Belasting lager voor inkomens onder 50 mille arp 'PREVENTIE' SLOGAN IN GEZONDHEIDSZORG Bredere dan pas nieuwe Kleuters mogen gratis naar school Huurverhoging - 8 procent - verschoven naar 1 juli Nog geen verkorting diensttijd in 1975 STEUN AAN SURINAME EN ANTILLEN wegen, DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 De Jaarlijkse huurverhoging zal volgend Jaar niet zoals aanvan kelijk de bedoeling was in april ingaan, maar op 1 Juli. De huur verhoging zal in het algemeen 8 procent bedragen. De se 8 procent geldt voor voor oorlogse en de na-oorlogse gesub sidieerde woningen. Woningcor poraties en gemeenten die in 1975 'n huurverhoging van 8 pro- oent onredelijk vinden voor wonin gen die ouder zijn dan vijf Jaar, zullen de minister kunnen verzoe ken de huurverhoging voor die wonl igen te mogen matigen. Vo.gend Jaar zal ook een nieuw systeem van inkomenshu- ren door individuele huursubsidies word m ingevoerd. Een en ander blijkt uit de memorie van toelich ting bij de begroting van het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Komend Jaar zullen er 130.000 tot 135.000 nieuwe woningen worden gebouwd. Gestreefd wordt naar 44.000 woningwetwoningen, waar van 9000 bejaardenwoningen en 62.500 premiewoningen, waarvan 9500 bejaardenwoningen. Voor 't overige wordt gerekend op wonin gen die zonder rijkssteun zullen worden gebouwd. In het aantal woningwetwoningen zitten ook 5000 eigen woningen voor minder- draag craohtigen, te bouwen door woningbouwcorporaties. De vernieuwbouw voorziet in in grijp mde verbetering van 10.000 vooroorlogse woningwetwoningen 10.000 vooroorlogse particuliere woningen en in minder ingrijpen de verbetering van 4000 na-oor logse woningwetwoningen en 37.000 vooroorlogse particuliere woningen. Binnenkort zal de mogelijkheid worden geopend voor het opne men van hypothecaire leningen, voor het kopen van een eigen wo ning op basis van oplopende in plaa-s van gelijkblijvende annuï teiten. Dit onder garantie van de gemeente, met deelneming van het rijk. Vojruitlopend op de Wet op de stadsvernieuwing zal er een rege ling romen voor een voorkeurs recht voor gemeenten bij de ver werving van onroerend goed. Ook is een regeling aangekondigd voor een beperkte moderniseringsplicht voor woningen. Het is tevens de bedoeling zowel het bouwen van nieuwe eigen wo ningen als het kopen van bestaan de woningen voor eigen bewoning in stadsvernieuwingsgebieden te bevorderen. In het programma van de rijks gebouwendienst zal naar verwach ting '.n 1975 tot een bedrag van f280 miljoen aan verplichtingen voor nieuwe projecten worden aan gegaan. De legering wil het toepassings gebied van de Wet Selectieve In vesteringsregeling uitbreiden tot de Veluwe. DF.N HAAG Mensen IvlastKaa r vnlcrvm«n Knven «4a triift!<w4tin' «4 milA^n DEN HAAG Mensen met een belastbaar iin'kamen boven de vijftigduizend gulden moeten meer inkomstenbelasting betalen. O nder de 50.000-grens vermindert de druk van de inkomstenbelasting een tikkeltje. DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT IN MILJOEN SULDEN ^'JKSAANDEEL.lncl.C0NJ.POSIENj Gratis storten belastingen kan niet meer Het gratis storten van verschul digde belasting op het postkan toor kan niet meer. Minister Dui- senberg heeft besloten de stor tingsrechten niet langer voor re kening van het rijk te nemen. Dat betekent dat men voortaan self bü elke storting drie kwartjes ex tra moet betalen. De automati sche overschrijving per giro blijft gratis. Renteaftrek in komstenbelasting blijft bestaan De regering heeft definitief beslo ten renteuitgaven te handhaven als aftrekpost bij de inkomstenbelasting. Enige tijd is ln regeringskringen gespeeld met de gedachte rente over hypotheekschulden op een eigen huis niet langer aftrekbaar te stel len. Men heeft deze gedachte laten varen, omdat hij technisch niet uit voerbaar is. Bovendien heeft de regering over wogen. dat beperking van de aftrek baarheid van hypotheekrente poten tiële kopers van eigen huizen zou af schrikken. De regering noemt dit een "ongewenst effect". Ook wat de rente van persoonlijke leningen betreft (bijvoorbeeld voor de aanschaf van een kleuren-TV of een wasautomaat) is de regering tot de conclusie gekomen, dat deze ren te-uitgaven als aftrekpost gehand haafd moeten blijven. Fiscus zet meer mankracht in tegen fraude De strijd tegen fraude bij de belastingen vergt meer mankracht bij de fiscus. Bovendien is de controle van de belastingaangiften tijdrovender dan men had gedacht Voor controle en fraudebestrijding zal de belastingdienst met 430 man worden uitgebreid in de komende Jaren. In totaal stelt het kabinet-Den Uyl een belastingverlaging voor van bij na één miljard gulden. Daar komt nog bij de doorwerking van de al dit jaar per 1 Juli doorgevoerde be lastingverlaging in totaal nog eens een bedrag van 350 miljoen gulden. Iedereen profiteert van een voorstel om de eerste schijf van de loon- en inkomstenbelasting in tweeën te knippen. De eerste schijf zal driedui zend gulden beslaan. Het belasting percentage daarvoor wordt verlaagd van 25 tot 20 procent. Voor de twee de schijf van ongeveer zevenduizend gulden blijft het percentage 25 pro cent. Vrijwel over de gehele linie betekent deze schijvenmanoeuvre een belas tingverlaging van 150 gulden per Jaar. Het niet toepassen van de inflatie correctie op de loon- en inkomsten belasting tot de volle honderd pro cent (wat wel een .harde eis" van de VVD-oppositie is; de regering wil niet verder gaan dan 80 procent) scheelt de gemiddelde werknemer drie tot vier tientjes. Voor mensen met hogere inkomens loopt de strop op tot enkele honderden guldens. Kort samengevat komen de belas tingplannen van het kabinet-Den Uyl hierop neer: over de eerste 3.000 gulden be lastbaar inkomen wordt het belas tingpercentage 20 procent een nieuwe eerste schijf; het minimumpercentage van het bijzonder tarief voor de inkom stenbelasting vakantieuitkeringen gratificaties, tantièmes) wordt ver laagd van 25 tot 20 procent; de vrijstelling die geldt bij sta king van onderemingen of gedenel- ten van ondernemingen, wordt ver hoogd tot 15.000 gulden; het percentage van het inko men van zelfstandigen dat mag wor den gereserveerd voor de oude dag wordt verhoogd tot 10 procent met een eveneens verhoogd maximum van 6.000 gulden; het bedrag dat men belasting vrij mag bijverdienen wordt verhoogd van 400 tot 600 gulden; opbrengsten van bedrijfsspaar- regelingen worden tot een bedrag van 750 gulden belastingvrij (was 500 gulden) De aanslag grens voor de inkomsten belasting wordt 32.900 gulden. Dit is het bedrag waarover alleen loonbe lasting wordt geheven. De invoering van de eerste schijf van 20 procent in de loon- en in komstenbelasting heeft een verla gend effect op het te betalen belas tingbedrag. De beperking van de in flatiecorrectie tot 80 procent (ln plaats van 100 procent) heeft een verhogend effect. Beide invloeden worden in onderstaand staatje weer gegeven. Het „draaipunt" ligt onge veer bij een belastbaar inkomen van 50.000 gulden. Het staatje hierbij heeft betrekking op de belasting voor gehuwden zonder kinderen. DIV.UIT" GAVEN 2392 BUITENL- ZAKEN f K?29UëP LAND- EE,f. VISSER'J 1462 JUSTITIEl ALG. SOCIAL VOORZ- V0LKS6 - - VERKEER .-WEER STAAT 5328 NATION SCHULD 4031 KX.KS- 5688 0NDER- W'JSen WETENS. 16.961 DEFEN SIE 7164 In de gezondheidszorg die minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks voorstaan krijgt de preventie een belangrijke plaats. Zo zal er meer aandacht worden besteed aan ge zondheidsvoorlichting en -opvoeding. Hierover zal binnenkort een rapport verschijnen. Bij de nieuwe preventieve voorzie ningen behoren ook het voorkomen van bepaalde erfelijke aandoeningen, het vruchtwateronderzoek tijdens de zwangerschap en het onderzoek naar baarmoederkanker, waarvoor op de begroting een miljoen gulden ls uit getrokken. Het stimuleren van maatregelen, "ter voorkoming van" gebeurt op een zeer wijd terrein: voor het vroegtij dig onderkennen van aangeboren af wijkingen is een wetsontwerp in voor bereiding. Verder staan er maatre gelen op stapel op de consument be ter voor te lichten over voedings waarde, samenstelling van de voe ding, houdbaarheid en het bewaren, van eet- en drinkwaren. De bijzondere aandacht voor de preventie past in het beleid zoals dat ln de structuurnota gezondheidszorg van Hendriks al is aangegeven: het bevorderen van openbare regionale gezondheidsdiensten. De ziekenhuis zorg de.grootste kostenmaker in Minister Vredeling Het terugbrengen van de dienstplicht voor althans een deel vair de landmacht van 16 tot 12 maanden zal volgend jaar nog niet kunnen doorgaan. Zélfs bij een gunstig verloop van de besprekingen over wederzijdse evenwichtige troepenvermindering in Wenen ziet de minister van defensie nog geen directe realisering van de verkorting. Voornamelijk door prijsstijgingen en het bijtrekken van salarissen komt de begroting voor 1975 voor defensie al 500 miljoen boven de raming over dit jaar in de defensienota uit. De Nederlandse troepenmacht in Suriname zal worden beëindigd. In 1976 zullen geen Nederlanders daar meer worden gestationeerd en het komend jaar zullen geen Surinaamse dienstplichtigen worden opgeroepen. Wel zal Nederland steun verlenen bij de oprichting van een organisatie die na de onafhankelijkheid kan worden uitgebouwd tot een Surinaamse krijgsmacht. ■1 Minister Vorrink onze steeds duurder wordende ge zondheidszorg moet worden inge damd. Het accent komt dan te liggen op de zorg buiten de muren van het ziekenhuis: de huisarts in samen werking met maatschappelijk werkers, wijkverpleegsters en spe cialisten. Binnenkirt zijn ook te verwachten in de gezondheidszorg: Een voorontwerp van wet over de volksverzekering tegen ziektekos ten. Een wijziging van de Wet Zie kenhuisvoorzieningen zal het moge lijk maken om niet meer noodzake lijke ziekenhuizen of delen daarvan te sluiten. Er is een plan opgesteld tot her- structurïring en financiering van het werk van de kruisverenigingen. In de geestelijke gezondheids zorg W0i-dt gestreefd naar sanering van te grote psychiatrisohe inrich tingen. Ook wordt eraan gewerkt om het plaatsentekort in de inrichtingen voor zwakzinnigen op te heffen. De mogelijkheden tot tijdelijke opname worden uitgebreid. De geestelijke gezondheidszorg buiten de inrichtingen wordt opnieuw bekeken. De oprichting van de regio nale instelling voor die zorg krijgt meer aandacht. 6 De patient zal beter worden ge ïnformeerd over het gebruik van ge neesmiddelen. Er wordt gedacht aan subsidie van de uitgave van folders en tevens zal de kwestie van de bij sluiter worden bekeken. Een belingrijke verhoging op de be groting van volksgezondheid is be stemd voor de verbetering van de Me disch Opvoedkundige Bureaus (MOB). Door ruim tien miljoen gul den meir uit te trekken dan vorig Jaar kunnen deze in financieel moei lijke omstandigheden verkerende bureaus vanaf 1 Januari volgend jaar het aantal werkers uitbreiden. De regering heeft voor 1975 voor Suriname en de Nederlandse Antil len een bedrag uitgetrokken van bij na f 300 miljoen. Het accent bij de financiële hulp verlening is gericht op een recht vaardiger verdeling van de inko mens en een verandering in de so ciaal-economische structuur in beide landen. De Surinaamse regering heeft maatregelen voorgesteld, die de produktie in het algemeen en die van de landbouw, veeteelt en visse rij in het bijzonder, moeten verho gen. Ter verwezenlijking hiervan, wordt een intensieve scholing en een mentaliteitsverandering bepleit. Op de Antillen wordt gestreefd naar een verdergaande industriali satie, waarbij vooral wordt gedacht aan exportvervangende industrie. Gebleken is dat verruiming van de werkgelegenheid in de toeristenindu strie weinig perspectieven biedt. Ge tracht wordt de sociale voorzienin gen uit te bouwen. Nederland streeft naar een verder gaande associatie van Suriname en de Antillen en de EG. Ook na de on afhankelijkheid van Suriname, me dio 1975, blijft de regering hier naar streven. De rege-'ng-Den Uyl geeft als dat mogelijk is de voorkeur aan ver breding van bestaande wegen bo- van do aanleg van nieuwe. Dit ter voorkoming van een nog verdere aantasting van het landschap. Zo zal de Rijksweg 3 tussen Rotterdam en Amsterdam voorlopig niet wor den aangelegd. In tegenstelling tot het ad vies van de Raad voor de Wa terstaat wordt de voorkeur gegeven aan verbreding van de rijksweger 2 (Amstrdam-U trecht-zuiden4 4 (Amsterdam-Leiden-Rotterdam) en 12 (Den Haag-Utrecht Wel wordt de mogelijkheid opengehou den dat de Rijksweg 3 in een later stadiu n wordt aangelegd. De retiring ls van plan om aan het uhbreidingsplan van de rijks wegen 9 nieuwe projecten met een totale lengte van 57 kilometer toe te voegen. De totale kosten voor uit breidlng en onderhoud van het we gennet in ons land worden voor 19 geraamd op 800 miljoen gulden. Nu al is voorzien, dat het Rijkswe- genfouds in 1976 honderd miljoen gulden minder krijgt. Door tal van vertragingen is een groot aantal andere projecten nog niet ln de nieuwe meerjarenplan nen van Verkeer en Waterstaat op genomen. Dat geldt onder meer voor di Rijksweg 14 tussen Wasse naar en Rijksweg 12 tussen Leid- sohenfam en Zoe term eer. Wel heeft üe regering een bedrag van ander ïalf miljoen gulden uitge trokken voor een reconstructie van de rijksweg 212 tussen Alpen aan den Rijn en Woerden. Voorts een miljoen voor verbeterings- werk m aan rijksweg 44 tussen Den Haag en Burgerveen. Wat de Nederlandse Spoorwegen be treft staat in de begroting van Ver keer en Waterstaat dat het volgend Jaar de verbinding van Den Haag Centraal Station met de "oude lijn" 'richting Lelden) in volle uit voering zal zijn. Verder zal worden gewerkt aan de verbindingsbaan tussen Den Haag HS en Den Haag CS. De rage .-tag zal binnenkort een de finitieve beslissing nemen over de datum waarop automobilisten wor den verplicht veiligheidsgordels te dragen. Momenteel wordt een spe ciale voorlichtingscampagne over 't gebruik van de gordel voorbereid. Op imbtelijk niveau zijn inmid dels verschillende commissies Het schoolgeld voor het kleuteron derwijs 48 gulden per jaar wordt met ingang van augustus '75 afgeschaft. Minister Van Kemenade heeft aan de onderwijsbegroting voor het komend jaar een plan toegevoegd dat een geleidelijke afschaffing van alle school cursus en examengelden beoogt. Als eerste stap is dit Jaar al vrijstelling van cursusgeld verleend aan alle cursisten onder de 18 jaar die vormingsprogramma's, beroepbe- geleidende programma's en opleidin gen via het leerlingwezen volgen, ongeacht of er een leerovereenkomst is. Voor het komend Jaar staat bovendien een verlaging in alle (staas) examengelden tot maximaal 60 op het programma. Voor onderwijs en wetenschapsbeoe fening is voor 1975 een bedrag van 14.498,2 miljoen uitgetrokken, meer dan duizend gulden per hoofd van de bevolking. In vergelijking met de begroting voor *74 zullen de uitgaven Let komend Jaar, met weglating van Van dat bedrag zal ruim 271 miljoen worden besteed aan nieuwe maatre gelen en versterking van ontwikke lingen die het afgelopen Jaar op gang zijn gebracht. Voorrang wordt daarbij verleend aan maatregelen die de kansen op vorming en opleiding verhogen voor kinderen die door 6ociale, geestelijke of lichamelijke omstandigheden in hun ontwikkeling worden belemmerd. Uitgangspunt bij de geleidelijke afschaffing van alle particuliere bijdragen in het onderwijs is dat onderwijs in de eerste plaats een gemeenschappelijk goed is „dat in beginsel geheel ten laste moet komen van de algemene middelen". Het verdwijnen van het schoolgeld voor kleuters Sluit aan bij de voorgenomen versmelting van kleu ter- en basisonderwijs, waarover nog voor 1978 een wetsontwero zal worden ingediend. Het schoolgeld voor het vierde Jaar van het voortgezet onderwijs zal worden afgesohaft wanneer de tienjarige leerplicht (van 6 tot 16 Jaar) is ingevoerd. In '77 en '78 zal de groepsgrootte bij het kleuter- en basisonderwijs ver der worden verlaagd. Daarover zijn binnen het kabinet meerjarenaf spraken gemaakt. Volgend Jaar wor den 100 kleuterleidsters en 290 onderwijzers extra aangesteld als stimulans voor speciaal onderwijs aan kinderen die in hun ontwikke ling zijn geremd. De 10 kleuter- en basisscholen en 38 scholen voor voortgezet onderwijs die het komend schooljaar zullen meewerken aan de experimenten basisonderwijs en middenschool krijgen meer financiële armslag. Het zelfde geldt voor de schooladvies diensten en pedagogische centra die deze scholen zullen begeleiden. Ook het buitengewoon onderwijs wordt extra bedacht. De taak van schoolhoofden wordt verlicht, de leerlingenschalen gaan omlaag en de vervoerskostenregeling wordt verbe- terd. in totaal ls hiervoor 6.7 Minister Van K.emenade miljoen uitgetrokken- De totale pot voor scholenbouw meet in '75 ruim 520 miljoen. Voor extra investeringen in bouwprojec ten is bijna 21 miljoen uitgetrokken. Zorgwekkend noemt minister Van Kemenade de situatie bij het wetenschappelijk onderwijs. Het krijgt in verhouding minder geld ten gunste van andere onderwijssec toren. Vooral ook omdat de arbeids markt overvoerd dreigt te worden met academici. De instellingen voor hoger beroeps- en wetenschappelijk onderwijs zijn volgens staatssecretaris Klein niet zo sterk overspoeld met eerstejaars studenten, als zich aanvankelijk liet aanzien. De eerste voorlopige tellingen hebben bijvoorbeeld uitge wezen dat ongeveer 100 studenten zich bij alle 18 sociale academies als eerstejaars lieten Inschrijven: een vertekening van de totaaltelling met maar liefst 1700 niet-geplaatsten. De staatssecretaris maakte ook bekend dat de stichtingen voor studentenhuisvesting die niet genoeg doen om de vrij massale boycot van de huurverhoging (8,3%) te breken het risico lopen dat een deel van hun subsidie wordt ingehouden. Op langere termijn zal het moeten komen tot samengroei van weten schappelijk onderwijs en hoger beroepsonderwijs tot één (gediffe rentieerd hoger onderwijs. Prak tisch wordt er gewerkt aan een tussendoel: coördinatie van w-o. en h.b.o. Dat is echter niet mogelijk als het h.b.o. niet eerst wordt versterkt. Daartoe dient een h.bo.-raad te worden ingesteld. De onderwijscontourennota, die een kader zal bieden voor een discussie over het onderwijs in de komende 25 Jaar. zal eind van dit Jaar verschijnen. Daarnaast is een grote stroom nota's over het beleid op kortere termijn te verwachten: onderwijs en vorming werkende Jongeren, examenproblematiek bij het voortgezet onderwijs, de markt situatie voor afgestudeerde academi ci, het buitengewoon onderwijs en de groepsgrootte bij kleuter— en basisonderwijs. Minister Westerterp maatregelen aan 't bestuderen om de verkeersveiligheid te verhogen. De minister van Verkeer en Water staat Westerterp hoopt volgend jaar een beleidsplan te publiceren ter verhoging van de veiligheid op de weg. In dat plan zullen maatregelen op korte termijn worde, aangekon digd. Overigens blijkt het aantal dode lijke ingevallen op autosnelwegen in de periode november '73 tot en met '7 i vergelegen met dezelfdf pe riode een Jaar eerder te zijn ge daald van 74 tot 36. De e-jering stelt het komern. Jaar drie miljoen gulden beschikbaar aan gemeenten die gescheiden (brom) -fietspaden aanleggen. Voo: een mogelijk verlies van de NS op het reizigersvervoei is een bedrag van 492 miljoen gulden uit- getrok <en De regering komt pas over ge ruime tijd met voorstellen over de vestigingsplaats van 'n tweede na tionale luchthaven. In dat kader wordt uitbreiding van Schiphol na der bestudeerd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10