Den Haag rekent beetje op "glad slot" gijzeling "Te weinig aandacht voor de werkloosheid" Herkeuring: maar 3 bromfietshelmen onvoldoende Draagplicht uitgesteld tot 1 februari 1975 Eén oplossing acceptabel: alle gegijzelden vrij Reacties begroting INSDAG 17 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Wes terterp gelooft niet in de ongunsti se uitslag van een onderzoek naar bromfietshelmeai zoals dat is uit gevoerd door ANWB en Consu mentenbond. Het door hem inge stelde tegenondersoek geeft aan- rienlijk betere uitkomsten: slechts drie van de 49 gekeurde typen, voldoen niet aan de gestelde eisen. Wel heeft minister Westenterp de draagplicht voor bromfietshel men die 1 november van kracht had moeten worden uit gesteld tot i februari 1975. Niet de kwaliteit van de helmen, maar ie vrijwel algehele kopersstaking van de afgelopen maanden is daarvan de oorzaak. Volgens het ministerie moeten nog ongeveer >50.000 helmen in de handel wor den gebracht, wil elke bromfiet ser van een goedgekeurde helm rijn voorzien. Bij de herkeuring werden 522 ïelmen getest volgens twee nor men. Het NL-keur, zoals dat is >pgesteld voor Nederlandse Dromfietshelmen en het oudere, Europese ECE/VN-keur voor mo- ;orfietshelxnen. Die motor fietshelm moest weliswaar ïwaardere k'appen kunnen verdra jen, maar alleen ter bescherming van de bovenzijde van het hoofd. De NL-helm voor bromfietsers, moet een groter stuk beschermen maar dan wel tegen mindere slappen. De 522 helmen in het ministerië le onderzoek waren van 59 typen die totaal 88 procent uitmaken van ie markt van goedgekeurde hel men. Van de 59 typen konden 10 niet beoordeeld worden omdat te sveinig exemplaren in het onder soek betrokken konden worden. Bleven over 49 typen, ofwel 83 orocent van de markt. Van die 49 typen voldeden er 28 (56 procent van de markt) aan de ML-eisen. Volgens ANWB en Consumen tenbond was dat er één. Nog eens 18 typen voldoen aan de ver zwaarde ECE/VN-eisen, ofwel 41 procent van de markt. Slechts drie typen konden geen van beide eisenpakketten door staan. Dat is drie procent van be oordeelde, en 2.3 procent van de totale markt. Uitspraak van de ministeriële coördinatie-commis sie, die de herkeuring leidde: "De kwaliteit van deze helmen moeten als onvoldoende worden beoor deeld". Da,t zijn twee helmen van het merk Kangol en de kinder helm van Eurocap. De commissie stelt met enige nadruk dat hoewel de resultaten gunstiger zijn dan mocht worden verwacht op grond van de ANWB Consumentenbondtest, het ge vonden aantal helm typen niet aan de Nederlandse keuringseisen voldoet onbevredigend moet wor den geacht. Daaraan debet zijn gesigna leerde onvolkomenheden in de keuringsreglementen. Extra be zwaar is het ontbreken van een verkoopverbod van niet-goedge- keurde helmen. In de onvolkomenheden in keu ringseisen en keuringsprocedure zal zo spoedig mogelijk worden voorzien door verbeteringen en aanvullingen. Over 't op de kortst mogelijk termijn tot stand komen van een verkoopverbod voor niet goedgekeurde helmen zal overleg worden gepleegd met de ministe ries van volksgezondheid en mi lieuhygiëne e Justitie. Minister Westerterp overweegt geen aanvulling van de keurings eisen met betrekking tot het ge hoor. Volgens hem is op zichzelf al moeilijk te bepalen wat de betéke nis is van een veilige deelname aan het verkeer door een brom fietser. In de gisteren verschenen nota wordt geen verklaring gegeven voor de aanzienlijke verschillen in resultaten tussen het ministerië le onderzoek en de test van ANWB en Consumentenbond, ondanks 't feit dat beide organisaties bij het onderzoek betrokken waren. De consumententest werd uitgevoerd bij het Britse Standard Institu tion (BSI) en de oorspronkelijke NK-keuring en de herkeuring bij IW-TNO. Naar die verschillen zal nog een nader onderzoek worden ingesteld. Voorlopig worden twee mogelijkheden veronderstelder zouden verschillen kunnen be staan in meetmethoden en het keuringsreglement zou door of BSI of IW-TNO verschillend ge ïnterpreteerd kunnen zijn. DEN HAAG Na vier etmalen van tergende spanning houdt men in Den Haag steeds meer tekening met de mogelijkheid dat de gijzeling een "gladde" afwikkeling zal hebben. In de om geving van het Voorhout wachten naast bijna tweehonderd politiemannen en tientallen mili tairen ook meer dan honderd journalisten op de ontknoping. Soldaten rusten op stretchers in de Dpen lucht. In café De Posthoorn doet een enkeling een hazeslaapje: met het hoofd op tafel. Op korte afstand van de ambas- Boeing te inspecteren. Via de mobi- grip voor het feit dat de regering lade, in het ministerie andse Zaken, verblijven ook ïiensen die het nauwst bij de »eurtenissen op die vierde verdie- Buiten- lofoon bracht hij zijn landgenoten op weinig informatie verstrekt, de terro de hoogte van zijn bevindingen, die hen tot tevredenheid stemden. 13.10 ping betrokken zijn: de familiele- uit het Jen. In het ministerie is een opvang- dieping Sentrum voor hen ingericht: meer politie-functionarissen schieten toe. Jan dertig mensen maken risten luisteren mee, via de radio. Hij zegt dat per dag zes tot zeven Er worden propjes papier telefoongesprekken worden gevoerd op de bovenste ver- met de Japanners. Over de Franse beneden gegooid. Twee ambtenaar in de beleidsgroep op Jus titie zegt hij: "Hij heeft speciale vol machten van zijn regering, maar 13-30 uur: Minister Vredeling Ze worden regelmatig, zoekt de mariniers op het Korte daarvan heeft hij nog geen gebruik eer snel, op de hoogte gehouden Voorhout. Hij toont zich tevreden gemaakt". Burgemeester Marijnen. de ontwikkelingen. Ontwikkelin- over de conditie van de manschap- die de minister vergezelde, voegde er "Er wordt aMereerst reke- worden regelmatig ning gehouden met de belangen van de mensen in de ambassade. Dat De Franse minister van stelt grenzen aan de openheid", toriteiten, politie-functionarissen, en Buitenlandse Zaken Jean Sauvag- 15.00 uur: Op het Franse vlieg- Militairen die zijn ingeschakeld hij de bewaking van de Franse ambassade in Den Haag moeten soms op de meeste vreemde plaatsen de inwendige mens versterken. Een deed dat gisteren op de Lange Voorhout temidden van de vallende herfstbladeren. tal deskundigen de beleidslijnen nargues verklaart in Parijs dat er veld Orly worden de veiligheids naar een onbekende bestemming te brengen. Er is maar zeventig meter zicht op de luchthaven. 16.00 uur: De Japanse terroris ten eisen dat het publiek op straat uit hun gezichtsveld verdwijnt. De NOS-studio, onderkomen voor vele ver uit het raam. 16.20 uur: Alarm tiewagens: kijk uit we Toyota, volgde, met twee vrouw, oosterse typen. Later op de avond wordt het bericht nog enke- het kenteken Uitwerken om tot een oplossing de gijzeling te komen. En er is maar èén oplossing acceptabel: alle gegij- telden moeten ongedeerd vrij ko- pnen. Een overzicht van de gebeurtenis sen van maandag: 12 00 uur: Minister-president Den klyl verklaart dat beide meisjes zijn Vrijgelaten, nadat Foeroeja de tegenheid buitenlandse Journalisten, is daar- le keren herhaald. Rekening wordt einde nog niet in zicht is. Hij voegt en honderden olievaten, grote hoe- "We hebben geen onenig- veelheden prikkeldraad en houten le Nederlandse regering", planken, worden aangevoerd om te Een Japanner richt zijn voorkomen dat de terroristen naar wapen uit het meest linkse raam van Parijs gaan. 15.00 u.Op Schiphol stijglt de Fran se Boeing 707 op. Met een beman ning van Transavia, die zich be- geboden de Franse te persconferentie. Hij vraagt be- reid heeft verklaard de terroristen door alleen nog maar vla de Konink lijke Schouwburg te bereiken. 16.15 uur: Drie politiemensen lo pen naar de zijkant van de Fran se ambassade. Aan een touw dat uit een van de bovenste verdiepingen den twee marine-helicopters. Ze hangt, bevestigen ze een pakketje den in gereedheid gehouden waarschijnlijk voedsel voor de gegijzelde diabeticus. De Japanner die het pakketje ophaalt buigt zich gehouden met de mogelijkheid dat met de oosterse vrouw Sjlganotou wordt bedoeld. beter bekend als „de koningin van het Rode Leger". 16.30 uur: Op SchiphoO laai de rijkspolitie. In de nabijheid van de Franse ambassade staat al sinds zondagmiddag een helikopter. of het een bezetter of is. gegijzelde 20.20 uur: Tussen de inmiddels op- alle poli- getrokken tenten zitten op het Lan- een blau- 6e Voorhout mariniers op een in de open luclht neergezet televisietoestel naar 'De stille kracht te kijken. 20.30 uur: In een plastic zak wordt een pakketje met Jodium en aspiri ne naar de bo/ens.e verdieping van de ambassade opgehesen door hoofd inspecteur J. Posthumus. 20.40 uur: Hec blijkt dat visrestau rant Sauer open is. Gasten mogen door de afzetting, maar worden be geleid door een politie-agent. 21.40 uur: het gordijn van een van de ramen van de aimbassade wordt opzij getrokken en gedurende een halve minuut kijkt iemand naar bui ten. Het is onmogelijk vast te stellen 21.50 uur: De Mystere op Schiphol wordt verplaatst. 2.00 uur: Vanaf de vierde etage wordt anderhalf kilo verrot vlees plus een dienblad naar beneden ge gooid. 2336 uur: Er komt een melding, dat op de hoek Herengracht Blijen- bung zou zftn geschoten op twee agenten. De dader(s) rijden in een groene Fiat 128. Deze melding wordt later ontkracht, eerst wordt gepraat over een ketsend vuurwapen, later blijft er helemaal niets meer van de melding over. 0.15 uurGroat aaarm aan a-lde wa gens; er is een witte volkswagensta tioncar kenteken 3333 DW gesig naleerd met twee Japans uit'ziende een Japans uitziende met rode jas. Iedereen denkt aan Foesako Okoeidaira, het brein achter de bewegingen van het Ja panse Rode Leger. 1.00 uur: De wagen blijkt geen Ja panners te bevatten. De betrokken agent "moet zich in de mist hebben vergiist". 4.30 uur: Minister Van Agt gaat met de politievoorlichter de Ameri kaanse ambassade binnen. 5.15 uur: Minister Van Agt komt weer naar buiten, zeer duidelijk ui terst vermoeid en verklaard dat de onderhandelingen gaande blijven. Kinderbijslag op de helling De k.nderbijslagwetgeving moet volledig worden herzien, zo meent minister Boersma (Sociale Zaken). Zo is het de bedoeling in de toekomst de verschillen in aanspraken tussen zelfstandigen en werknemers op te heffen. Peze plannen zullen worden uitgewerkt, waarbij ook rekening zal worden gehouden met het streven naar een rechtvaardige inkomensver deling. De leeftijdsgrens voor kinderen, waarvoor kinderbijslag wordt be taald, 'ai op 18 jaar worden gesteld. Dit in samenhang met de te ont werpen studiefinancieringsregeling van staatssecretaris Klein (Onder wijs) en het nieuwe wetsontwerp Volksverzekering Arbeidsongeschikt heid. DEN HAAG Het door het kabi- {net in de miljoenennota voorgestel- ide uitgavenbeleid is er een van "na ions de zondvloed", dat met de term (potverteren nog voorzichtig is aan geduid. Dit zegt VVD-fractievoorzit- ter Hans Wiegel in zijn commentaar op troonrede en miljoenennota. Hij 'heeft kritiek op de voorgenomen be strijding van de werkloosheid door 't jkabinet-Den Uyl en concludeert dat jhet kabinet de werkloosheid onvol- doende centraal stelt. De VVD stelt zich op het stand punt dat de werkloosheid slechts grondig kan worden aangepakt als Ihet verbeteren van het onderne mingsklimaat centraal wordt ge steld, als zoveel mogelijk ruimte wordt gegeven aan de vrije bestedin gen en als het particulier initiatief ten sterkste wordt aangemoedigd. In zijn commentaar kondigt Wiegel 'n tegenplan aan. waarin een belas tingverlaging wordt voorgesteld, die gelijk is aan de extra-opbrengst als gevolg van de stijging van de aard- gasprijs (2.5 miljoen). Naast deze belastingverlichting wenst de VVD 'fc volledig doorgaan van de inflatiecor rectie, het tegemoetkomen op een aantal punten van de zelfstandigen, belastingverlichting voor de midden groepen en fiscale maatregelen ter bevordering van het ondernemings- klimaat. Tn zijn commentaar wijst Wiegel erop, dat aan verbetering van het ondernemingsklimaat geen woord wordt gewijd en geen cent besteed. De particuliere bestedingsmogelijk heden worden, naar zijn mening, on voldoende verruimd, terwijl de stij ging van de overheidsuitgaven met 23 procent "te hoog" is. De extra-op brengst als gevolg van de prijsstij ging van het aardgas wordt, naar de mening van de heer Wiegel, door het kabinet "ten onrechte" voor een deel gebruikt om de uitgaven van de overheid op te voeren en voor het doorzetten van de socialistische nl- velleringspolitiek. Toekomst Meer op de toekomst gerichte uit-» werkgelegenheid. Andriessen be treurt het dat het kabinet niet heeft geprobeerd het geheel van regels in zake lonen en prijzen te verbeteren nu volstrekt terecht overigens de machtigingswet zal vervallen. PPR: tevreden De PPR is tevreden met de wij ze waarop de aardgasruimte ten be hoeve van de zwaksten wordt ge bruikt. Maar de kamerfractie mist maatregelen gericht op een meer De AR-fractieleider meent dat de regionale kernen van werkloosheid, bijvoorbeeld het noorden, aandacht moeten blijven houden. Ten aanzien van de zelfstandigen doet Aantjes twee suggesties: 1. verlaging van de omzetgrenzen waar beneden onder nemers geen btw hoeven af te dra gen, 2. vooruitgrijpen op de aanpas sing van het fiscale winstbegrip. De volksverzekering voor arbeidsonge schiktheid dient zo mogelijk niet op 1 juli 1976, maar op 1 Januari 1976 Wiegel: „Na ons de zondvloed". gaven krijgen naar de mening van KVP-fraotievoorzitter mr. Andries sen te weinig aandacht. In een com mentaar op miljoenennota en troon rede, welk laatste stuk naar zijn smaak evenwichtiger van presenta tie dan verleden Jaar is, zegt Andries sen de stijging van de uitgaven uiter mate hoog te vinden. "Toch kunnen bomen niet in de hemel groeien". Veel nieuw geld uit extra-aardgas opbrengst wordt bestemd voor ver hoging van oude uitgavensoorten. Met de meer op de toekomst gerich te uitgaven doelt Andriessen op ener- gieresearch en versterking van de produktiestructuur. Andriessen noemt de aanpak van de werkloosheid nog weinig overtui gend. Een op scherpe nivellering ge richt inkomensbeleid komt gemakke lijk in botsing met de bevordering van een gezond investeringsklimaat, nodig voor de bevordering van de eerlijke verdeling van de bestaande ruimte. 'De armen krijgen meer, de rijken houden evenveel", zou de be leidsvoornemens kunnen kenmer ken. De PPR-fractie geeft de voor keur aan "de armen krijgen meer, de rijken minder". Dit zal zeker no dig zijn", aldus- het PPR-com- mentaar op de miljoenennota "wan neer de aardgasbaten minder con sumptief zouden worden aange wend. Op den duur kan deze ver- deelvraag niet worden ontlopen". PvdA: zorgen AR: redelijk Het voorgenomen beleid ademt een geest van redelijkheid en gematigd heid. Dat is de mening van AR-frac- tievoorzitters mr. Aantjes over mil joenennota en troonrede. Aantjes zet een vraagteken bij de door de regering aangegeven maatstaven, bij de keuze van landen waaraan Neder land rechtstreeks ontwikkelingshulp verleent, al is hij verheugd over de doelstelling het niveau van onze ont wikkelingsinspanning tegen 1976 op anderhalf procent van ons nationa le inkomen te brengen. maatregelen aangekon'digd om de nood waarin middenstanders, land bouwers en tumders verkeren, te le nigen. Deze kritiek geeft de CHU- fractie in de Tweede Kamer in haar commentaar. Waardering daarentegen heeft de fractie voor de aandacht in de troon rede voor de toegenomen tendens tot agressie en gewelddadigheid In de Ne derlandse samenleving. Naar de mening van de CHU zijn de regeringsplannen over de problema tiek van de gastarbeiders en de Suri naamse werknemers te vaag en biedt het beleid in de welzijnssector te wei nig vooruitzichten. Ook acht de CHU de voortgang van de milieu- en ge zondheidswetgeving onvoldoende. Dat in de troonrede de bede tot steun is weggelaten, beschouwt de fractie ran de rede. De PvdA-tweede-kamer-fractie is tevreden over het financiële beleid dat uit miljoenennota en troonrede oprist, maar maakt zich zorgen over de aanpak van de structurele werk loosheid en is ongerust over het tem po, waarin de door haar zo gewenste maatschappelijke veranderingen ge stalte krijgen", aldus de eerste reac tie van PvdA fractievoorzitter Ed van Thijn. Van Thijn constateert voorts, dat het aandeel van de overheid in de aard gaswinsten gelukkig beduidend toe neemt. Dat zelfs maar een gering deel van de meer-opbrengst van het aardgas in de zakken van de olie maatschappijen zou terecht komen, stuit bij de fractie op zeer grote be zwaren. Van Thijn noemt 'het op vallend", dat op geen enkele manier maatregelen worden aangekondigd ter afroming van hoge winsten van grote bedrijven in sterke bedrijfs takken. Dit geld, aldus het commen taar, zou ook moeten worden ge bruikt ten benoeve van de werkge legenheid. CHU: onvoldoende Er worden onvoldoende feitelijke Andriessen: „Toch kunnen bo- len niet in de hemel groeien DS 70: passief Fractievoorzitter dr. Drees '70 heeft de zijns inziens houding van het kabine„ ten aan zien van dringende problemen als inflatie, immigratie en werkloosheid in de bouw gehekeld. Opvallend noemt hij de passieve houding ten opz'chte van de proble men op langere termijn: energie- en grondstoffen, het milieu - de enige uitgaafstajging die wordt bejammerd is die voor het openbaar vervoer. Funest acht hij het, dat het ka binet de inkomsten uit aardgas be handelt als een permanent vloeien de stroom van lopende inkomsten. Dit is echter het uitputten van een voorraad, van een nationaal bank saldo, aldus de heer Drees. NCWwaardering Het Ned. Christelijk Werkgevers verbond heeft er waardering voor dat het kabinet de druk van belas tingen en sociale premies gelijk wil houden, maar vindt dat 't bedrijfs leven er bij de aangekondigde be lastingverlichting maar bekaaid af komt. Het nogal zonnig geschetste beeld van onze economie steunt op een smal en eenzijdig draagvlak van slechts enkele exporterende sec toren. aldus het NCW. De onder nemingen, die het van de binnen landse afzet moeten hebben en er slechter voorstaan, blijven zitten in de kqu van strakke priisbeheersing en sterke kostenstijgingen, vooral in de loonsfeer. Het CNV staat positief tegenover het verder bevorderen van investeringen in zwakke gebieden en tegenover uit breiding van de maatregelen in het kader van de bezitsvorming. Toe nemend eigen woningezit zal ook de werkgelegenheid in de bouw ten goede komen, zo zegt het NCW. VNOmoeilijk overleg De steeds verder uiteenlopende ontwikkelingen in verschillende de len van het bedrijfsleven zullen bij de huidige beleidsvoornemens van het kabinet het overleg over het ar beidsvoorwaardenbeleid in 1975 be moeilijken. Aluds het verbond van Nederlandse Ondernemingen in zijn eerste reactie. Het VNO stelde vast. dat in het algemeen gespro ken de ondernemer uit de regerings plannen weinig optimisme zal kun nen putten voor een spoedige ver betering van het ondernemings klimaat in Nederland. Middenstand Het overlegorgaan van de een- trale ondernemersverbonden (KVO, NKVO en NCOV) vindt naar zijn voorlopig oordeel de aangekondigde regeringsmaatregelen, in het licht van de benarde situatie in het mid den- en kleinbedrijf, onvoldoende. De begroting 1975 levert geen bijdra ge aan de inflatiebestrijding. Inte gendeel, de verhoging van de aard- gasprijs draagt aanzienlijk bij tot de prijsstijgingen en de kostenstij ging in het bedrijfsleven, aldus het overlegorgaan. Vakbeweging Ook de drie vakcentrales vinden de door de regering voorgestelde maat regelen ter bestrijding van de werk loosheid onvoldoende. Dit geldt zowel voor de omvang als de aard van de ze maatregelen. In een voorlopig commentaar stel len de verbondsbesturen van NVV, NKV en CNV, dat de financiële mo gelijkheden voor een doeltreffende bestrijding van de werkloosheid ruimschoots aanwezig zijn. Met belangstelling hebben de centra les kennis genomen van het plan van de regering zo spoedig mogelijk de Sociaal Economische Raad advies te vragen over het te voeren sociaal beleid in de onderneming en een wetsvoorstel tot het toekennen van het recht van beroep aan onderne- mingsraad tegen onredelijke beslis singen van de ondernemingsleiding in te dienen. Overigens missen de vakcentrales een aanduiding van de regeringsvoornemens wat betreft het stakingsrecht en democratisering in en buiten het bedrijfsleven en de grotere openbaarheid in en rond de onderneming. PHILIPS „Jlrgenta" Super Lux: de lamp met 30 meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13