LEIDSCH DAGBLAD JAPANNERS LATEN 2 VROUWEN GAAN BELU02 Weer boeren- demonstraties SOBERE PRINSJESDAG Premier Turkije treedt af Niets op Schiphol wijst op einde gijzeling voordezekertijd. vandaag BIJSTAND Welke klok loopt echt gelijk? I MAANDAG 16 SEPTEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34426 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG Premier Den Uyl heeft vanochtend meegedeeld dat de opening van de Staten-Generaal morgen tijdens een uiterst sobere plechtigheid zal gebeuren. Buiten en binnen zal er geen enkel uiterlijk vertoon zijn. Wat er morgen wel of niet zal plaatsvinden wordt op het ogenblik nog bekeken. „Maar het is ondenkbaar dat er feeste lijkheden plaatsvinden terwijl negen men sen in een doodsstrijd verkeren", aldus de premier. Den Uyl die er zeer vermoeid uit zag zei dat de afloop van de gijzeling nog bijzonder onzeker is. „We hebben te maken met mensen die zestig uur geen voedsel namen en die van ochtend voor het eerst iets gegeten hebben. In die situatie worden de handelingen bij zonder onberekenbaar". De premier zei dat de regering spaarzaam zal blijven met het geven van informatie. „De terroristen beschikken over een radio waarmee ze voortdurend naar de BBC luis teren. Elke informatie die we verstrekken betekent dan ook een inlichting voor onze tegenstanders", aldus de premier. De laatste politie-auto, die nog voor het Franse ambassade gebouw in het schootsveld van de Japanners stond is vanochtend om acht uur weggehaald. Een agent ging achter het stuur zit ten, terwijl twee anderen de wa gen wegduwden. De hele operatie werd in alle rust uitgevoerd. De Japanners waren te voren telefo nisch op de hoogte gesteld. De agenten die de auto weghaalden hadden helmen op en kogelvrije vesten aan. De politie had vrij dagmiddag twee wagens moeten achterlaten. DEN HAAG/SCHIPHOL De twee gegijzelde vrouwen, de 22-jarige Bernadine Jacqueline Geerling en de even oude Joyce Fleur, die in de afgelopen nacht door de terroristen werden vrijgelaten, maken het naar omstandigheden rede lijk. Tijdens een kort verhoor in de 'Amerikaanse ambassade waar zij medisch werden gekeurd, vertelden zij, dat ook de overige negen mannelijke gijzelaars in goede gezondheid verkeren. „De Japanners gedragen zich niet agressief', aldus de vrijgelatenen. Een politieman in burger brengt een pan met tomatensoep naar de ambassade, waar de Ja panse terroristen het aan een touw zouden ophijsen. Twee rechters vermoord in Noord-Ierland BELFAST (AP) Terroristen hebben vanmorgen twee rooms-ka tholieke Noordierse rechters ver moord in hun woningen in Belfast. Sinds de seotariache strijd tussen katholieken en protestanten, vijf Jaar geleden uitbrak zijn verscheidene rechters en Juristen vermoord of ge wond geraakt. De politie meent dat de dubbele moord van vanmorgen het werk is van het verboden Ierse Republikein se Leger. Officieel heeft de politie echter nog geen commentaar op de moorden gegeven. Rechter Conaghan werd door een ter rorist doodgeschoten toen hij zijn deur open nadat er was gekolpt. Hij kreeg een schot in zijn hart en was op slag dood. De 56-Jarige rechter McBirney werd rond dezelfde tijd in zijn woning doodgeschoten. De vrijlating van de telefoniste en een secretaresse van de Franse am- bassade wordt gezien als een succes in de voortdurende onderhandelin gen tussen de groep Nederlandse en Franse autoriteiten en de drie Ja panse leden vin het Rode Leger. De twee vrijgelaten vrouwen wer den onmiddellijk na het eerste on derzoek in de Amerikaanse ambassa de naar een geheime verblijfplaats gebracht, waar zij kunnen bekomen van de zestig uur durende gijzeling. Enige tijd voor de vrijlating van de vrouwen lekte uit, dat de Japanners wat rustiger reageerden op de ver zoeken en pogingen tot een akkoord. Omstreeks drie uur golfde er onrust over 't Voorhout. Er stond iets te ge beuren. Toen voor vieren een aan tal rechercheurs zich in de richting van de ingang van de Franse am bassade bewogen werd duidelijk, dat er mogelijk mensen opgehaald zou den worden. In een hoog tempo wik kelde de vrijlating rich daarna af. Even voor vieren liepen vijf recher cheurs in burger naar de ingang van de Franse ambassade. Het duurde eigenlijk maar secon den voordat de twee vrouwen in de Amerikaanse ambassade verdwenen, beschut en beschermd door de re chercheurs. Na het onderzoek werden de Jonge vrouwen op brancards naar de klaar staande ziekenauto's gedragen. Ook haar gezichten waren toegedekt. Verhalen over grote voedsel-voor- raden, die tn de Franse ambassade aanwezig zouden zijn worden tegenge sproken door het feit, dat de drie Japanners kort na de vrijlating om licht voedsel (en sigaretten) verzoch ten. Via een touw hesen rij het voed sel later naar boven. Vanmorgen ging weer een pan soep naar boven. Direct na de vrij lating van de twee vrouwen ontstond er zeer heftige woordenwisseling tus sen de Haagse politie en de pers. De ouders van de vrijgelaten tele foniste Bernadine Geerling liepen van de bank, waar rij al die angstige uren hadden gewacht op nieuws over hun dochter naar een auto, die hen zou wegbrengen. Tijdens die korte voettocht werden zij ingesloten door de fotograferende en schrijvende pers. De politie probeerde te "ontzetten" waarbij klappen vielen en camera's sneuvelden. Een politie-woordvoerder betichtte de per» van onfatsoenlijk gedrag. Een uur later trok men deze opmerking terug en verklaarde een tactische fout te hebben ge maakt. door de auto voor de familie Geerling veel te ver van de Ameri kaanse ambassade te hebben laten staan. "Dit zal niet weer gebeuren". Bij het Franse persbureau AFP in Parijs is vanochtend een telefoontje binnengekomen van een onbekende die Engels sprak met een buiten lands accent en die zei te behoren tot het Rode Leger. Hij meldde dat 't Rode Leger een bioscoop zal opbla zen als de eisn van de drie Japan ners in Den Haag niet voor vanmid dag naar bevrediging zouden wor den ingewillig. Het was AFP niet mogelijk het bericht te verifiëren. Nadat enige activiteit rond om het gebouw de gebeurtenissen had aangekondigd verschenen ineens de twee losgelaten vrou wen in de deuropening van de Franse ambassade. Zij werden onmiddellijk omringd door re chercheurs en afgevoerd naar de Amerikaanse ambassade. Het was in enkele ogenblikken gebeurd. Later werden zfj per ziekenauto weggebracht. Ook in Leidse binnenstad LEIDEN „Uilen komen, uilen gaan, maar de boer die blijft be staan". „Hier rust een boer, hij verdiende geen moer". „Minister Van der Stee, wij willen niet in de W.W". „Progressief, andermans dief". Voor zien van spandoeken met dergelijke opschriften trok een lange stoet van tractoren met aanhangwagen en personenauto's vanmorgen door de binnenstad van Leiden. Boeren en tuinders demonstreerden weer en deelden hun produkten aan om standers uit: bossen bloemen, beker tjes melk, appels enz. Op een goed moment vermengden boeren en deel- Op de meeste plaatsen droog weer met ln de nacht en ochtend op veel plaat sen mist. Morgen overdag zonnige perloden. Vannacht weinig wind, mor gen overdag zwakke tot matige zuid westelijke wind. Minimam temperatu ren ongeveer 13 gr., maxima rond 19 (Opgemaakt om 11.15 aar) Zon op: 6.17 uur; onder: 18.51 nnr. Maan op: 8.12 uur; onder: 18.55 uur Hoogwater te Katwijk te 3.33 en 16.01 uur, laagwater te 12.00 uur. nemers van het „Spel zonder Gren zen",- die vanmorgen op het stadhuis werden ontvangen, zich in één tien tallen meters lange optocht. En zo kon het gebeuren, dat Barend Ba- rendse op een boerenkar belandde. De demonstratietocht begon op de Willem de Zwijgerlaan en maakte om half een halt op het Stadhuisplein, waar de deelnemers van het „Spel" produkten van de boeren in ont vangst konden nemen. Eerder wa ren de demonstranten al aan de voor zijde van het stadhuis in de Bree- 6traat langs getrokken. Een paar boe ren gooiden via het bordes appels binnen. Ook elders in het land waren de boeren actief. Op het Jaar beurs terrein in Utrecht verzamelden zich bijna 200 tractoren, die eveneens rij kelijk waren voorzien van spandoe ken. In Arnhem werd aan mr. Geert- sema, commissaris van de Koningin in Gelderland, een appel en een ei aan geboden. Na een demonstratie op het Binnenhof in Den Haag trok een 6toet boeren langs de diverse ministe ries om groentepakketten af te ge ven. In heel Europa worden van daag soortgelijke acties georganiseerd. in de Leidse Breestraat. (Foto Jan Holvast) ANKARA (A?) De Turkse pre mier Bulent Ecevit heeft besloten om af te treden. Hij zal zijn besluit in de loop van vandaag officiéél be kend maken. Dit is vanmorgen uit Turkse regeringskringen vernamen. Zijn stap vormt het hoogtepunt, van een langlopend conflict tussen Ecevit en de nationale "reddingspar tij", die deel uit maakt van de Turk se coalitieregering. Twee dagen geleden had vice-pre mier Necmetting Erbakand al ge zegd dat zijn "reddingspartij" het niet eens is me3 het bezoek dat Ece vit aan de Scandinavische landen zou gaan brengen. Eerder al had Ecevit zelf gezegd, dat er tussen ne coalitiepartners "bij na onverzoenlijke standpunten" be stonden. De coalitieregering werd acht maanden geleden gevormd na de verkiezingen. Politieke waarne mers in Ankara geloven dat Ecevit na zijn aftreden opnieuw zal worden gevraagd een nieuwe coalitie of een minderheidsregering te vormen en te leiden. De populariteit van Ecevit steeg snél ten tijde van de militaire inter ventie op Cyprus. LEIDEN - VOORSCHOTEN - WASSENAAR Leidse politie agenten hebben dit weekeinde deel uitgemaakt van de Mobiele Eenheid, die voor bewakings diensten zowel in Den Haag als in Wassenaar is ingezet. In Wassenaar werd de residentie van de Japanse ambassadeur aan de Schouwweg scherp be waakt. Enkele agenten uit Was senaar en Voorschoten verlenen hulp aan him Haagse collega's in de buurt van de Franse am bassade. Vandaag was er geen „Leidse" bijstand meer nodig, noch in Den Haag, noch in Wassenaar. SCHIPHOL Op Schiphol is van morgen niets gebeurd, dat wijst op het spoedige eind van het gijzelings drama. De Japanner Foeroeja zit nog altijd in de Mystère na er van nacht volgens onbevestigde berich ten een uur uit te zijn geweest om in opdracht van de drie Japanners in de Franse ambassade, met wie hij in radiofonisch contact staat een Franse Boeing 707 te inspecteren. Die inspectie zou voorwaarde geweest zijn voor vrijlating van de twee meis jes. De Japanner begint wel uitput tingsverschijnselen te vertonen. Hij maakt een duffe indruk en valt steeds in slaap. De Nederlandse regering heeft in middels de directie van Transavia gevraagd of men bereid is een be manning voor de van Air France zijnde Boeing te leveren. De Tran- savia-directie heeft dit verzoek in overweging genomen. Mocht men positief besluiten, dan is het uiter aard nog de vraag of de bemanning van Transavia inderdaad ook wil vliegen. Transavia is de enige Ne derlandse maatschappij, die over twintig Boeing-vliegers beschikt. De Franse Boeiing bemanning is van nacht, nadat ze het vliegtuig naar Schiphol hadden gevlogen, weer naar Parijs teruggekeerd. 's Maandags in BAR-DANCING T FUST levende muziek m.m.v. THE MANTANA'S Geopend vanaf 20.00 uur. Toegang boven 18 Jaar. Ruud Geels„de beste spits" Ajax is zaterdagavond in de Meer uitgefloten door 17.000 kijkers, die wèl waardering hadden voor het brutale spel van Wageningen, en dat met applaus veelvuldig lieten blijken. Van de Amsterdammers oogstten alleen Horst Blankenburg en Ruud Geels de nodige lof en wel van George Eastham, de assis tent-coach van Stoke City. Over Geels, die zaterdagavond alle Amsterdamse doelpunten scoorde, zei Eastham: "Hij is de beste spitsspeler, die Ik sinds lange tijd aan het werk heb gezien". Feyenoord kwam in Deventer hij de Go Ahead Eagles heel wat gemak kelijker tot scoren. De Rotter dammers die door het ontbreken van Wim van Hanegem en Joop van Daele en het niet geheel fit zijn van Kristensen en Ressel nog al hadden opgezien tegen het duel wonnen met de riante cijfers van 6-0. Van de Leidse amateurclubs hadden UVS en LFC ook onverwacht wei nig moeite met scoren. Hoofdklas ser UVS won met 3-0 van Gouda, onder meer dankzij twee goals van invaller Jan van Duyn en LFC scoorde zijn eerste goals in de eerste klasse: 3-1 tegen DHS. Roodenburg werd daarentegen ver rast bij VUC met 2-1. Een van de spectaculairste sporten die vandaag weer "Vrij Spel" heb ben gekregen in onze sportrubriek is basketbal. Dat toonde BS Lei- 20 PAGINA'S den zaterdagavond weer eens aai in de Vijf Meihal. Het sfeervol* duel tegen NN Donar betekend de eerste overwinning voor di nieuwe coach Harry Pappas. .li door begeleider Ben van Clee» n 'zesde speler van het team' word genoemd. "Zo leett hij mee a*e de jongens" PAGINA'8 13-2

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1