JACHT OP KISSINGER BEGONNEN Verkiezingskoorts in Londen EG-MINISTERS ZIJN HET EENS Frelimo wil Z.-Afrika niet uitdagen Moccona, lekker pittige korrelkoffievan Douwe Egberts lijdelijk in vierkante Oud-Hollandse stopflesges Misleidde minister Amerikaanse Senaat? „Ander politiek klimaat Nieuwe regering Mozambique: Engelsen hebben weinig vertrouwen in hun politici NIXON NAAR ZIEKENHUIS BOUTEFLIKA VOORZITTER VAN V. N. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1974 ADVERTENTIE Van oinze correspondent) WASHINGTON Preeidlanlt Ford heeft op zijn peirsootn- :erenltie glashard onltkendl, dat de Verenigde Stelten recht streeks zijn betrokken geweesit bij de staatsgreep diie vorig aar het wettiig bewiind iin Chillli omver wierp en de dood vatn ^resident Allende met zich mee bracht. De woorden vain Ie president zijn nog niet koud of hier wordtt een verbrou- vdlijk rapport bekend dat een onderzoek aanbeveelt tegen ie vroegere chef van die CIA, Central Intelligence Agency, Richard M. Helms, omdat deze meineed zou hebben ge- >leegd toen hij voor een Congres-commissie onder ede het- dlfde verklaarde. Door K-ntan Pfeiffer Een soortgelijk onderzoek moet olgens het rapport uitgaan naar de erklaringen van de vroegere onder- dimster van buitenlandse zaken oor inter-Ameri'kaanse zaken Char- is E. Meyer, de vroegere ambassa- eur in Chili, Edward Korry en Wil- ,am Broe, oud-chef van de afdeling ,atijns-Amerika van de CIA. Het- elfde rapport beschuldigt minister an buitenlandse zaken Henry Kis- inger er van, dat hij de commissies oor buitenlandse betrekkingen van e Senaat over de ware toedracht an de gebeurtenissen in Chili om de iiin heeft geleid. Al deze kwalijke zaken worden -eer opgerakeld nu de verklaring an de huidige CIA-ddrecteur, Wil- am E. Colby, bekend is geworden, rparin deze zegt dat de CIA in 1964 Irie miljoen dollar in Chili heeft >'Teven o n de kandidatuur van diende te doorkruisen en daarna nog r oht miljoen dollar om ziin erkiezing tegen te gaan en na 1969 i,;.i regering te ondermijnen. Ford ontkende dus elke Ameri- aanse inmenging. Ford zei ook, dat .aar zijn mening het "Fourty Com- üttee", dat toezioht houdt op elke ge eime operatie van de regering, moet Mijven bestaan. bat ,>curty Committee", zo schrijft faam duikt de laatste dagen steeds j/eer op. Iedereen weet dat het iets geheimzinnigs is, geheimzinniger nog lan de CIA zelf, maar haast nie- nand weet wat voor vlees hij er pre- {ies mee in de kuip heeft. Het yeekblad "Newsweek" komt in een irtikel dat aan het einde van deze iveek verschijnt een groot deel van Be nieuwsgierigheid bevredigen. F Het .Foutry Committee", zo schrijf het blad, is een soort raad van com missarissen voor America's meester spionnen. Het heeft in de loop der Ja- teu onder meer de weg geopend voor Ulrike Meinhof verwijderd uit rechtszaal $SRLIJN (DPA/UPI) Bij hetbe- tin van de derde dag van het proces Tegen drie leden van de Baader- Meinhofgroep is Ulrike Meinhof gis termorgen op last van de president Iran de rechtbank in West-Berlijn uit Be rechtszaal gezet. De 39-jarige anarchiste was door 0rie parketwachten de zaal binnenge bracht. Zij ging zitten, maar weiger de een woord te zeggen. Nadat zij met ken poot van haar stoel op de grond 'Was begonnen te stampen gelastte de president haar verwijdering. F Sinds vorige week vrijdag is Ulri ke Meinhof in hongerstaking uit pro Test tegen de .speciale behandeling Tan politieke gevangenen" die volgens haar maatschappelijk geïsoleerd Worden en zijn opgesloten in specla- Ie, geheel van de buitenwereld afge floten cellen. Het proces tegen de drie anarchis- m begon vorige week dinsdag. De twee andere verdachten zijn de 38- arige ex-advocaat Horst Mahler en le 35-jarige smid Hans-Jürgen Bac ker. Zij worden ervan beschuldigd de 31-jarige leider van de groep. An dreas Baader, op 14 mei 1970 met ge weld te hebben bevrijd. Op de eerste .procesdag werd Mahler uit de rechts zaal verwijderd omdat hij zijn toege- jwezen advocaat op het hoofd had ge Slagen. In hei beklaagdenbankje zit hu alleen nog Backer. Arafat: Israël maakt tactisch atoomwapen DAMASCUS (AFP) Jasser Ara fat, leider van ae organisatie voor de bevrijding van Palestina, heeft in Damascus gezegd dat Israël werkt laan een tactisch kernwapen voor ge- pruik op het slagveld. De Israëli's beschikken vol gens Arafat al over drie tot vijf atoombommen van het kaliber van [Hirosjima. De leider van de OBP. deed zijn onthulling in een ontmoe- jting met Europese gedelegeerden, (naar de eerste Europees-Arabische, parlementaire conferentie in de Sy- irische hoofdstad. Arafat veroordeelde opnieuw alle vormen van internationale terreur en binnen de door Israël bezette gebie den, in het Midden-Oosten. "Ik ben I tegen terrorisme waar dan ook, zelfs in bezet gebied", aldus Arafat. Mossadek, de spionage-vluchten van de U-2, ."e invasie in de Varkensbaai en de ondergrondse oorlog in Laos. Vorige week werd het schandelijk aandeel in de sabotage tegen Allende bekend. De commissie werd in 1948 opgericht als een „speciale groep" van topamb tenaren van het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken en had tot doel te controleren of de spionage-projecten van de CIA het daaraan verbonden politieke risico waard waren. De commissie is zeer select, ze telt niet veertig maar vijf leden. Dat zijn op het ogenblik minister Henry Kissing—, CIA-chef William E. Col by, onder-minister van Defensie Wil liam Clements, diess collega van bui tenlandse zaken Joseph Cisco en luohtmachtgeneraal George Brown, voorzitter van het comité van chefs van staven. Het werk komt voorna melijk neer op het samenvatten van de uitgebreide voorstellen van de CIA, waarin operatie-doelen worden uit eengezet, de lijst van besohikbare spionnen wordt opgesomd, kostenbe rekeningen worden gemaakt en kan sen word an geschat. Het belangrijkste van alles is sug gesties aan de hand doen hoe de re gering elke Amerikaanse bemoeienis op aannemelijke wijze kan ontken- ne, wan leer er iets misloopt, aldus „Newsweek". Oude rotten in het spionage-vak zeggen, dat de commissie lange tijd een vrij ótrakke lijn volgde in de „ro mantische" atmosfeer die de CIA uit de laatste w«*ldoorlog had geërfd de O.S.S. de voortover van de CIA. In de Jaren '50 en elke week vergaderd. Er werden in die üjdheel wat operatie-plannen afgewezen, om dat ze te riskant waren of te weinig effect zouden hebben zoals bijvoor beeld geneime steun aan ultra-recht se politl-.i in Rome en Saigon. Sinds Kissinger er aan te pas is ge komen is dat veranderd. Het .Four ty Committee" komt lang niet zo vaak meer samen en Kissinger heeft maar te zegge „de president heeft me ver teld.." of niemand heeft meer iets in te brengen. Kissinger, zo zeggen mensen die hem niet zo graag mogen, is in deze tijd wairin de technologie voor de inlichtingendienst veel belangrijker is geworden dan spionage, nog steeds volledig gefascineerd door het spel met spionnen. „Henry Superspy",de superspion, wordt hij wel spottend genoemd. Als Ki>smger zich persoonlijk voor het prol 'ot gaat interesseren zoals bijvoorbeeld met Chili het geval was dan krijgt hfj bijna altijd zijn zin, hoe andere leden van de commissie ook mogen twijfelen. Het is net als met zoveel andere zij den van de Amerikaanse buitenland se politic: het Fourty Committee"? Dat is in praktijk dr. Henry Kissin ger zelf. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kis singer, die na het afluister schandaal van oktober vorig jaar opnieuw in opspraak is gekomen, nu in verband met de acti viteiten van de CIA in Chili. BRUSSEL (ANP) De ministerraad van de Europese Ge meenschap heeft in Brussel uitzonderlijk snel besluiten geno men over de handel met Oost-Europa, een gemeenschappelijk energiebeleid en het opnieuw aanknopen van betrekkingen met Griekenland. Staatssecretaris Brinkhorst sprak van een duide lijk ander politiek klimaat: thans kon in drie en een half uur meer worden bereikt dan vroeger in drie dagen. Kennelijk groeit het bewustzijn dat gezien de bijzonder ernstige econo mische situatie waarin een aantal landen verkeren, overeen stemming noodzakelijk is. AFP) De overgangsregering van Mozambique, die dezer dagen zal wor den gevormd, wil een terughoudend beleid van niet-inmenging voeren ten aanzien van de door blanke minder heidsregeringen overheerste buur landen Zuid-Afrika en Rhodesië. Dit verklaarde een van de Frelimoleiders, Joaquim Alberto Chissano, die naar alle waarschijnlijkheid premier van deze overgangsregering zal worden, op zijn eerste persconferentie in Loren- go-Marques. Het Frelimo voert een' beleid van niet-inmenging in <ie zaken van an dere landen en heeft niet de pretentie de messias van de wereld te zijn. „Wij zijn alleen overtuigd van de juistheid van ons beleid voor Mozambique". Chissano kreeg een spervuur van vragen van Journalisten te verwer ken, die hij beantwoordde in het Por tugees, Engels en Frans. Zuidafrikaanse journalisten vroe gen of hij de Zuidafrikaanse troe penversterkingen langs de grens met Mozambique als een provocatie be schouwt. Chissano verwees die vraag naar de Zuidafrikaanse minister van Defensie. „Hij weet wat de bedoeling is, wij niet. Wij houden ons aan een beleid van niet-inmenging. Wij wil len niemand provoceren, want dat is niet de manier om onze verworven heden te verdedigen. Wij willen geen reden geven om een nieuwe oorlog te beginnen". Mozambique zal tot Juni volgend Jaar geregeerd worden door een re gering van het Frelimo waarin ook enkele Portugese militairen zitting zullen hebben. Een definitief beleid kan pas na de volledige onafhanke lijkheid worden uitgestippeld, aldus Chissano. De economie van Mozambique is op het ogenblik nog sterk afhankelijk van deze twee buurlanden. De havens Beira en Lorengo Marques zijn be langrijke uivoerhavens voor respec- tlevelilk Rhodesië en Zuid-Afrika en veel Mozambiquanen werken in de Zuidafrikaanse goud- en kolenmij- Op de persconferentie was ook de pas benoemde hoge commissaris van Portugal in Mozambique, admiraal Vitor Crespo, aanwezig. Chissano zei nog niet te kunnen zeggen of Mo zambique zich zal houden aan het VN-embargo tegen Rhodesië. Hij prees de Portugese autoriteiten voor hun samenwerking met het Frelimo. De golf van geweld die Mozambi que de afgelopen dagen heeft geteis terd, noemde hij een ernstige zaak, maar een dergelijke sabotagepoging van reactionaire krachten tegen na tionale harmonie had hij wel ver wacht. We moeten waakzaam zijn, maar ons niet door emoties laten meeslepen, of in paniek laten brengen Met uitzondering van een klein groepje saboteurs werkt iedereen mee aan de opbouw van een land waar alle rassen samen in vrede kunnen le ven, aldus Chissano. „Het Frelimo," zo beklemtoonde hij, „is antiracistisch en wil de waarden van de mens niet benaderen in ter men van huidskleur." Op een vraag over de toekomst van Afrikanen die hebben gevochten in het Portugese leger, herhaalde Chissano dat hij niet wilde praten over blanken en negers, maar dat er in de toekoms tige Mozambique zeker plaats zal ziin voor de mannen die met tot Por tugese leger hebben gevochten, als zij Mozambiquanen zijn". Van groot belang voor het Neder landse bedrijfsleven, aldus dr. Brink horst, is 't besludt dat de Oositeiuro- pese landen zal worden voorgesteld handelsverdragen af te sluiten met de Gemeenschap, en niet langer met die imdiivMue'Le landen die de Gemeen schap vormen. Het Nederlandse be drijfsleven dreigde in een situatie te geraken dat het na 1 januari niet meer op basis van verdragen handel met Oost-Europa zou kunnen drijven. (Volgens het verdrag van Rome, waarbij de Gemeenschappelijke Markt werd opgericht, dient een ge meenschappelijke buitenlandse han delspolitiek te worden gevoerd. Na 1 Januari mochten geen bilaterale handelsakkoorden meer worden ge stoten). Hetpolitieke besluit Oost-Europa gemeenschappelijk te beheren heeft een einde gemaakt aan de situatie dat Oost-Europa de Gemeenschap minder ernstig ging nemen omdat zij geen overeenstemming kon bereiken over een gemeenschappelijk beleid. Voor een land als Italië, dat zijn handel aanzienlijk minder heeft ge liberaliseerd dan de andere EG-lan- den. betekent het instemmen met 'n gemeenschappelijk aanbod dat op de volgende raadszitting zal worden geconcretiseerd een niet gering offer. Een gemeenschappelijk aanbod veronderstelt immers een gelijke ma te van liberalisatie. Het associatie verdrag met Griekenland, dat na de kolonels-coup van zeven jaar geleden werd "bevroren" d.w.z beperkt tot de lopende zaken, is in feite reeds maandag in Brussel "ontdooid'. Formeel zal het pas gebeuren op een associatieraad, een bijeenkomst, van de EG-ministers met hun Griekse collega Mavros, midden vol gende maand. Deze "ontdooiing" is nadrukkelijk bedoeld als politieke steun voor de (Van onze correspondent) LONDEN Het is vrijwel zeker dat de Britten op 10 oktober voor de tweede keer in een jaar tijd naar de stembus gaan om een nieuwe regering en een nieuw Lagerhuis te kiezen. Ver wacht wordt dat de socialistische premier, Harold Wilson, mor gen de datum officieel bekend zal maken. De verkiezingskoorts heeft zich inmiddels al van de Londense regeringswijk White hall meester gemaakt. De verkiezingsmanifesten zijn ge- ke kringen is het alleen de relatief publiceerd. Dat van de Conserva- kleine Liberale partij het daarmee tieven was vorige week reeds uitge- eens. Labour heeft zich opnieuw en lekt. Labour en de Liberalen pre- krachtiger dan ooit tegen politieke senteerden respectievelijk maandag samenwerking met welke partij dan en gisteren hun gezichtspunten die ook uitgesproken, het doodzieke Groot-Brittannië weer op de been moeten helpen. Over één ding zijn de drie grote De Conservatieven zijn in princi pe bereid een coalitie aan te gaan, met een andere partij, als de verkie- partijen het roerend eens: Engeland zlngsuitslag hen geen absolute i bevindt zich in de ernstigste mische crisis sinds de Tweede We- der reldoorlog en volksvijand nummer één is de steeds maar voortschrijden- derheid biedt. Jeremy Thorpe, lei- de Liberalen, heeft, onder druk van zijn achterban, verklaard: 'onder deze omstandigheden noch de inflatie. Dit jaar twintig procent, met Heath, noch met Wilson afzon- één procent minder dan Italië. In de praktijk komt het er op neer, dat als de huidige inflatie doorzet waarde van het pond-sterling o twee jaar vrijwel gehalveerd en o vier jaar geen cent meer waard is. derlij k in zee te willen gaan". Inflatie Hoewel de drie partijen de infla tie als het kernprobleem zien. zijn ze minder eensgezind als het gaat om In Britse financieel-economische politieke oplossingen. Van de drie kringen is men er van overtuigd dat partij-programma's is dat van Ha- alleen een nationale regering van al- rold Wilson en de zijnen in elk geval het meest duidelijke. De Britse pers is echter bijna unaniem van mening dat het programma van Labour er meer op gericht is de verkiezingen te winnen dan om aan te geven hoe de inflatie het best kaai worden be streden. Inflatie-bestrijding moet volgens La bour voornamelijk komen uit het effect van het fel-omstreden sociaal contract met de vakbonden, waarop de beide andere partijen niet kunnen wijzen. Sterker nog: de vakbonden hebben het zonder meer duidelijk gemaakt dat zij niet van plan zijn samen te werken met de twee ande re partijen. Beloften Behalve de bijna traditionele stok paardjes als nationalisatie (havens, scheepstouw- en reparatie, vlieg tuigbouw) komt 't Labour-program- ma voornamelijk neer op beloften en nog eens beloften. Er is voor elck wat wils: hogere kinderbijslag, hoge re pensioenen, betere hypotheekvoor- waarden. voedselsubsidies enzovoorts. De Britse verpleegsters, die ruim 25 jaar om loonsverhoging hebben ge vraagd, Kregen gistermiddag weer plotseling te horen dat zij een loons verhoging van maar liefst 30 pro cent zullen krijgen. De Londense „Ti mes" scrueef naar aanleiding va.n het Labour-programma: ,,'m chirurg, die weet dat zijn patiënt blindedarmont steking heeft, concentreert zich daar op en /erspeelt geen tijd aan het knippen van het haar van de pa tiënt» of het knippen van zijn na gels" De Conservatieven stellen in hun programma „nationale eenheid en nationale politick" als de sleutel voor het inflatie-probleem. Zij geloven in een stabiele prijspolitiek, een ri- goreuze besparing op overheidsuitga ven en da de lonen moeten worden gekoppeld aan de prijsindex Vaag is het Conservatieve programma waar het gaat om het eventueel wettelijk vastleggen van lonen en prijzen. In net programma spreken de To ries van de noodzaak tot vrijwillige loon- en prijsbeperklng, maar laten er direct op volgen: „Geen enkele re gering kan beloven dat bepaalde maatregelen niet wettelijk moeten worden ondersteund". Manifesten Labour heeft in het kader van het sociale contract uitdrukkelijk ver klaard geen wettelijke loon- en prijs politiek te willen, terwijl de Liberalen aan de andere kant in hun verkie- zingspr jgramma nog eens duidelijk het Liberale standpunt hebben ver kondigd dat 'n wettelijke regeling ab soluut noodzakelijk is, gekoppeld aan een zogenaamde inflatie-belasting. In Britse politieke kringen worden de verkiezingsmanifesten van de twee politieke reuzen, de Conservatieven en Labour, voornamelijk gezien als monsterccxmpromissen tussen de rechter- en linkervleugels van beide partijen. Labour zou voornamelijk door links, de Conservatieven voor namelijk door rechts worden gedo mineerd. Noch Harold Wilson noch Edward Heath zouden werkelijk de touwtjes in handen hebben. En ook bij de Liberalen is het niet allemaal koek en ei meer. Verrader De Jonge Liberalen hebben leider Jeremy Thorpe „een verrader ge noemd van de Liberale beginselen", omdat hij zich meermalen had uit gesproken voor een ooalibie met een van beide reuzen. Daarom ook bij dé Liberalen een compromis: alleen in geval van een nationaal kabinet mag er tot coalitie worden overgegaan. Het vertrouwen van het Britse kie zersvolk in de politieke leiders lijkt er het laatste halflaar niet vroW od geworden. Ook 't geloof in opinie-on derzoeken is na de laatste twee ver kiezingen niet zo erg groot meer. Wat niet wil zeggen dat ze dikwills een re delijke indicatie geven van hoe het oubliek over bepaalde zaken denkt U'f oou ontorzoek «-.nr de BBC-televisie naar het vertrou wen in de drie politieke leiders, bleek dat tweederde van de kiezers niet ge looft dat Wilson, Heath, of Thorpe de politici zijn die in staat moeten wor den geacht Engelands gigantische pro blemen op te lossen. Een somber voor uitzicht. regering Karamanlis. De ministers hebbsn officieel i.aten weten "vast besloten te zijn het ontwikkelings proces van de associatie weer op gang te brengen en aldus te bevorde ren dat Griekenland in een later stadium tot de Gemeenschap kan toetreden" Over de Griekse wens eerder dan in 1984 zoals in het associatieverdrag is bepaald tot de Gemeenschap te kunnen toetreden, is niet expliciet gesproken. Bij het beoordelen van dit verzoek, zo verklaarde dr. Brink horst, zijn voor Nederland twee ele menten van wezenlijk belang: het effect op de samenhang van de ge meenschap, en.de gevolgen die vol waardig lidmaatschap kan hebben voor een land dat economisch nog bijzonder zwak is. NEW YORK (UPI) Julie Eisen hower heeft meegedeeld dat haar vader, oud-president Richard Nixon, binnen enkele weken in een zieken huis zal worden opgenomen voor de behandeling van de aderontsteking in een been. Zij zei dit tegenover journalisten nadat zij als gastvrouw in een televisieprogram was opge treden. In het afgelopen weekeinde ver klaarde de lijfarts van Nixon, gene- raal-majoor Walter Tkach, dat de oud-president, hoewel hij er veel er ger aan toe was dan twee wekpn te voren, geweigerd had zijn advies op te volgen om zich in een ziekenhuis te laten behandelen. Julie Eisenhower sprak berichten tegen als zou haar vader onder gro te geestelijke spanning staan. NEW YORK (DPI) De gisteren tot voorzitter voor het nieuwe zit- tingsjaar van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties geko zen Algerijnse minister van Bui en- landse Zaken Bouteflika heeft een aanvaardingsrede gehouden die niet het gebruikelilke kleurloze karakter had. Bouteflika zei: "Revolutionair ge weld is de •enige manier waarop vol keren zich kunnen bevrijden. Als de imperialistische agressie, gecamou fleerd door hei verdrag van Parijs, opnieuw bezit heeft genomen van Zuidoost Azië, dan zijn wij er zeker da/t de agressors zullen worden "Het Midden-Oosten is de inzet van omvangrijke rivaliteiten gewor den en het is moeilijk de volledige weerslag te meten van de strijd der Arabische volkeren". "Alle vreemde soldaten moeten van Cyprus worden teruggetrokken, ook de Engelsen (die er militaire bases hebben). Fortugal, zolang uit gestoten door de internationale sa menleving, komt lof toe voor hel wij zigen van zijn koloniale politiek. Het beginsel van de niet-gebondenheid vaai kleine landen is een niet weg te cljfere component in het internatio nale evenwicht geworden". Ethiopië De nieuwe militaire rege ring van Ehtiopië heeft in een com mentaar dat werd uitgezonden door radio Thiopië een felle aanval gedaan tegen de vakbonden in het land en het beschuldigd „eigenbelang" na te streven door legen de regering ge richte pamfletten te verspreiden. China Een marmeren schild met een uitspraak van Confucius is op aandringen /an Peking verwijderd uit het hoofdkwartier van de Vere nigde Naties li. New York. Bij de toetreding van de Volksrepubliek tot de Verenigde Naties was slechte het bijbehorend plaatje verwijderd met de mededeling dat de plaat een ge schenk van de .Republiek China' (Tal wan) was.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11