DE WERELD HIELD DE ADEM IN Politie: Je kunt niets doen Scherpschutters hadden terroristen in het vizier Rust weer terug op Voorhout WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND Al een uur nadat de bus met de terroristen en de gijzelaars vanaf de Franse ambassade naar Schip- bol was vertrokken, keerde de rust op het Voorhout weer terug. Groepjes politiemannen hingen vermoeid rond, wachtend op ver voer terug. Gele auto's van de ge meentelijke reinigingsdienst maakten de weg en de tramrails schoon. Een ijsventer was snel ter plaatse. Maar zijn klanten waren voornamelijk politieagenten en mariniers. Want veel publiek was er niet. In de hal van de Franse am bassade stonden nog wat stroba len. Een achttal Nederlandse po litiemannen had zich voor de deur geposteerd. Slechts op de hoogste verdieping brandden wat lichten. Maar in de ambassadeurs kamer. waar de terroristen de gijzelaars vier dagen gevangen hadden gehouden, was het don ker. Slechts voor de Franse en de Amerikaanse ambassade stonden nog wat dranghekken. Een jon gen mocht samen met een agent zijn fiets ophalen, die sinds vrij dag tegen de muur van de Fran se ambassade had gestaan. Op de trappen van de Ko- oinklijke Schouwburg zat een groep Haagse politiemannen uit geput voor zich uit te staren. "We waren in het begin erg onder de Indruk. De eerste twee dagen werden we alleen door het idee beheerst, dat twee van onze col lega's waren neergeschoten. Dat hield ons op de been", vertelt een 19-Jarige agent, die pas één Jaar in dienst is van de Haagse politie "Maar de laatste dagen stomp te je erg af. Het werk was doods. Je zat maar af te wachten. De eerste dag heb ik 'n dienst ge draaid van vrijdagmiddag drie uur tot de volgende morgen acht uur. Dat was dus achttien uur achter elkaar. Daarna gingen we twaalf uur op en twaalf uur af". ''Je vrouw dacht af en toe dat Je een vreemde was als Je thuis kwam. Je had precies genoeg tijd om te slapen en te eten. Maar Je kon Je niet genoeg ontspannen. Dat was de moeilijkheid", vertelt dp agent, wiens blonde haren ruim onder de pet omlaag hangen. "De houding van het publiek was in ieder geval erg goed. Ieder een werkte enorm mee. Ik ge loof dat de mensen de afgelopen vier, vijf dagen erg politie-min- lend zijn geworden. We kregen vaak koffie aangeboden van het publiek en zelfs oliebollen. Dat was een bijzonder leuk gebaar". "Of we bang waren voor scho ten? Nee, dat zijn van die dingen, die Je Je op dat moment niet rea- liseerd. Daar moet Je niet aan denken, anders dan kan Je Je vak wel opgeven". Verderop staat naast de Ame rikaanse ambassade een marinier 'n geveohtspak tegen een hek ge leund. „Nee, we hadden niet ver wacht, dat we ingeschakeld zou den worden. Maar eigenlijk voel Je je wel gevlijd, dat je hiervoor opgeroepen wordt. Het is tenslot te niet voor niets dat Je als le gewaarschuwd wordt. Als ze ge zegd hadden, dat we bij de Fran se ambassade naar binnen had den gemoeten om de terroristen te overrompelen, dan was ik wel ge- j gaan. Ja. Dan ga Je gewoon naar boven". 'Koningin van het Rode Leger wordt gezocht DEN HAAG Tijdens de 100 uren gijzeling werd in Den Haag en wij de omgeving uitvoerig uitgekeken naar een blauwe Toyota, met twee mannen en een oosterse vrouw. En kele minuten voordat de terroristen uit de ambassade kwamen werd de Toyota door de politie in Wasse naar waargenomen, maar niet aan gehouden. De mannen en de vrouw moesten volgens een woordvoerder van de politie worden gearresteerd omdat ze gebruik gemaakt hebben van een portofoon. Toen de gijze ling be?»n werd in Japan al gesug gereerd cat Fusako Okudaira-Shige- nobo, de koningin van het Rode Leger, per portofoon in verbinding zou sta in met huar landgenoten in de ambassade. Maandag heeft de De bemanning van Transavia gaat aan boord van de Boeing 707. Haagse hoofdofficier van Justitie officieel om haar opsporing ver-, zocht. SCHIPHOL In het licht van de tientallen schijnwerpers leek die betonvlakte achter het vrachtgebouw okergeel. Tel kens maakte zich een paar figuurtjes los van de vliegtuig trap. Halverwege de Boeing en een politie-busje ontmoet ten twee groepjes elkaar, stonden even still, liepen dan weer door. Op Schiphol was alle bedrijvigheid tot stilstand geko men. Met de uitwisseling was het gijze- zicil achter achteloos op het terrein lingsdrama tot een climax gekomen, achtergelaten zaken als vliegtuig- Even was er het moment dat de trappen, startwagentjes en hekken, verdekt opgestelde scherpschutters Mannen van het 44e pantser-infan- van de Rijkspolitie alle drie de ter- teriebaltaljon in gevechtstenue lagen roristen in het vizier hadden. Met languit op het trottoir. Machinege- de vinger aan de karabijn lieten ze weren in aanslag, de kans volgens plan voorbij gaan. In de kamer van de Rijkspolitie in De opdracht luidde dat pas mocht het gebouw van de Verkeersdienst worden geschoten, nadat de terro- trok minister Van Agt aan een risten als eersten het vuur zouden lang, dun sigaartje. Minlster-presi- hebben geopend. dent Den Uy, draaide wat aan de Al 's avonds om zes uur stormden knop van de radio. Tot de stoet uit Rijkspolitiemannen de aankomsthal Den Haag de luchthaven opdraaide, binnen. Gepantserde voertuigen re- Bij het verlaten van de bus viel den de weg op en bleven dwars één man languit op heit beton, over de rijgaan staan. Met de kara- Snelle handen hielpen hem vlug bijn voor de borst sloten politieman- overeind. Volkomen rustig en uiter- nen de pieren af. Wachtende reizi- lijk onbewogen stapte het hoofd gers moesten de lange gangen ont- van de Franse veiligheidsdienst ruimen en dromden samen in het Broussac over het platform achter hartje van het stationsgebouw. Na de vrachtloods, een kwartier werd plotseling de De Franse ambassadeur was de staat van uiterste paraatheid weer laatste gijzelaar die ongedeerd de opgeheven. Om elk misverstand bij vrijheid herkreeg. De man, die het voorbaat uit te sluiten, had de be- moreel van zijn mede-gegijzelden leidsgroep besloten dat het tamelijk hoog had gehouden glimlachte vaag. gecompliceerde uitwisselings-protocol Als allerlaatste besteeg Foeroeya de de terroristen in het Japans op vliegtuigtrap. Eerst moest hij echter schrift ter hand zou worden gesteld, zijn bagage neer zetten. De koffer De Japanse tekst met vertaling met documenten, vals geld en ver- moest de Franse ambassade passé- valste paspoorten, en de twee kus- ren, en daar ontstond het opont- senslopen met de 300.000 Ameri- houd. Daarom werd Schiphol toch kaanse dollars, waren hem even te weer vrijgegeven. Slechts voor kort. Na zeven kwar tier onzekerheid herhaalde de pro cedure zich. Opnieuw reden gepant serde voertuigen aan. Scherpschut ters van de rijkspolitie verstopten Twee gegijzelden hesen in de middaguren nog een mandje met eten en drinken "aan boord" van de Franse ambassade. Om de tafel staan stretchers en op de grond een Daar koffers. Com missaris H van Driel (48), vanaf het begin bij het gijzelingsdrama betrokken, ziet er dodelijk vermoeid uit. Hij loopt de gang op om Jus d'orange te bestellen. "Nee maar. dat is de ambassa deur" zegt hij als hij het laatste re sultaat van ons fotoerafenteam be kijkt. Du wilden ze eerst ook met zijn hduutn omhoog laten lopen. En toen heoben die andere mensen ge vraagd of dat nou nodig was Dat de ambassadeur met opgestoken handen uit het gebouw kwam. Nee. dat vonden dit Japanners toen eigenlijk ook niet". En wee: "nog steeds naar de foto starend: "Je maakt Je nog erg veel zorgen o^ei die andere mensen, die in dat lieg tuig stapten. Toen ik de bus weg zag rijden dacht ik, we heb- bm er au weer drie levend terug, maar noo zal het met die anderen gaan. En ook die chauffeur, die de bus reed. Ik had kort tevoren nog even met die man staan praten". De Ju-i d'orange wordt binnenge bracht. 'Toch ook niet een beetje opgelucht met het idee dat er schot in de zaak kwam?" vraag ik. Hij blijft de foto vasthouden. Een nooit te vergeten beeld van een vier da gen durend drama. "Voor mij is de zaak pas afgelopen, als de mensen die nu vrijwillig in dat vliegtuig zit ten weer veilig thuis zijn. Geweld Het is verschrikkelijk als Je daar bnnen enkele meters een stel men sen gevangen weet. Ze worden be dreigd met de dood, maar Je kunt er niet bij komen Het is werkelijk ontstellend als Je dan met Je han den in Je zak moet staan". Met ingeslagen ruiten (de Japanners namen geen enkel risico) ging de bus met Japanners en gegijzelden op weg naar Schip hol. Identiteit van een terrorist is nu bekend Zaterdagochtend was voor hem een grote stap. Na, met uitzondering vaü de ambassadeurskamer, het gebouw te hebben ontruimd, moest de com missaris zich met een aantal mari niers voorbereiden op een geweld dadige actie. Als ik hem vraag, wat er bij die wetensohap door hem heen ging, Kijkt hij alleen maar voor zich uit. "Toen we de mensen, die zich in de kamers tegenover de bezette ka mer bevmden, uit het gebouw had den gehaald, zijn we 't gebouw gaan bekijken Hoe en wat we zouden moeten doen. De tweede etage vrij wel identiek aan de vierde, hebben we grondig geïnspecteerd. De com mandant van de mariniers, majoor Spiekerman, en ik hebben advies uit gebracht aan de autoriteiten. Die had den ook steeds contact met de am bassadeirskamer". Hij vertelt verder hoe ze in die nacht van vrijdag op zaterdag de ambassade binnendrongen om het overige personeel, dat zich in ka mers had opgesloten, uit het gebouw te bevrijden. Zijn onderarm zit nog in een wat smoezelig verband. "Stuk voor stus renden we naar dat ge bouw. Ik als laatste. Toen liep ik sneller dan m'n benen wilden. Mid- aen in net schootsveld kwam ik te vallen. Oh. het valt wel weer mee hoor". We zijn toen via de brandtrap stiekem naar de vierde etage ge gaan. Daar zaten in een kamer, die precies r«sht uitkeek op de ambas sadeurskamer een stuk of veertien andere personeelsleden. Van Driel: "We moesten heel zacht fluisteren. Contact met de Japanners zou funest zijn geweest. Maar die men sen durfden niet uit hun kamer te komen. Ze hadden de deur gebarri cadeerd met tafels, beelden en een DEN HAAG Een fotograaf van de Haagse politie heeft gisteravond geprobeerd de 3 Japanse terroristen te fotograferen. De foto's zijn bestemd om de identiteit van de Japanners te achterhalen.De Japanse politie is er inmiddels al in geslaagd de identiteit van-een van de commando's vast te stellen: dat gaat om de 31-Jarige Toshio Omura, een voormalig stu dent die begin Juli met een vals pas poort naar West-Duitsland ver trok. De politie baseert haar gegevens op de persoonsbeschrijvingen die de twee vrouwelijke gijzelaars die maan dagavond werden vrijgelaten heb ben verstrekt. De Japanner F oer oe ja klimt als laatste aan boord van de Boeing. Met twee witte tassen in de hand. bureau, geloof Ik. Meneer Vreden- burg van het ministerie van Buiten landse Zaken heeft toen zijn kaartje onder de deur door geschoven, en ik mijn politielegitimatie. Terwijl iemand "an ons groepje constant de deur onder schot hield, konden we heel voorzichtig die kamer ontrui men. Via de brandtrap ziln we ook weer naar beneden gegaan". Zo nu en dan horen we geluiden van uitgelaten politieagenten in de hal. Iedereen moet nu zo snel mo gelijk a-~ar huis. We zijn allemaal erg moe", zegt hij. We prwfcen nog even over de gegij zelden. Hij heeft ze ook nauwelijks gezien. 'Kort begroet op de trap. Die meisjes toen, die waren wel vrij overstuur". En dan ineens: "Het is in één keer duidelijk geworden dat ook deze dingen ons kunnen treffen. Een dergelijke agressiviteit kenden wij niet". "Tot nog toe niet", Een Haagse rechercheur praat met de chauffeur van het busje, dat Japanners en gijzelaars naar Schiphol zal brengen

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9