Kerken in de samenleving „Ik begin nu aan mijn vierde leven" Azie wacht met oordeel over president Ford Leiden voorheen en thans OOK 'EENDJES VOEREN' TREKT DE RATTEN AAN Prof. Berkhof in Leidse "Cultuurcultus" Ex-premier De Jong: DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 PAGINA 13 In het kader van een, in het LAK- •theater gehouden, „Cultuurcultus" sprak gisteravond als laatste prof. H. Berkhof over het onderwerp „Waar voor staan de kerken in de huidige samenleving?" Prof. Berkhof ver deelde z^jn lezing in vier punten, t.w.: een algemeen gedeelte, de te genwoordige tijd, de speciale tegen stellingen en de wereldorganisatie. De kerken staan heden ten dage voor een dilemma, waar ze eigenlijk al tweeduizend jaar voor staan. De po sitie van het individu hangt in deze sterk samen met de positie van de kerk. waar je als christen toe be hoort. De kerken zitten in een enor me spanning, welke onder meer wordt veroorzaakt door de weten schap, dat God op aarde te vinden was in de naam van Jezus Christus. Deze spanning neemt des te meer toe, indien men zich realiseert, dat andere godsdiensten deze spanning niet kennen. Daarnaast bemoeit een levensbeschouwelijke filosofie als het marxisme zich alleen met ,4e we reld" en negeert zij het geloof. In zijn woorden, zijn leven, zijn lot en zijn uitspraken kan men in deze spanning troost vinden. Daarbij gaat het christelijk geloof ervan uit, dat God het opneemt tegen de tendensen van verval in de wereld. Christen zijn betekent in de eerste plaats, dat je als mens de uitgangspunten van je geloof onderschrijft. Centraal staat het streven de beweging van God door de wereld te handhaven. Het christelijk geloof moet hierbij in staat zijn injecties te geven. De po sitie van de kerk is in de loop der eeuwen veranderd; stond zij vroeger, haast historisch naast de staat en maatschappij en was zij tevens een beschermster van beiden, zoals de staat dat op zijn beurt voor de kerk was; tegenwoordig neemt de kerk zelfs deel aan of vormt de bron voor subversieve activiteiten. Ondanks de ze veranderde positie van de kerk zal zij toch steeds doorgaan met het be strijden van anarchisme, atheïsme en dictatuur. Het gaat hierbij steeds om de inspiratie tot de liefde van God in het bedreigde bestaan. Tegenwoordige tijd Op het ogenblik is er een grote tegen stelling tussen de christelijke kerken. Er bestaat onenigheid over de vraag, hoe het evangelie vertaald moet wor den .Over wat aangevallen moet wor den en wat moet worden verdedigd. Dit houdt nauw verband met de on zekere situatie van de kerk door ver regaande seoularisatie welke verwijten in de hand wertkt. De christelijke kerk is altijd als een subversief verschijn sel beschouwd (Christenen werden Alleen Noord-Vietnam verwacht niets goeds HONG KONG (UPI) Uitgezonderd de Vietnamese communisten geven de regeringen in Azië president Gerald Ford de kans zich wat in te werken alvorens hun mening over zijn beleid te geven. Premier Tsjoe En-lai van die Chi nese Volksrepubliek stuurde Ford een persoonlijke geluk wens toen hij als president was beëdigd, moar verder heb ben de machthebbers in Peking er het zwijgen toe gedaan. Privé i'ebben ze de hoop uitgespro- ken dat de Chinees-Amerikaanse be trekkingen de koers zouden blijven volgen die werd uitgezet onder pre sident Richard M. Nixon. In recente informele gesprekken in Peking heb ben ze ook laten doorschemeren dat ze blij zijn met de betrekkelijk harde lijn die Fcrd ten aanzien van defen- siekwesnes, vooral met betrekking tot de Sowjet-Unie, lijkt te volgen. Presi dent Ford bezocht de Chinese Volks republiek twee Jaar geleden. India In New Delhi bestudeert de Indiase regering aandachtig de openbare verklaringen van president Ford, om er een aanwijzing ln te vinden dat hij afstond zal gaan nemen van het Indiabeleid van zijn voorganger, dat in New Delhi als vijandig werd aan gevoeld. „President Fords beleidsverklaring van 13 augustus verried in geen enkel opzicht lancune tegen India", ver klaarde ter hoge ambtenaar van bui tenlandse zaken in New Delhi. „Toch wachten we liever nog wat af alvo rens een oerdeel te geven". Ford nam enige bezorgdheid weg die in Saigon gerezen was, toen hij in een frief aan president Nguyen Van Thieu kort na zijn ambtsaan vaarding op 9 augustus, de verzeke ring gaf oat in het Ameri- Vietnam De Vietnamese communisten passen op Ford dezelfde benamingen toe die zij ook ai bezigden voor de presiden ten Eisenhower, Kennedy, Johnson en Nixon. Die Viet-Cong en Noord-Viet nam he boen Ford afgewezen vanaf de dag dat hij ln functie trad, voor spellende dat de nieuwe man in Washington ten aanzien van Viet nam op dezelfde voet zou voortgaan. Hoew;l er tussen de Verenigde Sta ten en Japan geen problemen van enige omvang bestaan, verwacht het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken van het komende bezoek van Ford aan Tokio, verdieping van het wederzij >1se begrip. Premier Kakuei Tanaka wordt later in september ln Washington door Ford ontvangen. Japan Rectificatie In het verslag van de intrede van ds. P. Sytsma in de Geref. kerk in Lelden in ons blad van gisteren was een stukje vergeten. Ds. Hortensius stelde in zijn bevestigimgspreete, dat predikanten en anderen goed dienen op te letten wat als het Woord ver kondigd wordt Men moet er steeds mee bezig zijn een licht te kunnen werpen voor de voeten. Als er in Tokio al enige bezorgd heid ten aanzien van Ford bestaat, dan is dat de vrees dat hij eerste prioriteit geeft aan de bestrijding van de inflatie, waardoor de econo mische te-trekkingen tussen beide lan den nadelig beïnvloed zouden kun nen woraen. Ook he* Nationalistlsch-Chinese be wind op Formosa heeft zich onthou den van commentaar op Fords eerste maand in het Witte Huis. Koe Tsjeng-Kang, vooraanstaand lid van de Kwomintang Partij en voorzitter van de Irternationale Anti-Commu nisten Liga. zei in Taipeh: „Het stem tot tevredenheid dat Ford met na druk heeft verklaard dat de vrede en veiligheid verdedigd moeten worden vanuit een positie van kracht. Wij verwachten veel van hem". Filippijnen In Manilla geeft men geen offi cieel commentaar, maar de Filip pijnse oud-ambassadeur in de Ver tijdens de Rometoen voor de leeuwen gegooid), maar Is daarna door Con stanten d'e Grote tot staatsgods dienst verheven. Vanaf dat ogenblik tot de Franse Revolutie (de eerste kentering) staat de christelijke kerk aan de zijde van de staat en verde digt ze haar belangen. De kopstuk ken van de Franse revolutie erken nen echter niet langer de bevoor rechte positie van de kerk. Het vol gende stadium van verval ligt, vol gens Berkhof, in 1848,, daarna is 1918 een belangrijke datum (vooral in Rusland) en vervolgens in 1950. Om streeks deze tijd zijn alle privileges van de kerk in haar nadrukkelijke vorm verdwenen en bevindt de kerk zich in een pluralistische maatschap pij. Ook het lidmaatschap van een keric uit hoofde van status en bere kening verdwijnt voor het lidmaat schap, dat als enige motivatie de 'overtuiging' kent. Hierdoor krijgt, volgens Berkhof, de kerk weer iets van haar subversief aureool van vóór Constantijn de Grote. De kerk stelt zich vanaf dat ogenblik vrijer op en is niet langer de steunpilaar van het establishment. Het verandert lang zaam in een geïnstitutionaliseerde pressiegroep". Wanneer in Duitsland, vooral tijdens de opkomst van Hitier, de „Belijdende Kerk" van zich doet spreken, tekenen de christelijke ker ken in Nederland duidelijk protest aan. .Dit protest handhaaft zich tot het einde van de oorlog, waardoor de kerk veel goodwill kweekt. De kerk drijft op deze goodwill tot het uit breken van de koude oorlog (rond 1950), maar neemt niet zo duidelijk als het rootns-kathoücteme stelling tegen het oprukkend communisme. Vervolgens ontstaat de tendens tot verregaande secularisatie en hoort men kreten als „God is dood"* Tegensteliliinigen Berkhof onderscheidt twee tegenstel lingen: progressief en conservatief ingestelde cultuurkritische christe nen. De conservatieven, wier kritiek micro-ethisch is gericht, bemoeien zich voornamelijk met de problema tiek van de kleine dingen dicht by huis; zij hebben één zorg: het „com munisme", verafschuwen het atheïs me, stemmen confessioneel en kijken naar de Evangelische Omroep. Als andere groep onderscheidt Berkhof de progressief denkende, die macro- ethisch gericht zijn; zich interesseren voor de wereldproblematiek (Chili, Zuid-Afrika, Outspan, Nato, Angola, etc); men vindt ze voornamelijk bin nen de PvdA, PPR en sommigen bin nen KVP en AR. Hun gedachten worden vertolkt door het IKOR en zij bezitten niet het vermogen een discussie aan te gaan met de conser vatief, micro-ethisch denkende, Christenen. Een boek, waarin we Leiden zoals we het nu kennen, kunnen vergelijken met dat aan het begin van deze eeuw. Een honderdtal toto's tellend boek met geschiedenis en uitgebreide bijzonderheden. Tekst: oud.redacteur Leidsch Dagblad S. Platteel. Foto's: J. Holvast. Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Kosten: Afgehaald aan de balie van Leidsch Dagblad f 9,50 Afgehaald aan de balie van het Alphens Dagblad f 9,50 Bestellingen tegen vooruitbetaling f 10,80 op giro 57055 tn.v. Leidsch Dagblad B.V. Telefonische Informatie: 01710—25041 toestel 45. GERALD FORD ...goed cijfer... enigde Staten. Amelito Mutuc, on langs nog in Washington op bezoek, zegt: .Persoonlijk geef ik hem voor zijn eerste maand een hoog cijfer. Als hij zo doorgaat zijn de vooruit zichten voor Amerika en de rest van de wereld goed". In Bangkok verwacht men dat Ford, ais hij de binnenlandse zaken heeft genormaliseerd, de buitenland se zaken zal aanpakken. Dit zei de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Tsjaroenphan Isarangking. „Maar wat dat aangaat zal er mijns inziens niet veel veranderen, „want Kissinger is nog steeds minister van Buitenlandse Zaken. Alles zal gaan zoals het plan was". W ereldbrganiteatiies Berkhof onderscheidde drie organi saties: het ICCC (international Council Christian Churches). Een concentratie van uiterst conservatie ve protestanten, die vóór het dictato riaal geleide Chili te, (uit angst voor het communisme), tégen een vrede in Ierland en Nlxon lang de hand boven het hoofd heeft gehouden. Tot voor kort voelden in Nederland de Christelijk Gereformeerden zich het meest tot het ICCC aangetrokken. Vervolgens het Vaticaan met aan het hoofd de paus. De paus bergt in zich, volgens Berkhof aspecten van een macro- en een micro-ethische visie (micro-ethischtegen abortus, tegen de pil, tegen wereldbevolkings- plaiming ih.a.; macro-ethisch: een pauselyk schrijven voor een geavan ceerde vredespolitiek, die progres sieve christenen wel aanspreekt). En als laatste de „Wereldraad van Ker ken" (sprekend voor 220 aangesloten protestante en oostersorthodoxe ker ken). De „Wereldraad van Kerken" verkondigt volgens Berkhof de me ning van de progressief denkende christenen en heeft een geweldige in vloed op de derde wereld. A. C. KOEKEBAKKER JR. In de schemering van de avond bij garages onder het flatgebouw: een klein bruin dier, razensnel knagend aan een fikse boterham. De eigenaar van de autobergplaats kan zijn ogen niet geloven: een rat, in deze nieuwe overzichtelijk aangelegde woonwijk. Dat moet ongetwijfeld een verdwaal dier zijn. "Dat is het grote misverstand", zegt ir. A. J. Ophof, inspecteur volksge zondheid in algemene dienst, belast met de ongediertebestrijding. "Juist in de moderne woonwijken met hoogbouw hebben we óók een heleboer ellende met ratten. Dage lijks worden tafellakens met brood korsten en andere etensresten over de balkons van de hogere verdiepin gen uitgeschud. Voor de vogels maar de praktijk is dat ook ratten er op af komen. Vooral als er laaggroelend groen aan de voet van zo'n flatgebouw staat". Om die reden is ir. Ophof tegenstander van het verfraaien van onze betonnen woonkolossen met struiken en heesters. Het als vogelvoer bedoelde brood van andere etensresten vallen door het struikge was heen, vogels kunnen er niet meer bij, ratten des te beter. Dank zij de welvaart die de Nederlanders Jaarlijks duizenden kilogrammen brood en ander overtollig voedsel "voor de eendjes" doet werpen, kan de rat Juist in de moderne, met veel aankomend groen en singeltjes gestoffeerde woonwijken der Jaren zeventig, bijna de naaste buurman zijn van de flatbewoner. Vrijwel onopgemerkt. Want noodge dwongen voert het dier zijn voedseloperaties maar zelden bij daglicht uit, hoewel de rat in feite geen nachtdier is. In de werkkamer van ir. Ophof ln het Wageningse gebouw waar de afdeling bestrijding ongedierte van de Hoofdinspectie Milieuhygiëne is gevestigd, hangen een paar grote foto's die bepaalde gedragingen van ratten in beeld brengen. Verdelgen: noodoplossing Ir. Ophof: 'De welvaart heeft het euvel verspreid. Weliswaar is het totaal aantal ratten in Nederland veel en veel kleiner geworden, maar de dieren die er zijn zitten veel meer verspreid. Daardoor is de bestrijding veel moeilijker geworden. Verdelging lijkt een radicale oplos sing, maar is dat niet. We moeten de rat uit onze omgeving weren en oat kan door er voor te zorgen dat de rat geen schuilplaats en geen voedsel vindt. Aan dat laatste kan de huisvrouw, zeer zeker iets doen". Betekent dit dat hij als expert in de ongediertebestrijding het welhaast nationaal vermaak "eendjes voeren" in de ban zou willen doen? Hij zegt: "die eenden krijgen gewoonlijk veel te veel voer. Daarin zit het risico dat Je naast een een denkolonie ook een rattenkolonie kweekt, al hoeft dat ln principe niet te gebeuren wanneer de gemeente lijke bestrijdingsdiensten goed func tioneren. Maar krijgen ratten wel hun kans om zich te vestigen, dan krijg Je besmet water in singels en vijvers. Nog een stap verder en een spelend kind valt per ongeluk in zulk besmet water". Ziekten Pest» ziekte van Weil, hondsdolheid. paratyfus zijn enkele van de ziekten die ratten op mens of huisdier kunnen overbrengen. Het slordig omspringen met huis houdelijk afval en de overdadige voedselverstrekking aan eenden en ander gevogelte in stadsparken en tuinen lokken de rat onweerstaan baar naar de woonwijken. Dus kunnen wij beter maar helemaal geen vogels en eendjes meer voeren Ir. Ophof meent dat men zeker na drie, vier uur 's middags geen brood meer moet strooien. Het voeren van vogels kan het best gebeuren op een hooggeplaatst plateau met opstaande rand, zodat het voedsel niet op de grond kan vallen. Het zo maar neerleggen van brood in de veronderstelling dat de vogels er vroeg of laat wel op af komen is natuurlijk helemaal uit den boze". Een kwalijke factor in het probleem van de rattenbestrijding noemt hij de vaak slechte bouw van grote woonblokken ln deze tijd. Niet goed aansluitende rioolbuizen, vuilnis- stortkokers die onvoldoende worden onderhouden, zijn voor de rattenbe- strijders bronnen van narigheid Den Haag Na een turbulente po litieke loopbaan van vijftien Jaar heeft oud-premier P. J. S. de Jong rich op 14 september teruggetrokken uit de actieve politiek. Op die dag was er voor hem een voorlopig? laatste afscheid in de Eerste Ka mer waar hij KVP-fractievoorzitter was. Van de twaalf scheidende se natoren is hij ongetwijfeld de meest bekende. Geen wonder, aan de Se- naatstijd gingen vooraf het staats secretariaat van defensie, het mi nisterschap op hetzelfde departe ment en het minister-president schap gedurende de volle daartoe geplande Jaren. „Nu begin lk aan een vierde leven", vertelt de heer de Jong. „Ik heb al drie levens gehad. Het eerste was bij de onderzeedienst gedurende de oorlogsjaren. We vonden het nor maal dat Je dat niet zou overleven. Mentaal waren we er op voorbereid om te sneuvelen. Veel vrienden van mij deden dat- De tweede fase begon na de oorlog. Toen ben ik getrouwd. Het was een nieuw begin. Het derde deel van mijn leven was, toen ik van de zee werd afgesneden. In 1959. Het begin in de politiek. Voordien ben ik nooit lid van een partij geweest. Ik vind nog steeds dat de krijgsmacht zo neutraal mogelijk moet rijn. Lid van de KVP ben ik heel stilletjes geworden, nadat ik al staatssecreta ris was". In feite behoort De Jong tot de weinige politici die eigenlijk nooit iets hóefden. Ook nu niet aan het begin van wat hij zijn vierde leven noemt. Ooit nog terug in de politiek? ,Jk wil best iets in 't Christen Democratisch Appel doen, maar verder... functies? I've done it". De Jong is verschrikkelijk blij met zijn marine-opleiding. „Toen ik in '34 officier werd was het reuze avontuurlijk. Ik heb veel gereisd en in de oorlog ontzettend hard ge welkt. Het had in die tijd het voor deel dat Je heel Jong aan een com mando kwam en niet veilig op een hoofdkwartier werd geplaatst. Je deed mee..". De liefde voor zee heeft oud-pre mier De Jong nog steeds. „Ze is geen dag hetzelfde. Als Je op zee leeft, kijk Je met enige verbazing naar al dat gefriemel en gemier op het land. Een vlieger heeft dat ook. Je gaat veel meer relativeren". En dan: „Die marine opleiding was ook goed voor de politiek. Je leert met alle soorten mensen om te gaan. Als ik een tijdje met iemand praat, weet ik wat ik aan hem heb. Verder leer je beslissen en verant woording te dragen". De heer de Jang is bepaald niet ge lukkig met de forse uitlatingen van zijn laatste opvolger als minister van defensie. Zelden laat hij zich zo duidelijk uit als op dit punt: ,.Ik vind dat minister Vredeling niet ge handhaafd moet worden. Het is heel Jammer, want hij deed het erg goed. Als hoofd van e*n groot bedrijf kan Je niet zeggen: „Ik loop over de hoofden van mijn medewerkers heen". Ik neem aan dat rijn vrien den in de vakbenden hem dit niet in dank afnemen. Voor die mensen op het departement is het trouwens Oud-premier De Jong zuur, want z? hebben net zo hard gewerkt aan de defensienota. Verder deugt hij niet voor een be stuurlijke functie. Je moet de de- fensieportefeullle niet toevertrouwen aan iemand met een labiele geest. We kunnen binnen vijf minuten tijd binnen de NAVO in de grootste moeilijkheden ritten. Stel dat Tito sterft en Rusland daar volgens de Breznjewdoctrlne in gaat grijpen en de NAVO is daarover verdeeld.. Dan deugt zijn politieke instelling verder niet noch die van zijn naas te omgeving en voeg daarbij het feit dat hij te veel drinkt vol gens zijn eigen zeggen. O Ja, op het ogenblik zal hij zeker overal met égards worden ontvangen interna tionaal. Hij heeft een miljardenor der weg fce geven, maar geheimen zal hij nooit meer horen en zijn gezag is eufemistisch uitgedrukt niet meer". Piet de Jong zwijgt even. „Jammer, hij deed het teuze goed! Ik vind het tragisch, maar hij is niet te handhaven. De PvdA zal geen moeilijkheden maken rond zijn op volging. De partij si dolblij dat zee eindelijk regeert. De PvdA zal dit kabinet nooit laten vallen. Het is wel begrijpelijk als Vredeling nog de defensienota zou behandelen in de Tweede Kamer. Anders moet er eerst weer iemand worden inge werkt en gebeurt er in '75 weer niets". De nota waarover de Tweede Kamer vandaag het debat begint typeert hij - als kenner met „een op onderdelen slecht verhaal met een goede verpakking". De oud-premier vindt dat na de formatie van het Christen-Demo cratisch Appèl cr óf een reconstruc tie van het kabinet of nieuwe ver kiezingen moeten komen. De CDA moet zo snel mogelijk van de grond. Het kabinet rit nu vreemd in el kaar. D'66 is weg. De PPR besluit uit de NAVO te treden, hoewel het één van de hoekstenen van het ka binetsbeleid is. De ministers die er voor die twee partijen inzitten zijn geen politieke ministers meer. maar contract-ministers: ingehuurd voor vier jaar. Die verschillen tussen enerzijds CH en anderzijds KVP en AR worden zo verschrikkelijk opge blazen, terwijl het in feite nuance verschillen rijx Het haalt niet bij de conflicten tussen de PPR en de PvdA". Praten met oud-premier de Jong is een soort oase van rust door de vaak afstandelijkheid, de welo verwogenheid waarmee hij met al tijd zachte stem zijn visie op ge beurtenissen geeft. Is hij ooit drif tig geweest? Hij lacht even: „O Ja toen ik Jong was., maar dat gaat over". Het is typerend voor deze man; voor zijn karakter dat machtsvor ming zoals de PvdA dat bijvoor beeld openbaart bij de vorming van de colleges van burgemeester en wethouders in de grote steden hem verdriet. Dat hij moeite heeft met tendentieuze berichtgeving, met ge kleurde bewerkingen door geenga- geerden van het politiek gebeuren. „Jaren geleden heb ik wel eens ge dacht: Zal ik nou reageren? Maar daar ben ik maar niet aan begon nen. Maar sommige media gaan steeds meer op propagandabladen en -omroepen lijken".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15