Predikante kiest voor 't schrijven AFRIKAANSE KARDINAAL GETIPT ALS NIEUWE PAUS "Weest werkers van het woord Wensen voor nieuw zwembad De Zijl Godsdienstleraar - lid van CPN - wordt ontslagen JEUGDWERK VERGT ANDERE AANPAK Jonge gezinnen en godsdienst KONINGIN BIJ OPENING VAN CONGRES IN LEIDEN Oranje- kalender 400 m2 gave bedrijfsruimte 250 m2 opslagruijmle NET SERIEUS MEISJE OF DAME WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1974 Conferentie van Europese kerken ENGELBERG Een grote de legatie uit de Kerken der Reforma tie in Nederland, van de Oud-Katho lieke kerk en van de Raad van Ker ken in Nederland, neemt deel aan de zevende algemene vergadering van de konferentie van Europese Kerken Ck.e.k.), die van 16 tot 23 september in het Zwitserse Engel berg wordt gehouden. Onder het mot to "Weest werkers van het woord" beraden ruim 350 afgevaardigden van de meer dan 100 bij de conferen tie van Europese kerken aangeslo ten kerken zich over de christelijke eenheid en over de vrede in de we reld. De konferentie van Europe se Kerken kwam voor het eerst in 1959 in Nyborg, Denemarken bij een. Eén van de initiatiefnemers daartoe was dr. Visser 't Hooft, die ook één van de grondleggers was van de Wereldraad van Ker ken. De eerste plaats van samen komst heeft de algemene ver gadering van de conferentie te vens haar naam gegeven, namelijk de Nyborg-conferentie. De conferen tie wordt voor het eerst in Zwitser land gehouden. ook kleine kerken van Europa te confronteren met de realiteit van de hedendaagse oecumenische situa tie met al haar tegenstrijdigheden. Andere kant van de medaille der conferentie is het gezamenlijk optre den van de aangesloten kerken ten behoeve van de vrede in de wereld. Ofschoon de Konferentie van Euro pese kerken een zelfstandig lichaam is, onderhoudt zij nauwe contacten met de Wereldraad van Kerken in Genève. De R.K. Kerk is niet bij de conferentie aangesloten, evenmin als de confessionele wereldbond. Beide zijn wel gewoon waarnemers te zen den. Voor de R.K. Kerk was dit de vorige vergadering in 1971 in Nyborg mgr. Etohegaray, aartsbisschop van Marseille en voorzitter van de Europese Bisschoppenconferentie. De Nederlandse delegatie zal o.a. bestaan uit dr C. P. van Andel, prof dr. A. Geense en ds. L. A. de Graaf namens de Nederlandse Hervorm de Kerk, dr P. G. Kunst, dr J. van Klinken, drs G. J. van Butselaar na mens de Gereformeerde Kerken in Nederland en dr. J. Hebly namens de Raad van Kerken van Nederland. Andere kerken, die afgevaardigden zenden, zijn o.m. de Remonstranten, de Doopsgezinden en de Lutheranen. ZWOLLE De godsdienstleraar Gerrit Los (28) is door het hoofdbestuur van het christelijke „CaroQius Clusius College" in Zwolle sinds 30 augustus geschorst. Het bestuur heeft hem ontslag aangezegd, omdat hij lid is van de Communistische Partij van Nederland. Het schoolbestuur is van mening dat zijn functie als godsdienstleraar aan het college onverenigbaar is met zijn lidmaat schap van deze partij. Volgens de voorzitter van het schoolbestuur, mr. J. in t Veld, zün er vele gesprekken met de bewuste leraar aan de ontslag- aanzegging vooraf gegaan. Naar zijn mening zijn ook de persoon lijke verhoudingen goed gebleven, „maar het gaat om een prin cipiële zaak". De leninistische-maxistische ideologie van de CPN wordt door het schoolbestuur onverenigbaar geacht met de grond slag van de schoolverenigingde Heilige Schrift gegrond op de apostolische geloofsbelijdenis. Binnenkort wordt door het bestuur een ledenvergadering uitge schreven, waarin het definitieve besluit tot ontslag kan vallen. Onder de leerlingen is al een handtekeningenactie aan de gang om de leraar voor de school te behouden. Het bestuur heeft de ontslagprocedure inmiddels tegenover de leraren, het huishoudelijk en het administratief personeel! uiteengezet. Ds. Maria de Groot wil na twee Jaar, per 11 maart 1975, het werk verband met de hervormde Klooster kerk-gemeente te Den Haag beëin digen. Daarmee sluit zij een periode van bijna vijf jaar in dienst van deze categoriale gemeente af. Voor werk zaamheden, waar zij na maart 1975 nog moeilijk gemist kan worden, kan zo heeft ds. De Groot toege zegd een beroep op haar worden In haar brief aan het dagelijks be stuur van de Kloosterkerk over de van haar kant gewenste beëindiging van het werkverband, verduidelijkt zij, dat voor haar het predikant schap niet met het schrijverschap is te combineren. Zoals bekend is haar "leven steeds "dubbelsporig" ge weest: literatuur en theologie schrij ven en predikant zijn". Een keuze bleek echter nodig. Maria de Groot: Hervormde jeugdraad: Het maandblad van de In ternationale Raad van christelij ke kerken schenkt in het laatste nummer uitvoerig aandacht aan de vervolgingen en ontberingen van vele christenen achter het ijzeren gordijn. Bij het artikel is een foto af gedrukt van de Nobel prijswinnaar Solzjenitsyn, die werd genomen op de dag van zijn vrijlating uit de gevangenis. De Hervormde Landelijke Jeugd raad (HJR) heeft een nummer van het toe'iohtings-, informatie- en pu- bliciteitsblad „Tip" uitgegeven, ge wijd aan het onderwerp „Verslag over het Jaar 1973". De inhoud, al dus de raad in een „Commentaar aan de generale synode der Ned. Herv. Kerk", „maakt op z'n minst duidelijk hoe moeilijk het vandaag- de-dag is om orgaan van bijstand te zijn" van een synode. In het commentaar wordt de wens onderstreept „rekening te houden met christenen, waaronder vooral ook Jongeren, die met de kerk-als- zodanig niet zoveel weg meer we ten. Daaruit spruit de roep om meer vrijheid van handelen in dit verslag voort". De redactie schrijft dat er ook niet-kerkelijke reden is om deze wens te benadrukken: „De finap- cieel-ecoaomiese pagina" maakt duidelijk dat het Ministerie van CRM op het ogenblik reeds zo'n negentig cent yan iedere uit te geven gul den voor zijn rekening neemt. Daar staan stringent geformuleerde ei sen tegenover. Meer en meer wordt gevraagd als gesubsidieerde Jeugdor ganisatie een duidelijk en herken baar beeld te vertonen". "Aan bindingen met de kerk heeft de overheid geen boodschap. In die zin ligt hét "Jeugd-synodaal verslag over 1973" voor u. Wij vleiden ons met de gedachte dat vele lezers zou den wensen dat een synodaal verslag over 1973 dezelfde aanzetten te zien zou gevïn, waaruit men nieuwe hoop en nieuwe moed zou kunnen put ten". "Het zou kunnen zijn dat werken op de (politiek) diakonale lijn nu juist de geboden vorm in het heden is om gestalte te geven aan het apos tolaat de. kerk. Als dac zo is, zou ons de vraag om ruimte voor een grotere vrijheid als orgaan van bijstand wel eens een louter academiese kunnen zijn". Aldus namens de Raad voor het Jeugdwerk, dr. H. D. de Loor, voor zitter en A. Dronkers Jr., secreta ris. "Zelf beleef ik de keuze die ik nu doe dan ook niet als een breuk, maar Juist als het hervinden van een "ge stalte van eenvoud", een voor mij meer waarachtige wijze van leven, waarin minder afstand zal zijn tus sen spreken en .zijn. Die gestalte van eenvoud zal i'k ook materieel terugvinden, wanneer ik, ontdaan van de materiële versiering van 't ambt, waar ik al deze jaren wat moeite mee heb gehad, als schrijf ster een levensstandaard zal hebben die minder afstand heeft tot het mij zo dierba re sleutelwoord "gerechtigheid" dat de levensweg in deze tijd- en wereld situatie uitmaakt. Ik hoop dat mijn besluit dan ook zo bij u overkomt: deel uitmakend van het zoeken naar eerlijkheid dat ik met vallen en op staan steeds in mijn werk heb be trachtwat geloof ik, wat is recht vaardig, wat kan ik verantwoorden". De landelijke Jonge gezinnen-com missie, uitgaande van de Hervormde Raad voor Kerk en Gezin en de Her vormde Jeugdraad, heeft besloten zich op te heffen. Gebleken is, aldus een bijdrage hierover in de publica tie Tip' van de Jeugdraad (HJR), dat decjntrallsatfe en opneming van de aandicht voor Jonge gezinnen- groepen m het takenpakket van de provinciale Jeugdwerkadviseurs een doeltreffender werkwijze oplevert. Door de Jaren heen, zo staat verder in het pas versohenen 'Tip', heeft dit type werk zich ont wikkeld van de huiselijke ontmoeting van Jonge gezinnen rond een veel heid van onderwerpen via een veel voudige aandacht voor de proble men van seksualiteit en anti-concep tie tot de nu allerwege zich baanbre kende oosgespitste vraagstelling, hoe het evangelie over te dragen valt aan het kind. Bij deze centrale vraag rond de godsdienstige opvoeding - van mensvorming, 2» u wilt - zijn de ouders met de hun eigen overgele verde geloofsvormen en godsbeelden immers zelf ook in het geding. De kervormde Jeugdraad is dan ook, evenals werkgroepen in de provincies Friesland. Overijssel, Gelderland en Noord-Holland, voortdurend betrok ken bij de doordenking vam wat hier aan de orde is. Opmerkelijk is dat in het bi ja. rader in nieuwe wijken van steden als ook op het verstedelijkte platteland Jonge gezinnengroepen ontstaan rond deze centrale vraag stelling. MILAAN Met de conclusie, dat in 1977 een man uit de Derde Wereld paus Paulus zal opvolgen, heeft het bekende Milanese dagblad "Corriere Delia Sera" zijn bijdrage geven aan de voortdurende speculaties in Italië, door wie en wanneer paus Paulus zal worden opgevolgd. Het Milanese dag blad beroept zich voor zijn over wegingen op een persoon uit de omgeving van de paus zonder ove rigens de naam van die persoon te vermelden. Het blad weet verder te melden, dat de paus voornemens is op zijn 80ste verjaardag af te treden, dat wil zeg gen in 1977. Commentaar uit het Va- tikaan op deze speculatie vanuit Mi laan: "Nu de gezondheid van de paus geen reden meer geeft, gooit men het nu maar op zijn leeftijd". Zeker is wel, dat paus Paulus ge durende zijn zomerverblijf in Cas- telgandolfo gewerkt heeft aan een hervorming van het conclaaf, het li chaam, dat de nieuwe paus kiest. Be halve de stemgerechtigde kardina len, - de kardinalen, die nog geen 80 zijn geworden, - zouden ook de pa triarchen der oosterse kerken aan het conclaaf deelnemen als mede de le den van de permanente raad van de bisschoppensynode. Volgens de hui dige stand van zaken (die in de ko mende bisschoppensynode van ok tober gewijzigd kan worden) zouden acht residerende bisschoppen aan het conclaaf worden toegevoegd. Van die acht komen er vijf uit de Derde We reld. Het voorstel van kardinaal Sue- nens om ook leken aan het conclaaf te laten deelnemen geeft men in wel ingelichte kringen van het Vatikaan geen enkele kans. Zich beroepend op invloedrijke Va- tikaanse informanten houdt het Mi lanese dagblad het voor uitgesloten, dat de opvolger van paus Paulus iemand zou zijn, afkomstig uit één van de huidige machtsblokken. Dat wil zeggen: geen Amerikaan en ook geen kardinaal die in het verleden of heden compromissen met (commu nistische) dictaturen heeft gesloten. Om dezelfde reden zouden ook geen kardinalen in aanmerking komen, die de dictaturen krachtig hebben be streden. De "Corriere Delia Sera" wijst kar dinaal-aartsbisschop Koenig van We nen als één der grootste kanshebbers voor het pausambt aan. Maar meer kans geeft het blad toch aan een kardinaal uit de Derde Wereld. Een niet-blanke zou namelijk op de eer ste plaats een compromis kunnen zijn tussen de vooruitstrevende en conservatieve vleugels binnen de kerk. Als kandidaten noemt het' blad dan op de eerste plaats kardinaal aartsbisschop Zoungrana uit Opper- Volta en vervolgens kardinaal Ru- gambwa, aartsbisschop van Dar es Salaam in Tanzania. Argumtenten tegen Rugambwa haalt het blad uit de Tanzaniaanse politiek, die volgens het blad tegen China aanleunt. Kar dinaal Zoungrana zou volgens de "Cor riere Delia Sera" te jong zijn, want hij wordt in 1977 pas 60 jaar. Op deze Derde Wereld-speculatie van het Milanese dagblad merkte een niet-Italiaanse Vatikaanse waarnemer op: „Zuiver 'n Italiaan se afleidingsmanoeuvre om de aan dacht af te leiden van kansrijke kandidaten uit noordelijk Europa". LEIDEN Van 10 tot en met 12 oktober a.s. wordt in Leiden en om streken een jubileumcongres gehou den ter herdenking van het 125-Jarig bestaan van de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst. De feestelijke opening gebeurt op donderdag 10 ok tober in Leiden in aanwezigheid van Koningin Juliana. Het historisch ka rakter wordt geaccentueerd in een door de oud-voorzitter, dr. H. Fes ten, te houden feestrede "125 jaar Geneeskunst en Maatschappij" en de uitreiking van een gedenkboek. En voorts door een medisch-historische presentatie "Nederlandsche heel- en geneeskunde en hare betrekkingen in het jaar 1849" op donderdagmiddag in Kateel "Oud-Poelgeest" (eetns de woning van de beroemde hoogleraar Boerhaave). Tenslotte door de ope ning van een medisch-historische ten toonstelling "Arts en Diagnose" op vrijdagavond 11 oktober in het stede lijk museum "Het Catharina Gast huis" in Gouda (welke expositie ver volgens tot ultimo november voor het publiiek taagiahkeiyik blijft). Het heden komt aan de orde in. een hulpmiddelen, de nieuwe structure- gramma over de relaties in, om, tot en met het z.g. eerste échelon (de huisartsen) op donderdagmiddag. Op vrijdag 11 oktober worden geduren de de gehele dag ih het medisch-we- tenschappelijke programma de nieu we medische opleidingen, de nieuwe hjlpmiddelen, de nieuwe structure ringen en de nieuwere medisch-far- maceutische inzichten besproken. Tenslotte worden vrijdag 11 en za terdag 12 oktober op het recente he den en vooral de nabije toekomst de nadruk gelegd in een uitgebrei de voordrachten- en demonstratie reeks met audiovisuele toelichtingen met betrekking tot het nieuwe ge bied van de medisch-wetenschappe- lijke en -technische aanwinsten op het gebied der geneeskunde, voort gekomen uit ervaringen, opgedaan bij de voorbereiding en uitvoering van de ruimtevaartprojecten. Het bijzondere van dit congresge deelte is, dat een zestal buitenlandse deskundigen onder leiding van dr. Charles A. Berry (voormalig hoofd medische dienst van de NASA), daarvoor naar ons land zal over komen. Tezamen met een aantal Ne derlandse coryfeeën op dit gebied, womdt dan hier te lande voor t eerst meer algemene bekendheid gegeven aan de geweldige ontwikkeling van mogelijkheden, die voor de toekomst der geneeskunde reeds effectief blij ken te zijn geopend. LEIDEN Op uitnodiging van de raad v. beheer vam de Sportstichting Ledden waren gisteravond vele be langhebbenden aanwezig bij de be handeling van het schetsontwerp van het nieuwe zwembad De Zijl. In de oude gemeenteraad is het schetsont werp ter sprake geweest en werd een voorbereidingskre/diet van 100.000 gul den beschikbaar gesteld. Nu konden verenigingen, omwonenden en ande ren suggesties doen en wijzigingen voorstellen. Een medewerker van de betonwer ken B.V. te Eindhoven, Th. van Groenendael, en de architect L. M. Steenbeeke waren aanwezig om het schetsontwerp te presenteren en de vele vragen te beantwoorden. Het nieuwe zwembad zal volgens de plannen gaan bestaan uit een over dekt groot bad van 25 bij 15 meter en daarbij een instructiebad van 9 bij 20. en een verwarmd buitenbad van 25 meter breed en 33 meter lang met daarbij een groot halfdiep bad en een kinderbadje. Bij het zwem bad zullen wisselcabines komen, zo dat de bezoekers „druppelsgwijs" dn aparte grote groepen) kunnen gaan zwemmen, waarbij een cijfer - indicatie aangeeft wanneer zij het bad weer moeten verlaten. Dit geldt natuurlijk alleen voor het binnenbad. Op de eerste verdieping teomt een restaurant met uitzicht zo wel op binnen- als buitenbad. Voor gehandicapten zijn aparte voorzie ningen gecreëerd, zoals aparte kleed gelegenheden en 'n lif t naar 't resta/u rant. Bij een zeer globale schatting komen de kosten op ongeveer 4,9 mil joen. Op dia's van al door de Beton werken BV gebouwde zwembaden kon men een idee krijgen van de sobere doch goed afgewerkte uitvoering. De vertegenwoordigers van de ver schillende verenigingen hadden de plannen goed bekeken en maakten een hele waslijst van wensen, sug gesties en aanmerkingen ken baar, welke bij de verdere uitwerking van de plannen zouden worden be trokken. Bewoners van de Suriname- straat maakten zich zorgen of er wel ruimte genoeg was voor de vele auto's en wezen op de moeilijke situatie bij hoogtijdagen. De raad van beheer hoopt dat om streeks 1 december de uitgewerkte plannen in de gemeenteraad behan deld kunnen worden zodat volgend voorjaar direct begonnen kan worden met de nieuwbouw. Maar dan moeten de beslissingen wel met voortvarend heid genomen worden. Kersverse wethouder Oosterman zegde alle me dewerking toe. LEIDEN De Oranjeka lender 1975 van de vereniging Pro Juventute is verschenen. Hij bevat tal van exclusieve kleurenfoto's, die door Jan Sterk, Max Koot, Prins Claus en H. Stokhuyzen zijn ge maakt van het de laatste ja ren zo geëxpandeerde Oranje geslacht. De kalender ver schijnt in twee verschillende uitgaven: een Nederlandse en een viertalige (Engels, Frans, Duits en Spaans). Hij is te bestellen bij Pro Juventute, een vereniging, die zich inzet voor de kinderbescherming, met 22 instellingen over het gehele land. De kalender, die f5,50 kost (exclusief fl,35 verzendkosten), is te bestel len bij postgiro 51.74.00 Kalenderactie Pro Juventute Postbus 7101, Amsterdam. Het contactadres in Leiden is: P. Taselaar-v. d. Knaap, Tiboel Siegenbeekstraat 9. Wij vragen: TYPISTE STENOTYPISTE PONSTYPISTE DICTAFONISTE TF.LEXISTE EN ADM. KRACHTEN HET BETERE BANEN BURO aalmarkt a LEIDEN te, 32743 Bü beschikking van de Rechtbank te "s-Gravenha- ge d.d. 5 september 1974 is opgeheven het faillissement van D. van Klaveren-te Lea derdorp, voorheen Hoogma- deseweg 45 thans Bosdreef 127, wegens gebrek aan ba- ben. Mr. R. Th. van Leeuwen, Kort Rapenburg 1—3, Led- den, curator. Gemeente Warmond Burgemeester en Wethouders van Warmond maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van de artikelen 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening en 50, lid 8 der Woningwet, bouwvergun ning te verlenen aan de he ren L. J. Serlie en P. C. van Stijn, Marijkestraat 9 en 10 te Warmond tot het vergro ten van de woonkamer c.q. keuken van de woningen op het peroeel kadastraal be kend gemeente Warmond, sectie D nr. 2834, plaatselijk gemerkt Marijkestraat 9 en 10. De desbetreffende stukken liggen met ingang van 19 september 1974 gedurende veertien dagen ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijk bij hun college tegen de voorgeno men verlening der bouwver gunning bezwaren indienen. Warmond, 18 september 1974. Burgemeester en wethouders van Warmond, de burgemeester, W. F. de Vreeze; de secretaris, C. Zoetemelk. Gevraagd voor spoedige indiensttreding een ALLROUND LOODGIETER LOODGIETERSLEERLING voor burgerwerk. Aanmelden na telefonische afspraak Sam V. Weesel en Zn. Hogewoerd 112 - Leiden - Telefoon 20354 Techn. Mij. Oudshoorn B.V. vraagt met spoed all-round cv. monteurs Aanmelden: Kerklaaa 7, Katwijk. Tel. 01713-15453 na 7 uur 73558 of 01719-5597 aluminium jaloezieën horren zonweringsbedrijf molensteeg 12, leiden, vertikale jaloezieën rolgordijnen showroom tel. 01710—21375 Voor onze afdeling interieurbouw te Sassenheim vra gen wij een JONGE MEUBELMAKER Voor onze DOE-HET-ZELFSHOP te Wassenaar eei JONGEMAN ter assistentie van de bedrijfsleider. Sollicitaties schriftelijk of telefonisch aan Coen Weesjes B.V. Hoofdstraat 90, Sassenheim. Tel. 02522 - 12833 en 01717 - 2963. TE HUUR aangeboden circa f 35,— per m2 Ligging pand Levenidaal Leiden Inl. telefonisch 01710 46445 heer v. Kampen. GEVRAAGD JUFFROUW voor postagentschap en winkel Leeftijd plm. 18 jaar. Zaterdags vrij. E. OOM, COBETSTRAAT 91 LEIDEN T U ktint natuurlijk alle dealers afrijden om te weten te komen wat uw oude auto waard is. U kunt ook een „sleuteltje" plaatsen in de rubriek „auto's". Dan is ie meteen verkocht. Telefoon (01710) 25041 of (01720) 92544. gevraagd met spoed om mijn 6-jarig dochtertje op te vangen en huishoudelijke werkzaamheden te ver richten. NIET BENEDEN 18 JAAR Goed salaris. Tel. na 17.00 uur 01720-72968 - Deze klant van u leesti gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek Zo ziet u maar weer, gesn andar reclame medium wordt zo Intensief gelezen, als de krant Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. &eii, ma ue

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19