'Dure energie gevaar voor economie Vorrink: in 1975 500 miljoen meer Volksverzekering tegen arbeidsongeschiktheid Troonrede Toename gemeenten met tekort Steun slachtoffers apartheid verhoogd DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 PAGINA Het conflict in het Midden-Oosten en de strijd oni Cyprus hebben op nieuw bewezen hoezeer het behoud van de vrede en de opbouw van de internationale rechtsorde een niet aflatende inspanning vergt. Verheugend en bevrijdend is het tiat in Portugal en Griekenland re geringen aan het bewind zijn geko men die de democratie willen her stellen. De onafhankelijkheid van ide Portugese gebieden in Afrika is (binnen bereik gekomen. Dekolonisa tie en democratisering moeten ge paard gaan met versterking van de banden van beide landen met de (Europese Gemeenschap. Hoezeer winst voor de democratie dn Europa en de ontwikkeling in «Afrika nieuwe perspectieven openen, er is nog een moeilijke weg te gaan. Dat geldt ook voor het over winnen van de onaanvaardbare te genstelling tussen arme en rijke Handen. Ook in dat licht wil de re gering het gezag en de doeltref fendheid van de Verenigde Naties helpen versterken. (De Nederlandse hulpverlening zal in het komende Jaar met bijna een derde Worden verhoogd. In het vier jarenplan dat u heden ontvangt is de doelstelling verwezenlijkt dat de ontwikkelingshulp met ingang van 1976 14 To van het nationale inko men zal bedragen. De keuze van landen waaraan Nederland recht- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini 6treeks ontwikkelingshulp verleent zal meer dan voorheen worden be paald door de mate van armoede, de behoefte aan bijstand en door het aldaar gevoerde beleid. De mo gelijkheden voor onmiddellijke hulpverlening bij hongersnoden en overstromingen worden verruimd. Nederland zal bijdragen aan struc turele maatregelen ter bestrijding van de toenemende voedselschaar ste. De scherp gestegen prijzen van grondstoffen en energie hebben in de wereld het gevaar opgeroepen van economische teruggang en grote werkloosheid. Internationale samen werking gericht op behoud wan werkgelegenheid is thans geboden. In ons land heeft de ongekende in voerprijsstijging het voorgenomen beleid tot vermindering van inflatie en werkloosheid doorkruist. Al heeft Nederland de energiecrisis naar ver houding goed doorstaan, de uitvoe ring van het wetgevend program van het kabinet is er wel door ver traagd. Met de plannen die de re gering nu ontvouwt beoogt zij de binnenlandse bestedingen te vergro ten, de werkloosheid terug te drin gen en de uitvoering van haar pro gram vaart te geven. De rijksbegroting is voor het eerst geplaatst in het perspectief van be leidsafspraken voor een vierjarige periode. De principiële uitgangspun ten van het kabinet komen tot uit drukking in een sterke verhoging van de uitgaven voor welzijn en onderwijs, ontwikkelingshulp en so ciale voorzieningen, subsidies voor volkshuisvesting, openbaar vervoer en stadsvernieuwing. De ontwikke ling naar een samenleving met minder ongelijkheid, zoals dit kabi net die voor ogen heeft, krijgt hier in gestalte. De begroting 1975 doet de uitgaven van rijk en gemeenten aanzienlijk stijgen en schept ruimte voor een toeneming van het vrjj besteed baar inkomen. Om deze inkomens verbetering te verwezenlijken zonder de inflatie aan te wakkeren, is ge kozen voor een verlichting van las ten in de sfeer van belastingen en sociale premies. De regering acht deze verlichting temeer gewenst nu de aardgasprijzen uit een oogpunt van een verantwoord energiebeleid moeten worden verhoogd. De overheidsbijdrage aan het Ouder- domsfonds wordt met ruim 500 min. extra vergroot, waardoor de premiestijging bij de AOW zal ver minderen. Een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting wordt voorgesteld waarvan de lagere inko mens naar verhouding het meest zullen profiteren. De inflatiecorrec tie bij de loon- en inkomensbelas ting zal voor 80% worden toegepast. In afwachting van de komende be slissing over de invoering van een vermogenswinstbelasting zal het dit Jaar verhoogde tarief in de vermo gensbelasting voor 1975 worden ge handhaafd. De regering vertrouwt erop ook na het vervallen van de machtigings wet te kunnen rekenen op de me dewerking van de sociale partners. Zij wil met hen de komende maan den intensief overleg plegen. Daar bij wenst zij ook de problemen te betrekken die voortvloeien uit sterk uiteenlopende rendementen en one venredige winsten in ondernemin gen. Zij wil een strak prijsbeleid handhaven. Zij hecht grote waarde aan de totstandkoming van een centraal akkoord over het arbeids voorwaardenbeleid in 1975, zowel ter beteugeling van de inflatie als voor de voortzetting van een inkomens beleid dat in beginsel alle inko mensgroepen omvat. Op mogelijkhe den en grenzen van een verdere verkleining van de inkomensver schillen zal nader worden ingegaan in de eind van dit Jaar uit te bren gen interimnota. De regering acht het behoud van een gezond en breed gespreid mid den- en kleinbedrijf, ook in de landbouw, maatschappelijk van gro te betekenis. Op de scherpe inko mensdaling in de landbouw heeft zij gereageerd met een aantal maatregelen, die door verdergaande regelingen in Europees verband zul len moeten worden gevolgd. Overigens wil de regering de positie verbeteren van de zelfstandigen in het algemeen. Van de aangekondig de fiscale en sociale maatregelen zullen ook zij voordeel hebben. De regering wil daarenboven een deel van het bedrijfsvermogen vrijstellen van vermogensbelasting en de mo gelijkheid tot reservering ten be hoeve van de oudedagsvoorziening verder verbeteren. Nog dit kalender- Jaar zal zij een wetsontwerp indie nen voor een volksverzekering tegen arbeidsongeschiktheid. Aan de So ciaal-Economische Raad zal zij ad vies vragen over de wens te komen tot een werkloosheidsvoorziening voor zelfstandigen die hun beroep of bedrijf hebben moeten beëindi gen. De werkloosheid treft velen hard. De bestrijding ervan staat in het regeringsbeleid centraal. De in de begroting voorziene verhoging van de overheidsuitgaven zal aan rond 45 000 mensen werk kunnen geven, mede door een aantal verbeteringen in de financiële situatie van de ge meenten De u dezer dagen aan te bieden interimnota over de werk loosheid bevat een nieuw program voor aanvullende werkgelegenheid en maatregelen gericht op het beter doen functioneren van de arbeids markt. Speciale maatregelen worden genomen ter vergroting van werkge legenheid in de bouw. Voor dit sa menstel van maatregelen is een be drag van 600 min. beschikbaar. Knelpunten van procedurele aard die de voortgang van overheids- en particuliere investeringen belemme ren, zullen worden weggenomen. Nog voor het einde van dit Jaar komt de regering met voorstellen voor een meer fundamentele aan pak van de zo hardnekkige structu rele werkloosheid. Het industriebeleid gericht op her structurering van bedrijfstakken zal worden versterkt en aan het regio nale beleid zullen extra stimulansen worden gegeven. Voorgesteld wordt de wet selectieve investeringsrege ling, zij het in gewijzigde vorm. op 1 Januari aanstaande ln te voeren. In de spoedig aan te bieden ener gienota stelt het kabinet een inte graal beleid voor om te komen tot een vertraging van de groei van het verbruik en een vergroting van de zekerheid van de energievoorziening. Binnenkort zal u een ontwerp van wet bereiken dat de mogelijkheid biedt regelen te stellen met betrek king tot prijzen voor aardgas, zowel voor afzet in Nederland als voor export. Het aandeel van de overheid in de opbrengsten van het aardgas wordt aanzienlijk vergroot. In deze tijd van toenemend geweld vraagt de bescherming van persoon en goed bijzondere zorg. Het onder zoek naar de oorzaken van de ver ruwing zal worden verdiept. De re gering zal, voorzover dit in haar vermogen ligt, verandering brengen in de maatschappelijke factoren die agressief gedrag in de hand kunnen werken. Op korte termijn zal de politie belangrijk worden uitgebreid en beter voor haar taak toegerust. De resultaten van de invoering van maximumsnelheden duiden erop dat het aantal dodelijke ongevallen in het verkeer aanzienlijk kan worden verkleind. Een nationaal beleidsplan voor de verkeersveiligheid zal u worden aangeboden. Op de weg naar spreiding van macht en meer actieve deelneming aan het bestuur wil de regering in het komende Jaar concrete resulta ten bereiken. Er moet meer be scherming komen tegen onredelijk handelen van overheid, instellingen en ondernemingen, en meer zicht in de wijze waarop zij tot hun be sluiten komen. Daarom zullen u spoedig wetsont werpen bereiken over de openheid en openbaarheid van bestuur, de instelling van een ombudsman en een beroepsrecht van de onderne mingsraad tegen bepaalde besluiten van de ondernemer. Voor het eerst zijn gelden uitgetrokken voor subsi diëring van vormingsactiviteiten van politieke partijen- De wettelijke bescherming van de consument wordt verbeterd; een wetsontwerp tegen misleidende reclame zal in 1975 worden ingediend. De regering onderzoekt hoe aan gesubsidieerde instellingen een democratische be stuursvorm kan worden gegeven. Zij heeft bij de Sociaal-Economische Raad aangedrongen op spoed met het gevraagde advies over taak, sa menstelling en bevoegdheden van de ondernemingsraad. Zij blijft er naar streven nog in 1975 tot nieuwe regelingen op dit gebied te komen. De regering ziet verwezenlijking van een gelijkwaardige positie van de vrouw op alle terreinen van onze samenleving als een dringende zaak, niet alleen van wetgeving maar evenzeer van actie en overtuigen. Daartoe zal zij een Nationale Ad viescommissie Emancipatie instellen. Zij zal een begin maken met het geven van financiële 6teun aan kin dercentra. De regering hoopt dat de wet die gelijke beloning voor vrou wen afdwingbaar stelt, per 1 Janua ri in werking kan treden. Over de toekomstige ontwikkeling van het gehele onderwijs zal de re gering in het komende Jaar haar visie bekendmaken. Het verplichte schoolgeld voor het kleuteronderwijs wordt volgend schooljaar afgeschaft. Voor het buitengewoon onderwijs, het onderwijs aan kinderen van buitenlandse werknemers en aan kinderen die door maatschappelijke omstandigheden in him ontwikke ling worden belemmerd, zullen extra middelen ter beschikking komen. Volgend Jaar wordt de tweede dag leerplicht voor 16-jarigen ingevoerd. U kunt de opzet tegemoetzien van één 6telsel voor hoger onderwijs en een wetsontwerp voor de oprichting van een instelling van hoger onder wijs te Maastricht. De nota over de organisatie van het wetenschappe lijk onderzoek zal het kabinet u nog dit kalenderjaar doen toeko- Op het gebied van pers, radio en televisie streeft de regering naar het veiligstellen van een veelzijdige meningsuiting en het dienstbaar maken van de media aan perma nente vorming. Hierover zult u een nota ontvangen. In haar welzijnsbeleid laat de rege ring zich leiden door de gedachte dat aan die groepen van de bevol king die minder ontwikkelingskan sen hebben, voorrang moet worden verleend. De bescherming van onvervangbare natuurgebieden blijft een hoge prio riteit behouden, zoals tot uiting is gekomen in de behandeling van de Dollard- en Oo6terschelde-proble- matiek. De milieuwetgeving wordt aangepast en uitgebreid, en de ontwikkeling van schone produktieprocessen be vorderd. In de loop van het begrotingsjaar zullen u ontwerpen bereiken voor een Grondwaterwet, een Wet bo dembescherming en een Wet afval stoffen. Een eerste indicatief meer jarenprogramma voor de bestrijding van de vervuiling van het opper vlaktewater kunt u omstreeks de jaarwisseling tegemoetzien. Een der gelijk programma ten aanzien van de luchtverontreiniging is in voor bereiding, evenals het tweede deel van een programma van maatrege len ter sanering van het Rijnmond gebied. Een ontwerp van wet inzake geluidshinder zal in 1975 gereedko men. Dezer dagen ontvangt u een wetsontwerp tot wijziging van de Luchtvaartwet dat voorziet in de vaststelling van geluidszones rond- 'om vliegvelden. In het afgelopen Jaar bleek het mogelijk de groei van de kosten voor de gezondheidszorg belangrijk te beperken. Het ligt in het voorne men de overcapaciteit aan zieken huisbedden te verminderen. In aansluiting op de nota huur- en subsidiebeleid zal de regering maat regelen voorstellen om de achter stand in huisvesting van Jongeren en alleenstaanden weg te werken. Een structuurschema over de wen selijke ontwikkeling op lange ter mijn van verkeer en vervoer zal verschijnen in samenhang met het tweede deel van de Derde Nota Ruimtelijke Ordening. Daarin wordt het beleid uitgestippeld ten aanzien van spreiding en mobiliteit van de bevolking, de ontwikkeling van groeikernen en de instandhouding en versterking van de steden. In 1975 zal volgens plan de bouw be ginnen van de eerste woningen in de nieuwe stad Almere. Een wets ontwerp tot toekenning van een voorkeursrecht aan gemeenten bij verkoop van onroerend goed kunt u dit zittingsjaar tegemoetzien. Tege lijk en in samenhang met het ko mende wetsontwerp op de stadsver nieuwing zal worden voorgesteld onteigening tegen gebruikswaarde mogelijk te maken. Met de in de Defensienota voorge stelde plannen meent de regering de basis te hebben gelegd voor een kwalitatief goede krijgsmacht die in staat is haar bondgenootschappelij ke verplichtingen in Noord-Atlan tisch verband te vervullen. De regering zet zich in om het spoedig welslagen te bevorderen van de besprekingen over wederzijdse beperking van de strijdkrachten in Centraal Europa en om te bereiken dat de conferentie inzake veiligheid en samenwerking in Europa alspog een wezenlijke bijdrage tot ont spanning zal kunnen leveren. Een verbod van alle kernproeven acht zij een noodzakelijke bijdrage voor het beteugelen van de nucleaire be wapeningswedloop. Het veelal te leurstellend functioneren van de Europese Gemeenschap mag niet doen vergeten, dat zij een onmisba re plaats inneemt ter verzekering van welzijn en welvaart. Naast ver sterking blijft fundamentele demo cratisering van de Gemeenschap ge boden. In het komende parlementaire Jaar zullen in Koninkrijksverband be langrijke beslissingen moeten wor den voorbereid ter verwezenlijking van de onafhankelijkheid van Suri name uiterlijk eind 1975. De rege ring is bereid alle medewerking te verlenen aan de planmatige voorbe- reiding van de onafhankelijkheid, die de regering van de Nederlandse Antillen zich ten doel heeft gesteld. De sterk toegenomen migratie uit Suriname schept ernstige problemen voor opvang, huisvesting en werkge- legenheid. Er worden maatregelen genomen om deze problemen het hoofd te bieden. Op korte termijn zal met de Surinaamse regering over een samenstel van voorzienin gen overleg worden gevoerd. Leden van de Staten-Generaal, Veel hervormingen die het kabinet bij zijn optreden in het vooruitzicht heeft gesteld, zullen dit zittingsjaar door u gewogen moeten worden aan; de hand van wetsontwerpen en be leidsnota's. Veel arbeid en toewij-* ding zal van ons allen worden ge vergd. Met het uitspreken van de hoop dat wij daartoe de kracht zul len ontvangen, verklaar ik deze zit-, ting van de Staten-Generaal ge opend. 17 september 1974 Minister De Gaay Fortman Het aantal gemeenten met een niet sluitende begroting over 1974 is toe genomen. Deze stijging is voorname lijk een gevolg van de toeneming van het nadelige saldo op de onder- wüs-paragrafen in die begroting. Volgens minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) kan deson danks toch gesproken worden van een lichtpunt, omdat het totaal be drag van deze tekorten het vorig Jaar duidelijk lager is dan in 1973. In de begroting van het gemeente fonds voor 1975 is voor de verbete ring van de algemene uitkering aan de gemeenten een bedrag van f 120 miljoen extra opgevoerd. Voor ver betering van de vergoedingen lager onderwijs is op de begroting f 32,5 miljoen extra uitgetrokken. Uit de toelichting op de begroting blijkt, dat maatregelen in voorbe reiding zijn om tegemoet te komen aan de financiële moeilijkheden van gemeénten met een extreem net van wegen buiten de bebouwde kom. Mee gedeeld wordt, dat met ingang van 1976 zodanige rijksbedragen in de ge meentelijke openbare vervoerbedrij ven verstrekt zullen worden dat de normverliezen voor honderd procent worden gedekt. De ministers Vorrink (Milieuhy- spreekt, constateert zij enerzijds een grote, grensoverschrijdende rivieren, giëne) en Lubbers (Economische Za- merkbare verbetering in de wateren dankzij het toenemende aantal zui- ken) zijn het erover eens dat ml- die niet in verbinding staan met de veringsinstallaties, maar anderzijds worden de kustwateren steeds meer lieuhygiënische maatregelen geen i delige invloed zullen hebben op de werkgelegenheid. Maar wel is het zo dat bepaalde bedrijfstakken de kartonindustrie in Groningen, de aardappelmeelin- dustie in de Veenkoloniën, de leer industrie in Noord-Brabant en een aantal papierfabrieken in Eerbeek problemen opleveren doordat zij regionaal sterk zijn geconcentreerd en relatief sterk verontreinigende produktieprocessen hebben, waarvoor zij zeer hoge heffingen (zouden) moeten betalen. Voor deze gevallen wordt naarstig op overheidssteun ge studeerd. Minister Vorrink, die voor haar ge zamenlijke begroting van volksge zondheid en milieuhygiëne 500 mil joen gulden meer krijgt da, vorig Jaar, ziet in grote lijnen dezelfde mi lieu-hygiënische knelpunten als in 1974. Dat zijn de Rijn, de Rijnmond, de vele ongecontroleerde afvalstor- tingen, ondergrondse verwijdering chemisch afval en de te grote ge luidshinder rond vliegvelden en op bepaalde verkeersaders. Voor het eerst wordt nu echter ook de slechte situatie van de Donge en de in dustrie in oudere woonwijken ge noemd. Waar minister Vorrink de kwali teit-van het oppervlaktewater be- ALLE BELASTINGEN DE BELASTINGOPBRENGST 1975(ram:^ vervuild door het lozen van vast en vloeibaar afval en door afgewerkte olie van pleziervaartuigen. MILJOEN GULDEN Vanaf 1 juli 1976: Het kabinet wil er naar streven de cifieke karakter tot een bedrag van Volksverzekering Arbeidsongeschikt- f50.000 worden vrijgesteld van ver heid in te voeren per 1 juli 1976. mogensbelasting Verder zal samen Nog dit jaar zal het wetsontwerp, met het bedrijfsleven worden onder dat naast de werknemers ook de zelf- zocht of de administratieve werk- standigen een arbeidsongeschikt- zaamheden in het midden- en klein heidsverzekering geeft, worden inge- bedrijf, die de fiscale en sociale wet- diend. geving voor de ondernemers met zich meebrengen vereenvoudigd kunnen Andere maatregelen voor de zelf- worden, standigen in het midden- en kleinbe- Bovendien wordt gedacht aan een drijf: toepassing van de Werkloosheidsvoor- de vrijstelling in de eindafreke- ziening voor zelfstandige onderne- ningswinst z&l worden verruimd. Be drijfsvermogen zal vanwege het spe- drijf aangewezen zijn op een baan Minder dan 200.000 kinderen geboren DEN HAAG Het departement van Volksgezondheid beschikt over aanwijzingen, dat de geboor te van het eerste kind in jonge gezinnen wordt uitgesteld. Dit staat in de toelichting bij de be- groting-1975 van het departe ment, en wel in de paragraaf over de gezinsvorming. Vorig jaar werden in Neder land voor het eerst' sinds 1942 minder dan 200.000 kinderen ge boren. De netto vervangingsfactor is hiermee beneden de waarde 1 gekomen. Dit zou inhouden, aldus de toelichting, dat de bevolking op den duur zou gaan afnemen Als de aanwijzingen juist zijn, dat de geboorte van het eerste', kind wordt uitgesteld, kan de net to vervangingsfactor stijgen. In het eerste kwartaal van dit jaar was echter nog steeds sprake van een dalend geboortecijfer. Nerderland overweegt financiële heer over Namibië onwettig is. naast diedoor °Phe"lng_!an^U^ be_" steun te verlenen aan het instituut zich neergelegd. de VN-commissaris voor Nami bië (zuidwest-Afrika) het ad- toe Evenals vorig jaar zegt de regering- GEEN BTW OP DAGBLADEN De regering wil ook in 1975 nultarief voor abonnementen op dag- Ugdnieuwsbladen handhaven. e Tariefverhogingen bij de PTT blij ven nodig, aldus de Memorie van toelichting op de begroting van de PTT. Het tekort bij de post zal vol gend Jaar ruim f 92 miljoen bedra gen. Het bedrijfsresultaat voor 1975 wordt geraamd op f 437,6 miljoen, waarin zijn begrepen het voordelig exploi- de telegrafie (f 24 .miljoen) van de telefonie (f182 Positie oudere werkloze beter Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft plannen in de maak om de fi nanciële positie van oudere langdu rige werklozen te verbeteren. ministratieve kader wordt opgeleid te te zullen geven - mogelijk" duidelijk gestal- r met multi-nationa- dat na hefc onafhankelijk wor- ring van de apartheidspolitiek als den van Namibië, het bestuur in dit het verstrekken land zal overnemen. Bijdragen le ondernemingen afspraken moeten worden gemaakt van gegevens aan de nationale heid en aan internationale organen. van de apartheid zullen opnieuw schending van de fundamenfele rechten van de mens, en dat zü zal fondsen voor steun aan slachtoffers blijven toezien op strikte naleving het embargo op wapenzendingen den verhoogd, zo blijkt uit de toe- naar Zuid-Afrika. De bijdragen Deze gegevens zullen bijdragen tot lichting op de begroting van Buiten- het opleidings- en trainingsfonds en beter inzicht in de invloed de multinationals op het economische leven en de problemen die zich daar- Dit is „een tijdelijke steunmaatre- Voor deze mensen, die nauwelijks bij voordoen. Daarmee wordt de ba. Maard, dat in contacten met de gel in afwachting van definitieve ,Tr qsLllLm nog kans hebben op een nieuwe sis »elegd v00r «oUonale regels en zuidafrikaanse regering alles achter- hiiitnn.ric/.nU mcofvannian Hia «fin miljoen). hnan wordt, eredacht. nar» verlencrina internationale - pedrapKlilnen buiten-fiscale maatregelen die gezonde positie van de pers waar borgen". schrijven minister Duisen- berg en staatssecretaris Van Rooijen. Het 4 procent-tarief van de BTW voor muziekuitvoeringen, toneelvoor stellingen, kermissen en dierentuinen wordt voor de komende drie Jaar vastgelegd. HOGER PTT- TARIEF NODIG baan, wordt gedacht aan verlenging van de uitkeringsduur van de Wet Werkloosheidsvoorzieningen (samen met de uitkering van de Werkloos heidswet 2.5 Jaar) tot de 65-Jarige leeftijd onder bepaalde voorwaarden. Deze gedachte zal worden voorgelegd aan de Sociaal Economische Raad internationale gedragslijnen. Afspraken met multinationals het anti-apartheidsfonds van de V.N., zullen, evenals die aan het interna- Opnieuw wordt uitdrukkelijk ver- tionale „defence and aid fund" voor hulp aan slachtoffers van de apart-- heidspolitiek, opnieuw worden ver hoogd. Verder wordt het subsidiebe leid m.b-t. emigratie naar Zuid-Afri- erken- ka gewijzigd. an het Herhaald wordt dat de bestaande wege zal worden gelaten, wat de po sitie van Zuid-Afrika in Namibië kunnen versterken, of als ee: ning van de rechtmatigheid Afrika heeft de uitspraken van de gen van de verwerpelijkheid

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11