Vrijlating maar niet tot elke HONDERD LANGE UREN Gijzelaars uitgeput Komtu morgen nog? amro bank (g) Premier Den Uyl: Meneer Hageman met uw spaarboekje. Pim Sierks captain van Franse Boeing WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1974 "De technisch ingewikkelde uit wisselingsprocedure op het vracht platform op Schiphol is vlekkeloos verlopen", zo reageerde een tevre den rijkspolitie-overste Frackers na afloop van de persconferentie van minister Den Uyl. "Door gewoon ons gezond verstand te gebruiken zijn we erin geslaagd een procedure te vin den, die voor de terroristen aan vaardbaar bleetc en tevens zo min mogelijk risico's inhield voor even tuele plotselinge paniek." Hij droeg een koffer met persoon lijke documenten, waaronder valse paspoorten en dito dollars, alsmede twee kussenslopen, volgepropt met dollars. De zakken waren kennelijk zo zwaar, dat Foe roe ja ze vlak voor dat hij de vliegtuigtrap besteeg even moest neerzetten". Omstreeks kwart voor negen begon de uitwisselingsprocedureTerwijl Foeroeja, op dat moment nog steeds in Franse hechtenis, aan de rand van het platform onder bewaking van twee Franse veiligheidsagenten toekeek, deponeerden de drie terro risten hun handgranaten en explo sieven op de grond naast de bus waarmee ze naar de luchthaven waren gekomen. Met behoud van de twee pistolen die ze wegens hun ..recht op zelf moord" haddon mogen meenemen, maar die natuurlijk evengoed het leven van de gegijzelden bedreigden, liepen zij vervolgens met hun laat ste zes gegijzelden naar de wach tende Boeing. Terwijl het negental al in het vliegtuig zat, reed vervol gens een poütiébusje het platform op. Hierin bleken de Nederlandse beman ningsleden van de Boeing te zitten. Toen de wagen op minder dan 100 meter van het vliegtuig tob stilstand was gekomen, daalden drie gegijzel den rustig, statig bijna, de vlieg tuigtrap af. Op hetzelfde moment kwamen er twee personen uit de politiebus. De twee gezelschappen ontmoeten elkaar halverwege, waar na de gegijzelden samen met een van de twee buspassagiers, De Franse veiligheidsinspecteur Brous- sac, naar de bus terugkeerden. De andere buspassagier, een lid van de Transavia-bemanning, liep door naar de Boeing. Deze procedure herhaalde zich. in uiterst kalm tempo, nog driemaal: telkens werd een bemanningslid uit gewisseld tegen een gegijzelde, die door Broussac naar de bus werd be geleid. Overste Frackers: ,.Als laatste ver liet ambassadeur Senard het toestel. Voor hem in de plaats ging Foeroe ja de Boeing in. Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 't nieuwe Spaar-Plus-Boekje. Ofwel 71%. De ministers Den Uyl, Van Agt en Van der Stoel tijdens de nachtelijke persconferentie op Schiphol. Vrijlating van de gegijzelden, maar niet tot elke prijs. Dat is het standpunt geweest van de Nederlandse regering bij de onderhandelingen met de drie Japanse terroristen. Nadat de Boeing 707 met d'e Japairaners aain boord vain Schiphol was opgestegen, gaf miiniister-presidemt Den Uyl op Schiphol opening van zakein. Hij verklaarde alls hoofd vtan de „beleddlsgmoep" bij de onderhandelingen op twee puinton het been Stijf te hebben gehouden. Zowel functionarissen van de Haag se politie als officieren van de Rijkspolitie verklaarden dat het mogelijk zou zijn geweest nagenoeg zonder grote risico's voor de gijze laars de terroristen voor hun ver trek door scherpschutters te laten uitschakelen. „Als wij na een overeenkomst met de terroristen hen met list hadden uitgeschakeld, zou dat betekenen dat in de toekomst dit soort over eenkomsten in andere landen on mogelijk zou zijn geworden", ver klaarde de minister-president. „Dat was óók een verantwoordelijkheid". Door Henk Huigen Allereerst: onaanvaardbaar was dat gegijzelden met het vliegtuig zouden mee gaan en het land zou den verlaten. Het tweede punt was dat de terroristen faun wapens zou den moeten inleveren. „Welke gevolgen dit ook voor de gijzelaars zou hebben", aldus minis ter-president Den Uyl. „Ik ben uitermate verheugd dat ons enige doel, de vrijlating van de gij zelaars, is bereikt. Wel is het onbe vredigend dat zoeven een paar mis dadigers ons land hebben verlaten zonder hun verdiende straf te heb ben gekregen." De minister-president recapituleerde in 't kort de gang van zaken. Pas na enkele dagen wist de be leidsgroep dat het ging om elf ge gijzelden. Dat er niet meer voedsel beschikbaar was dan slechts enkele suikerklontjes was bekend, maar is opzettelijk binnenskamers gehouden. De bedoeling was de terroristen te vermoeien en uit te putten. Dertig uur hebben niet alleen de gegijzel den, maar ook de terroristen geen water gehad. Zestig uur lang was er geen eten. „Op grond van het ultimatum dat de terroristen naar beneden gooi den, wisten wij al vrijdag dat we te maken hadden met een terroristen organisatie van een ongemeen viru lent extremistisch karakter", zei de minister-president. De terroristen eisten de vrijlating van Foeroeja, teruggave van zijn bezittingen en documenten zoals valse paspoorten en ondermeer 10.000 valse dollars, een vliegtuig met grote reikwijdte en een miljoen dollars van de Franse regering. „Nadat Foeroeja op Schiphol was aangekomen, werd hij terecht door de Franse regering beschouwd als iemand die geruild zou worden te gen de gegijzelden. Naar ons oor deel kon er geen sprake van zijn dat hij zich bij de Japanners in de Franse ambassade zou kunnen voe gen", aldus de minister-president. Toen Foeroeja niet naar de ambas sade werd overgebracht, moest in de nacht van vrijdag op zaterdag voortdurend worden gevreesd dat de gegijzelden daadwerkelijk zouden worden geliquideerd. Duidelijk werd echter dat de actie zich in het bijzonder richtte tot de Franse regering. „Het lijdt weinig twijfel dat de bedoeling van de ter roristen was, naast de vril lating van Foeroeja, met een vliegtuig en wapens en liefst met gijzelaars de Franse regering in Frankrijk onder druk te zetten en te chanteren", zei premier Den Uyl. Dinsdagmorgen om tien uur was een akkoord bereikt. De terroristen zouden Foeroeja krijgen, de ge vraagde documenten en bezittingen, een Frans vliegtuig en 300.000 dol lars. Ze zouden de gijzelaars vrij laten, ze zouden hun wapens inleve ren, op twee vuurwapens na. „Simpele pistolen", aldus Den Uyl, „omdat ze het recht op zelfmoord claimden. Ze hebben daar een uit gebreide ideologische motivering voor gegeven." Scherpschutters lagen al vroeg in stelling op Schiphol. Ze be hoefden gelukkig niet in actie te komen. Voor het echte alarm kwam werd de aankomsthal op Schiphol diverse malen ontruimd. Drs. Groskamp: "Ik voel me goed, maar moe" Uitgeput was de heer drs, W. H. Groskamp toen hij gisteravond om tien voor twaalf bij zijn woning aan de Alexander Gogelweg aankwam. Na ruim honderd uur gijze ling in de Franse ambas sade, was hü, directeur van Total Nederland b.v. weer een vrij mens. Toe vallig op het moment, dat de Japanners de ambas sade binnendrongen, was hij daar voor een bespre king met Franse am bassadeur Jacques Se nard. "Ik voel me goed maar moe", zei hü ons by zijn aankomst, zichzelf beter voordoend dan hü in wer- kelükheid was. Een zoon van hem, die met zün vader mee van Schiphol naar Den Haag was ge komen. vertelde: "Dertig uur lang hebben de gijze laars geen drinken gehad, zestig uur lang hébben zü geen eten gekregen. Daar na was er zoveel voedsel dat er overbleef". Zoveel zelfs, dat maan dagavond anderhalve kilo bedorven vlees uit het raam werd gegooid. Hoewel er wel tussen de Japanse terroristen en de gü zeiaars werd ge sproken noemde de zoon van de heer Groskamp de sfeer beangstigend. "Iede re keer als de telefoon ging werd er geschoten. Er is verschrikkeüjk veel in de kamer geschoten en daardoor was de situatie enorm gespannen. Op de nooit gericht er werd alleen maar in de wilde weg geschoten". De güzelaars mochten gewoon op stoelen zitten en zich vrü bewegen. Ge bonden of geboeid zün zü nooit geweest. De nervo siteit van de Japanners heeft er toe geleid, dat de foto van wülen president Pompidou volledig werd vernietigd. 'Zü hebben die foto kapot geschoten", zü de zoon van de Total-di- reoteur. 20.49 u. Gesprek op de politie-ra- dio: Ze zijn bang dat we met gas gaan donderen. Ze hebben er geen bezwaar tegen dat we tijdens de rit ln de bus gebruik blijven maken van de mobilofoon. 20.50 u. De eerste twee gegijzelden komen, onder schot gehouden, de am bassade uit. Voordat ze de politiebus binnengaan schiet één van de terro risten gaten in de ruiten en slaat ze kanot. Politie-radio: "ze schieten. De ruiten zün allemaal ingeslagen". Terwijl iedereen plaatsneemt in de bus worden er nog steeds ruiten in geslagen. Vanaf de vierde etage kü- ken drie achtergebleven gegüzelden toe. 20.56 u. De bus gaat rijden. "De po litie-radio: "Die mensen zün nog steeds gewapend. Die ruiten zijn ka potgeslagen om schietgaten te ma ken". 21.37 u. De wagen komt op Schip hol aan. 22.12 u. Na een ingewikkelde rustig verlopende ruilprocedure zijn alle zes gijzelaars bevrijd. 22.29. u. Gezagvoerder Pim Sierks trekt zijn Boeing 707 van de grond. Franse president bedankt Den Uyl Den Haag Na precies honderd uur gijzeling kwamen de Japanse terroristen gis- 12 u. Steeds nadrukkelijker cicu- teren met zes van hun negen gü'ze- leert het gerucht dat men een spoe- laars de Franse ambassade uit. Een dig slot van de gijzeling verwacht, van de langste güzelingsdrama's na- 14.25 u. Twee Haagse rechercheurs derde zün einde. Er zün de laatste Ja- ln burger brengen drie kratten met, ren soortgelüke terreuracties geweest broodjes, Coca-Cola, mineraalwater, die nog langer hebben geduurd: enke- sigaretten, de Herald Tribune en en- Ie weken geleden iin het Amerikaanse kele Japanse kranten, waarom ge- Huntsville nog en vorig jaar augus- vraagd is. Drie keer wordt een vracht tus in Stockholm, waar na 131 uur opgetakeld door een van de gegijzel- vier gijzelaars uit een bankkluis wer- den, een kalende man met een snor, den bevrijd. die roept blij te zijn met de manier De lange laatste uren van de Haagse waarop de overheid de zaak aanpakt. AMSTERDAM De Boeing-cap- len van klein kaliber hebben meege- tain Pim Sierks (42) is 7% jaar in kregen aan boord, zoals premier Den dienst bij Transavia. Hij staat be- Uyl verklaarde: "Dat lütot ons on- kend als een ijskoude en zeer be- waarschijnlijk. Er was duidelijk af- trouwbare gezagvoerder. Tijdens de gesproken dat er geen wapens mee Biafra-oorlog maakte hij ettelijke, zouden gaan aan boord. De Boeing gevaarlijke voe<lselvluchten. Zijn col- 707-bemanning wordt verder ge- lega's bij Transavia verbazen zich vormd door ae Leidse co-piloot R. er over dat de Japanners twee pisto- van der Zwaai (27) en de Engelsman B. Kndght (42). 16.10 u. Uit de richting van de Kor te Vijverberg nadert eenzaam een man in groene broek en grijze truin. Gezagvoerder Pim Sierks (42) komt zijn vluchtplan voorleggen en kennis maken met zijn passagiers. 16.25 u. Hij komt weer bulten en wordt meteen ingesloten door recher cheurs met honden. Hij begeeft zich naar het crisis-centrum in het mi nisterie van Justitie. 17.30 u. Alle bovenetages op Schip hol worden ontruimd door gewapen de marechaussees. 19.07 u. Drie voor de ambassade ge plaatste auto's worden weggehaald. 20.00 u. De commando-post: waar om rijdt die bus nog niet? Later blijkt dat de voor de terroristen be stemde bus nog niet oprijdt naar de ambassade omdat er nóg meer ver traging is. Er zijn nog twee tolken onderweg en het afzetten van de we gen ls op enkele plaatsen nog niet voltooid. 20.10 u. Man gaat met papier in zijn hand de ambassade binnen. Hij loopt verschillende keren heen en weer in de hal van de ambassade. Vijf minuten later komt hij weer naar buiten. 20.45 u. Blauw/witte politiebus rijdt voor de hoofdingang van de ambas sade. De chauffeur gaat met de han den omhoog de trap van de hal op. Giscard d'Estaing heeft een tele gram gestuurd aan premier Den Uyl, zodra bekend was dat de Boeing 707 van Schiphol was opgestegen. Transavia-gezagvoerder Sierks op weg naar de Franse am bassade om met de terroristen de route te bespreken. Het telegram luidt: "Meneer de premier, ik hecht er aan u te be danken namens mijn medewerkers en namens de Franse regering en ik verzoek aan de Nederlandse autori teiten onze dankbaar hied over te brengen voor de pogingen die zijn ondernomen om de waardige en vei lige vrijlating te verkrijgen van de ambassadeur van Frankrijk en de overige gijzelaars".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7