Ted Kennedy niet kandidaat voor het presidentschap VS NIXON NU OPGENOMEN Verzet groeiende in Ethiopië Gieren zwermen over Honduras Inflatie inzet van Britse verkiezingen Fort Knox even open Basken gearresteerd Zwaarmoedig en zeer vermoeid Communisten Griekenland zijn weer "legaal" IRA DREIGT Kissinger 9 oktober naar Midden-Oosten RECORD BEGROTING DEFENSIE DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 LONDEN Labour is de Britse ver kiezingsstrijd ingegaan met een frontale aanval op haar voornaamste politieke rivalen, de Conservatieven en de Liberalen. Bij monde van Dennis Healy, de socialistische mi nister van financien, heeft zij de To ries en de Liberalen ervan beschul digd bewust of onbewust onwaarhe den te hebben gepubliceerd in hun partijmanifesten. Beide partijen, die Labour verwijten met cijfers te goo chelen, stellen daarin dat Engeland een inflatie heeft van 20 procent. Volgens minister Healy zou dit .slechts" 8.4 procent zijn. „Omdat de twee manifesten leugens bevatten op een zo belangrijk punt als inflatie, daag ik de twee partijen uit de reeds verspreide exemplaren (enige hon derdduizenden) terug te nemen en te vernietigen", aldus minister Healy. In politiek Londen wordt de aanval van Labour in het algemeen gezien als een afleidingsmanoeuvre voor de moeilijkheden die zijn ontstaan bij de Britse Ford-fabrieken. De 53.000 arbeiders van Ford eisen een fikse loonsverhoging, die in strijd is met het kersverse sociaal contract dat de gezamenlijke valkbonden hebben geslo ten met de Labour-partiJ. Daarbij komt dat de actie van de Ford-wer kers voor Harold Wilson en de zijnen een angstig precedent kan betekenen. Als de Ford-arbeiders namelijk hun zin krijgen is de verwachting gewet tigd dat andere bonden gedurende de verkiezingstijd zullen volgen. De Ford-kwestie is reeds een verkie zingsaangelegenheid voor de Tories geworden, om aan te tonen dat het sociaal contract in de praktijk niet zou wrken. Ook Liberalen-leider Je remy Thorpe, liet zich gisteren in Londen, tijdens de eerste van de da gelijkse persconferenties van de grote partijen in het kader van de komen de verkiezingen, in deze zin uit. Michael Foot, de socialistische mi nister van arbeid, vond de toestand bij de Ford-fabrieken niet alarme rend. „Natuurlijk zijn we blij als er zo spoedig mogelijk een oplossing komt, maar er is geen sprake van dat het sociaal contract niet wordt nageko- Vrye loononderhandelingen ma ken deel uit van het sociaal con tract," aldus Foot. Van de drie voornaamste politieke leiders, Wilson, Heath en Thorpe, kreeg de Labour-leider het het zwaarst te verduren. Behalve de moeilijkheden bij Ford, was er het plotselinge opstappen van Lord Chalfont als lid van de Labour- parij. Lord Chalfont, in 1964 minis ter van ontwapening in Wilsons eer ste kabinet, schreef afgelopen zondag aan Wilson dat hij zyn lidmaatschap van de Labour-partij opzegde, om dat de partij te sterk afgegleden zou zijn naar links. Harold Wilson kwam eveneens onder vuur te staan over z'n opmerking dat de Britse pers bewust leugens of halve waarheden zou pu bliceren om de Labourpartij in het algemeen en ministers in het bijzon der in diskrediet te brengen. Harold Wilson: „Ik heb gezegd dat dit slechts een deel van de Britse pers betreft. Ik wil niet in details treden, maar ik zal tezijnertijd onthullingen doen die stof zullen doen opwaaien", aldus de Britse premier, die op dat ogenblik vermoedelijk niet wist dat die onthullingen wellicht op de stoep van het Labour-hoofdkwartier wer den gedaan. Daar stonden namelijk vertegen woordigers van het socialistische dag blad „Socialist Worker" met vlug schriften, waarin melding werd ge maakt dat het Britse dagblad Daily Mail ongeveer 200.000 gulden zou hebben uitgetrokken voor „artikelen die de Labour-party in 'n kwaad dag licht moesten stellen". En voorts dat er een man in Midlands zou zijn ge signaleerd met een cheque goed voor 150.000 gulden voor de man of vrouw, die exclusief voor de Mail een .sme rig verhaal over Wilson wist te spui- BOSTON Senator Edward Kennedy heeft gisteren in een speciaal daartoe belegde persconferentie bekendgemaakt dat hij definitief heeft besloten af te zien van de democratische kandidatuur voor het presidentschap bij de verkiezingen van 1976. Kennedy, die algemeen beschouwd werd als de beste kanshebber voor de democratische kandidatuur, gaf "familie redenen" op als reden voor zijn besluit. FORT KNOX Voor de eer ste keer sinds 30 Jr is het "hei- ligi >m" van Fort Knox. waar t goud van Amerika ligt opgesla gen, korte tyd voor t "publiek" open geweest. Een parlementai re delegatie, vergezeld van een honderdtal journalisten en fo tografen, drong gisteren in de kei Iers van het fort door om te ver>' fiëren dat de schat van de Verenigde Staten niet vervlogen is. De laatste bezoeker "van buiten" was president Franklin Roosevelt in 1943. Een paar parlementariërs haduen onlangs enige twijfel ge uit or.der de verdenking dat het nnnisterie van Financiën hei- me.ijk een deel van de Ameri kaanse goudvoorraad had ver koelt en ze hadden gevraagd 't ter plaatse te controleren. Na een wandeling langs de staven van edel metaal gingen de par lementariërs gerustgesteld heen. "Dat was de moeite waard, maar ze wouden toch vaker moeten worden geteld" zei delegatielei der Philip Crane uit Illinois. De Amerikaanse goudvoorraad is niet meer geteld sinds 1953 maar wordt geschat op ongeveer 6.2 milloen dollar. Operatie De Russische natuur kundige AndreJ Sacharow, een van de meest uitgesproken voorvechters de beweging voor de burgerrechten in Dale Bumpers van Arkansas, Rue- de Sowjet-Unie, heeft gisteren een ben As^iw van Florida en Jimmy blindedarmoperatie ondergaan. Zijn Carter van Georgia, "nieuwe gezich- toestand wordt bevredigend genoemd, ten" in de partij. "Dit besluit is krachtig, definitief en onvoorwaardelijk", aldus de eni ge overgeblevene van de Kennedy- broers. De 42-Jarige senator zei dat hij zich in 1976 wel weer kandidaat wil stellen voor de senaat. Kennedy zei nog dat het efit dat zyn zoon Ted Jr. een been is afgezet we gens kanker en dat zijn vrouw enke le malen in een psychiatrische in richting is verpleegd zwaar had ge wogen bij zijn besluit. De senator zei er zeker van te zijn de kandidatuur te hebben verkregen zo hij dit gewenst zou hebben. Door dat hij echter nu al met zijn bekend making was gekomen, kunnen wer kelijk gegadigden meer aandacht krijgen. Kennedy beloofde onlangs alles be kend te maken over het incident van Chappaquiddick. zo hij zich kandi daat zou stellen. Bij dit incident kwam de secretaresse Mary-Jo Ko- pechne om het leven toen de door Kennedy bestuurde auto in het wa ter terecht kwam. Kennedy zei er van overtuigd te zijn dat de kandida tuur hem door dit incident niet zou zijn on gaan. De leider van de Democraten in de Amerikaanse senaat Mike Mans- field heeft na de bekendmaking ge zegd, dac Kennedy de nominatie had kunnen verkrijgen als hij dat ge wild had. Mansfield zei dat nu onder meer senator Henry Jackson, van de staat Washington, Walter Monda- le uit Minnesota en senator Lloyd Bentsen uit Texas tot de potentië le kandidaten behoorden. De gou- verne'ir van de staat Alabama Geor ge Wall ce "zal een factor zijn waar rekening mee zal moeten worden gehouden", zo zei Mansfield. Hij zei dat verder nog dienden te tJ°ZemaZS. ««t opge^oS». MrtUV«E MEXICO Een radiostation in den gieren op by nadering van Tegucigalpa in Honduras, het het toest el. land dat geteisterd is door de Honderd 3n orkaan Fifi, heeft gisteren de internationale persbureaus ge vraagd am alle landen te ver zoeken hefichroefvliegtuigen te vier dagen zonder eten sturen om bij de redding te hel pen "want de toestand is wan hopig". Er zijn slechts vier Ame rikaanse neischroefvliegtuigen van de Panamakanaalzone in het verwoeste gebied bezig. "We hebben hulp nodig... alsjeblief, zeg het tegen de wereld", zei een man van het radiostation. Er zijn vermoedelijk meer dan 10.000 doden, van wie er nu bij- 6.000 zijn verbrand om epi- zaten giste- nog in bomen of op daken vernielde huizen in het overstroomde gebied. Zij zijn al vier dagen zonder eten en moe ten het water drinken dat door lijken is besmet. "Deze mensen sterven letter lijk van honger. Hulp komt voor hen ondraaglijk langzaam", al dus een lid van het nationale noodcomite van Honduras. Naar schatting zijn nog 50.000 men sen van dp buitenwereld afge sneden. het aantal daklozen wordt op 150.000 geschat. Na tien dagen zware regenval demieën tc voorkomen. De schat zijn in drie Mexicaanse bonds- ting van het dodental is schijnlijk te laag omdat nog niets vernomen is van de vele plaatsjes langs de kust. Oogge tuigen hebben van hefschroef- vliegtuigen uit honderden lijken in de rivieren en daarnaast ge zien. Waarz y boven modder vlogen waarvan het water zich al had stroomd. Vier teruggetrokken vlogen honder- Chiapas verdronken. staten ongeveer 30.000 mensen dakloos geworden. De toestand is het ergst in de zuidelijke staat Chiapas. Daar zouden 180.000 mensen in kleine dorpen van de buitenwereld afgesneden zijn. In de noordelijke s aat Chi huahua is de rivier Rio Bravo op de grens met de V.S. over zij n in Ted Kennedy maakt zijn onherroepelijk besluit om af te zien van de presidents-kandidatuur be kend. Links zijn echtgenote, wier gezondheidstoestand mede aanleiding tot dit besluit is ge worden. communistische partij als legale organisatie wordt erkend. Tegelifkertijd is wet 509 opgehe ven waarbij lidmaatschap van de communistische partij werd gelijk gesteld met spionage. De communis tische partij werd in 1948 verboden. MADRID (AP) De politie heeft commando van de ETA, dat de arrestatie bekend gemaakt acht personen in verband met een ontploffing in een restaurant in uit r Madrid was ge- Zuid-Frankrijk komen Een paar dagen voor de aanslag, zo! Madrid tien dagen geleden, waarbij heeft de politie gemeld, is In Ma- ^'"telTe^d "£25T£j* deel uit- ggg u~4- wnA maken van het "Britse oorlogsap- BELFAST De voorlopige vleu gel van het. in Ulster verboden Ier se Reoablikeinse Leger (IRA) heeft de Noordierse ambtenaren met elf personen werden gedood gewond. Onder de gearresteerden bevou den zich vier vrouwen. Een var hen is Genoveva Forest, een arts, uitgeloofd en de echtgenote van de schrijver tingen ovi Alfonso Sastre. Verder werden gearresteerd een piloot en zijn vrouw, de schrijver Eliseo Bayo en zijn vrouw, de thea ter directeur Vicente Sainz de la Pe- na en zijn vrouw, de actrice Maria Paz Ballesteros. Zij zijn er allen van beschuldigd in betrekking te staan tot de guerrillaorganisatie van de Basken E.T.A. De politie zei dat de aanslag op het restaurant op 13 september was ge organiseerd en uitgevoerd door een 71 drid het lid van ETA Juan Manuel Galarraga Mendizabal (27) gesigna- paraat" De politie en de Britse leerd. De Spaanse regering heeft strijdkrachten nemen het dreige- bedrag van een miljoen peseta ment ernstig op, maar hebben nog )or een ieder die inlich- niet onthuld welke nieuwe maatre- hem kan geven die tot gelen zij in verband hiermee zullen zijn gevangenneming zouden leiden, nemen. LONG BEACH (AP) De voor malige president van de Verenigde Staten Richard M. Nixon is gisteren in een ziekenhuis opgenomen en la ter is hy beschreven als soms zwaar moedig en zeer vermoeid. Verwacht wordt dat Nixon min stens een week in het ziekenhuis zal blijven, en hij zal een uitgebreid on derzoek en behandeling ondergaan, ■feo heeft dr. John C. Lungren, de arts het ziekenhuis uit San Clemente, en hij wuifde te gen een paar belangstellenden. Zijn kamer is op de zesde verdie ping van het ziekenhuis. Een 'heli kopter van de politie vloog bij het ziekenhuis rond toen Nixon arriveer de. Lungren zei dat mevrouw Nixon niet in het ziekenhuis zou verblijven. Op de vraag of Nixon misschien in i Nixon, tijdens tie verklaard. Ronald Ziegler. _.i persconferen- niet als getuige te hoeven optreden in het Watergate-proces antwoordde de voormalige Ziegler: "De reden waarom hij hier perschef van het Witte Huis. heeft is, zijn de redenen die door dr. Lun- gezegd dat de aderontsteking gebeurtenissen van de afgelopen 45 dagen er de oorzaak van zijn dat Nixon niet erg opgewerkt is en soms zelfs zwaarmoedig. Maar zijn brein is zeer actief. Lungren zei tijdens een perscon ferentie dat hij Nixon na zijn aan komst in het ziekenhuis had onder zocht en dat hem lichamelijk zeer vermoeid had bevonden. Op de vraag of Nixon psychiatri sche behandeling zou ondergaan antwoordde Ziegler neen en hij voeg- gren zijn genoemd". WASHINGTON (AP) Het huis van Afgevaardigden heeft zijn goed keuring gehecht aan een recordbe- toe: "Hij voelt zich zoals groting voor de Amerikaanse defen- 82,6 miljard dollar en het des betreffende wetsontwerp voor defe- de i iedereen zich zou voelen groot verlies te hebben geleden' Zijn gesprekken met mij zijn soms nitieve goedkeuring door het congres van overpeinzende aard geweest en doorgezonden naar de senaat, soms ook getuigend van een belang- De ontwerpbegroting werd met 293 stelling voor de toekomst. Nixon is het ziekenhuis binnenge gaan vergezeld van zijn echtgenote Ondanks het feit dat het door het singer zal zijn komende rondreis Geweigerd Oud-senator William door het Midden-Oosten op 9 okto- Begeleid door familie en rechercheurs arriveert Nixon bij het Memorial-ziekenhuis in Long Beach, t zijn Jongste dochter Julie Ni xon Eisenhower. Nixon liep het zie kenhuis via de achteringang binnen. Hij was in een stoet van vier auto's gearriveerd bij het Memorial Hos pital Medical Center van Long Beach huis goedgekeurde ontwerp nog 4,4 miljard dollar lager was dan het be drag waarom de regering aanvanke lijk had gevraagd, was dit de hoogste begrotingswet die ooit aan het con gres is voorgeegd. Fulbright heeft om persoonlijke ber inluiden met denen een aanbod van de Ameri- Cairo, zo hebben hoge Amerikaanse kaanse president Ford afgeslagen hem funktio larissen bekendgemaakt. De tournee zal zes dagen duren, Kisjmger verwacht op 13 oktober meld- tot ambassadeur in Engeland te be noemen. In een verklaring zegt senator dat hij meent dat het niet Jeruzalem aan te doen, praktisch is de funktie aan te nemen, den de zegslieden. Hoewel hij niet uitweidt doelt hij hiermee waarschijnlijk op het feit dat zijn vrouw eerder dit Jaar aan een kankeraandoening werd geope reerd. ADDIS ABEBA De vakvereni- zer Haile Selassie is. Ambtenaren staan, h ,1 Sn. Wilde aneên B^gen in Ethopië hebben vandaag van het Ethiopische ministerie van dat overheidspersoneel zich open- ««t "vastbesloten een algemene staking afgekondigd, financiën hebben bezwaar gemaakt lijk keert tegen het nieuwe militair morgen nadat het militaire tegen het militair bewind in Ethio- bewind. het is de eerste keer critici echter niet tevreden te stellen. uiivsrninderd te blijven streven - naar een via onderhandelingen tot bewind drie vakbondsleiders had la- piè stand gekomen regeling voor het ten arresteren. Besliste tegenspraak De Ameri kaanse geheime dienst is niet betrok ken geweest oij de staatsgrepen van 1967 in Griekenland en van vorig Jaar in Chili. Met grote nadruk heeft het hoofd (CIA), William Colby, berichten loop Een andere onverwachte ontwik keling gisteren generaal Kroonprins Asfa Wossen van Ethio pië, die door het militaire bewind in zijn land is aangewezen als toe- s de afwezigheid komstig koning heeft aangekondigd Am an Andom, dat hij bereid is terug te keren en Midden-Oosten". Gisteren werden de voorzitter, de wijzers vice-voorzitter en de secretaris-ge- i serie diep- neraal van het Ethiopische Als eerste tegemoetkoming maak- voorzitter van de militaire raad die zijn nieuwe taak op zich te nemen. vakbonden. De ambte- te het militair bewind zondag de de ambassadeurs dl eeheimo dienst gaande gesprekker, die hij in de bond van vakverenigingen (Celu) ge- regering en verwijten de 6 a..„_jWas- arresteerd. manhtihehihers dal. za een verklaring aan installatie bekend burger- raad van burgers, die huidige grondwet zal maken advies- uitgenodigd htomwr t«^esnrokm to hington met Arabische collega's De arrestanten bevinden zich in militaire regering hebben geinstal- van een regering die de voorlopige brengen met de mededeling dat hij derland terug te keren om üjn volk ww-kblad Ti- heeft gevoerd. Begin september, het hoofdkwartier van de vierde le- leerd. Het is niet duidelijk hoeveel militaire regering zal vervangen, onverwachts was verhinderd door als constitutioneel vorst te dienen." vnu,g.esprek met net wccsoiaa „ir Kissinger ongesproken met gerdivisie, waar ook de afgezette kei- ambtenaren achter de verklaring Dit „papieren lichaam" schijnt de spoedeisende zaken. voorlopige zal ontwerpen zelf niet kwam opdagen. Na ge tijdje liet de generaal door de verkiezing, boodschapper zijn excuses over- Dit zijn de drie leiders van de Engelse verkiezingsstrijd, die zich op de inflatie toespitst: v.l.n.r Harold Wilson van Labour, Jeremy Thorpe van de Liberalen en Edward Heath van de Conserva tieven.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13