De Oudkoopse watermolen draait weer Bloembindcursus Rijnsburg is erg bekend 'HYACINTEN-STRIJD" NU NAAR ONTKNOPING ir b jM "Vr Haarlemmermeer en Hillegom krijgen zuiver afvalwater Het zit in het PAGINA 4 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1974 i-an Iterson de voorzitter Door Cees Combee Foto Jan Holvast RIJNSBURG Boven de boxen van de bloemengros- siers m de aanvoerhal van de Rijnsburgse veiling "Flora" bevinden zich enige lokalitei ten. Van elkaar afgescheiden door houten wanden. Ze zijn schiars gemeubileerd. Er staa.i lange en brede houten tafels in en doodgewone hou ten stoelen. Met hier en daar een plaatje aan de wand. Toch wordtm ze nuttig besteed. Er wordt wel eens een vergade ring in gehouden en in het winterseizoen zijn ze drie avonden per week het domein van de Rijnsburgse Bloem bindcursus. Niet minder dan zo'n i80 bloemenliefhebbers stersworden er door be kwame leerkrachten opgeleid in het bloembinden. Allemaal amateurs. Mensen dusdie zich de kunst van het bloem binden en bloemschikken lou ter t-.gen willen maken om thu's iets meer met hun bosje bloemen van twee, drie gul den te kunnen doen dan ze alleen maar in een vaas zet ten. To2h zijn er in de loop der jaren uit die groep van ama- terus wel naar voren geko men, die het vak professioneel zijn gaan uitoefenen. Begrij pelijk overigens. Wanneer je eenmaal "gegrepen" bent door het bloembinden. dan wil je er graag iets meer van ma ken. Het begint met een stuk je te arrangeren voor een goe de bekende. Heb je het vak in je vingertoppen zitten, dan wordt er door een of andere arrangeur wel eens een be roep op je gedaan. Om be hulpzaam te zijn bij het ma ken van tafelstukjes, het met bloemen versieren van een zaal of het van toeven voor zien van een corsowagen. En. van het een komt het ander met als resultaat, dat de zeer bekwamen uiteindelijk wel eens terecht komen in een bloeaienzaak. Bekendheid De Rijnsburgse Bloembind cursus geniet bekendheid tot ver, heel ver over de grenzen van het bloemendorp en zelfs van de provincie heen. Dat blijkt uit de aanmeldingen, die bij secretaris Sam Star Abr. zn. (bloemkweker en- handelaar, stuwende kracht van de Oegstgeester IJsclub en zweefvlieger) binnenkomen. Om enkele plaatsen te noe men- Amsterdam, Gouda, Amersfoort, Utrecht, heel veel uit Leiden, Leiderdorp. Noord- wijkerhout, Rotterdam, Den Haag, Alphen aan den Rijn, Aalsmeer en Haarlem. Star houdt lachend een sta pel brieven en briefkaarten omhoog en zegt: "Man, als we alle inschrijvers zouden wil len plaatsen, dan hadden we aan vijf, zes avonden nog niet genoeg. We hebben dus een strenge selectie moeten toe passen. Honderdtachtig, mis schien komen er nog wat bij, is het absolute maximum. Drie avonden per week geven we cursus. Voor beginners en gevorderden. Elke cursus be staat uit 18 lessen, waarvan er 10 word eng eg even voor Kerst mis. Dat houdt dus in, dat ieder een dan een kerststukje kan maken om zijn huiskamer op te vrolijken. De eerste cursus avonden worden gehouden op 23, 24 en 25 september. Vaste docenten zijn weer Willem Buurman uit Oegstgeest en Herman van den Berg uit Wassenaar. Daarnaast heb ben we dit jaar een derde do cent aangetrokken. Het is de Rijnsburgse Wilma Zand bergen. Zij is door het volgen van onze cursus uiteindelijk in het bloembindvak terecht gekomen. Leuk hè"! Wanneer we met Star zit ten te praten stapt Herman van den Berg binnen. Hij gaat nu zijn tiende jaar in als docent. Willem Buurman doet het ai twee jaar langer. Van den berg, die deze week met zo'n 25 gevorderde leerlingen van de bindcursus mede ge stalte geeft aan het Rijns burgse corso, dat zaterdag in Hüttental rijdt, is een zeer bekwaam arrangeur. Hij won dit "jaar de zilveren binders- prijs van het bloemencorso Rijnsburg—Oegstgeest. Dei- den, Leiderdorp. In zijn loop baan heeft hij al heel wat praalwagens gemaakt en ver sier- igen met bloemen ver zorgd in binnen- en buiten land. Geweldig Van der Berg: "Dat we -van Flora s Niek Hemmes het ver zoek hebben gekregen om met een aantal gevorderde cursis ten naar Hüttental te gaan is geweldig. Een grote stimulans voor onze cursus. Vorig jaar was ik met enkele cursisten in Hamburg. Ze hebben daar zo goed gewerkt en dit jaar in Rijnsburg weer, dat de Stich ting "Rijnsburgs Bloemen corso' niet heeft geaarzeld ons te inviteren met maar liefst 25 mannen en vrouwen naar Duitsland te gaan. Buurman en ik en het bestuur van onze cursus, waarvan Jan i-an Iterson de voorzitter is, Sam Star de ijverige secre taris en Bert de Mooij de man van de penningen, zijn daar zeer door gevleid. Reken er op, dat we ons beste beentje zuil 3i voorzetten". Dis Rijnsburgse Bloem- bind-'ursus is een vijfentwin tig jaar geleden ontstaan uit een initiatief van Joop SchUd van de Vereniging voor de Kleinhandel in bloemen. Hij heeft er enorm veel voor gedaan. In het begin organi seerde die kleinhandelaren de crusus, maar zo'n vijftien jaar geleden kwam de Rijns burgse Bloembindcursus tot stand met een apart bestuur. Het baanbrekende werk van voorzitter Schild had grote gevV.gen. De cursus is thans overal bekend. "Flora" ver leent veel medewerking. On der andere door het belange loos beschikbaar stellen van de zaaltjes. Het heeft ook een bestuurder van de veiling in 't comité zitten. Lang was dat Jac. Vianen, maar nu is hij opgevolgd door Henk van Eg- mond. De cursisten hebben tijdens een contactavond al kennis met elkaar, het bestuur en de docenten gemaakt. Nu gaan ze beginnen zich de ken nis van het bloembinden eigen te maken of verder uit te bouwen. Hopelijk met veel succes. Docent Herman van den Berg. - m tjt.. 8 S J|f jjp Gerard Ottevanger (21), sinds drie dagen molenaar op de Oukoopse molen. (Foto Jan Holvast REEUWIJK/ VALKENBURG De Oukoopse Wip- watermol e n "draait" weer. Het uit 1529 dateren de gemaal, gelegen aan de rand van het prachtige Reeuwijkse plassenge- bied, werd dertien jaar geleden op non-actief gesteld. De kosten van 't onderhoud van de molen die de wa- terbemaimg van de polders Oukoop en Negenviertel volgens overlevering verzorgde, werden in 1961 te hoog om nog langer door het polderbe stuur te kunnen worden gedragen Datzelfde bestuur besloot toen tot de aanschaf van een twintig pk die selmotor die het werk van de molen Licht Vier jaar geleden kwam er weer licht in de duistere toekomst van de ze tot v:ival gedoemde molen: die overigens wel onder monumenten zorg ressorteert. De Goudse Verze keringen. die dit Jaar het honderdja rig bestaan viert, kocht de molen en de bij >enorende molenaarswoning. Damesteam AAY verwikkelt in promotiestrijd ALPHEN AAN DEN RIJN Het damesteam van de Alphense atle tiekvereniging AAV '36 c gaat zon dag strijden soor een plaats in de Wandelijke derde klas. In een beslis- singswedstrijd komen de dit jaar knap presterende AA V-dames uit te gen vijf andere kandidaten voor promotie. Dat zijn: GVAV (Groningen), NFC (Amstelveen). AV Hol land (Leiden), Brunhilde (Gronin gen) en Swift (Roermond). De be slissende ontmoeting, waarin twee teams zich kunnen verzekeren van een plaats in de derde klas, vindt plaats in Leiden op de atletiekbaan van AV Holland. AAV verwierf zich het recht tot deelname door zich on langs als zesde te kwalificeren tij dens wedstrijden in Utrecht. Het herenteam kwam toen net een plaatsje tekort om eenzelfde beslis singsrecht te forceren. Onder leiding van trainster Ella Hoogendoorn, zelf eens deelneemster aan de Nederlandse- en Europese kampioenschappen, is de laatste we ken een specifiek oefenprogramma afgewerkt. In de ploeg komen uit: Wilma de Wit (100 m.). Astrid van Schooten (800 m.), Ella Hoogen doorn (hoog en ver). Ingrid Hooge- veen (speer en kogel), Gerry Ver- kade (discus), terwijl de estafette ploeg bestaat uit Wilma de Wit, Ella Hoogendoorn, Diny Tol en Marjo lein Burggraaf. OEGSTGEEST Tot besluit van het seizoen organiseert de zwemvereniging Poelmeer morgen zwemprestatietochten in het ver warmde zwembad. De afstanden zijn 400 en 750 meter, 's Morgens om half elf zwemmen de ouderen op beide afstanden en vanaf half twee komen de lagere scholen aan de beurt. Groepen, verenigingen en individuelen kunnen na half vier start**- SASSENHEIM De Sassenheim- se Ger^f jrmeerde Kerk heeft ds. D. van Sasten beroepen in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. J. D. te Winkel. Ds. Van Santen is sinds 1969 als pre dikant verbonden aan de Gerefor meerde Kerk van Renkum-Heelsum en is 40 jaar. Hij is gehuwd en heeft 3 kinderen. Daarvoor was hij een zestal jaren in het Friese Suawoude predikaat. Accommodatie in Bloemerd LEIDERDORP Aan de agenda van de raad van a.s. maandag ls toe gevoegd een voorstel tot de bouw en onderhandse aanbesteding van kleed/ Clubaccommodaties in het sport- en recreatiepark De Bloemerd ten be hoeve van de korfbalvereniging Ve locity en de Leiderdorpse sportclub Aleoto. Grunnegerlaand LEIDEN In de jaarvergadering van de Leidse vereniging „Ons Grunnegerlaand" werd de vacature van penningmeester vervuld door be noeming van de heer Holt. De af tredende bestuursleden Fokkema en Nonkes werden herkozen. Afscneld werd genomen van de heer Pot, die de stad verlaat. Hij kreeg een ge schenk. Besloten werd de contributie te yerhogen met f 2,50. Op 30 november Zal het 70-jarig bestaan van de zus tervereniging in Dordrecht worden meegemaakt. De toneelclub heeft versterking nodig. Belangstellende Groningers zijn welkom. Telefoon 31619 Of 20442. HILLEGOM Rijnland heeft een definitief wetsontwerp klaar liggen voor de bouw van een af valwater-zuiveringsinstallatie met een capaciteit voor een gebied van "00.000 Inwoners. Het. is een regionale installatie met transportleidingen en zinkers voor het afvalwater uit Lisser- broek, Beinsdorp, Zwaanshoek, Nieuw-Vennep, Hoofddorp, De Zilk, Hillegom-Elsbroek, Vogelen zang en Bennebroek. Het bestaan de gemaal in Hillegom-Noord zal worden verbouwd. Kosten (inclu sief alle faciliteiten voor de regie» f59 miljoen. Men ver wacht dat het hele complex in de tweede helft van 1977 klaar is. NOORD WIJKERHOUT De. laatste pleidooien in de zaak die de' hyacintenkweker P. J. M. van Haas ter uit De Zilk heeft aangespannen tegen de Nederlandse regering over de geldigheid van de Verordening Hyacintenteeltrecht, hebben onlangs plaatsgevonden. Voor Van Haaster pleitte de Haagse advokaat Mr. J. vah der Plas, voor de Nederlandse Re gering en de Commissie voor de Eu ropese Gemeenschappen, die voor het standpunt van de Nederlandse Re gering heeft gekozen, werd gepleit door de Brusselse advokaat, Mr. J. H. J. Bourgeois. De pleidooien werden gehouden voor het Hof van Justi tie van de Europese Gemeenschappen in Luxemburg. Dit was de tweede openbare behan deling met pleidooien in deze zaak Deze voortgezette behandeling was noodzakelijk omdat het Hof aan bei de partijen nadere inlichtingen had gevraagd. Naar aanleiding van de stellingen van Mr. J. van der Plas, dat de regering de Nederlandse Veror dening van 1967 niet heeft gemeld aan de Europese autoriteiten en dat vergelijkbare gemonopoliseerde teelt in andere aangesloten landen in Eu ropa niet voorkomt, zelfs algemeen ontoelaatbaar is, zag het Hof de noodzaak in om hier meer informatie over in te winnen. Bij de pleidooien werd diep inge gaan op de in de Jaren 1963—1967 in Brussel gevoerde onderhandelingen, die aan de Europese Sierteeltverorde ning van 1968 zijn voorafgegaan. Daarbij, zo betoogde Mr. Van der Plas, is over de in Nederland bestaan de regeling gesproken als een „aflo pende zaak". Bovendien werd door de Nederlandse autoriteiten verzwegen dat de teeltregeling voor hyacinten gehandhaafd bleef. Ook de tabaksteelt in Italië en Frankrijk kwam ter sprake, deze was eerder aan teel trecht gebonden maar de Europese raad oordeelde dit in strijd met de vrije markteconomie. Voor de wijnbouw in Frankrijk cn Duitsland bestaat een teeltregeling in verband met de kwaliteitsgaran ties, andere regelingen zijn daar niet getroffen. Verder werd nog de Hop Marketing Board in Engeland ge noemd als een vergelijkbare regeling. "Deze in Engeland bestaande re geling zal eveneens aangepast moe ten worden, zo betoogde Van Haas ter. De president van het Hof, de Fransman Mr. R. Lecourt, deelde na afloop mee dat er op korte ter mijn een conclusie van de advocaat- generaal, de Fransman Mr. Henry Mayras kan worden verwacht. Daarna zal door het Hof een uit spraak worden gedaan. Er was veel belangstelling voor deze zaak van Nederlandse zijde. ZEVENHOVEN „Volgens de kenners zit het in 't bloed...." Een lachende Gerard Ottevan ger (21) nu drie dagen als molenaar in actie op de Oukoop. se molen: „Mijn vader is mole naar in Zevenhuizen. En via hem kan Je tot in 1755 vijf ge slachten teruggaan, dan kom je nog molenaars uit onze familie tegen. Het is dus eigenlijk niet zo vreemd dat ik nu ook op een gemaal ben terechtgekomen". Gerard Ottevanger, als amb tenaar voor recreatie werkzaam bij het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, behaalde in 1973 het diploma „Vrijwillig mole naar" en werd niet lang daarna gekozen als bestuurslid in het Gilde der vrijwillige molenaars. Dit gilde beijvert zich om zoveel mogelijk stilstaande molens te bemannen met enthousiaste vrijwilligers, die dan echter wel eerst een gedegen opleiding moe ten volgen en een aansluitend examen moeten doen dat wordt afgenomen wordt door een spe ciaal hiervoor gevormde commis sie van de vereniging „De Hol- landsche Molen". Ottevanger over zijn nieuwe taak op de Wip-watermolen„Ik moet. samen met het dieselge maal dat ook blijft werken, de afwatering verzorgen van de pol der Oukoop-Negenviertel. Dat houdt in dat bij ruig weer —veel water, veel wind de molen in bedrijf moet worden gesteld. Wel regelmatig, maar natuurlijk niet op gezette tijden. Het hangt gewoon van de weer goden af". Een taak die als het aan Ge rard ligt erg lang de zijne zal zijn. „Want," zo zegt hij, „ik ben nu eenmaal met molens opge groeid en ik vind het erg leuk me daarmee bezig te kunnen blijven houden Op advies van de Stichting "De Hol landses Molen" werd vervolgens op dracht gegeven aan de Valkenburg- se restaurateur-molenmaker Fa. De Gelder de molen te restaureren en bedrijfsvaardlg te maken. Het karwei liep op rolletjes en de ze week was na dertien Jaar de wed ?r-ingebruikstelling. Bij deze "plechtigheid" werd het woord ge voerd door A. Bouwmeester, direc teur van de "Goudsche", Jonkheer Van E/singa. Burgemeester van Oegstgeest en vice-voorzitter van de vereniging de Hollandsche Molen en Reeuwyks burgemeester de heer J. Kok. Deze laatste verrichtte ook de officiële handeling: het halen van ae "vang". Behandeling Voor restaurateur-molenbouwer Henk van der Vegte leverde dit kar wei overigens geen al te grote moei lijkheden op. v. d. Vegte. die nu al zestien Japr dit beroep uitoefent: "De molen was nog in redelijk goede staat. Niet zo vreemd natuurlijk, als Je bedenkt dat wij hem in 1961 nog een goedbeurt hebben gegeven". Na dertien Jaar stilstand was er evenwel 'och het nodige niet meer brulkbai,.-. Zo moest Van der Vegte met zijn mensen de molen is een kleine maand door zo'n vijf man "be handeld" onder meer een nieuw scheprad en een nieuwe sluisdeur plaatsen, terwijl ook de brugdekken van de waterloop moesten worden vernieuwd. Kosten De restauratiekosten werden ge heel gedekt door eigenaar de "Goud sche". Deze ontwikkeling dat mo lens die roeger het eigendom waren van Waterschappen en Polders, nu door oedrijven worden overgenomen vaak tegen een symbolisch bedrag. Juicht Van der Vegte van harte toe: "Het is vaak gewoon goed dat een molen aoor een bepaald bedrijf wordt gekocht. Deze legt zichzelf de verplichting op dat er voor de res tauratie en het onderhoud wordt ge zorgd, waardoor die molen tenminste niet in verval raakt. Daarbij komt nog dat de overheidssubsidies die door CRM worden toegezegd door allerfel mstandigheden vaak Jaren op zich laten wachten. Nu is het wel zo dat d„' RABO-bank in die gevallen vaak bijspringt, maar toch. Iedere dag stilstand betekent achteruit gang. En dat is natuurlijk ook bij mo lens het geval". De schitterende oude watermolen gaat weer aan het werk. Kweker P. van Haaster uit De Zilk

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4