LEIDSCH DAGBLAD Deze, zaterdag NVV WIL VE"Kilag HULPPOT "Het was natuurlijk geen Palma-vlucht je" expositie: Stop voor personeel ziekenhuis opgeheven 3 alles ra Vlieland massief eikent meubelfabriek Oisterwijk^ WOON WINKEL VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34430 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEI DSC HE ND AM De perso neelsstop in ziekenhuizen en andere inrichtingen voor gezondheidszorg is met ingang van vandaag opgeheven, j Staatssecretaris Hendriks (Volks- gezondheid) heeft tot deze maatregel besloten op voorstel van het centraal orgaan ziekenhuistarieven (COZ). De stop op het aantrekken van nieuw verplegend personeel, bedoeld als rem op d e grote koste nmakers, de ziek en - j huizen, werd eind vorig jaar ingesteld en zou normaal een jaar duren. De personeelsstop kan vervroegd worden ingetrokken, nu de staatsse cretaris akkoord is gegaan met voor stellen van het COZ over de prakti sche gevolgen van deze maatregel. De ziekenhuizen zullen echter niet weer onbeperkt personeel kunnen aantrekken. De betrokken partijen zullen met elkaar overleg plegen over 'een aanpassing van het huidige per- sonee Is- f or matiebeleidDaarna zal het COZ een advies uitbrengen aan de regering over het resultaat van di* overleg. Staatssecretaris Hendriks heeft vanmorgen felle kritiek geleverd op de tandheelkundige hulp in Neder land. Op een congres in Amsterdam van de Nederlandse maatschappij tot be vordering der tandheelkunde zei hy dat de schooltandverzorging niet het effect sorteert dat er van werd ver wacht. Inzet van tandheelkundige krachten zijn volgens hem noodzake lijk. Hij constateerde onvoldoende be grip bij de tandartsen, waarbij mis schien ook materiële motieven niet helemaal zijn uit te sluiten. Hij zette ook vraagtekens bij de be reikbaarheid van de tandheelkundige hulp voor iedereen en doelde daar mee op het verschil in behandeling van particuliere en fondspatiënt. "Een onevenredig deel van het dien stenpakket is slechts bereikbaar voor hen die de kosten volledig zelf kun nen dragen." Ook noemde de staats secretaris de ondoorzichtige tarief structuur van de tandartsen een pro bleem. Alphen/Nieuwveen Fusie op komst tussen twee bouwbedrijven ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense bouwbedrijf Joh. West maas Jr. BV heeft plannen om te gaan fusioneren met het bouw-, aan- nemings- en exploitatiebdrijf Gebr. van Dijk BV uit Nieuwveen. De twee ondernemingen hebben elk vijfen veertig man in dienst. Na de fusie [hoopt men die werkgelegenheid nog (te kunnen verruimen. Het personeel en de vakbonden zijn van de plan- ine n op de hoogte gebracht. De definitieve overeenstemming tuisen de twee bedrijven wordt over jeen week of twee verwacht. Het hoofdkantoor zal daarna warden ge- (ve-'igd in de Van Nesstraat, waar Westmaas nu zit. De gedachte leeft om volgend Jaar een geheel nieuw bedrijfspand te bouwen op het in dustrieterrein in Alphen Tijdelijk regen hard toenemende wind. minimum temperaturen omstreeks 9. maxima morgen rond 16 graden. (Opgemaakt te 12.40 uur) Koningin Juliana speldt Leidenaar Ruud van der Zwaai een koninklijke onderscheiding op. Ruud van der Zwaai Door Ruud Paauw LEIDEN „Er is natuurlijk tij dens die vliegreis met de Japan ners meer dan één kritiek mo ment geweest. Maar een van de spannendste ogenblikken was on getwijfeld op Schiphol by het in stappen. We ontdekten toen dat er tegen alle afspraken in twee zeer zwaar bewapende poli tiemannen (in burger) by het aggregaat stonden dat de Boeing bediende. Om toch nog te kyken of er iets gedaan kon worden. De Japanners merkten het geluk kig niet. Dat was onze grootste angst trou wens ook: dat er toch op de een of andere manier een val voor de Japanners werd opgezet, waar wy het slachtoffer van zouden wor den". Dat zei de Leidenaar Ruud van der Zwaai (co-piloot op de Boe ing die de Japanners tenslotte in Damascus afzette) gisteravond op een intiem feestje in l'Espérance, waar zün behouden terugkomst werd gevierd. Een ander adembenemend mo ment deed zich voor in Aden, waar de Japanners, naar Ruud van der Zwaals indruk, eigen lyk hadden willen biyven omdat zy daar kennelyk zeer hoge relaties hadden. „MaarMie relaties func tioneerden biykbaar niet meer door onenigheid die daar kort te voren was geweest. De ontvangst kon in Aden in elk geval niet an ders dan uiterst koel worden ge noemd". „By de nadering van Aden wer den, voorzover wy konden zien, dyamietladingen in het vliegtuig aangebracht. De Japanners ver- zeikerden ons dat er niets met ons zou gebeuren, maar de spanning nam toen toch geweldig toe". Het opstygen in Aden ging ook met de nodige angst gepaard. „De baanlengte by de start bleek niet meer dan 2200 meter te zyn, de temperatuur was 40 graden Cel sius en daar gingen we dan met 63 ton peut aan boord. Door die geweldige hoeveelheid brandstof aan boord waren we zwaar over laden. Iedereen die lets van vlie gen afweet, zal zeggen: dat gaat niet. Ikzelf zag het ook niet zit ten. Ik dacht: we gaan kapot. We zyn er toch heelhuids door gekomen door de ongeloofiyke vakbekwaamheid van Sierks. Aan het eind van de baan, begon de zee. Sierks roteerde eerder, trok de neus van het toestel dus snel ler op dan normaal om boven zee te accelereren. Het vliegtuig dreigde werkeiyk op zeker mo ment uit de lucht te donderen, we hingen vlak boven water, als een rotte pruim in de lucht. De controletoren van Aden zei: „Let op uw hoogte, u vliegt erg laag". Sierks zed alleen maar terug: „Oh, ja?" Martelend was ook het wachten op het vliegveld van Damascus. „Vier uur hebben we daar ge staan. Of de Japanners daar nu wel of niet mochten uitstappen. Het was voor my zo'n onwezen- lyke situatie. Een Leidse jongen die met één klap middem in de wereldpoliteik wordt gezet. Om je heen hoor je hoe de by de zaak betrokken regeringen koehandel- tjes bedryven. Het was eenvoudig orowezenlyk". „Die 300.000 dollar? Over dat geld ls nogal wat te doen geweest. Ik begryp dat niet. Dat geld interes- voorlichting over een plan van 36 woningen te Voorhout. Woningen met 4 slaapkamers, volledige badkamer, desgewenst garage. Wie geïnteresseerd is in wonen temidden van een landelijke omgeving (vlak aan zee) èneen bijzonder gunstig Bouwfondsfinancieringsplan, vertellen we méér tussen 11.00 en 16.00 uur in het voorlichtingscentrum op de bouwplaats aan het Beukenrode. Hem van Bellen adviseert: Frankrijk is het land waar elke vrouw van droomt. U denkt aan ParysHaute CoutureParfums Het is voor u een prettig idee, dat al die Franse par fums by ons verkrygbaar zyn. Een greep uit de nu voorra dige aanbiedingen in par fums: Rive Gauge f 8,95 Arpège f 9,75 Ma Griffe f 12,50 Givenchy m f 9,75 L'Air du Temps f 11,75 Eau de Lancöme f 12,95 Intimate f 9,95 Apple Bloasem f 15,75 stationsweg 38 #an naam in ooiffum m cosmatfca seerde me geen fok, al had er tien miljoen gelegen. Overigens geloof ik niet dat dat geld ooit naar Nederland terugkomt. Dat zullen die Syriërs wel mooi zo in de zak Steken". Ruud van der Zwaai over de stemming aan boord: „Het klinkt waarsohynlyk erg gek, maar de stemming hing soms tegen het genoeglyke aan, al was het na- tuurlyk geen Palma-vluchtje. We hadden ons erewoord moeten ge ven dat wy de bestemming van de reis niet zouden doorgeven en dat we niets zouden doen om de zaak te saboteren. Dat woord hebben we gegeven en dat betekende veel voor hen. Ze zeiden iets in de trant van: een woord van eer ls een woord van eer. Ze hebben ons boen niet eens meer gefouilleerd. Van dat moment af gedroegen ze zich eigenlijk als passagiers. Sierks werd volkomen als de cap tain aan/vaafd. Hat klinkt vreselijk paradoxaal in deze toestand, het is eigenlyk be lachelijk na alles wat er ls ge beurd om het zo te omschry'ven, maar de Japanners waren door en door betrouwbaar. Het wan-en aardige kerels, zeer intelligent en onderlegd; mensen bezeten van een Ideaal zonder dat ze daar te gen ons dweperig over deden". Na afloop van het avontuur wis selde de bemanning met de Ja panners „souvenirs" uit. Ruud kreeg een koffertje en een Ja pans-Engels woordenboek. Over de ontvangst in Nederland: Ik vond het zwaar overtrokken. Je moet Je goed voor ogen hou den dat je nu in het ndeuws staat, maar overmorgen weer doodge woon Ruud van der Zwaai bent". De ontvangst by en de onder scheiding van de Konfngin. „'t Is allemaal een beetje aan me voor bijgegaan. ik begreep het niet zo best, ai die mensen die daar wer den onderscheiden. Ik wist niet Kok bars tegen werkgevers Wanneer men de ondernemers hun gang laat gaan, komt het ze ker met de werkgelegenheid hele maal niet voor elkaar, aldus van morgen NW-voorzitter Wim Kok op de verbondsvergadering van zijn vakcentrale in Utrecht. Want, zo zei hij, de ondernemers lalen zich bij hun investeringsbeslis singen leiden door de kansen op een goed rendement, op winst, en zeker niet in de eerste plaats door het werkgelegenheidsaspect. Kok noemde het onverteerbaar als bij het komende overleg over de lo nen zal blijken dat de werkgevers pertinent weigeren over het vraagstuk van investeringsbeslis singen zelfs maar te discussiëren. Een reële aanpak van de harde kern van de werkloosheid zal veel geld vragen. Zo nodig zal moeten worden bezien of de aangekondigde inflatiecorrectie niet moet worden gebruikt voor de werkloosheidsbe strijding, zo zei de NW-voorzitter. Het NVV heeft plannen in de maak Boeren krijgen vijf procent BRUSSEL Na een landbouwma- rathon van drie dagen, die vanoch tend om half zes eindigde, is in de EG-ministerraad overeenstemming bereikt over een pakket maatregelen om tegemoet te komen aan de crisis in de landbouw. De gegarandeerde prijzen voor alle landbouwprodukten zullen met ingang van 1 oktober met 5 procent worden opgetrokken. De boeren hadden 8 procent geëist. De Europese Commissie had aanvan kelijk 4 procent voorgesteld. Het di recte effect van deae tussentyd.se prijsaanpassing in de landbouw voor de Nederlandse consumenten werd vanochtend door minister Van der Stee geschat op een stijging van de kosten van levensonderhoud met 0,3 procent. Aandere besluiten van de EG-land- bouwraacj waren Het verkoopseizoen voor varkens vlees begint op 1 oktober in plaats van 1 november (de nieuwe prijzen gaan dus een maand eerder in) De Europese commissie zal vóór 1 december van dit Jaar de prijsvoorstel len voor het verkoopseizoen 1975/'76 bekend maken. De raad zal vóór 1 februari een besluit nemen over deze voorstellen. De genoemde prijsvoorstellen zul len worden gebaseerd op de kosten ontwikkeling in 1973 en 1974. Het nieuwe zuivelseizoen zal be ginnen op 1 februari 1975, het nieuwe rundvleesseizoen op 1 maart 1975 (in plaats van op 1 april) GRATIS PLANTEN OF VISSEN by aankoop van een aquarium, kompleet met lichtkap, achterwand, verwarming, luchtpomp, filter, bo dembedekking en thermometer. ENKELE VOORBEELDEN: Wit-lijstaquarium 60 x 35, kompl. 248,40, kadobon 20,00 100 x 40, kompl. 453,40, kadobon 50,00 gelijmd aquarium, roesüvry; 80 x 40, kompl 397,70, kadobon 35,00 100 x 40, kompl. 499,80, kadobon 50,00 Voor de kadobon kunt U, naar eigen keuze, trop. vissen of planten kopen. De bon blyft onbeperkt geldig. Voor een goed aquarium-advies weet Nltuw* Rijn SO Tfn 00024 (OU 10) WANDKASTEN BANKSTELLEN# TAFELS STOELEN»TV KASTEN DEKENKISTEN Toonzaal: BERKEL RODENRIJS Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670 Matndigt/mztterdag 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 uur. f Vrije toegang t voor een winstverdelingsregeling, die globaal inhoudt dat een deel van de winsten in sterke bedrijfstakken en ondernemingen wordt gebruikt voor steun aan de zwakkere bedrijfstak ken. Van de beschikbaar komende gelden moeten ook alle werknemers kunnen profiteren via een op te rich ten centraal fonds. Deze middelen zullen een collectieve bestemming moeten krijgen: verbetering van de werknemerspensioenen. Kortere diensttijd in 1976 DEN HAAG De regering ls van plan vanaf 'de tweede lichting dienstplichtigen in 1976 een dienst tijd verkor ting van twee maanden in te voeren. De diensttijd zal dan niet meer zestien, maar veertien maan den bedragen. Minister Vredeling zegt dit in ant woord op vragen uit de Tweede Ka mer. Hij geeft toe, dat het aanvan kelijke plan om een diensttijdver korting met vier maanden te ambi tieus is geweest. Het verloop van de onderhande lingen tussen NAVO en Warschau- pakt over wederzijdse troepen ver mindering in Wenen gaat minder snel dan de regering had gedacht. Minister Vredeling over de vermin dering van troepen waar Nederland bij is betrokken "op zijn vroegst in 1976, maar waarschijnlijk later" een akkoord mogelijk is. Nog altyd is er geen punt gezet achter de geruchtmakende affaire Daey Ouwens, de geschorste direc teur van de Leidse Groenoordhal. De zaak begon in de eerste dagen van dit jaar. Het vorige college van B. en W. dacht de kwestie aanvankelijk binnen zes weken te kunnen bekyken. Inmiddels zijn byna negen maanden verstreken en Daey Ouwens (zie foto wacht thuis in Benthuizen nog steeds af wat er met hem gaat gebeuren. Een uitvoerige blik in de geheime rapporten op de PAGINA LEIDEN Sluiting van de Pieterskerk heeft het organistenpaar Blankenstein uit Leiden verdreven PAGINA 5 Het dilemma van minister Van Weinig kans op berechting van Japanse terroristen PAGINA 9 Driehoeksverhouding met goe de hoek: Yves Montand PAGINA 11 Bondscoach Knobel gaat niet op zyn knieën naar een club PAGINA 15 P URMEREND Vanmorgen is aan de Nekkerstraat in Purmerend een viaduct in aanbouw ingestort. Acht mensen werden onder de brok stukken bedolven. Vier van hen konden ongedeerd onder het puin vandaan gehaald worden. De vier anderen werden met nog niet na der aangeduid letsel afgevoerd naar het ziekenhuis. Eerste zending wandplaten al op We zijn er doorheen. De totale oplaag aan wandplaten over Lei- dens Ontzet is over de toonbank aan de snelst reagerende lezers uitgereikt. Vyfduizend exemplaren in anderhalve dag. Het heeft dus geen zin om nu nog voor zo'n plaat bij onze balie langs te komen. Althans voorlopig niet. Want er komt nog een kansje voor hen die er straks heel snel by zyn. Wy hebben beslag weten te leggen op nog vierduizend exemplaren. Maar dat is dan absoluut de aller laatste stapel. In de feestweek, begin oktober komen die platen bij ons aan. Ze zijn uitsluitend bestemd voor abonnee's. Zy moeten de bon die eergisteren in de krant stond zorgvuldig bewaren. Wy zullen bin nenkort in de krant aankondigen, wanneer de prent is af te halen. Ook de lezers die de bon over de post naar ons toe hebben ge stuurd, moeten tot de tweede zending wachten. Zij moeten die plaat zelf afhalen of laten afhalen. Er worden dus geen platen over de post gestuurd. Hun bon wordt op ons kantoor bewaard; bonnen die na morgen over de post arriveren, worden overigens niet meer door ons behandeld. Nogmaals: ook straks is de voorraad beperkt. Wie het eerste komt. het eerste maalt. Frankrijk en Duitsland boos op Nederland BRUSSEL Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek hebben ln de EG-ministerraad in Brussel meege deeld dat zij een klacht tegen Ne derland zullen indienen in verband met het feit dat in ons land bil de levering van aardgas aan de tuin bouw laeere prilzen in rekening wor den gebracht dan aan de Industrie. Dit wordt besehouwd als een vorm van concurrentievervalsing, die In strijd is met het EG-verdrae Als de zaak door bemiddeling van de Euro pese Commissie niet in der minne kan worden gesehikt kan de Neder landse regering voor het hof van Justitie in Luxemburg worden ge daagd. De Landbouwcommissaris Pierre Lardinois deelde tijdens de vanoch tend geëindigde landbouwmarathon in Brussel mee. dat eik-land dat nu nog nieuwe nationale steunmaatrege len op landbouwgebied neemt, even eens voor de Europese rechter zal moeteu 21 september BUFFET SPECIAL „KUMQUAES" FLAMBÊE Inkomen van koningin 25 pet. omhoog DEN HAAG Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Beatrix en Prins Claus krijgen volgend Jaar 'n inkomensverhoging van 25 procent. Het Inkomen is sinds 1971 ongewij zigd gebleven. Het gedeelte van het inkomen van de leden van het Koninklijk Huls dat betrekking heeft op personele kos ten stijgt met ruim veertig procent. In totaal zijn de voor 1975 geraam de inkomens: Koningin Juliana 3.662.000 gulden, Prins Bern- ha:_ 708.000 gulden. Prinses Beatrix 833 000 gulden en Prins Claus 704.000 gulden. NOG SLECHTS DAGEN DAN OPENT LEIDENS GROOTSTE

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1