LEIDSCH DAGBLAD ^ERK VOOR MEER MENSEN Politiemacht weg naar langs Schiphol Japanse terroristen mogen nergens landen vandaag Kabinet wil in 1975: Oefening voor vertrek terroristen "Ons volk hoopt en bidt" NEDERLANDSE HULP AAN CUBANEN EN EGYPTENAREN Volvo nu meeste aandelen Familie Van Doome trekt zich terug uit DAF-autoconcern DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34427 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG/SCHIPHOL Het blijft volkomen onduidelijk, waar de 3 leden van het Japanse Rode Leger naar toe zouden moeten, wanneer de onderhandelingen tussen hen en de beleidsgroep in Den Haag tot een resultaat zouden leiden. Alle landen hebben tot nu toe geweigerd, de terroristen te ont vangen. De naam van Noord-Ko rea is als uitzondering genoemd, maar de Boeing moet na maxi maal 12.000 kilometer bijtanken, dus er zal tussen Nederland en Pjongjang een landing moeten worden gemaakt. Een andere mogelijke bestem ming is Zutd-Jemen. Het Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina schijnt op zoek te zijn terroristen in Den Haag. Velen nemen aan, dat hy naar Den Haag moest koenen om een einde aan zijn leven te maken. lijkheden wenst. Gisteren be sloot men aldaar alle belangrijke Franse vliegvelden zodanig te bar ricaderen, dat landen met de Boeing geen schijn van kans maakt. Met rollen draad en an dere versperringen blokkeerde men start, en landingsbanen. In de loop van de afgelopen nacht kwam uit Frankrijk het be richt, dat Alexandre de Mareches, stekend uit, vindt professor Vos, Franse amoassade in Den Haag de Nederlandse regering op ten. van het gewonde tweetal moet hun derde collega kans hebben ge zien terug te schieten, waarna de terroristen de liftdeur sloten. Dat zou ook verklaren, waarom de be zetters gisteravond om 'n pakket jodium en aspirine verzoch- hoofd van de contra-spionage bezoek bracht aan de minister Binnenlandse Zaken Poniatowski, uet zich niv; uit die een belangrijke rol speelt het overleg tussen Frankrijk Nederland inzake de gijzeling. In de vroege avond leek het i gisteren even op, dat toch ee zeker resultaat was geboekt i het nog immer met wolken va een land dat de drie Japanners wil speculaties omgeven overleg. die hem karakteriseerde als vriendelijke fanaticus". Foeroeya et doel van de gijzeling en de plannen die de terroristen met hem hebben. De mogelijkheid dat een van de terroristen tijdens het treffen met de politie in het begin van de gij zeling gewond raakte, lijkt niet uitgesloten. Toen agent O. Koster en agen te J. Remmerswaal op het eerste Nog altijd is niet vast komen te alarm met een derde collega i staan, welke verhouding er precies boven renden, ging plotseling bestaat tussen Foeraja de ge- liftdeur open van waaruit werd nacht bij de Franse ambassade opnemen. Ook de Franse regering heeft eens te meer laten weten, dat zij binnen eigen grenzen geen moei- vangene op Schiphol en de drie geschoten. olgens verklaringen doorbracht. uitvoeren, heeft opnieuw gewaar schuwd dat rneer acties zullen vol gen als niet aan zijn eisen wordt voldaan. Het Reuterkantoor in de Syrische hoofdstad Damascus kreeg per boodschapper een nota waarin stond: „Het Japanse Rode Leger waar schuwt ernstig de Franse, Neder landse en Japanse imperialisten onmiddellijk aan de eisen van on ze kameradon tegemoet te komen. Op de foto rechts een slapende Japanse foto-Journalist die DEN HAAG In Troonrede en miljoenennota heeft de regering vanmiddag de aanpak over een breed front aange kondigd van de hardnekkig hoge werkloosheid. Ook ditmaal ontbrak in die toespraak van koningin Juliana de bede tot God. Evenals vorig jaar werd de formulie ge bruikt: „Met het uitspreken van de hoop dat wij daartoe de kracht zullen ontvangen, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal geope nd 20 PAGINA'S De regering wil meer mensen aan werk helpen door aan de ene kant de overheidsuitgaven sterk op te voeren; met meer dan 20 procent. Van de an dere kant wil zij werkgelegenheid wordt uitgetrokken voor opvang van verliezen van het openbaar vervoer. Volgend Jaar kost dit het rijk 939 miljoen gulden. i meer dan dertig de bestediglgsmoge- procent mdergaan de ultgaven va£ 0v. ,.or> - "rOM' v,irrn rT1or' CRM "om gestalte te geven i lijkheden van de burger te verruimen. Dat laatste geschiedt door een voor bijna iedereen gelijk bedrag aan be lastingverlaging van 150 gulden. Voor de zelfstandigen heeft de re gering, naast andere fiscale tege- wordt veroorzaakt door nieuwe wet- moetkomingen, een wijziging van de ten voor afvalstoffen, geluidshinder Zwaar bewapende militairen op het vliegveld Schiphol. De luchthaven is in staat van beleg ge bracht. Op alle hoeken, pleinen en straten staan pantserwagens van het infanterie-bataljon. tien minuten voor half twee het s i de Japanse terroristen naar "Einde oefening" gegeven. Gemeen- Schiphol. Waarom de afzetting later vermogensbelasting voorgesteld: vrij stelling van vermogensbelasting voor in eigen onderneming belegd vermo gen tot een maximum van 50.000 gul- opden. De vermogensbelasting zelf wordt op 8 promille gehandhaafd. De volksverzekering voor zelf standigen en werknemers hoopt men per 1 juli 1976 in te voeren. Aan de Sociaal-Economische Raad wordt ad vies gevraagd over een werkloosheids uitkering aan zelfstandigen die hun beroep of bedrijf moeten beëindigen. Het royale uitgavenbeleid zal blij vend aan 45.000 mensen werk ver schaffen. Daarnaast wordt 600 mil joen gulden extra uitgetrokken voor het scheppen van tijdelijk werk. Daarvan wordt 400 miljoen besteed in de bouw. De extra opbrengsten van het duurdere aardgas bieden de komende Jaren forse inkomsten aan het rijk. Voor volgend Jaar wordt de extra-op brengst geschat op 2,5 miljard. In 1978 zal dit bedrag zijn verdubbeld. Door afremming van het energiever bruik zal het dan niet meer stijgen. Het totaal van de rijksuitgaven bereikt volgend jaar het bedrag van 63 miljard gulden. De belastingdruk daalt met 0,3 tot 30,5% en de sociale premiedruk stijgt met 0,1% tot 19,6% Voor de bestrijding van de toe- ryai _*.x— ,of nemende misdadigheid is meer geld n dll v^het SiMSveld te uitgetrokken. Er komen criminele in- S. m Jï: Uchtingendiensten, waarvan de ge- gevens in een computer worden ge stopt. De politie krijgt een betere uit rusting. i bodembescherming. rechtkomen' wachten dat de ergste dingen kun- gebeuren. te-verken van Lelden had toen al bij werd geannuleerd gentje was reeds langs geweest met Terwijl vanmorgen helikopters van koffie voor de wachtende politie- de Marineluchtvaartdienst rondcir- mensen, die er op rekenden na enke- keiden boven de luchthaven namen le uren te worden afgelost. Niemand pantservoertuigen van de 44ste in- was bekend, dat het hier een oefe- fanteriebataljon plaatsen in op stra- ning betrof. De politiemensen die op tegische punten rond het vliegveld. verdere instructies stonden te wach ten. luisterden mee naar de autora dio. die allerlei alarmerende berich ten van Schiphol en uit Den Haag uitzond. Onder meer werd gezegd, dat de luchthaven in snel tempo tot een militaire vesting werd omgebouwd. Een snelle ontknoping leek aan staande, toen een woordvoerder van Morgen beter zicht Eerst veel bewolking gen. Morgen overdae uit opklaringen plaatselijk re- De passagiers afhandeling inde trekhal ging vanmorgen echter nog door alsof er niets aan de hand was. Bij het vrachtgebouw op Schiphol wemelde het van militairen met ge vechtswapens. Tegen het middaguur bevonden zich het stuk Wassenaar—Sassen- heim van de weg Den Haag—Schip hol veel rijks- en gemeentepolitie ter bewaking. De afzetting werd gecoör dineerd door alle plaatselijke politie korpsen en de rijkspolitie. Bij de op rit, van Holiday Inn stonden vele ge- uniformeerde agenten en agenten op het allerlaatste ogenblik besloten in burger. Ook by de Haagsche het begin van de troonrede te wijzi- Koningin over gijzelingsdrama: DEN HAAG Nederland gaat in het ka Itr van de ontwikkelingssa menwerking beperkte hulp verlenen aan Cuba en Egypte. Dit staat in de begroting van minister Pronk die vandaag aan de Tweede Kamer is aangeboden. De hulp bestaat uit fi nanciering van bepaalde projekten. Welke dit zijn is nog niet bekend. Bninenk >rt zal met deze landen hierover overleg worden gepleegd. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken deelde ons desgevraagd mee dat er geen overleg vooraf met de Verenig de Staten is geweest over hulpver lening san Cuba. Zoals bekend wordt Cuba nog steeds door de VS geboycot, als gevolg van de cri sis in 1962. Er wordt de laatsite t4jd ook in Amerika een ontspanningspoli- tiek Jegens dit land gevoerd. De Nederlandse regering wil door de ze hulp zi.ln steentje hieraan bijdra gen, aldus de woordvoerder. Op Je vraag of hulp aan Egyp te een logisch gevolg van de EG- resolutie "an vorig Jaar (die een veel genuanceerdere geest ten aan zien van de Arabische landen adem de), zei .iij dat men dat niet zo kan stellen". Er is nu meer geld beschik baar ge «come n voor ontwikkelings- verking (dertig procent), zo- Het feit dat Richard Nixon gra tieverlening heeft aanvaard, kan worden uitgelegd als een schuld bekentenis van de ex-president, vindt de huidige Amerikaanse yye hadden het Troonrede en Miljoenennota be wegen zich in een klimaat vol onzekerheden. Premier Den Uyl heeft tijdens de roemruchte olieboycot eens gezegd dat de wereld van goedkope energie niet meer terug zal komen; wel nu, dat de Nederlandse regering blijkens de vandaag verschenen staatsstukken nog enige ruimte heeft tot nieuwe initiatieven komt juist door die energie, goed betaald vaderlands aard gas, wel te verstaan. Nederland staat er zeer redelijk voor, als men even de ernstige werkloos heid vergeet. Er is al hier en daar het verwijt gemaakt dat de regering te veel aardgasbellen blaast, pot ver teert en tegelijkertijd jammert over het alsmaar stijgende ener giegebruik. Daar valt tegen in te brengen dat hier en nu de ge- industrialiseerde wemeld zelfs door de meest steil verlopende prijsontwikkelingen van energie niet meer wordt afgeschrikt. De Nederlandse betalingbalans hangt zwaar naar de goede kant over, als een Oostindiëvaarder vol specerijen. Als Nederland fn de energiekrapte de kassa niet zou laten rinkelen, zou het dief van eigen beurs zijn. Dat zou zeker dit volk van kooplieden niet op prijs stellen. Maar voorzichtigheid met eigen middelen hoort eveneens tot de nationale karaktertrekken. Sommige zaken lijken moeilijk met elkaar te koppelen. De Troonrede loopt al vooruit op de binnenkort te verschijnen energienota; de teneur van me nige passage, ook in de andere vandaag vrijgekomen stukken, vertolkt de wenselijkheid van te breken met de groeicurve van de laatste kwart eeuw. Ander zijds rept de Troonrede van maatregelen om de werkgele genheid te vergroten en achter- opgeraakte bedrijfstakken te herstructureren. Hieruit valt met enige kwade wil een tegen stelling te construeren. Dat hoeft natuurlijk niet. Op de re gering van een land met duide lijke onderbesteding en daar door extra-werkloosheid rust de morele plicht in te grijpen. Dat daartoe best het structurele te kort op de begroting mag wor den opgevijzeld, weten we sinds vader Keynes (die trouwens ook tevreden in dit verband naar het overschot op de lopende re kening van de betalingsbalans en het verlaginkie van de belas- tinedruk zou hebben gekeken). Of de 600 miljoen extra voor het aanzwengelen van de werkgele genheid baat zal brengen, is overigens zeer de vraag. president Ford. Hy zei dit tijdens zijn tweede persconferentie. Ford ontkende verder met klem dat er van tevoren een afspraak was gemaakt tussen zijn staf en die van Nixon over gratieverlening PAGINA 7 Broeder Maasbach: veelbesproken evangelist zonder kerk PAGINA 5 Minister Westerterp heeft een herkeuring van de bromfietshel men laten uitvoeren, waarbü is gebleken dat slechts drie helmen niet aan de veiligheidseisen vol doen PAGINA 13 Heinz Stuy krügt nog wel een eeriyke kans bij Ajax PAGINA 17 de onzeker heden. Steeds meer blijkt dat maatregelen die een land en zeker een klein land beoogt, door het grillige lot van de we reld worden geneutraliseerd. De gebeurtenissen in de Franse ambassade zijn daar een on aangenaam voorbeeld van. Het kabinet begint de nieuwe epi sode als ontdekkingsreizigers in het 19de eeuwse Afrika; met een kaart vol witte plekken en om die plekken gaat het juist. Voor het eerst is geld uitgetrok ken voor subsidie van vormingsacti viteiten van politieke partyen. Er komt een wetsontwerp tegen misleidende reclame. De regering wil een gelykwaar- dige positie van de vrouw op alle terreinen van de samenleving. Kin dercentra krijgen financiële steun. Een voorkeursrecht aan gemeen- dat Egypte in ons pakket kon ten by verkoop van onroerend goed den opgenomen", wordt wettelyk geregeld. Voor het eerst presenteert de re gering ramingen over de uitgaven van meer Jaren. Ze lopen tot en met 1978. Het nadelig verschil tussen uit gaven en ontvangsten loopt op van 3,9 miljard volgend Jaar tot 6,3 mil jard in 1978. Het gaat hier volgens minister Dui- Koningin Juliana heeft vanmiddag senberg (Financiën) om "interne kabinetsafspraken". Ze zullen steeds worden bygesteld. De volksvertegen- poli tie - gen. zy besteedde daarin aandacht woordiging hoeft zich er pas op vast ADVERTENTIE 12 graden, maxima omstreeks (Opgemaakt te 11.15 uur) Op Schiphol verklaarde de heer A. A. Dulle. hoofd van de afdeling voorlichting, dart; het vervoer per co lonne over de weg beter is dan transport per helikopter. Tegen de verzamelde pers zei hy dart. het gyzelingsdrama in de Franse ambassade. De letterlyke tekst van de eerste passage luidde: „Ons land is opgeschrikt door een daad van terreur, waarby het leven van onschuldigen wordt bedreigd. Het optreden van de regering is voor op te 9.34 uur; onder te 19.21 eigen risico naar* een bepaald punt alles gericht op de ongedeerde vrij- Hoogwater te KatwUk te 4.17 op *t vliegveld mocht gaan om die ge- lating van de gegijzelden. Ons volk uur: laagwater te 0.24 t beurtenissen in ogenschouw te ne- hoopt en bidlt dart; dit mag gelukken". Per 1 augustus 1975 wordt de ge- deeltelyke leerplicht voor zestienja rigen uitgebreid met een tweede dag. In 1978 zal er een leerplicht van twee dagen voor 17-Jarigen zyn. Investeringen in de wegenbouw worden na 1975 afgeremd. Meer geld IEDERE DAG (óók 's zaterdags) HAKKEN leer - rubber crêpe - tips Klaar terwijl u wacht ZOLEN en HAKKEN zowel leer als rubber, klaar terwyi u winkelt! Voor vergroten en verbreden van uw schoenen (wreef om hoog, neus omhoog, knokken inzetten enz.) naar: KRAMERS „De Schoenmaker" sinds 1929. Korevaarstraat 17, Leiden. De oprichters en tevens grootste aandeelhouders van DAF de fa milie Van Doome, zal zich in de loop van het volgend jaar financieel terugtrekken uit de divisie personen auto's ^ao het concern, DAF Car Bv. Volvo is definitief akkoord gegaan met de overname van een meer derheids >akket van aandelen in de personeaautodivisie van 75 procent. De overeenkomst wordt 1 Janua ri 1975 v ir kracht. De andere aandeelhouder in DAF Car wordt DSM, die eveneens op die datum 10 pet van het aandelen kapitaal over neemt. Voor DAF zelf resteert op dat moment nog 15 pet. De continuïteit in deze be- drijfsta* lijkt nu te zijn verzekerd. Onder «*iding van de nieuwe aan deelhouders zal de personenautofa briek in Born aanzienlyk worden uitgebrel i. Het personeelsbestand wordt verdubbeld van 4000 tot 8000 mu. De produktie zal van 75 000 tn4 700.000 personenauto's per Jaar worden opgevoerd ADVERTENTIE LEEG TE KOOP: 1) LUXE WINKEL KANTOORRUIMTE Herenstraat; 2) GROTE GARAGE met ruime bovenwoning, omgeving Maresingel; 3) HEEL HUIS met voor- en achtertuin en garage. Leidseweg (by de Vink). Prijzen n.o.t.k. Tel. 01710-40083 en na zes uur 23428.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1