachteraan. We hebben ze teruggeroepen toen we zagen dat er een politieauto aankwam, en ze toen weer vastgemaakt." En van C. van V. bevat het dossier de volgende verklaring: „Mag ik als arme donder nog een keertje stropen. Jullie rijken doen dat immers met een geweer?" Waarmee de documentatierykdom nog niet is uitgeput, want er bevinden zich ook nog een getuigenverklaring in het dossier, plus een erkentenis van verdachte J. van D. Geleidelijk vervallen verdachten tot een wrokkig stilzwijgen, toch komt hun slotwoord nog neer op „Niet gehoord, niet gedaan." Er vallen zware vonnissen, temeer daar er van (overigens eerst nog ontkende) recidive sprake is. Het is een somber tweetal, dat de rechtszaal verlaat. Wel wat anders ging het in de meeste zaken toen. Zo bijvoorbeeld de zonnige openings dialoog in één van de zaken: „Dag heren!" Dag meneer S." Of de volgende bekentenis: „Tja, ik heb er natuurlijk niet eoveel verstand vanwaarop de rechterlijke reactie: „Neen. maar dat geeft niet hoor." Of, en hiermee sterk verwant, de plotselinge zelfkritiek: „Ik ben eigenlijk niet zo goed in Nederlands." Of, en wel een beetje onaangenaam: „Ik had net mijn invalide ouders opgehaald, en toen werd ik ingehaald door een blauwe VW- bus. en ziet uwaarna blijken moet dat het die ander was die de snelheidsovertreding had gemaakt. En waaruit geenszins biykt wat die invalide ouders nu met het geheel te maken hadden. Een poging tot goedkoop sentiment? En zo is er toch iedere keer wel weer wat. Als er geen interessante zaak 'is, wel, dan zijn er wel Interessante mensen Rare, domme, zielige, knappe en, tja, ook schrijvende. FLORIS BAKELS ADVERTENTIE Niet overigens, nadat er een aan tal bezwaren was weggeslikt. Zo werd er van CDA-zijde op aangedrongen, dat gelijktijdig met de voltooiing van nm de bouw van het scholencomplex ook een gymnastieklokaal gereed zou zijn. Wethouder Tesselaar van on derwijs kon die toezegging niet doen, "want ik weet er geen financiering voor te vinden". Met de grootst mo- gelijke moeite blijkt die inmiddels wel gevonden te zijn voor het scholen- complex zelf, maar dit aspect kwam bij de behandeling van het voorstel, dat gisteravond aan de orde was nog niet ter sprake. Tesselaar wilde de >or raad wel toezeggen, dat de bouw 88. van het gymnastieklokaal in 1975 hoog op de urgentielijst zou komen. 'De bouw van sportlokalen wordt steeds afgeschreven om financiële redenen", zo merkte het raadslid Bosch teleurgesteld op, maar de wet houder en de CDA-fractie vonden ;n- elkaar op het compromis, dat voor ea 7 oktober nagegaan zal worden, of er toch nog een financieringsmoge lijkheid voor de bouw van het gym- lokaal is. Ouwerkerk (PvdA) vroeg zich af, waarom Juist de Leedewijk was geko- I zen als plaats waar het tweede ge- nd meeschappelyk scholen-complex w>t (het eerste staat aan het Valkenpad, in de Slaaghwijk) zal ver rijzen, "op 14 braakliggende grond, waar Natio nale Nederlanden (die er de woning bouw van de grond moet helpen,red.) nog niets gedaan heeft. In de toe komst zal er echter wel iets gebeuren. De consequentie is dan dat er een hoop bouwverkeer rond de school is". Hij wees er bovendien op, dat ook de Broekweg niet ongevaariljk is. An derzijds: 'De Zijlwijk (een an der deel van de Merenwijk) wordt in snel tempo volgebouwd. Wordt de school in de Leedewijk dan straks be volkt door kinderen van de Zijlwijk? En waar moeten de kinderen van de Leedewijk dan later heen? Naar de Zijlwijk"?. zo vroeg het PvdA-raads- lic zich af, die erop wees, dat de hui dige openbare kleuterschool in de Zijlwijk nu al te klein is. Anne v.d. Zande (PPR/PSP/D'66) had even eens kritiek op de planning, terwijl Wessels (WD), die wist te vertellen dat het college over deze kwestie in tern verdeeld was geweest, B. en W. complimenteerde met het feit, dat er toch water in de wijn was gedaan. Schimmig Ook wethouder Tesselaar sprak van een "schimmige planning" en had kritiek op het vorige college, waar het de commissiorale voorberei ding van dit voorstel betrof. (Het- raadslid Ham, oud wethouder, ver dedigde het vorige college later door erop te wijzen, dat er in haast ge handeld moest worden- voor 1 okto ber moet de aanvrage tot de soholen- bouw bij het rijk binnen zijn en voor 1 november moet aan de aannemer een opdracht zijn verleend, wil het complex in het najaar van 1975 ge- ADVERTENTIE rondt draaibar* RUIMTE KEUKEN IN HUIS VAN DE TOEKOMST in 1 dag stalleerd op 102e DAMESBECBS met internationale menbelezpositie van 20 tot en met 29 september 150 gezellige stands met vele NOVITEITEN meer dan 100 unieke modelkamers BADKAMERS en ANTIEK uit Italië aardige tips voor DOE HET ZELF en HOBBY LEKKERNIJEN en DRANKEN te kust en te keur reserveer een middag of een avond op zondagen geopend van 11-18 uur Trein-Toegang-Biljetten aan vele stations HOUTRUSTHALLEN DEN HAAG reed kunnen zijn). Tesselaar merk-, te op, dat in de Merenwijk aanvan kelijk sprake zal zijn van een pJek van Jonge gezinnen met kinderen, "maar die piek zal verdwijnen. Dan is er behoefte aan een centrale plaats". Overigens zullen in de Zijlwijk in de toekomst ook dertien lokalen verrij zen. Daarnaast werd een voorstel van Ouwerkerk, dat voor 1 Januari 1975 een openbare kleuter- en lagere school in de Zijlwijk gesticht moot zijn, met algemene stemmen aange- Benoemirngen De gemeenteraad hield zich gister avond verder andermaal voorname lijk bezig met het verrichten van (tijdrovende) benoemingen in tal van commissies en raden. Wel kwam ook nog de nieuwe verordening op de verblijfsgebouwen voor vreemdelin gen ter sprake, nog een voorstel van het oude college. De raad was er bij mee, maar bracht enkele kleine wij zigingen aan, waar wethouder Oos terman geen moeite mee had. Zo werd op initiatief van WD'er Schoute vastgesteld, dat in iedere verblijf plaats minstens één douche per tien personen (en niet één douche per verblijfplaats) en één wasgelegen heid met stromend water per twe9 personen aanwezig moeten zijn. Wet houder Oosterman deelde hem des gevraagd mee, dat de controle op na leving van de verordening, die op de eerste plaats geldt voor die gebou wen, die als vreemdelingenpension fungeren (de bestaande krijgen de nodige tijd tot aanpassing) in han den zal zijn van de dienst Bouw- en Woningtoezicht, die zo nodig uitge breid zal worden. Op verzoek van Duivesteijn werd de bepaling, dat in de slaapzalen 's nachts niet de beide sexen gelijktijdig aanwezig zou den mogen zijn, geschrapt. Niet tot genoegen van Houtman (SGP/GPV) die het gevaar, dat onder het mom van een vreemdelingenpension sex- clubs zouden ontstaan reëel achtte. Duivesteijn: 'Dan zou je zo*n bepa ling voor het hele woningbestand moeten laten gelden Onver mijdelijk was natuurlijk, dat bij deze discussie op een gegeven moment uit de mond van burgemeester Vis de ze serieus bedoelde opmerking klonk: "Het lid, dat op het ogenblik in dis cussie is.Gebulder in de zaal. Maar het voorstel van Duivestijn werd met alleen de stem van Hout man tegen aangenomen. Slachtoffers van Turken Ten minste tien lijken van Grieks-Cyprio ten zijn in een massagraf aangetrof fen achter de Turkse linies aan de zuidelijke grens van de stad Faima- gusfca, zo is uit Cypriotische rege ringskringen vernomen. Zes zijn ge ïdentificeerd als leden van de Natio nale Garde en een gezin bestaande uit drie personen, die door de Turkse strijdkrachten op 16 augustus wa ren gearresteerd. SLAAPKAMERSHOW M, DJ ALLE MERKEN, 40 MODELLEN MAANDAG van 1 tot 5 DINSDAG, WOENS DAG van 9 tot 6. DONDERDAG van 9 tot van 7 tot 9 uur n.m., VRIJDAG van 9 tot ZATERDAG van 9 tot 5 uur. Div. verrassend leuke aanbiedingen IS- t 6 I 6 Richard van der Slee en Wilma de Roode zijn gistermiddag in het Leidse stadhuis in het huwelijk getreden. Richard is onderwijzer aan de Karei Doormanschool. De kinderen van zijn klas waren er natuurlijk allemaal. Jan Holvast maakte de foto. LEIDEN Het (studie) gewest Lei den houdt 1 oktober op te bestaan, maar zal nog tot uiterlijk 1 februari van het volgend jaar voortleven. Het dagelijks bestuur verwacht de goed- H.A. Visser gemeente secretaris Zaanstad LEIDEN De gemeenteraad van Zaanstad heeft gisteren met 24 stem men (van de 36 benoemd tot ge meentesecretaris Leidenaar H. A. Visser (48), directeur van de dienst financiën en secretaris van de bege leidingscommissie organisatie-ont wikkeling van de gemeente Leiden. De tweede kandidaat had zich te ruggetrokken. CDA en WD waren ter elfder ure nog met een tegen kandidaat gekomen, namelijk K. Kooiker (39) adjunct-directeur van de afdeling personeelszaken van de gemeente Amsterdam. keuring van gedeputeerde staten op de liquidatie begin 1975, waarna de afrekeningen kunnen geschieden. Er komt een liquidatieplan, dat in november in de raden van de elf ge meenten komt en in december in de gewestraad. Een speciale commissie houdt zich hiermee bezig. Het bestuur stelt voor deze com missie in te stellen, waarin elke deel nemende gemeente is vertegenwoor digd. Dift voorstel komt,in behande ling in een donderdagavond in het gemeentehuis van Rijnsburg te hou den vergadering van de gewestraad. ADVERTENTIE Lekkere drop van Langenberg (25 soorten!) LEIDEN B. en W. en de betref fende raadscommissies hebben een verzoek in behandeling van de be woners van de Herensteeg, die de wens uitspreken dat de Herensteeg tussen de Pieterskerk en het Rapen burg wordt afgesloten voor auto's. Ook verlangen zij dat het parkeren van auto's verboden wordt. Voor het onmiddellijk laden en lossen van goe deren alsmede voor het bereiken van een privé garage zou moeten worden toegelaten, dat een auto dit gedeelte van de Herensteeg inrijdt. De redenen van dit verzoek zijn de ten dele door het afsluiten van een aantal toegangswegen van het Pieterskerkplein, is het verkeer door de steeg enorm toegenomen. Deze verkeersstroom levert gevaar en hinder op voor de bewoners (kinde ren I) van deze nauwe steeg; geparkeerde auto's ontnemen het laatste uitzicht aan hen die op een benedenverdieping in de toch al don kere en benarde steeg wonen. Soms is het onmogelijk het eigen huis bin nen te gaan door blokkade van ge parkeerde auto's; de meeste woningen in de Heren steeg hebben geen tuin. Als gevolg hiervan zijn de bewoners ea vooral de kinderen, voor hun onderlinge contact en voor him ontspanning aangewezen op de ruimte die de "straat" hen te bieden heeft. De straat is hun enige domein!; met de bedoeling het verkeer in de oude binnenstad te verminderen zijn een aantal maatregelen geno men, waarvan nu blijkt dat zy een verkeerstoename tot gevolg hebben voor de Herensteeg. Het lijkt eerlijker om alle straten en stegen open te laten, zodat de verkeerslast gelijk over iedereen iedereen wordt verdeeld, of de gehele binnenstad voor niet noodzakelijk ge motoriseerd verkeer af te sluiten. LEZERS SCHRIJVEN Het is erg, dat een bouwval zo lang in de bebouwde kom staat als het gebouw in de Schutterstraat. De ge meente doet ©r niets aan. Viermaal is er brand geweest. Het gebouw is een vuilnisbelt geworden, u-aar onze kinderen spelen. Ze weten niet welk gevaar ze lopen. Nu er een ongeluk is gebeurd, hopen we, dat er iets ge daan wordt. Maar het is weer: als het kalf verdronken is MEVR. PRINS-BOKMA, Schuttersstraat 13a, MEVR. ONDERWATER-DOOL, Schuttersstraat 3a, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3