Wijkcomité wil Zevensprong kwijt "HET IS NET BALLET, MAAK DAN ANDERS" STEUN AAN STRIJD VOOR RIJKS WEG 11 Nog dit jaar eerste paal voor nieuw AZ Ton voor vervoers- experimenteerproject jünr?B9 ipn^f. OP DE~ BOOT Nieuwe wijkvereniging in Leiden-noord in oprichting l) t h. Ti WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1974 LEIDEN Door Paul Wolfswinkel j LEIDEN Barend Barendse loopt als een overbekende Lamme Goedzak het speelterrein op wuift, nee, zwaait naar de burgers, die op de tribunes luidkeels beginnen te Jui chen, als ze de flos van zijn pet zien. Barend lacht breeduit en verdwijnt in zijn cabine, die enkele meters van j deze wereld is verheven. Boven op het dakje van zijn commentatoren- post hebben decorbouwers een LEIDEN De plannen van buurt- en clubhuiswerk op te i week uiitgegeven communiqi „Al simeis zeer lange tijd ben en clubhuis werk in d'e wijk c wel na te vermelden dat de c die tot dusver het buurt- en c Door Wim Wiirtz Joop Vervoorn, lid van het wijk comité: 'We hebben dat expres niet gedaan omdat we eenvoudigweg geen rel willen. Wij willen in goed overleg het buurt- en clubhuiswerk in Noo^d opnieuw gaan opzetten". Ook aan de andere kant bestaat er huiver vooi een conflict. Martien van der Velden, teamleider van De Ze vensprong: "Ik wil beslist niet gaan I polariseren. Daar schiet Je niets mee op. Ik hoop dat we gezamenlijk I een oplossing zullen kunnen vinden." ..lorg-'navond wordt in het Dien stencentrum aan de Van Hogendorp- straat de opriohting van de wijkver- eniging voor buurt- en clubhuiswerk voorbereid. En hoewel Joop Ver voorn, evenals Martien van der Vel den, een conflict wil vermijden, acht hij het niet uitgesloten dat tijdens deze op "chtingsvergadering de func- tie van de Zevensprong ter sprake komt. Talloze bewoners zullen zich ongetwijfeld gaan afvragen waarom er zo nodig een nieuwe vereniging I moet wo» den gesticht. Er is Immers j de Zevensprong? "De n ouwe wijkvereniging", zegt Vervoorn, "is een veiligheidsmaat- KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden Bollenstreek BOLLENSTREEK De Kaï^r van Koophandel voor Rijnland en de ge-neenten Alphen en Leiden krij gen steun van het samenwerkings orgaan "Bollenstreek" in hun strijd voor de aanleg van rijksweg 11. Al in 1970 werd door gemeenten in de Rijnstreek actie gevoerd voor be tere wegen. In een voorstel aan de leden van het orgaan, die maandag 30 september vergaderen, schrijft men: "Het is bijzonder nuttig als 't adres (van de KvK en Leiden en Al phen) aan de minister wordt onder- «tcwm»" schuimplastic pet gefabriceerd. En vanonder die pet levert hij het com mentaar voor de tribunezitters. Kreten als: "Oh, oh, oh, dat is Jam mer voor Zacharias de zachtmoe dige van Zandvoort", "Wat doet Lodewijk de beduimelde nou?" en "Over het bolletje aaien mag niet schaden" en 't Is net ballet, maar dan anders" schallen over de Lam mermarkt heen. Die Barend. Supervisor Dick van 't Sant, de alomtegenwoordige, is bloednerveus en vloekt er lekker op los. Came ra's komen volgen hem niet te "clo se" en allerlei mensen die niets met het wijkcomité Plan Noord richten komen voort uit ontei liet het wijkcomi'té daar gee dikten het Wijkcomité „Plan N nvoldoende tot zijn recht kwaï ntevredenheid zich toespitst op lubhuiswerk in Leiden-Noord I regel voor het buurt- en clubhuls- werk. Kijk, als wij vandaag heel hard boe ïoepm, dan hebben wij de Ze vensprong morgen op papier in han den. En dan kunnen er bewoners uit de wijk in het bestuur gaan zitten, 't Probleem is alleen: welk bestuur Je ook in de Zevensprong zet, Je zal er nooit in slagen de staf van Zeven sprong ichter één lijn te krijgen". Volgens Martien van der Velden zijn de kl ach een over het buurt- en club huiswerk in Leiden-Noord terug te voeren ou een gebrek aan accommo datie. Daardoor werden bepaalde be hoeften in de wijk gefrustreerd. En daardoor ook ontstond er ontevreden heid. 'We hebben tot nu toe gewoon niet de ruimte gehad om alle groe peringen in de wijk de gelegenheid te geven zich in de Zevensprong te ontplooi :n", zegt Van der Velden. Hit reknt evenwel op een verrui ming, nu te verwachten valt dat nog deze maand een vergunning afkomt, voor een uitbreiding van het ge bouw. Inmiddels is de sportzaal van het Zevensprong-pand in drieeën opge deeld, waardoor het activiteitenpak ket van de stichting kan worden ver groot. In een vergadering vorige week donderdag werden door de stichting daarover mededelingen gedaan aan een aantal wijkbewoners. Vertegen woordigers van het wijkcomité Plan Noord waren daarbij aanwezig. Van der Velden: "Er werd toen gewoon gesteld: Jullie moeten de Zeven sprong maar opheffen en de staf ontslag geven". Vervoorn: "Nee. wij hebben ze een raad gegeven. Wij hebben gezegd: "Trek Je als stich ting terug uit Noord". Volgens Ver voorn kwam de aan leiding voor de oprichting van een nieuwe wijkvereniging zo'n drie we geleden naar boven. Het wijkco mité greep in toen een aantal jonge lui het gebouw van de Zevensprong dreigde te zullen "kraken", aldus Vervoorn, en voorkwam dat er grote schade werd aangericht. "Op dat moment namen wij de verantwoor ding en moesten wij zien het buurt en clubhuiswerk te verbeteren." "Na rijp beraad en een grondige voorbereiding" besloot het wijkcomi té, gesterkt door een "lawine" van klachten en nu niet alleen maar van losstaande mensen maar van hele groepen gelijk", tot de oprich- ing van een wijkvereniging voor buurt- en clubhuiswerk, waarvoor op den duur een los van het wijkco mité functionerend bestuur zou moeten worden gevormd. Bij Martien van der Velden kan dit voornemen geen enkel kwaad doen. "Een wijkvereniging los van de Ze vensprong, dat vind ik best", zegt hij. "Als ze dan maar rekening houden met ons programma". Welles-nietes Het doet wat vreemd aan: aan de ene kant een Zevensprong met een gebouw, een staf, geld en materiaal, wijkvereniging die rechtspersoon- en aan de andere kant een nieuwe lijkheid moet proberen te krijgen om dit alles te kunnen verwerven. "Wij hebben gezegd: Jullie kunnen het ge bouw krijgen, de staf, het geld en het Meer Leidis nieuws elders in deze krant het spel hebben te maken, lopen pardoes door het beeld heen. Hij roept, rent, rebbelt, regisseert. Zo leer je de ware meesters kennen, nietwaar? Precies. Eigenlijk zou dit een geheel blij en vrolijk verslag van een prettig sfeertje moeten zijn. Dat kan met. Er waren gijzelaars in Den Haag en er waren monitoren op het veld, die de laatste ontwikkelingen Heten zien. Zeer geconcentreerd en in stilte ke ken de ongeveer 1100 toeschouwers naar de beelden. Even hoopte het publiek dat de generale repetitie, Iets zou worden uitgesteld, maar de )m een wijkvereniging voor Tedenheid. In een begin deze n enkele twijfel over bestaan: oord" klachten dait het buurt- n". Het wijkcomi'té liet even- de Stichting De Zevensprong ehartigt. materiaal zegt Van der Velden. Vol gens Vervoorn is het wijkcomité daar evenwel niet klaar mee. Hij ver wacht dat de slechte ervaringen "die het wijkcomité heeft gesignaleerd" zich dan zullen herhalen. "Alle klach ten die wij in de wijk hebben gesig naleerd komen op hetzelfde neer: Je kunt met de Zevensprong afspreken wat Je wilt, maar er komt niets van terecht". Een openlijke confrontatie tussen Zevensprong en wijkcomité zal vol gens Vervoorn en Van der Velden weinig uitrichten. Het wijkcomité- lid. die vreest dat het dan op een wel les-nietes spelletje zal uitdraaien, is er voorstander van dat de Stichting Zevensprong zich uit Noord terug trekt. By Van der Velden, teamleider van een zeventien (betaalde) stafle den tellende Zevensprong, blijkt op geen enkele manier dat hij daarmee zal instemmen dus toch welles-nie tes? NCRV was onverbiddeUijk. Het sein dat er over tien, vijf, vier, enz. mi nuten zou worden begonnen kwam keihard door de microfoons. En toen het zover was, hoorde Je een beetje boegeroep. Maar Ja, als Je wilt werken, moet je werken. En het liefst volgens schema. En dat schema klopte tot op de minuut. Precies om vijf voor half elf was het afgelopen. Waren alle spelletjes gespeeld, hadden alle deel nemers ealit wel eens in het kroos- rijke water gelegen en had iedereen met een uitgelezen conditie wel een blauwe plek. En een kostulm vol met groene zee. Jammer dat we u niet kunnen melden hoeveel kilo daarvan in huis is gehaald. Dit verhaal beoogt ook zeker geen televisiecommentaar te zijn. Integen deel. U ziet het vanavond om negen uur zelf wel. Het is gewoon een momentopname, die we geven. En die is eigenlijk een beetje tam over gekomen. Ietwat sloom. Ondanks de zenuwen van de organisatoren. "Ja, maar pas op. Morgen gaat het feller en fanatieker. En dan moet je eens op Barend Barendse letten. Hij heeft vanavond alleen maar de kat uit de boom gekeken voor morgen. Dan is-ie op z'n best en hebben al le teams veel meer zin om te spe len". Dat zei een kenner. Wie zijn wij om aan hem te twijfelen? Het "spel zonder Grenzen" ls een heerlijke zaak om opgebouwd te zien worden. Het is een serieuze zaak voor de deelnemers, het is een dui delijke routineuze zaak voor de orga nisatoren. Misschien dat het daar om wat zakelijk vriendelijk op mij overkwam. Niet spontaan. Voor de goede ordede drie win naars gisteren waren (in volgorde) Zwitserland, Italië en België. Neder land en Frankrijk eindigden op een gedeelde vierde plaats. 'Spel zonder grenzen'" in beeld op pagina 17 LEIDEN "Oei. oei, oei, wat een drukke boel". Dat wa ren de eerste gedachten, toen alle teams, die deelnemen aan het 'Spel' gisteren op 'n dubbel deksboot van Avifauna stonden, voor een rondvaart door de wa teren rondom Leiden- Nog voordat de boot van wal was gestoken, werd er al drif tig in de handen geklapt en ge swingd. Want wie zat daar in 'n hoekje? Jawel, het trio Eddip Langeveld. Virtuozen in het op neil houden en daarna verhit ten der gemoederen. Sterke mu ziek, zeer internationaal. Het Galgewafer danste vrolitk mee en de brugwachter keek ver baasd. Ik Q:-""ili1k ook wel een beet je. Mensen in de meest vreem de kledij te zien feesten, zo vroeg od de ochtend. En zeg maar Stella tegen Artois in overvloed. Bij Belgen en Duitsers, 's Avonds moest de conditie weer od peil ziln. KanRein Pontje (toepasseliik) hi*>ld het wiebe lende schuitje best in bedwang. En dat mag je een prestatie noemen. Een grote pnest a.tie De boottocht was eeorganiseerd om de gebruikelijke cadeaus uit te wisselen. Ja. want naast een algemene klassering moeten er ook duideliik eeschenken mee naar huis worden «renomen. Wat dacht Ie wat? Npderland (Zand voort dus) gaf oh. zo toeDasse liik een klomp mef een slokte Jenever erin. Kwalijk dat de U'lnen werden verbeten. Oh nee die hebben ze al on 12 liini ee^e- ven. bij de vorige uitzending. Be vreesd vraag ik me af wat er vol vend iaar in TeDer in België wordt uitgedeeld. als dan daar de finafe nlaa+svindt. Goed van de Fransen kwaim een Gauloises-sponsorpakket met poonen en snoen. dp Italianen gaven speciaal gebakken bord jes ten geschenke en de Zwit sers ui't Muotihatail (snreek udt: Mwatata) hadden een hep! feest- Dakket. comnieet met zakmes sen- Uiteraard kwam Duitsland od de pronrvm met bierpullen, (mooie) en België eaf balpen nen of*ewei svlo's eenaamd. Engeland tenslotte tastte diep in de beurs en deelde T-shirts. manchetknopen en toeristische blaadjes uit. Er werden vlieg tuigjes van gemaakt. Gemeen tevoori ichter Fred Vol- mer intussen stond wat bleekjes teven een paal. Het was niet de last van de golven, maar het chronische siaanvebrek. Zeker na het feest voor alle hoogmo- gereden de nacht ervoor. En iedpreen danste en sorong en j"beide. Een ongeorganiseer de chaos, die uiterst gemoede lijk was. Zweetdamoen stegen vanuit het voorondpr naar boven waar meer verstandigen een be ter heenkomen hadden gezocht Desondanks b'eef het duwen en trekken <bi1 de Engelsen, bleef het ndet alleen bil duwen) rond de muziek. De drummer moest met één stokie de meute vm zich afhouden en met 't an dere spelen. "Glorv. glorv. He's a lolv good fellow" en meer van dat soort evergreens werden meegebruld. Alleen hebben we het "Alle Mpnschen werden Brüder" niet gehoord. Terwijl dat toch zo overduidelijk werd gepropa geerd. Op de wal schommelden we nog wat na. PAUL WOLFSWINKEL Uitreiking van Moddermanprijs LEIDEN Het bestuur van de in Leiden zetelende Prof. A. E. J. Mod dermanstichting, die tot doel heeft het onderzoek op het gebied van de strafrechtswetenschappen te bevor deren, heeft de proefschriften van prof. dr. C. J. M. Schuyt (1972) en mr. H. Franken (1973) bekroond met de Moddermanprijs. De Moddermanprijs wordt om de twee jaar toegekend aan de schrijver van een in Nederland verdedigd proefschrift van opvallende weten schappelijke kwaliteit. Prof. Schuyt. hoogleraar in de rechtssociologie in Nijmegen, promoveerde in Leiden op een proefschrift getiteld "Recht, orde en burgerlijke ongehoorzaam heid". Mr. Franken promoveerde cum laude aan de Universiteit van Amsterdam op een proefschrift, ge titeld "Vervolgingsbeleid. Een Juri- metrisch onderzoek betreffende het vervolgingsbeleid van het openbaar ministerie inzake artikel 26 Wegen verkeerswet". Mr. Franken is als rechter verbonden aan de rechtbank in Rotterdam, per 1 oktober wordt hij hoogleraar in de inleiding in de rechtswetenschap aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Volgende week vrijdag zal de Mod dermanprijs in de vorm van een bron zen penning worden uitgereikt in het Klein Auditorium van het academie gebouw (Rapenburg). Daarbij zul len prof. mr. W. H. Nagel (voor Schuyt) en prof. mr. A. L. Melal (voor Franken) de reden van de toe kenning van de prijs uiteenzetten. LEIDEN Nog dit jaar zal er een begin worden gemaakt met de bouw van een universitair me disch centrum (Academisch zie kenhuis) op het terrein Leeuwen hoek tussen de Wassenaarseweg en de (verlengde) Warmonderweg. zo blijkt uit de toelichting van minister Van Kemenade van On derwijs bij zijn begroting 1975. Zoals bekend was kelijk de bedoeling de eerste paal voor het nieuwe complex op 1 oktober a.s. te slaan. Het ziet er echter niet naar uit dat dit zal ge beuren, temeer omdat de voor de bouw benodigde vergunningen nog niet zün verstrekt. Naar de afdeling voorlichting van het academisch ziekenhuis ons meedeelde is men er in Leiden bijzonder verheugd over dat n u zwart op wit is vastgelegd binnen welke termijn de eerste paalslag voor de bouw van het nieuwe com plex kan worden verwacht. DEN HAAG/LEIDEN Hot dagelijks bestuur van de provin cie stelde in 1973 f 20.000 beschik baar voor het instellen van een onderzoek van het openbaar ver voer in de streek tussen Den Haag en Leiden. Het onderzoek ge schiedt door hot Utrechtse Cen trum voor Vervoerplannen, in op dracht van het werkverband voor de Commissie Openbaar Vervoer en t> het experimenteerprojec, waarin rijk, provincie en de be trokken gemeenten deelnemen. Vorige maand snelden GS op nieuw f 80.000 beschikbaar om het onderzoek voort te zetten, waar bij hef echter in de bedoeling ligt het hele bedrag f 100.000 van het rijk terug te vragen. Van de onlangs toegekende f 80.000 is f 68.000 bestemd voor 'n rijtijdenanalyse bij de HTM. Daaraan wordt momenteel ge werkt met het doel na te gaan waar de verschillende busroutes knelpunten vertonen, die opge ruimd zouden kunnen worden om een vlottere gang van zaken te verkrijgen. De provinciale adviescommissie voor verkeer krijgt in een van haar eerstvolgende vergaderingen van GS een nota over dit onder werp. r N» Het gebouw van de stichting De Zevensprong. (Foto Jan Holvast) Ons feestgeschenk voor de abonnees Bij 400 jaar Leidens Ontzet hebben wij bijgaande schoolplaat in kleuren, een brokje jeugdsentiment voor menig een, laten herdrukken. De prent, in het forse formaat van 93 bij 67 cm, toont de aankomst van de geuzen bij de uitgehongerde stad. Deze historische plaat doet het geweldig aan de wand. WITTE SINGEL 1. LEIDEN; JULIANASTRAAT 19. ALPHEN AAN DEN RIJN BON J Tegen inlevering van deze bon ontvang ik

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3