Veiling op gebruik december 1 m Weer een deel verhuizing van voorbij Johannes Stichting MUZIEKSCHOOL BOLLENSTREEK NOG STEEDS IN DE GROEI Krantenbezorger redt kleuter (2) Honderdjarige in Lisse ivilde niet op de foto LISSE Voor het eerst (voor zover bekend, tenminste) is er in Lisse iemand die de leeftijd van honderd jaar heeft bereikt. Het is de heer W. van Manen, die volgende week donderdag jarig is en dan afscheid neemt van zijn "negentiger" jaren. Lissenaren die dertig jaar geleden al oud genoeg waren om boodschappen te doen, zul len zeker eens bij hem in de bakkerswinkel zijn geweest. Na die tijd woont hjj wel nog steeds boven de zaak op de Heere- weg, maar de winkel heeft hij toen overgedaan aan de heer Paar- dekooper. De heer Van Manen houdt geen receptie. HU wil zijn honderdste verjaardag in alle rust doorbrengen met de familie Paardekooper, die nu voor hem zorgt. Achttien jaar geleden overleed ztfn vrouw en sinds die tyd zorgde hij voor zichzelf, tot hij in 1972 een operatie moest ondergaan en zijn huishoudelijke activiteiten over moert dragen. Verder leeft hij helemaal zelfstandig en brengt hij zijn lijd door met lezen en roken. Alleen wil hij niet op de foto. Jammer, maar toch niet zó onover komelijk dat we hem geen gelukkige verjaardag toe kunnen wensen. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1974 HOLLENSTREEK De Mu ziekschool voor de Bloembollen streek zal, wanneer op 1 oktober in de zeven plaatsen van de streek de nieuwe lessen beginnen, op nieuw een recordaantal leerlin gen kunnen verwelkomen. Hoewel het definitieve aantal nog niet vaststaat administrateur Ma- rinus: 'Er komen er nog dagelijks bij en dat zal waarschijnlijk ook nog wel even aanhouden' zul len er zeker 1200 veelal jeugdige Bollenstrekers de lessen volgen. De Muziekschool Bloembollen streek is in de zeven jaren van haar bestaan voortdurend ge groeid. Drie Jaar geleden bijvoor beeld, was het aantal leerlingen nog maar de helft (600). 'Er ko men er ieder Jaar meer,' zegt de heer Marinus. 'En uit alle lagen van de bevolking.' De ontwikkeling in de Bloem bollenstreek is daarmee feitelijk tegen de landelijke tendens in. Daar alom bezorgdheid over de naaste toekomst van het muziek onderwijs, dat door de alsmaar stijgende kosten opnieuw een eli te-zaak dreigt te worden, nadat de •democratisering' van het on derwijs de laatste jaren alom op gang deed. Oorzaak van de be zorgdheid over de toekomstige ont wikkeling van de rond 150 muziek scholen is het feit, dat de kosten veel sneller stijgen dan de inkom sten. Zestig procent van die in komsten komt uit de subsidies van de gemeenten, rond dertig procent uit de lesgelden en de overige inkomsten komen van provincie en rijk, de laatste is daarbij goed voor nauwelijks meer dan drie procent. De kosten stij gen, het aantal aanmeldingen van leerlingen neemt toe en de ge meenten moeten bij gebrek aan financiële middelen de subsidie kraan ernstig in de gaten houden. Landelijk gevreesd gevolg: het limiteren van het aantal leerlin gen. het beperken van het aantal leerkrachten en bevriezen van de salarissen van de docenten en het verkorten van de lestijden. Dat alles naast verhoging van de les gelden, wat het muziekonderwijs veer wat meer onbereikbaar naakt voor de 'gewone' man of diens kinderen. Bloembollenstreek -muziekschool administrateur Marinus met deze landelijk gesignaleerde tendens geconfronteerd: Zover is het hier >elukkig nog niet, hoewel ook wij natuurlijk voor een belangrijk gedeelte afhankelijk zijn van de subsidiegevende gemeenten. De verhouding van de inkomsten ligt bij ons ongeveer gelijk aan het landelijke gemiddelde. WIJ heb ben dit Jaar gelukkig opnieuw ledereen kunnen inschrijven die zich aanmeldde. Van selectie, zo als elders ook wel plaatsvindt, is geen sprake geweest en ook de ouderen kunnen normaal mu ziekonderwijs aan de streekschool volgen.' Het overgrote deel van de naar schatting 1200 leerlingen voor het over enkele weken beginnende muziekschooljaar bestaat overi gens uit leerlingen van het basis onderwijs: ruim 75% zelfs. Die aanwas van schooljeugd is te verklaren uit het feit, dat de muziekschool daar doelgerichte acti2s voor voert. Via de scholen zelf -ok, waarvan over het alge meen spontane medewerking wordt verkregen. Tweede- en der- deja vs leerlingen van de basis scholen wordt zodoende opgewekt de sp-.ciale, twee jaar durende AMY cursus te volgen, de al gemene muzikale vorming, waar na een instrument kan worden gekozen Tenminste een kwart van het leerlingenbestand be staat uit AMV-leerlingen, die aan crtusgeld 85 gulden per Jaar moe'.e.i betalen. Instrumentaal onderwijs is kostbaarder, maar, aldus administrateur Marinus, zeker niet onbetaalbaar. Veertig lesse van een half uur kosten 230 gulden per jaar. iets meer dan lf gulden per uur. "Daaruit blijkt dat de streekmuziekschool zeker een sociale functie heeft, want privé-les bij een particulie re Ier var is aanzienlijk duurder". De Muziekschool Bloembollen streek werkt gedecentraliseerd. We.iswaar is de administratie op het ogenblik centraal in Lisse ge vestigd (er moet wél naar een nieuw onderkomen worden uitge zien omdat het ter beschikking staan.13 schoollokaal aan de Hya- cinceastraat voor andere doelein den moet worden gebruikt) maar de lessen worden in elke plaats af zonderlijk gegeven. In alle ge meenten (Sassenheim, Lisse, Hil- legom, Voorhout, Noordwijker- hout, Noordwijk en Warmond) zijn ir de plaatselijke schoolge bouwen lokalen beschikbaar (ge huurd» en in de vijftien scholen worien wekelijks niet minder dan 375 klokuren muziekles gegeven door rond vijftig docenten. De Keuze voor het instrumenta le onderwijs is groot. Administra teur Marinus: "Een Juiste verde ling i3 op het ogenblik nog niet te geven, maar na het AMV- onderwijs gaan veel kinderen door met blokfluit, orgel of piano. Ook gitaar is erg in trek geweest. Het vreemde is wél dat er altijd een soort mode-verschijnsel is. Op 't ogenblik is dat de dwarsfluit, po pulair waarschijnlijk doordat Chris Hinze en Thijs van Leer nogal In de belangstelling staan". Opmerkelijke zaak bij de Mu ziekschool Bloembollenstreek is dat het aantal niet-schoolgaande leerlingen zeer beperkt blijft. Het kom-jude (alweer achtste» cursus- Jaar houdt dat aantal omstreeks de 25 wel op. Een feit. waaruit blij st dat muziekonderwijs nog steeds voornamelijk een zaak van Jeug 1 ken is, hoewel voor de "ou deren" geschikte zaken als (po pulair gitaar en clavecimbel worim gedoceerd. Ondanks het feit. dat de Mu ziekschool Bloembollenstreek nog biet ir eezingt in het in mineur gestamde koor van muziekscholen (verenigd in de SOM. Stichting Overleg Muziekonderwijsinstellin- gen) kan de school enige extra armslog best gebruiken. "We ho pen dat er dit seizoen een Vereni ging van Vrienden van de Mu ziekschool van de grond komt. Zo'n vereniging zou de school op diverie punten van enorme steun kunnm zijn. Ook en vooral bij 't ontp ooien van diverse activitei ten, zowel intern als extern". NIEUWE VERKOOPHAL IN BOSKOOP: 900 VIERKANTE METER Dan is men vier maanden aan het bouwen geweest. Het tot dan toe ge bruikte oude pand werd per 1 ja nuari van dit Jaar verlaten. Om ongeveer vijf Jaar geleden be sloot men hier ook bomen te gaan veilen. Maar door de razendsnele ont wikkeling moest er een nieuw com plex worden gedokterd. Men groeide uit zijn jasje. Als men 1 december de nieuw bouw in gebruik neemt, is er voor lopig voldoende ruimte voor opslag van boomkwekerijprodukten. Er is een stijgende vraag naar bomen ge weest al gaan er hier en daar stem men op, dat de handel iets terugloopt. De reden is, vertelde men bij de vei ling, dat het buitenland zelf meer kweekt. Deze zomer heeft de vei ling echter voor het eerst in haar bestaan gedraaid. Normaal was LISSE De collecte "Zonnehui zen" voor verpleging van langdurig zieken en chronisch invaliden heeft in Lisse f 2490.63 opgebracht. LISSERBROEK Het dorps huis "De Meerkoet" houdt vrijdag om echt uur een Jaarvergadering. Naast de diverse Jaarverslagen zal de heer G. de Clerque verslag uitbrengen over de werkgroep milieubeheer. De Jaarvergadering biedt niet al leen serieuze agendapunten. De jeugdtoneelgroep "Tourmalijn" zal voor de vrolijke noot zorgen. Als nieuw bestuurslid in de vacature van mevr. Marsbergen- Den Butter zal mevr. Van der Star-Eeuwijk voorge dragen worden. er geen handel. Vooral planten en potcultuur bracht men aan de man. Voor de bouw van het nieuwe ver- koopcentrum hoopt men bij het Eu ropees Landbouwfonds een subsidie te kunnen lospeuteren. Om wat voor bedrag het gaat wilde men niets zeg gen. ,Als je een ton kunt losbranden, ben je al een hele piet," wist een woordvoerder te vertellen. Oud-renners van "Bollenstreek" NOORDWIJKERHOUT Het was van de ren- en toervereniging De Bollenstreek steeds een goede ge woonte om aan het eind van elk sei zoen een race voor oud-renners te Houden, maar omdat de belangstelling daarvoor de laatste jaren tanende was, wil men daaraan een andere dimensie geven. Er zal nu een gentlemen-koers worden verreden, waarbij een oud-renner aan een ac tieve renner wordt gekoppeld, met na afloop een reünie in Het Hof van Lisse. De oud-renners die aan de gentlemen-koers meedoen, moeten ouder zijn dan dertig Jaar. Er zal bovendien een handicap-formule wor den toegepast naargelang de leeftijd. Voor nadere inlichtingen kunnen de oud-renners van de club zich telefo nisch wenden tot de heren: S. v. d. Poll 02522—11966 en P. de Koning 02520—17924. De gentlemen-koers en reünie zijn gepland op zondag 6 okto- De proef van één ophaaldienst per week zal als mislukt worden be schouwd, wanneer de Hazerswoude- naren hun huisvuil gaan deponeren in sloten en vaarten, op straat en in de plantsoenen. Overigens: tijdens de proefperiode in oktober en no vember mag men geen gebruik ma ken van emmers, alleen van de Juiste vuotaiszakkien. TER AAR De koninklijke ver eniging voor EHBO i<n Ter Aar gaat weer een cursus organiseren in het gebouw van het Groene Kruis aan de Muralsüraat. Men hoopt voldoende dieeünemere bij eikaar te kunnen krij gen voor de cursus, die ednd van deze maand gaat beginnen. Als vaste les- avond in de week heeft men de maandagavond uitgekozen. Inlich tingen b« J. in 't Veld. mevrouw Roest en mevrouw Bardelmeyer. Redder Ivo Schalkwijk (links) en de geredde Petra van Dijk. (Foto Wim Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN Twee keer al was de 2-jarige Pe tra van Dijk kopje onder gegaan, toen Ivo Schalkwijk haar na sprong. Hij wist het meisje veilig op de kant te brengen. Ivo, bezorger van het Alphens Dagblad in Ridderveld, was gis termiddag bezig aan zijn kran tenwijk, toen hij in de sloot langs het Rigolettohof de kleuter in het water zag liggen. Hij gooide zijn fiets met krantentassen neer en sprong het water in. Even later kon hij het bij het spelen te wa ter geraakte kind thuis bezorgen, op het Rigolettohof 15. Petra's ouders waren uiteraard dolgelukkig met zijn doorstastend optrjJen. Vader Van Dijk over woog gisteravond ook. Ivo voor te dragen voor het Carnegie helden - fonds. Enkele uren na zijn reddingsac tie kwam Ivo nogmaals bij de fa milie Van Dijk aan huis. nu voor een foto met Petra erbij. He meisie blijkt niets aan haar avontuur te hebben overgehou den. BOSKOOP Nog twee-en-een-halve maand en dan neemt de veiling Boskoop haar nieuwe verkoophal van negenhonderd vierkante meter aan de Middelburgseweg in gebruik. Om pre cies te zijn: 1 december moet het complex gereed zijn. -* - - - Het "geraamte" van het nieuwe verkoopcentrum in Boskoop. (Foto Wim Dijkman) "Vuilnis-proef in Hazerswoude HAZERSWOUDE lil de maan den oktober en november zal in Ha zerswoude een proef worden geno men met het éénmaal per week op halen van het huisvuil. Aan de hand van de resultaten van deze proef zal worden bezien of men doorgaat met deze nieuwe regeling. Als het experiment ndet goed gaat, betekent dat extra hoge koeten voor materieel en personeel en in elk geval een extra kostenstijging op het rednl- gingsreohten-aanislagbilljet van de Hazerswo-udenaren. Tot nu toe werd in Hazerswoude twee keer per week vuil opgehaald. Eerst alleen met een vuilnisauto, daarna met de hulp van een vracht wagen. Die auto (en de bemanning) moest aan andere talken in de ge meente worden onttrokken. Het gemeentebestuur kan kiezen tussen de aanschaf van een tweede vuilnisauto (kosten: ongeveer ander halve ton) en het aantrekken van meer personeel (ook een ton per jaar) óf beperking van de ophaal- servioe. In de Hooge Burch werden zij fees telijk ontvangen door de "pioniers" die er al een poosje wonen. Een spandoek met "Welkom" en een krijttek ming op de oprijlaan (zie fo to) waren maar 'n paar van de din gen, die waren bedacht om de nieu we gasten zo vlug mogelijk "thuis" te laten zijn. In het oude tehuis in Nieuwveen blijven nog drie van de vier pavil joenen bezet (ongeveer 140 perso nen). In Zwammerdam is één pavil joen al helemaal bezet, terwijl een tweede gedeeltelijk in gebruik werd genomen aoor de patiënten die giste ren aankwamen. De lege plaatsen zullen in de loop van oktober, no vember v orden opgevuld door nieu we opnamen. Men verwacht dat eind volgend Jaar, als de huidige bouwsnelheid tenminste gehandhaafd blijft, het laatste deel van de Johannes Stich ting na ir de Hooge Burch kan wor den overgebracht. Links het vertrek uit Nieuwveen, rechts de aankomst op de Hooge Burch in Zwammerdam .(foto's Wim Dijkman)* NIEUWVEEN Het tweede deel van de verhuizing van de Johannes Stichting (Nieuwveen) naar de Hoo ge Buren (Zwammerdam) is gister- ren zonder moeilijkheden verlopen. Al heel vroeg begon men met het overbrengen van ledikanten en per soonlijke bezittingen van de huisge noten. 's Middags werden de patiën ten zelf overgebracht naar hun nieu we tehuis in Zwammerdam. Dit ge beurde in een speciaal voor hen ge construeerde bus.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4